Benim Dinim

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde NuriKara tarafından oluşturulan Benim Dinim başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,235 kez görüntülenmiş, 43 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Benim Dinim
Konbuyu başlatan NuriKara
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Benim dinim, benim hayatım, benim inandığım tanrı:
Benim inandığım tanrı: Kutsal kitaplarda olsa dahi anlamadığım bir şeyi kabul etmememi söylüyor(böylelikle kandırılmayacağım); insanları dinlerine göre değil, iyi veya kötü olup olmadıklarına göre yargıladığını söylüyor. Ben de iyi ve kötünün ne olduğunu arayıp, iyi olanı yapıyor, kötü olandan uzak duruyorum.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
İyi/kötü derecelendirme ölçekleriniz nelerdir?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
Nuri bey depresyona girdiğinizden Ailenizin haberi var mı?

ls2

Kahin
Onursal Üye
videoyu 2 kişi izlemiş biri benim :p

Nuri bey bu kitaplar kutsal mı, değil mi önce buna karar verin.

'Kutsal kitaplarda olsa dahi anlamadığım bir şeyi kabul etmememi söylüyor'

ne demek ?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İyi/kötü derecelendirme ölçekleriniz nelerdir?

Yaptığım şeyin sonuçlarına bakarak karar veriyorum.

Önemli olan bir nokta var: Hangi sonuçlar iyi, hangi sonuçlar kötüdür? Burada genele bakmak gerekiyor. Sadece kendi vücudunuzun iyiliğini istemek yerine, herkesin yerine kendinizi koymanız gerekiyor(hayvanların bile). Eğer bir şey bana az bir yarar sağlarken karşı tarafa çok büyük zarar veriyorsa o yanlıştır, aynı şekilde eğer bir şey bana çok büyük
yarar veriyorsa karşı tarafa az bir zarar veriyorsa o doğrudur. Hak söz konusu olduğu zaman bu söylediğim geçersizdir.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye

ne demek ?

Kitaplar kutsaldır ama amaç değillerdir. Tanrı bize bu kitapları nasıl yaşamamız gerektiğini anlatmak için gönderdi. Nihai amaç davranışlarımızın doğru olmasıdır.

İlk olarak: Tanrının ne söylediği hakkında bir kesinlik yok, tartışmalar var. İkinci olarak: Anlamadığınız bir şeyi dosdoğru yapmanız imkansızdır.

Videoyu iki kişinin izlemesine sevindim.

kahin

Kahin
Yeni Üye
bir insan teizmi kabul ediyorsa,tüm kutsal kitaplara ve tüm dinlere inanmak zorundadır, nuri kardeşimiz
,hem teizmi kabul edicek hemde, benim dinim benim hayatım diyecek, kahin dışında herkes nurinin
akıl oyununu yemiş gözüküyor. :D

bir teist benim dinim ve benim aklım diyorsa bu teizm olmaz, bu agnostsizim olur.
çünkü benim aklım ve benim dinim demek bilinmeyen bir tanrıyı kabul ediyorum
ve itiraf ediyorum demektir,
teizmi hala öğrenmemekte ısrarcısın bakıyorum.

nuri sonunda senin ne olduğunu buldum, sen agnostik olma yolunda hızla ilerliyorsun,
yalnız agnostık olma yolunuda çok öenmli bir eksigin var, oda tanrının iyi olduguna
iannıyorsun aynı zamanda kötüde olabilicegine kannat getirdin gün tam bir agnostık
olucaksın...

bir teist için akıl ve mantık yoktur, :D sadece iman ve inanç vardır, 3 kutsal
damacana orda duruyor açarsın içersin beyin süzgecinden geçirirsin ve teizmin hakkını verirsin. :D

saygılar sevgiiler nuri bey kardeşim, cevabın nedir? bekliyoruz. :D

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
kutsal kitaplarda anlamıyacak bir şey yok nuri kara bey :D sadece iman ve inanç gerisini allah halleder,
, sen üzülme sadece iman et ve inan gerisi teferuattır. hahahaha :D :D

nuri bey yeme bizi nuri bey, D: kutsal kitaplar araçtır amaçtır hatta yaşamdır,
kuranı anlıyarak 1 kere okuyan deist agnostık atheist kuranı anlamadan 100.000 defa okuyan teist olur hahaha :D

kahin

Kahin
Yeni Üye
[MENTION=4702]nuri[/MENTION] Kara :D bak bunlar dindaşların, onlar bile sana gülüyor. ufak atta civcivler yesin nuriyi diyorlar.

kahin

Kahin
Yeni Üye

ne demek ?

nuri beyin hayal gücü demek. :D

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kitaplar kutsaldır ama amaç değillerdir. Tanrı bize bu kitapları nasıl yaşamamız gerektiğini anlatmak için gönderdi. Nihai amaç davranışlarımızın doğru olmasıdır.

İlk olarak: Tanrının ne söylediği hakkında bir kesinlik yok, tartışmalar var. İkinci olarak: Anlamadığınız bir şeyi dosdoğru yapmanız imkansızdır.

Dostum bu sözlerden kafanın karışık olduğunu anlıyorum. başka birşey anlamamızı istiyorsan düşüncelerine açıklama getirmelisin.

Nihai amaç davranışlarımızın doğru olmasıdır.

diyorsun. nedir doğrunun ölçüsü veya dayanağı? ve kutsal kitapların bahsettiğin doğruluğa katkısı nedir?

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Dostum bu sözlerden kafanın karışık olduğunu anlıyorum. başka birşey anlamamızı istiyorsan düşüncelerine açıklama getirmelisin.

Nihai amaç davranışlarımızın doğru olmasıdır.

diyorsun. nedir doğrunun ölçüsü veya dayanağı? ve kutsal kitapların bahsettiğin doğruluğa katkısı nedir?

Bu sorulara cevap verdiğimi düşünüyorum.

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
algında cevap verdin evet , iyiliğin ölçüsü ve belirleyicisi sensin galiba. ee biz nası dindaş olacaz. dinini sadece sen anlamışın:p

Önemli olan bir nokta var: Hangi sonuçlar iyi, hangi sonuçlar kötüdür? Burada genele bakmak gerekiyor. Sadece kendi vücudunuzun iyiliğini istemek yerine, herkesin yerine kendinizi koymanız gerekiyor(hayvanların bile). Eğer bir şey bana az bir yarar sağlarken karşı tarafa çok büyük zarar veriyorsa o yanlıştır, aynı şekilde eğer bir şey bana çok büyük
yarar veriyorsa karşı tarafa az bir zarar veriyorsa o doğrudur. Hak söz konusu olduğu zaman bu söylediğim geçersizdir.

ls2

Kahin
Onursal Üye

böyle muallak laflarla olmaz bu iş. böyle din mi kurulur. nasslarını açık açık yazmalsıın

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
böyle muallak laflarla olmaz bu iş. böyle din mi kurulur. nasslarını açık açık yazmalsıın

'benim hayatım, benim inandığım tanrı' beni yanlış anlamışsın, ben din filan kurmuyorum. Din kuracak olsam 'benim inandığım tanrı' demezdim, sadece 'tanrı' derdim. Ben sadece fikirlerimi paylaşıyorum beğenirsen al, beğenmiyorsan orada kalsın.

Ben tanrı adına konuşmuyorum, nasıl bir din kurabilirim ki? Sadece farklı düşüncelerim var.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar