Diyanet Tc Yasalarını Tanımıyor Mu! (F. Altaylı)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde dragon tarafından oluşturulan Diyanet Tc Yasalarını Tanımıyor Mu! (F. Altaylı) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 373 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Diyanet Tc Yasalarını Tanımıyor Mu! (F. Altaylı)
Konbuyu başlatan dragon
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Prens Ernak

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bir vatandaşın sorusuna verdiği yanıttaki bir bölüm toplumun büyük bölümü gibi bende de büyük öfkeye neden oldu.

Diyanet fetvacıları, depremzede bir kız çocuğunun evlat edinilebileceğini ama nüfusa alınamayacağını ve evlatlık edinen kişinin bu evlatlık kızla evlenebileceğini söyledi.

Bir kız çocuk babası olarak çıldırdım.

Ben depremde enkaz altında kalıp öleceğim.

Şerefsizin biri benim geride bıraktığım çocuğu sözde evlat edinecek.

Sonrasını düşünmek bile istemiyorum.

Ben buna tepki gösterince bazıları “Sen dinin kurallarını bilmiyorsun” diye saldırıya geçti.

Ben laik bir ülkenin vatandaşı olarak tüm dinlerin tüm kurallarını bilmek zorunda değilim.

Bilsem bile benim için önemli olan yasalar ve Türkiye’nin yasaları belli.

Evlat edinilen kişi evlat edinenlerin nüfusuna kaydedilir.

Bunları çocuklarla değil evlat edinenin, evlat edinenlerin çocuklarının dahi evlenmesi Medeni Kanun’un 129. Maddesine göre yasaktır.

Diyanet İşleri Başkanlığı kanunen yasak olan bir şeyi önererek ve soruya yanıt verirken en azından “Dinen durum bu olsa, Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği evlatlıkla nikah kıyılamaz” şerhi düşmeyerek aslında büyük bir suç işlemiştir.

Ayrıca Diyanet her türlü saçmalığa yanıt vermek zorunda değildir.

Hele hele depremin acıları taptaze iken, binlerce çocuğumuzun geleceği hepimizi kara kara düşündürürken böylesi bir yanıt akıl alır gibi değildir.

Bunu sormak için olduğu kadar buna yanıt vermek için de vicdandan ve izandan yoksun olmak gerekir.

Diyanet’in yapması gereken bu ayıplı soruyu görmezden gelmek olmalıydı.

Yok eğer “Biz her soruya dinin uygun mu değil mi yanıt vermek zorundayız” diyorlarsa onlara yarın öyle bir soru sorarım ki, yanıt veremezler, oturur ağlarlar.

Benim bu yanıtı görünce ağladığım gibi.

NOT: Belki de Diyanet depremdeki gündemi değiştirmek, öfkeyi başka yöne kanalize etmek istiyor. Bilemiyorum ama ne yazık ki, artık bu kadar şüpheci olduk.

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Diyanet fetvacıları, depremzede bir kız çocuğunun evlat edinilebileceğini ama nüfusa alınamayacağını ve evlatlık edinen kişinin bu evlatlık kızla evlenebileceğini söyledi.

Bir kız çocuk babası olarak çıldırdım.

Ben depremde enkaz altında kalıp öleceğim.

Şerefsizin biri benim geride bıraktığım çocuğu sözde evlat edinecek.

Sonrasını düşünmek bile istemiyorum.

Din bu, Fatih bey! Buna rağmen bu dine kutsallık atfeteceğinize, görmezden geleceğinize bugüne kadar gereğini yapsaysınız. Zaten bu ülkede dincilik laik hukuk devletinde yer bulamazdı. Değil mi?

Bu toplum dinini bilmiyor. Müslümanım diyor. kuran' da faiz' in haram yazdığını bile bilmiyor. Geçen yengem ağzında ikide bir "allak şükürler olsun," molsun, diyip duruyor. Ama sonra bir sohbet geçen hususda; haram mal hediyesi diye kabul etmeyen biri için "faiz haram olurmuymuş" diyor. yukarıdaki evlatlık evlenmesini iğrenç buluyor, kabul etmiyor. Ama kuranı halen kutsal ve dini kabul ediyor. Bu ne perhiz, ne lahana... Birini inkların hepsini inkar olduğunu bilmiyorlar. Akıl sır alır gibi değil. Bilgi sahibi olmadan din sahibi oluyorlar. Okumadıkları anlamadıkları, kendilerine uymayan şeyi din, örf bellemişler. Bu kadar zormu bu prangadan kurtulmak?

"..karınızı dövün.." diyen ayetle namaz kılıyor bu üm/mill/et. Bu da suç. Suçu övmek, suça yönlendirmek, gördüğü suçu bildirmemek(cemaat).

E şimdi ben size sorayım, Rastafaryanlara da suç ibadet(TCK) için aynı ülkenin sözde savcıları izin verir mi? Vermez!. Bu ülkenin yargsı suç işliyor. Sözde savcıların, yargıçların gücü ancak poğca çalana yetiyor.

Son düzenleme:

dragon

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Sosyoloji
Ünvan
dünyalı
Helen Axu şarkısında "Eve cahil" sözüne dava açan tarumananya sözde cumhurşyet savcısı. Aşağıdaki kadınları dövün diyen diyanet silsile suçu görevine sıra gelince niye kulak tıkıyorsun? Sen arabistan, iran islam hukukuna tabi savcısımısın da biz bilmiyoruz? Tarumanya hukuku benim bildiğim insan haklarına tabi olan batının kullandığı hukuk sistemine tabi! .)

"...Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün...." 4:34 ü okuyanlara niye dava açmıyor?

Kadınları dövün, diye yol göstermek de ne demek yahu? Darp tüm dünyada suç değil mi? Kadınlar erkeklerin kölesimi? Hangi yüzyılda yaşıyoruz? Anlaşamazsan boşarsın. Kimse kimseye şiddet uygulayamaz. Bunu erkeklere tanınmış bir hakmış gibi lanse edemez, buna özendiremez.

Son düzenleme:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Diyanetin yediĝi bu naneye ben şahsen şaşırmadım, çünkü bu memlekette cincel açlık bir hayli yaygın. İnsanların parklarda veya yollarda el ele tutuşmaşından tutun kılık kıyafetine kadar her şeyine karışırsanız, olacaĝı bu.

Bu malum dinin peygamberi evlatlıĝının eşi ile, yani ex-gelini ile evlenmiş bir şahıs. Bunu ben demiyorum, resmi İslam tarihi böyle yazıyor. Bu memleketin hukukçusu bile anayasayı çiĝnemeye kalkıyorsa, bu Diyanet daha çok nane yemeye devam eder. Çünkü anayasayı umursamıyorlar ve ellerinden gelse yok sayacaklar.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
sonunda mantıklı bir itiraz yapmışssın dragon

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar