Din afyon mudur?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde seyduna tarafından oluşturulan Din afyon mudur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 11,086 kez görüntülenmiş, 54 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Din afyon mudur?
Konbuyu başlatan seyduna
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan coco1903
M

monaliza

Ziyaretçi
Son derece nezaket içeren yanıtınız için teşekkür ediyorum. Ben kendimden ve inancımdan emin olduğum için alınmadım ve kırılmadım. Sadece genel anlamda fikrinizi merak ettim.Tekrar teşekkürler. Ayrıca, ne burada, ne de başka yerde insanları kırmak,incitmek yada hakaret etmek amacında olmadığımıza, bu tarzın bizlere yakışmadığı bilincinde olduğumuza inancım tamdır. Saygılar arkadaşım.

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
hazırlop öğretileri
cumburlop yutunca
afyon olmuş oluyor din

insan hakları ve hayatı
çevrecilik ahlak dürüst ticaret
temizlik düşünce vs. vs.
düyanın tek düşmanı insanı
nizama sokmak için
olmazsa olmazdır din

işte bunun için
mutluluğun resmini
yapamaz hiç bir Abidin

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yayınlamada tekrarda fayda görüyorum...
Arkadaşlar din düşmanlığı gibi bir başlık açmak inanan inanmayan gibi ikilemler yaratarak bir birimizi kırmak kimseye bir fayda getirmediği gibi fikirsel olarakta gelişmemize bir katkı sağlamaz,
Bakara Süresinin ilk 20 ayetini harfine vir gülüne dokunmadan yazıyorum, neden inanmakta güçlük çektiğim Kuranın içerisinde...
Kainatın oluşumu ile ilgili bilgileri araştırmam ve doğruluklarını deneysel ve bilgisel olarak bilmem, bu kitaplarla uymaması inanmamama neden...
Her canlı oluşumu döngüsel oluşur, Kitaplar derki Önce Adem ve Havva yaratıldı...
Bilim derki İnsan ilk hücrenin ortaya çıkıp mutasyonlara uğrayarak değişimler sonucu şekillendi, ve bununla ilgili bir çok kanıtlarıda kemik yapısı, duvar resimleri ile ortada iken, elbetteki bilmin gösterdiğine inanacağım...
Bu konuya elden geldiğince cevap hakkı doğmayacak biçimde yaklaşalım, Kuranın hoş görüyü sevgiyi anlattığını söyleyenler bunu yine kurandan versinler, olumsuzsa görüşü kurana inanmıyorsa neden inanmadığını alıntıyla koysunlar...
Ben bu nedenlerle inanmıyorum, ilk süre ve ilk ayetlerden girerek...
ve bu nedenlerle din elbetteki toplumu ikiye bölerek bir birlerine düşman ederken kendi efendilerine dokunulmazlıklar sağlayarak soygun düzenini desteklemesi nedeni ile uyutma görevi yapıyor...
17.ayetten
Onların durumu, (geceleyin) ateş yakan kimsenin durumuna benzer: Ateş tam çevresini aydınlattığı sırada Allah ışıklarını yok ediverir de onları göremez bir şekilde karanlıklar içinde bırakıverir.
20.ayetten
“Allah dileseydi, elbette onların işitme ve görme duyularını giderirdi. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla gücü yetendir. “

Kuranın ilk Süresi : İnsanları inananlar ve İnanmayanlar diye ikiye bölüyor, açık ve net bir biçimde, aydınlanmak istediklerinde Tanrı tarafından ışıkları söndürülüyor her şeye gücü yeten tarafından...

7.Ayetten
Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir. Gözleri üzerinde de bir perde vardır.

Mührü vuran allah olduğu belirtiliyor...
15.ayet
Gerçekte Allah onlarla alay eder (alaylarından dolayı onları cezalandırır);

Her şeye kadir olan yarattığı ile alay edermi...

Zehir yapay değildir bağışıklığı olmayan doğada başka bir canlının yaşamı için gerekli olan bir şeydir pan zehir ise diğer canlıya bağışıklık kazandırmak ve o zehirin etkisini kırmak için oluşturulandır...

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye
Burada birilerini yanıltmak yada yanılmak için bulunmuyoruz, Din Afyonmudur sorusuna, neden Afyon olarak gördüğümü Kuranın ilk süresinin farklı ayetlerini örnek göstererek yanıtladım, Dinsel yaratıcı istediğini istediği gibi yarattığının ve istediğine istediğini ihsan ettiğini diğerlerine ise şükür etmesini istedikten sonra bu uyutmadır, uyuşturmadır, Doğada bir çok canlıda bulunan ama diğer canlının yaşamına son verecek madde vardır, bu bağışıklık sistemi ile ilgilidir, Afyonda bunlardan birisidir, uyuşturması çizgisinde, hiç bir madde diğer bir madde ile yada kendi içinde reaksiyona girmeden değişim yaşamaz, Değişim kendi doğal yolları ile olduğu kadar diğer canlıların bilinçli davranışları ilede gerçekleştirilir.

usenenadam

Yeni üye
Yeni Üye
din afyondur
bu afyonu yutanlar
uyuşup kalırlar
teknolojik gelişmezler
bombalar kimyasallar üretemezler
doğanın yengesini bozamazlar
kanser ilacı domatesi kanserojen hale getiremezler
daha başka bir sürü kaka şey yapamazlar
uslu uslu ibadetlerini yaparlar

serotonin

Üye
Yeni Üye
din afyondur
bu afyonu yutanlar
uyuşup kalırlar
teknolojik gelişmezler
bombalar kimyasallar üretemezler
doğanın yengesini bozamazlar
kanser ilacı domatesi kanserojen hale getiremezler
daha başka bir sürü kaka şey yapamazlar
uslu uslu ibadetlerini yaparlar

:) gerçekten çok güzel ifade etmişsin. Benim içinde din, afyon gibidir ve kaka şeyler yapmam.

Bilinmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Herhangi bir dini inanca (özellikle ölümden sonraki yasama, cennet ve cehenneme) inanmayanlarin (sanirim bu kesim ateistler seklinde adlandiriliyor) vay haline. Onlar tüm kozlarini dünyada oynamak zorundalar, ölümden en cok korkan onlar cünkü ölüm onlar icin bir son. Her nerede, ne zaman ve nasil yasamis olurlarsa olsunlar farketmez onlar icin cünkü ölüm onlar icin en son nokta. Bana göre ateist olmak hayatin anlamini ve amacini kaybetmekle esdeger.

birebir

Üye
Yeni Üye
Din afyon mu?
Din afyon değil mi?

İnsanların büyük çoğunluğu hayata 180 derece açıyla bakar ve o halde yaşar,ancak ardındaki diğer 180 derecelik görüş açısından habersiz vaziyette.
Bu cümlenin içinde ateistlerde vardır,inandığını söyleyenlerde..

bunu şöylede açıklayabiliriz,bir balık yaşamı sadece sudan ibaret sanan veya suya sadece ayaklarını sokup avını tutan bir deniz kartalı..gibi.

ikisi de iki dünyanın nasıllığından habersiz yaşarlar ve onlar bu tarz üzere yaşama 180 derecelik açıyla bakarlar,lakin yaradılışları böyle.Ancak insan denen varlığın bir düşünceye saplanıp kendini o yarım açıyla sınırlandırmış olması,onu diğer alan hakkında cahil bırakır..ve diğer alan hakkında bilgiden yoksun olan,onun karşıtı alan sahibiyle tartışır ve kabullenmez,

oysa bu zamanda değil 360 derecelik açıyı,artık paralel evrenlerin konuşulduğu ve matematiksel kavramların bile 180 derecelik bir açıyla cahilce sınırlandığını yani doğmalar olduğunu sezinleye bilmekteyken,insanın dar açıya mahkum olmasının artık anlaşılır tarafının olmadığını söyleyebiliriz.Aslında iradeli insan, başlı başına daha ilk zamanlardan beri bu açıya mahkum değildir,bizler kendimizi mahkum etmekteyiz.

İnancı olmadığını söyleyen biri,inancı olduğunu söyleyen bir bireyin yerine kendini koyamazsa yani neden inançsız olduğunu SAMİMİ olarak sorgulamazsa,o kendi alanında hep diğerleri için teoriler geliştirmeye devam eder durur ve tersi durumda da aynısı olur.

Balık demiştik ve kartal..ikisi de iki ters alanda yaşayamazlar ancak ikisi de güneşten habersiz değillerdir.İnsan içinse ışık sadece ve sadece kendinin tamamen samimi olduğuna kendini ikna edebilmesidir,eğer bir inançsız sürekli inanç kavramlarını yanlış bulup kötülüyorsa, o kişi tam olarak kendini diğer alanın varlığından sıyıramamıştır ve inançlı kişi sürekli inançsızlık kavramlarını kötülüyorsa,o da tam olarak kendini diğer alanın varlığından sıyıramamıştır.

İnsanlar eğer, diğer alanın da varlığını kabul edip, yönlerini birbirlerine çevirirlerse merkezdeki ortak noktayı görmeleri kaçınılmazdır.

Tanrısızlığa inanıyorum,çünkü....
Tanrılılığa inanıyorum,çünkü...

cevaplar bu iyi ve samimi çünkülerin tahlilindedir.

buna göre,din afyondur..doğru bir bildiri..ve yine buna göre,din afyon değildir doğru bir bildiri.

cogito

Üye
Yeni Üye
Bilinmez, ateistler için evet her şey bu yaşama dair. Ve diyelimki yaşamlarının anlamı yok, amacı yok , ölümden korkuyorlar ve ateist olmayanlar için yaşamın anlamı nedir ve neden ölümden daha az korkuyorlar? Ben anlayamadım.

kaptanmiharbi

Yeni üye
Yeni Üye
eğer gerçekten afyon etkisi yaşamak denirse bu yaşantıyı özünde saf ve temiz insanlar yaşaya bilir yani bunu yaşayana kamil deniyor. eee kimse kamil olamayacağına göre

marx ise evet insanlar dinle uyutuluyor. mantığına katılıyorum çünki dini bilmeyip yada yanlış analiz edip ki bundan insanlar çıkar kapısı edinip bu işi gerçekleştiriyorlar. yani insan dini yaşaya bildiği kadar kendi içinde yaşamalı ki en doğrusu budur. uyutulma mantığı konusunda az kafaları çalışsa zaten kimsenin sıkıntısı kalmayacak. bence bu kadar kelimeyi toplayıp cümleler kurulsada dışarıda işler yine aynı düzende işleyecek. arif olan anlar.

birebir

Üye
Yeni Üye
Din gerçekte kendi özü itibariyle afyonlamaktan tamamen uzaktır.Bir ayette ''ne dediğinizi bilinceye kadar duaya/sosyal desteğe yaklaşmayın'' der.Burada şuurla hareket edilmesinin önemini anlatır,şuurlu karar mekanızması:öfke,içki,şehvet ve cehaletle bir arada bulunamaz.İşte bu durumlardan bir yada birkaçının içinde olduğunuz zaman genel anlamda sarhoşsunuz demektir ve sarhoşluk,net görüşün önündeki perde halidir.

Ve ben, kamil insanların her devirde olduğunu düşünüyorum ve sayıları öyle pek az değil,payından pay veren,merhamet hissi taşıyan ve yukarıda anılmış olan halleri hayat tarzı haline getirmemiş her birey kamildir.Bu size hizmet eden kapıcınızda olabilir,karşı komşunuzda.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Dini ne kadar yaşadığına bağlı. Yani burada şu felsefeyle yola çıkılmalı sanırım. Herşeyin azı faydalı, herşeyin fazlası zarar gibi. Ama dinin bana olan tek faydası, onun kendi sahtekarlığını görmem oldu. Fazlası zaten uyuşturucu.

ayşenur

Üye
Yeni Üye
eğer nietzsche ya da marx ın kastettiği gibi iktidarın halkı uyutmak için sunduğu dinden bahsediyorsak evet afyondur. ama bi insan okuyorsa, sorguluyorsa. bilinçleniyorsa, yani dini anlamaya çalışıyorsa; dayatılanı uygulamıyor ve gerçeği arıyorsa o başka: o zaman din şuur sahibi eder insanı. her an büyür, kamil insana ulaşmaya çalışır, dünyaya başka gözlerle bakar o kişi . okumak okumak okumak ve idrak etmek, anlamak mesele; başka bir şey değil zannımca.

behnan

Felsefe.net
Yeni Üye
kiliselerin egemen olduğu taaa 14 .y.y dan beri hep bu konuşulur bide düşünülür.ne abi bu .. insan beyini 14. y.y dan beri hiç mi ilerlemez.. bırakın bu işleri din afyonmudur otmudur bokmudur laflarını bu hep tartışılan idi... sen asıl kapitalizmden bahset bunu düşün kapitalism din midir. ?otmudur? bokmudur?

behnan

Felsefe.net
Yeni Üye
peki israil din ile yönetiliyor. sen sadece islami bir dini hedef alıyor gibisin israil bi din devleti ve katı bir din devleti ama bilim adına neler yaabildikleri malüm . silah,uzay,tıp ? eee şimdi ne iş . bir insana duyulan aşkda afyondur .düşünmez konuşamaz ve üretemezsin ... o zaman afyon olan nedir?adidasdır,nikedır,mc donaltdır,vesaire vesairedir.. kapitalism afyondur... dinler ruhun geldiği yerdir.

ayşenur

Üye
Yeni Üye
kiliselerin egemen olduğu taaa 14 .y.y dan beri hep bu konuşulur bide düşünülür.ne abi bu .. insan beyini 14. y.y dan beri hiç mi ilerlemez.. bırakın bu işleri din afyonmudur otmudur bokmudur laflarını bu hep tartışılan idi... sen asıl kapitalizmden bahset bunu düşün kapitalism din midir. ?otmudur? bokmudur?

o zaman kapitalizmle ilgili bi sf aç arkadaş

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
İnsanların yapısında inanç vardır. Bu inanç Tanrının eseridir, nasıl mı? Tanrı insanı yaratırken içine inanmak arzusunu koydu ya da insan yaratıldıktan sonra çevresel faktörler sonrası inanma arzusuna kapıldı. Bu çevresel faktörler kimin eseri. Tanrının. Tanrı kurduğu sistemde insanı inanmaya zorlar. İnanmak kolaydır çünkü zorlamalar bittiği sanılır. Sorun burada başlar, Neye inanıyorsun? Yine çevrendeki faktörler seni birşeye yöneltir. İnanmak zorlamalardan kurtulmak içindir, mutlu olmak gibi uyuşturucu kullanmak gibidir...

Adramelech

Yeni üye
Yeni Üye
Deism gibi; insanın kendi düşünceleriyle şekillendirdiği inançlar, kendi çabalarıyla bulduğu Tanrı insana böyle bir etki yaratmaz. Ama bunun dışında din afyondur, inançlar insanın içinde inanması için vardır demek saçma bir iddiadan öteye geçemez. İnanç arayışı içgüdüdür ve elbetteki genetik hafızadan gelir. İnsan ancak böyle kapatabilir açığını.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Mevcut dinleri yargılamanın uygun olduğunu düşünmüyorum ama din olgusu yargılanabilir. Yargılarınız sonucu dinin afyon olduğu sonucuna ulaştıysanız din sizler için afyondur.

bypiso

Felsefe.net
Yeni Üye
Genelde hastalık, korku gibi sıkıntılı anlarımızda dua etme ihtiyacımız artar. Bu soruyu soranlar genelde bu açıdan bakıyorlar. Ancak gerçek din bu değildir! Ne yazık ki toplumumuzda din, "çarpılırsın, taş olursun, lanetlenirsin" gibi korkutmalar haline dönüşmüştür. (Halbuki İslam inancına göre yaratıcı inanmayanlara dünyada daha fazla mutluluk ve imkan vereceğini belirtir, ölümden sonraki hesaba inanmadıkları için dünyalıklarını arttıracağını söyler.)

Gerçek din, sevinçli zamanlarda da sıkça şükür ve duaya dayandığında ortaya çıkar. Türkiye'de çoğu insan inanıyorum der ama aslında pasif ateisttir, inandığı gibi yaşamaz.

Dinin insanları kısıtladığı doğrudur. Amacı da budur. Ama uyuşturması, düşündürmemesi anlamına gelir ki neyi düşünmesini istemediğimizi düşünürüm?
Din öldürmeyi, zinayı, içkiyi, kumarı yasaklıyorsa bunun afyonla bir ilgisini göremiyorum. Din, insanların mutlu olmasını engelleyen şeyleri yasaklamaz çünkü yasakladığı şeyler kısa vadede mutlu eden şeylerdir.

Soruda bahsedildiği üzere din bir uyutma aracıysa ve bu kuralları aslında insanlar kendileri koyduysa, neden böyle bir şeyi neden yapmış olsunlar ki? Başlangıçta herkes çıplak geziyorduysa ve biri çıkıp da "Ya olmuyo böyle çıplak çıplak, tahrik oluyoruz yasaklayalım şunu dediyse onu kim dinlemiştir çok merak ediyorum :)

Evet belki Türkiye hiç denebilecek kadar az okuyan, ampulle aydınlanmaya çalışan bir ülke ama dünya geneline baktığımızda 21. yüzyılda insanların peri masallarına inanacak kadar cahil olmadıkları, okuyup araştırarak inandıkları görülecektir.

Çocuklukta verilen din eğitiminden bahsederler bir de. Kaçımız o zamanda o dönemlerde aldığımız bilgileri tam olarak kullanıyoruz? Aksine tam tersi karekterler geliştirdiğimizi düşünüyorum. Çocuğa yaramazlık "yapma" dediğinizde onu "yap" diye anlar ve daha çok yarazlık yapar. Ergenlikte başlayan kimlik arayışlarımızda da hep aykırılık vardır. Çünkü kendi kararlarımızı vermeye başlamışızdır ki dinler de bunun öncesindeki davranışlarımızdan sorumlu tutmaz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar