Egitimli Insan Kimdir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde phi tarafından oluşturulan Egitimli Insan Kimdir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,457 kez görüntülenmiş, 46 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Egitimli Insan Kimdir?
Konbuyu başlatan phi
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan İnci Birinci

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"davranış veya düşünüş değişikliğidir." şeklindeki tanım "başarı" denileni kapsamıyor mu? hem "başarı" ölçüsü neye göre belirlenecektir. kişinin kendini gerçekleştirme hakkı "başarı" ölçütüyle bir dayatmaya maruz kalmayacak mıdır? daha önemlisi kişinin kendini gerçekleştirmesine olanak sağlamak mıdır sorun yoksa onu bazı kalıplara göre biçimlendirmek midir?

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Burada "başarı" olarak nitelenen, bireyin örendikten/öğretildikten önceki ve sonraki faaliyetlerinde (davranışsal,zihinsel) ortaya çıkan farklılığın ta kendisidir.Kendini gerçekleştirme aşaması ile ,Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinden yola çıkarak tanımladığı gerçekleştirmeyi mi, yoksa farklı bir çerçeveyi mi kastettiniz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
kartezyen geleneğinin savunucuları John Dewey, Noam Chomsky nin sözünü ettikleri ve fakat eğitim kavramında uzlaşamadığım kendini gerçekleştirmeden söz etmiştim.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Güdümlü insan yetiştirmemek, bu konuda eğitimin işlevinin tamamen değişmesini önermek- ki N.Chomsky buna zihniyette devrim diyor-Kişinin kendisini gerçekleştirmesine giden yol.Maslow, bunu temel gereksinimlerden başlayarak yukarı doğru tırmanan bir piramidal yapıya benzetmiş, temeline de ekonomiyi oturtmuştu haklı olarak.Her ne olursa olsun, sistemler kendilerini devam ettirecek alt sistemler oluştururlar ki, eğitim de bunlardan biridir.Bu bağlamda eğitimli insan, sisteme entegre olmuş ve onun sunduğu koşullarla varoluşunu sürdürebilen uyumlu insandır.Sistemli eğitimlerin amacı da budur zaten...Gelelim kendini gerçekleştirme meselesine...Bu, sadece sistemdeki çarpıklığın kurbanı olmamak için (kendi olabilmek için) var gücüyle çırpınan, okuyan, çatışan, öneri sunan vb..aydın insanın sorunudur ve kolay gelsin diyorum..Halkın (edilgin çoğunluğun) hiç bir zaman böyle bir derdi olmadı hele hele bu derde eğitimle çözüm üretmeyi aklından bile geçirmedi Dünyanın her yerinde kendini gerçekleştirmeyi kitlesel olarak mümkün kılar halk...Yeter ki temel ihtiyaçları karşılansın, gönlünce üreyebilsin ve seçim zamanı sırtı sıvazlansın..

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
eleştirim de tam bu noktayadır zaten. "entegre olmak" amaçlı -eğitim- kişinin tarihsel belleğini körelten bir olgudur. Eski bir Çin ana/ata sözü der ki; "Öğretmen kapıyı açar, ama kapıdan geçmek öğrenciye kalır." sanaılır ki kişinin kendini gerçekleştirmesine olanak sağlanması toplumsal zarara neden olacaktır. değil aslında, kişinin robotlaştırılmasıdır topluma zararlı olan insan tipi...

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
eleştirim de tam bu noktayadır zaten. "entegre olmak" amaçlı -eğitim- kişinin tarihsel belleğini körelten bir olgudur. Eski bir Çin ana/ata sözü der ki; "Öğretmen kapıyı açar, ama kapıdan geçmek öğrenciye kalır." sanaılır ki kişinin kendini gerçekleştirmesine olanak sağlanması toplumsal zarara neden olacaktır. değil aslında, kişinin robotlaştırılmasıdır topluma zararlı olan insan tipi...
Evet ben de sizin gibi kapıdan içerisini ogrencilere bırakmak gerektiğini iddia ediyorum ama bir sartım var önce kimlik belirlenmeli aksi halde hangi yolu takip edeceğini hangi kapıdan girilmemesi gerektiğini bulmak ve bunu ogrenciye bırakmak istanbulu her gun yeniden fethetmek olmaz mı?
Sizin tarihsel birikim fikriniz ben yanlış hatırlamıyorsam kisiye tarihsel sürecin kazandırdığı bilgiler anlamını taşıyor. İste buna kimlik desem yani her toplum ve her birey önce kimlik sahibi olmalı diğer türlü egitimin insana fayda sağlamasını ve kisinin kendini gerçekleştirmesini sağlaması pek mümkün olmaz aksine beyin kuş beyini algı robotsal davranış robotsal olacaktır

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
tarihsel belleği bir kimlik belirlemesi olarak tanımlamıyorum. o, evrensel ve tüm dünya toplumlarının kültürel mirasının taşıyıcısıdır. kimlikler kişinin yaşadığı üretim/tüketim/paylaşım halkasında şekillenen, kültürel toplumsal dokuda gelişen/ya da köreltilen benliktir. bu açıdan hangi kapı sorusu gündeme gelmiş oluyor; aslında bilginin açıldığı kapılar sonsuzdur; anasözündeki kapı bir simgedir. bu nedenle kapı kavramını kategorize etmenin bir dayatma olacağı ve kimliği/kişiliği yok edeceği görüşündeyim.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
tarihsel belleği bir kimlik belirlemesi olarak tanımlamıyorum. o, evrensel ve tüm dünya toplumlarının kültürel mirasının taşıyıcısıdır. kimlikler kişinin yaşadığı üretim/tüketim/paylaşım halkasında şekillenen, kültürel toplumsal dokuda gelişen/ya da köreltilen benliktir. bu açıdan hangi kapı sorusu gündeme gelmiş oluyor; aslında bilginin açıldığı kapılar sonsuzdur; anasözündeki kapı bir simgedir. bu nedenle kapı kavramını kategorize etmenin bir dayatma olacağı ve kimliği yok edeceği görüşündeyim.

O halde iddiamı bir ornekle soru haline getireyim
Lise çağında bir genc düşünelim . Arkadas cevresinin tesiri altında bir Gelisim gösterdiğini düşünelim ve arkadaşları yasalara aykırı herseyi meşru gören bir grup olsun . Bu bizim delikanlının ailesi ise tamamen ahlak ve kanunlar çerçevesinde yaşayan bir aile. aile cocuktaki ani değişikleri farketmeye başladığında bir kaç yıl gecmis ve cOcuk bir canavara dönüşmüş Olduğunu gormuş oldular . Soru aile ne diyecektir
1 e bizim oğlan daha genc herseyin tadına baksın ve dogruyu kendi bulsun " deyip serbest mı bırakırlar
2 biz hata ettik cocuğu basibos bıraktık ondan oldu biZ ona sahip çıkalım mı der
3 siz ne dersiniz

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
"Lise çağında bir genc düşünelim . Arkadas cevresinin tesiri altında bir Gelisim gösterdiğini düşünelim ve arkadaşları yasalara aykırı herseyi meşru gören bir grup olsun ." şeklindeki belirlemeden sonra soru sormaktasınız.

sorunuza soru ile yanıt vereyim.

bu çocuklar neden böyle oldu? sizin kusurunuz nedir? "arkadaş çevresi" olarak tanımladığınız diğer çocuklar gökten zembille mi düştüler?

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
"Lise çağında bir genc düşünelim . Arkadas cevresinin tesiri altında bir Gelisim gösterdiğini düşünelim ve arkadaşları yasalara aykırı herseyi meşru gören bir grup olsun ." şeklindeki belirlemeden sonra soru sormaktasınız.

sorunuza soru ile yanıt vereyim.

bu çocuklar neden böyle oldu? sizin kusurunuz nedir? "arkadaş çevresi" olarak tanımladığınız diğer çocuklar gökten zembille mi düştüler?

Benim çözümümü siz tahmin ediyorsunuz diye düşünmüştüm . Ben Hz. Peygamberin 23 yılda insanlığı nasıl değiştirdiğini görüyor ve çözümün yalnız O nun ahlaki ile ahlaklanmak olarak görüyorum . Kim başlattı sorusunun cevabını kim bil e bilir ki

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Benim çözümümü siz tahmin ediyorsunuz diye düşünmüştüm . Ben Hz. Peygamberin 23 yılda insanlığı nasıl değiştirdiğini görüyor ve çözümün yalnız O nun ahlaki ile ahlaklanmak olarak görüyorum . Kim başlattı sorusunun cevabını kim bil e bilir ki

"İnsanlığın değişimi" sadece ahlaki boyutla açıklanamaz.Değişimler, ekonomik, siyasal, toplumsal, teknolojik...vb. pek çok faktör burada etkilidir.Eğitimin bir parçası olarak - en önemlisi de denilebilir- ahlakın önemini yadsımıyorum.Ama tek başına ele alınamaz ve biricik ölçüt değildir.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
"İnsanlığın değişimi" sadece ahlaki boyutla açıklanamaz.Değişimler, ekonomik, siyasal, toplumsal, teknolojik...vb. pek çok faktör burada etkilidir.Eğitimin bir parçası olarak - en önemlisi de denilebilir- ahlakın önemini yadsımıyorum.Ama tek başına ele alınamaz ve biricik ölçüt değildir.

elbette haklısınız ..osmanlı nın yıkılma nedenlerine baktığımızda ahlak taki çöküntüden önce ilim ve teknikte batılı kadar hızlı davranmamış olduğunu görebiliriz...yalnız son günlerde okuduğum "insanlığın medeniyet tarihi" isimli kitap bana ilim ve ahlakın at başı gittiği takdirde insanın doyuma ya da nitelikli insan olmaya ulaşacağı fikrimi daha da kökleştirdi..

tırı vırı

Felsefe.net
Yeni Üye
Eğitimli insan yoktur, ölene kadar eğitilir hatta nefes verirken bile ölüm için son nefes nasıl verilir onu öğrenir. Biliyorum demek kısırlaştırır insanı ben mesela daha ölmeyi hiç yaşamadım.

esra şimşek

Felsefe.net
Yeni Üye
evet cok haklısın egıtıldım dıyen kınsan yanılıyor egıtım bıtmeyecek bı degerdır ınsanların kendını kandırmak davasından baska bısey degıl egıtıldım ddemek..........

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
evet cok haklısın egıtıldım dıyen kınsan yanılıyor egıtım bıtmeyecek bı degerdır ınsanların kendını kandırmak davasından baska bısey degıl egıtıldım ddemek..........

Arkadaslar bence olaya birinci tekil şahıs gözüyle bakmayalım ! Sorunu biz eğitimli insanın olması gereken form ya da özellikler olarak değerlendirelim !
Mesela antik çağın filozofu ; hem asker hem müzik veya bir sanat dalında veya bir meslek de uzman aynı zamanda geometri ve matematik ve hatta tıp konularında bilgi sahibiydiler . Ayrıca bir kısını filozof olması icin yani filozof kimliği kazanabilmesi icin 40 yasını da bulması gerek . Bizde de ben tam beğenmiyorum ama Hasan Ali Yücel in açılmasında öncülük ettigi koy enstitüleri de buna benzer seyler yapmaya çalışmış .
Şimdi bizler ÖSS de başarılı olamazsak toplum da nasıl bir yer edinme hakkına sahip oluyoruz . Bir müzikte , resimde vs bir alanda yetkinlik söyle Dursun haberimiz bile yok belki ... Kısa keseyim telefonda yazmak zor oluyor siz anladınız !!!

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@evrensel-insan cevap versin bu soruya ne de olsa eğitimci...Her ne kadar davranışları bir eğitimciye uymasa da cevabını merak ettim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Ben bir seye kendim istersem cevap veririm.

Benden bunu rica edenin, verecegim cevaba merak etmesinin anlamiyok.

Cunku ne cevap verilirse verilsin, o bunun egitimciye uymayacagi fikrine saplanmistir.

Madem "bir egitimciye ne uyup ne uymuyoru bildigini soyluyor, kendisi cevap versin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Ben bir seye kendim istersem cevap veririm.

Benden bunu rica edenin, verecegim cevaba merak etmesinin anlamiyok.

Cunku ne cevap verilirse verilsin, o bunun egitimciye uymayacagi fikrine saplanmistir.

Madem "bir egitimciye ne uyup ne uymuyoru bildigini soyluyor, kendisi cevap versin.

Ben eğitimci değilim, eğitimci olan sizsiniz...Eğitimci olmanıza inanmama sebeplerimi daha önce açıklamıştım, yine de kısa bir özet geçeyim;

1:) Hoşgörülü olmayışınız, eleştireye tahammül edemeyişiniz ve beraberinde öfkenize yenilmeniz,
2:)Sokak dili / Argo dili yoğun kullanıyor olmanız,
3:)Öğrenmeye çalışanlar, bu yazdıklarınızı anlamıyoruz demesine rağmen anlaşılır olmaya çabalamak yerine bilinç düzeyine bağlayıp işin içinden çıkmanız,
4:) Verilen kaynaklara hiç itibar etmeyip, araştırmadan direkt reddediyor olmanız,
5:)Size sorulan soruları ciddiye almadığınız gibi üye paylaşımlarını / yorumlarını önemsiz kabul edip sadece kendi bildiklerinizi tek gerçek kabul etmeniz, örnek vermek gerekirse; Avatar Projesi hakkındaki soruma linki hiç incelemeden 2 dakika içinde cevap yazmanız beni şok etti, şayet ilginizi çekmedi ise bu konu bana hitap etmiyor veya şu an linki inceleyecek zamanım yok vaktim olursa bakar yazarım demeniz eğitimciye yakışan bir tavır olurdu yoksa baştan sağma ya da yazmış olmak için yazmak bana göre eğitimciye yakışmıyor, sizce yakışıyor mu?

Bu sebeplerle tereddütlerim olduğu doğru belki de benim tanıdığım eğitimciler sizden farklı olduğu için bu kadar şaşkınım, bilemiyorum...

Eğitimli insan nasıl olmalı derseniz tavrı /üslubu ile fark yaratmalı ve örnek olmalı derim.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Egitimci olmayan bir kisdinin bir egitimci hakkinda soz soyleme hakki yoktur.

Sadece kendince siraladigi nedenler cimbiz ile secilmis ve nerede, ne zaman, nasil ve neden kullanildigi goz ardi edilmis nedenlerdir.

Bunun bu sekilde yapilmasi ya bir farkindasizligi ya da bir bilincli secimi gosterir.

Bir egitimci her zaman ornektir.

Nasil nerede ne zaman neden ve neyde ornek oldugu da, bunu algilayanlar icin gecerlidir.

Ayrica egitimci de bir insanoglu turunun biridir. Dolayisiyle kendisine yonelik bir halt edildiginde, konu orada egitimden cikar ve bu yenilen halta yonelik bir savunu haline gelir.

Egitimci bilgilenmek ogrenmek isteyen herkesi yorulmadan bikmadan s1k1lmadan bilgisi ve dusuncesi ile egitendir.

Ustelik bundan bir maddi ya da baska bir cikar da gozetmez.

Egitilmek istemeyenler icinde yapacakbir seyi yoktur.

Sadece kitle platformunda egitilmek istemeyenlerin diggerleri onunde golge etmemesini bekler.

Onlar ise birakalim golge etmemeyi bir duvar olusturma ve egitimi onleme cabasindadirlar.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Egitimci olmayan bir kisdinin bir egitimci hakkinda soz soyleme hakki yoktur.

Haklısınız fakat eğitimci olan kişi eğitimcilikten uzak davranışlar sergiliyor ise eleştirme hakkım olmalı diye düşünüyorum, siz eğitimciliğin hakkını verin ki bize de susmak düşsün...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç