dindar nesil

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Durdur bu nikahı memurbey tarafından oluşturulan dindar nesil başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 10,924 kez görüntülenmiş, 128 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı dindar nesil
Konbuyu başlatan Durdur bu nikahı memurbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot
E

evrensel-insan

Ziyaretçi
demek ki;görüp görmediğin,aslını bilmediğin bir konuda yazmak bilimsellik öyle mi?
gözlem,ve deneyim ne oldu?

o tabelanın orada olması ile yazabiliyorsun ama görmedin?
o tabelanın orada olması ile ilgili yazabiliyorsun ama haremeyn ne demektir bilmiyorsun,
o tabelanın orada olmasının islam dini açısından önemi senin için hiç bir şey ifade etmiyor,
dilediğince yazıyorsun,biraz sıkışınca da özeleştiri yapıyorsun öyle mi?

evrensel insan zihniyeti ve onun kazandırdığı birey bilinci yalandan öte bir şey değildir ve ateist bir delinin hezeyanlarından öte bir anlam ifade etmez dediğimde de olay kişiselleşiyor öyle mi?

yani sen saçmalayacaksın biz susacağız,konuşursak algı ve bilgi eksikliğimiz var,
ama sen islamı ve onun değerlerini algısız ve bilgisizce yerip aşağılayacaksın,bizim yine algı ve bilgi eksikliğimiz var ve biz insanlaşamadık öylemi?

şimdi dinle; islamdan nasibini almamış olan,en basitinden haremeyn denilen mekke ve medinenin islam içerisindeki yerini bilmeden konuşanların insanlaşamaması değil,insan bile sayılamayacağı kuranda yazıyor,
ve sen ve senin akıl hocaların "dursun"lar insan bile değiller...

bunu mu istiyorsun???

Bilimsellikte onemli olan gozlemdir, ve gozlemin gosterimidir. Kimin gordugu onemli degildir. Cunku gozleme sunulan goruntudur, sahis degil. Eger sen bu tabelenin orda olmadigini v.s. dusunuyorsan, ve de bu tabelanin orda olduguna dair bu goruntu seni tatmin etmiyorsa, gider kendi gozlerin ile gorursun.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Bilimsellikte onemli olan gozlemdir, ve gozlemin gosterimidir. Kimin gordugu onemli degildir. Cunku gozleme sunulan goruntudur, sahis degil. Eger sen bu tabelenin orda olmadigini v.s. dusunuyorsan, ve de bu tabelanin orda olduguna dair bu goruntu seni tatmin etmiyorsa, gider kendi gozlerin ile gorursun.

ben oraya 2 sefer gittim,
ben kuranı arapçasından okuyup çevirebiliyorum,
ben kuran yanında daha bir çok dinsel metini okuyabildiğim gibi kutsal sayılan yerleri de gördüm...

ben senin ateist olarak kabul ettiğin ve sitesinde yetiştiğin dursun efendilerin de aslını biliyorum,
ama ben şimdiye kadar görmediğim,bilmediğim ve deneyimlemediğim hiç bir şeyi yazmadığım gibi,sırf yazmış olmak için bilmeden,görmeden insanların kutsalları hakkında yazmadım...
yazmadığım içinde özeleştiri ağlamasına ihtiyaç duymuyorum...

çünkü ben,evrensel insan zihniyetinin ve onun getirdiğini söylediğin insan türünün birey bilincinin sadece yalan dolan olduğunu senin eylemlerinden gözlemliyorum ...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
burada konuşulan,kendini dindar olarak lanse eden AKP zihniyeti,bu zihniyet üzerinden islam ve islamın değerlerine söz söyleyen karşılığını alır...

AKP zihniyetindeki dindarlik anlayisinin islam felsefesine ve onun rehberi Kuran'ina dayanmadigini mi soylemek istiyorsun?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
AKP zihniyetindeki dindarlik anlayisinin islam felsefesine ve onun rehberi Kuran'ina dayanmadigini mi soylemek istiyorsun?

sen hiç bir şey bilmediğini,bilmediğin halde her konuya maydanoz olduğunu söylüyorum...

ve görmek istemeyenlere her başlığı nasıl sulandırdığını mecrasından saptırdığını ve bunu yaparken insanların kutsallarına nasıl saldırdığını örnekliyorum...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Karşıt/farklı görüşten hoşnutsuzluk çoğu insan ve insan topluluğunda vardır. Aynı şekilde insan tarafsız bireyi de kendi tarafına çekmek ister. Bunlar özgür düşünce karşısındaki engellerdir. Bir devlet görevlisi olumsuz bir duruma karşı kendi yorumunda bir olumluluk öneriyor. Nesnel olmasa bile kurumsal bir devlet kanunu yerine kişisel bir öneridir. Ama başbakana yakıştı mı bunu bilemem.

RTE'nin bunyesindeki AKP'nin ve parti devleti zihniyetindeki basta olan bir kisinin toplumumuzdaki algi olarak yaptigi her aciklama kisisel degildir, bir parti politikasidir ve AKP parti bunyesinden de farkli bir aciklama gelmemistir.

Bunun en guzel ornegi, Karsta ki "insanlik aniti" nin basina gelendir. "oraya bir ucube dikmisler" direk "o ucubenin oradan kaldirilmasi gerekir, bu bir emirdir." olarak yansimis ve onca kanuni kazanima ragmen o insanlik aniti ordan yikilmistir ve kaldirilmistir.

O yuzden hele hele bir ulkenin ve toplumunun basbakani konumundaki bir kisinin yaptigi her aciklama, AKP'yi baglar ve onun toplum ve ulkeyi yonlendirim ve yaptiriminin baslangicidir. Bu ya boyle bir soylem ile, ya da kapali kapilar ardinda alinan kararlar ile yerine getirilmektedir.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
sen hiç bir şey bilmediğini,bilmediğin halde her konuya maydanoz olduğunu söylüyorum...

ve görmek istemeyenlere her başlığı nasıl sulandırdığını mecrasından saptırdığını ve bunu yaparken insanların kutsallarına nasıl saldırdığını örnekliyorum...

Verilen yanit ne basklik ile ne de sorulan soru ile ilgili bir yanit degil.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
İŞTE BU FORUMDA KONULAR BÖYLE YOZLAŞTIRILIP MECRASINDAN UZAKLAŞTIRILIP KİŞİSELLEŞTİRİLİYOR...

buna tepki koyulduğunda da ne hikmetse tepki koyanlar suçlu oluyor!!!!

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Kimsenin seni sucladigi yok mor ve otesi. Evrensel izledigi bir belgeselden yada gazeticinin cekmis oldugu bir fotograftan alinti yapip konuyla irintilemis. Sen de bu fotografin yok oldugunu oraya 3 kez gittigini ve orada boyle birsey olmadigini soyluyorsun. Bu durumda ben evrensele degil sana inaniyorum gidip gormus biri olarak.

Yani bu paylasimlarin hakaret yada satasma bazinda birsey tasimadigini dusunuyorum ben yaniliyor muyum? Inan objektif olmaya calisiyorum. Bu durumdan kazanc falan sagladigimiz yok bizim.

Olayi kisisellestirdigini soyluyorsun fakat evrenselin takilmis oldugu dursunlara dem vuruyorsun. Onun maydonoz oldugunu soyluyorsun. Sence burada ikilem yok mu? Onun sana karsi bir kisisel olarak satasmasini gormuyorum ben.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Kimsenin seni sucladigi yok mor ve otesi. Evrensel izledigi bir belgeselden yada gazeticinin cekmis oldugu bir fotograftan alinti yapip konuyla irintilemis. Sen de bu fotografin yok oldugunu oraya 3 kez gittigini ve orada boyle birsey olmadigini soyluyorsun. Bu durumda ben evrensele degil sana inaniyorum gidip gormus biri olarak.

Yani bu paylasimlarin hakaret yada satasma bazinda birsey tasimadigini dusunuyorum ben yaniliyor muyum? Inan objektif olmaya calisiyorum. Bu durumdan kazanc falan sagladigimiz yok bizim.

sevgili phi,
konunun başlığı ile dostumuzun islama uzanması arasında bir bağ kurabiliyormusun?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Iyide mor ve otesi konu dindar nesil diye dini butun insanlarin mi yazmasi gerekli? Neden farkli goruslere yada kendi dusuncende olmayan dusuncelere sert cikislar yapiyorsun ki? Ateist'in dindar nesil basligina birseyler yazmasi yada baska dusuncelerdeki insanlarin yazmasi seni neden bu kadar geriyor ben bunu anlayamiyorum. Ben de muslumanim. Ben de islam dini mensubuyum. Neden bu tepkiyi senin kadar keskin ve sert gostermiyorum? Sen benden daha mi muslumansin? Bu mudur cikarmam gereken sonuc?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Iyide mor ve otesi konu dindar nesil diye dini butun insanlarin mi yazmasi gerekli? Neden farkli goruslere yada kendi dusuncende olmayan dusuncelere sert cikislar yapiyorsun ki? Ateist'in dindar nesil basligina birseyler yazmasi yada baska dusuncelerdeki insanlarin yazmasi seni neden bu kadar geriyor ben bunu anlayamiyorum. Ben de muslumanim. Ben de islam dini mensubuyum. Neden bu tepkiyi senin kadar keskin ve sert gostermiyorum? Sen benden daha mi muslumansin? Bu mudur cikarmam gereken sonuc?

dindar nesli,isteyen istediği gibi yorumlar umurumda bile değil...
ama dindar nesli bahane ederek islamın kutsalı haremeyn olgusuna ve bu olgudan yola çıkarak islama dil uzatılmasına tepki koymak en doğal hakkım,
hele bu bilmeden sadece saldırı amacı ile yapılıyorsa...

yoksa,ne AKP savunucusuyum nede dindar nesil savunucusu...

ayrıca islamında savunucusu değilim ve senin kadar bile müslüman olduğumu iddia edemem,
ama iddialı olduğum konu;insanların her bahanede insanların kutsallarına saldırıda bulunması konusunda karşılık vermek...

adam gibi dindar nesil üzerine yazılsa umurumda olmaz...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ya o dedigin degerler benimde degerlerim. Ben neden bir satasma gormuyorum da sen gorebiliyorsun ben bunu anlamiyorum. Ben dusunmeye basladim acaba evrenseli gercekten koru korune mi savunuyorum diye. Defalarca okuyorum gonderdiklerini hakareti satasmayi ben neden goremiyorum da sen goruyorsun. Lutfen yol gosterir misin?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Sence oyle olabilir mi?

Dinin en bastaki politik olarak kendini one cikarma algisi "din olmazsa toplumun ahlaksiz, tinerci v.s. temelli bir yapida olacagi" algisidir.

Aslinda bunlar uzun uzun dile gelmesi gereken konulardir. Su kadari bence simdilik yeterlidir. Uc ibrahimi dinden sonra, dunyadaki bu konudaki en genis toplum ateist toplumdur. Ateist toplumun, hem din uygulayicisi ve inanirlari uzerinde bir baskisi yoktur, hem de birey bilinci acisindan basta bu konu olmak uzere herkesin birbirinin hak ve ozgurluklerine saygisi vardir.

Aslinda bir kisi eger ateist ise, zaten kendisine dogumdan itibaren verilen dini ve tanrisal her turlu etik yonlendirim ve yaptirimi otomatikman kabul yerine, sorgulamis ve bunu kendince degerlendirerek ateist olmustur.

Ayrica kimin nerede daha demokratik ve hak ve ozgurlukcu oldugunun algilamasi adina, din sistemi ve duzeni olmayan toplumlarda, hem dindarlar hem de dinsizler bir arada yasayabilirken; aksine dini sistemlerde, birakin dinsizleri baska bir dine hatta mezhebe bile hak ve ozgurluk taninmaz.

Bugun Mekke sehrinin kapisinda su yazar "Musluman olmayan giremez" yani koskoca bir sehir; dunyadaki bunca farkli dini uygulama ve tanrisal olumlu/olumsuz inanis varken, bu cesitlilige kapilarini kapastmistir. Bunun oteki yani da vardir, yani; Mekke'de dogan bir kisinin muslumanliga mahkum edilmesi. Cunku o kisinin hem basska dinler hem de dinsizlik ile ilgili her turlu bilgi alis verisi onlenmis ve kisisel olarak ta boyle bir istem olum cezasi olarak cezalandirilmaktadir.

Gelelim tinercilere, eger bir toplumda, okuma yazma orani dusuk ise, yeteri kadar egitim kurum ve kurulusu ya da egitim gorevlisi yoksa, cocuklar ekonomik nedenlerden okuyamiyor ve kucuk yasta ekonomi kazancina yonlendiriliyorsa ve daha buna benzer bir suru yasam ve iliski sorunu, ekonomi sorunu toplumun bir alisilagelmisi halini almissa ve gencler bir yere yonlendirilemiyor, egitilemiyorsa bu genclerin "sokaga teslimiyeti" kacinilmazdir. Iste boyle bir devleti ve yetistirme zihniyeti olan egitime, sagliga, yasam standartina, is istihkamina, ulke ve toplumun her turlu duzeyinin iyilestirmesi yerine; toplumu dine ve dini uygulamalara bagimliliga yonlendirirsen ve gencligi sokaga ter edersin, o gencligin; fuhus, uyusturucu ve her turlu insanlikdisi bir dunyanin kucagina attigini gorursun.

O yuzden gencligin insanlikdisi bir anlam ve icerikte olmasi; bir devletin sikayeti degil, cozmesi gereken bir sorundur.

O yuzden dindar olmanin alternatifi herturlu insanlikdisilik degil; aksine insanligin algilanmasi, birey bilinci, bilgilenme, aydinlanma, egitim, ogretim, normal, sivil ve cagdas bir yasam ve iliskidir.

Cunku dini "insanlik degeri" olarak sunulan her bir etik deger; bir insanoglunun insan ve insanligi adina, dindar olmadan da alabilecegi, ogrenebilecegi bir degerler toplumudur. Ustelik beyinleri sartlandiran, yenilige ve degisime kapayan, teslim alan ve bireysellestirmeyen dini zihniyet; tam da insanoglunun her turlu insanlasmasinin onundeki bir engeldir.

Cogu insanlikdisi dusunce ve davranista, kisinin bilincsizliginden, bilgisizliginden, egtimsizliginden ve kendisini yetistirememis olmasindan kaynaklanir.

Umarim sorunuza yanit kisa cve oz olsada alabilmissinizdir.
akp zihniyetinin dindar nesil yetiştirmesi ve bunun savunmasını yaptığı tinerciler ile mekke kapısında yazanların ne alaksı var???

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Ya o dedigin degerler benimde degerlerim. Ben neden bir satasma gormuyorum da sen gorebiliyorsun ben bunu anlamiyorum. Ben dusunmeye basladim acaba evrenseli gercekten koru korune mi savunuyorum diye. Defalarca okuyorum gonderdiklerini hakareti satasmayi ben neden goremiyorum da sen goruyorsun. Lutfen yol gosterir misin?
aşağıya aldım...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ama bak o yaziyi butunuyle okursan aciklamasini belirtmis evrensel insan. Evrenselin yazilarini dikkatle incelersen once sorunu belirtir. Daha sonra bu sorunun sebeplerini irdeler ve son olarak bunu sebep sonuc iliskisiyle dusuncelerini katarak sekillendirir. Ya cidden mor ve otesi lutfen evrenseli onyargisiz okumayi denesene rica ediyorum senden.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Ama bak o yaziyi butunuyle okursan aciklamasini belirtmis evrensel insan. Evrenselin yazilarini dikkatle incelersen once sorunu belirtir. Daha sonra bu sorunun sebeplerini irdeler ve son olarak bunu sebep sonuc iliskisiyle dusuncelerini katarak sekillendirir. Ya cidden mor ve otesi lutfen evrenseli onyargisiz okumayi denesene rica ediyorum senden.

yani; evrenseli okuduğumda taksimdeki tinerci çocukların ve onlara karşı dindar nesil yetiştirmeyi planlayan akp zihniyetinin ortaya çıkardığı sorunun islam dininde ve onun kutsalı olan haremeyn de olduğunu anlayacağım öylemi?
yani evrensel;sorun olarak islam dinini gösterecek bende kendini dindar zanneden hıyarlar yüzünden islam dininin aşağılanmasını kabul edeceğim öyle mi?
yoksa sende islam ile kendini müslüman zanneden hıyarların ayni şey olduğunu mu zannediyorsun???

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu yazidan cikardigin sonuc bu. Ben farkli sonuc cikartiyorum.

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Bu yazidan cikardigin sonuc bu. Ben farkli sonuc cikartiyorum.[/QUOT

CANIM KARDEŞİM,
yazı da sonucu da ortada farklı sonuç çıkarmaya ne gerek var???
başlık ne? akp ve ortaya koyduğu görüşü,
bu görüşün islam ve haremeyn olgusu ile alakası ne?
neden basit bir siyasi çıkış islam ile özdeşleştirilerek açıklanmaya çalışılır?
akp islam tandansını kullanıyor,bu onun islamın kendisi olduğunu veya tek başına islam olduğunu mu gösterir?

bahsettiği akp genel merkez kapısımıdır?yoksa mekke kapısı mı?
akp kapısı olsa anlarım,ama mekke kapısı olunca anlamıyorum,
beni mazur gör...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki senin savundugun islam gorusunun gercek ve dogru gorus oldugunu nerden bilecegiz?

M

Mor ve Ötesi

Ziyaretçi
Peki senin savundugun islam gorusunun gercek ve dogru gorus oldugunu nerden bilecegiz?

evrenseli savunmak için elinde benim islam görüşümü sorgulamaktan başka argüman kalmadı mı?

yapma olur mu?
evrenseli savunmak için bunu yapma...
çünkü konu benim islam görüşüm değil,evrenselin konuyu islama hakaret noktasına getirmesi...
haremeyn-mekke ve medinenin kutsallığı benim değil islamın peygamberinin kuran kaynaklı ortaya koyduğu bir olgu...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar