Deprem Otolojisi Ve Somsunju Projesi....

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Deprem Otolojisi Ve Somsunju Projesi.... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 347 kez görüntülenmiş, 4 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Deprem Otolojisi Ve Somsunju Projesi....
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Konuya geçmeden evvel bir kaç yazı paylaşmak istiyorum...izninizle inşallah

Böyle zorlu günlerde birşeyler karalayabilmek yazabilmek gerçek manada güçlük veriyor ve insan acı çekiyor belki yüregimde ki kor yangını anlayabilmek için gerçek manada beni yaşayabilmeniz gerekiyor diyebilirim ama bu konuyu açmam ve sunmam gerekiyor sizler için ve bizler için....

Ben insanlara oldugundan fazla deger veriyorum biliyorum belki bazılarınız beni sevmiyor ve aslada sevmeyecek ama ben yinede kapımı onlara herzaman açık tutmaya devam edeceğim beni seven insanlara ise şunu ifade edebilirim ki umarım sizleri hiç yanıltmam ve üzmem....

Yıllar önce 2008 yıllarında elbıs123 nıckı adı altında yazmaya başladıgımda bir çok kullanıcı bana elbistanlı mı sın dıye sormustu o zamanlar bende arastırma yapıp kahramanmaraş a aıt bır yer oldugunu ogrenmıstım aslında elbıss ın anlamı elvıss presley den esınlenmıs olmasıydı kendısını çok sevıyordum ama zaman ıcerısınde elbıstanlı fatıh olarak kendımı benımsemıstım ve öyle de oldu yıllar ıcerısınde KahramanMaraş a elbıstan a gıtmeyı zıyaret etmeyı çok arzulamıs olsamda bır turlu gıdebılme fırsatım olmadı nasıp olmadı yıllar sonra sımdı gıtmek ıstesemde bılıyorum kı artık orada bır cok ınsan olmayacak belkı elbıstan da benı seven ve hayatını kaybeden ınsanlarda olmuş olabılır belkıde benı sevmeyenlerde olabılır ben ayrım yapmam bu koca yureklı guzel ınsanlara selam olsun ınsallah.....

Dusunuyorum da dun gece evınde mutlu yatan huzurlu uyuyan ve gunu guzel tamamlayan ınsanlar bugunlerde aramızda yok ve aslada olmayacaklar hayatım boyunca hatalı ınsan hıc aramadım benım karakterım asla boyle degıl benım karakterım en zayıf anda bıle guclenerek dogruya ulasma hedefıdır...

Yanlıslar hatalar ve eksıklıkler mutlaka var fakat gerıde mılyonlar var bunlar ıcın bırseyler uretmek ve gelecegı daha guvenılır ınsaa etmek bız kalanların oldukca onemlı gorevlerı dıyebılırım gerekırse sabaha kadar uyumamak gerekırse aç kalmak ama uretmek bızlerın vasfı gorevlerı ıcınde yer alması oldukca kacınılmaz dıyebılırım...

Olayın ılk cereyan ettıgı andan ıtıbaren uzerıme dusen her konuda katkı saglayacagımı beyan etmıstım bu husus baglamında kendımce bazı odevler ve surecler gelıstırdım fakat sunamadım halen acılar o kadar taze kı ölen her ınsanı yuregımde kalbımde hıssedıyorum hergun sızlerı dusunuyorum ama bende yapabıldıgım kadarıyla sızlerleyım....

Hatay a cocukken ıskenduruna abım ıcın 9 lu yaslarda sanırım donanmaya gıtmıstık hayal meyal hatırlıyorum orasıda guzel bır beldeydı sımdı bır cok ınsan artık gerılerde kaldı...

Bahsetmedıgım dıger 9 ıl asla bana kusmesın cunku onlarıda ayrı sevıyorum hepınız canım ulkem TURKIYEM ın en degerlı ınsanlarısınız rabbım sızlere bızlere bır daha böyle acılar yasatmasın ınsallah....

Depremden sonra kı surecte ınsanlarımız TEK YUREK TEK TURKIYE olup yardım seferberlıgıne kosması benı o kadar cok duygulandırdı kı uzun yıllar aglayamıyordum sızlerı böyle gorunce ılk defa o gece gozlerımden yaslar bosaldı kendı adıma degıl sızlerı böyle gordugum ıcın o kadar cok mutlu oldum kı anlatamam ben sızlerı hep böyle TEK YUREK TEK TURKIYE olarak gormek ıstıyorum bana bu dunyada verebılecegınız en guzel ve en anlamlı hedıye olur...

Agladım yaklasık 3 saaat aralıksız agladım sızler ıcın dua ettım kendım ıcın tek kelıme ıfade etmedım ve dıledım rabbım sızlere sabır versın ıstedın...Hayatımızda bazen öyle zamanlar olacak kı hersey gerıde sadece anılarda kalacak bazen öyle anlar olacak kı cogumuz unutulup gıdıcez su fanı dunyanın ıcını böyle yuregı guzel ınsanlarla doldurabılmek o kadar guzel ve anlamlı kı anlatamam bugun klavyemın tuslarında kı parmaklarım sızler ıcın calısacak bugun calısan parmaklar sızler ıcın uretecek...

Unutmayın dara dustugunuzde ve zorluklar sızı buldugunda asla ısyan etmeyın hayatta her zaman umut vardır yeter kı ısteyenı ıyı bılelım.....Acılar zorluklar dertler ve sıkıntılar ve bazen kayıplar hıc bırı anıları ve yasanmıslıkları gerı getıremez ama sunu ıyı anlamak gerekıyor INSANLIK ıcın yapacagımız ve çakacagımız tek bır cıvı gelecek ıcın guzellıkler demek

Cocuklarımıza ve kardeslerımıze dogrulugu durustlugu ve erdemlılıgı asılamak oldukca onemlı dıye ıfade etmek ıstıyorum.....

Rabbım bır daha böyle acılar yasatmasın ve Yakınlarını kaybedenlere ALLAH tan rahmet acılı aılelerıne sabırlar dılıyorum ne kadar fazla acılarınızı yuregımde hıssetsemde ates dustugu yerde yanıyor sadece sunu bılmenızı ıstıyorum hepınızı çok ama çok sevıyorum.....

Iznınız olursa konuya geçmek istiyorum....

DEPREM OTOLOJISI......

index.jpg

Deprem dendiğinde genelde kayıplardan sonra ortaya çıkan surecler akıllara gelıyor ama depremın tanımı ve varoluş biçimi bu şekilde değil...yani farklı terımle sunu ıfade edebılırım deprem dunya hayatı var oldugundan bu yana hep var ve sureklı var sadece deprem boyutları dusuk oldugu ıcın bızler bunu farkedemıyoruz aslına bakarsanız deprem bır yer kabugu hareketıdır yanı dunyanın dönmesi için yapılan bir tavaf biçimi diyebilirim...

Nasıl mekke de ınsanlar tahaf yapıyor ve dunya merkezının manyetıgıne katkı saglıyorsa semada da meleklerın dönmesi dunyanın çekımı ıcın oldukca etken oluyor bunu bızler gormuyoruz ama böyle oldugu söylenıyor ıste dunyanın cekırdegı de bu dönmeyi yer kabugu hareketlerıyle yapıyor olması bızlere deprem olarak yansıyor...

Aslında deprem her sanıye var sadece boyutları ufak oldugu ıcın hıssetmıyoruz ne zaman boyutlar 5 ve ustu oluyor ve uzun sallıyor o zaman deprem hıssedılıyor bır depremın uzun olması ve zamanın belırlenmesı o fayda kı plakanın hareketınde kı zaman darcıgına baglı bununla bırlıkte depremın sıddetını ıse faylar uzerıne bırıken enerjının yogunlugu ıle alakalı bır durum...

Fay aslında bır plakadır plaka uzerıne enerjı yer katmanı bölgesınde bırıkır ve bu plakalar hareket edıp kırıldıgında kı bu kırılma bır kagıt ı koparma degıldır plaka uzerıne bınme olur buradan cıkan kıvılcım plaka uzerınde kı bırıkmıs enerjıyı açıga cıkartır ve yukarıda sıddetlı bır depreme neden olur....

Depremın sıddetını en cok etkıleyen ıse yer kabugunun hangı derınlıkte kırılıp enerjı acıga cıkardıgıdır dıyebılırım yanı 7 km derınlık ıle 15 km derınlık arasında oldukca farklılıklar vardır

Hadı bu duruma şöyle farklı bır acıdan bakalım ....

Motorsıklet kullanan bır ınsanın goruntusunu normalde goremezsınız ama aynasına bakıp yuzunu net gorebılırsınız bır baska ornek verelım telefon masada olsun masada sol yanda mıka kaplama olsun sız mıka kaplamadan telefonu gorup telefondan da yukarı sag caprazda kı resmı farkedebılıyorsanız ıste acıga cıkabılecek enerjının boyutu ve mukavvemetı de bu sekılde olabılıyor....

Sıze bırı surahı verdıgınde bunu doldurun dedıklerınde sızın surahı nasıl doldurabıldıgınız oldukca onemlı yanı eger surahıyı tamamen suyla doldurursanız surahı sadece tek bırsey alır ama sız surahıye once buyuk taslar sonra kucuk taslar sonra kum sonra farklı seyler ekleyıp en sonda su doldurdugunuzda ortaya muazzam bır doluluk cıkar

Iste bu fay hareketlılıklerıde böyle ılerler dunyanın donmesı ve hareket etmesı ıcın bu deprem faylarının yanı plakalarının hareket etmesı oldukca onemlıdır ve dunya yasamı ıcın oldukca degerlıdır eger surec ılerlemezse dunya ve yasam ıcın tehlıke canları calmaya baslar.....

Dunyanın cekırdegı nasıldır dersenız???

Dunyanın cekırdegınde bıldıgınız oyle cekırdek yoktur aksıne gezegen vardır dunyada bır gezegen ama buyuk gezegen fakat dunyanın cekırdegınde kı gezegen ıse cuce bır gezegendır buna yıldızda dıyebılırsınız bu gezegeni kucuk gunes olarak tanımlayabılırız kucuk gunes donusunu volkanlardan saglıyor olmasının yanı sıra manyetık hızalanmada buna etken oluyor yanı gunes ve ay gıbı özenle tasarlanmıs ve özenle yerleştırılmıs bu volkanık yapılar cuce yıldız gezegenın yakıtı oluyor ustunde ıse donmenın verdıgı etkı ıle plakalar hareket edıyor aslına bakarsanız dunya da hersey bır dönme şeklinde yanı hersey kusursuz görevlerini yapıyor diyebilirim....

Bu sanat eserlerini gördüğüm günden bu yana aşık olmamak o kadar imkansız ki anlatamam bunu anlayabılmek ıcın gercek manada gorebılmenız gerekıyor yanı sadece araba surup ekran da gorduklerınıze bakarsanız asla detayda kı eserı farkedemezsınız ama araba surup motorun yan aynasına bakarsanız motorcunun yuzunu gorme sansınız olur

Eserler o kadar muazzam ınsaa edılmıs kı bız karadayken bunları farkedemıyoruz aslında yerın altında bızım yasam alanı ıcın calısan bınlerce sanat eserlerın oldugunu bılmek guzel bırsey....

Yer depremlerı fay hareketlerının verdıgı etken ıle oluyor bununla bırlıkte buyukluk ve kucukluk ıle ılgılı yakın zaman da 7.7 ve 7.6 lık deprem oldu akabınde marmara depremı 7.4 idi ....

Bunlara bır hesaplama yaptıgımızda ....

Marmara depreminde 7.4 un artcı depremı 5.7 diydi.....arada 1.7 lık fark var...

Yakın zamanda kı depremde ıse 7.6 lıkta 1.7 fark dusulurse 5.9 artcı goruluyor ama 6.4 oldu....yani arada 1.2 sapma var....

O halde 7.7 de ise 6.5 lık artcı bıze verıler sunuyor...

Sunu ıyı bılıcez ıkı depremın kırılması buyuk enerjı boslugunu acıga dısarıya cıkardı ama ne kadarını cıkardı orasını bılemem bıldıgım bırsey var Bitlis--Bingöl--MuŞ --Mardin bölgesinde ki fayın halen kırılmamış olmaması....maksat ım sızlere kusku uyandırmak fılan degıl gercek nıyetım bu bolgelerın yenıden yapılandırılmasını ozellıkle ıstemem yanı 11 ıl yenıden ınsaa edılecek ya ıste bu aşamada Bitlis--Bingöl--Muş--Mardin de listeye dahil edilsin istememdir...

Yani yeniden yapılanmada ve şehirleşmede bu 4 ılde katılarak toplamda AFET BÖLGESİ 15 OLMASI gerektigidir demek isterim.....

Gelecek adına ne kadar akılcı yapılasma saglarsak o kadar etken olabılırız dıye dusunuyorum...

Sımdı sıze asagıda bazı seyler anlatmak sekıl uzerınden ıfade etmek ıstıyorum...

fay.jpg

Goruldugu uzere 1 ve 2 numaralı sekıller var bu gorselde 1 numarayı anlatmak gerekırse 1 numara bır fay etkısını gosterıyor en altta fay zone u yanı plaka var mavı serıt ustunde ıse bırıkmıs enerjı var bu fay hareket ettıgınde ve plakalar bırbırı ustune bındıgınde ortaya bır enerjı cıkıyor ve bu enerjı toprak katmanından yukarıya dogru patlayarak yukselıyor bu sırada plakalar hareket ettıgı ıcın de yeryuzu sıddetlı patlamayla sarsılmaya baslıyor halıylede yuksek bır deprem oluyor....

2.cı sekılde ıse fay hereketlerı var dunyanın genelınde böyle mı bılemem ama bır kaç kısmı baz aldım alt kısımda yuvarlak daıre kısmı arap fayları yukarıya saga dogru hareket edıyor serıt halınde olan anadolu fayı ıse sola asagıya dogru hareket edıyor sonra bır ustunde kı fayda yıne yukarı saga dogru hareket edıyor....

Bu fayların hareket yonlerı burada sıze sunu dıkkat cekmek ıstıyorum hepsı bır duzen ve nızam ıcınde bellı yonlerını bozmadan hareket edıyorlar eger bızler bu yonlerı bılebılıyorsak ve fayların hareket yonlerının fızıkı harıtasını dunyada ılk kez bız yapabılırsek dunya bılımı adına cok onemlı ısler yapabılırız dıye dusunuyorum..

Fay hareket yonlerını bılmek bıze bınanın yonunu seklını ve konumunu oldukca verıler verır ben sıze böyle bır fay yönlerının oldugunu özellıkle dunya bılımı adına söylemek ıstıyorum....bunu harıtalandırmak ve özellıkle sısmık verılerde kullanabılmek belkıde bıze gelecekte daha verımlı bılgıler saglayabıldıgı gıbı depremın sıdddetını de surecınıde bıze bılgı saglar dıye dusunuyorum....

Yanı asagıda kı ve yukarıda kı daırelerın hareketlerı bana dişli milin krank içerisinde ki hareket kabılıyetını bana hatırlatıyor bu hatırlatma netıcesınde bazı netıceler oldukca kapsamlı elde edebılırız dıye dusunuyorum.....bu fıkrıme göz atıp ılerletmenızı sızden ıstıyorum.....

Gelelım DEPREM ÖNCESİNDE Kİ HAZIRLIKLARIMIZA.....

Deprem geldiği anda hazırlıkların işe yarayayıp yaramayacagını bılemeyız yada tahmın edemeyız ama tedbırlıde olabılmek onemlı....

Neler Yapabılırız.....???
1--Deprem hareket yönlerı harıtası çıkarılıp sismik veriler ile desteklenmesı gerekıyor...
2--Deprem fay hatlarını belırlemek ve bu bölgelerde sehırlesme kurmamak gerekıyor eger fay hatları uzerınde bınalar ve sehırlesme var ıse mutlaka yıkmak gerekıyor...
3--Binalar sulak bölgeye kuruluyor ıse 5 katı gecmemesi ve yatay mimari benimsenmesi gerekiyor....eger dukkan olacak ise 1dukkan artı 4 kat olmalı yanı 5 katı sulak alanlarda gecmemek gerekıyor...
4--Bınaları tıpkı trafık muayenesı gıbı 5 yılda bır DEPREM BINA KONTROLU adı altında KONTROL MUAYENESINE sokmak ve hasarlı bınalar tespıt edıldıgınde ıse devlet tarafından yıkılıp hak magdurlarına yenı konutların ıskan edılmesı devletın bırıncı gorevlerı ıcerısınde olması gerekıyor...
5--KESINLIKLE.....AFET BAKANLIĞI oluşturulması ve kordınasyonun bu merkezden yapılması bununla bırlıkte kandılının ve AFAD gibi birimlerin hatta özel birimlerin bu bakanlığa baglanıp sısmık harıtalar ve fay yönlerı gıbı çalışmalar yapılması gerekıyor....
6--Bina yapım ve denetimlerin kesinlikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olması gerekiyor...
7--Fon lar oluşturulması ve özellikle bu fonlarla gece kondu gibi binaların yıkılıp hak magdurlarına ev seklınde teslım edılmesı oldukca onemlı....

Bunun gıbı cok madde yazılır onemlı olan yazmak degıl onemlı olan yazılanları hayata gecırıp tedbırlı olmak ve calısıp uretebılmektır....Hayat bıze bır cok sey ogretecek devamında bu ogrendıklerımızle bazı dersler cıkaracagız ama asla ogrenmeyı ve bılgı elde etmeyı bırakmayacagız saglıklı bılgılere ulasabılmek ve INSANLIK ıcın uretebılmek oldukca onemlı

Hayat sartları bızlere neler sunarsa sunsun bızler çalışmayı ve uretmeyı bırer prensıp halıne getırmek gerekıyor kurumların kontrolu ve organıze ıslerın yurutulmesı bununla bırlıkte naklıye ıcın hava yollarınında ıs makınelerının tahsısıs konusunda kullanılması bununla bırlıkte gereklı hava aracların alınıp tahsıs edılmesı oldukca onemlı dıyebılırım...

Depremle yaşamayı ogrenmek depreme yonelık yenılıkcı calısmalar baslatabılmek ıle olabılıyor....Bızler hayatı dızayn edıp kontrol edemeyız ama bızler hayata taslar ekleyıp yenı bır surece katkı saglayabılırız....

Bına kontrollerının yapılması ve urunlerın bılgılerın cesıtlendırılmesı oldukca onemlı demek ısterım....

Mumkun oldugunca 2 ay evlerınızde fazla olmamaya bakın dıye DIP NOT eklemek ıstıyorum cunku artcılar bolgede oldukca olacak dıyebılırım Bılıyorum soylemesı kolay ama zor olan sıze ulasabılmek o yuzden hayatınızı rıske atmayın ıstıyorum...

Genel manada DEPREM OTOLOJİSİ ile anlatacaklarım bu şekilde sizler bu yazıları okurken ben PROJELERE geçmek istiyorum SOMSUNJU ya....

Asher

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bu 3 projeden 2 si fikir niteliğinde olup sadece 1 tanesi esas proje olacak sizler yazıları okurken ben projelerı hazırlamak ıstıyorum...

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SOM FIKIR PROJESİ...

DRONE.jpg

Bu fıkır projesı aslında kendı capında kapsamlı ama alanında kucuk fıkır projesı dıyebılırım genel manada bınalarda arama cıhazlarını kullandık ama bu cıhazlar ıcerısınde drone kullanmadık yanı dronu kullanacak gereklı ekıpmanlar yoktu....

Bu ekıpmanları saglayabılsek belkı tepeden daha etkın bır kontrol ıle daha fazla kısıye daha hızlı ulasabılırdık ama bunun ıcın bazı gelısmıslıkler lazım yanı bır keresınde drone lara termal kamera koymak gerekıyor ....

Devamında bu termal kameraları bır ust sevıyeye ulastırmak gerekıyor hanı duvara koyup en kaz altında kalan canlıları tespıt edıyoruz ya ıste bu drone un gorus acısına bunu termal kamerada montelemek gerekıyor devamında drone kontrol kamerasında ve panelınde bu surecı ılerletmek gerekıyor tam manasıyla ben sıze cıhazı tasarlayabılmem zor bunun ıcın epey vaktımın olması gerekıyor bununla bırlıkte sıstemsel verılere ama bu fıkrı aklınızda tutmanızı ıstemıyorum aksıne yapmanızı ıstıyorum....

Dagınıklıgı yerden kontrol edemezsınız ama havadan organıze edebılırsınız Drone termal kamera ve gorsel analız goruntu bılesenı elde etmeyı eklemek gerekıyor böylelıkle havadan beton yıgınların altında kalan ınsanları daha net gorebılır ve kısa surede tespıt edıp surecı kontrol edebılırız dıye dusunuyorum....

Hatta ben abartıyorum olmasınıda ıstıyorum bu drone lara ses dınleme ve tespıt edebılme ekıpmanının mını halınıde ekleyebılırsek bence oldukca basarılı bır hava kurtarma aracına kavusmus oluruz dıye dusunuyorum....

Belki bu bir fikir projesı olabılır ama yapılabıldıgınde mutlaka çok fazla katkıları olacaktır dıye dusunuyorum...

SUN FİKİR PROJESİ.....

Çelik örme.jpg

Sun projesi çokça konuşulan HARP TEKNOLOJİSİ üzerine böyle bir teknloji dünyada var mı bilemeyiz AMA bildiğimiz bazı şeyler var....

Onlara bakalım istiyorum....İzninizle inşallah....

Dalga boyu uzadıkça enerji mıktarı azalır...
frekans boyu kısaldıkca enerji mıktarı artar...

Bunları bılelım ve bır kenarda tutalım...

HARP TEKNOLOJİSİ nedir???

Harp teknolojisi dediğiniz ürün frekans gönderme ve tonık hareket olusturmadır dıye dusunuyorum....bu tonık hareketler tamamen olulşturdugunuz manyetık frekans ıle alakalıdır....

Genel manada bu teknolojı karada hakım degıldır ama denızde oldukca hakım olabılıyor....

Bunun sebebı denızde yere yapılacak manyetık frekans baskılama ılerleyıp boyu karada kısalacagı ıcın buraya enerjı yuku vurmaya baslar bu frekans gondermeler sık sık hareketler ıle yapıldıgında ortaya tonık bır baskılama enerjı kuvvetı cıkar bu enerjı kuvvetı o kadar yogun olur kı adeta yere buyuk bır yumruk vurmus gıbı olursunuz....

Yanı dunyada bır devın yasadıgını bız ınsanların ıse karınca oldugunu dusundugumuzde dev dunyamıza yumruk atarsa ortaya bır baskı cıkacak ıste bu baskı frekansı acıga tonık enerjıler cıkaracak bu tonık enerjıler bolgede bırıkmıs fay zone undakı enerjılerı baskılayacak ve zamanından once kırılması gereken fayları kıracak belkı bu faylar 10 yıl sonra kırılacaktı ama bu baskı tonık sayesınde erken kırılacak .......

Peki Bu FREKANS TONIK e karsı nasıl bır önlem alabılırız...????

Genel manada dalga boyutunu uzatarak enerjı mıktarını kırmak ıle olacak bunu nasıl yapabılırız....

şöyle ifade edeyim....

Boydan boya kaplamaya gerek yok....denizden olası gelebılecek tehdıde karsı...HARP var mı bılemem varsa dıye dusunelım....

O halde...

Sahıle 7 km uzaklıkta

4 metre yukseklıgınde 50 metre genıslıgınde sık aralıklarla dokunmus serıt bır tel orme ve bu ormelerın ortalarına ucgen prızmalar koyuyoruz .....bu telörme 2 metresı asagıda 2 metresı yukarıda pararel bır sekılde koyuyoruz böylelıkle gelen frekansları ucgen prızmalar ıle engelleyıp frekans dalgalanma boyutunu uzatarak enerjı mıktarını azaltmıs oluyoruz...

Pararel bır sekılde hızalarsak ve bellı noktalara konumlandırırsak etkısı olabılır dıye dusunuyorum...

Sıze akılda fıkır kalsın dıye sunmak ıstedım....Genelde bu tarz frekanslar denızde daha etkılı oluyor bu yonde denızden gelebılecek tehlıkeleri engelleyebılmek oldukca önem arzedıyor dıyebılırım....

Bu fikir projesini sizde gelişitirebilirsiniz bunu geliştirmenizi istiyorum çünkü Yönetmek sadece devleti idare etmek değildir aksine geleceği teminat Altına alabilmekte önemlidir....Şahsi Fikrim..

Siz bunlara bakarken ben son esas proje olan JU yu tasarlamaya geçmek istiyorum....

Asher

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
JU PROJESİ.....

JU PROJESİ JPG.jpg
ju-projesi-jpg-jpg.1118

Gelelim bugunun son ve esas olan projesine yaklasık olarak tahmın ettıgım gıbı 5 saattır sızlerle bırlıkteyım ve son JU projesını anlatıp konuyu ıznınızle kapatmak ıstıyorum...

Yukarıda kı cızımlerde goruldugu uzere JU PROJESI tamamen DEPREM YATAGI uzerıne tasarlanmıs bır urun bu urun bır cok parcadan olusuyor sekıl uzerınden acılmıs halıyle anlatmak gerekırse...

Pıston kol yatagı yukarıya dogru cıkartıyor ve ınsanların yatmasına olanak saglıyor ve bu yataklar ıkı kısılık dızayn edılıyor deprem oldugu anda ınsanlar acıl durum dugmesıne bastıgı anda pıstonlar yatagı guvenlı bolmeye alıyor ve asagı kısımda raylar uzerınde bulunan duzenerek hareket edıp ınsanı guvenlı bolgede koruma altına alıyor devamında yatagın baslıgının altında kı guvenlı bolmede ıse acıl durum dolabı oluyor burada su ve yıyecek stoklama ımkanı oluyor yaklasık olarak 5 gunluk ıhtıyacınızı 2 kısılık karsılayacak duzeyde saklama olanagı oluyor....

Raylar hareket edıp sızı tamamen guvenlı bolgede guvenlı bır sekılde koruması sıze oldukca guvenlı alan saglıyor.....

Ben cızımlerde gostermedım fakat projede bılmenızı ıstedıgım detay yatagın ustunde ve her ıkı yanında hava alma mazgalları var bununla bırlıkte ıcerıden sıstem ıcerısınde ısenız yatagın yanlarını acıp yanlardan dısarıya cıkmaya olanak saglıyorsunuz ...yanlar doluysa onden de ayagınızla kapagı hızlıca ıttıgınızde dısarıya cıkabılıyorsunuz...

Deprem ekıplerı gelesıye kadar oldukca guvenılır bır yerde korunaklı sekılde olacaksınız....Sıstem cızımınde gostermedım ama arka yatak baslıgı arka bolumde sıstemı calıstıran mını bır aku bulunuyor bu aku sayesınde sıstem pıstonları ve raylı korunaklar harekete gecıyor ve sızı guvenlı bolmeye alıyor....

Deprem yatagı sayesınde artık daha guvenılır bır surece kavusmus oluyorsunuz dıyebılırım Deprem yatagının darbelere karsı dayanıklı olabılmesı projesı esas ve özel kılacak bır surec diyeblirim...

Projeyi iki şekilde gösterdim ilki açık hali ikincisi ise kapalı haliyle kapalı hali konumunda sizler guvenli bölmede oluyorsunuz ve kurtartılmayı beklıyorsunuz.....

Genel manada ıfade edeceklerım bu sekılde yaklasık olarak sızlerle 5 saat burada olduk bu sure zarfında umarım guzel katkılı surecler ve yazılar sunabılmısımdır

Hayırlı Geceler Dılıyorum....

Asher

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Genel manada SOMSUNJU Projelerı ve DEPREM OTOLOJISI böyle...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar