CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,401 kez görüntülenmiş, 57 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak)
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sevme oranları olarak ben bir süreci ele almam bir süreci ele alırken aldıgı oy oranları devamında sistematik dagılımı bununla bırlıkte hangı yaş gruplarından oy alındı nerelerde basarılı nerelerde zayıf gıbı vsss sureclerı ele alırım halkın yarıdan fazla oy sunması gerçekten de her 2 ınsandan bırının bu surece oy tasımıs olmasıdır kı bu demokrasılerde oldukça degerlı bır başarı demek oluyor .....Başarıyı katlayan bır dıger unsurda secıme katılım oranın surec uzerıne verdıgı replıklerdır...

Bence Halkını ıyı tanıyan ve halkının ıhtıyaclarını ıyı bılıp ıyı hızmet sunan bır lıderden bahsedıyorsak başarısı hiç önemsenmeyecek derece oldukça degerli diyebilirim ki bu başarı oranı 20 yıl gibi oldukça kendini göstermiş demokrasi adına gerçektende son zamanlarda dunyanın gördüğü muazzam bir başarı hikayesi deyebilirim ben süreci böyle değerlendiriyorum....

İslam müslüman dünya için büyük bir zenginlik ve nimet diyebilirim diğer kutsal metin gelen dinlerde öyle diyebilirim fakat söylediğim üzere önceki yazılarda da belirttim İRAN bir çok maddelerde AMBARGO yiyen bir devlet buna ragmen bir çok şekilde var olmasını iyi başaran bir ülke halkı aç değil halk daha fazla reform beklıyor durum bundan ıbaret ortadoguyu anlayabılmek için ortadogu ıle ılgılı daha ıyı bılgılenmek gerekır uzaktan bakmayla yada uzaktan bılgılerler bu ısler böyle yürümüyor .....ama bunu sende bekleyemem çünkü çok az araştıran bir insansın bana böyle profil çiziyorsun...

Müslüman insan için dinini yaşayabileceği her yer onun için en iyi yerdir.....Ülkelerin sosyal refah oranı ekonomik gelişim ve kalkınma devamında ise sanaayi ve teknolojık gelişimleri haliyle insanların yaşam konforlarına da yaşar ama öyle insanlar var ki yurt dışında inancınıda kaybedebiliyor bazen din ve inanç için ana vatanda olabilmek genç kuşaklar adına daha faydalı diyebilirim...

Almanya güzel bir ülke sosyal demokrasi anlamında daha ileri basamaktalar o yüzden burada ekonomik kalkınma iyi oldugu için insanlar daha rahattır fakat almanyada şöyle bir sorun var bazen ırkçı yaklaşımlar almanyayı sosyal demokrasi anlamında zor sokabılıyor dıyebılırım...

İSVEÇ bence dünyanın en güzel ülkesi ver yaşam yeri diyebilirim......Sadece muslumanlar için değil her inançta olan insanlar inançlarını yaşayabildikleri her yer onlara güzeldir çünkü inanç KUL İLE ALLAH arasında olan bir durumdur....

Yok yanlış biliyorsun yanlış bilgileniyorsun Yurt dışında Başörtüsü yasagı geldi devamında ırkçı yaklaşımlar ve dini yerlere saldırılar fılan olmaya başladı yurt dışında buyuk sorunlar var hatta kımlıkte ınanç kısmında musluman yazdıramıyorsun.....Türkiye de böyle değil inancı farklı olan insan kımlıkte inanç kısmını ıster boş bırakır ısterse ınancını yazdırır...devamında Türkiye de hangı ınanctan ınsanlar olursa olsun ınançlarını özgur bır sekılde yaşayabılırler ...ve yaşıyorlarda....

Ülkede dini bir hiyerarşi düzeni yok aksine radikal çözüm odakli süreçler mevcut bununa birlikte demokrasi ilkelerine pararel reformıst bır çok sureçler oldu Türkiye büyüdükçe zamanla çok daha iyi yerlerde olacak Dünya için çok kıymetli bir Ülke ve Stratejık bir Ortak diyebilirim...

Evet Musluman ınsanlara ve Yahudı insanlara domuz yagı yasaktır özen gösteriyoruz diyebilirim...

Akıl çağı değil Sanayi çağıydı 2.dünya savaşından sonra bir sıçrama olmuştu ve bu sıcramada sanayı devrımı ıle oluştu akıl çağı daha yeni başlıyor AKILLI envanterleri daha yeni kullanmaya başladık....

Yeni yüzyıl YENİ DÜNYA da yeni bir çağı açacak bu çağın adı da ROBOTIC ÇAĞ olacak tamamen akıllı çağın başlangıcı olacak ama bununla sınırlı kalmayacak akabınde YAPAY ZEKA ıle dunya çok buyuk bır surece gırecek ama bunlar zaman ısteyecek...

Ulkelerın yonetımınde molla hacı hoca goremıyorum IRAN ı kastedıyorsan orada REJIM yonetımı var bu sıstem dahılınde kendı yönetımıyle ılerlıyor....Turkıye de böyle molla hacı göremedım farklı yere bakıyoruz sanırım :) Siyasi liderlerin inanç degerlerinin olması ve agır basması sorun teşkil etmez Halkına daha çok katkı sağlar önemli olan her aşamada sistemin ilerleyebilmesidir.

Obama ve Merkel i bende çok seven bir insanım sadece MACRON hariççç......bu adamı başa geldiğinden bu yana hiç sevmedim yanar döner bir insan sanırım zamanı gelincede siyasetten silinir gözüyle bakıyorum.......Bir insan nasıl oluyorda İtalyaya gönderilern yardımı kendine alabiliyor kendisini çok sevmezdim şimdi ise hiç sevmiyorum...

Trump ikinci kez Başkan seçilecek seçim bu yıl olmayacak seneye ötelencek diye düşünüyorum.....Jo bıden daha dünki çocuk bu zaman için uygun değil..Trump un da Türkiye ile ilişkilerinin daha önde iyi olmasını arzulayan bir insanım...

Putın de evet halkı tarafından sevılen bır lıder bu başarı oranını oldukça gösterıyor Putının en çok sevdıgım yanı taymınglerı cok ıyı bazen oyle zekı hareket edıyor kı şaşkınlıkla ızlıyorum fakat Turkıye ıle ters dusmemesını oldukça arzulayan bırıyım....Komşuluk ılışkılerın daha da gelıstırılmesı gerektıgıne ınanıyorum....

Her ülkenin farklı siyasi poltikiları vardır Çinin de politikaları böyledir fakat ÇİN e son zamanda farklı rol ve görev biçiliyor işte bu süreç nasıl işler yada işletilir orasına ben birşey diyemem....

Mustafa Kemal Paşanın sözleri her zaman degerlidir Baş tacıdır...

Savaştan kaçan bir çok insana Türkiye 7 yıldır kucak açtı hatta her türlü ihtiyaçlarını giderdi yine yanlış bilgilenme almışsın :) Gelişim sağlamak ve öyle büyük atılımlar sağlamak bu kadar basit işler değil ....Neden Türkiye Avrupa ile iyi geçinmek zorunda Avrupanın ne ayrıcalıgı var Türkiye bu kadar zayıf bir ülkemi?? hayır asla değil....

Her ülke ilişkilerde ve ticarette birbiriyle iyi geçinmek durumundadır Ayrıca Türkiye konum ve cografı açıdan oldukça değerli bir noktadır Avrupa eğer Türkiye nin önemini farkedebilseydi bugün bir çok kaygılarını ve sorunlarını ortadan kaldırmış olacaktı ama ne yazık ki Türkiye yi hep dışlama yolunu seçtiler ve hayatlarının hatalarını yaptılar...

İTALYA bugün AVRUPANIN TAHIL AMBARI dır eğer İTALYA çökerse AVRUPA aç kalır.....IMF yeni bir atılım yaptı UKRAYNA ıle anlaştı Ukraynaya 17.5 mılyar doolar verecekler karşılıgında TARIMINI şırketlere satması istendi ve bu meclıslerınden geçtkı...

Neden UKRAYNA....?
Çünkü Avrupanın ıkıncı tahıl ambarıydı.....buda gıttı geleecekte AB dagılırsa EURO bıterse hem ekonomı hemde Gıda anlamında bıtecek olmasıdır ne yazık kı AB o kadar yanlış adımlar atıyor kı anlatmakla kelımeler yetmez ben sadece bu ornegı ozellıkle sunmak ıstedım yakın gelecekte AB de de TARIM sorunu olacak....ALMANYA kendını kurtarır ama dıgerlerını bılemem...

Ben ITALYA nın yerınde olsam FRANSA ya bır gram TARIM urunu satmam....şahsı fıkrım...

Türkiye nin TARIM alanında önemli adımlar atması önemli çünkü salgından sonra açılacak ilk kart TARIM olacaktır bu konuda uretımın sekteye ugramaması oldukça önemli diyebilirim...AMAN DIKKAT...

Seni gayet iyi anlıyorum fakat güzel insan dünya yaşlanıyor gezegenimizin 1 milyar yıl ömrü kaldı eskiden beri bir çok virüs var bazıları gün yüzüne çıktı bazıları halen gizliliğini korumakta bu salgın asla son degıl belkı 10 yıl sonra daha farklı bır surec goruruz bılemem ama bıldıgım bır sey var sana katıldıgım bır sey var dunyayı o kadar tahrıp ettık kı ne yazık kı dunya bır cok hastalıgı kendı ıcerısınde olduremıyor bunun ıcın dunyaya bır cok fıdan dıkmelıyız başka şansımız yok dunyanın tabıat alanının alanını yok etmemelıyız cunku dunyanın buna ıhtıyacı var...

Böyle...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
İkinci yazına yazılar yazmak istiyorum...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
AB
Evet dini bir topluluktur bunun kabul görmesi için çok uzaklara gitmeye gerek yok....

AB
Açıktan olarak Kıbrıs la bagların kesilmesini ve hak ıdda edılmesını kesılmesını daımınde ıse Askerı varlıgın kalkması AB ılerleme surecınde acık olarak beyan etmıştır...

Evet Cumhurıyet ılke ve degerlerıne baglı oldugumuz ıcın bugun AB nın sadece gozuken ınsanlara gozuken bu madde kabul edılmedı ve kabul edılemezdıde...

Bugun ulkede yani Türkiyemizde her mılletten yaşayan her ınanctan yaşayan insanlar var ve her ınsan dını ınanç ve gereklılıklerını oldukça rahat ve özgür bir biçimde yaşayabilmektedir..

Libya hususunu özellikle vurguladım hava sahanlıgı ve denız mıl sahanlıgının kesılmesıne donuktur burada o yuzden var olmamız gerekıyordu oylede oldu..

Surıye konusunuda ozellıkle yıne vurgulamak ıstıyorum Turkıyemızın guvenlık kaygıları oldugu ıcın oradayız...

Ülkenin gelişmişlik düzeyi tamamiyle yerli ve milli sanayi devamında ise teknolojık atılımlar ıle olur yanı bugun dunyanın en harıka sıstemınıde getırsen eger atılım yapamıyorsan durdugun yerde kalırsın ılerıye gecemezsın o yuzden dunya ıle entegre olabılmek ve sıstemsel anlamda da daha ust cıtaya çıkabılmek oldukça önemlıdır dıyebılırım...

Mustafa Kemal Paşamızın ülkemize kattıgı sundugu o kadar çok degerler var ki bunu saymakla bıtıremeyız fakat dunya degısıyor dunyada bır çok şey değşiyor bu değişimde dünya ile entegre olmak daımınde ıse çıtamızı üst seviyelere çıkarmak durumundayız yoksa ROBOTIC ÇAĞ için gelişim ve atılım düzeyinde çok gerilerde kalmış olacağız ..

O yüzden diyorum hepte söyledim endustrı 7.0 ı yakalamak zorundayız demek istiyorum...

Evet yenı sıstemler aşama ve adımdır ne kadar fazla aşama ne kadar fazla yenılık bazlı adımlar atarsan bır o kadar çağa ayak uydurma konusunda yakın olursun dıyebılırım...

Avrupa cennet değil Avrupa bir hayat :) diyebilirim Ayrıca Avrupa Yaşam biçimidir diyebilirim ama Yaşlı bir AVRUPA değil genç ve üretken bir Avrupadan bahsediyorum bu oldugunda hayat olabılıyorlar :) Yaşlı terımım mecazıdır cevabı dusunduğunde anlayabılecegını soylemek ısterım...

Evet zamanında göç aldılar ama bu göç sadece ülkemizden olmadı dünyanın bir çok ülkesinden oldu sadece ülkemize verilen çalışma sayısı biraz fazlaydı durum bundan ibarettir...

Herşeyi dış gözle bakıyorsunda surıyede savaş 9 yıldır bıtmedı Turkıye 7 yıldır 6 mılyon Multecıye bakmakta ve bır çok ıhtıyacını gıdermektedır....Bızler çok baktık bıraz da onlar baksın cunku daha fazla gelecek nufusa bakamayız....ne yazık kı durum böyle...

Bana sorarsan AB gerek tutumu gereksede tavırlarından dolayı Türkiye için büyük bir yapı değil Ben olsam AB ye gırmek ıcın halkıma sorardım halkıma gore hareket ederdım yanı Turkıye de artık eskısı gıbı AB ye gırme gıbı bır sureç yok Kaldı kı AB kendı arasında anlaşamıyor kendı arasında ayrımcılık yapıyor böyle bir mekanızma içerisinde Türkiye nin olmaması daha doğru bulmaktayım..

Gördük Fransa İtalyaya giden yardımları kendine aldık daha fazla tabloyu gormemız gerekmıyor bu unsur bıle AB nın yuzunu gormemıze vesıle oluyor dıyebılırım Zaten AB de Almanya ve Fransa harıcınde dıger ulkelerın soz hakkı yok gorunurde kı soz haklar sadece sembolık bu ıkı ulke ne derse AB o oluyor demektır..

AB medeni bir ülkeyse Başörtüsü ilgilendirmez....İnsanların inanç değerleri bir başkalarını ilgilendirmez.....Başkanımızın Eşi örtülüyse kendi inanç değerlerini yaşadığı içindir ve bu kimseyi ilgilendirmez...Kul ile ALLAH arasında olan bir durumdur İnsanların inanç değerlerinşi özgür ve hür biçimde yaşaması demokrasinin ve evrensel insan haklarının en temel yaşam haklarıdır buna hiçbir insan karışamaz.

Medeni olmak insanların yaşam ve özgürlüklerine saygı duymakla başlar Eğer medeniden söz edeceksek öncelikle SAYGI duymasını devamında ise İnanç değerlerine karşıda DUYARLI ve HASSAS olmak gerektiğidir.

Söylediğim üzere AB nin bazı Reformıst sureclerı ulkemızın Demokrasisi anlamında faydaları oldu dıyebılırız..ama eskisi kadar HALK olarak AB ye girmeyi öyle çok arzulamıyoruz..

Kaldı ki AB nın salgından sonra çok daha buyuk sorunları ve krızı olacak o zaman dıyecekler kı Turkıye olsaydı bugun bu sorunu yaşamazdık dıye...

Ne yazık kı AB çok buyuk hatalar yaptı ve halende yapmaya devam edıyor..

Turkıye ıcın AB artık önem arzetmıyor.....Bizim daha büyük Hayallerimiz var....

Böyle.

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Peki hitler zamanında ilk başlarda popülermiydi??
Değildi...

- Ufak ufak başladı. AKp'ye benzer yöntemler kullanılarak (parti üyelerine iş bulmak yardım etmek filan dahil) Büyüdü. Siyasetçilerin engelleyemediği boyuta geldi ve ülkeyi ele geçirdi.

Aslında biliyormusun...?
Din dünya için yaşayış biçimi için insanların gerekli duyduğu ihtiyaç duyduğu en değerli yaşam biçimidir diyebilirim siyasi yönetimlerin tamamiyle sistemsel olmasının yanı sıra bazı parçalarınında dinsel olması gerektiğini oldukça düşünen bir insanım..

- Biliyorum.

İRAN da halk açım demiyor İRAN da halk REFORM istiyor sorun bu yoksa iran da yetecek kadar kaynak ve üretim olagını musaıt.....IRAN a karşı o kadar ambargo var kı İRAN ve Halkının bu süreçte bile halen ayakta kalması finansal açıdan oldukça iyi oldugu anlamına gelir....AMBARGO olan ulkelerde buyuk gelışım beklememek gerekır yada IRAN a bakarken kendı ulkenın açısından bakmamak gerekır IRAN da sayısız kalem duzeyınde AMBARGO çeşiti var olaya uzaktan degıl yakından bakabılırsen tabloyu görebilirsin...

- Hayır halk aç şu anda. ay sonu meselesi de değil. Açlık çekiyorlar.

Reform istiyorlar. Ama bu saaten sonra kim ne reformu yapacak. O orada "açım" düyor. Türbanlılar "Biz bu rejimi çok seviyoruz hepsi İsrailin suçu" gösterisi yapıyor.

Koalisyon filan yok. oraya gitsenize hep beraber :)

Senin İstanbul fatih te gördüklerin Suriyeli yada Arabistan vatandaşı insanlar son zamanlarda Araplar ülkemizden oldukça fazla gayri menkul aldılar bu insanlara denk geliyorsundur....Fatih i ben gezdim sakallı insanlar gördüm ama öyle yogun mıktarda kara çarşaflı insanlar görmedim tek tük sakallı insanlar denk geldi ama buda inançları geregidir İsrailde hahamlar başlarında keple gezerler burada sorun olmuyor :) birde bu açıdan bakmak gerekir..

- Maalesef aşırı dindar Türkler. Hatta oralarda gezerken normal AKP'li bir bayana rastlamıştım. resmen korkum azaldı. Camileri filan geziyordum. Da bildiğin molla hepsi. Tahran'dakilerle aynı DNA'ya sahip. Maalesef de türk. İmam filan değil. ama cüppe + sakal + siyah pelerinle gezen tipler.

Yani ateşle oynama meselesidir bu. Atatürk zamanında kara tahta + tebeşir'e "gavur icadı" diyebilecek tipler.

Neyse Allah ıslah etsin.

Söylediğim üzere ülkemizde bir çok illerde Arap vatandaşlar ülkemizde yer aldı ve bazı suriyeli iş adamlarıda bazı yerlerde ülkemize yerleşti...

Bazen tatil beldelerinde denk gelebiliyorlar bazen ilçelerde de denk gelebiliyorlar bazen şehir merkezinde denk geliyorlar.....Bana da tatil beldesinde çarşaflı insan denk geldi ama ben o insanın nereli olduğunu bildiğim için sorun teşkil etmedim resepsiyonda nereli oldugunu öğrenmiştim Odanın temizliği için anahtar bırakmak üzereyken diyelim...

- Hayır. Sanırım Konya tarafından gelmişler (diye tahmin ediyorum). Ama bu yaz gittiğim tatil beldesinde resmen türban şov yaptılar bana. Hatta Bira içtiğim bara bile girdiler. + denize burkini ile giriyorlar. Daha doğrusu giremiyorlar (o sıcakta giremezsin. yarım saat dayandı hatun sonra otel odasına döndü. Kocasıyla ben kaldık sahilde.
+ Bir tanesi simsiyah giyiinmişti. Elinde şemsiye ile (öğle güneşinin altında) geziyordu.

Tek merak ettiğim: Nasıl denize girecek? (sonunda girdi mi onu da bilmiyorum. Da o sıcakta beyin kanaması geçirebilirsin. Dinin insanları beyin kanamasın ateşvik ettiğini sanmıyorum.

Bunlar da maalesef Türk.

Arapları ben tanırım. Suriye'de yaşamıştım çünkü. Onların kültürü öyle. Burada AVM'lerde filan görüyorum. Gülüyoruz da, onlara o kadar kızmıyorum. Onların kültüründe var. Tanımak lazım. tanıyınca o kadar kızmıyorsun.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
1--Dini inanışlarda bu ülkede çok karışıldı başörtüsünden dolayı asker içerisine alınmayan aileler ...annesi başörtülü diye askeri liseye alınmayan insanlar....imamhatiplere koşulan katsayılar vssss.....anlaşılan Türkiye ile ilgili eksik verilere sahipsin bilgiyi nereden alıyorsan yanlış alıyorsun geçmişi ve tarih sayfalarını karşıtırırsan bu ülkede inanç degerlerine karşı bir çok engellemeler oldu diyebilirim...Araştırma yönün öok zayıf buradan eksi puan alıyorsun...

- Ben 3 yerde askerlik yaptım. Yok öyle birşey.

/Ben bile sadece meclis / okul / resmi kurumda başörtüsüne karşıyım. Bir de belki hastanelerde doktor düzeyinde bayanlar için filan olabilir (devlet hastanelerinde). Askeri liseye niye almayayım? + sizinki askeri liseleri kapattı.

Hz Peygamber diye dünyada peygamber yok adını tam yazmadığın için bu konuda sana cevap verebilmem zor.....Örtünmek kuranda vardır fakat bunun örtünme biçimleri vardır Kocaman bir çarşaf a bürünmeye gerek yok sadece gözükmemesi gereken yerlerin örtünmesi ve kapatılması yeterlidir....

- Ben öyle düşünmüyorum. Benim anladığım. Hz. muhammed kadın akrabalarına, tanınmamaları için baştan sona örtünmelerini öneriyor. Kaçırılıp filan kötülük yapılmasın diye. Çünkü kendisi devrimci bir insandır. Bir sürü çıkar sahibini rahatsız ettiği için o sıralar kendisinin ve ailesinin can güvenliği yoktur.

Diğer bir yerde "mahrem yerini örteceksin" deniyor. hem erkek hem kadın için. Erkeklerde göbekten dizlere kadar olan kısım anlaşılır genelde. Bana göre: "edepli yol, fazla abartma" demek.

Yoksa sen sahilde kadınlara ineğin trene baktığı gibi bakar mısın örneğin?

Kız aşırı güzel değilse ben bakmam örneğin. Kitabıma filan odaklanırım. denize / çocuklara filan bakarım.

O yüzden "örtü" nerede devreye giriyor anlamadım. Allah akıl vermiş / mantık vermiş. Mantıklı olmayanı niye istesin?

Iyı böyle de ılerleyemezsın zamanla dunya nufusu yaşlanacak ve zamanla çocuk ısteyen bıreyler sıstemden dolayı olmayacak sonrasında uretım ve zaman ıcın dunyada cocuk u tesvık edeceksın ve yıne başa doneceksın....dersın kı uretımde robotlar olacak....böyle bır surec olsa bıle zamanla yapay zeka sıstemı ele gecırecek ve bellı sıstemın kontrolunde olacak zaman sonra zekalaşan yapay zeka ınsanın buyuk tehlıkesı olacak ve fakat bu sefer başa donme fırsatın hıç olmayacak ...

- Ben 7-8 milyarın üstüne çıkılmamalı diyorum. Sebeplerini de söyledim. kadın başına 1.8 çocukta filan kalınırsa nüfus önce yaşlanır ama sonra dengelenir.

19yy başında toplam 1 milyar filandık. nüfus katlanarak gidiyor. O şekilde gidersek 70 milyarı görürüz. ekosistem çöker. eskiden yağmur ormanında bir hayvanın bünyesinde duran virüs çıkıp insanları filan etkiler.

Yani zihniyet zaten değişecek. Nüfus azalsa bile olur. Bence 5 milyara filan dönsek çok iyi olur.

Hindistan'ı düşünün. 70 milyonun evi yokmuş. Yani öyle olmaz. Doğa bize "silkelenin / adam olun" mesajı veriyor. Bu bir kıyamet alameti değildir ama olay Brezilya ve Avustralya'da büyük orman yangınlarının ardından gerçekleşti.

Benim dediğimi söyleyen de bilim. Bilime saygı göstermek zorundayız. Yoksa işte tıkılırız böyle. Benim yaşlı tanıdıklarım böyle bir şey görmediklerini söylüyorlar. Yani dikkat. Dikkat. Dikkat.

1- Demokrasi ve insan hakları bütün gelişmiş ülkelerin normudur. Bir tek Çin + Rusya bir yere kadar bunun dışına çıkabiliyor. Bir de tabi İran ve Türkiye var.

Dünyada yeni bir sanaayi devrimi gelecek hatta dünyanın yapısı sistemleri tamamiyle değişecek buna pararel olarak sanayi alanlarda meslek grupları ve yani iş alanları gelecek devamında az çalışan ile daha buyuk işler yapılacak fakat böyle bir süreçte bile yeni tanımlamalar gelecek bu tanımlamaların adları koyuldukça dunya bu sıstemı yakından görecek diyebilirim ne zaman olur onu zaman gösterir diyebilirim..

- Almanya ve genel olarak AB'de, hatta ABD ve Avustralya + Japonya / Çin gibi ülkelerde bunun için çok somut adımlar atılıyor. Biz bunu gerçekleştireceğim. 5'İnci sanayi devrimi demek: "tamam üretiyoruz. Ama kendimizi yok etmeden üretebilmemiz lazım" demek. 20 sene önce çok az şey yapılıyordu. çoğu insan Trump gibi "küresel ısınma yok" filan diyordu. Şu anda bunlar konuşuluyor tartışılıyor + bu yönde somut adımlar atılıyor.

Ben bu yaşanan sağlık krizinin bu süreci daha da hızlandıracağına inanıyorum.

Çünkü kaybedilen paraya / ABD'de işsiz kalan insanlara bakın. + ABD'de seller / hortumlar filan oluyor. Şu anda dünya liderleri anlayacaklar ki sanayiyi dönüştürmek daha ucuz. K. ısınmanın etkileri ile baş etmek daha pahallı.

Gelişmiş dünya da bu böyle.

Biz S-400 var S-300 dediğin surıyede var dediğin sistem daha aşağıda ve eski bir versiyon s-400 bir ust uretım ve gelısmış bir urun Türkiye sadece s-400 için alım yapmadı ımzalar atılırken s-500 LERI ortak uretım yapmak üzere attılar....Türkiye FX yerli savaş uçağı üretimi peşinde bunu ABD de Tekno fuarında sergıledıler ılk sergılenen bır prototıp tı ama zamanla dahada gelıstırıp daha serı hale getırebılecegımızı dusunuyorum....

- BUnlar saçmalıktır. O zaman Suriye niye dayanamadı bizim ordumuza. Baştan aşağı rus silahları var. hiçbiri beş para etmez. Geçelim bunları. O kadar parası varsa bana versin :)

PATRIOT ları bılırmısın bunlarda kumanda modulu vardır yabancı ve yerlı ucakları tespıt etmek ıcın kullanılır ıste bu kumanda modulu s-400 LERDE de var Rusya bıze kumanda modulunu serbest bıraktı bu çok önemli bir adımdı bu modül için eğitimler verildi tehdit tanımlamalarında ki radar tespiti adına önemli bir adım alkışlamak gerekir...

- Ben asker değilim. Ama biz NATO altyapılı ülkeyiz. Rusya S-400'leri NATO altyapısına sızmak için kullanabilirmiş (diye okudum bir yerde)

Neyse. Sen seçeneğin olsa işporta'dan mı pantolon alırsın yoksa Marks'n'spencer'dan mı alırsın?

- Adam Patriot verecek. al işte. F-35 bizde üretiliyor. onu da al. Biraz da söz dinle. İnat etme. O kadar.

B.z NATO'ya alsınlar diye Kore'ye asker gönderdik. Şimdi adam atılmak için elinden geleni yapıyor.

Dediğim gibi Levis pantolon var - işporta pantolon var. Hangisini istiyorsun?

F-15 ler bana göre HANTAL uçaklar havada çok kabılıyetı olmayan uçaklar bana sorarsan F-16 nın daha modernıze halını almak daha karlı bır tıcaret olurdu dıyebılırım.......F-35 ABD de ne yazık kı buyuk hayal kırıklıgı yarattı ucakların gelısmesı ve menzıl açısından ılerletılmesı çok onemlı dıyebılırım Söylediğim üzere F-35 Türkiyemiz adına bir kayıp değil ABD adına aslında TİCARİ anlamda bence daha buyuk kayıp dıyebılırım...

- Ben F-35 demek istiyorum. F-15 başka bir uçak.

İsrail'de F-35'lerin geliş sürümü filan var.

"Su-57 çok iyi ama çok pahallı" diye okudum bir yerde.

Senin bu yerli savaş uçağı meselesini de okudum. İran'In da kendi savaş uçağı var. F-16 etmez bence.

Su-57'yi de Ruslar parasızlık yüzünden üretemiyorlarmış diye duydum.

Kaldı ki ben F-35 isterim. Onu Hindistan / iran filan alsın. Beni ilgilendirmez.

Çünkü bu işlerin şakası yok. Silah meselesi bu. Suriye'de de var bir sürü Rus uçağı / rus tankı / Rus silahları. Bir şey diyebiliyorlar mı Türkler gelince? - Yok.

+"İran ordusu çok güçlü" filan da deniyor. ABD girde 1 haftada çözer halbuki. Bunların tek kozu "Rusya baba bizi korur".

Öyle mü olmak istiyorsunuz? NATO'dan çıkıp onlar gibi mi olalım.

Bu medyanın insanları sersem etmesidir. Devlet kontrolünde olan / özgür olmayan basın böyle bir şey.

Tabi Atlantislilere / Çin istilasına inanırsınız çünkü sabahtan akşama kadar yalan haber / çarpıtma / abartı ve yalan veriyorlar size.

Ama işte düzelmesi lazım. O kadar kurtuluş savaşının / Atatürk'ün üstüne Suriye / İ;ran benzeri bir ülke olursak ben üzülürüm. onu söylüyorum sadece :)

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hitler ilk siyasi hayatına kısa süren hapis sürecinden sonra 1919 yılında Alman işçi partisine üye olarak katılıyor sonrasında 1920 yılında Alman işçi partisi ismini değiştiriyor nasyonel sosyalist partisi oluyor devamında 2 yıl gibi kısa bir sürede 1921 yılında Hitler Alman nasyonel sosyalist partisinin lideri oluyor bu kadar kısa bir sürede insanın arkadan destekleyeni malı anlamda yoksa yukselmesi çok zor heleki alman doğumlu değilse

Türkiye'de ki siyasi parti ile kıyaslamak son derece yanlış çünkü Türkiye'de ki siyasi liderin geçmişi cok uzun yıllara belediye başkanlık dönemlerine dayanmaktadır ama hitlerin böyle siyasal anlamda uzun bir hikayesi yoktur

İran'da yaşam herzaman olduğu gibi devam etmektedir bu konulara çok uzak oldugun için Ortadoğu'ya uzak kaldigin için gorememen normal İran'da insanların derdi reformist süreçlerin islemesi İran halkı dünyada en ucuz petrolü ve doğalgazı kullanıyor tıpkı geçmişte Libya'da olduğu gibi bu konuda sadece İran parası çok değerli değil onun dışında İran'da buyuk. Bir sorun yok

Söylediğim üzere ben İran'da boyle aciz filan dediklerini görmedim İran onca ambargoya rağmen halen ayakta ise kendi iç dinamiklerini oldukça iyi kullanmasından dolayıdır İranli siyasiler herzaman İsrail'in yanında olmuşlardır zaman zaman İsrail'e gösterdikleri tepkiler ise semboliktir

İran halkı reformist süreçleri istiyor ama bu zaman da çok zor çünkü salgin dünyada bir çok ülkenin elini kolunu bağladı diyebilirim

İlahi leo İstanbul fatihte bana Cübbeli sarıklı denk gelmedi gelse bile bu tarz insanlar insanlara karşı çok duyarlı ve yardimseverdir bu insanlar cana yakın Allah korkusu iyi olan insanlardır ta bi her insanın yasam biçimi ve hayat tarzı farklıdır bu insanlarada saygı duymasını öğrenmek ve bilmek gerekir

Bir ülkeyi bir kaç yerde gördüklerinle değil bütün ele alarak değerlendirmek gerekir bütün anlamda her ülkenin aşırı dinci insanları olabiliyor bunda Katolik yahudi ermeni vss lerde dahil o yüzden ülkenin iç dinamiklerindeki yaşam bicimine ve hayat tarzına bakmak gerekir ki bu aşamada Türkiye oldukça başarılı ve değerli bir ülke diyebilirim her anlamda halkıyla bu kadar güzel bir şekilde bütünleşmiş bir devlet dünyada çok nadirdir diyebilirim

Denize onlar kalabalık yerde girmezler daha rahat edebilecekleri aile otellerde dini otellerde ve tatil köylerinde kalırlar o yüzden herkes rahat edeceği yerde olur

Büyük lüks tatil beldelerinde gorduklerin genelde araplardir

Arapları çok iyi tanıdığını söylüyorsun ama Türkleri ne yazik ki çok az tanıyorsun az tanıdığın gibi Türkler hakkında çok az bilgiye sahipsin devamında araştırma yanın ne yazık ki çok zayıf ve bu konuda benden eksi notlar aliyorsun açık söylemek gerekirse dünyada Türkler kadar güzel insan her anlamda çok nadir bulunuyor bu ülkede olmak yaşamak çok harika çünkü insanlarimiz maşallah çok harika insanlar Allah bozmasın

Böyle

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sen farklı dünyanın askeri oldugun için ülkenin yaşadığı zorlukları uzaktan takip ediyorsun ve sadece gorebildiklerin ve kulaktan doğma bilgiler ile fikir elde edebiliyorsun

Ben bu sürece bizzat tanık oldum basortulu insanlara karşı sert ve itici tavırlar devamında okula ise askeriye alinmama devamında imamhatip lere uygulanan yüksek katsayılar yani eklenecek çok şey var bu ülke nüfusunun yüzde 80 ni musluman bir ülke insanlar ta bi kara çarşaf gitmeyecek bazı türban kılık kıyafetine ta bi ki önem gösterecek ama kimse kusura bakmasın dini değer ve inançlari kısıtlamak kimsenin haddine olamaz insanların dini değerlerini yaşamakta özgürdür bizlere düşen inanç değerlerini yaşatmak ve saygı duymaktır

Askeri liseler kapandi fakat onun yerine Askeri meslek yüksek okulları devraldı daha iyisi varken bu olanak kullanıldı

Peygamberler dönemi en zorlu ve çetin yıllardı o zamanlarin sürecini iyi anlayabilmek için iyi araştırmak gerekiyor kısa bilgi vermek gerekirse Arap Yarımadası o zamanlarda cahiliye devrini yasiyordu ve o zamanlar kız cocuk doğurmak en kotu bir durumdu kız cocuklar doğduğu gibi gomuluyordu cok zorlu ve çetin şartlarda Hz Muhammed sav peygamberlik yaptı bir çok süreci yazmak isterdim detaylarıyla ama ne yazık ki sayfalarca yazı çıkar o yüzden o devri senin araştırmani isticem zamanı ve süreci iyi anlarsan o zamanda peygamberimizin bayanlara verdiği önemi daha iyi anlarsın Hz Muhammed devrimci değil peygamberdi tıpkı diğer peygamberler gibi görevini yaptı

Denizde bayanlara bakma erkeklerinin dizlerini gostermemesi gibi dini gerekliliklerde bir çok süreç var bunu detaylı anlatmak isterdim ama çok uzun süreç alır tek söyleyebileceğim İslam dini ile ilgili bilgi alirken yada faydalanırken bir çok kaynaktan faydalanman gerektiğidir

Denizde ben insanlara bakmam çünkü ben kendi tatilimi yapmak üzere oraya geldim dinimizde bir baskasina şehvet içerisinde bakarsan göz cunup u olursun ve buda insana gusul abdesti gerektirir günümüzde kaç insan uyuyor tartışılır bir durum ta bi güzel olan insanın dikkatini çekebilir ama insan nefsini torbulemesi ve terbiye etmesi gerekir bunun içinde dinde bir ahlak ve terbiye devamında edep hususları vardır işte bu yönden insanın dini ogretilerden gecmesi gerekir kaç insan yapıyor orasını bilemem ama din ahlak terbiye edep ve erdem üzerinde çok durur

Bir insanın duruşu ve samimiyeti devamında ise güvenirliği aldığı dini terbiyeden ve ahlaktan ötürüdür diyebilirim

Dini inanisinda önem veren insanlar özellikle bayanlar denize hasema ile girerler erkekler ve çocuklar ise biraz uzun sortlar giyerler fakat insanların yaşayış biçimleri özgürdür herkes böyle olacak diye bir dayatma olmaz o yüzden de dinini yasamak isteyen insana zorlama olmaz yaşamak istemeyenede zorluk olmaz insan Türkiye de hayatını istediği gibi yaşar çünkü bir çok milletten insanların olduğu bir ülkedir o yüzden de Türkiye bir çok ülkeye nazaran oldukça demokratik bir ülkedir gerek sosyal gereksede yaşamsal anlamda diyebilirim

---Devamini yazıyorum---

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Dünyanın nüfusu oldukça artıyor bu süreç kaygı veriyor fakat bu süreci yönetebilmek te aslinda iyi bir idareci ve akıl ister

Dunyanin ekolojik sistemi çoktan beri tahrip olmaya başladı dogum oranları yüksek bunu hane başına 2 çocukla çözebiliriz fikri sıcak gelsede aslında ben sureci daha akışında bırakmaktan yanayım

Yinede dünyanın hızlı büyüyen nüfusunda yeni etken alanlar nasıl oluşturulabilir diye oldukça düşünmekteyim benim için her bir insan çok önemli onlara iyi imkan sunmak çok önemli

Mesela yeni dunyada bazı degisimlere ihtiyaç var ulkeleri tek bir çatı altında toplayabilirsek eyalet modelini sunabilirsek ve dünyada tek ekonomi modelini tek para biçimini sunabilirsek ve bazı ülkeleri yeniden gorevlendirebilirsek yani bazı ulkeleri tarım ülkesi seçersek ve bu ülkeler sürekli tarım uretebilirse yeni sistem farkında bence dunyanin gelecek adına kaygılarını bir cok asamada gidermiş olabiliriz diye düşünüyorum

Gelecekte genç nüfus lazım ama bunu organize edebilmek ve yönetebilmek ise buyuk özveri istiyor buna dair bir çok yazı yazabilirim ama bunu bu konuda yapmak istemiyorum

Dünyanın yeni sisteme ihtiyacı var ve yeni yönetim biçimine ama bunu yaparken geride insan birakmicaz kimseyi dışarı atmicaz her insan benim için değerli dünya ekosistemi alarmda verse geride insan bırakılmayacak bu süreci yönetmek esas kazanım olacak yeni sistemlerle yeni süreç aslında gelecek adına daha parlak diyebilirim yada ben böyle düşünüyorum bilemem

Türkiye demokrasi de oldukça önemli bir yerde çin ve Rusya'da entegre dahilinde ama gelecekte tüm dünyayı kucaklayan bir modelleme olacak yani gelecekte insanlar demokrasi yi değil yeni nodellemeyi konuşacak ve dünyada insanlar sisteme yeni düzene entegre olacak bu şart çünkü dünyanın gelecegi için yeni sistem inşaa etmek gerekiyor bunuda yeni sistek ağacı ile sekillendirebiliriz fakat ekliyorum dışarıda hiçbir insanı yalnız ve terkedilmiş bırakmayacağız

Sanayinin değişimi ve gelişimi sistemle entegresiyle daha hızlı olacaktır önemli olan sürecin tüm insanlara fayda saglayabilmesidir

Suriye'de türk ordusu başarılı oldu çünkü orada Koral kullanıldı koralin en buyuk özelliği radar karıştırıcı ile sistemde hayalet olmaktır o yüzden de Suriye hava savunma sistemleri sorun yasadi diyebilirim bununla birlikte İHA lar ve sihalar ile oldukça etkili süreç yönetildi diyebilirim

S400 ler hava savunma sistemi anlamında kontrol kumandasının bize verilmesi anlaminda oldukça değerli askeri envanter dir diyebilirim

NATO altyapısı filan diyorsun da bu bazen çoğu zaman sözde kalıyor Suriye'de iç savaş patlak verdiğinde NATO patriotlari ülkemizden alarak geri çektiğinde bizi bölgede hava sistemsiz bıraktılar yalnız bıraktılar

Böyle bir süreçte ülke hava savunma sistemi olması olamazdı bizde çözümü Rusya'dan yana kullandık

Valla ticari anlamda ve sistemsel eksiklikleri giderme noktasında nereden fayda alacaksak orayla temas etmek en doğal haktır diyebilirim

Sozlerle o kadar çok karnimiz doyduki artık sözlere değil Rusya gibi icratini sunanlara daha çok önem veriyoruz Rusya ile bir anlaşma oldu ve bu anlaşma gereği süreç ilerletildi

Patriot istiyorlarsa gelip bize verebilirler onuda alırız hiç sorun değil fakat f35 lere ben sıcak bakmıyorum hantal uçaklar muharebede çok avantaj sağlamıyor o yüzden de sıcak bakmıyorum ama isterlerse üretimini yaparız neticede ticaret yapmayı severiz win win ilkesine göre ta bi

__devamini yazıyorum---

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
NATO süreci 1949 yılında başlayan bir surec Kore savaşı ise 1950 de başlıyor devamında natoya uyeligimiz ise 1952 yılında gerçekleşiyor sebepler sonuç ilişkisine dayali olur o yüzden de sonuç Kore'de gösterilen basaridan dolayı Türkiye'nin 1952 de natoya alınması ile sonuçlanmıştır

Türkiye bu zamanlarda NATO için en değerli bir üyedir fakat bazı zamanlarda natonun ikircikli yapısıyla ne yazik ki zorluklar yaşadı hatta dönem içerisinde başında natodan ayrilalim konuşmaları oldu ama siyasi kanatta böyle bir yapı üst makamda hiç oluşmadı çünkü biz natoya değer veriyoruz natodan tek bir isteğimiz var oda bize sözler değil somut adımlar sunabilmeleridir dedim ya sozlere karnimiz oldukça tok somut ve fiili adımlara ise oldukça aciz 😁

Hayatımda hep marka giyinmeye bütçem dahilinde özen gösteren biriyim ama işporta pantalonda giyerim her bir pantalonu farkli olanda kullanirim önemli olan cesitliliktir diyebilirim a b farketmez biz her kapıya açığız yeter ki karşılıklı kazan kazan iliskisi olsun

F_35 in gelişmiş versiyonu İsrail'de varsa İsrail'e sunulan versiyonu görmek gerekir teknik detaylar a bakmadan ben bir netice sunamam

SUV 57 iyi çünkü teknik detay ve muharebe imkan kabiliyeti daha verimli f-35 hantal çünkü bu ismi ben vermiyorum ABD de ki askeri uzmanlar söylüyor ABD büyük hayal ve umutlar ile f35 yatırımı yaptı ama ne yazık ki bu hali umut vermedi ve piyasada f_35 ler hantal olarak anılmaya başlandı üzgünüm ama piyasada ki yansımalar böyle ABD F 16 LARİN daha iyi klasmanini yaparsa bence daha büyük ses getirir özellikle bir f18 yeni donanimla bence çok ses getirir

Türkiye FX SAVAS UÇAĞI çalışmaları yürüyor ama en buyuk esinlemesini F16 ile f35 ve suv57 yi butunleyerek yapıyor şu aşamada bir prototip var bunu ABD de sergilediler ama hazır hali değil değişen çok şey olacak bunu zamanla göreceğiz diyebilirim önümüzde epey zaman var

Suriye'de ki savunmalar askeri envanter ler teknolojik anlamda yenilenmedigi ve modernize edilmediği için üstünlük saglamasi mümkün değil birde eliniz de hangi modern silah olursa olsun iyi bir askeri ekibe devamında ise askeri akla sahip olmanız gerekiyor yoksa askeri silahlarin üstünlüklerin bir anlami olmuyor

NATO dan çıkma gibi bir düşünce ülkede yok nato ile ilişkilerimiz oldukca iyi sadece natoya zaman zaman sitemlerimiz oluyor bazen bizi bir çok noktada yalnız biraktiklari için oluyor oysa ki NATO her seslendiginde ilk destek veren Türkiye oluyor bunlari NATO çok çabuk unutuyor ne yazık ki

Türkiye asla bir İran yada Arap ülkesi değildir Türkiye tam anlamıyla bu ülkelerle asla kıyas bile edilemez

Ticarette dostluk yoktur faydalar ve kazanımlar vardir bu noktada hangi fayda ve kazanım bizim ülkemize artı değerse o aşamalar değerlendirilir

Türkiye'de basın ozgurdur bugün basında herşey konuşuluyor önemli olanda çeşitlilik bu bağlamda bakıldığında aslında Türkiye çağdaşlaşma yolunda oldukça ciddi adım ve kazanımlar sağlıyor diyebilirim

Sen üzülme bizler değerlerimize ve ilkelerimize bağlı insanlarız ilişkilerimiz tamamen WİN WİN üzerinedir bu kadar basit böyle bir süreçte kusmeye yer yoktur ticaret dünyada boyle işler 😁

Böyle

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Hitler ilk siyasi hayatına kısa süren hapis sürecinden sonra 1919 yılında Alman işçi partisine üye olarak katılıyor sonrasında 1920 yılında Alman işçi partisi ismini değiştiriyor nasyonel sosyalist partisi oluyor devamında 2 yıl gibi kısa bir sürede 1921 yılında Hitler Alman nasyonel sosyalist partisinin lideri oluyor bu kadar kısa bir sürede insanın arkadan destekleyeni malı anlamda yoksa yukselmesi çok zor heleki alman doğumlu değilse

- O dönemde aşırı miliyetçi bir general tayfası var. Bunlar destekliyor hatta çoğunluk olmadıkları için darbe girişiminde bulunuyorlar. Hitler o yüzden hapse giriyor. Sonra çok gelişiyor. Siyasiler engellemek istiyorlar ama engelleyemiyorlar.

(Biraz da kısa yazalım. Çok vaktim yok)

Türkiye'de ki siyasi parti ile kıyaslamak son derece yanlış çünkü Türkiye'de ki siyasi liderin geçmişi cok uzun yıllara belediye başkanlık dönemlerine dayanmaktadır ama hitlerin böyle siyasal anlamda uzun bir hikayesi yoktur

- Refah partisi 70'lerde o kadar problem değil. Ama 90'ların ikinci yarısından itibaren, tıpkı Hitler gibi siyasete engel olan ülkenin oylarının %40'ının kaybolduğu bir düzene yol açıyordu. AKP de onun devamı.

İran'da yaşam herzaman olduğu gibi devam etmektedir bu konulara çok uzak oldugun için Ortadoğu'ya uzak kaldigin için gorememen normal İran'da insanların derdi reformist süreçlerin islemesi İran halkı dünyada en ucuz petrolü ve doğalgazı kullanıyor tıpkı geçmişte Libya'da olduğu gibi bu konuda sadece İran parası çok değerli değil onun dışında İran'da buyuk. Bir sorun yok

- Reform isteyen kesim var. Biz de reform istiyoruz. Ama asıl kitle rejimin yalanlarına inanıyor her şeyin üfürükle düzelebileceğini zannediyor. Teokrasi böyle bir şey.

- Ayakta filan değil. Çin ayakta, RUsya ayakta. K.Kore / İran, bunlar ayakta filan değil. Çok büyük ekonomik sorunlar var. hem de onca petrole rağmen. Ülkenin canına okunmuş durumda. Gerçek bu.

İlahi leo İstanbul fatihte bana Cübbeli sarıklı denk gelmedi gelse bile bu tarz insanlar insanlara karşı çok duyarlı ve yardimseverdir bu insanlar cana yakın Allah korkusu iyi olan insanlardır ta bi her insanın yasam biçimi ve hayat tarzı farklıdır bu insanlarada saygı duymasını öğrenmek ve bilmek gerekir

- Onu demiyorum. Tabi aklı başında olanı da vardır. Ama ben solcuyum. Gericiden korkarım tabi. Nasıl korkmam? :)

Bir ülkeyi bir kaç yerde gördüklerinle değil bütün ele alarak değerlendirmek gerekir bütün anlamda her ülkenin aşırı dinci insanları olabiliyor bunda Katolik yahudi ermeni vss lerde dahil o yüzden ülkenin iç dinamiklerindeki yaşam bicimine ve hayat tarzına bakmak gerekir ki bu aşamada Türkiye oldukça başarılı ve değerli bir ülke diyebilirim her anlamda halkıyla bu kadar güzel bir şekilde bütünleşmiş bir devlet dünyada çok nadirdir diyebilirim

- Hiç bir din bizimki kadar siyasete / teröre alet edilmiyor. BU da çok tartışılan bir meseledir. Ama kesip atman gereken nokta: Dinin içinde siyaset / siyasetin içinde din olmaz. 2) Türkiye bir hacı / hoca / derviş / molla ülkesi değildir.

Hıristiyanlık bu konuyu 1700'lü yıllarda çözmüş. Biz halen çözüm aşamasındayız.

Denize onlar kalabalık yerde girmezler daha rahat edebilecekleri aile otellerde dini otellerde ve tatil köylerinde kalırlar o yüzden herkes rahat edeceği yerde olur

Büyük lüks tatil beldelerinde gorduklerin genelde araplardir

- Öyle olsa daha iyi olur evet.

Benim gördüğüm: Burkinili bir bayan vardı. Hava da çok sıcaktı. Kadın sıcağa dayanamadı. 30 dakika sonra adam plajda tek başına kaldı.

Kendi insanım olmasa bu kadar rahat konuşabilir miyim?

Zaten o şekilde yazın sahilde olamazsın. O kılıkta ancak kapalı yüzme havuzuna filan girebilirsin.

Hepsi de gereksiz. BEN BAKMIYORUM.

Sahilde, çok aşırı güzel bir bayan değilse, kimse onun selülitine, sarkmış göğüslerine filan bakmaz zaten. Denize / gök yüzüne, kitabıma bakarım.

Sahilde her şey ortadadır. ergen olsan bile öyle çok bakmazsın. Yani gereksiz. Gerekli ise: - Buyrun beyler. Siz de o zaman. (diyorum)

Ben bu sürece bizzat tanık oldum basortulu insanlara karşı sert ve itici tavırlar devamında okula ise askeriye alinmama devamında imamhatip lere uygulanan yüksek katsayılar yani eklenecek çok şey var bu ülke nüfusunun yüzde 80 ni musluman bir ülke insanlar ta bi kara çarşaf gitmeyecek bazı türban kılık kıyafetine ta bi ki önem gösterecek ama kimse kusura bakmasın dini değer ve inançlari kısıtlamak kimsenin haddine olamaz insanların dini değerlerini yaşamakta özgürdür bizlere düşen inanç değerlerini yaşatmak ve saygı duymaktır

- Evetç önce dediklerin doğru. O yüzden belki dinlersiniz diye yazıyorum. İmam-Hatip liselerinin var olmaması gerekir. İlahiyat mezunlarının (üniversite) imam olmaları gerekir. Bunlar kenan Evrenin saçma sapan işleridir. Dİn yoluyla halkı uyuşturmak istemiştir. Neticede ülkeyi elden çıkartmıştır.

- İnancını Tanrı ile yaşayacaksın. Benle değil. Modern dünyada bu böyle.

Denizde ben insanlara bakmam çünkü ben kendi tatilimi yapmak üzere oraya geldim dinimizde bir baskasina şehvet içerisinde bakarsan göz cunup u olursun ve buda insana gusul abdesti gerektirir günümüzde kaç insan uyuyor tartışılır bir durum ta bi güzel olan insanın dikkatini çekebilir ama insan nefsini torbulemesi ve terbiye etmesi gerekir bunun içinde dinde bir ahlak ve terbiye devamında edep hususları vardır işte bu yönden insanın dini ogretilerden gecmesi gerekir kaç insan yapıyor orasını bilemem ama din ahlak terbiye edep ve erdem üzerinde çok durur

- O kadar da demedim. Benle yaşıt seksi bir bayan geçiyorsa bakarım. CÜnup olmam. Niye olayım? Eskiden kadınlar hamamına kadınlar girip kontrol ederlermiş "kız sakat mı? İyi mi?" diye. BU doğal bir şey. Niye bakmayayım.

Ben dindar - evli bayanları kast ediyorum. %90'ı benim radarıma girmez zaten. Gençlerin de radarına girmezler. O yüzden korkmadan suya girebilirler. Oraya kadar gelip de saçma inançlar yüzünden güzel bir denize rahat girememeleri sizce de saçmalık değil mi? Ortalama bir tatil ne kadar mal oluyor biliyor musunuz?

Dini inanisinda önem veren insanlar özellikle bayanlar denize hasema ile girerler erkekler ve çocuklar ise biraz uzun sortlar giyerler fakat insanların yaşayış biçimleri özgürdür herkes böyle olacak diye bir dayatma olmaz o yüzden de dinini yasamak isteyen insana zorlama olmaz yaşamak istemeyenede zorluk olmaz insan Türkiye de hayatını istediği gibi yaşar çünkü bir çok milletten insanların olduğu bir ülkedir o yüzden de Türkiye bir çok ülkeye nazaran oldukça demokratik bir ülkedir gerek sosyal gereksede yaşamsal anlamda diyebilirim

- Bir şey mantığa ters ise dine de terstir. + Kadın ve erkek eşittir. Beyefendiler niye şort + atlet gezebiliyorlar?

Bodrum'da geceleri bile sıcak var. Kışın olsa anlayacağım da soytarı gibi olmaz yani. Benim düşüncem :)

Dünyanın nüfusu oldukça artıyor bu süreç kaygı veriyor fakat bu süreci yönetebilmek te aslinda iyi bir idareci ve akıl ister

- İşte artık "dünyanın nüfusu artıyor" diye sanki normal bir şeymiş gibi düşünemeyiz. Artmayacak. Artamaz. Yer / yiiyecek meselesi değil. Tüketim meselesi. İhtiyaç meselesi.

Siz dünyayı bilmiyorsunuz. Suriye'de mesela her yer çocuk. 16-17 yaşında evlenip habire çocuk yapıyorlar. Bu tür şeyler devam edemez.

Dunyanin ekolojik sistemi çoktan beri tahrip olmaya başladı dogum oranları yüksek bunu hane başına 2 çocukla çözebiliriz fikri sıcak gelsede aslında ben sureci daha akışında bırakmaktan yanayım

- Hayır. 10 çocuk yapanları düşünüp "benim onlara tyetişmem lazım" demek yerine 0 çocuk yapacağız. Evlat edineceğiz gerekirse. İş o noktaya geldi. Tabiatın dengesi bozulursa dünyada yaşayamayız. Şu anda yaşayabiliyor muyuz? Mesele ciddi.

Türk insanında da "Benim soyum devam etsin" saplantısı var. Etmesin. Ala Ala. Her şeyin suyu çıkmış halen soyunuzun derdindesiniz. Haksız mıyım?

Mesela yeni dunyada bazı degisimlere ihtiyaç var ulkeleri tek bir çatı altında toplayabilirsek eyalet modelini sunabilirsek ve dünyada tek ekonomi modelini tek para biçimini sunabilirsek ve bazı ülkeleri yeniden gorevlendirebilirsek yani bazı ulkeleri tarım ülkesi seçersek ve bu ülkeler sürekli tarım uretebilirse yeni sistem farkında bence dunyanin gelecek adına kaygılarını bir cok asamada gidermiş olabiliriz diye düşünüyorum

- O yüzden ben "cumhuriyet" konusunda ısrar ediyorum. Biraz araştırsaydınız bilirdiniz. NATO / BM gibi organların daha da gelişmesi lazım. AB benzeri yapılar olması lazım. Popülistler bunu anlamıyorlar. Ben anladığım için laikli / hukuk üstünlüğü / güçler ayrılığı diyorum.

Sozlerle o kadar çok karnimiz doyduki artık sözlere değil Rusya gibi icratini sunanlara daha çok önem veriyoruz Rusya ile bir anlaşma oldu ve bu anlaşma gereği süreç ilerletildi

Patriot istiyorlarsa gelip bize verebilirler onuda alırız hiç sorun değil fakat f35 lere ben sıcak bakmıyorum hantal uçaklar muharebede çok avantaj sağlamıyor o yüzden de sıcak bakmıyorum ama isterlerse üretimini yaparız neticede ticaret yapmayı severiz win win ilkesine göre ta bi

- Arkamızdan ağlayacaklarını sanmıyorum.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bende kısa yazmadan yanayım benimde çok vaktim yok fakat tarih süreci olunca uzun olabiliyor birde cepten yazıyorum bana dahada zor oluyor 😁 ama kısa yazmayali deneyelim daha iyi olur

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hitlerin tarih akışı süreci içerisinde dediklerin kısmen doğru ama oncesinde x bir ülke siyasetçileri ile hapishane de bir kaç konuşmaları oluyor bu bir kaç konuşmadan sonra hapisten çıkıyor Hitler'i siyasiler engelleyemedi çünkü arkasında ki destek çok güçlüydü devamında Hitler tanindikca gücü dahada artıyordu

Refah 90 larda tavan yapmıştı çünkü halk çok zorluklar çekmişti o dönemde işçiye en fazla zam refah yolda olmuştu gorus ve ideoloji açısından aynı gibi gözükse de akp daha reformist ve daha yenilikçi bir parti bu yuzden birbirlerinden çok farklı diyebilirim

İran'da reformist hareket aslında bir çok şeyin ilerlemesini istiyor bu bağlamda açlık soz konusu değil İran dini degerlerin siyasal anlamda en etkin ve yoğun olduğu bir ülke o yüzden de bazı dini değerler ön planda olması olağan bir durum İran için ta bi

Yeni teknolojilerin hatta yapay zekanın merkezi çin bu konuda Çin'e Google in Apple in yatırımları çok fazla hatta bu konuda Trump ta çok serzenişte bulunmuştu unutmamak gerekir Rusya'da ayakta çünkü ekonomi yi bir şekilde diri tutabiliyir k Kore ise kapalı bir kutu dünyadan kopuklar ama buna rağmen kendi kendilerine yetebiliyorlar ve balistik füze yapabiliyorlar bu bile başlı başına düşündüren bir durum

Gerici solcu sağcı durumlari çok gerilerde bıraktık ve orada kalsın önümüzde çağdaş ve medeni refah seviyelere ulaşmak arzusu olsun tek gaye bu leo

Değil zaten siyasi mekanizma içerisinde hacı hoca molla yok düşünceler konusunda her kesimden faydalınilir ama yönetim ve idare şekli tamamiyle sistemsel ve değerler üzerinedir bu farkı ayırabilmek gerekir leo

Gelismek üzere olan her ülke belli emeklemeler yaşar bu süreç normaldir

Öyle zaten tesettürlü olan bir bayan hasema ile denize girer kaldı ki inanç degerleri daha yoğun ise erkekler içerisinde yer almaz tatil köyüne yada İslami otele gider tatil yerlerinde yer alirsada hasema ile esinin yanında olur

Güzel kişi insanın dikkatini çeker ama tatildeyken tatilin keyfini çıkarmak gibisi yok diyebilirim devamında sahilde başkasının eşine bakmak asla doğru değildir ve bu bizim ülkede hoş karsilanmaz aile bağlarımız değerli olduğu için
Senin bakmadigina sevindim

Kenan Evren döneminde yanlış yapılan o kadar çok şeyler var ki bu insan nasıl aramızdan çıkmış anlayamıyorum

İmamhatipler camiler ve dini değerler için önemli okullar ve ülkenin ihtiyacı için değerli diyebilirim ilahiyat okuyan universite bitiren ise ilimde daha önde daha katılımcı ama her ikiside dini ilim için gerekli diyebilirim

Evet inançlar kul ile tanrı arasindadir ama gereksinimler ve gerekli donanımlarda devletin sorumluluğundadır herkes üzerine düşeni yapar bu kadar basit

Bir bayanın bayana yada bir erkegin erkeğe yada bayanin erkeğe yada erkeğin bayana bakmasi sorun değil sorun olan şehvetle bakilmamasidir şehvet nefisini harekete geçireceği için dinimiz gereği abdest gerektirir

İnsanların korktuğu yok ki insanlar dini değerlere sadece biraz daha önem veriyorlar bu konuda saygı duyulur herkesin inancı kendinedir radara girmek girmemek meselesi değil tamamiyle nefsi torpulemek esas olandır

Bir tatil İki kisilik bir aile için 5 bin TL bir rakam tutuyor diyebilirim

Dini gereklilik ve inanış böyle ister isteyen istediğini giyer o yüzden Türkiye özgür bir ülkedir dini değerler e saygı duymak gerekir

Dünya nüfusunun yönetim ve idare biciminj bir çok konudan ele alır ve değerlendiririz ama çok uzun bir süreç alır şuanda yeterli vaktimde yok cepten yazıyorum fakat şunu söylemek isterim ki dünyada herkese yetecek kaynak var olumlu idare ile bir çok sorun asılır ve yönetilir geride insan bırakılmayacak elden tutulacak insanlar in yanındayım her zaman

O yüzden Suriye parçalandı Suriye çok üretim yapıyor diye şimdi tabloyu farkı açıdan gordum diyebilirim

İlahi leo 😁 evlat edinilsin ama kendi evlatlarini isteyende olsun kendi DNA sini taşısın ta bi bu konuyu daha sonra konuşuruz yoksa konusurken çokça yazı ve zaman alacak

Cumhuriyet modeli mükemmel model ve onu isletmekteyiz zaten bu ülkenin modeli ele alınacaksa ne kadar güzel NATO gelismesi gerek katılırım devamında AB nin de modernize olmasi gerek ama sanırım öncesinde yıkılacak ondan sonra kabuk degistirecek gozukuyor

Dünyanın yeni sisteme ve yeni ekonomiye devamında ise yeni yönetim modellenesine ihtiyaç var bunun için yeni dünyada eskiye dair bir çok şey değişecek gözüküyor diyebilirim

Kimse kimsenin arkasından ağlamaz ki bu bir ticaret ve ticarette herşey karşılıklı çıkarlar üzerinedir bu sistem ticarette hep böyle olmuştur ve böyle de olacak

Unutma
Ticarette dostluk kardeşlik yoktur win win e dayalı karşılıklı kar ve ticaret ortaklığı vardır bu kadar basit

Bugün a olur yarın b önemli olan ticaretin sekteye ugramamasidir

Böyle

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Refah 90 larda tavan yapmıştı çünkü halk çok zorluklar çekmişti o dönemde işçiye en fazla zam refah yolda olmuştu gorus ve ideoloji açısından aynı gibi gözükse de akp daha reformist ve daha yenilikçi bir parti bu yuzden birbirlerinden çok farklı diyebilirim

- Refah 70'lerdeki selamet partisinin devamıdır.

Fransa'nın popülist "Front National" partisi Rusya'dan para almaktadır. Bunlar da aynı şekilde iran'dan / Arap ülkelerinden para alıyorlardı. Tabi bunun içinde tarikatlar da var. Fakir insanları hedef alan politikaları oldu. Başını örtene para vermek, Kendine katılana iş bulmak, kömür dağıtmak, tencere dağıtmak. Bir de 1 dolar hikayesi / Sınavda geçirme hikayelerini zaten biliyorsunuz.

hitler gibi demokratik olmayan yollardan güçlendiler. Bunun önünü açan da Kenan Evrendir.

Şİmdi de öyle. Demokratik anlamda sevmek / seçmek başka. Sürü gibi peşine takılmak başka. Dediğim gibi. İran halı da molla rejimini "seviyor" ona bakarsan. Aynı gün halkın bir yarısı kurşun yiyor. Diğer yarısı sokağa çıkıp "ben mollalardan yanayım" gösterisi yapıyor. Yani ciddi olalım :)

İran'da reformist hareket aslında bir çok şeyin ilerlemesini istiyor bu bağlamda açlık soz konusu değil İran dini degerlerin siyasal anlamda en etkin ve yoğun olduğu bir ülke o yüzden de bazı dini değerler ön planda olması olağan bir durum İran için ta bi

- Trump geldi engel oldu ama. Yani bu dünyada "ileride düzelir / yardım ederler düzelir" de diyemezin. İran bu sefer reforma açıktı. AB de buna hazırdı. Obama döneminde müzakeresi de yapıldı. Bu sefer Trump engel oldu. Umrunda değil çünkü. Yani "ben şeriata teslim olayım, ilerde beni kurtarırlar" da diyemezsin. Kendin seçtiğin şeyden seni niye kurtarsınlar? Saddam gibi biri gelip yıkıncaya kadar iktidarda o cübbeliler. 40 sene beklediler 40 sene daha bekleyecekler (şu anda öyle görünüyor). Gitmez yani öyle adamlar. Tayyip gidiyor mu? Putin gidiyor mu? - Çok zor.

Gerici solcu sağcı durumlari çok gerilerde bıraktık ve orada kalsın önümüzde çağdaş ve medeni refah seviyelere ulaşmak arzusu olsun tek gaye bu leo

- Hayır kalamaz. Eskisi gibi değil tabi ama her ülkenin sağ kanadı - sol kanadı vardır. Siyaset de buna dayanır. Dini kimliğe filan değil.

Güzel kişi insanın dikkatini çeker ama tatildeyken tatilin keyfini çıkarmak gibisi yok diyebilirim devamında sahilde başkasının eşine bakmak asla doğru değildir ve bu bizim ülkede hoş karsilanmaz aile bağlarımız değerli olduğu için
Senin bakmadigina sevindim

Benim dediğim: Sebebini bilmiyorum. Kent içinde ben daha çok bakarım. Çok güzel olmasına gerek yok. Çok açık olmasına da gerek yok. Ama bakarım.

Sahilde farklı. Belki herkes öyle olduğu için dikkatimi çekmiyordur. Ya da o sıcakta insan / et düşünmüyorumdur. Hatta plaj ne kadar boş olursa o kadar iyi benim için.

Yani: 19 yy'da kadın plajları filan varmış. Ona bile gerek yok. Mesele benim bakmamsa. Dikkat etmem diyorum.

+ Bayanların güneşlenmeye de ihtiyacı var. Yani kendi bedeninize eziyet etmeyin. Edecekseniz. çıplaklar plajı var. Kadın plajı kuralım olsun bitsin diyeceğim. Da biliyorsunuz bazen kadın - kadına erkek erkeğe de bakabilir. Yani nereden tutsan elinde kalıyor. Saçmalık bence bu.

Bir bayanın bayana yada bir erkegin erkeğe yada bayanin erkeğe yada erkeğin bayana bakmasi sorun değil sorun olan şehvetle bakilmamasidir şehvet nefisini harekete geçireceği için dinimiz gereği abdest gerektirir

- Devir çok değişti. Geçmişte bayan ve erkek sadece evlilik yoluyla bir araya gelebiliyordu. BU "temizlik" konusu bunla ilgili. doğum konrolü filan olmadığı için çözümü erken evlilik + çok eşlilikte bulmuşlar.

Yani dini boyutu bilemem. Toplumsal boyutu böyle.

şimdi kentlere geldik. Örtülü bayana tabi ki daha az bakarım. Nesine bakayım? - Bakılacak bir şey bırakmamış.

Da bu da acımasızlık değil mi? - Bırakın görsünler. Çünkü eskiden kızlar daha kapalı olduğu için mesela hayvanlarla ilişki vakaları filan olurmuş (kendim yaşamadım ama öyleymiş).

Yani olayın genç erkek tarafını da düşünmek lazım.

+ Yurt dışında (yine ilk dediğime geleceğim) kadının mahrem yerleri hariç (Kuran da da "mahrem yerini ört" denir) mesela omuzları açık / mini etekli vs. zamanla alışıyorsun ve dikkat etmeyi bırakıyorsun.

Örtünce, mesela bazı semtlerde kadının koluna bakanlar varmış (çok güzel bir bayan değildi ve "hiç mi kol görmemiş bu adam?" diye yakınıyordu).

Dindarlara kalsa haremlik selamlık oturacağız filan. Bu çağdaşlık değil. o kadar söyleyebilirim.

Dini gereklilik ve inanış böyle ister isteyen istediğini giyer o yüzden Türkiye özgür bir ülkedir dini değerler e saygı duymak gerekir

O da şöyle: Ben danimarkalı değilim. Danimarkalı susmak zorunda. Ama ben Türküm. Kendi kendimi istediğim kadar eleştiririm kimse de bana "saygısız" diyemez. Benim de inancım var. Yani kimse bana "ırkçı" filan diyemez bunları eleştirdiğim için :)

Dünya nüfusunun yönetim ve idare biciminj bir çok konudan ele alır ve değerlendiririz ama çok uzun bir süreç alır şuanda yeterli vaktimde yok cepten yazıyorum fakat şunu söylemek isterim ki dünyada herkese yetecek kaynak var olumlu idare ile bir çok sorun asılır ve yönetilir geride insan bırakılmayacak elden tutulacak insanlar in yanındayım her zaman

- Aceleye hiç gerek yok.

- Özet olarak: Beşinci Sanayi devrimi deniyor. Yani doğayı bozmayan, gezegeni tahrip etmeyen bir sanayi toplumuna geçilecek.

Çünkü: Risklerden biri şu: DOğa işleri zorlaştırınca zor durumda kalan insanlar iyice diktatörlere / popülist partilere yönelecek, bu sefer dünya siyaseti de Çin / Putin / İran / AKP gibi yapıların eline geçecek. Sonra Atom savaşı mı olur. 1984 romanı gibi mi olur kimse bilemez.

Türkiye o kadar değil. Ama Hindistan, Arap ülkeleri, Afrika. Bunların çocuk sevgisi konusunda kesin bir şey yapmak gerekiyor.

İlahi leo 😁 evlat edinilsin ama kendi evlatlarini isteyende olsun kendi DNA sini taşısın ta bi bu konuyu daha sonra konuşuruz yoksa konusurken çokça yazı ve zaman alacak

- Ben çocukları çok severim. Harika bir olaydır. Çocuk / torun bunlar güzel şeyler.

Ben siyasi konuşuyorum. Yani bakın: Doğa "olmaz" deyince olmuyor. Onu demek istiyorum. Mesela Avustralya orman yangınlarında da aynı şey oldu. Hiç bir şey yapamadılar. Oturup izlediler yangın kendi kendine söndü (Belçika kadar alan yandıktan sonra).

Ya da Korona'ya ne yapabiliyoruz? - Evde oturup bekliyoruz.

O yüzden 80'li yıllardaki gibi "Evet doğayı korumalıyız" deyip geçemeyiz. Somut adımlar atmak gerek. Herkesin atması gerek.

Dünyanın yeni sisteme ve yeni ekonomiye devamında ise yeni yönetim modellenesine ihtiyaç var bunun için yeni dünyada eskiye dair bir çok şey değişecek gözüküyor diyebilirim

- Immanuel Kant'ın "Kozmopolit açıdan Evrensel Tarih düşüncesi" diye bir kitabı vardır.

Maalesef Türkçe'sini bulamadım. Yıllar önce okuduğum bu kitapta adam anlatıyor. Yani Rousseau ve T. Jefferson gibi kitaplar cumhuriyet'İn yerel düzeyde uygulanmasını anlatıyor. Kant ise uluslar arası düzeyde, demokratik ülkelerin katılımıyla oluşan "milletler cemiyetinden" söz ediyor. "Milletler cemiyeti" BM'nin öncüsüdür.

Bu tür şeyleri bize de okulda az anlattılar diyebilirim. Daha sonra kendi kendime felsefe okuyarak tamamladım.

Olacak olan şey: Gelecekte ulusları da bağlayan bir ülkeler arası hukuk olacak. Mesela ABD petrol için Irağa giremeyecek. Kant bu tür projeleri felsefi olarak açıklıyor kitabında. Yani küresel bir sistem olacak. "Yeni dünya düzeni" filan değil. Uluslar arası düzeyde de bir çeşit hukuk / demokratik bir sistem olacak. AB filan bunların öncüsü.

Yani arkasında da felsefe var. felsefi / hukuki bir konu. Bu kadar biliyorum.

Kimse kimsenin arkasından ağlamaz ki bu bir ticaret ve ticarette herşey karşılıklı çıkarlar üzerinedir bu sistem ticarette hep böyle olmuştur ve böyle de olacak

- Şu anda düzgün ülkeler (fransa / almanya filan) Rusya'ya silah SATIYORLAR. Ruslardan silah almıyorlar.

Rusların teknolojisi eski ve hantal. F-35'in de Su-57'yi döveceği söyleniyor.

Yani o kadar para vereceksen, en iyisini alman lazım. Çünkü modern savaşta uyduruk silahla ancak İŞİD'e filan saldırabilirsin. Suriye'Nin Türkiye'ye karşı savaş alanında hiç şansı yok. Modern silahımız var çünkü.

Bu da yönetim hatası. Sözde Amerika'ya kafa tutacak. Filan.

Bence yeter yani. Dediğiniz gibi olsa 20 sene sonra hevesinizi almış olmanız lazım. Hevesinizi almamış olmanız benim haklı olduğumu gösteriyor.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bugün yeteri vaktim yok yorgunumda nasipse yarın cevap yazmak istiyorum

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Aynen refah partisi selamet partisinin devamıydı bugünlerde refah partisi farklı kimlik ve siyasi yapıda diyebilirim..

Fransa partisinin Front National ın dışarıdan para aldığını bilmiyordum yeni bir şey ögrendim açıkcası dünya genelinde bulunan bir çok siyasi partiler zaman zaman bazı destekler alabiliyorlar en yakın örnekleri avrupa birliği fonlarından olabiliyor önemli olan nereden para aldıklarından ziyade önemli olan bu paraları ne kadar olumlju kullanabildikleridir diyebilirim...

Söylediğim üzere yoksul ve fakir insanlara yapılan yardımlar o insanların kazanımınadır böyle dünyada çeşitlenmesi gibi birşey yok diyebilirim Hiç bir siyasetçi için OY GARANTİ değildir böyle düşünmek bile mantıksız ...Hiçbir oyun garantisi yok o yüzden yoksul halka dagıtılan herşey bence onların kazanımınadır....

Oyun garantısınden söz dahı edılemez ınsanların ıc dunyalarını ve dusuncelerını asla bılemezsınız Şöyle derler Kapıtalıst duzenden ne kadar koparabılıyorsan ve bunu RobınHOOD gıbı halka ne kadar dagıtabılıyorsan bu boyle ınsanlar ıcın aslında oldukça ıyı bır kazanımdır dıyebılırım..

1 dolar hıkayesının kökenı aslında ABD den başlamaktadır bir dolar ile başlayan ABD serüveni şimdi Trilyonlar ile koca büyük süper bir gücün hikayesi anlatmaktadır ABD büyük bir rüya içinde ama bir gün her rüya gibi bu rüyanında bir kazanımı oldugu kadar kaybettırdıgıde olabılecek dıyebılırım...

Kenan Evren başlı başına BU ulkeye 50 yıl kaybettıren bır ınsan ve ulkenın gelışmışlık duzeyını baltalayan bır ısım Bu ısmı duydugumda bıle sınırlerım çogalabılıyor.....Gereksız biri en azından benim açımdan böyle.

Hiç bir irade insanları zorla peşine takmaz insanlar ya gerçekten sevdiği için liderlerinin arkasında olur yada gerçekten de bazı değerler farkettiği için yanında olur ama zorla birşey yoktur...

Hitlerin önde olmasının temel sebebi hitlerin o dönemde sergilediği milliyetçi değerleri yeniden canlandırmış olmasıdır bu yüzden kitlelere peşinden gitti fakat esas sebep bu degildi hitler önce güclendirildi sonrasında buyuk reklamı yapıldı devamında ise buyuk ekonomık kaynak ıle ısteklerının yapılması saglandı yoksa o zamanın almanyasında ekonomık buhranda olan Almanya da bunları yapabılmek gerçekten de guc bır durumdu...

İran halkını örnek veriyorsun fakat İRAN rejim bir ülke ve dini yönetim biçimi olan bir ülke iranda böyle şeyler normal çünkü siyasal alanda din rejimi vardır Türkiye ile böyle kıyaslamak yapmak imkansız çünkü Türkiyenin Demokratik ve Cumhuriyetçi yönetim idare mekanızması vardır ve ulke başında böyle molla filan görmedim olamazda fakat ülke yönetimi herturlu dusunceyı ısterdıgı yerden alabılır onemlı olan sıstemın demokratık alanda ılerletebılmesı ve reformların devam etmesıdır...

Trump başlı başına bir çok şeye adım atıyor ama Pentagon onay vermeden yapamıyor neden ABD de ıkınıc bır devlet olan Pentagondan söz etmıyoruz buyuk super guc yoksa tek başına karar alamıyor mu neden abd de kı ıc sorunlardan bahsetmıyorsunuz da IRAN ın yonetım bıcımıne yada tayyıp beyın yada Putın beyın etkılı ırade yonetımlerıne camur atıyorsunuz...

ABD halkını ve Trump ı cok severım ama ne yazık kı ABD de pentagon onay vermeden bırşey yapılamaz o yuzden guzel ınsan her ulkelerın bellı sıstemsel hataları vardır çok buyuk guc olsanız bıle ama ben Erdoğan beyı yada Putın beyı hatasız gormuyorum mutlaka hataların olduklarını soyleyebılıyorum bunu çok zaman yazılarımda bahsettım ama ne Rusya nede Turkıye bır IRAN yonetım bıcımı gıbı degıldır bu ıkı ulkede sıstemsel çarklar ve işleyiş duzenı vardır Zaman zaman ıkı lıder olumlu bırlıkte çok guzel adımlar atabılıyorlar böyle adımları görünce mutlu oluyorum çünkü komşu ülkeleriz birbirimizi daha iyi anlamak durumundayız bölgenin kaderi bizlerin elinde o yüzden ilişkilerimiz daima WİN WİN olması gerektiğidir...İnsanların kazanımlarını seçimler belirler Seçimlerde halkın teveccühü kimden yana ise her insan buna SAYGI duymak durumundadır durum böyle dir yoksa sizlerde seçimlerde çıkan sonuçlara saygı yokmudur...

Eğer seçimlere saygı duymuyorsanız HALKA da saygı duymuyorsunuz demektır Kusura bakma ama Halka saygı duymayan ınsanlarda asla ama asla DEMOKRATIK bır yaklaşım ve ınanış beklenemez Sende gordugum durum böyle sanırım yada kendını yanlış anlatıyorsun Eğer sende gordugum durum boyle ıse Demokratık degerlere saygı duymamak ıse senle konuşacak çok fazla bır nedenımız olmaz dıye dusunmekteyım..

Sen öyle düşünüyorsun zaman çok gerilerde kaldı bu ülkede ve dünyada düşünceler de çok şey değişti YENİ DÜNYA ile bir çok şey değişecek eski zihniyetten kurtulamadıgınız için halen gerici sagcı solcu kavramını öne atıyorsunuz çünkü önünüzde eskiden başka bir malzeme kalmadı :) Bende sana diyorum ki YENİ DÜNYA ile YENİ BAŞLANGIÇ yapacağız insanlar olarak ve eski olan herşey tarihte kalacak dünya değişiyor UYANMA VAKTİ......uyumaya devam ederseniz sizi uykunuzdan uyandıracak ınsan ne yazık kı bulamayacaksınız:)

İnsanlara bakışın ve degerlendirmen senin nazarında nasıl bilemem ama ben insanları gözlemlerim hayata bakışlarını hayatı yorumlamalarını hayattan beklentılerını analızlerım nasıl bır dunya olursa bu ınsanlara daha fazla kazanımlar sunabılırızı çok dusunurum devamında sadece analız ve gözlemleme yapmam akabınde degerlendırırım hayat tarzlarına kuçuk dokunmalar yaparım bırbırlerıne daha ozverılı olsunlar bırbırlerını daha çok sevsınler ve akabınde yaşadıgımız evrenı anlasınlar dıye....kuçuk ama önemlı hayatı dokunuşlar dıye ıfade edebılırım fakat kaderlerı yıne kendı seçım tercıhlerının ellerınde olur çunku doga bunu böyle ıstedıgı için böyle olur...

İnsanlar benim nazarımda düşünen ve üreten insanlardır insanlara değeer veriyorum çünkü ben onların fikirleri ve düşünceleri ve hayata bakış açılarıyla daha çok ilgileniyorum Bir insanı devamında bir aileyi çok mutlu gördüğümde bende o aileden biri gibi kendi hissediyor ve bende en az onlar kadar mutlu oluyorum açıkçası insanları mutlu ve huzurlu görmek beni çok mutlu ediyor çünkü biliyorum ki bu insanlar mutlulugu fazlasıyla hakediyor bazen bu mutlulugu bozan kötü niyetli insanlar olsada insanların tümünü aynı safhaya koymuyorum çünkü istisnalar kaideyi benim nazarımda asla bozmaz o yüzden önümüze YENİ DÜNYA için bakmaya devam ediyoruz YENİ İNSAN TANIMI dünya için bir çok şeyi değiştirecek ama YENİ DÜNYA da asla DİN olmadan şekillenmeme olmaması gerektiğini düşünen biriyim.

İnsanlar arasında cinsiyet ayrımı olması gerektiğini savunan biriyim bir insan plaja neden gelir ??

Benim açımdan degerlendirirsek ben plaja geldiğimde yılların stresini atmak guneşlenmek ve uzerımde ki negatıf enerjıyı denıze bırakmak ıcın gelırım ben plaja gelıyorum ben dogaya gelıyorum cunku ıcerımdekı huzuru rahatlıgı ve mutlulugu daha yakından hıssedıyorum ınsanların arasında gezıyorum cunku onların sevınclerıne onların mutluluklarına onların huzunlerıne ortak olmak ıstıyorum ben ınsanları sevıyorum cunku dunyada kı en zekı ve akıllı varlıklar oldukları ıcın ışın ozunde ben yaratılmayı sevıyorum cunku bızı yaratan ALLAH o kadar muazzam ve eşssiz yaratmış kı hergun bu hayranlık verıcı degeerlere saygı ve ovgu sunmaya ozen gosterıyorum....Yaşıyoruz çunku bunu ALLAH a borçluyuz böylesı guzel bır sanat eserı karşısında hayran kalmamak elde degıl...

Senın hayata bakıp yorumlaman ıle benım hayata bakıp yorumlamam arasında daglar kadar farklar var cunku sen sadece bakıyorsun ben ıse hayatı ıçlerınde yaşıyarak deneyımleyerek ogrenıyorum...Her anımıda bu guzel ınsanlarla paylaşmaktan çekınmıyorum cunku onlar benden çekınmıyorlar bu yuzden de bende o guzel dunyanın ınsanların tum seffaflık ıle açık olmaya ozen gosterıyorum ne kadar basarılı oluyorum orasını ALLAH bılır...

Şehir hikayeler ve efsaneleri kafanı çok fazla gereksiz bilgilerle doldurmuşsun hayata daır yaşama daır ıse çok az ögretiler almışsın insanın en mutlu oldugu yer kendısının hayat bulabılecegı ve rahat hıssedebılecegı sıcak bır yuvasının olmasıdır ...

Ancak bu sekılde hayat ve evlılıkler anlamlanabılır yanlış anlama ama hayata sadece bakmakla yetınmışsın ıc detayları bazı ıc dosemelerı farkedememıssın açmam gerekırse hayat ıcerısınde bır çok şeyı barındırıyor bazen hayatı anlayabılmek ıcın ıc detayları daha ıyı kavrayabılmek gerekır bunlarda yaşamın ana kaynakları dıyebılırım yanı açı huzun mutluluk ve neşe gıbı kavramlar ama bunlar bıle başlı başına yeterlı degıldır onu deneyımlemek ve anlamlandırmak gerekır..

Gençlık yıllarımda o kadar fazla ağlardım kı bır gun bu aglamalarımın acı verdıgını anladıgımda bır dua etmıştım o zamandan sonra artık aglayamıyorum sadece bır kaç goz damlası bu zamanlarda anladım kı aslında aglamanın benım ıcın faydalı oldugunu gordum bugun böyle bır dua edemıyorum korkuyorum ya daha başka sınav benı bulursa dıye cunku bazen çok buyuk sınavlar ınsanın başarılı olamayacağı korkusunu verır ....Bugun bu duamı kabullendım oldugum ve ıstedıgım şeyı ben ıstemıştım ve bununla yaşamak durumundaydım...

Hayatta böyledır insana kaderde bir çok seçim alanı sunar işte seçtiğimiz her kader kapısı bizim hayatımızı şekillendirir ve sonuçları ile yüzleşiriz ama her zaman kader de bir durak kapısı olur ve bu durak kapısında yine bir kaç kapıdan birini seçmek durumunda kalırız ve seçtiğimiz yaşantı ile hayatımıza devam ederiz ama kader kapılarına denk geldiğimizde kendimizi şunu soracagız ben bu kapıyı açmayı gerçekten istiyormuyum diye eger ıstıyorsak açacağız ve onu deneyımleyeceğız tıpkı benım duam gıbı bu duamı kabullendıkten sonra hayata daır bır çok şey ogrendım ve halende ögrenıyorum hayatımda duadan sonra bır çok kader kapılarını açtım en zor açtıgım kader kapım ise 2016 ile 2017 yılları arasında oldu çok zorlu ve çetın bır kaderdı ne kadar basarılı oldum bılemem ama hayatımda deneyımledım ve yenı şeyler ögrendım burada ögrendıgım en degerlı şey ıse herşeye ragmen pes etmemem ve mucadele etmem gerektıgını ogrenmem olduy ve dahada cabası dıyebılırım...

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
----------DEVAMI------------

Türkiyemizde açık yada kapalı kadın ayrımı yoktur devamında inançlar konusunda da zorlama yoktur insanlar istedikleri gibi giyinebilir istedikleri gibi dini degerlerini yaşayabilirler din ve inanç konuları insanların seçimleridir insanlar kul ile ALLAH arasına girmez....Hayatımızda ögretilerimiz ve degerlerimiz hatta guzeli anlatış biçim şekillerimiz vardır bu dının gereklilikleridir ama insan kaderinde kendiyledir her kapı kendi elleriyle kader seçiminde açılır o yüzden insanları bizler ele alırken onların kader seçimleriyle degil ne kadar insancıl olabildikleriyle degerlendirmek üzere oldugumuzdur diyebilirim..

İnsanlar nasıl düşüncelerini söyleyip ifade edebiliyorsa bizlerde sizlerde düşüncelerinizi söyleyebilirsiniz ama düşünce özgürlüğü bir başkasının düşünce alanını işgal etmediği ve zarar vermediği sürece diyebiliriz...İnsanların dini yaşam ve yaşayış biçimlerine SAYGI duymak zorundayız çünkü her insan sen gibi olacak bir durum yok dünyada milyarlarca insan var ve her insanın hayatı bakışı ve yorumlaması farklı olur önemli olan et deri ve kemikten ibaret oldugumuzu unutmamak ve her insanında bir AKLI oldugunu unutmamak gerektiğidir Ortak yaşam alanı olan DUNYA yı paylaşıyoruz ve ınsanların bırbırıne karşı saygı duymasını ögrenmek zorundayız...ancak bu şekılde dunya özgur ve guzel olabılır...

Sanayi devrimi yenilikleri getirirken beraberinde bir çok dogayı tahrıp ediyor yanı her sanayı devrımden sonra dogayı dahada zor hale getırdık bunu yapan bız ınsanlarız tek tek anlatmaya gerek yok...

Rusya ya ve Turkıye ye oldukça önem ve deger verıyorum çunku ıkı ulkenın gelecek adına daha olumlu radıkal paylaşımları olacagına ınanıyorum Senın bu ıkı ulke lıderlerıyle alıp veremedıgın nedır bılemıyorum ama ben bu ulke lıderlerıne herşeye ragmen destegımı sunacagım ...

Tıpkı ALMANYA İSVEÇ ve ABD lıderlerıne sundugum destek gıbı...Çünkü ben olaylara senin baktıgın açıdan bakmıyorum benım pencerem çok daha farklı bır bakış açısında

Şöyle örnek verebilirim..

Sıkça verdiğim örnek Pencereden dışarıya baktıgında ne görüyorsun dedıklerınde sen pencerenın dışarısında olan şeylerı bana anlatırsın ama bense bazen gözlük taktıgımı dusunursem önce gözlüğümün çervesini sonrasında gözlümün camını gördüğümü sonrasında ise pencerenin camını gördüğümü varsa pencerede sinekleri gördüğümü varsa pencerede örümcek ağını gördüğümü söylerim sonrasında pencerenin dışarısında olanları sana anlatmaya başlarım ama her biri kendi boyutu açısından mesela pencereden dışarıya baktıgımda bir baba ve oglu görüyorsam ilk olarak sana bu ıkı ınsanın duygularını anlatırım sonrasında baba ve oglu gordugumu soylerım...işte ayrı pencerelerden baktıgımız ıcın benım sıyası lıderlere neden bu kadar farklı gözle baktıgımı daha yakından ancak bu örnekle daha iyi anlayabilirsin diye düşünmekteyim..

Doğayı gerçekten korumak istiyorsan bunu gerçekten istiyorsan Dünyada ki Sanayileşmeyi durdurman gerekir ancak bu şekilde doğa ve tabıat korunabilir ancak bu şekilde insanlar eski yaşam biçimlerine doğaya dönebilirler Dünyada sanayii geliştikçe dünyada bir çok şey insan adına ne yazık ki çok değişecek...Üzgünüm ama gerçek cevap bu...

- Immanuel Kant'ın "Kozmopolit açıdan Evrensel Tarih düşüncesi" diye bir kitabı vardır. bu kitap ı okumaadım birşey demem yanlış olur fırsatını bulursam okurum inşallah..

AB nin dünyada çok önemi kalmadı gelecekte BM nin de bir önemi kalmayacak Dünyada büyük hukuk olacak dünyada tek yönetim biçimi hatta tek para birimi olacak ama bu para birimi dijital para ve ekonomi üzerine kurulu olacak bunlar bu teoriler YENİ DÜNYA kavramında var insana yeni bir tanımlama gelecek iyi dogru yanlış birşey diyemem yada biz görürüz görmeyiz bilemem ama dünya bu süreçleri yaşayacak ve insanlar görecek ....gelecek çağ robotıc çağ ve yapay zeka ile şekillendiğinde dünyada bir çok denge değişecek hatta buna Sağlık Çipleri de eklenince gelcek sağlık sektörüde kabuk değiştirecek...

Dünyayı CORONA vurmadı DÜnyayı aşırı AÇLIK vurdu bu açlıkta bitmek tükenmek bilmeyen sürekli gelişim ihtiyacı duyan aşırı TEKNOLOJI AÇLIĞI diyebilirim....Bazen eskiyi çok özlüyorum çünkü o zamanlarda yerleşik düzen yoktu kırsal alanın getirimleri ve kazanımları vardı şimdilerde teknoloji hayatımıza çok gırdı iyi yanı oldugu kadar dunyada ınsanlara kaybettırdıgı o kadar çok şeyler oluyor kı anlatmaya kelımeler yetmez...

Almanya yı hariç tutarsak Fransanın duzgun ulke oldugunu soyleyemem bır ulkeye gıdecek yardımları kesıp kendıne alacak curet bulabılıyorsa o ulke acızdır benım nazarımda Macronu geldı gelelı hıc gozum tutmadı ve bunda ne kadar haklı oldugumu gordum ve mutlu oldum...

Ulkeler arası Tıcaret olacaktır soyledım gıbı tıcarette herturlu ılıskı olur onemlı olan ulkelerın kazanımlarıdır dıyebılırım...Rusya satın alıyorsa gelışme anlamında kendı adına dogru adımlar attıgıdır dıyebılırım ....

F-35 hantal bır ucak bunu ben soylemedım ABD lı teknısyenler soyledı bu ucak dunyada beklenılen o buyuk sıcramayı yapamadı cunku bu ucak bır F-16 degıldı bıraz gelısımı gıbı bakıldı ama F-16 daha agır basar teknık manevra ve kabılıyet açısından...RUS SUV-57 daha atletık ve daha kıvrak manevra anlamında bu yuzden bazı teknık detaylarda savaş muharebesı ıcın daha onde dıyebılırım...

Baştada söyledım elınızde hangı teknolojık envanter olursa olsun eger onları ıyı bır sekılde kullanacak teknık altyapınız yoksa bu envanterler elınızde sadece koca bır yıgın olarak kalır muharebe ıcın savaş alanı ıcın teknık altyapı ve zeka çok onemlıdır bunu asla unutma derım...

Çanakkale de bızden çok ustun ulus devletlere karşı elımızde mukemmel teknoljık altyapı yoktu ama o gun orada başarılı olduk çunku esas kaynak zeka ve eldekı ımkanı olumlu kullanabılmektı tek bır mermı ıle elde kalan son bır mermı ıle koca zırhlıyı çanakkale bogazına gomduk bunu unutmamak gerekır o yuzden hersey teknoljı gıbı olsada onu kullanabılmekte cok onemlıdır dıyebılırım....

Türkiye nin kimseye kafa tutma gibi bir derdi yok bunlar şehir efsanelerinden ve hikayelerinden ibarettir Türkiye bölgede ve dünyada barış huzur güven ve refah istiyor başka bir derdide yoktur demek isterim...Bu böyle bilinmesi gerekiyor çünkü gerçeğimiz bu.....

Böyle.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Fransa partisinin Front National ın dışarıdan para aldığını bilmiyordum yeni bir şey ögrendim açıkcası dünya genelinde bulunan bir çok siyasi partiler zaman zaman bazı destekler alabiliyorlar en yakın örnekleri avrupa birliği fonlarından olabiliyor önemli olan nereden para aldıklarından ziyade önemli olan bu paraları ne kadar olumlju kullanabildikleridir diyebilirim...

- Rusya Avrupa'da aşırı sağın en büyük destekçisidir. Trump'u da el altından desteklemektedir.

Söylediğim üzere yoksul ve fakir insanlara yapılan yardımlar o insanların kazanımınadır böyle dünyada çeşitlenmesi gibi birşey yok diyebilirim Hiç bir siyasetçi için OY GARANTİ değildir böyle düşünmek bile mantıksız ...Hiçbir oyun garantisi yok o yüzden yoksul halka dagıtılan herşey bence onların kazanımınadır....

- Hayır siyasi rüşvettir bu. Kafasını örten bayanlara da yıllardır para veriliyor. Tüm bunları biliyoruz.

Oyun garantısınden söz dahı edılemez ınsanların ıc dunyalarını ve dusuncelerını asla bılemezsınız Şöyle derler Kapıtalıst duzenden ne kadar koparabılıyorsan ve bunu RobınHOOD gıbı halka ne kadar dagıtabılıyorsan bu boyle ınsanlar ıcın aslında oldukça ıyı bır kazanımdır dıyebılırım..
- Ben böyle bir şeye cevap vermem.

Kenan Evren başlı başına BU ulkeye 50 yıl kaybettıren bır ınsan ve ulkenın gelışmışlık duzeyını baltalayan bır ısım Bu ısmı duydugumda bıle sınırlerım çogalabılıyor.....Gereksız biri en azından benim açımdan böyle.

- Her diktatör gibi doğruları vardı yanlışları vardı. Gerici kesimini azdırmak ülkeye pahallıya patladı.

/ Düşünce alışverişimizi yaptık bence. Bu kadarı yeter :)

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Rusya değil dünyada güçlü ülkeler bazı dünya genelindeki bazı partileri destekler bununla birlikte AB fonu gelişmekte olan ülkelerin partilerine Fon verirler bu süreç dünyada olagan bir durum sadece Rusya ya yuklememek gerekir ayrıca aşırı sağın Avrupa da yükselmesinin temel sebebi milliyetci akımın yukselmesidir iç dinamiklerde yukselmesidir

Söylediğim üzere bu konu üzerinde çok durmak istemiyorum fakat tek kelime olarak söylemem gerekirse hiçbir seçimde dağıtılan ne olursa olsun Oy garantisi diye bir durum asla olamaz bunu önce ki yazılarımda örnekle ifade ettim

Robin hood gibi kapitalist düzenden alican ihtiyacı olana dagitacaksin ne kadar koparabilirsen insanlara ihtiyacı olanlara daha fazla dagitirsin emeği geçenlere teşekkür ederim

Kenan evrenin doğruları yoktu olmuş olsaydi bu ülke 50 yıl geriye gitmezdi bence hataları yaptıklarından daha çoktu kendisi diktatör değil darbe yapandi bunu karistirmamak gerekir darbe bir ulkede olursa o ülke çok geriler unutmamak gerekir

Peki sen nasıl istersen öyle yaparız

Bundan sonra sana cevap hakkı bırakıyorum ben üstüne bu konu üzerine cevap yazmicam bilgin olsun

Böyle

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar