Dine Inanilmaz, Din Uygulanir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Dine Inanilmaz, Din Uygulanir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 8,829 kez görüntülenmiş, 51 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Dine Inanilmaz, Din Uygulanir
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
:) Eski üyeler dönsün, forum hareketlensin ve herkes aklındakini rahatça paylaşsın derken emeğe hiç saygı gösterilmiyor olması çok üzücü...Aynı görüşte olmayabiliriz, eleştirebiliriz fakat boşa zaman kaybı yorumu hoş olmamış bu durumda kişinin yazma hevesi kalmaz ki, niye böyle sert yorumlar yapılıyor hiç anlamıyorum.

Iste bilgi ve dusuncenin ne oldugu ve paylasimi farkinin algilanmasi ve bilinci de bu oluyor.

O yuzden "yazma hevesi" sadece yazilarini kisisel ve kisiye yonelik yazanlar icin gecerlidir.

Bilgi ve dusunce paylasimi, kisiye yonelik degil; bilgi ve dusunceye yoneliktir.

Zaten farki da, yazi dili ve uslubunun YAZIYA DEGIL YAZARA YONELMESI ve yazari polemige daveti ve yazari satasma ve atisma temelinde tahrik edici icerik tasimasidir.

Zaten bu tahrike uyulmasi da site ve okurunun bilgi ve dusunce icermeyen mesajlara maruz kalmasi demektir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
site üyelerinin %99 u da leo yu sözcü seçmiş olabilirler...şaka tabi:)

Bence bir konuda secilen sozcu, sonucta dile getirdiklerini kendi beyninin subjektif duzeyi ile dile getirir. Bu da onu sozcu secenlerin herbirinin beyin subjektif duzeyi ile uyusmayabilir.

O yuzden herkes her konu ve kavramda kendi dusunce ve bilgisini paylasirsa, bu hem ona hem her turlu yanit veren yazara hem de her bir okura ve de siteye katki ve kalite getirir.

Sonucta her yazi yanit olarak bir onceki yaziya bagli ve onun yaniti niteligindedir.

Bir sozcu basskasini sadece kendi duzeyi bir yanita zorlar. Bu da onu sozcu secen her bir beynin almak istedigi bir yanit olmayabilir ve her bir beyni algi olarak tatmin etmeyebilir.

sahtekar

Felsefe.net
Uzaklaştırılmış
Forumlarda çoklu nick kullanımı çok rastlanılan bir durum :D Evrensel insan ise sadece bu forumda yazmıyor. İnternette dolaşıp forumları gezen biri bu nicke rastlar. hep aynı isim ve küçük resimle yazar. çoğunluktan genelde tepki alır.çünkü metodları evrensel insanı değil beyinsiz insanı tarif etmektedir.sıkıcı,kaçamak bir tiptir, tartışırken sürekli metodoloji değiştirir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Forumlarda çoklu nick kullanımı çok rastlanılan bir durum :D Evrensel insan ise sadece bu forumda yazmıyor. İnternette dolaşıp forumları gezen biri bu nicke rastlar. hep aynı isim ve küçük resimle yazar. çoğunluktan genelde tepki alır.çünkü metodları evrensel insanı değil beyinsiz insanı tarif etmektedir.sıkıcı,kaçamak bir tiptir, tartışırken sürekli metodoloji değiştirir.

Seni tanidigim bir lakabin var mi?

"kacamak" bir tip ve "metodoloji degistirir" derken neyi demek istedigini daha detayli aciklar misin?

Mesela, sende bu algiyi neyin uyandirdigina dair, ornekleme yapabilirsin.

Ayrica insanoglu beyni ile dogar. Buradaki "beyinsiz" den kast edilen, mecazi ise ne anlamda kullanilmistir?

Benim lakabim "evrensel-insan" dir. Yani evrensel ile insan arasinda - var.

Cunku internette baska evrensel insan lakaplari da var. Mesela facebook ta.

Mesela asagidaki linkteki benim lakabim degil.

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bence bir konuda secilen sozcu, sonucta dile getirdiklerini kendi beyninin subjektif duzeyi ile dile getirir. Bu da onu sozcu secenlerin herbirinin beyin subjektif duzeyi ile uyusmayabilir.

O yuzden herkes her konu ve kavramda kendi dusunce ve bilgisini paylasirsa, bu hem ona hem her turlu yanit veren yazara hem de her bir okura ve de siteye katki ve kalite getirir.

Sonucta her yazi yanit olarak bir onceki yaziya bagli ve onun yaniti niteligindedir.

Bir sozcu basskasini sadece kendi duzeyi bir yanita zorlar. Bu da onu sozcu secen her bir beynin almak istedigi bir yanit olmayabilir ve her bir beyni algi olarak tatmin etmeyebilir.

ortada dile getirilmesi gereken bir durum varsa ve bazı nedenlerden dolayı insanlar sessiz kalıyorlarsa,aralarından sivri dilli biri çıkıp sessiz çoğunluğun sesi olmaya karar verebilir..bu dile gelen her ne kadar diğer insanların kalbinden geçen olmasa da dile getirilen tepkiye itiraz gelmiyorsa eğer,sözcünün eksik veya fazla anlatmaya çalıştığı şey genel kabul görmüş demektir.

eskiden başka bir sitede sizinde bildiğiniz gibi yazılarınızı takip ediyordum artık o siteyi tüm aramalarıma rağmen bulamıyorum..bu vesileyle bir şey sormak istiyorum çünkü uzunca bir süre kafama takılmıştı;orada müzikle alakalı bir başlık açılmıştı yazının içeriği tamda aklımda değil şöyle bir göz atmıştım;bu başlığın konusu değil ama cevaplar yada başka bir başlıkta açıklarsanız merakımı gidermiş olacaksınız..müzik insanlar için gerekli bir şey mi yoksa kimi aletlerin bir araya getirilip çalındığı kulak tırmalayan sesler bütünü mü?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=3591]sakal[/MENTION] Genelin kabul ettiği her şey; tam da olması gerekendir diye bir kural olduğunu hiç sanmıyorum. İnsanlar bir çok konuda farklı düşünebilir ve takdir görmeden ölüp giden, ancak öldükten sonra el üstünde tutulan bir çok insan yok mu?

[MENTION=4195]evrensel-insan[/MENTION]'ın bir çok konuda görüşüne katılmıyorum senin de katılmıyorum fakat bu durum size hakaret edici cümleler kurmamı gerektirir mi ? Asla gerektirmez, karşı çıkarım,itiraz ederim ve kendi görüşümü belirtiririm. Tartışma ortamında her konuda birlik sağlanamaz fakat aynı görüşte değiliz diye birbirimizi yerden yere vurmaya çalışmamızı çok üzülerek söylüyorum ki kompleksli bir davranış olarak kabul ediyorum, bu sözüm özellikle [MENTION=4568]The Leo[/MENTION] ve [MENTION=4561]sahtekar[/MENTION] ın yazım dili ile alakalı görüşümdür. Kişilere kompleksli demiyorum davranışı kompleksli buluyorum.

Benim bir çok paylaşımım da bir çok kişiye abartılı gelebilir, sıradışı görünebilir v.s. ve karşı görüş belirtilir, tartışırız fakat hakarete varan cümleler devreye girdiği an kişi tartışmaktan soğuduğu gibi bir cümle bile yazma hevesi kalmıyor. Ben kendi adıma böyle düşünüyorum bu sebeple görüş belirtirken kişisel hakaretlere varan cümleler kurulması beni rahatsız ediyor. Kime karşı olursa olsun en anlaşamıdığım kişiye bile hakaret edilmesine üzülüyorum ve anlam veremiyorum.

"Alaycılık, bir eleştiri türü müdür?" diye bu sitede çok tartışmıştık ve en sonunda hakaret edilmediği sürece olabilirliğine kendi adıma ikna olmuştum fakat hakaret etmekte niye bu kadar ısrar ediliyor bunu bir türlü anlayabilmiş değilim. Beyinsizsin, boşa zaman kaybısın, boş adamsın v.s. bunlar hakaret değil de nedir?

sakal

Kahin
Yeni Üye
kendinden bahsetmeyi ne çok seviyorsun be dijital..ha bi sus diyecem ama beceremiyeceğini biliyorum:)

flzf

Filozof
Yeni Üye
islamın asıl şartı kelime-i şahadet getirmektir ki bu uygulamayı bir kere yerine getirdikten sonra artık sürekli tekrarlamasanız da dinden çıkmazsınız... ve bu uygulama dediğiniz eylem imanın şartları ile birebir ilintilidir.
hakim olduğum bir konu olmasa da saptamalarınızda haklı olduğunuzu düşünmüyorum. tüm belirlemeleriniz farklı bakış açıları ile tersine de çevrilebilir. görüşünüz kendinizce haklı gibi görünse de sadece o kadarla kalır. yani kendinizce haklı olabilirsiniz.
"kelime-i şahadet"i uygulama olarak görüp de "allah ın birliğine inanmak" ı nasıl inançsal görebilirsiniz? yani çok farklı değiller.
bu sihirli bir sözcük değil ki, kelime-i şahadet getirince müslüman oluveresin. aynen o da inanç gerektirir.

sanırım soyut ve somutu ayırmada yaşadığınız karışıklık sizi bu (bence) hatalı fikirlere götürmüş. islamın daha ilk ve katii olan şartı içinde tüm imanın şartlarını içeriyor zaten. diğer şartları evet uygulamaya yöneliktir belki ama bu şartları uygulamamak kişiyi dinden çıkarmıyor, sadece günaha sokuyor... dediğim gibi bu konuda çok bilgili olmasam da basit mantıkla bunları söyleyebiliyorum.

Bu zihniyetide anlamıyorum islamın asıl şartı diye başlayan herhangi bir cümle aslı maslı faslına girince zaten anlamsız olan birşey ne kadar daha anlamsızlaşıyor. Bu asıl şartı kim belirliyor asıl şartı sağladın gerisini ne yapmak lazım asıl şart varsa gerisine ne gerek var bu traji komediye yorum yazmadan geçemiyorum. En güzeli hiç oralı olmamak da ne yaparsın işte :)

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
ortada dile getirilmesi gereken bir durum varsa ve bazı nedenlerden dolayı insanlar sessiz kalıyorlarsa,aralarından sivri dilli biri çıkıp sessiz çoğunluğun sesi olmaya karar verebilir..bu dile gelen her ne kadar diğer insanların kalbinden geçen olmasa da dile getirilen tepkiye itiraz gelmiyorsa eğer,sözcünün eksik veya fazla anlatmaya çalıştığı şey genel kabul görmüş demektir.

eskiden başka bir sitede sizinde bildiğiniz gibi yazılarınızı takip ediyordum artık o siteyi tüm aramalarıma rağmen bulamıyorum..bu vesileyle bir şey sormak istiyorum çünkü uzunca bir süre kafama takılmıştı;orada müzikle alakalı bir başlık açılmıştı yazının içeriği tamda aklımda değil şöyle bir göz atmıştım;bu başlığın konusu değil ama cevaplar yada başka bir başlıkta açıklarsanız merakımı gidermiş olacaksınız..müzik insanlar için gerekli bir şey mi yoksa kimi aletlerin bir araya getirilip çalındığı kulak tırmalayan sesler bütünü mü?

Bahsettigin site hangi site?

Muzik kisaca bir beynin dusunce ve bilgisini sanatsal olarak icra etmesi ya da olan bir eseri okuyarak yorumlamasidir.

Muzik insanoglu sanatsal yapisinin sosyal iliski ve duyuru temelindeki bir aktivitesidir. Tarihi nerdeyse insanoglu ile esdegerdir. Muzigin ne oldugunun algisi DUYUSAL DEGIL DUYUMSALDIR. Yani kulak alir ama alinana beyin anlam ve icerik verir deger verir.

Bir sesin gurultu mu oldugu ya da kulaga hos mu geldigi algisi duyumsaldir. Buradaki duyu bunu bir degere anlam ve icerige tasimadan sadece kulak yolu ile almaktir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
kendinden bahsetmeyi ne çok seviyorsun be dijital..ha bi sus diyecem ama beceremiyeceğini biliyorum:)

Kendimden bahsetmiyorum, şahsi görüşlerim olduğunu ve genele yaymadığımı özellikle belirtiyorum çünkü bu tür ifadeleri eleştiri kabul edenler de çıkacaktır. Susmamı istediğine göre mesaj yerine ulaşmış demektir, sevindim...:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Kendimden bahsetmiyorum, şahsi görüşlerim olduğunu ve genele yaymadığımı özellikle belirtiyorum çünkü bu tür ifadeleri eleştiri kabul edenler de çıkacaktır. Susmamı istediğine göre mesaj yerine ulaşmış demektir, sevindim...:)

vaktim olsa benzer içerikte en az elli tane mesajını bulurum..sakin,saygıdeğer,yumuşak başlı,barışçıl,polyanna,mekankolik,zaman zaman da maydonoz filan falan işte...susmayı yine becerememişin yalan mı :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Bahsettigin site hangi site?

Muzik kisaca bir beynin dusunce ve bilgisini sanatsal olarak icra etmesi ya da olan bir eseri okuyarak yorumlamasidir.

Muzik insanoglu sanatsal yapisinin sosyal iliski ve duyuru temelindeki bir aktivitesidir. Tarihi nerdeyse insanoglu ile esdegerdir. Muzigin ne oldugunun algisi DUYUSAL DEGIL DUYUMSALDIR. Yani kulak alir ama alinana beyin anlam ve icerik verir deger verir.

Bir sesin gurultu mu oldugu ya da kulaga hos mu geldigi algisi duyumsaldir. Buradaki duyu bunu bir degere anlam ve icerige tasimadan sadece kulak yolu ile almaktir.

felsefe.org

ben burada müziğin evrensel anlamda tanımını değil,sizin müzikle ilgili ne düşündüğünüzü merak etmiştim..lakabını hatırlamadığım biriyle yapmış olduğunuz bir tartışma vardı..müzik insanlar için gerekli mi değil mi bunu öğrenmek istiyorum..zira ruh diye bir şeyin olmadığına bilimsel olarak bakan birine göre ruhun gıdası olsa ne olur olmasa ne olur..takıntı işte aklımda kalmış..

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
felsefe.org

ben burada müziğin evrensel anlamda tanımını değil,sizin müzikle ilgili ne düşündüğünüzü merak etmiştim..lakabını hatırlamadığım biriyle yapmış olduğunuz bir tartışma vardı..müzik insanlar için gerekli mi değil mi bunu öğrenmek istiyorum..zira ruh diye bir şeyin olmadığına bilimsel olarak bakan birine göre ruhun gıdası olsa ne olur olmasa ne olur..takıntı işte aklımda kalmış..

Anladim. Bahsettigin site de oldukca emegim var ve kendimce de guvenmistim. Sonra haberim olmadan icerigi degisti sonrada erisilmez oldu. Tum emegim de o site adina bosa gitti.

Ruh kavrami tanim ifade anlam ve icerik acisindan ilginc bir kavramdir. Mesela "gezi ruhu" deniyor, ben ise "gezi bilinci" diyorum.

Muzige gelince bunun gidasinin somut olmasi gerekir. Muzik eger bir gida olacaksa "beyine gida" olur. Sonucta kulak alir ve beyin degerlendirir.

Ben de kendimce muzigi hem soyler hem de dinlerim. Yalniz muptelasi degilim.

Herhangi bir kisinin dinledigi herhangi bir muzigi de "neden bunu dinliyor?" diye yorumlamam. Cunku muzik bir sanat cesididir ve sanat ta icra edenin besteleyenin gufteleyenin kendince vermek istedigi bir mesaji yansitir. Sanatcinin da sanatini icrasi kendisini ifadesidir.

Yazi da bir sanattir yazar da bir sanatcidir. Ben de sanatimi yazi ile ifade ediyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
vaktim olsa benzer içerikte en az elli tane mesajını bulurum..sakin,saygıdeğer,yumuşak başlı,barışçıl,polyanna,mekankolik,zaman zaman da maydonoz filan falan işte...susmayı yine becerememişin yalan mı :)

Susman için sebep var mı? Görüşlerimizi paylaşmak, tartışmak için burada değil miyiz? Yazılarımın ana fikri aynı paralelde ilerliyor çok doğru fakat yukarıdaki tanımlamaların sende bıraktıkları intibadır, gerçekte anlatmak istediğim bunlardan ibaret midir ? Tabi ki değil hatta Polyanna'cılık benimle hiç bağdaşmaz fakat sana böyle yansımış olabilir ya da ben farkında olmadan böyle yansıtmış da olabilirim.

İşte tüm mesele bu zaten...Aynı görüşte olmadıklarımızı hakaret cümleleri ya da sıfatları ile nitelememiz doğru mu, değil mi?

Seninle aynı düşünmediğim noktada sana beyinsiz ya da boş adam demem sence doğru mu? Evrensel - insan dini bir başlıkta bu tanımlamara mağruz kalıyor ise sebebi dini kabul etmiyor olması olabilir mi? Bu yorumları yazan arkadaşlar kendi görüşlerine uymayan her kişiyi bu şekilde sıfatlandırmayı doğru mu buluyorlar?

Karşı çıkmak, aynı görüşte olmamak hatta tamamen zıt görüşte olmak; karşı tarafa hakaret etme, aşağılama hakkını verir mi?

Laf geçirmek diye bir tabir vardır, öyle bir laf söyledim ki sustu, kaldı diye övünür çoğu insan, bilirsiniz. İşte bu forumda da çoğu zaman yaşanan budur. Kişiler karşı tarafa baskın gelecek düşünce üretemediği zaman hakarete varan kısa ve öz tanımlamalarla işin kolayına kaçıyorlar. Örneğin, Evrensel'in yazdıklarına karşı gelen görüşünü yazarsın ya da susarsın. Yazmıyorsan kabul ettiğin anlamına da gelmez, okur ve hiç yorum yapmazsın bu da bir tercihtir. Yorum yazacaksak da neye karşı isek onu belirtmemiz gerekmiyor mu? Beyinsizsin, boş adamsın kişisel sataşmadır ve içi boştur bana göre...

Neden bu konuya dahil olduğumu sorarsan sakal? Sen maydonoz olmak gibi algılayabilirsin fakat The Leo forum üyelerinin bu kadar boş vakti olduğunu sanmıyorum diyerek zaten tüm üyeleri konuya dahil etmiş, ben de cevap hakkımı kullandım ve görüşlerimi yazdım. Takdir ve övgü takıntım olmadığı için görüşlerimi rahatça paylaşır ve paylaşanlara da saygı duyarım, olay bu kadar basit [MENTION=3591]sakal[/MENTION]:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
sukut%20-%20by%20AK.jpg
..

The Leo

Felsefe.net
Yeni Üye
düşünceye saygı duyulmaz insana saygı duyulur. bu başlıkta yazılanlara saygı duyacak değilim. din-adamı olunabiliniyorsa evrensel -insanda olunabilir. herkesin zihni subjektif ama bu saptamayı yapan beyin objektif !?

Vali kesinlik yanlı,
Kurallara bağlıydı:
Doktora göre Ölüm
Bilimsel bir olaydı:
Ve Din-Adamı her gün iki kere uğrayıp,
Dinsel konularda bir özet bırakmaktaydı.

oscar wilde

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
düşünceye saygı duyulmaz insana saygı duyulur. bu başlıkta yazılanlara saygı duyacak değilim. din-adamı olunabiliniyorsa evrensel -insanda olunabilir. herkesin zihni subjektif ama bu saptamayı yapan beyin objektif !?

Vali kesinlik yanlı,
Kurallara bağlıydı:
Doktora göre Ölüm
Bilimsel bir olaydı:
Ve Din-Adamı her gün iki kere uğrayıp,
Dinsel konularda bir özet bırakmaktaydı.

oscar wilde

http://www.felsefe.net/felsefe-ye-giris/5214-qua-felsefesi-nedir.html

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

"Zaman kaybısın" ya da "beyinsiz insan" hakaret değil sadece bir düşünceyi eleştirirken kullanılan bir ifadeler madem ikinizden de özür diliyorum, ben yanlış anlamışım kusura bakmayın...

The Leo

Felsefe.net
Yeni Üye
"Zaman kaybısın" ya da "beyinsiz insan" hakaret değil sadece bir düşünceyi eleştirirken kullanılan bir ifadeler madem ikinizden de özür diliyorum, ben yanlış anlamışım kusura bakmayın...

ne özürü, ne kusuru. lütfen ,rica ederim yapmayınız.

künfeyekün

Felsefe.net
Yeni Üye
Baktım da ne gördüm kendi bildiğini tek doğru kabullenen iki inatçı keçi köprüde boynuz boynuza felsefe yapıyor. Aklın delaleti, akarsu ya kapılmış köprü neylesin yol neylesin...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar