CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,411 kez görüntülenmiş, 57 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı CORONA sonrası TEORİLER (10 Basamak)
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Eğer geçmişi bilmezsek geleceği şekillendiremeyiz....Eğer geçmişte ki hatalardan dersler çıkarmazsak gelecekte ödevimize iyi hazırlanamayız...

- Tamam.

Hitler gibi düşün. Hitler de ekonominin çökmüş olduğu zayıf bir Alman Cumhuriyeti döneminde geldi. Bugünün Almanya'sında gelebilir miydi? - Çok zor.

- Putin de zayıf bir Rusya'da ortaya çıktı. Mafyanın ele geçirdiği bir ülkeye geldi. Şu anda Türkiye'de onu öven bir sürü insan var.

Benim Hatırlatmam: Ekonomi alanında Hitler de çok başarılıydı. Savaş çıkartıp yenilmeseydi / Almanya'ya yıkım getirmeseydi belki onun hakında da "Büyük adamdı" filan denecekti.

Koalisyon sistemi Türkiye'de işlemiyordu. Refah partisi bunu bozuyordu. Erbakan gelmesin diye diğer partiler kendilerini maymun ediyorlardı.

Ama bunun çözümü Tayyip değil:
1) seçim barajını düşürmek (kendine güvenen gelsin)
2) 2 dereceli seçim sistemi. Yani en çok oyu AKP ve DYP mi aldı. İkisi arasında seçim yapılacak.

Koalisyonlu ülkelerde (mesela Belçika) bazen 2 yıl boyunca hükumet kurulamıyor.

- ben size 90'lar harikaydı demedim. 90'Lı yıllar demek, darbeden sonra, çalkantılı 70'li yıllardan sonra, Özal'In yeniden oturtmaya çalıştığı sistem / demokrasi kervanı demek. Sorun olmaz olur mu? 10 yıl ara ile 3 kere darbe yapılmış. Rezaletti.

Ama AB uyum yasaları filan derken ülkeyi düzeltmeye çalışıyorduk.

Bu dönemde en son ihtiyaç duyulan şey AKP. Siz orada yanlışsınız. İran'ın haline bakın. Dedikleriniz doğru olsa İran'In o adar petrol geliri ile dünyayı yönetiyor olması gerekirdi (İran kendi savaş uçağını üretiyor).

Bakın haline: İnsanlar bıkmış. Devlet de "millet koronadan ölsün de aç kalıp bana saldırmasın" derdinde (bence). Önlem bile almıyorlar.

"İslam cumhuriyeti" nedir anlayın.

Çözüm istiyorsun: 1999 senesi kötü bir yıl değildi. Ama Ecevit çok yaşlanmıştı. Demirel filan da yaşlanmıştı.

Ama aynı şey Amerika'da da var. Bakın Bernie Sanders ve Joe Biden. İkisi de demokrat parti alayı ve yaşları 80 filan. Trump sırf genç olduğu için (bu kadar rezalete rağmen) seçimi kazanabilir.

Trump'u sevmeye de devam edin (ne diyim?)

Tansu Çiler de "Ben çözümüm / ben çareyim" filan diye konuşarak yapacağını yaptı.

İnsanlar da o zaman "MHP sert parti / sert parti yalan söylemez" diyorlardı.

+ Türk sistemi bencilliğe dayalı bir sistemdir. Yani zengin hayatını her türlü yaşar. Fakir süründükçe sürünür.

- Çözüm yine de cumhuriyettir. benim dediğim: 3 kere askeri darbe yemiş bir ülkede bunlar normal.

Diğer sorun: Sol da size çok uzak. Normalde halkın bu isteklerine cevap veren kesim soldur. Ama sol'u da siz PKK olarak, ateist olarak tanıdınız. Dolayısıyla "sol" denen şeyi anlamıyorsunuz.

Ama anlamak zorundasınız işte. Siz sol / halkçı politikalar istiyorsunuz. Çelişkili biçimde bunu size sunuyor görünen de en sağ (milliyetçi / dinci) parti.

İşte ayarsızlık var. Ayarı bozmuşlar bir yerde. maaşının artmasını, emeklilik olmasını, iyi sağlık sistemi istiyorsan bunu CHP /DSP benzeri parti sağlar. AKP / Refah partisi bunu sağlıyor "görünür" sadece. Götüreceği yer de aha İran İslam cumhuriyeti. Yani daha büyük rezalet.

Senin adamın 20 senedir iktidar. Obama bile 2 kere seçildi. Üçüncüye aday olmadı.

Yani gerçekçi de değilsiniz. Şu an meclisteki tek parti CHP. Başka düzgün parti bile yok.

Yani cuhuriyete, güçler ayrılığına, hukuk devletine, laik ve birleşik eğitim sistemine dönmek zorundayız. Başka yolu yok.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Tartışmaya da girmeyelim. Nasıl olsa anlamayacaksın.

Konumuz korona.

Bende diyorum ki:

Kontrolsüz şekilde çoğalıyorsun (3 çocuk muhabetti). Sonra çocuklar işsiz kalıyor, aç kalıyor. Çözümü orduya para yatırmakta, libya petrolünde hatta Suriye'de / Putin'de arıyorsun. Para gelse bile saçma sapan şeylere harcıyorsun. "Tekrar ümmet olalım / İslama dönemim / Osmanlı olalım" diyorsun.

Bende diyorum ki bu iş böyle olmaz. Hindistan'da Türkiye nüfusu kadar evsiz var (70 milyon kişi - resmi rakam). Şİmdi de Korona var. Bu İnsanın izole olacağı evi bile yok. Birçok ülkede düzgün hastane bile yok. "Hastalık bunları kırıp geçirecek" deniyor.

Benzer bir olay: Avurstralya Orman yangınları. Belçika kadar ormanlık alan yandı. Sonra kasırgalar oluyor. Aşırı sıcak yazlar, karsız geçen kışlar oluyor. Antartikayı sıcak hava dalgaları vurmaya başlamış.

Bu ne demektir?

Şu demektir: - Çocuk mocuk yapmayacaksın. "En fazla sıfır çocuk yapacaksın". DÜnyanın kaynaklarını sınırsız kabul etmeyeceksin. Doğa ile uyumlu sanayi toplumu olacaksın. Doğayı kirletmeyen ulaşım yolarına yöneleceksin. Markete giderken kendi çantanı yanına alıp, dolma filan alacaksan kavanızunu yanında götüreceksin. Bilime inanacaksın.

"O mu yedi / ben mi yedim" kavgasını bırakacaksın. Bakınız Çinli orada yarasa yiyor. Ben domuz eti yemeyen ülkeyim. gelip bana bulaşıyor. Yani roket atar ile, mültecileri sınıra yığmakla, ona buna diklenerek olacak iş değil. Nükleer silahla olacak iş hiç değil.

Ortalama insanın bir şeyi anlaması lazım. İran'ın da futbol takımı çok iyi. ordusu "iyi" deniyor. Halkı aç ama. İşsiz / parasız. Ekonomi rezalet. Ekonomi 1 avuç insana çalışıyor, gerisi aç.

Yani bu 2 şeye dikkat etmek gerek.
1) kaynakların paylaşımı, sosyal devlet, orta sınıfın güçlü olması, hukuk önünde eşitli. fırsat eşitliği
2) çevre. doğa.

- Dünya nükleer santral kapatıyor. Sen nükleer santral açıyorsun.
Rüzgar istiyoruz. Güneş istiyoruz.

Ama kimse de kapkara değildir. Mesela AKP TR'de elektrikli araba üretimi başlatacak diye okudum bir yerde. Ne diyim "kötü" mü diyim.

Ben partizanlık olsun diye konuşmuyorum. Artık bazı işleri insanlık olarak anlama vakti geldi.

Mesela Hindistan'a çok kızıyorum. Bir ülkede hiç mi nüfus planlaması olmaz? 70 milyon evsiz ne demek? Ve Hindistan'da her katında yüzme havuzu olan ev yapılıyor.

Yani denge, akıl, sosyal adalet ve en önemlisi 5'inci sanayi devrimi deniyor. Yani yap - kulan - at modeli yerine, doğa ile uyumlu, sürdürülebilir sanayi toplumu.

Bunlar çok önemli. Mesela yeşiller partisi Almanya'Nın 3'Üncü en önemli partisidir.

Bak bize
A) MHP - AKP
B) İyi Parti - CHP
C) Hadep - bağımsız adaylar.

Yani KPSS'de bile daha çok seçenek var. Sen buna sistem mi diyorsun?

Hiç katılabileceğim bir şey değil :)

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
- Tamam.

Hitler gibi düşün. Hitler de ekonominin çökmüş olduğu zayıf bir Alman Cumhuriyeti döneminde geldi. Bugünün Almanya'sında gelebilir miydi? - Çok zor.

- Putin de zayıf bir Rusya'da ortaya çıktı. Mafyanın ele geçirdiği bir ülkeye geldi. Şu anda Türkiye'de onu öven bir sürü insan var.

Benim Hatırlatmam: Ekonomi alanında Hitler de çok başarılıydı. Savaş çıkartıp yenilmeseydi / Almanya'ya yıkım getirmeseydi belki onun hakında da "Büyük adamdı" filan denecekti.

Koalisyon sistemi Türkiye'de işlemiyordu. Refah partisi bunu bozuyordu. Erbakan gelmesin diye diğer partiler kendilerini maymun ediyorlardı.

Ama bunun çözümü Tayyip değil:
1) seçim barajını düşürmek (kendine güvenen gelsin)
2) 2 dereceli seçim sistemi. Yani en çok oyu AKP ve DYP mi aldı. İkisi arasında seçim yapılacak.

Koalisyonlu ülkelerde (mesela Belçika) bazen 2 yıl boyunca hükumet kurulamıyor.

- ben size 90'lar harikaydı demedim. 90'Lı yıllar demek, darbeden sonra, çalkantılı 70'li yıllardan sonra, Özal'In yeniden oturtmaya çalıştığı sistem / demokrasi kervanı demek. Sorun olmaz olur mu? 10 yıl ara ile 3 kere darbe yapılmış. Rezaletti.

Ama AB uyum yasaları filan derken ülkeyi düzeltmeye çalışıyorduk.

Bu dönemde en son ihtiyaç duyulan şey AKP. Siz orada yanlışsınız. İran'ın haline bakın. Dedikleriniz doğru olsa İran'In o adar petrol geliri ile dünyayı yönetiyor olması gerekirdi (İran kendi savaş uçağını üretiyor).

Bakın haline: İnsanlar bıkmış. Devlet de "millet koronadan ölsün de aç kalıp bana saldırmasın" derdinde (bence). Önlem bile almıyorlar.

"İslam cumhuriyeti" nedir anlayın.

Çözüm istiyorsun: 1999 senesi kötü bir yıl değildi. Ama Ecevit çok yaşlanmıştı. Demirel filan da yaşlanmıştı.

Ama aynı şey Amerika'da da var. Bakın Bernie Sanders ve Joe Biden. İkisi de demokrat parti alayı ve yaşları 80 filan. Trump sırf genç olduğu için (bu kadar rezalete rağmen) seçimi kazanabilir.

Trump'u sevmeye de devam edin (ne diyim?)

Tansu Çiler de "Ben çözümüm / ben çareyim" filan diye konuşarak yapacağını yaptı.

İnsanlar da o zaman "MHP sert parti / sert parti yalan söylemez" diyorlardı.

+ Türk sistemi bencilliğe dayalı bir sistemdir. Yani zengin hayatını her türlü yaşar. Fakir süründükçe sürünür.

- Çözüm yine de cumhuriyettir. benim dediğim: 3 kere askeri darbe yemiş bir ülkede bunlar normal.

Diğer sorun: Sol da size çok uzak. Normalde halkın bu isteklerine cevap veren kesim soldur. Ama sol'u da siz PKK olarak, ateist olarak tanıdınız. Dolayısıyla "sol" denen şeyi anlamıyorsunuz.

Ama anlamak zorundasınız işte. Siz sol / halkçı politikalar istiyorsunuz. Çelişkili biçimde bunu size sunuyor görünen de en sağ (milliyetçi / dinci) parti.

İşte ayarsızlık var. Ayarı bozmuşlar bir yerde. maaşının artmasını, emeklilik olmasını, iyi sağlık sistemi istiyorsan bunu CHP /DSP benzeri parti sağlar. AKP / Refah partisi bunu sağlıyor "görünür" sadece. Götüreceği yer de aha İran İslam cumhuriyeti. Yani daha büyük rezalet.

Senin adamın 20 senedir iktidar. Obama bile 2 kere seçildi. Üçüncüye aday olmadı.

Yani gerçekçi de değilsiniz. Şu an meclisteki tek parti CHP. Başka düzgün parti bile yok.

Yani cuhuriyete, güçler ayrılığına, hukuk devletine, laik ve birleşik eğitim sistemine dönmek zorundayız. Başka yolu yok.

Hitler 20 Nisan 1889, Braunau am Inn de avusturyada dünyaya gelmiştir kendisi çok iyi bir ressamdır fakat babasından oldukça şiddet gören devamında babasının annesine uyguladığı şiddetide yakından gören bir insandır hitler görüşleri dolayısıyla belli dönem hapis yatmış sonrasında bir şekilde bazı tahutler alınarak hapıshaneden çıkarılmış ve o dönem içerisinde nasyonel sosyalist alman işçi partisinin başına getirilmişti..

Hitler söylediğin üzere hiper enflasyondan dolayı çökmüş olan Alman ekonomisini düzeltmek üzere yoğunlaşmıştı fakat tek derdi bu değildi dünyada tek devlet olma ve haayali vardı bunu o zamanlar kısmende olsa başarabilmişti hitlerin iktidara gelmesiyle ilk icraatı çökmüş üzere olan ve dışa bagımlı hale gelen alman ekonomisini canlandırmaktı ve bunu bir çok alanda da başardı diyebiliriz..

Hitler başa gelmedi normal şartlarda da başa gelemezdi o zamanın almanyasında da başa gelemezdi hapisteydi ömür boyu kalmakla yargılanıyordu ama bazı sözler alındıktan sonra başa getirildi ve hapisten çıkar çıkmaz direk nasyonel sosyalıste başa getirildi ince ayrıntıları kaçırmamak gerekir..

Putini kimler seviyor bilemem ama ben Putine hataları ve yanlışları var diyerekten yinede saygı duyduğumu özellikle vurgulamak isterim güçlü bir lider ve taymıngleri ile sorunları çözebiliyor...Putine şunu söyleyebilirim Türkiye güvenilir bir ortaktır yeter ki birbirimize karşı durmayalım ortak bazı kararları etkin alabilelim özellikle suriye ve libya konusunda diyebilirim karşılıklı çıkar iki komşu ülkeninde faydasına olacaktır diyebilirim ki bu noktada win win politikası iki ülkeye oldukça katkı sağlayacaktır diye anektodumu eklemek isterim..

Hitler alman ekonomisini düzlüğe getirmekte etkendi ama bunu sürdüremezdi bunu sürdürebilmesi için kaynaklarını çoğaltabilmesi gerekiyordu ve bunu yapabilmesi içinde savaştan başka bir seçeneği yoktu başka türlü hiper enflasyonda olan bir ülkeyi düzlüğe çıkaramazdı çünkü birinci dünya savaşında çok kayıplar vermişti ve ambargolar yenmişti ekonomi anlamında başka şansı yoktu...

kaldı ki hapishaneden hangi sözlerle çıktıysa onları uygulamak durumundaydı yoksa koltugunu uzun süre tutamazdı popülerliği yoktu...Bazen arkanda parasal güç varsa malesef bazı sözlerde tutulması kaçınılmaz oluyordu..

Koalisyon sistemi bu ülkede hiçbirzaman işlemedi refah partisi için bir çok engel oluşturuldu bunu es geçemem ama gerçek bu degıldı anap dyp dsp chp ve bir çok koalisyon dönemleride ki parti süreçlerinde maleseef kurulayaman hükümetler ülke üzerinde çok sorunlar oluşturdu ve bir gecede ülkenin parası hortumlandıgı surecler oldu....

Bazen Koalisyon hukumetlerı kuruluyor bazen 1 ay bazense 3 ay sonra hukumetler dusuyor enflasyon fırlıyor ve ulkenın parası bır anda buhar oluyor gıdıyordu...

Geçmişi iyi hatırlamak hafızaları ıyı kurcalamak gerekır....

1--Seçim sisteminde barajın zamanla hafıfleyeceğını dusunmekteyım ama bu surecte sıstemın eksık ve hataları gıderılmeden ve sıstem tam faydalı hale gelmeden secım barajının oldugu gıbı korunmasından yanayın çunku sıstemın uzerıne ekleyecegımız ve gelıstıreceğımız çok açık noktalar var bu surecte oldukça uzun bır zaman dılımını bulabılır o yuzden seçım barajının bu halıyle korunabılmesı ulkenın gelışmesı ve gelışımı açısından oldukça önemlı diyebilirim.

2--Yeni sistemde yarıdan fazlasını alan hükümet birinci seçiliyor eğer bu oran alınmaz ise ikinci seçimde en fazla oyu alan kazanıyor... yanlış bilmiyorsam durum böyle...

Bu süreçte seçim sürecinde ortak yola devam edenleri bir blok oluşturanları ayırmamak gerekiyor neticede tercihler üzerine kurulu ittifaklar üzerine kurulu bir süreç ben her iki seçenektede partilerin seçilme haklarının daim etmesinden yanayım ve bu teklifinide ne yazık ki bagımsız partilerin seçilme hakları olduğu ve sürece katılmalarını hak gördüğüm için kabul görmemekteyim sistemin düzeni oldukça hoşuma giden bir süreç ki ben bu sistemin bir benzerini çok önceki yıllarda biraz değişik versiyonu ile sunmuştum ki bu halini ilk gördüğümde çok hoşuma gitmişti ilk hali olan başkanlık sistemine oldukça karşıydım ama sistem revize edilip düzenlenince ikinci hali olan cumhurbaşkanlığı sistemini görünce birde kendi düşüncelerime yakın olduğunu farkedince sistemi benimsemem ve kabul etmem oldukça kolay oldu çünkü sistem içerisinde her iki kulvarda da partilerin seçilme haklarının devamlılığı çok hoşuma gitmişti.

Koalisyon bir ülke için hükümet kurulamadığında gerçekten de BELA bir sistem bela olduğu gibi ülkelere bir çok yükü getiren ve zorluklar oluşturan bir sistem kendinde söylüyorsun belçika 2 yıldır hükümet kuramıyor diye....belki belçikada bu sorunun boyutu büyük olmaz ama TÜRKİYE de 2 yıl hükümet kurulamazsa Türkiye de hem ekonomi hem siyasal hemde cografı anlamda buyuk problem olur...

Ekonomi anlamında mukemmel degılız kaldı ki cografyamız sorunlu ve krıtık bır yerde ve konumdayız o yuzden KOALISYON BELA sından kurtuldugumuza o kadar çok sevindim ki bunu kelimelerle anlatmak çok zor...

Sorun 70 lerde de degıl sorun 1950 lerden başlıyor dahda gerılere gıtmen gerekıyor..

AB uyum yasaları gözüken sadece size sunulanlardı birde size gözükmeyen mesela bir tanesine bakalım diyorlar ki KIBRIS ta hak iddası etmeyeceksiniz oradan askeri varlığınızı çekeceksiniz sadece bir madde ...

Diger maddeye bakalım Bagımsız Kürt Halkına onay vereceksınız...

2 madde sende neler çağrıştırdı bılemem gelelım AB uyelık surecıne....bu konuda Fransa dedı Turkıye kıçınıda yırtsa AB ye gıremeyecek dıye çunku burası HRISTIYAN KULUBU dedıler bunu bız demedık kendılerı açık şekılde ıfade ettıler...

Şimdi AB uyum yasaları ne kadar guvenılır onu bırak ITALYA ISPANYA kan aglıyor AB den gık çıt yok yardım bıle yok.....Kendılerıne yetemıyorlar kendı aralarında ayrışmazlık var AB de de ıkı ulke soz sahıbı bırı ALMANYA dıgerı FRANSA dıger ulkelerın soz hakkı sembolık var o yuzden AB ulkemız ıcın ASLA faydalı degıldı...dayattıkları kapalı şartlar göz önüne alındığında ..

Hukusal ve Saglıksal anlamda bazı maddeler ıyı geldı fakat esas ana köklü maddeler ne yazık ki çok kötü maddelerdi...Kimse Türkiye nin iç yapısal mekanizmasına karışamaz ama onlar böyle büyüklüğü hiç utanmadan sundular ne yazık ki...

Türkiye Cumhuriyeti Devleti Corona sürecini oldukça güzel ilerletiyor aksaklıklar olabilir ama oldukça çalışıyorlar bu konuda yakın zamanda Bu hafta içerisinde En çok vaka görülen 10 ilde SOKAGA ÇIKMA YASAĞI beklemekteyim çünkü bu olmak zorunda bu 10 ılde bu süreç işletilmek zorunda VİRÜSÜ kuluçka döneminde 14 günde hapsetmek çok önemli b u ACİL önlemi alacağımıza inanıyorum...

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
---Devamı-----

Trump benim adamım kendisini seviyor ve sempatik buluyorum bazı konularda kendisiyle fikirsel anlamda örtüşemesemde kendisine saygı duyarım bazen trump a üzülüyorum eli kolu baglı Pentagonun onayı olmadan bazen adım bile atamıyor ne yazık ki dogrular böyle korkuyorum NEW YORK daha da kotuleşecek dıye ...Umarım tez surede sorunu çözerler..

Bu ülke bir çok politikacaları gördü bir çok poltikacı sahneden silindi gitti bunlardan biride Tansu hanımdı hatta Mesut bey di.....Milatını dolduran gıder..Zamanında tansu hanımda Suleyman bey den sıkayetcıydı.......çok zorlu yıllar gecırdık Turkıye çok kabuk degıstırdı o yuzden gecmısten dersler ve odevler cıkarmak cok onemlı dıyorum...

Zengın her ulkede el ustunde tutulan ve bırıncı sınıf muamelesı gorendır en yakın ornek Futbolcular dıyebılırım adamlar maç basına bazen mılyon eurolar alıyorlar sence adıl mı bence degıl ama onlara oyle bır sıstem kurgulanmış gelecekte yesıl sahada maç yapan robot yapay zeka ınsalar gördüğümüzde şimdiki futbolcular bugünleri mumla arayacaklar diyebilirim....

O zamanları biz göremeyiz ama gelecekte idda etmiyorum olacak diyorum sahada yapay zeka robotlar olacak o zamana kadar bu yazılarım saklanırsa o zamanın ınsanları bak zamanında elbısss demıs dıyecekler :)

Herneyse konuya döneyim.....Geleceği fazla kurcalamayalım devreleri yakarız... :)

Ulkemın Sosyal refah anlamında gelışmesını çok ısteyen bır ınsanım kendım demokratık baglara baglı olmaya çalışan bır ınsan oldugum ıcın halıylen ulkede ıfade ıle sag goruslu oluyorum ama ben kendımı bunla tanımlamak asla ıstemıyorum o yuzden bu tarz terımlemelerın bende yerı yoktur..

Ben yenılıkcı ıdealıst ve reformıst hareketlerı oldukça seven ve destekleyen bırıyım kı X partı bunu çogu zaman başardığında oldukça taktır edıp dogrularını zaman sonrada hatalı yanları oldugunda da eksılerını sunmaya ozen gostermeye çalıştım...

Her partının bellı aşama ve donem sureçlerı vardır bazı partıler bellı donemlerde oylar alır ıktıdara gelır ama kendı ıc anlaşmazlıklarından dolayı ne yazık kı surecı dogru yonetemez ve aleylerıne bır sureç çıkar...

Iç anlaşmazlıkları olan bır partının ulkenın gelecegınde çok faydaları olamıyor devamında partı ıçerısınde radıkal polıtıkaların olması ve bunu mıllı yapabılmesı bununla bırlıkte partı ıcerısıne alınan ınsanların ehıl olup gerçektende ulkesıne hızmet eden ınsanlar olabılmesı oldukça önemlıdır..

Mustafa Kemal Paşamızın dönemınde ki o her tip insanın çalışkan modelin ve insanı iyi tanıyan ehil modelin yansıması ve iş disiplini iş ahlakının olduğu süreçleri bu zamanda ki parti sürecinde görememek gerçekten de çok üzücü bazen paşamızın bu durumu görmesini ve parti işleyişinin ne kadar yanlış seçimler üzerine ilerlediğini farketmesini o kadar çok isterdim ki ve bu süreçte mutlaka paşamızın bir söyleyeceği olurdu..

Muhalefet demek sadece konuşmak demek değildir halka hitap etmek halkın gönlüne dokunabilmek projeler üretebilmek ve milli meselelerde ülkesinin yanında olmak demektir Muhalefet demek ülkesini bir başka ülkeye şikayet etmek demek değildir....ne yazık ki böyle süreçleride gördük bazen milli duruş sergilemek çok önemli çünkü bizim dostumuz sadece kendi insanımızdır bunu unutmamak gerekir..

Hep birlikte büyük ve gelişmiş bir Türkiye istiyorsak ortak adımlar atabilmeli ve milli meselelerde çok ses çıkarmak yerine ülkenin faydasına olacak adımlar ve kararlar almış olmak oldukça önemlidir..

Benim için a b partisi filan önemli değil yada isimlerde önemli değil önemli olan ülkeye sürekli yenilik katmak gelişmişlik düzeyini zaman içerisinde arttırabilmek akabinde ise halkın refahına dokunabilmek ve bunları yaparken idealist olabilmektir her partinin artı ve eksi yanları vardır ama ben milli meselelerde her partiyi aynı noktada görmek istiyorum ve ne yazık ki bunu çoğu zaman başaramadık....bu konuda çok üzülen bir insanım...

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Diğer yazına cevabı daha sonra ki zamanda yazacağım inşallah..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Tartışmaya da girmeyelim. Nasıl olsa anlamayacaksın.

Konumuz korona.

Bende diyorum ki:

Kontrolsüz şekilde çoğalıyorsun (3 çocuk muhabetti). Sonra çocuklar işsiz kalıyor, aç kalıyor. Çözümü orduya para yatırmakta, libya petrolünde hatta Suriye'de / Putin'de arıyorsun. Para gelse bile saçma sapan şeylere harcıyorsun. "Tekrar ümmet olalım / İslama dönemim / Osmanlı olalım" diyorsun.

Bende diyorum ki bu iş böyle olmaz. Hindistan'da Türkiye nüfusu kadar evsiz var (70 milyon kişi - resmi rakam). Şİmdi de Korona var. Bu İnsanın izole olacağı evi bile yok. Birçok ülkede düzgün hastane bile yok. "Hastalık bunları kırıp geçirecek" deniyor.

Benzer bir olay: Avurstralya Orman yangınları. Belçika kadar ormanlık alan yandı. Sonra kasırgalar oluyor. Aşırı sıcak yazlar, karsız geçen kışlar oluyor. Antartikayı sıcak hava dalgaları vurmaya başlamış.

Bu ne demektir?

Şu demektir: - Çocuk mocuk yapmayacaksın. "En fazla sıfır çocuk yapacaksın". DÜnyanın kaynaklarını sınırsız kabul etmeyeceksin. Doğa ile uyumlu sanayi toplumu olacaksın. Doğayı kirletmeyen ulaşım yolarına yöneleceksin. Markete giderken kendi çantanı yanına alıp, dolma filan alacaksan kavanızunu yanında götüreceksin. Bilime inanacaksın.

"O mu yedi / ben mi yedim" kavgasını bırakacaksın. Bakınız Çinli orada yarasa yiyor. Ben domuz eti yemeyen ülkeyim. gelip bana bulaşıyor. Yani roket atar ile, mültecileri sınıra yığmakla, ona buna diklenerek olacak iş değil. Nükleer silahla olacak iş hiç değil.

Ortalama insanın bir şeyi anlaması lazım. İran'ın da futbol takımı çok iyi. ordusu "iyi" deniyor. Halkı aç ama. İşsiz / parasız. Ekonomi rezalet. Ekonomi 1 avuç insana çalışıyor, gerisi aç.

Sen anlat ben konuşmayı ve sohbeti severim

Mevzu bahis fikirlerimizi yada düşüncelerimizi birbirimize dayatmak yada kabul ettirmek değil ve olamazda esas mevzu saglıklı fikir ve düşünce alışverişi içerisinde hoş sohbet havası nidasında olabilmektir..Böyle olması daha iyidir..inan bana.

Bazen aynı noktada birleşebilir bazense zıt fikirler paylaşabiliriz ama şunu bilmeni istiyorum ki ben çok iyi bir dinleyiciyim devamında ise düşünce ve fikirlere oldukça değer veren bir insanım bunu aklından hiç çıkarmamanı istiyorum....olur mu???

Konu evet corona fakat konunun ahenki başlarda biraz bozulduğu için hertürlü süreci konuşabiliriz sorun olmaz...

Corona konusuna gelince...

3 çocuk muhabbetine gelince aslında burada bir nuans vardı bu nuansı görebilmek için gerçektende görmek için görebilmeyi denemek gerekiyordu ben bu nuansın sadece 1 tanesini sana açıklayacağım devamında 2 nuans daha var bunları açıklamayacağım şu zamanda uygun görmediğim için

İlk nuansı açıklamam gerekirse...

Yaşlanan bir nufus var ve bu nufusun ulkeye zaman sonra emeklılıkle birlikte yuk olması beklenıyor aslında bizler buyuklerımızı asla yuk gormuyoruz onların daha rahat daha ferah yaşamalarını ıstıyoruz ama maglum o dur kı işlemesi gereken ilerlemesi gereken bir sanayi var ve bu sanayılerın uretim ıhtıyacı için gereklı insan gereksinimleri var ve bu gereksinimleri kazanabilmek ve Türkiye yi gelecekte daha refah seviyelere ulaştırabilmek için önümüzde ki 50 yıl planlaması genç üretim ve istihdama yönelik olmuş olmasıdır..

Ve bu yüzden 3 çocuk vurgusu yapılmıştır ....Avrupa gelecek 50 yılda tek çocuk ile yaşlı nüfustan dolayı ne yazık ki üretim istihdamında oldukça sıkıntılar ve zorluklar yaşayacak bu konuda genç ve dinamik insanlara gerilerden gelecek insanlara çok ihtiyacımız var sebep bundan ötürüdür tamamiyle TÜRKİYE nin gelecek 50 yılı genç ve dinamik olarak olmuş olması istenmesi ve planlamasıdır...

Diğer 2 nuansı bu zamanda anlatmam dogru olmaz çünkü ne zaman uygun nede konjekturel yapı uygun...Belki gelecek zamanlarda sureç uygun olursa bundan 5 yada 10 yıl sonra o nuanslarıda anlatırım merak etme ben hiçbirşeyi unutmam...

Farklı bir noktaya daha değinmek istiyorum...

Gelecekte sanayide ve üretimde Robotıcleşme süreci olacak ve bu süreçte en büyük adımlar avrupadan gelecek çünkü tek çocuk ile bazen hiç çocuk olmayan aile yapısıyla avrupa giderek yaşlanıyor ve bundan 20 yıl sonra avrupada çalışacak kendi insanlarını bulamayacaklar bu durumda sanayii ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı süreçleri robotlaştıracaklar yani eskiden 500 kişi olan fabrika ayagından o zamanlarda 100 kişi üretimde kendilerini kurtaracak diyebilirim...

Bu gelişim süreçlerini şöyle takip edebiliriz sanayide Endustrı 5.0 diye almanya özellikle bu alanda oldukça öncü diyebilirim...Bizim ülkede Endustrı 4.0 daha yeni yeni gelmekte yani emeklemedeyiz zamanla bu kavramın önemini kavradıktan sonra daha da ıyı olacağımızı düşünmekteyim...ABD ise Endustrı 7.0 da hatta hazırlıklarını Endustrı 9.0 a geçirme planlamalarında ÇİN ise endustrı 6.0 da dıyebılırım bunu takıp eden JAPONYA da endustrı 6.0 da RUSYA bızle aynı Endustrı 4.0 emeklemesınde..bunun gibi ....

Dıyeceksın kı hani genç nufus önemliydi diye...?

Yukarıda ki kıstası bilerek verdim çünkü iki kıstası birleştirmek istiyorum Genç nufus sadece bir ülkenin sanayisinin gelişimi için değil her anlamda bir çok noktada kendini enerjik tutması için oldukça önemlidir...mesela saglık sektörü mesela siyasal alan mesela hizmet sektörü....gibi....

Yani genç nüfüs bir ülkenin geleceğini daimliğini ve refahını temsil eder Eğer bir ülke yaşlı nufusunun oranından fazla gençleşmeye önem verirse o ülkenin geleceği daha parlak olur ve gelecekte bazı konularda söz hakkı daha fazla olur o yüzden GENÇ NÜFÜS bir ülkenin ortak kazanımıdır...

Bir ülkenin teknoljık anlamda ORDUSU nun güçlü olması demek karşı ülkeler için çaydırıcılık anlamını taşır masada ise söz hakkımı dogurur bunu unutmamak gerekir...Bugün ABD güçlüyse sadece ekonomık anlamda değil Ordusuna kattıgı ve kazandırdıgı Teknoljık yatırımlar sayesındedır ve bu yuzden Super guctur....Eğer ABD ordusuna Teknolojık yatırım ve envanter katmasaydı sadece ekonomık anlamda guclu olsaydı bugun dunyanın paralarının oldugu yer olan ISVİÇRE den farklı bir yer olamazdı...Ordulara Teknolojık yatırım oldukça önemlidir..

Fakat biz CORONA da gördük ki...

Askeri yatırımlar yaparken Sağlık yatırımlarınıda unutmamak gerektiği oldugudur bunu dünya ülkeleri için söylüyorum.....

Bu konuda ülkemiz Askeri yatırımları yaparken devamında saglık alanında da bir çok reformlara ımza attı bununla kalmadı ulkede hastahane sayısını yukselttı bununla kalmadı ŞEHİR HASTAHANELERİ ni de yapıp bir kısmını hizmete açtı .....

Hatırla
O zaman ŞEHİR HASTAHANE leri konusunda ne diyorlardı..???

Ya işte ne gerek var Şehir hastahanelerine ...Ülkede hastahane mi yok...işte ülkenin parasını gereksiz yere harcıyorsunuz gibi.....vsss sözler...

Bak bugün gördük....

UFAK BİR CORONA virüsü insanları hastahanelere gebe kıldı.....

Bugünde diyorlar kii.....

Kişiler farklılık göstersede tam bir dönemeç yapıp

Şehir hastahanelerini neden açmıyorsunuz ....Niye geç kalınıyor ....Herşeyi bitmiş şehir hastahanelerini niye açmıyorsunuz gibi vss sözler..

Bunlar Sırf Muhalefet olmak için edilmiş sözler benim nazarımda....Başkası nasıl değerlendirir bilemem...

Eğer bir lider ufkunu açık tutabılır ve gelecek planlamasını gelecek 20 yıl uzerıne kısa vade üzerine planlarsa devamında ki planlamasını uzun vadede 50 yıl üzerine hem ekonomi hem saglık hemde hizmet hemde askeri anlamda planlarsa o ülkenin geleceği daha mureffeh olur...

GELİŞMİŞ ülkeler böyle yapıyor sadece günü anı ve zamanı kurtamak düşüncesi üzerine planlamalarını yapmıyorlar kısa ve uzun vade olarak her alanda planlamalarını yapmaktadırlar dogru olanda bu......olması gereken..

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Libya konusuna gelince
Bizim orada bulunmamız denız ve hava sahanlıgının kapatılmak ıstenmesıdır yanı Türkiye yi kendi içerisinde İZOLE edip kapatmak istemeleridir Bu büyük tabloyu görmek gerekir...

Suriye konusuna gelince
Bizim orada bulunmamızın esas temel sebebi bölgemizde kurulmak istenilen bir terör devletinin varlıgıdır ve bu varlık bugun olmasada gelecekte bizi büyük bir güvenlik tehlikesi altına düşerecekti bu yüzden biz suriyedeyiz çünkü GÜVENLİK KAYGILARIMIZI gidermek için oradayız...

Siyasetçi demek sadece ülkeyi idare etmek kararlar almak demek değildir Siyasetçi demek ülkesini hertürlü senaryoya karşı hazırlıklı tutmak demektir Eğer Hindistan hükümeti hertürlü zorluga karşı insanlarını senaryolara hazırlamadıysa bu onların büyük bir problemidir..Bir devlet planlamasını her zorluklara karşı yapmak zorundadır ve bunun olması içinde siyasilere her baglamda buyuk işler düşmektedir..

Bu corona ne ılk nede son olacak dunyada devamı gelecek bır çok salgın sureclerı olacak çunku dunya yaşlanıyor ve ormanlar canlılar ne yazık kı telef edılıyor önceden dünya bir çok bakteriyi kendisi kendi içerisinde yok ederken şimdi ne yazık ki ekolojık denge ve duzen dunyada alt ust oldugu ıcın artık dunya bır cok bakterıyı oldurmekte ne yazık kı etkısız kalabılıyor...Ne yazık ki dünyada durum böyle.

Söylediğim üzeere yangınlar vsss ekolojık dengenın bız ınsanlar tarafından dunya ınsanları olarak talan edılmesı ve bozulmasıdır bu ekolojık dengenın bozulmasının temel sebebıde bız dunya ınsanlarıyız....Tek bır mıllete bu sucu yukleyemeyız dunyada bır suc var ıse ekolojık dengenın bozulması adına bu sucluda TUM DUNYA ınsanlarıdır...

Hangi bilim saglık bilimi doga bilimi yoksa teknoloji bilimi bence her biri toplamında tek birşey için buluşuyor daha güçlü olmak ......İnsan dogaya meydan okumaya başladıgından beri doganın ve ekolojık dengenın ne yazık ki içini oyduk diyebilirim...

Dünyada her insana yetecek kadar yer ve yetecek kadar yiyecek var önemli olan Süreci kontrol edebilmektir bu kontrolde insandan değil dogru planlama ve dogru stratejıler ile olması gerektıgıdır bunun yoluda gerçek manada iyi bir idare ve yönetim biçiminin dünyada sistemsel anlamda olabilmesi oldugudur....

Her ülkenin siyasi ilerleme süreçleri vardır mesela libya halkı arap baharı gelmeden evvel petrolden gelir alıyordu devamında elektırık su parası gıbı odemeler yapmıyor hatta vergı bıle çok az kalem verıyordu şımdı don lıbyaya bak ıkıye bolunmus ve neredeyse halk sefıl hale dusurulmuş...

Bazen pencerenın neresınden baktıgın çok önemlı bazen bırşeylerı eleştırırken gerçekte arkada yatanları görebılmek gerekır ama bunu yapabılmek ıcın görmek gerekır...

İranın kendı içerisinde ki siyasi planlamasına ben birşey diyemem ama tek laf şunu söyleyebilirim eger bir ülkenin siyasi anlamda gelişmesiş gerekiyorsa o ülkenin kalkınmaya ve teknolojık anlamda ilerlemeye devamında ise dünya ile entegre olmasına ihtiyacı var diyebilrim...Dünyadan çok uzak kalmamak gerekir eğer dünyadan uzak kalınırsa hep izleyen olunur...İRAN da durum ne yazık ki böyle.

---DEVAMINI YAZIYORUM----

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yani bu 2 şeye dikkat etmek gerek.
1) kaynakların paylaşımı, sosyal devlet, orta sınıfın güçlü olması, hukuk önünde eşitli. fırsat eşitliği
2) çevre. doğa.

- Dünya nükleer santral kapatıyor. Sen nükleer santral açıyorsun.
Rüzgar istiyoruz. Güneş istiyoruz.

Ama kimse de kapkara değildir. Mesela AKP TR'de elektrikli araba üretimi başlatacak diye okudum bir yerde. Ne diyim "kötü" mü diyim.

Ben partizanlık olsun diye konuşmuyorum. Artık bazı işleri insanlık olarak anlama vakti geldi.

Mesela Hindistan'a çok kızıyorum. Bir ülkede hiç mi nüfus planlaması olmaz? 70 milyon evsiz ne demek? Ve Hindistan'da her katında yüzme havuzu olan ev yapılıyor.

Yani denge, akıl, sosyal adalet ve en önemlisi 5'inci sanayi devrimi deniyor. Yani yap - kulan - at modeli yerine, doğa ile uyumlu, sürdürülebilir sanayi toplumu.

Bunlar çok önemli. Mesela yeşiller partisi Almanya'Nın 3'Üncü en önemli partisidir.

Bak bize
A) MHP - AKP
B) İyi Parti - CHP
C) Hadep - bağımsız adaylar.

Yani KPSS'de bile daha çok seçenek var. Sen buna sistem mi diyorsun?

Hiç katılabileceğim bir şey değil :)

1---Kaynakların paylaşımı derken hangi kaynak paylaşımında söz ediyorsun devletin tüm kazanımları halka dagıtmasından bahsedıyorsan bu durum LİBYA da oldu ama ne oldu ufak bır dalgalanma ıle ARAP BAHARIN da devlet dıye ortada bırşey kalmadı Devletlerın guclu olması ıcın en buyuk etmen KAYNAKLARIN YÖNETİM BİÇİMİ dir....

Kaldı ki bunu ABD ÇİN bile yapmıyor.... Kaynak paylaşımı hususunda sana katılmıyorum....

Sosyal devlet Adil ve eşit bir mekanizmasal yönetimi ben oldukça isteyen ve destekleyen bir insanım ki bunu ALMANYA ve İSVEÇ oldukça dünyada güzel yapmakta Bu süreci işleyebilmek için demokrasinin diger basamagı olan SOSYAL DEMOKRASİ ye adımlar atmak gerekir ki buda oldukça süre ve zaman isteyen bir durum zamanla daha da iyi olabileceğimize inanmaktayım yeter ki halka ve sesine kulak verip buna pararel olarak REFORMIST hareketlere hız kesmeden devlet olarak devam edelim zamanla herşey daha güzel olacak inşallah....böyle umut ediyorum...

2---Çevre ve Doğa tüm ülke siyasilerinin oldukça önemli maddeleri arasında yer alan bir süreç sadece küresel ısınma ile değil akabinde doganın tahrıbatının önlenmesi ve dogaya yeni fıdanlar dıkılmesı denızlerın ve gollerın kırletılmemesı gıbı çok etmenler sıralayabılırız...

Bu konuda Greenpeace gönüllü çalışanları var dünya liderleri olarak bu insanlara kulak vermek gerekir ve dünya halkınında bu konuda bilinçlenmesi oldukça önemli diyebilirim...Bu süreç devletlerin oldugu kadar insanlarında görevi diyebilirim Yaşlanan bir dünyadayız o yüzden dünyamıza gezegenimize yardımcı olmamız gerekıyor her anlamda...

Açık söylemek gerekirse Nuklerr santraller dunyada bir çok ulkede var kapattıkları nukler santraller eskımıs ve mılatlarını doldurmuş santraller ulkenın enerjı gereksınımı ıcın ve enerjıde dısa bagımlılıgı azaltmak ıcın bu sureclerın bu zamanda ıslemesı onemlı ama gelecek yıllarda enerjı kazanımlarımızı çeşitlendirmek anlamında ulkemızınde bu konularda proje bazlı çalışmalar yaptıgını bılmekteyım ve ulkemızde bır çok noktada projeler bazında hayata donuşturulmuş ruzgar paneellerı oldukça yaygın bır sekılde kullanılmaya başlandı...

Hatta ulkemızın bır proje çalışmasıda var oda şu akıllı evler projesı ıle her evın çatısının guneş enerjı panellerı ıle çevrılmesı konusu bu konusunda kı çalışmaların hızla surdugunu ve bu surecın zaman ıstedıgını soyleyebılırım...

Devamında ulkemızın yıne bır enerjı çalışmasıda var oda boş arazılerde çorak arazılerde guneş enerjı panallerı kurarak ulkenın enerjı ıhtıyaclarının bır kısmını buradan karşılamak amaçlandıgıdır...Ta bı super ulkelere gore enerjı bağlamında projesel bazlarda mukemmel degılız ama yavaş yavaş buyuk adımlarla bu konuda kı proje çalışmalarımızın devam ettıgını ozellılle enerjı bakanlıgının uzerınde durdugu hususlar konusunda dıyebılırım çok yaygın surecımız yok fakat zamanla herşeyın daha ıyı olacagına ınanıyorum bazen bazı şeylerın daha yaygın gorulebılmesı ıcın zaman çok gereklı dıyebılırım....

Ulkemızın bu konuda adımları oldukça var bu konuda bılgı sahıbı olman ıcın merak ettıgın konuları araştırman ve mumkun çerçevede bılgıyı dogru kaynaklardan elde edebılmen oldukça önemlı dıyebılırım....

Dünyanın gelecek konsepti Elektirikli Araçlar üzerine olacak bu konuda doğru bilgi edinmişsin YERLİ VE MİLLİ bir üretim süreci ülkemizde başladı diyebilirim biraz zamana dayılı bir süreç .....Dünyada da bu konsepte çalışmalar devam ediyor hepsi dünya ya sayılan egsoz emisyonunu azaltmak için kaldı ki dünyanın önünde ki çağ ROBOTIC ÇAĞ dır o yüzden gelecek insanlık adına farklı ve bir çok büyük konseptler sunacak diyebilirim.....İnşallah rabbim hayırlısıyla bu süreci insanlığa güzel ve layıkıyla sunar diyelim....

İnsanlık anlamında bir çok noktada dünyanın kendisinde değişiklikler yapmak oldukça erzem diyebilirim ama bunu yaparken insanların özgürlüklerine ve kazanmış oldukları haklarına dokunmadan ve özellikle çocuk kısıtlaması yapmadan :) Bizler süreci en zor şartlarda yönetebilen olabilmeliyiz ki en zor şartları yönetebiliyorsak en kolayı yönetmek hiç zor olmaz O yüzden insanların özgürlüklerine bve haklarına dokunulmasını asla istemeyen biriyim ve buradan dünyada ki tüm insanlara kucak dolusu sevgilerimi iletiyorum...

Evet Hindistana kızmakta haklısın Nufus planlaması yok aslında bunun esas temel sebebı şehircilik ve kentsel yerleşim planlamarının olmamasından ötürüdür devamında kaynak kullanımının siyasiler tarafından dogru kullanılmamasından kaynaklıdır...

Bir ülkenin nufusu buyuyebılır ama bu hususta sehırcılık ve kentsel planlamaların olması gerektıgı anlamına gelır hındıstanda bu planlamadan hıc eser yok dıyebılırım...

Her evde havuz olmalarının temel sebebı yanlış bılgılenmedıysen dını ınanışlarında bır yerı ve onemı oldugundan öturu dıyebılırım Bılırsın hındıstanda INEK oldukça önemlı bır yer edınır ve kutsal sayılır bu havuzunda böyle bır anlamı oldugunu bılıyorum ama şuan tam çıkaramadıgım ıçın net bır şey soyleyemıyorum hafızamı bayagı bır karıştırmam gerek oda benı yorar o yuzden zorlamak ıstemıyorum...

Benimde çok önem verdiğim seninde söylediğin denge akıl ve sosyal adalet bunlara bende çok değer veriyorum bunu ınkar edemem evet 5.sanayi devrımınden dunyada bahsediliyor bu devrımde ROBOTIC ÇAĞ devrimi oldugunu sana soyleyebılırım Robotların ve Yapay Zekanın ınsanların hayatlarına entegresı ıle bırlıkte zamanla bazı ekolojık sorunlarında duzelecegıne ınanmaktayım....Dunyanın bu konuda ekolojık denge konusunda bılınclenmeye ve zamana oldukça ıhtıyacı var dıyebılırım...

Siyasi Partiler bu dönemde kendilerince bir süreç ve çözüm üretmişler ve bunları ittifak üzerinde toplamışlar bence bu tabloya bakınca bazen siyasi partilerin ortak paydada buluşabildiğini görebilmekteyim...,,

Siyasi partilerin ittifak kurması gibi güzel birşey yok bu konuda sistemsel anlamda herhangi bir sorunda oluşturmuyor Demokratik bir yarışta verilen özverili süreçler diyebilirim...

Bu süreçlere fazla takılı kalmamak gerekir önemli olan demokrasinin şenlik havasında ilerleyebilmesidir...

O yüzden şunu söylemek isterim ki Bu yarışta sadece tek kazanan oluyor çok kavga gurultuye yada ulkeyı germeye gerek yok kazanan her zaman DEMOKRASİ olması dileklerimle demek isterim...

Sistemsel anlamda benimde hoşuma gitmiyor ama bazen gerkliyse olmasıda hiç fena olmuyor

Özellikle MİLİ MESELELERDE PARTİLERİN ORTAK DÜŞÜNCE içerisinde olması beni çok mutlu ve memnun ediyor zaten olması gerekende bu diyebilirim..

Böyle.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Hitler 20 Nisan 1889, Braunau am Inn de avusturyada dünyaya gelmiştir kendisi çok iyi bir ressamdır fakat babasından oldukça şiddet gören devamında babasının annesine uyguladığı şiddetide yakından gören bir insandır hitler görüşleri dolayısıyla belli dönem hapis yatmış sonrasında bir şekilde bazı tahutler alınarak hapıshaneden çıkarılmış ve o dönem içerisinde nasyonel sosyalist alman işçi partisinin başına getirilmişti..

Hitler söylediğin üzere hiper enflasyondan dolayı çökmüş olan Alman ekonomisini düzeltmek üzere yoğunlaşmıştı fakat tek derdi bu değildi dünyada tek devlet olma ve haayali vardı bunu o zamanlar kısmende olsa başarabilmişti hitlerin iktidara gelmesiyle ilk icraatı çökmüş üzere olan ve dışa bagımlı hale gelen alman ekonomisini canlandırmaktı ve bunu bir çok alanda da başardı diyebiliriz..

Hitler başa gelmedi normal şartlarda da başa gelemezdi o zamanın almanyasında da başa gelemezdi hapisteydi ömür boyu kalmakla yargılanıyordu ama bazı sözler alındıktan sonra başa getirildi ve hapisten çıkar çıkmaz direk nasyonel sosyalıste başa getirildi ince ayrıntıları kaçırmamak gerekir..

- Burada bir komplo iması var gibi. Ben ona da çok kızıyorum. 2 Dünya savaşında 60 milyon insan 6 milyon Yahudi ölmüş. Sonra biri çıkıp "Zaten öyle hesaplanmıştı" diyor. Yani İngilizler / Fransızlar ölmemeyi bilmiyorlardı. Her şey bir komplo yüzünden oldu.
- Gençken bende okudum böyle teorileri. Ama abu yaşımda, türden komploların olamayacağını net bir şeykilde söylüyorum. Tamam abartırsın, biraz çarpıtırsın. Ama olan ortada.

Alman halkı çaresizdi. Birine inanma ihtiyacı içindeydi. Hitlere inandılar. Hitler savaşı çıkarmadan öldürülseydi belki bugün bile büyük bir lider olarak anılacaktı.

- Söz filan verilmedi. Bu dünyada kime ne sözü vereceksin? - O zaman Covid-19 kime söz verdi (onu da söyle diycem de zaten söylüyorsun :) )

- 90'lar o kadar fena değildi. Hatta AKP hiç gelmeseydi (işte izin verilmeseydi) bence güzel şeyler olacaktı.

1950'lerden kaynaklanan sistemsel bir sorun yok.

Kenan Evren özelikle çok yüksek bir seçim barajı getirdi. Koalisyon olayı nedir ne değildir. Bilmiyoruz.
Din dersi + İmam hatiplerin önünü açmak da onun işi.

Neticede tarım ülkesiyiz. Daha tam sanayileşememişiz.

Bir de neyin ne olduğunu hiç mi bilmiyoruz?
Adam meclisi sosyete pazarına çevirdi. Dubai meclisi gibi.

"Demokrasi dolmuştur bineceğin yerde biner ineceğin yerde inersin" lafı kime ait?
"Minare süngümüzdür, Kubbeler kalkanımızdır" lafı kime ait?

- Hayır sen bir mollasın. Demokrasi de istemiyorsun. Siyasal güç istiyorsun. Bunun için de dini kullanıyorsun.

Çuvallayınca da "Korona biolojik silahtır" filan diyorsun.

Çocuk inanmıyor bunlara beni mi inandıracaksın? :)

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
- Bu koalisyon konusunu ben öyle görmüyorum.

Birçok şeyi öyle görmüyorum.

AKP'Nin oy toplama biçimini hiç mi bilmiyoruz (DYP ANAP da yaptı diyorlar)

Ama örümcek ağı gibi "onu örtünmeye teşvik et", ona saltanat ver, buna kömür dağıt. Böyle siyaset mi olur?

İlke denen bir şey var. Bunu yıpradan da darbe süreçleridir. İnönü veya Atatürk değil. Darbe dönemlerinde demokrasi yıpratıldı. Sonra hacı - hoca tayfası aldı başını gitti.

İstanbul'da bir Fatih semtinde dolaşın. CÜppeli / sakkallı / çarşaflı / çok eşli ne insanlar var görün. (bunlara oy veriyorsunuz onu da görün)

2000'lerin başında AKP kendini tam da sizin tarif ettiğiniz gibi sundu.

Peki.

- Da adam 20 senedir gitmedi? Atatürk bile ülkeyi 20 sene yönetmedi.

Gerçek: Bunların hepsi yalan. Sen güçlü ülke istiyorsun. Bende güçlü ülke istiyorum.

Peki. Başkanlık sistemi geldi (1000 odalı saray yapıldı) Peki iki aşamalı seçim sistemi + düşük seçim barajı olamaz mıydı?
- hayır. İşine gelmedi.

Şimdi bazı şeyler ilkedir. "işime gelmedi" diyemezsin. Sistemle istediğin gibi oynayamazsın.

Yani bunlar gerçek değil. Putin in de destekçisi var / gerçek yüzünü bilen var.

Donald Trump da çok sempatiktir. Komitir. Hatta kimilerine göre samimidir.

- Bir de gerçek yüzünü görebilen vardır.

Bunlara bu yüzden "popülist" diyoruz. Popülist demek milleti iyi kandıran ve kendi işini iyi gören insan demektir.
Erdoğan ondan da beterdir çünkü orta çağ ümmetçi anlayışını temsil etmektedir. Başından beri cumhuriyeti / laikliği doğru bulmamaktadır. Kadının açık olmasını "günah" saymaktadır.

Ama görmüyorsan ya da görmek istemiyorsan bir şey yapamam. 20 senedir göremediysen bu saaten sonra göremezsin.

Mevzu bahis fikirlerimizi yada düşüncelerimizi birbirimize dayatmak yada kabul ettirmek değil ve olamazda esas mevzu saglıklı fikir ve düşünce alışverişi içerisinde hoş sohbet havası nidasında olabilmektir..Böyle olması daha iyidir..inan bana.

- Haklısınız

/ Ben çocuktan onu kast etmiyorum. DÜnya nüfusu durmak zorunda diyorum. Artık artamaz diyorum.

Dünyada her insana yetecek kadar yer ve yetecek kadar yiyecek var önemli olan Süreci kontrol edebilmektir bu kontrolde insandan değil dogru planlama ve dogru stratejıler ile olması gerektıgıdır bunun yoluda gerçek manada iyi bir idare ve yönetim biçiminin dünyada sistemsel anlamda olabilmesi oldugudur....

Her ülkenin siyasi ilerleme süreçleri vardır mesela libya halkı arap baharı gelmeden evvel petrolden gelir alıyordu devamında elektırık su parası gıbı odemeler yapmıyor hatta vergı bıle çok az kalem verıyordu şımdı don lıbyaya bak ıkıye bolunmus ve neredeyse halk sefıl hale dusurulmuş...

Bazen pencerenın neresınden baktıgın çok önemlı bazen bırşeylerı eleştırırken gerçekte arkada yatanları görebılmek gerekır ama bunu yapabılmek ıcın görmek gerekır...

İranın kendı içerisinde ki siyasi planlamasına ben birşey diyemem ama tek laf şunu söyleyebilirim eger bir ülkenin siyasi anlamda gelişmesiş gerekiyorsa o ülkenin kalkınmaya ve teknolojık anlamda ilerlemeye devamında ise dünya ile entegre olmasına ihtiyacı var diyebilrim...Dünyadan çok uzak kalmamak gerekir eğer dünyadan uzak kalınırsa hep izleyen olunur...İRAN da durum ne yazık ki böyle.

- Mesele sadece yer değil. DÜnyayı kullanma biçimi ile alakalı.

Artık sera gazı üretemezsin.
- "Ben lazım ben üretirim" de diyemezsin. Artık petrol / kömür bitecek. Jair bolsonaro gibi orman da katledemezsin. Trump gibi "Ben küresel ısınmaya inanmıyom" da diyemezsin.

- Ha diyor musun?

- Buyur Korona o zaman. Korona biolojik silah filan değil. Doğada belki 10 yıllardır olduğu tahmin ediliyor. O da küresel ısınmanın ve aşırı nüfusun etkisi. Sonra canlı hayvan yolu ile Çin'İn hijyenik olmayan hayvan pazarına geliyor. Sonrası da malum. SARS'da böyle çıkmıştı.

Ama bazı uzmanlar daha da artabileceğini söylüyorlar.

Yani inanıyorsunuz. Tamam. Büyük de bir ülkeyiz.

Hani Güneş santrali?
- Çin denizde yüzer güneş saantrali yapıyor (gerçi o da bir yandan kömür santrali açıyor)

Yani kimseyi dövmeye gelmedik. Dünşündüğümüzü söylemeye geldik.

o yüzden:

- Koalisyon olayının Çiler'den sonra suyu çıktı (ya da ben öyle biliyorum)

Getirirsin iki dereceli seçim sistemi. ve bu sistemde "muhafazakar parti olamaz". Olur ama "demokrasiyi yıkmaya gelemezsin" diyoruz.

Mesele bu. bu da demokratik değil. Adam çağdaşlaşmak istemiyor. İnönü ve Atatürk diyorlar ki, "Hayır, çağdaş ülke olacaksın"

- Bu belki demokratik değil.

Ama adam yine de haklı. 100% demokratik olunsaydı amerikada kölelik de kaldırılmazdı. Bunlar detay konular.

Son mesaj:

Benim kast ettiğim şey:

- Avrupa ile atışmayan, yakınlaşmaya çalışan bir yönetim.

Kıbrısı filan alabileceklerini ya da Kürdistan kurabileceklerini de zaten biliyorlardır.

Avrupa kime nerede karışıyor ki bu konuda bize karışabilsin. 90'Ların çizgisinde devam edilseydi şimdiye girmiştik. AKP gidince yine girebeileceğiz.

Bazı şeyleri lafta yapmak yeterli değil.

Mesela serbest piyasaya itiraz edebilir misin*
- Edemezsin

Diğerleri de öyle:

- Güçler ayrılığı, hukuk devleti, laik ve birleşik hukuk sistemi, düşünce ve fikir özgürlüğüne dikkat edeceksin.

Türkiye'nin en büyük şanssızlığı soğuk savaş ve sağ - sol çatışmasıdır. Gerçek bir ülkede sağ - sol çatışması mecliste yapılır (ingiltere'de filan hep öyle) sokağa taşmaz.

Yani bir nedensellik zinciri olmuş. İşler tersi gitmiş. Gidebilir.

Bu demek değil ki otoriter liderin peşine takılacaksın. Kim yeni çözüm üretecek o zaman?

F-15 programından çıkarıldık Rusların işe yaramaz Nato altyapısı ile uyumsuz bir silahı için.

Yani ben olayın kitlendiğini düşünüyorum.

Dediğim gibi MHP + AKP / CHP + İyi Parti / Kürtler

3 seçenekli demokrasi mi olur?

Yani Aklı başında bir AKP yine olsun. Koalisyon istenmiyorsa, iki dereceli seçim sistemi filan olsun.

Ama: Benim okuduklarımın içinde Putin'i nasıl görüyorlarsa AKp'yi de öyle görüyorlar. Bu bir Tayyip meselesi de değildir.

Mesela Avrupa'da bir zirve oluyor. Bütün bayanlar şık ve modern giyimli. Bizimkisi Arap prenslerinin hanımı gibi.

-Da ben korona'ya odaklıyım.

Bu bir uyarıdır. Libya'da ne işimiz var? - Yurta sulh cihanda sulh bizim ilkemiz değil mi?

Suriye'yi bilmiyorum. Jeopolitiği fazla bilmem.

Ama Rusya agresif ve yayılmacı bir ülkedir. Tayyip de onun mütefiğidir. İran da onun mütefiğidir. trump da o kafadadır.

Benim dediğim: Bu 19 yy zihniyetidir. Var işte kocaman G20 üyesi büyük bir ülkemiz. yetineceksin. sanayileşeceksin. GDO sokmayacaksın. tarımı destekleyeceksin. diğer ülkelerle işbirliği yapacaksın.

Kıbrıs olayı zaten kapanmıştır. Türkler yaşıyor o kısımda. Kim ne diyebilir?

/ Kürdistan da zaten olmaz. dediğim şey yüzünden olmaz. Orası Katalonya değilki referandum yapıp yol vereceksin. Bunlar AB ile konuşulan konulardı zaten.

AB "2050 yılına kadar karbon salını açısından nötr olma" sözleri veriyor.

Bunları takip edelim.

Popülist liderler senden özgürlüğünü alıp günü kurtarmana yardım ederler.

Mesela Bolsıonaro: Adam Covid'İn var olduğunu bile kabul etmiyor. "Eve kapanmaları teşvik etmem" diyor.

Yani çok tartışmayalım. Ama belirli pencereden bakarsan olayın bir kısmını görürsün.

Daha küresel yaklaşma vakti geldi. Yeni santral bildiğim kadarıyla Rusya'da da kurulmuyor. Nükleer enerji çok pahallı ve kirletici bir olay. eskiden Fransa'nın enerjisinin %70'i nükleer enerjiydi. Şimdiki hedefler %0 nükleer enerji. Nükleer eski, kirli, riskli ve bakımı zor bir enerji.

Güneş daha ucuz, daha verimli, üretimi filan daha kolay.

Yani sizler genelde zeki kişiler oluyorsunuz. O zekayı biraz da şüpheciliğe yatırsanız, biraz da bilimsel yaklaşsanız, zaten benle aynı sonuca varacaksınız.

+ 20 sene yetmiş olması lazım. Bana yetti. 2001'de geldi. dediği gibiyse niye gitmiyor? Putin niye gitmiyor?

Ve dediğim gibi. Kalıcı / gerçek çözümler sadece demokraside üretilir. demokrasinin tüm eksiklerine rağmen bu yine de diktatörlükten iyidir.

İran da cumhuriyet. İran'ın molla rejiminin de sokağa çıkmaya hazır milyonları var.

Gerçek iran halkı ne yapıyor?

- Eziliyor. Aç kalıyor. Petrol çağı bitiyor adama petrolün 1 damla faydası olmamış.

Zaten siyasal islamın amacı bu. Emperyalist bir proje. "Bunlara çok para gidecek bir yolunu bulsak da gelişip bizim başımıza çıkmasınlar" projesi bence. BU da benim komplo teorim.

21 yy'da Almanca "Gottes Stadt" yani "Tanrı Devleti", İlahiyatla yönetilen ülke istiyor.

O yüzden böyle bir şeye inanan tabi Atlantis'e filan da inanır.

Da burada bırakacağım. Ben Şüpheci / eleştirici bir insanım. Yani her şeye inanmam. Yapım öyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
- Burada bir komplo iması var gibi. Ben ona da çok kızıyorum. 2 Dünya savaşında 60 milyon insan 6 milyon Yahudi ölmüş. Sonra biri çıkıp "Zaten öyle hesaplanmıştı" diyor. Yani İngilizler / Fransızlar ölmemeyi bilmiyorlardı. Her şey bir komplo yüzünden oldu.
- Gençken bende okudum böyle teorileri. Ama abu yaşımda, türden komploların olamayacağını net bir şeykilde söylüyorum. Tamam abartırsın, biraz çarpıtırsın. Ama olan ortada.

Alman halkı çaresizdi. Birine inanma ihtiyacı içindeydi. Hitlere inandılar. Hitler savaşı çıkarmadan öldürülseydi belki bugün bile büyük bir lider olarak anılacaktı.

- Söz filan verilmedi. Bu dünyada kime ne sözü vereceksin? - O zaman Covid-19 kime söz verdi (onu da söyle diycem de zaten söylüyorsun :) )

- 90'lar o kadar fena değildi. Hatta AKP hiç gelmeseydi (işte izin verilmeseydi) bence güzel şeyler olacaktı.

1950'lerden kaynaklanan sistemsel bir sorun yok.

Kenan Evren özelikle çok yüksek bir seçim barajı getirdi. Koalisyon olayı nedir ne değildir. Bilmiyoruz.
Din dersi + İmam hatiplerin önünü açmak da onun işi.

Neticede tarım ülkesiyiz. Daha tam sanayileşememişiz.

Bir de neyin ne olduğunu hiç mi bilmiyoruz?
Adam meclisi sosyete pazarına çevirdi. Dubai meclisi gibi.

"Demokrasi dolmuştur bineceğin yerde biner ineceğin yerde inersin" lafı kime ait?
"Minare süngümüzdür, Kubbeler kalkanımızdır" lafı kime ait?

- Hayır sen bir mollasın. Demokrasi de istemiyorsun. Siyasal güç istiyorsun. Bunun için de dini kullanıyorsun.

Çuvallayınca da "Korona biolojik silahtır" filan diyorsun.

Çocuk inanmıyor bunlara beni mi inandıracaksın? :)

Hadi diyelim böyle birşey olmadı hadi diyelim ortada bir komplo teorisi var yaa durduk yere Hitler niye saga sola saldırdı çünkü buna mecburdu kaynakları tükenmiş ve ekonomisi bittikti ama bunu tek başına bitik almanya ile asla yapamazdı bazı arkadan destek gerekirdi bu desteği ben sana söylemeyim kendin araştır bul madem bu kadar iyisin kendin bulabilirsin..

Dünyada savaşlar yüzünden ölen insanlara benden fazla üzülen insan dünyada bulamazsın Bazen insanlar büyük ideolojiler yüzünden ne yazık ki savaşlardan dolayı hayatını kaybetmektedi ve bu olmaması gereken süreçlerdir Vicdani açıdan baktığımızda yüreğimizde bir yerin sızlaması gerekir ....

Alman halkı çaresiz değildi sadece ekonomik anlamda zayıf ve güçsüzdü Hitler savaş çıkarmak üzere seçilmiş bir liderdi geçmiş psikolojisini hitlerin yaşam biçimini izlersen kendisiyle ilgili fikirler elde edebilirsen ne demek istediğimi anlarsın adam tam bir pisikopattı.....

Hitler hapishanede uzun yıllar kalacak şekilde yargılanıyordu çünkü yaptıkları elde tutulur şeyler değildi ama bir anda bir kaç geceden sonra hapishaneden çıkarıldı bir insanın arkasında ekonomik güç yok ise ve bir insanın arkasından tutan yok ise kaldıgı yerden kısa sürede çıkamazdı....Hitler hapishane yıllarında bir kitap yazdı ve yazdığı kitapta KAVGAM adlı kitap oldu aç onu oku....Hitler yapaacaklarını tek tek kitabında anlatılıyordu bunlar bılındıgı halde hapıshaneden çıkarıldı...

Hıtlerın arkasında duranlar hıtlerın bu kadar ılerı gıdebıleceğını tahmın bıle edememışlerdı sonunda hıtler çok fazla ılerıye gıdınce ıpını kestıler durum bundan ıbaret....

Valla süreçleri ben belli zaman döneminde değerlendirmek istemiyorum uzun yıllardan gelen süreçlere bakarak değerlendirmeyi daha çok özen gösteriyorum çünkü sorunlar daha çok eskilerden başlayarak yumaklar halinde gelir...

Ülkemiz krizler kurulamayan hükümetler başkan cumhurbaşkanı kavgası enflasyon tup kuyrukları ekmek kuyrukları vsss bir çok şey gördü bir çok zaman ülkenin parası bir gecede başkalarının cebine girdi vsss...

Sen hangi zamanı seversin bilemem bu senin tercihindir ama ülke böyle yönetilmiyor Ülke yönetimi ciddiyet ve hassasiyet ister o yüzden bizler geçmişlerden dersler ve ödevler alıp geleceği daha iyi bir şekilde inşaa etmek zorundayız....durum böyle.

Valla hangi değerlere inandığın senin açıkça belli demokrasilerde askeri yönetime yer yoktur burada tamamiyle siyasilerin sivillerin olduğu yönetim biçimleri vardır Ülkede herkes kendi görevini yapmakla mükelleftir...

Ülkenin gelişmişliğe ve kalkınmaya ihtiyacı var bu noktada yapabileceğimizin en iyisini yapmakla mukellefiz egrisiyle dogrusuyla daha iyi bir gelecek inşaa etmemiz gerekiyor o yüzden Bir ve Beraber daımınde ise BÜTÜN olabilmeliyiz...

Ancak bu şekilde Yükselen Grafiklere çıkabiliriz..

CORONA dünyada küresel bir salgındır ve bu sürecin gelip geçeceğine inanıyorum dünyanın biraz zaman ihtiyacı var bilim insanlarının biraz zamana ihtiyacı var bu zamanı kazandırmak ise biz insanların tedbirine baglı diyebilirim...Tedbirli olucaz ama dikkatli olucaz 14 altın kurala riayet edicez ...olması gereken bu..

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
- Bu koalisyon konusunu ben öyle görmüyorum.

Birçok şeyi öyle görmüyorum.

AKP'Nin oy toplama biçimini hiç mi bilmiyoruz (DYP ANAP da yaptı diyorlar)

Ama örümcek ağı gibi "onu örtünmeye teşvik et", ona saltanat ver, buna kömür dağıt. Böyle siyaset mi olur?

İlke denen bir şey var. Bunu yıpradan da darbe süreçleridir. İnönü veya Atatürk değil. Darbe dönemlerinde demokrasi yıpratıldı. Sonra hacı - hoca tayfası aldı başını gitti.

İstanbul'da bir Fatih semtinde dolaşın. CÜppeli / sakkallı / çarşaflı / çok eşli ne insanlar var görün. (bunlara oy veriyorsunuz onu da görün)

2000'lerin başında AKP kendini tam da sizin tarif ettiğiniz gibi sundu.

Peki.

- Da adam 20 senedir gitmedi? Atatürk bile ülkeyi 20 sene yönetmedi.

Gerçek: Bunların hepsi yalan. Sen güçlü ülke istiyorsun. Bende güçlü ülke istiyorum.

Peki. Başkanlık sistemi geldi (1000 odalı saray yapıldı) Peki iki aşamalı seçim sistemi + düşük seçim barajı olamaz mıydı?
- hayır. İşine gelmedi.

Şimdi bazı şeyler ilkedir. "işime gelmedi" diyemezsin. Sistemle istediğin gibi oynayamazsın.

Yani bunlar gerçek değil. Putin in de destekçisi var / gerçek yüzünü bilen var.

Donald Trump da çok sempatiktir. Komitir. Hatta kimilerine göre samimidir.

- Bir de gerçek yüzünü görebilen vardır.

Koalisyon dönemi bu ülke için BÜYÜK bir BAŞ BELASI idi....bu beladan kurtulduğumuza çok sevindim Koalisyon dönemlerini çok bilmediğin için fikir yürütmekte zorluk çektiğini görebiliyorum...

Siyasi partiler halkına katkı veriyorsa güzel birşey zamanında CEM UZAN da GENÇ PARTİ de yapmıştı hatta o zamanlar ögrenciydim GENÇ PARTİ ögrencilere hatta genç partiye oy vereceklere cep telefonu dagıtmışlardı karşılıgında oy sözü almıştı o dönem arkadaşlarım da almıştı ve hatta o zaman bir söz söylemişlerdi...Salak parasını dagıtıyor oy sözü aldı ama benim nereye oy atacağıma karışamaz dedikleriydi...

Açık söylüyorum aynen böyle dedilerr...

Yani bugün kömür çamaşır makinesi dagıtsanda hiçbirşeyin garantisi yok o yüzden herkes kendi oyunu kendi rızasıyla verir buda demokrasinin en temel degerleri arasında yer alır seçme ve seçilme hakkı yani ne yaparsanız yapın oy konusunda hiçbirşeyin garantisini veremezsiniz......

O yüzden seçimde sandıkta hangı insan taktiri kullandıysa SAYGI duyulur burada A yada B partisi önemli değil önemli olan HALKIN TAKTİRİDİR kimse yada hiçbir sistem HALKTAN ve HALKIN İRADESİN den ASLA üstün değildir olamazda....

İnsanların yaşam biçimlerine birşey diyemem Ben siyasi partiler içerisinde böyle sarıklı çarşaflı insanlar görmedim farklı ülkede yaşıyoruz sanırım :)

İstanbulu çok severim çok gezdim bahsettiğin ilide gezdim ama beni rahatsız edecek bir sürece denk gelmedim Sana denk geldiyse seni rahatsız ettiyse bilemem...

Eğer bir insan 20 senedir gitmediyse 20 senedir iktidar ise bu halkın taktiridir devamında Muhalefet partilerin proje üretememesi devamında ise ehil insanları kadrolarına her kesimden insanları kadrolarına katamamasıdır.....Kaldı ki Muhalefet partiler daha kendi aralarında anlaşmazlıklar yaşıyor iktidar nasıl olabilsin kendi sorunlarını çözemiyorken :)

Güçlü ve Dinamik bir ülke istiyorum 1000 odalı saray türkiyenin gelecekteki planlamaları dahilindedir Biraz araştırma yaparsan cevapları bulursun ben açıklamak istemiyorum uzun olur....

Cumhurbaşkanlığı sistemi iki aşamalı ilk aşamada yuzden 50 den fazla olan seçilecek eger bu oran olursa ıkıncı seçime kalmayacak eğer ola ki ikinci seçime kalırsa ikinci aşamadakı kural ısleyecek....bu kadar basıt...

Baraj sıstemının azalması bu aşamada sısteme uygun degıl sıstemın gelıştırılmesı ve zamana yayılması gerekiyor bu surecı daha önceki yazılarda anlattım ekstra anlatmaya gerek yok....

Sistemle 1950 li yıllardan beri o kadar oynadılar ve oynattılar ki bırakta azcık Türkiyenin faydasına bir sistemi daha iyi şekilde işletelim...

Putinin ne yüzü varmış adam kendisini ülkesine adamış DIş politikada bazen bizimle ters düşşsede dogru adımlar attıgında olumlu kazanımlar win win ilkesine göre karşılıklı kazanabiliyoruz...

Trump sempatik ama bir o kadar çalışkan zeki bir insan ama ne yazık ki bazen eli kolu baglı Pentagonun onayı olmadan birşey yapamıyor özellikle yakın zamanda NEW YORK için yaşandı bu süreci KAYGI ve ENDİŞE ile izlemekteyiz ne yazık ki...

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bunlara bu yüzden "popülist" diyoruz. Popülist demek milleti iyi kandıran ve kendi işini iyi gören insan demektir.
Erdoğan ondan da beterdir çünkü orta çağ ümmetçi anlayışını temsil etmektedir. Başından beri cumhuriyeti / laikliği doğru bulmamaktadır. Kadının açık olmasını "günah" saymaktadır.

Ama görmüyorsan ya da görmek istemiyorsan bir şey yapamam. 20 senedir göremediysen bu saaten sonra göremezsin.

- Haklısınız

/ Ben çocuktan onu kast etmiyorum. DÜnya nüfusu durmak zorunda diyorum. Artık artamaz diyorum.

- Mesele sadece yer değil. DÜnyayı kullanma biçimi ile alakalı.

Artık sera gazı üretemezsin.
- "Ben lazım ben üretirim" de diyemezsin. Artık petrol / kömür bitecek. Jair bolsonaro gibi orman da katledemezsin. Trump gibi "Ben küresel ısınmaya inanmıyom" da diyemezsin.

- Ha diyor musun?

- Buyur Korona o zaman. Korona biolojik silah filan değil. Doğada belki 10 yıllardır olduğu tahmin ediliyor. O da küresel ısınmanın ve aşırı nüfusun etkisi. Sonra canlı hayvan yolu ile Çin'İn hijyenik olmayan hayvan pazarına geliyor. Sonrası da malum. SARS'da böyle çıkmıştı.

Ama bazı uzmanlar daha da artabileceğini söylüyorlar.

Yani inanıyorsunuz. Tamam. Büyük de bir ülkeyiz.

Yaa öyle birşey diyorsun ki sanki böyle bir süreç yaşandı Kardeşim şuan ülkede başı açık gezen yok mu ??? Var bu ülkede açık kapalı ayrımı var mı ?? yok...

Bunu zamanında Kapalı başı örtülü insanlara yaptılar bunu zamanında İmamhatiplere agır şartlar koşarak yaptılar hesap ıerdogana degıl daha önce başörtülü insanlara ayrımcılık yapan insanlara soracaksın ....Daha önce başıörtülü insanların okuma haklarını ellerinden aldıklarında sen nerdeydın yoktun çünkü işine gelmezdi.....neyse bu konuyu çok konuşmak istemiyorum....

Nufusunun yuzde 80 nı musluman bır ulkeden bahsedıyoruz bırakta ınsanlar dını ınançlarını ozgurce yaşasınlar.....yaşamak istemeyenlerde oldugu gıbı yaşasınlar bu ulkede ınançlar konusunda hıc kımseye zorlama yoktur olmazda .....Turkıye cumhurıyetınde olan her ınsan ozgurce ınanclarını yaşayabılırler bu kadar basıt...

Dünya Nüfüsunun artması seni ilgilendiren bir durum değil seni ilgilendirmeyen duruma girme.....

Dünyada insanlara yetecek kadar yer ve gıda vardır Baştada sana söyledim kolay olanı herkes yönetir önemli olan zor olanı yönetebilmektir .....Bu kadar basıt.

Dünyanın Ekolojık dengesının bozulmasının temel sebebı dünya ınsanlarının tabıatı tahrıp etmesınden dolayıdır....Bu suçu bır yere yukleyemeyız bu suç tum dunyanındır..

Virüsler bakteridir ve bu bakteriler dünya var oldugundan beri var fakat dunya ekolojık denge bozulmadan evvel bu bakterılerı kendı ıcerısınde elımıne edebılıyordu ama dunya yaşlanıyor yaşlı bır gezegendeyız ve tabıat zıncırını bozdugumuz ıcın artık dunya bakterılerı fazla etkısız hale getıremıyor bu sebepten oturude dunyada bakterıler mutasyona ugrayıp farklı şekıllerde karşımıza gelıyor....

Zaten CORONA bakterı cesıdı 6 çesıttı bu yenı nesıl 7 .çeşidi mutasyon degıstırmıs halı belkı gelecekte 8.çeşit mutasyın degıstırmıs corona yı da gorebılırız....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hani Güneş santrali?
- Çin denizde yüzer güneş saantrali yapıyor (gerçi o da bir yandan kömür santrali açıyor)

Yani kimseyi dövmeye gelmedik. Dünşündüğümüzü söylemeye geldik.

o yüzden:

- Koalisyon olayının Çiler'den sonra suyu çıktı (ya da ben öyle biliyorum)

Getirirsin iki dereceli seçim sistemi. ve bu sistemde "muhafazakar parti olamaz". Olur ama "demokrasiyi yıkmaya gelemezsin" diyoruz.

Mesele bu. bu da demokratik değil. Adam çağdaşlaşmak istemiyor. İnönü ve Atatürk diyorlar ki, "Hayır, çağdaş ülke olacaksın"

- Bu belki demokratik değil.

Ama adam yine de haklı. 100% demokratik olunsaydı amerikada kölelik de kaldırılmazdı. Bunlar detay konular.

Son mesaj:

Benim kast ettiğim şey:

- Avrupa ile atışmayan, yakınlaşmaya çalışan bir yönetim.

Kıbrısı filan alabileceklerini ya da Kürdistan kurabileceklerini de zaten biliyorlardır.

Avrupa kime nerede karışıyor ki bu konuda bize karışabilsin. 90'Ların çizgisinde devam edilseydi şimdiye girmiştik. AKP gidince yine girebeileceğiz.

Bazı şeyleri lafta yapmak yeterli değil.

Mesela serbest piyasaya itiraz edebilir misin*
- Edemezsin

Diğerleri de öyle:

- Güçler ayrılığı, hukuk devleti, laik ve birleşik hukuk sistemi, düşünce ve fikir özgürlüğüne dikkat edeceksin.

Türkiye'nin en büyük şanssızlığı soğuk savaş ve sağ - sol çatışmasıdır. Gerçek bir ülkede sağ - sol çatışması mecliste yapılır (ingiltere'de filan hep öyle) sokağa taşmaz.

Yani bir nedensellik zinciri olmuş. İşler tersi gitmiş. Gidebilir.

Bu demek değil ki otoriter liderin peşine takılacaksın. Kim yeni çözüm üretecek o zaman?

F-15 programından çıkarıldık Rusların işe yaramaz Nato altyapısı ile uyumsuz bir silahı için.

Yani ben olayın kitlendiğini düşünüyorum.

Dediğim gibi MHP + AKP / CHP + İyi Parti / Kürtler

3 seçenekli demokrasi mi olur?

Yani Aklı başında bir AKP yine olsun. Koalisyon istenmiyorsa, iki dereceli seçim sistemi filan olsun.

Ama: Benim okuduklarımın içinde Putin'i nasıl görüyorlarsa AKp'yi de öyle görüyorlar. Bu bir Tayyip meselesi de değildir.

Mesela Avrupa'da bir zirve oluyor. Bütün bayanlar şık ve modern giyimli. Bizimkisi Arap prenslerinin hanımı gibi.

Düşündüğünü elbette söyleyeceksin ama araştırmadan söylüyorsun onuda ben mi söyleyeyim dur sen araştırmayı sevmiyorsun ben sana yazayım...
1) Kayseri OSB Güneş Enerjisi Santrali – 50 MW – KAYSERİ
2) Özkoyuncu Madencilik Balıkesir GES – 40 MW – BALIKESİR
3) Konya Karatay Kızören GES – 18 MW – KONYA
4) Derinkuyu Güneş Enerjisi Santrali – 17 MW – NEVŞEHİR
5) Elazığ Kovancılar Güneş Enerji Santrali – 15 MW – ELAZIĞ

6) Makascı Mühendislik GES – 10 MW – KONYA
7) Kayseri Çiftlik Güneş Enerjisi Santrali – 10 MW – KAYSERİ
8) Renoe Acıpayam GES – 10 MW – DENİZLİ
9) Astor Enerji Bozova GES – 8,97 MW – ŞANLIURFA
10) Tekno Enerji Aydın Savcıllı GES – 8,92 MW – AYDIN

Bazen araştırmak iyidir...Bunu sen yaparsan daha çok sevinirim....Bazen Muhalefette böyle sorular sorar yok der ama sonra bakar ki aaa varmış derler tam tur donuş yapmaya çalışırlar ama donecek yerlerı kalmaz :)

Türkiye Demokratik bir ülkedir Tam manasıyla Mükemmel demokratik degildir ama demokratik bir ülkedir Bunu ben her platformda defalarca söyledim söylemeyede devam ediyorum...

Türkiye de Hilafet mi ilan edildide biz göremedik böyle birşey yok güzel insan herşey demokratik sistem üzerine kurulu inşaa edilmiş ve ilerlemektedir...yeni sistem olan da Demokratik temeller üzerinedir...

Dünya değişiyor ve değişen dünyada eskinin yeniyle yer değiştirdiği oluyor eski sistemler olan koalisyon dönemleri geride kaldı eskiyi değil yeni dahada geliştirmek üzerine yogunlaşmalıyız çünkü Sistem böyle ilerliyor daha açık yazamam....

Siyasi konulardan çok uzaksın ve yanlış bilgileniyorsun Avrupa veya başkası bir çok konuda iç hukukumuza karıştılar 90 da da oldu 80 de de oldu tarıhı karıştır ve lutfen dogru bılgılen tarıhı karıştırmadan cevap bulamazsın.....Ben sana tek tek zamanları anlatırsam buradan ısın ıcınden cıkamam lutfen sen arastır ve bılgı sahıbı ol....

Yazılarının bazılarına daha önceki yazılarda oldukça içtenlikle sundum tekrardan okuyup surecı degerlendırebılırsın Gucler ayrılı ve surec ıle ılgılı kısmı bahsedıyorum...

Çatışmalar olmadı çatışma ortamı yaratıldı ve oluşturuldu evet o zamanlar surecınde o sureclerı yaşamamız ulkemızın neredeyse 50 yıl gerıye gıtmesıne sebebıyet verdı belkı 50 yıl gerıde olmsaydık bugun teknoljık ve sıstemsel anlamda daha ılerı noktada olabılırdık o yuzden dıyorum ya geçmıslerden dersler cıkarıp gelecegı daha ıyı bır sekılde ınşaa etmelıyız dıye...

F-15 uçağı mukemmel bır ucak degıl envanterden çıkarılmamız sorun olmadı fakat bu surec bızı kendı mıllı degerlerımıze daha da ıttı dıyebılırım Kendı mıllı degerımızı urettıgımızde dısa bagımlılıgı bıraz daha azaltacagız dıyebılırım.....Dışa bagımlı ne kadar az olursak buna pararel mılı gelısımde daha onde olmaya baslarız dıyebılırım...

Bence ABD ıyı bır TICARI ortaktan oldu bu konuda bence bız degıl ABD uzulmesı gerekıyor Satacagı F 15 ler ıle bır cok TICARI PARA kazanabılırdı burada bence ABD nın kaybı Turkıyenın ıse MILLI gelışım anlamında önem vermsı hususunda kazanımı oldugunu dusunmekteyım Yeter kı bu surecı pozıtıfe çevırelım...

Söylediğim üzere SİSTEM HALİ bu şekilde olacak ve herhangi bir değişiklik olmayacak sadece Sistem envanteri gelişip dizayn edilecek muhtemel sorunların eksıklerını gıderme anlamında Siyasi partiler nasıl bir ittifak içinde olur olmaz onların demokratik seçimde kendi belirleyecekleri bir durum diyebilirim...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
-Da ben korona'ya odaklıyım.

Bu bir uyarıdır. Libya'da ne işimiz var? - Yurta sulh cihanda sulh bizim ilkemiz değil mi?

Suriye'yi bilmiyorum. Jeopolitiği fazla bilmem.

Ama Rusya agresif ve yayılmacı bir ülkedir. Tayyip de onun mütefiğidir. İran da onun mütefiğidir. trump da o kafadadır.

Benim dediğim: Bu 19 yy zihniyetidir. Var işte kocaman G20 üyesi büyük bir ülkemiz. yetineceksin. sanayileşeceksin. GDO sokmayacaksın. tarımı destekleyeceksin. diğer ülkelerle işbirliği yapacaksın.

Kıbrıs olayı zaten kapanmıştır. Türkler yaşıyor o kısımda. Kim ne diyebilir?

/ Kürdistan da zaten olmaz. dediğim şey yüzünden olmaz. Orası Katalonya değilki referandum yapıp yol vereceksin. Bunlar AB ile konuşulan konulardı zaten.

AB "2050 yılına kadar karbon salını açısından nötr olma" sözleri veriyor.

Bunları takip edelim.

Popülist liderler senden özgürlüğünü alıp günü kurtarmana yardım ederler.

Mesela Bolsıonaro: Adam Covid'İn var olduğunu bile kabul etmiyor. "Eve kapanmaları teşvik etmem" diyor.

Yani çok tartışmayalım. Ama belirli pencereden bakarsan olayın bir kısmını görürsün.

Daha küresel yaklaşma vakti geldi. Yeni santral bildiğim kadarıyla Rusya'da da kurulmuyor. Nükleer enerji çok pahallı ve kirletici bir olay. eskiden Fransa'nın enerjisinin %70'i nükleer enerjiydi. Şimdiki hedefler %0 nükleer enerji. Nükleer eski, kirli, riskli ve bakımı zor bir enerji.

Güneş daha ucuz, daha verimli, üretimi filan daha kolay.

Yani sizler genelde zeki kişiler oluyorsunuz. O zekayı biraz da şüpheciliğe yatırsanız, biraz da bilimsel yaklaşsanız, zaten benle aynı sonuca varacaksınız.

+ 20 sene yetmiş olması lazım. Bana yetti. 2001'de geldi. dediği gibiyse niye gitmiyor? Putin niye gitmiyor?

Ve dediğim gibi. Kalıcı / gerçek çözümler sadece demokraside üretilir. demokrasinin tüm eksiklerine rağmen bu yine de diktatörlükten iyidir.

İran da cumhuriyet. İran'ın molla rejiminin de sokağa çıkmaya hazır milyonları var.

Gerçek iran halkı ne yapıyor?

- Eziliyor. Aç kalıyor. Petrol çağı bitiyor adama petrolün 1 damla faydası olmamış.

Zaten siyasal islamın amacı bu. Emperyalist bir proje. "Bunlara çok para gidecek bir yolunu bulsak da gelişip bizim başımıza çıkmasınlar" projesi bence. BU da benim komplo teorim.

21 yy'da Almanca "Gottes Stadt" yani "Tanrı Devleti", İlahiyatla yönetilen ülke istiyor.

O yüzden böyle bir şeye inanan tabi Atlantis'e filan da inanır.

Da burada bırakacağım. Ben Şüpheci / eleştirici bir insanım. Yani her şeye inanmam. Yapım öyle.
---------------------------------------------------------------
Yazdıklarımı okumuyormusun bilemem fakat lıbyada ne ışımız oldugunu soyledım yukarıdakı yazılarda Lıbya baslıgını ozellıkle ayrı cızdım oku ıstersen ayrıca yazmayacagım....Surıyeyı de ayrıyeten yazdım....oku sadece oku...

Siyasılerı nasıl gördugunu ve hangı acıdan baktıgını bılemıyorum ama en azından ben senın acından bakmıyorum...

Tarımın desteklenmesı GDO lu urunler konusunda haklısın sana hak verırım hatta katılıyorumda Sanayıleşme yetmez teknoljık gelışım ve yatırımlarda oldukça gereklı dıyebılırım...

Kıbrıs konusunu sen kapatmış olabılırsın ama surecı kapatmayan dunyanın bazı ulkelerı var ve bu konuda stratejık bır cok hamle yapıyorlar bu konuda da lıbya oldukça önem kazanıyor hava ve denız sahanlıgı anlamında. dıyebılırım..

IRAK ta hatırlarmısın bılemem ama bır seçim planlanıyordu bu olamadı Turkıye baskısından dolayı devamında Teror korıdoru eger mudahale edılmeseydı akdenıze ınecektı buda bagımsız devlet ıcın on adımın tamamlanmış olacak olmasıydı Kurt halkı Turkıye Cumhurıyetının en degerlı paydaşıdır bır butunun parçasıdır Kurt halkını Teror gruplarıyla bagdaştırmak son derece yanlış bır surectır...

ABD degıl tum dunyada ulkelerı egsoz emısyonu konusunda sözler verdıler tutmakta yukumluklerınde dıyebılırım ne kadar tutarlar orasını bılemem..

Dunyada her Siyasi lıder populısttır başta olsun yada olmasın sadece bır yere baglamamak gerekır yanlış olur...

Hangi ülkede kaç adet nükleer santral var?

Videoyu izlemeni istiyorum...
Videonun sonunda inşaaa halinde olan reaktörleer ve ulkeler var Hani rusyada yenı reaktör olmuyor dıyorsun ya bır gör istersen :)

Nukleerr dogru degıl ama Dünyada uygulanıyor...

Guneş enerji santralleri ulkemızde gelışmeye ve proje bazlı ılerlemeye devam edıyor zamanla dahada yaygınlaşacak ve gelecekte belkıde nukleer enerjıye ıhtıyac duymayacagız AMA bunun ıcın zaman gereklı Turkıye de sadece Guneş enerjı sıstemı projelerı ıslemıyor akabınde Ruzgar Enerjısınden faydalanmak uzere çalışmalar ve projeler devam edıyor ve ruzgar enerjılerıde ulkemızde bır çok noktada proje bazlı kullanılmaktadır..

Estagfurullah zekılık demeyelım sadece çok fazla okuyan çok araştıran bılgılenen dıyelım....faydası olabılıyorsa buda faydalanana guzel katkı saglar dıyelım ama okumak çok önemlı yoksa bılgı durduk yere ınsana gelmez :)

20 sene belkıde 30 sene gıtmemesınden zıyade halk neden sevıyor dıye bakarsak dogru cevapları bulmuş oluruz Halkın gorupte sızın goremedıgınız yada sızde olmayan nedır dıye sorarsan daha net cevap alırsın ...

Söylediğim üzere Başka ülkelerin siyasi yapıları değil kendi ülkemin gelişimi ve teknolojik anlamda ilerlemesi benim için herşeyden daha önemli diyebilirim..

Şüpheci ol hatta herşeye inanma ama lütfen ARAŞTIRMACI ve OKUYAN ol benden sana naciz tavsiye diyebilirim ta bi yine sana kalmış birşey..

Böyle.

Son düzenleme:

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
Hadi diyelim böyle birşey olmadı hadi diyelim ortada bir komplo teorisi var yaa durduk yere Hitler niye saga sola saldırdı çünkü buna mecburdu kaynakları tükenmiş ve ekonomisi bittikti ama bunu tek başına bitik almanya ile asla yapamazdı bazı arkadan destek gerekirdi bu desteği ben sana söylemeyim kendin araştır bul madem bu kadar iyisin kendin bulabilirsin..

Dünyada savaşlar yüzünden ölen insanlara benden fazla üzülen insan dünyada bulamazsın Bazen insanlar büyük ideolojiler yüzünden ne yazık ki savaşlardan dolayı hayatını kaybetmektedi ve bu olmaması gereken süreçlerdir Vicdani açıdan baktığımızda yüreğimizde bir yerin sızlaması gerekir ....

Alman halkı çaresiz değildi sadece ekonomik anlamda zayıf ve güçsüzdü Hitler savaş çıkarmak üzere seçilmiş bir liderdi geçmiş psikolojisini hitlerin yaşam biçimini izlersen kendisiyle ilgili fikirler elde edebilirsen ne demek istediğimi anlarsın adam tam bir pisikopattı.....

Hitler hapishanede uzun yıllar kalacak şekilde yargılanıyordu çünkü yaptıkları elde tutulur şeyler değildi ama bir anda bir kaç geceden sonra hapishaneden çıkarıldı bir insanın arkasında ekonomik güç yok ise ve bir insanın arkasından tutan yok ise kaldıgı yerden kısa sürede çıkamazdı....Hitler hapishane yıllarında bir kitap yazdı ve yazdığı kitapta KAVGAM adlı kitap oldu aç onu oku....Hitler yapaacaklarını tek tek kitabında anlatılıyordu bunlar bılındıgı halde hapıshaneden çıkarıldı...

- Yine gençken merak edip okumuştum onun kitabını. Öyle aman aman bir şey yok. Tıpkı Musolini gibi, Stalin gibi dönemin sert adamlarından biri işte. Ve halk da biliyordu onun nasıl biri olduğunu. Açlık / fakirlik cahil insanı bu tür kişilere yaklaştırıyor. Gerçek bu.

Koalisyon dönemi bu ülke için BÜYÜK bir BAŞ BELASI idi....bu beladan kurtulduğumuza çok sevindim Koalisyon dönemlerini çok bilmediğin için fikir yürütmekte zorluk çektiğini görebiliyorum...

- KOalisyonlu sistem birçok ülkede var. Çözmek istiyorsan, iki dereceli seçim sistemi getirirsin. Ama BU dinci kesimi siyasetin dengesini yine bozar. Yani yine dengesizliğe yol açar. Onun için tarikatı / hacıyı hocayı çözmeden hiçbir sistem işlemez. İran'da da öyle oldu. Mollalarla flört ettiler sonra iş işten geçti. Türkiye de İran 2.0 oldu. Keşke dönülse o yıllara (dönülebilse veya) Kenan Evren'in eseri. İnşallah mutlu olurdur bugünleri görüyorsa :)

O yüzden seçimde sandıkta hangı insan taktiri kullandıysa SAYGI duyulur burada A yada B partisi önemli değil önemli olan HALKIN TAKTİRİDİR kimse yada hiçbir sistem HALKTAN ve HALKIN İRADESİN den ASLA üstün değildir olamazda....

- Gecekondu mahallesinde tencere tava dağıtmak, dini esaslara göre yine fakir kesimleri örgütlemek takdir filan değildir.

İran'da halk "ben açım" diyor. Bunlar da kendi çarşaflılarını sokağa çıkarttırıp "Şeriatı bozdurmayız" filan diyorlar. Ciddiyet değil bu yazdıkların.

Yaa öyle birşey diyorsun ki sanki böyle bir süreç yaşandı Kardeşim şuan ülkede başı açık gezen yok mu ??? Var bu ülkede açık kapalı ayrımı var mı ?? yok...

- Var. Ben ayırıyorum şahsen. Çünkü böyle birşeyin dinde olduğuna bile inanmıyorum. Tatil beldelerinde rus hatunlar bikinili bunlar çarşafla geziyor. Görüntü kirliliği.

/Biz asla geleneksel giyinen köylü bayanlara filan bir şey demiyoruz. Ama başıma geleni anlatayım. Bir yerde doldum doldum. Sonra tamamen giyimi öyle olan, siyasi amacı da olmayan birine tepki gösterdim ve çok da pişman oldum.

Saçmalıktan başka bir şey değil. 40 derecelik Bodrum sıcağında denize siyah çarşafla giren tipler filan.

Siz insanları hakkaten tamamen salak sanıyorsunuz bence :)

Nufusunun yuzde 80 nı musluman bır ulkeden bahsedıyoruz bırakta ınsanlar dını ınançlarını ozgurce yaşasınlar.....yaşamak istemeyenlerde oldugu gıbı yaşasınlar bu ulkede ınançlar konusunda hıc kımseye zorlama yoktur olmazda .....Turkıye cumhurıyetınde olan her ınsan ozgurce ınanclarını yaşayabılırler bu kadar basıt...

1) kimsenin özgürlüğüne hiçbir zaman karışılmadı. Örtü siyasal bir semboldür. Ona karşıyız. Ben karşıyım. Yoksa dini geç. Köylü ise, kültürü öyleyse örter. Kim ne zaman karıştı?
2) Öyle bir şey yok. Hz Peygamber kadın akrabalarına kötülük yapılmasın, tanınmasından diye "baştan aşağı örtünün" demiştir. Arabistan çok sıcak olduğu için, Peygamberden önce de siyah kumaşla örtünme vardı.

Dünya Nüfüsunun artması seni ilgilendiren bir durum değil seni ilgilendirmeyen duruma girme.....

Dünyada insanlara yetecek kadar yer ve gıda vardır Baştada sana söyledim kolay olanı herkes yönetir önemli olan zor olanı yönetebilmektir .....Bu kadar basıt.

- 1 saatir konuşuyoruz siyaset konuşmaya yeni başladık. Hayır yok. 7 Milyarda kalman lazım hatta 6 Milyara dönmen lazım.

Mesele yer ve yemek değil. O insan plastik poşet kullanacak. ona plastik oyuncak alınacak. ona ev gerekecek. araba gerekecek. okul / hastane / eğitim gerekecek. Hayvan gibi değil. İnsan sanayileşmiş bir varlık. Öyleyse ona göre kendini ayarlayacak.
1) Cumhuriyyet ile yönetilecek (çünkü başka türlü yönetilemiyor)
2) 5'İnci sanayi dervimi dediğimiz olay var. Yani aynı sanayi toplumu. Ama kullan-at sistemi / rekabet sistemi değil. Doğaya uygun sera gazı olmayan üretim. Ve ulusal ve uluslar arası düzeyde daha paylaşımcı / iş-birlikçi.

Yani Çinliler gelmeyecek. Takip etmiyorsun. tabi anlamazsın. Ama 19 yy yayılmacılığı bu dönemde iyi sonuç vermez. Rusya'ya da vermez sana da vermez. gerçek bu.

F-15 uçağı mukemmel bır ucak degıl envanterden çıkarılmamız sorun olmadı fakat bu surec bızı kendı mıllı degerlerımıze daha da ıttı dıyebılırım Kendı mıllı degerımızı urettıgımızde dısa bagımlılıgı bıraz daha azaltacagız dıyebılırım.....Dışa bagımlı ne kadar az olursak buna pararel mılı gelısımde daha onde olmaya baslarız dıyebılırım...

- Tam tersine. Senin S-300 Suriye'de var. Ama İsrailin F-15'lerine karşı tamamen etkisiz.
Biraz araştır. F-16'dan daha iyi olan tek uçak F-15.

Rusya'nın Su-27 / Su-57 uçaklarını iyi diyorlar. İran filan almış.

Ama F-15 yine daha iyi.

Bunları araştırın. her söylenilene inanmayın.

20 sene belkıde 30 sene gıtmemesınden zıyade halk neden sevıyor dıye bakarsak dogru cevapları bulmuş oluruz Halkın gorupte sızın goremedıgınız yada sızde olmayan nedır dıye sorarsan daha net cevap alırsın ...

- İşte 20 yy cumhuriyetçi anlayışı bilmiyorsun. Halk demek "halk beni seviyor" meselesi değil. O zaman İran halkı da mı molla rejimini destekliyor?

- Bir tarafta insanlar "açız" diye sokağa çıkıyorlar. Kurşun yiyorlar. Diğer tarafdan çarşaflılar "Biz rejimi çok seviyorum / İslam en büyük zenginliğimiz" gösterisi yapıyorlar.

Sadece şunu sorabilirim:

- Almanya'daki müslüman, İrandaki müslüman, Türkiye'deki müslüman.

Hangisi dinini daha iyi yaşayabiliyor sence?

Cevap: Gavur ülkesindekiler tabi ki. Çünkü Müslüman ülkenin müslümanının dini siyasal güç elde etme aracı olmuş. Sokak dilinde resmen ... olmuş artık. Müslüman ülkede isen, en iyisi dinden çıkmak ya da "dinden çıktım" diye yalan söylemektir.

Yaşadığım için söylüyorum: Yurt dışında, mesela baş örtüsü taksan bile (ki islamda yoktur), seni idare tmeye çalışıyorlar (medeni çünkü adamlar)

Sen de mesela domuz yağı yememeye filan dikkat ediyorsun. Yoksa oruç tutmak / namaz kılmaz, hiçbir sorunun olmuyor.

Aynı şeyi tekrar edeceğim:

Dünyada 1) Akıl çağı vardır. 1700'lü yıllarda başlayıp 20 yy'la bugüne kadar gelen.
Sen a) bunu kaçırmışsın. Anlatsam da anlamıyorsun. "Müslüman lider iyi lider" diyorsun. Ben de "tamam" diyorum. Sen Kanuni Sultan Süleyman dönemindesin. Ama sana şunu söyleyeyim. Mollalar / Hacı Hocalar Osmanlının başına da sürekli bela olmuşlardır. BU konudaki lise bilgilerinin benden daha iyi olması lazım.

Ben söylediğim bu değil:

Ben Jair Bolsonaro / Trump / Putin gibi adamlardan söz ediyorum.

Ben Regan'In Michail Gorbatchev ile 80'li yıllarda imzaladığı nükleer silahsızlanmadan söz ediyorum.

Sana sevdiğim adamları söyleyeyim, Bunlar Emanuel Macron, Angela merkel, ursula von der Leien, Barack obama filandır.

Joe Biden da yaşlıdır, ama seçilebilmesi hepimizi ciddi şekilde rahatlatır.

Sana göre Rus halkı Putin'İ seviyor. O da 20 senedir iktidar.

Ben de diyorum ki Çin bile bu zihniyetten yavaş yavaş sıyrılmaktadır.

Yani al, ele geçir, sat, o almasın, sen al, doğayı önemseme, güçsüzü ez, dünyaya yayıl vs... bu çapulcu zihniyetidir. Putin'e de o yüzden karşıyım.

Hayır: Atamız ne demiş: "Yurta sulh / cihanda sulh"

Yarışmak mı istiyorsun?

- O kadar mühendisin / eğitimli insanın var. kendi elinle RES GES santrallari kur mesela. Bunları Çine sat. Tarıma GDO'lu ürün sokma. AB ile iyi geçin. Savaştan / ölümden kaçan insanı sev. Herkes "Türkler bunları ne kadar güzel ağırlıyor" desin. Kurana yazılanı uygula biraz. Örnek müslüman ülke ol.

Detaya girmeyeceğim.

Ben diyorum ki "bu daha uyarı". Doğaya saygı gösterilmesi konusu ciddidir. İnanmazsanız inanmayın sizin de inanacağınız gün gelir. Covid on yıllardır doğada yaşayan bir virüs. aşırı kalabalıklaştığımız ve küreselleştiğimiz için, sadece tuhaf hayvan yiyen Çinli hastalanmıyor. 1-2 hafta içinde virüz oradan çıkıp İsviçre alplerine kadar gelebiliyor.

Geçmişte de veba filan vardı. Ama Vebanın Çinden Avrupa'Ya geçmesi aylar sürüyordu. Şimdi 1 günde bile hastalık yayılabiliyor. Yani değişim var. Bizim de kafaları değiştirmemiz lazım biraz. Mantıklı olduğunu biliyorsun. Öyleyse yapacaksın. Bunu söylüyorum sadece. Daha da yazışırız ama bence siz beni anladınız.

Leonardo18

Üye
Yeni Üye
AB konusunu da kısaca açıklayabilirim:

- Bu bir din konusu / Kıbrıs konusu / Kürdistan konusu değildir.

Bizim tarafımızda:

İnsanımızın yaklaşık yarısı cumhuriyet ilkelerini / çağdaşlaşma gereksinimlerini anlamış ve kabul etmiştir.

Diğer yarısı etmemiştir. Tarım toplumu düzeyinde kalmış / kentleşme aşamasına geçememiştir.

Atatürk'Ün öyle bir hikayesi var. Bulgaristan ziyareti sırasında kendisini opera'ya davet ediyorlar. Çok da güzel bir opera. Paşa'Yı düşünceli görüp nesi olduğunu soruyorlar. Paşanın aklından geçen: "Adamların operası var ve gayet de başarılılar, bizim niye yok?"

Bunlar hep aşamadır. Adımdır.

İnsanlar sanıyorlar ki Avrupa bir çeşit dünya'da cennet. kendi ülkesinde işi olmayan herkes oraya gidebilir.

- Değil. Bu inanç 1960'larda kısmen doğruydu. Savaş sonrası Almanyasında çalışacak nüfus yoktu. O yüzden bizden insan aldılar. ve çok zor hatta insanlık dışı şartlarda olmuş bir şeydir.

Şimdi adamlar Akdenizden gelen göçmen dalgası + Suriye'den gelen göçmen dalgası ile uğraşıyorlar. Merkel guygusal insani bir karar alıp 2 milyon Suriyeliyi kabul etmiştir. Ama bunun sebebi Suriye'de savaş olmasıdır.

O yüzden:
- Sen niye AB'ye girmek istiyorsun? Önce onu anlamamız gerek.

Şİmdi Başbakanın karısı örtülü ise bir defa ben karşıyım. Hükümetin amacı ne ki AB'ye girmek istiyor. Sen batıya yaklaşmak, çağdaşlık değerlerini kuçaklamak, daha medeni ülkeler grubuna katılmak istiyormusun?

- Yoksa bilmişlik yapıp kendi Osmanlı zihniyetini onlara mı taşımak istiyorsun.

/Neyse.

Oranın da popülisti / muhafazakarı var. Sen onların eline koz veriyorsun. Onlar da bunu fırsat bilip "Türklerden AB üyesi olmaz" filan diyebiliyorlar.

- Yani bunlar hassas diplomatik konular. O yüzden yine: bunu çözecek olan cumhuriyet / güçler ayrılığı / çağdaş hukuk devletidir.

Tek adamın çözeceği bir şey değildir. Aday olmak için 40 sene bekledik. 20 senedir de adayız. Bu iş değildir. Bence AKP çıkmasaydı şu anda girmiştik. Tabi benim öngörüm bu. Belki de yanlış biliyorumdur.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
@Leonardo18
Senle sohbet etmek oldukça güzel farklı fikir ve düşünce içerisinde olsakta yinede güzel

Cepten bağlandığım için laptop a gecmem gerekiyor birazdan geçip cevap yazmak istiyorum

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Hitler ilk çıktığında biliniyormuydu ??
Hayır

Peki hitler alman vatandaşımıydı???
Değildi....

Peki hitler zamanında ilk başlarda popülermiydi??
Değildi...

Peki nasıl oluyorda bir anda bu insan büyük bir sahnenin oyuncularından biri oluyordu??
Cevaplar bulabilmek için gerçekten de düşünmek ve felsefeden neden nasıl niçin ve ne şekil sorularını sormak lazım.....ben bir çok cevap biliyorum ama bu cevapları sana bulabilmen için bırakıyorum..

Hitlerin KAVGAM kitabında bakıldığında birşey yok gözükür ama öyle düşünce akışı var ki insan okuduğunda bir anda kendini içeride bulabiliyor ufak ama bazen önemli nuanslar olabiliyor...dikkat etmek gerekir..

Halk hitleri bilmiyordu ki.....Hayatlarına girdikten sonra halk bilmeye başlamıştı...

Evet Koalisyonlu sistem bir çok ülkede var ama problemli haliyle biz çözmek için değil devletler sorunlarını çözmek istiyorsa sistemlerini gözden geçirmek durumundalar.....Siyasi envanterlerin bazen bazı hataları olabiliyor bu sadece ülkemizde değil dünyada siyasetinde de olabiliyor....İnsanları o cu bu cu diye ayırmam ama şunu iyi bilirim din ile devlet işi ayrı yollarda yürütülmesi gerektiğidir iki kavram iç içe girince bazen karmaşa hakim olabiliyor......

Fakat siyasi liderlerin inanç değerlerini esas göstermesi ve sergilemesi bir sorun olmaz çünkü avrupa ülkelerinde de hatta latin amerikada da din mensupların siyasiler ile inanç değerlerini yaşadıkları süreçler var mesela trump başa geldiğinde evanjelistler ile bir ayin açık olarak yapmıştı....Buna pararel olarak bir çok avrupalı siyasilerde dini inanış ve yaşayış biçimlerini sergilediler bunun yanında ortadoğuda da İsrailli siyasiler de dini inanış ve yaşayış biçimlerini sergilediler...

Aslında biliyormusun...?
Din dünya için yaşayış biçimi için insanların gerekli duyduğu ihtiyaç duyduğu en değerli yaşam biçimidir diyebilirim siyasi yönetimlerin tamamiyle sistemsel olmasının yanı sıra bazı parçalarınında dinsel olması gerektiğini oldukça düşünen bir insanım..

Söylediğim üzere hangi envanteri dagıtırsan dagıt hiçbir zaman oyun garantisi yoktur olamazda geçmişte ki ögrenci yıllarımda ki anımı paylaştım yani o zamanlarda GENÇ PARTİ oy almak için cep telefonu dagıtmıştı partiye üye olan herkeese telefon ve SIM hattı vermişti

O zamanlarda da oy sözü alınmıştı ama bu benım yakın cevremde olan 3 arkadaşı oyunu ve taktırını baska yönde kullanmıştı ...Yani şunu demek istiyorum OYUN GARANTISI asla olmaz bu şekilde dagıtmak tamamıyle halkın faydasına olur keşke daha çok yardıma ihtiyac olan ınsanlara dagıtım olsa çok sevınırım Yardıma ihtiyac ınsanların komuru tenceresı hatta beyaz esyası oluyor ne guzel :) Yardım bıcımı yeter kı ınsanlara olsun bundan guzelı yok ama tekrar dıyorum OYUN GARANTISI asla olamaz...

İRAN da halk açım demiyor İRAN da halk REFORM istiyor sorun bu yoksa iran da yetecek kadar kaynak ve üretim olagını musaıt.....IRAN a karşı o kadar ambargo var kı İRAN ve Halkının bu süreçte bile halen ayakta kalması finansal açıdan oldukça iyi oldugu anlamına gelir....AMBARGO olan ulkelerde buyuk gelışım beklememek gerekır yada IRAN a bakarken kendı ulkenın açısından bakmamak gerekır IRAN da sayısız kalem duzeyınde AMBARGO çeşiti var olaya uzaktan degıl yakından bakabılırsen tabloyu görebilirsin...

Senin İstanbul fatih te gördüklerin Suriyeli yada Arabistan vatandaşı insanlar son zamanlarda Araplar ülkemizden oldukça fazla gayri menkul aldılar bu insanlara denk geliyorsundur....Fatih i ben gezdim sakallı insanlar gördüm ama öyle yogun mıktarda kara çarşaflı insanlar görmedim tek tük sakallı insanlar denk geldi ama buda inançları geregidir İsrailde hahamlar başlarında keple gezerler burada sorun olmuyor :) birde bu açıdan bakmak gerekir..

Söylediğim üzere ülkemizde bir çok illerde Arap vatandaşlar ülkemizde yer aldı ve bazı suriyeli iş adamlarıda bazı yerlerde ülkemize yerleşti...

Bazen tatil beldelerinde denk gelebiliyorlar bazen ilçelerde de denk gelebiliyorlar bazen şehir merkezinde denk geliyorlar.....Bana da tatil beldesinde çarşaflı insan denk geldi ama ben o insanın nereli olduğunu bildiğim için sorun teşkil etmedim resepsiyonda nereli oldugunu öğrenmiştim Odanın temizliği için anahtar bırakmak üzereyken diyelim...

Ülkemizde böyle çarşaflı insan yok denecek kadar o kadar az ki .....belki bir belde de 100 kişi içerisinde ya 1 çıkar yada hiç çıkmaz diyebilirim....

Sorun bu değil sorun gelişmeye devam edebilmemiz geliştikçe gelişen ve değişen çağda insanlarda haliyle değişime ugrayacak....insanların inanç degerlerine birşey diyemem demek te istemem.....

Çağdaş ve Modern bir Türkiye den yanayım her anlamda ama insanların da inanç değerlerini özgür yaşamasını oldukça savunan ve üstünde duran bir insanım.....İnsan dünyaya bir kere geliyor ve inanç degerlerinde de özgür olabilmelerini ve kendilerini rahat hissetmelerini istiyorum bu sözü her din için ve inanç için özellikle söylüyorum....Neyse bu konu üzerinde çok durmak istemiyorum bu konu üzerine başkada söz eklemek istemiyorum...İnsanlar için hassas ve özel konular....diye dip notu bırakarak tamamlıyorum..

Ben insanlara asla SALAK demem ve Ben insanları her zaman hangi dil din ırk ve inanç olursa olsun EL üstünde tutan biriyim beni ne kadar tanıdın bilemem ama ben böyle bir insan asla değilim....İnsanların üzerine çok titreyen ve Üşümesinler diye onlara battaniye örtmeye özen gösteren bir insanım ne kadar başarılı olabiliyorum orasını ALLAH bilir..

MESELA....
İtalya ve İspanyaya Ülkemiz yardım gönderdiğinde ve yardım yerine ulaştığında o kadar mutlu oldum ki bu anı kelimelerle anlatmak o kadar zor ki ancak insan vicdanen bunu hissedebilmesi gerekiyor...

Yazılarımda ARAP lar filan dedim yukarıdaki yazılardan bahsediyorum şöyle yanlış anlaşılmak istememek için ayrıca vurgulamak istedim dünyanın hiçbir Halkı benim için ötekileştirilmiş asla değildi yeter ki İNSAN olabilmenin erdemini yaşayalım ve yaşatabilelim diyebilirim.....Benim insanlardan istediğim Ülkesine ve Devletine baglı oldugu kadar saygı duyan insanlarında olmasını istememdir...Ülkemizde var olan yerli ve yabancı her insan için söylüyorum...

1--Dini inanışlarda bu ülkede çok karışıldı başörtüsünden dolayı asker içerisine alınmayan aileler ...annesi başörtülü diye askeri liseye alınmayan insanlar....imamhatiplere koşulan katsayılar vssss.....anlaşılan Türkiye ile ilgili eksik verilere sahipsin bilgiyi nereden alıyorsan yanlış alıyorsun geçmişi ve tarih sayfalarını karşıtırırsan bu ülkede inanç degerlerine karşı bir çok engellemeler oldu diyebilirim...Araştırma yönün öok zayıf buradan eksi puan alıyorsun...

2--Hz Peygamber diye dünyada peygamber yok adını tam yazmadığın için bu konuda sana cevap verebilmem zor.....Örtünmek kuranda vardır fakat bunun örtünme biçimleri vardır Kocaman bir çarşaf a bürünmeye gerek yok sadece gözükmemesi gereken yerlerin örtünmesi ve kapatılması yeterlidir....

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Siyaset konuşalım hiç sakınca yok .....Hoşumada gider ama siyasi seviyeyi bozmadan oyun bozanlık yapmadan diyelim...

Beni dünyanın nufusundan zıyada Dunyada bunca zaman içerisinde neler uretebildik ve neler kazanabildik devamında zamanımızı insanlar olarak nasıl degerlendirebildik benim açımdan bu çok daha önemli...

Eğer dunyada zamanı olumlu kullanabildiysek ve uretımı çeşitlendirebildiysek bu bizlerin kazancı olur cunku zor olan surecı ılerletebılmek gerçekten bu ıkı envanterın etkenlıgı cok onemlı dıyebılırım yoksa bugun dunyanın nufusu 1 mılyar olsa yarınlarda gelecek yıllarda dunya yıne 3 mılyara cıkar dersın kı dogum kontrol dıyeceksın....

Iyı böyle de ılerleyemezsın zamanla dunya nufusu yaşlanacak ve zamanla çocuk ısteyen bıreyler sıstemden dolayı olmayacak sonrasında uretım ve zaman ıcın dunyada cocuk u tesvık edeceksın ve yıne başa doneceksın....dersın kı uretımde robotlar olacak....böyle bır surec olsa bıle zamanla yapay zeka sıstemı ele gecırecek ve bellı sıstemın kontrolunde olacak zaman sonra zekalaşan yapay zeka ınsanın buyuk tehlıkesı olacak ve fakat bu sefer başa donme fırsatın hıç olmayacak ...

Ben bu surecı sureklı soyluyorum sorun dunya nufusunun fazla olmasında degıl sorun kendımızde sorunlara çözüm üretememizde kaynaklı çünkü dünyada kimse sorunları çözmek için kafa yormuyor herkes herşeyi hazıra beklıyor bu yuzden de dunya nufusu ınsanlara problemlı gozukuyor ...Sorunların cevabı çözümden geçer bunu unutmamak gerekir....

Üretimin cevabı ÇÖZÜM den geçer Çözüm içinde ÇABA ve EMEK ister.....Bu dünyada öyle bir sistem gelmeli ki sistem kendi içerisinde ki kendi türbülansını yapsın insanlarada dünyada keyifli zaman geçirmek kalsın diyelim...

1---Sisteme dünyasal bakan biri oldugum için dünyada Cumhuriyet diye bir sistem yok ve hiçbir dünya ülkeside Cumhuriyet sistemini istemez ben daha ileri seviye sistemlerle ilgileniyorum o yüzden Daha yenilikçi ve daha çağdaş sistemlerin dünyaya entegre olmasını isteyen biriyim basitle değil zor olanla ilgilenmek benim alanım diyebilirim.....Büyük sistemler daha çok ilgi alanımda diyebilirim...

Cumhuriyet sistemi Türkiye için iyi ve ideal lakin dünya açısından bakarsak dünya olarak daha büyük bir sisteme ihtiyacımız var diyebilirim...O yüzden de dünya ülkelerinin ortak alanda entegre olabileceği sistemde nefes almaları daha önem arzeder diyebilirim...

2--Dünyada yeni bir sanaayi devrimi gelecek hatta dünyanın yapısı sistemleri tamamiyle değişecek buna pararel olarak sanayi alanlarda meslek grupları ve yani iş alanları gelecek devamında az çalışan ile daha buyuk işler yapılacak fakat böyle bir süreçte bile yeni tanımlamalar gelecek bu tanımlamaların adları koyuldukça dunya bu sıstemı yakından görecek diyebilirim ne zaman olur onu zaman gösterir diyebilirim..

Yayılım yok Dünyada öyle bir sistem yapısı oluşturulacak ki insanlar ve ulkeler tek bir çatı altında toplanacak Dünyanın finansı ÇİN e kayıyor gelişim ve süreç entegreleri bu yönde ilerliyor bugun farkedemezsin ama gelecekte farkettiğinde biz bunu zamanında konuşmuştuk dersin ...

Biz S-400 var S-300 dediğin surıyede var dediğin sistem daha aşağıda ve eski bir versiyon s-400 bir ust uretım ve gelısmış bir urun Türkiye sadece s-400 için alım yapmadı ımzalar atılırken s-500 LERI ortak uretım yapmak üzere attılar....Türkiye FX yerli savaş uçağı üretimi peşinde bunu ABD de Tekno fuarında sergıledıler ılk sergılenen bır prototıp tı ama zamanla dahada gelıstırıp daha serı hale getırebılecegımızı dusunuyorum....

PATRIOT ları bılırmısın bunlarda kumanda modulu vardır yabancı ve yerlı ucakları tespıt etmek ıcın kullanılır ıste bu kumanda modulu s-400 LERDE de var Rusya bıze kumanda modulunu serbest bıraktı bu çok önemli bir adımdı bu modül için eğitimler verildi tehdit tanımlamalarında ki radar tespiti adına önemli bir adım alkışlamak gerekir...

F-15 ler bana göre HANTAL uçaklar havada çok kabılıyetı olmayan uçaklar bana sorarsan F-16 nın daha modernıze halını almak daha karlı bır tıcaret olurdu dıyebılırım.......F-35 ABD de ne yazık kı buyuk hayal kırıklıgı yarattı ucakların gelısmesı ve menzıl açısından ılerletılmesı çok onemlı dıyebılırım Söylediğim üzere F-35 Türkiyemiz adına bir kayıp değil ABD adına aslında TİCARİ anlamda bence daha buyuk kayıp dıyebılırım...

Uçakların teknık analızlerınde kıyaslama yaptıgımızda Rusyanın bazı SUV uçaklarının F-35 den daha ıyı oldugunu gorebıldık dedıgım uzere F-35 gelıstırılmesı gereken bır ucak bu halıyle hantal dıyebılırım...

Buyur sana F-35 ile RUS SUV 57 KIYASLAMASINI sunayım......
Araştırman gerçekten de çok zayıf ve benden her gecen gun eksı notlar almaya devam edıyorsun :)

2019%2F04%2F02%2F750.jpg

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç