Cennet Ve Cehennem Varmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Cennet Ve Cehennem Varmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,442 kez görüntülenmiş, 260 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Cennet Ve Cehennem Varmı?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
"Benim demek istediklerimle hiç uyuşmadı.Ben orda kötünün dahi kötü olmasını açıklayacak sebepleri vardır böyle bakarsanız bir yere varamazsınız herkesin her konuda bir sebebi vardır, böyle devam eder bu.."

Korkmayın sizin bakış açınız çoğunlukla aynı. Ne söylerseniz söyleyin çoğunluğun bir parçasısınız. Herşeyi reddederek nereye kadar gidecek bu düşünce seli merak ediyorum.

"Ama herkes bu görüşü savunur ve kendi kabuğuna kapanırsa da kaos olur.Bu yüzden insan benim sorunsalım diyoruz yani insani olan herşey beni ilgilendirir."

Bakın sizde dahil bir korku impratorluğu zincirinde yaşıyorsunuz. Kaos olur, o olur, bu olur. Ya peki neden kaos olur hiç düşündünüz mü? Sebebi ne olur kaosun? Günümüzde insanlar=koyun/köle. Söyleneni bir an olsun reddetmedikce kaos kavramının ne olduğunu öğrenemeyiz. Yeniden verdiğim örneği tekrarlıyorum; Afrikaya bakın, Filistin'e bakın, Irak'a, İran'a, Çin'e, ve daha niceleri. Orada yaşıyan insanların ölümden korkuları yok. Orada yaşıyan insanların kaostan korkuları var. Ve kaosu yaşadıklarının farkında değiller. Neden böyle sizce? Bir aptal tarafından yönetilmek çok mu iyi dersiniz? Eğer insanlar başı boş dolaşsa kaos olacağından nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz anlamış değilim. İnsan olan herşey değil. İnsan gibi düşünen herşey beni ilgilendirir. Bir koyuna özenen biri sadece koyun değil, düşünce düşmanıdır.

"Elimden geldiği kadar açıklayıcı örnek vererek yazdığımı düşünüyorum.Nezaketiniz için teşekkür ederim..."

Asıl ben teşekkür ederim. Elinizden gelenleri bu kadar kısıtlamanızı anlamış değilim.

"Evet insanlar üretmek yerine birbirlerinin ruhlarını tüketiyorlar.Vay halimize ";)

Ruhların varlığına inanıyorum. Fakat geriye ruh kaldımı onu düşünüyorum. Bir karadeliğin içine çekilircesine sömürülen insanları gördükçe içimden intahar etmek geliyor içimden...

Hakikati hak edenler, ona günde sadece 5 dakikasını ayıranlardır.
Bakın sizde dahil bir korku impratorluğu zincirinde yaşıyorsunuz. Kaos olur, o olur, bu olur. Ya peki neden kaos olur hiç düşündünüz mü? Sebebi ne olur kaosun? Günümüzde insanlar=koyun/köle. Söyleneni bir an olsun reddetmedikce kaos kavramının ne olduğunu öğrenemeyiz. Yeniden verdiğim örneği tekrarlıyorum; Afrikaya bakın, Filistin'e bakın, Irak'a, İran'a, Çin'e, ve daha niceleri. Orada yaşıyan insanların ölümden korkuları yok. Orada yaşıyan insanların kaostan korkuları var. Ve kaosu yaşadıklarının farkında değiller. Neden böyle sizce? Bir aptal tarafından yönetilmek çok mu iyi dersiniz? Eğer insanlar başı boş dolaşsa kaos olacağından nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz anlamış değilim. İnsan olan herşey değil. İnsan gibi düşünen herşey beni ilgilendirir. Bir koyuna özenen biri sadece koyun değil, düşünce düşmanıdır.
Ordaki kastım insanların başıboş gezmesi değil kendi kabuklarından çıkmamalarıydı siz yine ilgi alanınıza çektiniz!İnsani olan herşey sizi ilgilendirmeli ne kadar insani olmasada! seninde bildiğin gibi yanlışlama isyan... doğum için şart!
Asıl ben teşekkür ederim. Elinizden gelenleri bu kadar kısıtlamanızı anlamış değilim.
Anlayamadığınız birçok şeyin yanına bunuda ekleyin o zaman..Nezaketli varlık.
Ruhların varlığına inanıyorum. Fakat geriye ruh kaldımı onu düşünüyorum. Bir karadeliğin içine çekilircesine sömürülen insanları gördükçe içimden intahar etmek geliyor içimden...
İntihar edin bencede...

AndroNova

Üye
Yeni Üye
Ordaki kastım insanların başıboş gezmesi değil kendi kabuklarından çıkmamalarıydı siz yine ilgi alanınıza çektiniz!

Ahahahahh. Demek insanları artık evlerine kapatmayı düşünüyorsunuz. Ne kadar güzel bir düşünce sizin için.

İnsani olan herşey sizi ilgilendirmeli ne kadar insani olmasada!

İzin verinde bunları ben düşüniyim ne dersiniz?

seninde bildiğin gibi yanlışlama isyan... doğum için şart!

Evet yanışlama hakkında bir kaç şey biliyorum.

Peki eklerim. Fakat bu aralar biraz meşkulüm, size benzer şekilde dünyayı anlamaya çalışan insanları düştükleri çukurlardan çıkartmam gerek.

İntihar edin bencede...

Dediğim gibi insanlığın gerçekleri öğrenmesi için onlara az da olsa birşeyler öğretmeliyim. En azından hayatım boyunca.

nietzsche...

Felsefe.net
Yeni Üye
sayın andronova inanç hakikatende bizim vazdeçilmezimiz herşeyimiz
insanların inancı belirler hayatlarını bir örnek vermek isterim

20 li yaşlardaki bir gence annen hakikatende senin annenmi diye sorulsa çok abes plur dimi.?
evet abes olur o genç kendisini yetiştiren saygıdeğer kadının annesi olduğuna inanır çünki.
ve gence dese ki DNA testi yapalım gerçeği kanıtlayalım.
muhtemelen testede karşı çıkacaktır genç.
ama yapılmasına izin verdiğini düşünelim veeee
gerçek bilimsel olarak annesi olmadığı kanıtlansa
genç yıkıma uğrar diğilmi?
çünki inancı sarsılmıştır.
bizlerde hiçbirimiz inançlarımızın sarsılmasını istemeyiz hepimiz annelerimiz ile mutluyuzdur.
buradaki anneyi diğer tüm inançlara benzetin lütfen
kimse annesini kaybetmek istemez yani inancını
güzel olan tüm inançları çoook büyük bir saygı ile karşılarım ben gerçi ne haddime ama benim fikrim neticede.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
sayın andronova inanç hakikatende bizim vazdeçilmezimiz herşeyimiz
insanların inancı belirler hayatlarını bir örnek vermek isterim

20 li yaşlardaki bir gence annen hakikatende senin annenmi diye sorulsa çok abes plur dimi.?
evet abes olur o genç kendisini yetiştiren saygıdeğer kadının annesi olduğuna inanır çünki.
ve gence dese ki DNA testi yapalım gerçeği kanıtlayalım.
muhtemelen testede karşı çıkacaktır genç.
ama yapılmasına izin verdiğini düşünelim veeee
gerçek bilimsel olarak annesi olmadığı kanıtlansa
genç yıkıma uğrar diğilmi?
çünki inancı sarsılmıştır.
bizlerde hiçbirimiz inançlarımızın sarsılmasını istemeyiz hepimiz annelerimiz ile mutluyuzdur.
buradaki anneyi diğer tüm inançlara benzetin lütfen
kimse annesini kaybetmek istemez yani inancını
güzel olan tüm inançları çoook büyük bir saygı ile karşılarım ben gerçi ne haddime ama benim fikrim neticede.

Bir ordunun gücü yediği büyük bozgunlarla ölçülür. Bizi biz kılan bunlardır. Bize şekil verenlerde.

Aksiyom

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ordaki kastım insanların başıboş gezmesi değil kendi kabuklarından çıkmamalarıydı siz yine ilgi alanınıza çektiniz!

Ahahahahh. Demek insanları artık evlerine kapatmayı düşünüyorsunuz. Ne kadar güzel bir düşünce sizin için.

İnsani olan herşey sizi ilgilendirmeli ne kadar insani olmasada!

seninde bildiğin gibi yanlışlama isyan... doğum için şart!

Evet yanışlama hakkında bir kaç şey biliyorum.

Peki eklerim. Fakat bu aralar biraz meşkulüm, size benzer şekilde dünyayı anlamaya çalışan insanları düştükleri çukurlardan çıkartmam gerek.

İntihar edin bencede...

Dediğim gibi insanlığın gerçekleri öğrenmesi için onlara az da olsa birşeyler öğretmeliyim. En azından hayatım boyunca.
Gerçekten çok merak ediyorum siz benim yazdıklarımı okuyormusunuz?Algılarınız adına kötü düşünmeye başlıyorum..AKSİNE KABUKLARINDA KALMAMALARI İÇİN İNSAN SORUNSALIMIZDIR DİYORUM!
Foruma yazdığınıza göre fikirlere ihtiyacınız vardır bu yüzden böyle bir yargıyı saçma buluyorum!
Kendini insanlığa adamış superman..Rol modeliniz çok hoş.Görevinizde başarılar...:)
Kendinizi insanlığa adamadan önce kendinize adasanız.O zaman intihar etmeniz daha kolay olur(!)..

AndroNova

Üye
Yeni Üye
"Gerçekten çok merak ediyorum siz benim yazdıklarımı okuyormusunuz?Algılarınız adına kötü düşünmeye başlıyorum..AKSİNE KABUKLARINDA KALMAMALARI İÇİN İNSAN SORUNSALIMIZDIR DİYORUM!"

Hmm. Sanırım yaşıyorum. Çünkü anlatmak istediğinizi daha yeni anladım. Nedeni dikkat eksikliğimin olması. :/

"Foruma yazdığınıza göre fikirlere ihtiyacınız vardır bu yüzden böyle bir yargıyı saçma buluyorum!."

Ben bu konu üzerinde fikir yürütelim demiştim. Nedense siz konuyu benim üstüme yığıyorsunuz. :)

"Kendini insanlığa adamış superman..Rol modeliniz çok hoş.Görevinizde başarılar..."

Teşekkür ederim, en azından bir şeyleri deniyorum. Buhulu camların arkasından bir şeyler söylemiyorum.

"Kendinizi insanlığa adamadan önce kendinize adasanız.O zaman intihar etmeniz daha kolay olur(!).."

"Kana içtiğin bir bardak su yada sevdiklerinin uğruna girdiğin bir yol gibi düşün gerçekleri ve onlar için sadece düşün ve anla hayatı. Ancak bu şekilde gerçekler uğruna yaşamış ve gerçekler uğruna kaybetmiş olursun. "
Andronova

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
AndroNova bu kadar yazdınız, okuduğum kadarıyla da tam bir din düşmanısınız. yazdığınız her şey düşmanca fikirler içeriyor hem dine hem topluma karşı bu düşmanlığınız neden? ha bir de islam düşmanısınız, modaya uygun olarak :) eskiden gitar çalınca kız tavlamak kolay olurdu, şimdi bu, islam düşmanı olmaktan mı geçiyor :D

AndroNova

Üye
Yeni Üye
AndroNova bu kadar yazdınız, okuduğum kadarıyla da tam bir din düşmanısınız.yazdığınız her şey düşmanca fikirler içeriyor hem dine hem topluma karşı bu düşmanlığınız neden?

Bir sözle özetliyeyim;

"Dinden çıkmama neden olan şey sadece kuran okumamdır..tavsiye ederim.."

ha bir de islam düşmanısınız, modaya uygun olarak eskiden gitar çalınca kız tavlamak kolay olurdu, şimdi bu, islam düşmanı olmaktan mı geçiyor

Kızdan çok düşünce tavladığımı sanıyordum. Sanırım artık böyle adlandırılıyor. Ne yazık. =/

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
islamiyet yalnızca kuran okuyarak anlaşılamaz... islam mimarisi ve şehircilik anlayışı, islami yaşam tarzı, mevlana, yunus, koskoca anadolu kültürü...
şahsen kuran okumaya başlamamın sebebi bu öğrendiklerim olmuştur. islamiyet hayranlık uyandıracak bir kültür yaratmıştır, bunu ancak ve ancak düşmanlaşacak kadar kör olanlar göremeyebilir. bu dine düşman olmak demek ciddi bir görgüsüzlük gerektirir. apartman dairesinden ayrılmadan anadoluyu dolaşmadan amerikan filmleri seyrederek yetişmiş bir nesil mevcut,,, anladığım kadarıyla siz de bu nesildensiniz. ben ihtimal veremiyorum,,,,,, anadoluyu gezdikten sonra islamiyete hayranlık duyamamayı... insan sırf bu yüzden bile müslüman olabilir :) ....
tabi dairenizde kitapların ya da internetin başından kalkmadan bir şey bulmayı umarsanız yanılırsınız.
gerçekten ihtimal vermiyorum,,,, anadoluyu bir gezin, sonra kuran okuyun,,, kesin düşmanlığınızdan kurtulursunuz. inanırsınız demiyorum fakat hayran kalacağınızdan adım gibi eminim...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
"Dinden çıkmama neden olan şey sadece kuran okumamdır..tavsiye ederim.."

=/

Yuzme bilmeden denize giren insanlar suyun kenarinda boyunu gecmeyecek kadar ki kisimda garip garip hareketler yaparak eglenir. Hatta bazi ukalalarida vardir ki soyle der;
Deniz cok kirli o yuzden yuzmek istemiyorum
Deniz cok soguk o yuzden yuzmek istemiyorum
Ben dibini gormedigim yere gitmem o yuzden acilmak istemiyorum

Gibi...

Kuran roman degildir. Duz yazi degildir. Makale degildir. Kuran dunyada milyonlarca hatta milyarlarca insanin mensubu oldugu bir dinin kitabidir ki bu kitap o bahsettigimi milyonlarca ve milyarlarca insan icin cok onemli ve kutsaldir. Bu yuzden cumle kurarken nereye gidecegini iyi kestirmenizi oneririm.

AndroNova

Üye
Yeni Üye
islamiyet yalnızca kuran okuyarak anlaşılamaz... islam mimarisi ve şehircilik anlayışı, islami yaşam tarzı, mevlana, yunus, koskoca anadolu kültürü...
şahsen kuran okumaya başlamamın sebebi bu öğrendiklerim olmuştur. islamiyet hayranlık uyandıracak bir kültür yaratmıştır, bunu ancak ve ancak düşmanlaşacak kadar kör olanlar göremeyebilir. bu dine düşman olmak demek ciddi bir görgüsüzlük gerektirir. apartman dairesinden ayrılmadan anadoluyu dolaşmadan amerikan filmleri seyrederek yetişmiş bir nesil mevcut,,, anladığım kadarıyla siz de bu nesildensiniz. ben ihtimal veremiyorum,,,,,, anadoluyu gezdikten sonra islamiyete hayranlık duyamamayı... insan sırf bu yüzden bile müslüman olabilir :) ....
tabi dairenizde kitapların ya da internetin başından kalkmadan bir şey bulmayı umarsanız yanılırsınız.
gerçekten ihtimal vermiyorum,,,, anadoluyu bir gezin, sonra kuran okuyun,,, kesin düşmanlığınızdan kurtulursunuz. inanırsınız demiyorum fakat hayran kalacağınızdan adım gibi eminim...

Teşekkür ederim. Ben o zaman bir görgüsüzüm. Ne diyebilirim ki. Toplumun bir parçası olan bir insandan böyle bir şey beklerdim.
Amacım sizin gibi olmak olsaydı. Gidip bana en çok kazandıran dini seçerdim. Ne de olsa bana bir şeyler sunuyor.

İyi günler.

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
tabi dairenizde kitapların ya da internetin başından kalkmadan bir şey bulmayı umarsanız yanılırsınız. .

:) Bu ve bir önceki yazınızı okuyunca acı acı gülümsedim ne diyeyim ki... Merak ediyorum eğer Hristiyan bir toplumda yaşasaydınız aynı mantıklı Hristiyan olur muydunuz? Aslında pek merak etmiyorum eminim ki olurdunuz :). Hele o devasa mükemmel gotik kathedralleri görseniz hemen istavroz çıkarırdınız :). Adamlar mimaride aşmış, dini çok sevmem ama mimariye aşığım bu sebepten dine şükürler olsun :). Bugüne kadar yapılan ilk yapıdan itibaren bir çok yapı din için yapılmış o yüzden dine az olsa sempatim vardır. Ancak hiç bir zaman "Adamlara bak ya ne güzel kiliseler yapmış yaşasın Hristiyanlık!" demedim veya sizin mantığınızla insanlar firavunlara tapmalı mimaride aşmış adamlar veya ilk tapınak Göbeklitepe'de yapılmış onların dini en doğrusudur kesin malum ilk yapıyı onlar yapmış. Şehircilik anlayışına gelirsek bence Yunan şehirciliği çok ilginç onların dinine tapalım :). Bunlar komik düşünceler yapmayın etmeyin. Dogma kötü şey...
Amerikan filmlerinden etkilenan birisi dine düşman değil Hristiyan olur, adamlar dünyanın en dindar toplumlarından. Daha mantıklı argümanlarla gelin lütfen.

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
Yuzme bilmeden denize giren insanlar suyun kenarinda boyunu gecmeyecek kadar ki kisimda garip garip hareketler yaparak eglenir. Hatta bazi ukalalarida vardir ki soyle der;
Deniz cok kirli o yuzden yuzmek istemiyorum
Deniz cok soguk o yuzden yuzmek istemiyorum
Ben dibini gormedigim yere gitmem o yuzden acilmak istemiyorum

Gibi...

Kuran roman degildir. Duz yazi degildir. Makale degildir. Kuran dunyada milyonlarca hatta milyarlarca insanin mensubu oldugu bir dinin kitabidir ki bu kitap o bahsettigimi milyonlarca ve milyarlarca insan icin cok onemli ve kutsaldir. Bu yuzden cumle kurarken nereye gidecegini iyi kestirmenizi oneririm.

Öncelikle dünyada milyarlarca müslüman yoktur yanlış bilgi veriyorsunuz. yaklaşık 1,5 milyar müslüman olduğu tahmin ediliyor ( wikipedia'ya göre 1,2-1,5 milyar). Ayrıca bir şeyin doğruluğunu ona inanlar kanıtlamaz veya eleştirlemez yapmaz o şeyi. Neden eleştirilmekten bu kadar korktuğunuzu doğrusu anlamıyorum. Zamanında Antik Yunanlar şu an anlatıldığında gülümsediğimiz mitlere inanıyordu. Ancak bir çok Yunan buna inanıyordu :).

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Öncelikle dünyada milyarlarca müslüman yoktur yanlış bilgi veriyorsunuz. yaklaşık 1,5 milyar müslüman olduğu tahmin ediliyor ( wikipedia'ya göre 1,2-1,5 milyar).

Tahminlerin dogru bilgi oldugunu dogru kabul edersek evet haklisiniz.

Ayrıca bir şeyin doğruluğunu ona inanlar kanıtlamaz veya eleştirlemez yapmaz o şeyi. Neden eleştirilmekten bu kadar korktuğunuzu doğrusu anlamıyorum. Zamanında Antik Yunanlar şu an anlatıldığında gülümsediğimiz mitlere inanıyordu. Ancak bir çok Yunan buna inanıyordu :).

Evet bir seyin dogrulugunu tahminler kanitlar size gore tabii. Ayrica Kuran okuyup dinden cikan birine; okudugu kitabin roman, makale yada bir duz yazi gibi okunmamasi gerektigini, manalarinin cok derin oldugunu, bu cevirileri yapan din alimlerinin bile bazen kelimelerde ceviri yaparken zorluk cektiklerini, hangi mananin daha uygun olup olamayacagini kestiremediklerini dolayisi ile Kuran'i okumadan once, gerekli birikimin ve dagarcigin olmasi gerektigini, bunun icinde dini kitaplarin okunmasini gerektigini, islam tarihinin okunmasi gerektigini, peygamberlerin hayatlarinin bilinmesi gerektigini, kitaplarin neden nicin ve kimlere gonderildigini bilinmesi gerektigini teferruatli sekilde degilde roman gibi okunmamasi gerektigini dile getirdim. Oradaki rakamsal degerleri vermemde ki sebep ise; hadi milyarlarca oldugunu tahmin etmesek bile ki bunlarin icinde bilim adami, yazar, basbakan, cumhurbaskani bir cok nitelikte insanlarda var; onlarin dusuncelerine ve inanclarina usluba uymayan bir sekilde kurulan cumle olarak gordugum icindi. Kaldi ki kendi inandigim ve mensubu oldugum dinin ve ona ait kitabin tabii ki savunuculugunu yapacagim. Tipki sizin kendi inandiklariniza yaptiklariniz gibi.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Ayrica elestirilmekten korktugumu kim soyledi? Nerden cikartiyorsunuz bunlari? Tahminlere cok onem vermeyin derim. On yargilari dogurur.

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
Savunabilirisiniz; ancak bu şekilde savunmaktan çok tehdit havası veriyor: "Bu yuzden cumle kurarken nereye gidecegini iyi kestirmenizi oneririm.". Ayrıca İncil veya Tevrat veya diğer birçok dini kitabı neden okumadınız? Neden onları araştırmadınız, belki yanlış yoldasınız onları okusanız onlara inanmayacağınızdan nasıl emin olursunuz? Bu şeye benziyor; çoktan seçmeli test sorusu cevaplamak gibi. Aşağıdakilerden hangisi doğrudur der, şıklardan A'yı okuyup ona doğru derseniz hata yapmış olabilirsiniz. Bu ilkokuldan itibaren öğretmenlerin öğrettiği bir yöntem. E'ye kadar şıklar var dikkatsiz olmamak için diğer şıkları da okumalısınız. Ancak bir çok sizin gibi insanlar uğraşmak istemiyor hangi toplumdaysa onun dinini benimsiyor, kolay olanı yapıyor. Düşünmek gerek, araştırmak gerek. Sizin mantığınıza göre diğer kitapları da aynı şekilde okumak gerek, yapın o zaman.

loralynn

Felsefe.net
Yeni Üye
Ayrica elestirilmekten korktugumu kim soyledi? Nerden cikartiyorsunuz bunlari? Tahminlere cok onem vermeyin derim. On yargilari dogurur.

İnançlarınız eleştirildiğinde tehditkarsınız buradan çıkarttım. Yanlış bilgilerdense araştırmalara önem veririm tahminler dediğiniz araştırmalar sanırım.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bu ve bir önceki yazınızı okuyunca acı acı gülümsedim ne diyeyim ki... Merak ediyorum eğer Hristiyan bir toplumda yaşasaydınız aynı mantıklı Hristiyan olur muydunuz?
ben bilmiyorum... siz nereden biliyorsunuz...?

sadece mimariyi aldınız dediklerimden... tabi dalga geçmek ve fikri çürütmek için kurnazca bir yol.
siz bir şehir hakkında yazılan en güzel kitabı okuduğunuzda o şehri tanıyamazsınız. mimarisini, sanatını ve insanlarını birebir görmeden edindiğiniz fikir ezberden öteye geçmez.
ayrıca "dini sevmemek" nedir? sanırım "din düşmanı" olmadan önceki evre :)... siz bilirsiniz odanıza kapanıp dini sevmemeye devam edin ya da biraz daha kitap okuyup din düşmanı olun. hatta arada bir arkadaşlarınızla bir araya gelip dini aşağılayan espiriler yapıp eğlenin :D...
tekrar söylemem gerekirse anadoluyu gezip de islamiyeti sevmemek deliliktir. hoş gidip avrupayı gezin hırıstiyanlığı sevin... ben kimseye buna ya da şuna inan diye bir şey demedim,,, sadece düşmanlık ve sevmemek eylemlerine anlam veremiyorum.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Savunabilirisiniz; ancak bu şekilde savunmaktan çok tehdit havası veriyor: "Bu yuzden cumle kurarken nereye gidecegini iyi kestirmenizi oneririm.".

Tehdit ile oneriyi ayirt edemeyecek biri oldugunuzu zannetmiyorum. Ki cumlemin sonunda bunu aleni sekilde gostermisim. Fakat onerim sizde tehdit havasi olusturuyorsa bilginiz acisindan soyleyeyim forumdaki yetkilerimden cok cumlelerime guvenirim.

Ayrıca İncil veya Tevrat veya diğer birçok dini kitabı neden okumadınız? Neden onları araştırmadınız, belki yanlış yoldasınız onları okusanız onlara inanmayacağınızdan nasıl emin olursunuz?

Okumadigimi nerden biliyorsunuz? Kaldi ki bir insanin musluman olabilmesinde ki sartlardan biride Allah'in Kitaplarina inanmak ve iman etmektir. Bunlar icinde o kitaplari bilmek ve dolayisi ile okumak gerekir degil mi?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
On yargilarinizdan kurtuldugunuz vakit daha verimli diyaloglar kurabiliriz bu sebeple suruncemeli bir sekilde sessizligime burunuyorum.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar