Cennet Ve Cehennem Varmı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde AndroNova tarafından oluşturulan Cennet Ve Cehennem Varmı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 37,675 kez görüntülenmiş, 260 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Cennet Ve Cehennem Varmı?
Konbuyu başlatan AndroNova
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AlperCADIROGLU

efefel

Üye
Yeni Üye
Bu konunun tartışması mı olur? Ben olduğuna inanırım,sen inanmazsın.Hepsi budur kardeşim...
İnanç konusu olan bir şeyi tartışmak beyhude bir uğraşıdır.
öyleyse inanan insanla inanmayan insan arasındaki farkı açıklamalısınız.ben kendi adıma bu farkı bilmediğim için bu kadar yazdım.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
işte ben ikisi arasındaki farkı soruyorum

sonuç olarak fark var..efefel...inanırsan oyle yasar ve oyle olursun ve cennete gidersin ..inanmazsan oyle yasar..... nereye gideceğini ben bilemem
efefel seni kastetmedim genel bir hitap

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
cennet, senin kendini iyi hissetmendir.o halde vardır.
cehennem, başına kötü bir olay gelmesi ve kendini çok kötü hissetmendir.ve o kesinlikle var.
o halde her ikisi de var.kimi cennettedir,farkında mı acaba.
kimi cehennemdedir ama çok mutlu olduğunu söyler.
şu halde ben kaderimden sorumluyum.

efefel

Üye
Yeni Üye
sonuç olarak fark var..efefel...inanırsan oyle yasar ve oyle olursun ve cennete gidersin ..inanmazsan oyle yasar..... nereye gideceğini ben bilemem
efefel seni kastetmedim genel bir hitap
inanan ile inanmayan arasındaki farkı sorarak kastettiğim birinin inanmasına diğerinin inanmamasına birdiğerinin de tereddüt yaşamasına sebep nedir?
kim yanmak ister ki?

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
kimin inandığını bilemezsin.kelimeler doğruyu yansıtmayabilir.adam ben inanmıyorum der.ama eylemlerine baktığın zaman
inanıyorum diyen birine göre daha inançlıdır.böyle vakalar var.yoktur demiyorum.

Lucretius

Felsefe.net
Yeni Üye
"Inanan" ile "inanmayan" arasinda bir fark aramak gerekmiyor, bir fark olmasi da gerekmiyor. Insanlar arasindaki tek fark iyi - kotu arasindadir, yani bir nitelikli dusunen insan vardir, bir de sadece dusunen insan vardir.

serkan.idealist

Felsefe.net
Yeni Üye
insanlar istediğini düşünebilir.nitelik, insanlara gerçek özgürlüğü anlatmaktır.her istediğini yapmak özgürlük değildir.
gerçek nitelik, bölünmenin ortadan kaldırılmasıdır.tek ve özgür.dünya.

Lucretius

Felsefe.net
Yeni Üye
Insanlar istediklerini dusunemezler demedim, dikkat ederseniz. Insanlar zaten istediklerini dusunuyorlar. Nitelikli dusunmekten kastim, ornek vermek gerekirse, ozgurlugun nerede baslayip nerede bittigini anlayabilecek dusunsel olgunluga ulasmis olmaktir, klise bir tabir ile anlatmak gerekirse.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
inanan ile inanmayan arasındaki farkı sorarak kastettiğim birinin inanmasına diğerinin inanmamasına birdiğerinin de tereddüt yaşamasına sebep nedir?
kim yanmak ister ki?

Bence ...... Cehalet ve inat .... Aslında gercEk böyle ....bu konu kisinin kendine kalmış hersey apaçık istediğin sofradan ye sonuclarına da katlAnmak sartiyla

sumo0s

Felsefe.net
Yeni Üye
burda yapılan dini eleştirmek değil,dinin önesürdüğü bilgilerin doğru olup olmadığını düşünmek.
bilinen şey eleştirilir
biz daha dinin doğru olup olmadığını bile bilmiyoruz
en azından yanlızca ben
izin verinde tartışalım lütfen
dini tartışmak size mi kalmış efenDim..?
Tartışmadan önce araştırın derin en azından

mütefekkir

Felsefe.net
Yeni Üye
gözümüzle görüyoruz ki çok adil bir düzen var biz şimdi ona ekosistem filan deyip tanrıyı gözardı etsek de meyve kurtlarından tutun en yabani hayvana ıssız köşelerden gıdası veriliyor aç bırakılmıyor hepsi korunmasını da saldırmasını da biliyor..ve yine görüyoruz ki insanlar birbirine karşı çok acımasız ve zalim.eğer tanrı varsa neden unlara müsade ediyor denilemez çünkü müdahale ederse tanrı olmaz çünkü her yanlışta kafamıza bir tokmakla vurulsaydı insan iradesinin hiç bir anlamı kalmazdı..tanrı akıl ve irade verdi ki onu bulalım..ve küçük davalar yerel mahkemelerde büyük davalar yargıtay mahkemelerinde görüldüğü gibi tanrı da insanların küçük günahlarının cezasını gene bir rahmet olarak bu dünyada veriyor..büyük suçlar ise öte dünyaya bırakılıyor...

mütefekkir

Felsefe.net
Yeni Üye
cennet ve cehennem var mı demek bir ahiret var mı demek aynı zamanda..ahiret olmazsa bu dünya anlamsızlaşır yaşam gayesizleşir..neden yaşar ki insan bir ahiret olmazsa..sev yaşa öl..bu böyle olamaz akıl bunu kabul etmiyor..bu dünya niye kuruldu ki o zaman..her şey mükemmel bir düzenin parçasıyken insan bundan nasıl uzak kalabilir hele ki bir de bütün yaratılmışlar insana hizmet ediyorken..güneş senin için doğuyor gece senin için çöküyorken sen kimin için yaşıyorsun kendin için mi??

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
cennet ve cehennem var mı demek bir ahiret var mı demek aynı zamanda..ahiret olmazsa bu dünya anlamsızlaşır yaşam gayesizleşir..neden yaşar ki insan bir ahiret olmazsa..sev yaşa öl..bu böyle olamaz akıl bunu kabul etmiyor..bu dünya niye kuruldu ki o zaman..her şey mükemmel bir düzenin parçasıyken insan bundan nasıl uzak kalabilir hele ki bir de bütün yaratılmışlar insana hizmet ediyorken..güneş senin için doğuyor gece senin için çöküyorken sen kimin için yaşıyorsun kendin için mi??

ödül için yaşayan insan. ödüllendirilmek veya cezalandırılmak için yaşayan insan. bu nasıl bir yaklaşımdır ki yaşamı bir sınav içine sokarak Tanrı kelamını bireysel egoya indirgeyebiliyor. Bun nasıl bir yakşalımdır ki Tanrının kelamına Tanrının olmayan egosunu dahil edebiliyor. Bu nasıl bir yaklaşımdır ki evrenden öte olanı, günü ayı ve ışığı zihne ve bedene yaratılmışçasına indirgeyebiliyor. Firavunlarda yıldızlara hayran olduğundan piramitler yaptılar. Güneşe hayranlıklarından tapınaklar yaptılar. Özü unutan yıldızada hayran, güneşede. Özü gören ne yıldız görür ne güneş.

Adramelech

Yeni üye
Yeni Üye
ödül için yaşayan insan. ödüllendirilmek veya cezalandırılmak için yaşayan insan. bu nasıl bir yaklaşımdır ki yaşamı bir sınav içine sokarak Tanrı kelamını bireysel egoya indirgeyebiliyor. Bun nasıl bir yakşalımdır ki Tanrının kelamına Tanrının olmayan egosunu dahil edebiliyor. Bu nasıl bir yaklaşımdır ki evrenden öte olanı, günü ayı ve ışığı zihne ve bedene yaratılmışçasına indirgeyebiliyor. Firavunlarda yıldızlara hayran olduğundan piramitler yaptılar. Güneşe hayranlıklarından tapınaklar yaptılar. Özü unutan yıldızada hayran, güneşede. Özü gören ne yıldız görür ne güneş.

Milyarlarca insanı Tanrı yanılgısına iten ana şey bu değil midir zaten? Kendini, insanı özel sanmak. Onlar farkında değiller ki var olmak için bir yaradılma amacı olması gerekli değil, bir tanrı olmak zorunda değil, bunlar yok da zaten. Onlar farkında değiller ki insan şu koca evrende basit bir canlı türünden ibaret.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Milyarlarca insanı Tanrı yanılgısına iten ana şey bu değil midir zaten? Kendini, insanı özel sanmak. Onlar farkında değiller ki var olmak için bir yaradılma amacı olması gerekli değil, bir tanrı olmak zorunda değil, bunlar yok da zaten. Onlar farkında değiller ki insan şu koca evrende basit bir canlı türünden ibaret.

İnsanı özel kılan zihin-bedeni değil, bunun farkında olmayı sağlayandır. Kendinden bir haber olan her insan etrafında mucizeler arar kendi hariç. Dibinde olanı evrende arar. Zihin-beden basit bir canlı türü olabilir hatta evrenin bile zihne komplike görünüyor olabilir fakat esas basit olan gerçeği kendinde aramaktır.

AlperCADIROGLU

Felsefe.net
Yeni Üye
AndroNova, "Cennet Ve Cehennem Varmı?" sorusu kökünden yanlıştır zaten. bu kavramlara inanılır, varlıkları sorgulanamaz. inanırsınız ya da inanmazsınız hepsi bu. ve inanan kişiler bunların ne olduklarını tartışabilirler ya da hayallerini kurabilirler. var olup olmama durumları söz konusu olamaz.
zamanımızın en büyük züpbeliği tanrı, cennet, cehennem, şeytan... gibi kavramları varlık-yokluk makamına indirgeme şaşırmışlığıdır. inanmadığınız zaman (ki en doğal hakkınız) tüm kavramlar değişir.
inanmanın karşıtı inanmamak değildir. çünkü inanmayan biri inanan birini anlayamaz, kişinin aklında bu kavram tamamıyla değişikliğer uğramıştır.
ayrıca tüm inançlara tabiiki insan eli değmiştir doğası gereği :) allah aşkına bu kitapları insanlar yazmışlardır. ne bekliyorsunuz. ve bu doğaldır. büyük patlamadan günümüze,,, taaa o küçük noktanın patlamasıyla, oluşturduğu her şey sebep-sonuç ilişkisi içinde günümüze kadar bize bu kitapları yazdırmıştır, bu kültürleri miras bırakmıştır. tüm bu dinler, diller, kültürler bir DNA dan daha farklı değiller. ve evrimleşmişlerdir her şey gibi... varlık ve yoklukla değerlendirilemezler.
enkaz sen nerden biliyorsun bu kitapları insanların yazdığını ordamıydın, değildin, o zaman bilemessin.
Peki diyelimki insanlar yazdı, belki allah böyle istedi, sonuçta herşeyi bilen o , bunun olacağınıda biliyordu ve yine bunu da O yaptırdı. bakalım insanlar ne yapacak diye...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar