Caner Taslaman'ı Rezil Eden Ateist Fizikçi..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan Caner Taslaman'ı Rezil Eden Ateist Fizikçi.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 928 kez görüntülenmiş, 16 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Caner Taslaman'ı Rezil Eden Ateist Fizikçi..
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye

taslamanı rezil etmek için, astrofizikçi olmaya gerek yok, gözlemlerin ve evren biliminin
temel eğitimini almanız yeterlidir. :D liseli bir öğrenci bile taslamanı rahatlıkla rezil
edebilir. :D

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Haklısın, Rezil olmuş...

ls2

Kahin
Onursal Üye
Caner tarikatlardan yetiştirme sanırım.. tüm varlığını dinini doğrulamak için şartlamış..ve haliyle gerçeklerden kopmuş... mitlerle(din) bilimi örtüştürme çabasının sonu hüsrandır.. ancak Caner bu durumu idrak edemeyecek durumda.. normal mi normal, insani mi insani, hakaret etmiyorum yani.

ama gerçekler acı... bence din bilimden uzak durmalı fideist alana taşınmalı.. örnek: kierkegaard. bir çok insanı hristiyanlığa geri döndermiş...

kahin

Kahin
Yeni Üye
onun uzmanlık alanı belli ilahiyat bilimi :D nireeeee???? gök bilimi niree???? atrofizik nireee????
taslaman nire???? taslamana göre evren genişlerken atomda genişliyor, :D
evren genişlerken insanlarda genleşiyor :D :D

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Videonun bu haliyle net birşey anlayabilmek zor bu konuda caner beyin aslında gayet güzel cevaplar verdiğine inanmaktayım...Karşıdaki insanın sureklı aynı sureçler içerisinde döngü yaptıgını söyleyebilirim...

Videonun tam halini izleyebilmek gerek buradan ne yorum yapsak yanlış olur ama inandıgım güvendıgım caner bey oldukça ıyı ve yerınde cevaplar vermıştır kanaatlerımı taşımaktayım.

Böyle.

kahin

Kahin
Yeni Üye
ahhhhh elbiss ahhhhh ömrümü yedin :D :D asıl senin ne dediğin? belli değil. :D önce astrofizik ve
metafizik veya kuantum fiziği öğrensen diyorum, :D
en azından bilgili saçmalarsın, bir havan olur, yani bir ağırlığın olur.. hahaha :D

ls2

Kahin
Onursal Üye
inandıgım güvendıgım caner bey oldukça ıyı ve yerınde cevaplar vermıştır kanaatlerımı taşımaktayım.

Böyle.

zariyat 47 den evrenin genişlediğini çıkartan adamın neyine güveniyorsun elbiss.

uyan elbiss uyann derin uykudan:p

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye

Evrenın genışlemesı ıle ılgılı vıdeo ...

Çalışkan ve üretken biri o yuzden de guvenıyorum.. Caner beyın de gerek çalışmaları olsun gerek başka yerdekı sohbettekı konuşmaları olsun oldukça akıcı ve acıklayıcı oluyor dıyebılırım...

Soyledıgım uzere vıdeo taraflı bır vıdeo bu açıdan bakıp konuyu netleştırmek oldukça zor Konunun ve ıcerıgın tam sohbetını ızlemek gerekır...taraflı bır vıdeodan herturlu yoorum çıkabılır o yuzden de yorum yapmayı uygun görmedim..

Böyle.

ls2

Kahin
Onursal Üye

Evrenın genışlemesı ıle ılgılı vıdeo ...

Çalışkan ve üretken biri o yuzden de guvenıyorum.. Caner beyın de gerek çalışmaları olsun gerek başka yerdekı sohbettekı konuşmaları olsun oldukça akıcı ve acıklayıcı oluyor dıyebılırım...

Soyledıgım uzere vıdeo taraflı bır vıdeo bu açıdan bakıp konuyu netleştırmek oldukça zor Konunun ve ıcerıgın tam sohbetını ızlemek gerekır...taraflı bır vıdeodan herturlu yoorum çıkabılır o yuzden de yorum yapmayı uygun görmedim..

Böyle.

dostum kuranı kendin okumaya anlamaya çalış...kuranın cosmostan haberi yok ki genişlediği yazsın..

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Söyledıgım uzere konunun ıcerıgı tam manasıyla net bılgı vermıyor o yuzden bırseyler soylemek yanlış olur sohbetın akışının tam halıne bakmak gerekır..

kahin

Kahin
Yeni Üye
(51/ZÂRİYÂT-47: Gogu, gucumuzle Biz kurduk; suphesiz biz onu genisleticiyiz.) / Celal Yıldırım (51/ZÂRİYÂT-47: Göğü de kudretimizle yapıp kurduk. Şüphesiz ki biz, hep genişleticileriz.)

burda evrenin genişlemesinden değil dünyanın genişlemesinden bahsediyor. :D elbiss beyy :D

yer dediği dünyanın yerkabuğu gök dediğide dünyanın yukardaki alanı yıldız dediğide gökle
eşdegerdir yani 1400 yıl önce yıldızları dünyanın içinde olduğunu sanıyorlardı. :D

burda evren yada uzay kelimesi bile geçmiyor.. :D

senin allahın evreni değil dünyayı inşaa etmiş ayetlede belirtmiş . :D
koskoca prof ilahiyatçılar bile kuranı okumamış anlaşılan evrenin genişlemesinden
bahsediliyor ama ayettte ise evren yada uzay kelimesi bile geçmiyor.. :D evlere şenlik ..

1400 yıl önce bu kuranı kim? yazdıysa evrenden bir habermiş anlaşılan sadece dünya olduğunu ve dünyanın dışındada allah oldugunu düşünmüş :D
sonuçtada diğer gezgenleri veya evrenın içndekı gözlemleri görememiş..

yeri diyor yeri yarattık diyorr :D yahuu evrenın yeri olurmu? ne tarafa kopuyoruz?
:D :D :D :D

Son düzenleme:

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Bir yıldızın patlayarak ölmesi inanılmaz bir olay, ancak gökbilimcilerin bu durumu gözlemlemesi onlar için bile çok alışılmış bir olay değil. Bilim insanları, bir yıldızın ölümünü yani bi süpernovayı şimdiye kadar benzeri görülmemiş bir şekilde gözlemleyebildiler. Bizden oldukça uzak bir mesafede patlayan bir yıldızın ışığı aramızda bulunan bir galaksiye çarparak bize ulaştı. Bu çarpma süpernovanın ışığını büyüttü ve patlamayı 4 farklı görüntüye böldü. Yaşadığı dönemde ileri düzey gözlem araçları ile değil fizik dehası ile evrenin sürekli genişlediği teorisine Ulaşan ALBERT Einstein, bu gözlem sayesinde haklı çıktı. Bu keşif ise bize gezegenimizin yapısı hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlayacak yeni ufukların kapısını açtı.

3fb244855f535d1e22cb94f176ed1416a6642dd6.jpeg

Gökbilimcilerin gözlemlediği şey teoride "yerçekimi mercekleri" olarak bilinir ve genel görelilik teorisinde Albert Einstein tarafından öngörülmüştür. Fikir, uzaydaki eğrilerin ve uzay-zaman bozulmalarının ışığın seyahat ettiği yolları etkileyeceği temeline dayanıyor. Örneğin, özellikle muazzam nesneler olarak adlandırılan yıldızlar tarafından yayılan ışık, düz bir yoldan değil, çarpık yollardan yolculuğuna devam eder. Bu fiziki teori ise bir süpernova durumunda, ışığı dünyamızın konumuna göre bir optik mercek görevi gören galaksi ile karşılaşıyor ve ışık 4 farklı görüntüye bükülüyor. Bu söz konusu optik mercek görevindeki galaksilere ise “yerçekimi mercekleri” deniyor.

Bir süpernova ışığının daha önce yerçekimi merceği ile çarpışması durumu aslında bir ilk değil. 2014 yılında patlayan bir yıldız ışığının 4 farklı görüntü oluşturduğu gözlemlenmişti. Fakat yaşanan son olayda bir değil bir dizi galaksinin mercek görevi gördüğü söyleniyor. Bütün bu benzersiz özellikler, bulguyu astronomlar için ekstra heyecan verici hale getiriyor, çünkü dört süpernova görüntüsü genişleyen evrenimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanılabilir. Uzmanlar, evrenin büyüdüğünü kabul etmekle birlikte bunun ne kadar hızlı gerçekleştiğini hâlâ anlamaya çalışıyorlar. Bu çarpık süpernovayı daha yakından incelemek, genişleme oranının daha kesin bir cevabını bulmayı sağlayabilir.

Yerçekimi mercekleri, evrenden daha fazla bilgi edinmek ve karanlık maddeyi daha iyi anlamak için daha önce kullanıldı. Bu gizemli malzeme tipinin evrenimizin yaklaşık yüzde 27'sini oluşturduğu düşünülüyor, ancak doğrudan görülemiyor. Bu yüzden karanlık maddenin incelenmesinin tek yolu, çevredeki uzay-zamanın nasıl büküldüğünü söz konusu nadir keşifteki gibi gözlemlemektir.

Yeryüzündeki zaman dilimlerinin ve saat, takvim gibi kavramların insan aklının bir ürünü olduğunu ve yaşamı kolaylaştırmak için antik çağlardan günümüze kadar geliştiği gerçeği bile uzayda zamanın her yerde aynı olmadığına ilişkin en net ispatlardan. Dünya saati ile anlamaya çalıştığımız yıldızların şu an gördüğümüz görüntüleri milyonlarca yıl öncesine ait. Çünkü ışık hızıyla seyahat eden ışınlar öylesine uzaktan geliyor ki bir kaç milyon dünya yılı öncesini ancak gözlemleyebiliyoruz. Ancak evrenin genişlemesi ve uzay-zaman bükülmeleriyle bu süreler değişebiliyor.

Böyle.

kahin

Kahin
Yeni Üye
elbiss bey deist olmuş anlaşılan kuranı bırakıp bilime yönelmen , beni çok duygulandırdı, elbiss
ağlamak istiyorum ama gülüyorum. :D :D :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
elbisss biz seni uıyandıramayız, gücümüz yetmez seni allahına havale ediyorum elbissss
sayende 10 yıl yaşlandım.. :D :D

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
elbiss bey deist olmuş anlaşılan kuranı bırakıp bilime yönelmen , beni çok duygulandırdı, elbiss
ağlamak istiyorum ama gülüyorum. :D :D :D

Ne alaka kahin.. Bilime ve teknlojiye ne kadar çok deger verdiğimi bununla birlikte çağdaş ve modern yaşam ve kültürel etkileşimlerin de olması gerektiğini akabinde gelecek çağlarda geri kalmamak için bugunlerden hazırlıklı olmamız ve yenilikçi yeni çalışmalar yapmamız gerektiği tezlerini sürekli savunan ve el üstünde tutan biriyim...

Kutsal metinlerin hepsi benim nazarımda değerli ve başımın üstünde yeri vardır...Bilimin olması gerektiği yerde bilim konuşursun dinin olması ve konuşulması gerektiği yerde de dini konuşursun bu kadar basit..

Böyle.

elbiss

Sorgucu Üye
Yeni Üye
elbisss biz seni uıyandıramayız, gücümüz yetmez seni allahına havale ediyorum elbissss
sayende 10 yıl yaşlandım.. :D :D

Bence sen o tatlı güzel uykundan uyanmalısın gördüğün düşler ve rüyalar seni çepeçevre sarmalamış ve güzel uykuda oldugunun halen farkında bile değilsin :) kendine cimcik atıp uyanmayı denemelisin yoksa sürekli uyku halinde kalacaksın ömrün uykuyla geçecek kanaatlerimi iletebilirim..

Öyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar