bilmeyenlere milliyetçilik ve faşizm arasındaki farklar

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde Preatorian tarafından oluşturulan bilmeyenlere milliyetçilik ve faşizm arasındaki farklar başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,690 kez görüntülenmiş, 24 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı bilmeyenlere milliyetçilik ve faşizm arasındaki farklar
Konbuyu başlatan Preatorian
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Site içinde milliyetçilik ile faşizm farkını bilmeyen enteresan mı enteresan neyi savundukları belirsiz bazı arkadaşlara lütfen itibar etmeyiniz.

Milliyetçilik :

Faşizm :

iyice okumanızı tavsiye ederim. Okuyupta hala sözü olanlara Atatürk'ten milliyetçilik hakkında:

"Bize milliyetçi derler. Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz. Onların milliyetlerinin bütün icaplarını tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde hodbince ve mağrurca bir milliyetçilik değildir"

"Türk Milliyetçisi, gelişme ve ilerleme yolunda ve uluslararası ilişkilerde bütün çağdaş milletlere paralel olarak, onlarla bir uyum içinde yürüyecektir. Ama bunu yaparken Türk Milleti'nin özelliklerini, bağımsız kişiliğini koruyacaktır. Türk Milliyetçisi diğer milletlerin hakkına, bağımsızlığına saygı gösterecektir. Ancak böylelikle diğer milletlerden de saygı görecektir. Kimsenin yurdunda gözümüz yoktur. Çünkü her milletin yurdu kutsaldır. Türk, büyük gücünü ancak haklarına saldırı olduğu zaman kullanacaktır"

Komunizm hakkında :

"Şurası unutulmamalı ki, bu tarz-ı idare, bir bolşevik sistemi değildir. Çünkü, biz ne bolşevizim ne de komünist; ne biri ne diğeri olamayız. Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir ve lisanımızda bu hükümet halk hükümeti diye yad edilir"

Faşizm hakkında :

"Hayır. Ne komünizm ne de faşizm… Bu iki ideoloji de memleketimizin, ulusumuzun gerçeklerine karakterine asla uymaz. Şunu da hemen ilave edeyim ki, ne faşizmin ne de Nazizm’in sonu yoktur."

Referanslar:

Atatürk’ün İzinde Bir Ömür Böyle Geçti, Sabiha Gökçen
Nutuk
Standford University
Canadian Encylopedia

Sağdan soldan duyduğunu yazan ve yalan yanlış bilgileri burada paylaşan kişilere lütfen itibar etmeyiniz. Bu tür yaklaşımlara sahip bir çok site olduğu gibi hiç birinde elle tutulur gözle görülür bir referans yoktur.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Milletin referansına çamur atıp kendi verdiğin referansa bak! Sabiha Gökçen kim ki kaynak veriyorsun? Hani şu Dersim Katliamında Dersim halkının üzerine bombalar yağdıran ilk savaş pilotu kadın mı?Dünyadaki ünvanını da böyle kazanmış bir kadın! Haklısın, milliyetçilik; kendi halkının üstüne bomba yağdırmak olmalı(!)

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Milletin referansına çamur atıp kendi verdiğin referansa bak! Sabiha Gökçen kim ki kaynak veriyorsun? Hani şu Dersim Katliamında Dersim halkının üzerine bombalar yağdıran ilk savaş pilotu kadın mı?Dünyadaki ünvanını da böyle kazanmış bir kadın! Haklısın, milliyetçilik; kendi halkının üstüne bomba yağdırmak olmalı(!)

Okudun mu okumadın! Gittin Sabiha Gökçene takıldın kaldın. Dersim dersim dersin ama dersime kim ön ayak oldu onu görmezden gelirsin. Said-i Nursi İngiliz işbirliği dersime sebep olmadımı. Aşiretleri kışkırtıp Orduya savaş açan kimdi? Yahu tarihidemi eksik okuyorsunuz? Biri sana savaş açacak, sen yan gelip yatacakmısın? Adam Amerikan hayranlığını defalarca dile getirmiş, Atatürk'ede deccal diyecek kadar ileri gitmiştir.
“…Küre–i Arz’ın şimdiki en büyük devleti Amerika’nın bütün kuvvetiyle din hakikatlerine taraftar çıkması ve İslamiyetle Asya ve Afrika’nın saadet ve sükünet ve müsalaha bulacağına karar vermesi ve yeni doğan İslam devletlerini okşaması ve teşvik etmesi ve onlarla ittifaka çalışması, kırkbeş sene evvel olan müddeayı isbat ediyor, kuvvetli şahit olur.” Saidi Nursi.

Şimdi sen onu bunu geçte, milliyetçilik ile faşizm arasındaki farkı ve Atatürk'ün milliyetçilik kavramını anladın mı onu söyle!

cemozen

Üye
Yeni Üye
Hadi sizin o pek makbul referanslarınız üzerinden gidelim.

Ama, biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği eden bütün milletlere hürmet ve riayet ederiz.

M.K Atatürk

Bu ne demek ayıptır sorması? Mecbur mu tüm uluslar sizin ulusal çıkarlarınız için çalışmaya?

Çünkü, biz milliyetperver ve dinimize hürmetkarız. Hülasa, bizim şekl-i hükümetimiz tam bir demokrat hükümetidir.

M.K Atatürk

Ve bu!

Bu vecizeyi bence heryerde kullanmayın. En azından şu "demokrat" kelimesini evirin çevirin. Millet bu haliyle ağzıyla gülmez valla.

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Şimdi sen onu bunu geçte, milliyetçilik ile faşizm arasındaki farkı ve Atatürk'ün milliyetçilik kavramını anladın mı onu söyle!

Hayır ama daha açıklayıcı olursan anlayabilirim sanırım seni. Çok rica etsem vereceğim örneklerle ırkçılık ve milliyetçilik ya da Atatürk milliyetçiliği arasındaki (haşaa) benzerlik ya da farklılığı açıklar mısın? (!)

Ama önce Hitler'i örnek veriyorum sen gerekli farklılıkları açıklarsın:

“Bu dünyada üstün ırktan olmayan herkes, adi bir yaratıktır”. (Hitler)

Sonraki örnekler Atatürk'ten:

“Dünya yüzünde ondan daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir...”(Atatürk)

“Türk milletinin karakteri yüksektir. Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir.”(Atatürk)

“Türk Milleti kahramanlıkta olduğu kadar kabiliyet ve hünerde de bütün milletlerden üstündür.”
“Türk'ün saygınlığı, onuru ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür.”
“Hiçbir millet, milletimizden çok yabancı unsurların inanış ve ibadetlerine saygı göstermemiştir.”
“Çünkü Türk; derin ve şanlı geçmişin; büyük, kudretli atalarının kutsal miraslarını bu yurtta da muhafaza edebileceğinden mirasları, şimdiye kadar olduğundan çok fazla zenginleştirebileceğinden emindir.”
“Türk! Öğün. Çalış. Güven.”
“Türkler irfan ve marifet aşığıdır.”
“Ne mutlu Türküm diyene!”

(Atatürk)

cemozen

Üye
Yeni Üye
milliyetçilik ile faşizm arasındaki farkı ve Atatürk'ün milliyetçilik kavramını anladın mı onu söyle!

Ben açık söylelyim evladım sana. Şu aşağıdaki alıntılarının hiçbirinden teori meori çıkmaz. Yuvarlak yuvarlak laflar. "Biz Şam'da kayısıyız"dan öteye geçmeyen kelamlar.

Bir fikriyatı teorik düzleme oturtmak için, önermelerini ve hedeflerini koyman lazım. Daha da önemlisi bir denkleme oturtup yol haritasını çizmen gerekiyor.

Bunlar boş boş laflar.

verdiğin ilk linkteki bağlantı ilginç.. :)
Why do nationalist claims require a defense? In some situations they seem plausible: for instance the plight of some stateless national groups — the history of Jews and Armenians, the misfortunes of Kurds — makes one spontaneously endorse the idea that having their own state would have solved the worst problems. Still, there are good reasons to examine the nationalist claims more carefully.

Ayrıca şunu da gözlemledim ki(eğer yanlış biiyorsam düzeltin)ben hiç bir faşist liderin ben faşistim dediğini duymadım, görmedim, okumadım..hep milliyetçi temelle ortaya çıkıyorlar.(o söylemlerle ortaya çıkıyorlar.).
milliyetçilikle faşizm arasında bir fark varsa bunu milliyetçiler araştırmalı değil mi?çünkü faşizmi besleyen milliyetçi duygulardır..

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bu ne demek ayıptır sorması? Mecbur mu tüm uluslar sizin ulusal çıkarlarınız için çalışmaya?

Efendim lafı başka taraflarınızdan anlarsanız bu şekilde çıkarımlarda bulunmanız gayet normal. Orada ulusal çıkarlardan bahsetmiş mi? Yok ne demiş peki : "bizimle işbirliği eden demiş" bu yüzden dir ki "hodbince değildir" demiştir. Hodbin=bencil. Yani adam bencilce bir olaydan söz etmiyor. Sizin anlattığınız gibi ulusal çıkardan bahsetmediği gibitam tersine bencil olamayız diyor. Tabii oturup üzerinde kafa yorana yoksa sizin gibi okumaya kalksak herşeyi masal öteye çıkmaz hiç bir yol!

Ve bu!
Bu vecizeyi bence heryerde kullanmayın. En azından şu "demokrat" kelimesini evirin çevirin. Millet bu haliyle ağzıyla gülmez valla.

Şimdi gelelim demokrasi dersine. Ders 1 : Demokrasi, "demos" ve "kratos" kökünden gelir. Demos toplum, kratos güç demektir. Demokrasinin olması için halk olması gereklidir. Bunu ben demiyorum DEMOKRASİ diyor. Bu yüzden milliyetperver olmak demokrasi olmasına engel değil tam tersine gereklidir. Cehaletiniz sizi güldürebilir ama bilene bunları zor yutturursunuz!

Gelelim hitlerle Atatürkü benzeten şahsiyete.

Hitler faşisttir, o bir toplumu değil bir ırkı yüceltmiştir ki bu ırk yüceltme işinde din kavramı olmadığı gibi öjenik bir yapı yaratma girişiminde bulunmuştur.
Atatürk, milleti yüceltmiştir. Dine atıfta bulunmuştur. Öjenik bir yapı takınmadığı gibi buna şiddetle karşı çıkmıştır.

Irk bir canlı türünde aynı karakteri taşıyan canlıların oluşturduğu alt bölüm.
Millet çoğunlukla aynı topraklar üzerinde yaşayan, aralarında dil, tarih, duygu, ülkü, gelenek ve görenek birliği olan insan topluluğu, ulus.

Faşist yaklaşımda Mussolininin dediği gibi "stato totalitario" özel yaşamda bile hak idda edilmiştir. Milliyetçilikte bu söz konusu değildir.

Kısaca yazmış olduğun bütün Atatürk sözlerinde hep "Türk milletinden" bahseder. Hitler ise beyaz ırktan, üstün ırktan. Yazmak gerekirse daha 1000 tane fark yazarım. Ama size yazsamda fayda etmez. Kısa devre olmuş sizde bazı konular!

Ben açık söylelyim evladım sana. Şu aşağıdaki alıntılarının hiçbirinden teori meori çıkmaz. Yuvarlak yuvarlak laflar. "Biz Şam'da kayısıyız"dan öteye geçmeyen kelamlar.
Zaten hayatınız teori olduğu için gerçekleri göremiyorsunuz. Pratik yapın biraz pratik. Açın okuyun!

Bir fikriyatı teorik düzleme oturtmak için, önermelerini ve hedeflerini koyman lazım. Daha da önemlisi bir denkleme oturtup yol haritasını çizmen gerekiyor.
Yahu sanki harita koysam yön bulucan! Sen tutturmuşun kendi çapında bir yol gidiyorsun bilinmeze işte!

Bunlar boş boş laflar.

O kadar dolu laflar ki karşı tezlerinizin hepsi çürük!

Geçmiş olsun.

verdiğin ilk linkteki bağlantı ilginç.. :)
Why do nationalist claims require a defense? In some situations they seem plausible: for instance the plight of some stateless national groups — the history of Jews and Armenians, the misfortunes of Kurds — makes one spontaneously endorse the idea that having their own state would have solved the worst problems. Still, there are good reasons to examine the nationalist claims more carefully.

Ayrıca şunu da gözlemledim ki(eğer yanlış biiyorsam düzeltin)ben hiç bir faşist liderin ben faşistim dediğini duymadım, görmedim, okumadım..hep milliyetçi temelle ortaya çıkıyorlar.(o söylemlerle ortaya çıkıyorlar.).
milliyetçilikle faşizm arasında bir fark varsa bunu milliyetçiler araştırmalı değil mi?çünkü faşizmi besleyen milliyetçi duygulardır..

Açın araştırın faşizm ile milliyetçilik arasındaki farkları! Ben beyni olana anlayacağı cevapları verdim. Milliyetçilikten kasıt ülkemizdeki günümüz milliyetçiliği değildir! Açın araştırın okuyun. Problemler yazıyor çözüyorsunuz buyrun size problem!

cemozen

Üye
Yeni Üye
"bizimle işbirliği eden demiş"

Ne farkı var? Niye seninle iş birliği yapsın? Sorun orda! Niye senin ulusal çıkarların için çabalasın?

Sen şart olarak Türkler ile işbirliğini koyarsan, kendine bencil desen kaç yazar demesen kaç yazar.

Şimdi gelelim demokrasi dersine. Ders 1 : Demokrasi, "demos" ve "kratos" kökünden gelir. Demos toplum, kratos güç demektir. Demokrasinin olması için halk olması gereklidir. Bunu ben demiyorum DEMOKRASİ diyor. Bu yüzden milliyetperver olmak demokrasi olmasına engel değil tam tersine gereklidir. Cehaletiniz sizi güldürebilir ama bilene bunları zor yutturursunuz!

Denkleme bak hizaya gel.

Sen şu yazdığın cümlenin içinde tutarlı bir mantık görebiliyor musun? Samimi söyle.

Efendim demos halk demekmiş, khatos güç demekmiş. O yüzden demokrat olmak için milliyetçi olmaya mecburmuşuz.

Evladım bu saçmalık ne böyle? Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı tam...

Bunlar boş boş laflar
O kadar dolu laflar ki karşı tezlerinizin hepsi çürük!

Geçmiş olsun.

:) Diyene de bakın.

Bak sana acı ama gerçek olan birşey söyleyeyim.

Senin oraya buraya o cahil cühela haline bakmadan, yetersiz, kör-topal argümanlarla ahkam kesmeye kalkmadan önce ortaya bir tanım getirmen gerekiyor.

Yani faşizm diyeceksin eşittiri koyup önermesi olan bir tanım yazacaksın. Milliyetçilik deyip yine aynı şekilde....

Beceremiyorsan söyle yapayım. Bu şekilde teorik tartışma olmaz.

Açın araştırın faşizm ile milliyetçilik arasındaki farkları

Evladım milliyetçilik ile faşizm zaten farklı. Ancak şöyle bir koşul var; faşist olmak için ötekileştirme kavramından beslenmeye zorunlusun. Ötekileştirmeye en elverişli fikriyat da haliyle milliyetçilik, yakınlık burdan.

Yani islamcı faşist de olur aslında. Sizin tekelinizde değil tabii..

Asıl olarak faşizmde temel önermeler şunlardır; Militarizmden beslenme, ölümü kutsama, otoritarizm, komünizm düşmalığı ve en önemlisi de koorportizm denilen bir ilke, ki bu ilkenin Türkçesi de 6 Ok'un halkçılık ilkesidir.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ne farkı var? Niye seninle iş birliği yapsın? Sorun orda! Niye senin ulusal çıkarların için çabalasın?
Sen şart olarak Türkler ile işbirliğini koyarsan, kendine bencil desen kaç yazar demesen kaç yazar.
Çünkü milletler milletler ile işbirliği yapar, tarih boyuncada böyleydi. Ticari, fikirsel, her ne ise. Sana belliki batan Türkler lafı tamam değiştir lafı Amerikalılar yap oldu mu?

Denkleme bak hizaya gel.
Sen şu yazdığın cümlenin içinde tutarlı bir mantık görebiliyor musun? Samimi söyle.
Efendim demos halk demekmiş, khatos güç demekmiş. O yüzden demokrat olmak için milliyetçi olmaya mecburmuşuz.
Evladım bu saçmalık ne böyle? Dam üstünde saksağan vur beline kazmayı tam..

1-Ben senin evladın değilim!
2-Demokrasi nedir aç oku!
3-Yazdığın cümlede antitez yok resmen karalama var.
4-Saçmalayan ben değilim sensin ki yazdıklarım batıyor!

Diyene de bakın.
Bak sana acı ama gerçek olan birşey söyleyeyim.
Senin oraya buraya o cahil cühela haline bakmadan, yetersiz, kör-topal argümanlarla ahkam kesmeye kalkmadan önce ortaya bir tanım getirmen gerekiyor.
Yani faşizm diyeceksin eşittiri koyup önermesi olan bir tanım yazacaksın. Milliyetçilik deyip yine aynı şekilde....

Beceremiyorsan söyle yapayım. Bu şekilde teorik tartışma olmaz.

1-Evet cahilim ama senin eline cehalette su dökemem
2-Kör topal argümanlara verdiğin cevaplar hep kavgaya yönelik!
3-Faşizm ve milliyetçilik nedir diye yazdım zaten! Yok haal göremiyorsan bir göz doktoruna başvur! Yada gel ben bakayım!
4-Teoriden ne anlarsın sen? Kendini teorik fizikçi falanmı zannediyosun? Ben sana acı bir gerçek söyleyeyim senden değil teorisyen, hiç bişi olmaz. Olsa idi seni daha iyi yerlerde görürdük!

Evladım milliyetçilik ile faşizm zaten farklı. Ancak şöyle bir koşul var; faşist olmak için ötekileştirme kavramından beslenmeye zorunlusun. Ötekileştirmeye en elverişli fikriyat da haliyle milliyetçilik, yakınlık burdan.

1-Ben senin evladın değilim.
2-Ötekileşmişin sen işte!

Asıl olarak faşizmde temel önermeler şunlardır; Militarizmden beslenme, ölümü kutsama, otoritarizm, komünizm düşmalığı ve en önemlisi de koorportizm denilen bir ilke, ki bu ilkenin Türkçesi de 6 Ok'un halkçılık ilkesidir.

1-Yahu inanmadığın Allah iyiliğini versin. Mussoliniden verdiğim "stato totalitario" lafı zaten kolektivizm (korportizm) dir. Korportizmde özel hayat yoktur. Halk bir kitle olarak görülür. Halkçılık ise :

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif] "Bizim halkımız, yararları birbirinden ayrılır sınıflar halinde değil, tersine varlığı ve gayretleri birbirine gerekli olan sınıflardan oluşur. Bu dakikada dinleyenlerim, çiftçilerdir, sanatkarlardır, tüccarlardır ve işçilerdir. Bunların hangisi, ötekisinin karşısında olabilir. Çiftçilerin, sanatkarlara; sanatkarların çiftçilere ve çiftçinin, tüccara ve bunların hepsinin, ötekine ve işçiye ihtiyacı olduğunu kim yalanlayabilir?" Atatürk.

zaten güzelce açıklamış adam. Ama sen yalanla! Ben sana diyorum aç oku diye hala bana cahil diyorsun! Gördük cahili cühalayı!
[/FONT]

. Milliyetçilikten kasıt ülkemizdeki günümüz milliyetçiliği değildir! Açın araştırın okuyun. Problemler yazıyor çözüyorsunuz buyrun size problem!
Peki Milliyetçilikten kasıt nedir? iyi milliyetçilik kötü milliyetçilik diye ayrım mı yapıyorsunuz..eğer öyleyse bunun sınırlarını çizin oradan gidelim..
şahsen, hemen hemen her faşistin milliyetçilik merdivenini basamak olarak kullandığını düşünüyorum..

cemozen

Üye
Yeni Üye
Çünkü milletler milletler ile işbirliği yapar, tarih boyuncada böyleydi.

Yapmaz diyen yok zaten. Hatta milliyetçiliğin tam da karşıtı olan enternasyonalizm, dibine kadar bu işbirliğin yapılması gerektiğini söyler.

Milliyetçiliğin böyle bir duruşu yok ki. Milliyetçiliğin söylediği en basit haliyle; "benim ulusal çıkarlarım için çalışmıyorsan, tukakasınıdr". Ve yine milliyetçiliğin önermesi, "benim ulusal çıkarlarım için çalıştığın ölçüde makbulsundür - Ki o da sınırlı bir makbuliyet-." Bu kadar basit.

Yazdığın cümlede antitez yok

Tez yok ki anti-tez yazayım. Saçmaladığını söylüyorum ben.

Efendim demos halk demekmiş, khatos güç demekmiş. O yüzden demokrat olmak için milliyetçi olmaya mecburmuşuz. Tez mi bu?

Halkçılık ise :

"Bizim halkımız, yararları birbirinden ayrılır sınıflar halinde değil, tersine varlığı ve gayretleri birbirine gerekli olan sınıflardan oluşur." Atatürk.

Diğer zırvalıkları geçiyorum. Çünkü önce okuduğunu kavramakla ilgili probleminin çözülmesi gerekiyor.

Ne anladın sen bundan?

"Sınıflar yoktur" diyor işte adam. Korportizm de budur zaten öz olarak. Başka birşey değil ki.

Sınıf savaşını kabul etmez. Tüm sınıfların "vatan savunması" kılıfıyla birleşmesi gerektiğini önerir. Yani Mussoluni'nin bu doktrini, faşizmin temel ilkelerinden biridir. Hatta faşizmde temel belirleyci paydadır.

Zaten asıl olarak faşizm, tarihsel olarak da italyan milliyetçisi demektir. Mussoluni'nin destekçileri için kullanılır ve malumunuz korportizm de yine bu doktrinin bir parçasıdır.

Ama diyorum ya, okuduğunu anlamaya çalış önce. Kendi yaptığın alıntıları bile kavramaktan acizsin. Bu halinle kendi ayağını vuruyorsun.

Ayrıca verdiğin bağlantılar faşizm ile milliyetçiliği ayıran şeyler değil..

örneğin faşizm ile ilgili verdiğin linkte:faşizmi açıklarken
aggressive nationalism ifadesi var ki bence bu milliyetçilere ders olarak verilmeli..

yine faşizm ile ilgili verdiğin linkte, bir faşistten bahsediyor,Adrian .. Québec de faşist hareketi güçlendiren birisi..ama daha ilginci buna malzeme olan partinin adı..
In pre-WWII Canada, the fascist movement was strongest in Québec with the emergence of Adrian National Unity Party.

gel de faşizm, milliyetçilikten beslenmiyor de şimdi..hani ben diyemiyorum..
üstelik ayrım için verdiğin linkte dolaylı yoldan bize destek çıkıyor..

seyduna

Yeni üye
Yeni Üye
Arkadaş soru sormuş Said Nursi ile Dersim Katliamı arasındaki bağı öğrenmek istemiş. Şahsen ben de merak ettim bağ nerde hangi kaynağa dayanarak söylüyorsun?
Sabiha Gökçen’i kaynak olarak gösterme inan fazlasıyla ironik. Bunlar ayranım/yoğurdum ekşi demezler.Zira pek tarihiyle yüzleşemeyen bir toplumuz .Dersim Katliamını, pek cesaret edip arşivlere bakamıyoruz.
Şimdi bu kadın(Sabiha Gökçen) Dersim Halkını bombalamış mıdır ?
-Evet
Şimdi ben halkını bombalayan bir kadının yazdığı yazıya mı itibar edeceğim?( Ya da aklı başında olaylara objektif bakan biri mi itibar edecek? ) Ha milliyetçiliği kendince düşündüğü gibi uygulamıştır zaten…
Şimdi diyorum Kaynak var “kaynak “ var. Bir adam tutup Osmanlı [FONT=&quot]vakanüvisleri [/FONT]gibi : “yaz evladım çiz evladım “gibi olayları gerçekten olduğu gibi değil de olmasını istediğim gibi, hayal dünyamda olduğu gibi aktarırsam bu da kaynak oluyor ya ne diyeyim?Dersim olaylarıyla “din elden gidiyor” klişesini kaldıralım.Fazlasıyla ucuz bir kılıfa bürüyorsun konuyu.

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yapmaz diyen yok zaten. Hatta milliyetçiliğin tam da karşıtı olan enternasyonalizm, dibine kadar bu işbirliğin yapılması gerektiğini söyler.

E yap o zaman ne diye karşı çıkıyorsun?

Milliyetçiliğin böyle bir duruşu yok ki. Milliyetçiliğin söylediği en basit haliyle; "benim ulusal çıkarlarım için çalışmıyorsan, tukakasınıdr". Ve yine milliyetçiliğin önermesi, "benim ulusal çıkarlarım için çalıştığın ölçüde makbulsundür - Ki o da sınırlı bir makbuliyet-." Bu kadar basit.

Senin milliyetçilik anlayışın bu kadarsa ben ne yapabilirim aç oku uluslararsı kaynakları milliyetçilik ne demekmiş gör. Ne diyeyim? Hangi milliyetçilikten bahsediyorsun? nedir? Fıs. Havada milliyetçilik. Oldu!!!

Tez yok ki anti-tez yazayım. Saçmaladığını söylüyorum ben.
Efendim demos halk demekmiş, khatos güç demekmiş. O yüzden demokrat olmak için milliyetçi olmaya mecburmuşuz. Tez mi bu?

Okuma yazman yokmu senin? Yada algıda seçicilikmi var anlamadım ki? Milletperver olmak illa milliyetçi olmayımı gerektirir? Demokrasinin temelinde halk vardır! Aç oku demokrasi nedir diye. Al vikiden oku . Anlamak istediğiniz gibi her boku anlıyorsunuz sonra millete boyle tezmi olur. E bende kulaklarımın üstüne oturursam sürekli göreceğim popom olur diyorum!

Diğer zırvalıkları geçiyorum. Çünkü önce okuduğunu kavramakla ilgili probleminin çözülmesi gerekiyor.

:)) komik misin sen nesin? Yahu korportizm halkı kitle olarak görür, özel hayat yoktur.
Adam burada birbirine yararlı sınıflardan bahsediyor. Ne korportizmminden bahsediyorsun? Korportizmde herşey devlet kaynaklıdır. Burada böyle bir şey yok! Adam birbirine yararlı sınıflardan bahsederken, dinleyenlerim diyerek zaten kişileri hitap etmektedir! Ayrıca burada vatan savunmasına dari bir durum yok tam tersine sosyal işleyişe ilişkin bir tanı var. Bu konuda şu şekilde bir açıklaması vardır zaten : "Demokrasi esasına dayalı bir devlet, sosyal yardımlaşma sistemi veyahut bir ekonomik teşkilat sistemi değildir. Bunun için bu alanlara ait işlere devletin karışmaması, bütün bu nitelikteki işleri bireylere veya bireylerden oluşan şirketlere bırakması mümkündür."

Mussolini ye kalırsak :

"Bayrak denen şey pislik yığını üzerine çekilen paçavradır." --> buna benzer şeyler duyuyoruz anti faşist arkadaşlardan :)
"Sınırlı ya da genel, başarılı ya da başarısız olsun,her grev hareketi,işçilerle kurtuluşa giden yolu açacaktır. Bu uğurda boykot ve sabotaj meşrudur. Yalnız şiddet hareketleri, insanlara karşı değil, mülke karşı yönetilmelidir."
"Sosyalistler bize programımızın ne olduğunu soruyor? Bizim programımız sosyalistlerin kafasını ezmek."
"Bir yuttaşın ve bir askeri fonksiyonları bir birinden ayrılamaz."
"Felsefi ve doktrinsel bir açıdan, sürekli bir barışa inanmıyorum."

diyen adamlar "Yurtta sulh, cihanda sulh" diyen adamı birbirine benzetiyorsun ya. Sana tavsiyem gazetelerin haftasonu eklerinde aradaki 5 farkı bulun gibi oyunlar var onlardan oyna bol bol.

aggressive nationalism

Milliyetçiliği açıp okursanız bir çok çeşit milliyetçilik olduğunu görürsünüz. Araştırın okuyun! Okumazsanız bu şekilde saçmalamaya devam edersiniz.

Arkadaş soru sormuş Said Nursi ile Dersim Katliamı arasındaki bağı öğrenmek istemiş. Şahsen ben de merak ettim bağ nerde hangi kaynağa dayanarak söylüyorsun?

Valla uzun uzun anlatamayacağım. Açın araştırın ingiliz arşivlerinden de bulabilirsiniz. "Hoybun"a inin. "Ermeni Taşnak"a bakın. National archieve den girip üye olduktan sonra buradan bazı dokümanları indirebilir ya da evinize göndertebilirsiniz ücreti karşılığı.

Sabiha Gökçen�i kaynak olarak gösterme inan fazlasıyla ironik. Bunlar ayranım/yoğurdum ekşi demezler.Zira pek tarihiyle yüzleşemeyen bir toplumuz .Dersim Katliamını, pek cesaret edip arşivlere bakamıyoruz.

Efendim devlet arşivlerine bakın desem oda ironik, karşı tarafınkine bakın desem oda ironik. En iyisi ingiliz arşivlerine bakın artık onuda ironik bulursanız o zaman her şey ironik!

Yalnız bana Said Okuru anlatmayın! Ben kendisini yakınen tanıyorum. Yalanın bini bin para bugün. Adamı resmen idol haline getirdiler. O yüzden araştırın! Ne diyim?!

cemozen

Üye
Yeni Üye
E yap o zaman ne diye karşı çıkıyorsun?

Yahu enternayonalistler işçi sınıfının çıkarları için elbette işbirliği yaparlar. Da sizin milliyetçiliğin işbirliği anlayışıyla bunun zerre kadar alakası yok ki. Sizinkini daha ziyade çıkarlar uğruna kullanma, sömürme, asimile etme hatta yok etme şeklinde tanımlamak çok daha yerinde olur.

Senin milliyetçilik anlayışın bu kadarsa ben ne yapabilirim aç oku uluslararsı kaynakları milliyetçilik ne demekmiş gör. Ne diyeyim? Hangi milliyetçilikten bahsediyorsun? nedir? Fıs. Havada milliyetçilik. Oldu!!!

Bu işlerde benimki seninki olmaz. Milliyetçiliğin sevimlisi, hoyratı da olmaz. Neyse o. "Benim canım öyle anlamak istiyor" diye istediğin kadar yırtın. Kendini kandırmaktan öte bir işe yaramaz.

Okuma yazman yokmu senin? Yada algıda seçicilikmi var anlamadım ki? Milletperver olmak illa milliyetçi olmayımı gerektirir? Demokrasinin temelinde halk vardır! Aç oku demokrasi nedir diye. Al vikiden oku . Anlamak istediğiniz gibi her boku anlıyorsunuz sonra millete boyle tezmi olur. E bende kulaklarımın üstüne oturursam sürekli göreceğim popom olur diyorum!

Şu yazdığın paragrafı bir daha dön oku lütfen. İyice zıvanadan çıkmaya başladığınıı umarım görürsün.

O akıllara ziyan demokrasi ve milliyetçiği aynı potada eriten tarifinden sonra bu ne evladım?

Bu saçmalık ne?

Milletperver olmak için milliyetçi olması mı gerekiyormuş?

Hakikaten bu ne evladım?

:)
) komikmisin sen nesin? Yahu korportizm halkı kitle olarak görür, özel hayat yoktur.
Adam burada birbirine yararlı sınıflardan bahsediyor. Ne korportizmminden bahsediyorsun? Korportizmde herşey devlet kaynaklıdır. Burada böyle bir şey yok! Adam birbirine yararlı sınıflardan bahsederken, dinleyenlerim diyerek zaten kişileri hitap etmektedir! Ayrıca burada vatan savunmasına dari bir durum yok tam tersine sosyal işleyişe ilişkin bir tanı var. Bu konuda şu şekilde bir açıklaması vardır zaten : "Demokrasi esasına dayalı bir devlet, sosyal yardımlaşma sistemi veyahut bir ekonomik teşkilat sistemi değildir. Bunun için bu alanlara ait işlere devletin karışmaması, bütün bu nitelikteki işleri bireylere veya bireylerden oluşan şirketlere bırakması mümkündür."

Bir sürü yanlış da var doğru da var. Çorbaya çevirmişsin yine.

Korportizmde "özel hayat" ile ilgili bir ilkesel tavır belirlenmemiştir. Uydurmuşsun bunu.
Devlet kaynaklı olması şartı da olmazsa olmaz değildir, "milli sermaye" kaynaklı bir burjuvazi gayet de kabul görür. Bu da yanlış yani.
Tek yazdığın doğru şey; korportizmin de, kemalizmin de halkı kitle olarak görmesidir.

Burda da bilgi doğru ama gerçeklik öyle değil. Yani halk kitle değildir. Hatta senin söylediğin gibi farklı farklı sınıfların dayanışması yani yardımlaşması da söz konusu değildir.

Sınıflar arası işbirliği değil, çelişkidir asıl realite. Aslında tek cümleyle; tüm mesele sınıflar arası ( burjuvazi ve proletarya ) savaştır.

Burjuvazi ve proletarya ( patronla işçi ) nasıl işbirliği yapsın. Böyle saçmalık mı olur?

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yahu enternayonalistler işçi sınıfının çıkarları için elbette işbirliği yaparlar. Da sizin milliyetçiliğin işbirliği anlayışıyla bunun zerre kadar alakası yok ki. Sizinkini daha ziyade çıkarlar uğruna kullanma, sömürme, asimile etme hatta yok etme şeklinde tanımlamak çok daha yerinde olur.

hahaha yahu ingiltere ile karıştırdın herhalde :) milliyetçilik ne demek önce sen onu oku ondan sonra gel konuşlım daha milleyetçiliğin çeşitlerini bilmiyorsun ama ahkam kesmekten geri kalmıyorsun oku açılırsın.

Bu işlerde benimki seninki olmaz. Milliyetçiliğin sevimlisi, hoyratı da olmaz. Neyse o. "Benim canım öyle anlamak istiyor" diye istediğin kadar yırtın. Kendini kandırmaktan öte bir işe yaramaz.

Oku oku bak ne tür milliyetçilikler var.

Şu yazdığın paragrafı bir daha dön oku lütfen. İyice zıvanadan çıkmaya başladığınıı umarım görürsün.

O akıllara ziyan demokrasi ve milliyetçiği aynı potada eriten tarifinden sonra bu ne evladım?

Bu saçmalık ne?

Milletperver olmak için milliyetçi olması mı gerekiyormuş?

Hakikaten bu ne evladım?

Bu bu cevap veremediğin üzere açık ve net. Oku demokrasi neymiş. Ben sana akademik derste veririm ama ortam müsait değil oku ne diyo halk diyor. oku oku... Hoşuna gitmedi dimi?! oku oku...
Hala milliyetçilik diye tutturmuşsun kesin sende algıda seçicilik falan var. Milletperver diyor adam milletperver ne demek sözlüğe bak öğren. Türkçe sözlüğe gir oraya milletperver yaz sonra çıkan açıklamayı oku. Okuduğunu anlamıyorsan yapacak bir şey yok. Ayrıca milliyetçilik kaç çeşit ne tür milliyetçilikler var onlarıda bir öğren. her milliyetçilik bir değildir.

Bir sürü yanlış da var doğru da var. Çorbaya çevirmişsin yine.

Korportizmde "özel hayat" ile ilgili bir ilkesel tavır belirlenmemiştir. Uydurmuşsun bunu.

Ağama bak doğruyu yanlışı öğretiyor. Oku oku bak kolektivzm neymiş dur bulamazsın sen şimdi ben yazıyım ordan :
"Kolektivizm: Halkın kitle olarak anlaşılması. Mussolini�nin stato totalitario kavramından beri faşist anlayış özel yaşama kadar toplumsal hayatın her alanında hak iddia eder. Aile çocuklarla halk birliğine katkı yapacak olan davadaşlık birliği olarak düşünülür."
Bir uydurmuşum ki bir tutumuş .Salladım tuttu iyi mi?

Devlet kaynaklı olması şartı da olmazsa olmaz değildir, "milli sermaye" kaynaklı bir burjuvazi gayet de kabul görür. Bu da yanlış yani.

oku evladım oku okumaktan zarar gelmez :

Burda da bilgi doğru ama gerçeklik öyle değil. Yani halk kitle değildir. Hatta senin söylediğin gibi farklı farklı sınıfların dayanışması yani yardımlaşması da söz konusu değildir.

Senin gerçeğin sana. Halk için oku

Sınıflar arası işbirliği değil, çelişkidir asıl realite. Aslında tek cümleyle; tüm mesele sınıflar arası ( burjuvazi ve proletarya ) savaştır. Burjuvazi ve proletarya ( patronla işçi ) nasıl işbirliği yapsın. Böyle saçmalık mı olur?

kapitalizmi savunacak değilim.Hatta kapitalizmi sevmem. Kendi kazancını yaratmak istiyorsan bunu istediğin şekilde kendi emeğinle yapabilirsin. Bir burjuvaya bağlı olmak zorunda değilsin. Bağlı olmak isteyenede karışamassın. Devlet olmak ise apayrı bir kavramdır. Buyrun Atatürk ne demiş "Bir devlet adamı, kendi insanî hislerine tabi olarak devlet meselelerini halledemez, o yetkiye sahip değildir. Memleket kimsenin malı, mülkü değildir.".

"aggressive nationalism

Milliyetçiliği açıp okursanız bir çok çeşit milliyetçilik olduğunu görürsünüz. Araştırın okuyun! Okumazsanız bu şekilde saçmalamaya devam edersiniz.
iyice komik olmaya başladın..cevap veremeyince saldırgan bir üslup seçmeye başlıyorsun.aç oku diyorsun kaynak veriyorsun oradan alıntılar yapıyorum bu sefer de araştırın okuyun vs..
böyle kaçak güreşerek nereye kadar gidebilirsin ki..
keşke bu konuyu açarken bir ton milliyetçilik var ben onu kastediyorum diye ayırsaydın..keşke konuyu açarken tavsiye ettiğin 2 kaynağı da önce sen okusaydın..

Valla uzun uzun anlatamayacağım. Açın araştırın ingiliz arşivlerinden de bulabilirsiniz. "Hoybun"a inin. "Ermeni Taşnak"a bakın. National archieve den girip üye olduktan sonra buradan bazı dokümanları indirebilir ya da evinize göndertebilirsiniz ücreti karşılığı.
uzun uzun anlatmana gerek yok kısaca bahsetsen de olurdu..(ki böyle bir ilişki yok, said nursi yi ve eserlerini 20 yıl boyunca okudum..onun hakkında uzun uzun araştırmalar da yaptım)..
boşuna topu taca atma..
ayrıca bir tartışma yapılınca muhakkak kaynak ver..
Gidin okuyun araştırın gibi ifadelerle tartışmamı olur..
köşeye sıkıştığın için başından savmaya çalıştığını anlıyorum..

Preatorian

Meraklı Üye
Yeni Üye
iyice komik olmaya başladın..cevap veremeyince saldırgan bir üslup seçmeye başlıyorsun.aç oku diyorsun kaynak veriyorsun oradan alıntılar yapıyorum bu sefer de araştırın okuyun vs..
böyle kaçak güreşerek nereye kadar gidebilirsin ki..
keşke bu konuyu açarken bir ton milliyetçilik var ben onu kastediyorum diye ayırsaydın..keşke konuyu açarken tavsiye ettiğin 2 kaynağı da önce sen okusaydın..

:) oku oku oku... ben okumadım hiç, öylesine baktım. Kaçıyorum çok fena kaçarım. :) Sanada yazayım : oku anlarsın.

uzun uzun anlatmana gerek yok kısaca bahsetsen de olurdu..(ki böyle bir ilişki yok, said nursi yi ve eserlerini 20 yıl boyunca okudum..onun hakkında uzun uzun araştırmalar da yaptım)..
boşuna topu taca atma..
ayrıca bir tartışma yapılınca muhakkak kaynak ver,gidin okuyun araştırın gibi ifadelerle tartışmamı olur..
köşeye sıkıştığın için başından savmaya çalıştığını anlıyorum.

:) bana said okuru anlatma dedim yine anlatıyorsun. Said Okur Van'da benim dedemin çok yakın arkadaşı idi. Bana anlatma! Ne yaptığını ne yolculuklara çıktığını, ne düşündüğünü, ne eğitim aldığını hepsini biliyorum hatta fazlasını biliyorum ama senin bildiğinden farklı biliyorum. Senin bildiğin onu idolleştirenlerdir benim bildiğim banadır!
:) Köşeye sıkıştırdın beni eyvah imdat!!! Git başımdan! :)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar