Bildiğin Kadarıyla Yetinmek..mi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde meyelan tarafından oluşturulan Bildiğin Kadarıyla Yetinmek..mi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 698 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 2 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı Bildiğin Kadarıyla Yetinmek..mi
Konbuyu başlatan meyelan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Merhaba ,

Uzun yıllardır çoğumuz birlikte, felsefi düşünce sistematiğini öğrenebilmek için,düşün dünyamızı genişletebilmek için,diğer canlı zümrelerinden bilincimiz ve ışığıyla ayrılabilmek için,varlığımız ve şartlarını tanımlamak için,tamamlanmak için,tamanlamak için,...için...için..öğrenmenin ,okumanın peşinde koştuk.

Yolun başındaki halimizle ,şimdiki evrilmiş halimiz arasında nasıl bir fark var hiç bakma imkanınız oldu mu?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kendi adıma daha bilinçli bir yaşam sürüyorum ve olanı biteni daha geniş açılardan değerlendirebiliyorum. Belirsizliğin yarattığı korku yerini anlamaya bıraktı diyebilirim. Farklı açılardan düşünmeyi başardığın zaman zıt yaşam tarzları ile empati kurmak çok daha kolay oluyor. Felsefe insana profesyonelce düşünmeyi-sorgulamayı öğretiyor ki bu da yaşamda sizi avantajlı bir duruma taşıyor.

Herkes bir takım düşünceler üretiyor fakat kaç tanesi ne düşündüğünün farkında ya da sağlıklı düşünebiliyor ki? Felsefe, bilim ya da edebiyat gibi alanlarda yapılan okumaların insanın yaşam kalitesini arttırdığı kanaatindeyim.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
İnsanın kendini güvenli bir çevrede hissetmek ve asgari ihtiyaçlarını karşılayabilme rahatlığına ulaşmak dışında rahat ettirecek /belirsizlikten çıkarıp korkusundan kurtarabilecek ,başka bir şeye ihtiyaç duyması çok akılcı gelmiyor bana :)
İnsan, olgunun 5N1K sını öğrenmeden de ,başkalarının yazılı iletişimiyle etkileşmeden de yol alabilir (mi).
Bir nehir kenarında suyu ve doğayı seyrederek de pekala vicdanlı doğru dürüst bir insan olunabilir.Varsın nehrin biyoçeşitliliğinden ,uzunluğundan,havsasından...ıvır zıvırından haberi olmasın..gökyüzünde kandillere baksın da teleskopu yapmasın.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
İnsanın kendini güvenli bir çevrede hissetmek ve asgari ihtiyaçlarını karşılayabilme rahatlığına ulaşmak dışında rahat ettirecek /belirsizlikten çıkarıp korkusundan kurtarabilecek ,başka bir şeye ihtiyaç duyması çok akılcı gelmiyor bana :)
İnsan, olgunun 5N1K sını öğrenmeden de ,başkalarının yazılı iletişimiyle etkileşmeden de yol alabilir (mi).
Bir nehir kenarında suyu ve doğayı seyrederek de pekala vicdanlı doğru dürüst bir insan olunabilir.Varsın nehrin biyoçeşitliliğinden ,uzunluğundan,havsasından...ıvır zıvırından haberi olmasın..gökyüzünde kandillere baksın da teleskopu yapmasın.

Modern hayat koşullarında bu pek mümkün görünmüyor.:) Hayatın akışına göre yaşamaktan ve bu ortamda başarı elde etmekten başka şansımız yok.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Egoist pragmatizmi hayat felsefemin temeline koydum, üstüne rasyonalizm ve pozitivizm karışımı kalın bir tabakayla kapladım, en üstünü de günün ahlaki değerleriyle boyadım. Düşünmeye başladığımdan şu ana kadar ölmemek dışında hiç büyük bir amacım olmadı, o yüzden bilmek ve başarmak için özel bir çaba sarfetmiyorum. İlgimi çeken şeylere şöyle bir göz gezdiriyorum ancak hiçbir zaman öğrenip kendini gekiştirme manasında olmuyor.

Düşünmeye başlarken zihnimde yetiştirilişimden kaynaklanan dogmalar ve tabular vardı, zamanla zihnimdeki düşüncelerimi engelleyebilecek tüm engellerden kurtuldum. Şu an kişisel, sosyal, akademik gelişimimi engelleyen bir tek tembellik sorunum var, o sorunu da kaldırmak istemiyorum çünkü öyle yaparsam sıradanlığın ideallerine bir adım daha yaklaşacağıma inanıyorum.

Uzun lafın kısası bir amacım olmadığı sürece, hayatın olağan akışı içinde bir adada oturmakla yetineceğim.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Bazen,Eylemsiz kalmak kadar zor bir eylem yoktur.Ama hiç bir ekstrem davranış bizi Sıradanlığının dışına itemez ,herşey insan potansiyeli içinde olabilir süzgecinde kalır..o yüzden düşük faiz! varken bi ada da ben bakayım şuralardan:)

M3CSL

Meraklı Üye
Yeni Üye
Bilmek çok önemli.
İnsan davranışlarının temel nedenleri bilinirse,çevremizde olup bitenler, ve gelecek kaygısı gibi sorunlar azalıyor.
Önceden strese girerdik her şeyi/anı kontrol etmek için,halbuki böyle bir şeye gerek yok.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünyayı daha iyi ve gerçeğe daha yakın anladığımı/anlamlandırdığımı düşünüyorum. bu düşüncemin dayanağıda çelişkilerimin ve soru işaretlerimin eskisine göre çok çok azalmasıdır.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Bilmek demek herşeyi anlamak yada her bilgiyi bir yerde sonlandırmak demek değildir diye düşünenlerdenim...Evime ilk bilgiyasarımı lise 2 yılında babam almıştı sagolsun...ilk senesinde de hemen internet almıştı...

Şimdi ki nesiller kadar şanslı olamasamda yıllar çabuk geçiyor zaman hızlı akıyor....ilk internete girişimle bu zaman arasında dağlar kadar fark var yapım gereği araştırmayı ve öğrenmeyi çok seven biriyim ve bu konuda hiç durmayan biriyim her konuda birşeyler öğrenmek bende neredeyse birer hobi geldi çünkü içimde öyle bir enerji var ki bu enerjiyi neredeyse çoğu zaman bastırmakta sindirmekte zorlanabiliyorum..

Bir çok sitede yazma fırsatım oldu hatta ilk yıllarımda yazarken karşıdan cevap alamadığımda üzüldüğüm anlarımda olmuştu ama zamanla aslında yazmanın karşılık beklemeden olması gerektiğini düşünerek deneyimleyerek farkettim...devamında okumanın bilgi edinmenin güzel şeyler olduğunu farkettim kendime farklı alanlar mecralar bulmalıydım...ve öylede yaptım...

Hayatımı tam anlamıyla değiştirecek bir ortam bulmuştum oyun sitesiydi ve bu oyun siteside Managerzone idi managerlik üzerine bir oyundu burada kendimi dahada geliştirdim oyun sitesinde 2008 yılında dergide yazarlık yaptım sonrasında ise editorluk yaptım epey bir çalışma oluyordu gunun yorgunlugundan ısın stresınden uzaklasıp sohbetler edıyordum guzel arkadaslar tanıdım hatta yakın sohbet kurdugum ınsanlarıda tanıdım ıstanbula bu sebeple 3 kez geldım ve cok guzel ıkı ınsanı rabbım tanımama vesıle kıldı çok şukur halen gorusuyorum ve kendılerını çok sevıyorum..

Halen oradakı Elbıss nıckımı aktıf tutuyorum....Bunun gıbı bır cok sıtede yazdım bır donem Ihvan forum da da yazdım ısın en guzel yanı ne bılıyormusunuz hıc egolarım olmadı yada ılla benım dedıgım olacak hıc demedım zaten kolay kızanda bırı degılım alışkanlıklarım ve real hayattakı kısılıklerım nasılsa öyle oldum içten samımı objektıf ve pozıtıf bır sureç aslında dogaldım özneldım ve bu yanımı sanal ortamda olsa hıc bozmadım kendımı baska bırı gıbı hıc tanıtmadım gerçekler vardı fabrıkada çalışan bır işçiydim :) hiç gocunmadım vardıyalı çalışsamda yorgun olsamda paylaşmaktan sıkılmadım çünkü ben elimde olanları paylaşmayı çok seviyorum ben böyle biriydim..

Zaman geçtikçe ilerledikçe düşüncelerim fikirlerim sentezleniyor yeni kalıplar alıyordu birşeyler olmak yada kendimi sanalda kanıtlamak gibi bir derdim yoktu bana geleni yazılarla geleni hiç geri çevirmedim iyi kötü de olsa birşeyler yazmaya çalıştım çünkü çok ıyı bir dınleyıcıyım dınlemeden bırşeyı asla yorumlamam yada cevaplamam yazılar çook uzunda olsa mutlaka sonuna kadar okuyan bırıyım

Kendımce eleme yaptıgım yazı turlerı ve sureclerıde oldu ama hıc bır kullanıcıyı engellemeeyı hıc dusunmedım gel yeterkı gel dedım ıyı de olsan kotude olsan bana gelıp soruyorssan bılıyorsam yanıtlıyor bılmıyorsam bılmıyorum demeyı tercıh ettım..

Hangı platformda olursam olayım genç kardeşlerimin buyuk abılerımın ve ablalarımın olabılecegını dusundum ve yazılarımı ozenle sentezle gecırıp yazmaya çalıştım ıstedım kı kullandıgım nıckım gerçekte oldugu gıbı burada da orjınalını bozmasın ve saygıda kusur etmessın cunku benım ıcın oncelık ulaşacak kıtleden zıyade karşılıklı saygılı bır alışverış olabılmesıdır Karşı taraf bana saygıda kusur etse bıle ben ustufumu bozmayan ve cızgımı bozmayan bırıyım o yuzden de kendımı böyle oldugum ıçın en azından ben çok sevıyorum..

Çok farklı düşünen olayları ve sureçlerı en az 3 farklı şekılde yorumlayan ve bakış açısına donuk bır portre sergılemeye ve nıhayı cevaptan zıyade ortada bır cevap kullanıcıyı tatmın etmesede puruzlerın oluşmayacagı bır sureç ızledım...

İşin açıkçası 2002 lerden başlayan bir süreç ve 2008 li yıllarda farklılaşan kalıplar ve şimdilerin 2019 unda ise oldukça deneyimlenen biri ama durmak yok öğrenmeye devam diyorum...17 li yaşlardan 36 lı yaşlara kadar süren bir serüven benimkisi beni seven birileri oldumu diye hiç düşünmedim seveni ise içinde saklı tutmasını istedim çünkü öven insan istemiyorum ve nezaketlede bunu belirten biriyim...

Eğer sevensen lütfen beni kalpen sev diyorum çünkü ben şımarmaktan korkan biriyim ve kendimi hayatımda hiç şımartmadım ve öylede devam ettim real ortamdan bahsediyorum o yüzden belli kalıplarım vardır kuralcıyımdır çalışkanımdır atiğimdir girişkenimdir kimsenin cesaret edemediği işlerin yüklerin altına giren biriyimdir tam bir görev adamıyımdır görev aldımmı hiç düşünmenize gerek yok mutlaka onu yapan bitiren biriyimdir..vsss

İşte Aslında öğrenmenin hiç yaşı yok ben öğretenden daha çok öğrenmeyi seven biriyim ve daha yapılacak çok işimiz var o da çalışmak çalışmak ve çalışmak...

Benim bir sözüm vardır beni ne zaman çalışmıyor görürseniz bilin ki o gün benim öldüğüm gündür diye....gerçektende böyle..Üretmeyi yenilikçi olmayı çok seven biriyim üretirkende farklılığı benimseyen biriyim

Böyle.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç