Ey Iman Edenler!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düzyazı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Ey Iman Edenler! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,826 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düzyazı
Konu Başlığı Ey Iman Edenler!
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan esekherif

sakal

Kahin
Yeni Üye
ilahi dijital adam ne Allah'a ne kitaba inanıyor sen ona ayetle açıklama yapıyorsun..bilimsel veya bilişsel açıklama yapman lazım.. :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
sende hassas konulara bodoslama dalıp milleti tahrik edeceğine gerçekten birşeyler öğrenmek ve öğretmek için diyaloğa girsen bu tür olumsuzluklar yaşanmaz..site el değiştirdiğinden beri damarına basmadığın kimse kalmadı biri hariç..dijitali bile çileden çıkardın bravo..

şimdi yukarıda sorduğum sorulara cevap verirsen sevinirim..

Sen once suclayarak yanirt vermeden once, neden her turlu din ya da inanc ya da tanri kavramini sadece islam olarak ele aldigina yanit ver.

Olumsuzlugu yasatan sizlersiniz, ben sadece sorguluyorum ve kimseyi kimsenin inancini da hedef almiyorum.

Siz ise direk beni hedef aliyorsunuz.

"cileden cikmak" hangi beyinlere mahsus bir aciklasan da ogrensek!

Sen bu sitede lakabima yapilan hakaretleri once bir gor de sonar konus.

Eger durust isen de bu saygisizligi yapanlara bir sey soyle.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Sen once suclayarak yanirt vermeden once, neden her turlu din ya da inanc ya da tanri kavramini sadece islam olarak ele aldigina yanit ver.

Olumsuzlugu yasatan sizlersiniz, ben sadece sorguluyorum ve kimseyi kimsenin inancini da hedef almiyorum.

Siz ise direk beni hedef aliyorsunuz.

"cileden cikmak" hangi beyinlere mahsus bir aciklasan da ogrensek!

Sen bu sitede lakabima yapilan hakaretleri once bir gor de sonar konus.

Eger durust isen de bu saygisizligi yapanlara bir sey soyle.

bazı haksız saldırıların farkındayım ama haklı oldukları yerleride gördüm..bu siteye ilk girdiğim zamanlar aklıma geldi hatta bir ara size hayrandım bile..neyse şimdi artık size kızmıyorum..buradaki en büyük kazanımım altını çizerek söyleyim ''sorgulamak'' olmuştur..benim kimseye ders verme öğüt verme gibi bir haddim yok..tavsiyem,doğruluğu hakkında kesin bir bilgiye sahip olmadıkları konularda sizinle tartışmaya girmemeleri..hoş kesinlikle haklı olsalar bile siz onları bir şekilde altetmeyi bilirsiniz..iyi geceler..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
bazı haksız saldırıların farkındayım ama haklı oldukları yerleride gördüm..bu siteye ilk girdiğim zamanlar aklıma geldi hatta bir ara size hayrandım bile..neyse şimdi artık size kızmıyorum..buradaki en büyük kazanımım altını çizerek söyleyim ''sorgulamak'' olmuştur..benim kimseye ders verme öğüt verme gibi bir haddim yok..tavsiyem,doğruluğu hakkında kesin bir bilgiye sahip olmadıkları konularda sizinle tartışmaya girmemeleri..hoş kesinlikle haklı olsalar bile siz onları bir şekilde altetmeyi bilirsiniz..iyi geceler..

Sencve hakliyi haksizi ne ayirir ve hakki nerede ariyorsun?

Buradaki tek hak yazarin kisiliginin hakkidir ve kimsenin de bunu hedef alma hakki yoktur.

O yuzden hakli olduklari yerler neresi oluyor?

Ben kimseyi hedef almiyorum, kimsenin inancini uygulamasina da karismiyorum.

Benim burada "kimseyi atletmek" gibi bir amacim da yok.

Tum yaptigim bilgi ve dusunce paylasmak.

Herkes herkes ile tartismaya girebilir, ama konu ya da kavram uzerinde bilgisi dusuncesi varsa!

Yoksa yazari hedef almak ve ona her turlu saygisizca hakaret etmek degildir, tartismak.

Size de iyi geceler.

Bilgi ve dusunce paylasabilmek umuduyle.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Sizler boyle davrandikca bu gidisle tum dini konular kitlenecek.

Cunku sorgulamayi bilmiyorsunuz.

Sadece ya savunuyor ya da karsi cikiyorsunuz.

Vallahi size cevap vermemdeki tek amacım yanlış gördüğüm yorumlarınızı ve alıntılarınızı düzeltmekten ibaret. İster inanın ister inanmayın. Yine alıntı yaptığınız yer neresi ise yönlendirme yapıyor yada kendisi de bilmiyor, dikkat ediniz

Allāt (Arabic: اللات‎)

Allah kelimesine ne kadar da benziyor değil mi? Halbuki okunuşu böyle değildir.

ا=Elif
ل=Lam
لا=Lamelif
ت=Te

Okunuşu اللات‎ = El Lat

Türkçeye çevirilirken "El Lat" diye çevirilmez "Lat" diye çevirilir. El ön takısının anlamı ingilizcedeki "The" ile aynıdır yani "The Lat" ne anlama gelir ise "El Lat" da aynı manaya gelir.

Alıntı yaptığınız yerde Allat yazarak Allah kelimesine benzetmeye çalışmışlar ama Arapça hakkında bilgisi olmayanlardan başkasını kandıramazlar. Yani burada bir art niyet var yada onlarda Arapça bilmiyorlar. Her iki durum da böylesine önemli bir konuda kabul edilemez.

Bir konu daha var ki Muhammed Aleyhisselamın babasının ve dedesinin putlara tapmış olmasıdır. Buna peygamberin dedesi yada babası putlara tapmamalıydı mı demek istediniz? Eğer öyleyse

Babası O daha dünyaya gelmeden vefat etmişti. Peygamberlik gelmeden önce o dönemde yaşayan insanlar İslam'ın kurallarından sorumlu değillerdi. Peygamberlik geldikten sonra da herkes kendi davranışlarından sorumludur. Bir peygamberin akrabası olması onu kurtarmaz.

Örneğin Nuh peygamberin oğlu, Lut peygamberi eşi kafirdi bu o peygamberleri peygamberliklerine halel getirmez.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Vallahi size cevap vermemdeki tek amacım yanlış gördüğüm yorumlarınızı ve alıntılarınızı düzeltmekten ibaret. İster inanın ister inanmayın. Yine alıntı yaptığınız yer neresi ise yönlendirme yapıyor yada kendisi de bilmiyor, dikkat ediniz

Allāt (Arabic: اللات‎)

Allah kelimesine ne kadar da benziyor değil mi? Halbuki okunuşu böyle değildir.

ا=Elif
ل=Lam
لا=Lamelif
ت=Te

Okunuşu اللات‎ = El Lat

Türkçeye çevirilirken "El Lat" diye çevirilmez "Lat" diye çevirilir. El ön takısının anlamı ingilizcedeki "The" ile aynıdır yani "The Lat" ne anlama gelir ise "El Lat" da aynı manaya gelir.

Alıntı yaptığınız yerde Allat yazarak Allah kelimesine benzetmeye çalışmışlar ama Arapça hakkında bilgisi olmayanlardan başkasını kandıramazlar. Yani burada bir art niyet var yada onlarda Arapça bilmiyorlar. Her iki durum da böylesine önemli bir konuda kabul edilemez.

Bir konu daha var ki Muhammed Aleyhisselamın babasının ve dedesinin putlara tapmış olmasıdır. Buna peygamberin dedesi yada babası putlara tapmamalıydı mı demek istediniz? Eğer öyleyse

Babası O daha dünyaya gelmeden vefat etmişti. Peygamberlik gelmeden önce o dönemde yaşayan insanlar İslam'ın kurallarından sorumlu değillerdi. Peygamberlik geldikten sonra da herkes kendi davranışlarından sorumludur. Bir peygamberin akrabası olması onu kurtarmaz.

Örneğin Nuh peygamberin oğlu, Lut peygamberi eşi kafirdi bu o peygamberleri peygamberliklerine halel getirmez.

Sen paylasilan farkli ve hatta bir birine zit icerikteki bilgiler arasinda, sadece seninkinin dogru digerlerinin yanlis oldugunu neye dayanarak soyluyorsun?

Seninki yanlis olamaz mi?

Ayrica bir seyin dogrulugu ve yanlisligi bir algi meselesidir.

Senin inandigin sana dogrudur, baskasinin inandigi da ona dogrudur.

ISID' kendine gore kuran'i uygulayarak dogru yapiyordur, bu sana gore yanlis olabilir.

Sen hangi arapcadan bahsediyorsun?

O devirdeki arap dili farkliliklarinin kokeni arapca degil ki!

Ayrica Allah yaziliminin arapca oldugunun dogrulugu uzerine elindeki delil nedir?

Ben hic bir sey demekistemedim.

Tarihte bilinen ne ise ne olmussa onu dile getirdim.

Aramizdaki fark senin tarihe ve dine ve de islama tarafli bakman, benim ise objektif bakmam.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
"Tarihte bilinen ne ise ne olmussa onu dile getirdim." demişsiniz ama ben de diyorum ki aldatmaya çalışıyorlar sizi-bizi kanmayalım derinlemesine araştıralım.

Kabul etmek istemediğiniz şey bir algı değil, gayet gerçek ve kuralları olan bir veri. Bana göre "e" harfi "e" iken size yada bir başkasına göre "a" harfi olamaz.

O halde sizin nickiniz "avransal-insen" oluyor.

Sizin türkçe öğretmeni olduğunuzu zannediyordum. Doğru mudur? Eğer öyleyse bu sizin ilgi alanınıza giriyor.

Size sorayım hocam-öğretmenim türkçede "e" harfine bundan sonra "a" diye bilir miyim? Yada "e" harfine "a" diye algılayan başkaları var mıdır?

Size çok daha çarpıcı bir bilgi vereyim Lat hakkında. Lat o zamanki araplar tarafından Allah isminin müennisi olarak kullanılırdı. Bakın size çok önemli bir ipucu verdim. Eğer müennis in ne olduğunu öğrenirseniz çok daha tutarlı ergümanlarla karşımıza çıkabilirsiniz. Bu kıyağımı da unutma.

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
"Tarihte bilinen ne ise ne olmussa onu dile getirdim." demişsiniz ama ben de diyorum ki aldatmaya çalışıyorlar sizi-bizi kanmayalım derinlemesine araştıralım.

Kabul etmek istemediğiniz şey bir algı değil, gayet gerçek ve kuralları olan bir veri. Bana göre "e" harfi "e" iken size yada bir başkasına göre "a" harfi olamaz.

Turkcesi hangisi, alma mi elma mi? Aysa mi Ayse mi, Ahmad mi, Ahmet mi?

Eger e ile yazilanlarsa, bunu "Turkcedeki sesuyumuna gore bir kelime ince baslarsa ince, kalin baslarsa kalkin devam eder/biter" kuralini nasilacikliyorsun.

"Kedi" deki "e" ile "Seydi" deki "e" ayni midir?

O halde sizin nickiniz "avransal-insen" oluyor.

Olmuyor,m cunku turkce dili "yazildigi gibi" okunan bir dildir.

Sizin türkçe öğretmeni olduğunuzu zannediyordum. Doğru mudur? Eğer öyleyse bu sizin ilgi alanınıza giriyor.

Size sorayım hocam-öğretmenim türkçede "e" harfine bundan sonra "a" diye bilir miyim? Yada "e" harfine "a" diye algılayan başkaları var mıdır?

Size çok daha çarpıcı bir bilgi vereyim Lat hakkında. Lat o zamanki araplar tarafından Allah isminin müennisi olarak kullanılırdı. Bakın size çok önemli bir ipucu verdim. Eğer müennis in ne olduğunu öğrenirseniz çok daha tutarlı ergümanlarla karşımıza çıkabilirsiniz. Bu kıyağımı da unutma.

Sen kiyagi bana yapma. Eger bir bilgi paylasiyorsan, bunu her okur/yazar icin yap.

"Ozamanki araplar" hangi araplar?

O zaman ne tek bir arapca dili var, ne de tek bir arap cesidi?

Islam dini gerlmeden once bolgede kac cesit arapca vardi ve kac cesit arap vardi?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar