Evrenin Yaratılışı ve Tanrıların Doğuşu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Mythos kategorisinde fides tarafından oluşturulan Evrenin Yaratılışı ve Tanrıların Doğuşu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,051 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Mythos
Konu Başlığı Evrenin Yaratılışı ve Tanrıların Doğuşu
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Nejdet Evren

fides

Kahin
Yeni Üye
İsa'nın doğuşundan bin yıl önce; Homeros'un devrinde bile Yunan Tapınağı "mabedi" vardı. İlyada ve Odisse de yunanlıların inandıkları Tanrılar ve Tanrıçalar; efsaneleri ve özellikleri ile biliniyor, tanınıyordu.Fakat bu efsaneleri anlatan şair Homeros Tanrıların geçmişlerini ve nereden çıktıklarını hiç anlatmamıştır. O sadece Zeus'un Kronos'un oğlu olduğunu, Okeanos ile karısı Thetis'in bütün Tanrıların ve varlıkların sahibi olduğundan bahseder.

Sonraları Yunanlılar inandıkları Tanrıların tarihlerini, onların nasıl ve nereden çıktıklarını aramaya başladılar.

Eski Yunanlıların öğrenmek istedikleri ilk şey "Dünyanın yaradılışı" meselesidir. Onlar yerin, göğün, denizin, ışığın, suyun, havanın nasıl yaratıldığını bilmek istiyorlardı. Yeterli bilgileri olmadığından bütün bu şeyleri ve diğer tabiat olaylarını canlı birer varlık gibi hayal ederek, incelemeye koyuldular. Yeri, göğü, suları birer tanrı saydılar. Onlara kendi kafalarında birer insan şekli verdiler. Eski Yunanlılar, yeryüzünün yepyeni olduğu, daha kesin biçimini almadığı döneme Khaos adını takmışlardı. Khaos kelimesi büyük bir karmaşayı anlatmak için kullanılır, ve eski Yunanlılarda yeryüzünün ilk halini bir karmaşa, karışıklık olarak görüyorlardı. Efsanevi Tanrılar, işte bu el değmemiş karmaşık toprağa bir düzen getiriyorlardı.

Kargaşadan ilk çıkan Gaia yeryüzünün anası yada ana tanrıçasıydı. Gaia dünyaya bir çok tanrı ve tanrıça getirdi. Yunanistan'ın en yüce dağı, tanrıların mekanı sayılan Olympos'ta egemenlik kuran o büyük tanrılar ailesi Gaia'nın soyundan gelmedir. Gaia'nın çocukları eski çağ tanrılarının en güçlüleriydi, Yunanlılarda Romalılar da onları el üstünde tutarlardı.

Gaia ölümsüzlerin yeri olan ve yıldızlarla bezeli olan göğü yani Uranos'u yarattı. Ona, yani göğe kendisini de içine alsın kaplasın diye kendi büyüklüğünü verdi.. Ondan sonra Gaia yüksek dağları, ahenkli dalgaları bulunan Pontos'u, denizi meydana getirdi.

cimi

Felsefe.net
Yeni Üye
kargaşadan doğan gaia kargaşa yaratıyor :) teşekkürler

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
savaşlar mı öykülendirilmişti? Tanrılar mı doğurtulmuştu? Yoksa, Tanrılar savaşların ilahileştirilmesi/kutsanması için mi kullanılmış mıydı? Ayırmak güç!

Pınar Selek diyor ki; "O döenmden bugüne kalan en büyük destanlar savaş üzerinedir. Firdevsi, Şahname ile savaşın topluluklar arası ilişkilere egemenliğini edebileştirmiştir. Savaşın edebileştirildiği başka bir ese de İlyada ve Odyssia'dır. Homeros tanrıların da iştirak ettiği savaşları, bu savaşlar etrafında kurulan hayatları, yaşanan aşkları, dotlukları, maceraları destanlaştırmıştır."

Tanrılar ve mitoloji neye/kime hizmet ediyor diye düşünmek gerek.

Ayrıca, Mısır'a gittiğimizde Horos'un göz-yaşlarını ve Ra'yı görürürz. Yaradılış efsaneleri gerçeğe iz-düşerler.

savaş mı, barış mı?

Barış, savaşsızlık demek değildir.

Yunan mitolojisindeki bu yaradılış efsanesi neyi anlatmaktadır?

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
jeojenez+biojenez+psikojenez. Evrenin yaratılış sıralaması benim kanımca.

Murat Sabri ATINIZ

Felsefe.net
Yeni Üye
Jeojenez, biyojenez, psikojenez

jeojenez+biojenez+psikojenez. Evrenin yaratılış sıralaması benim kanımca.

Merhaba, benim adım Murat Sabri ATINIZ. Jeojenez, biyojenez, psikojenez demişsiniz. %100 DÜŞÜNCE GÜCÜ kitabında da bu geçiyor. Ben anlamını bilmiyorum, siz biliyor musunuz? Cevap istiyorum.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
Stephen Hawking'in "The Grand Design" / "Büyük Tasarım" adlı kitabı 9 Eylülde yayımlanıyor denilmektedir. Mitoloji/evren/yaradılış adına çok tartışılacak gibi...

mazruf

Üye
Yeni Üye
Richard Dawkins, Darwin,

Richard Dawkins, Darwin, Bebek Taburu..
ateizm..........
Animasyon..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"bebek taburu'"nu beğenmedim. peşin-yargılar, ön-koşullar ve değerlendirmeleri aynen benimseyen bir animasyon. farklı bir olgu göremedim.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç