Annem Ateist olduğumu öğrendi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Kehanet tarafından oluşturulan Annem Ateist olduğumu öğrendi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,627 kez görüntülenmiş, 36 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Annem Ateist olduğumu öğrendi
Konbuyu başlatan Kehanet
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

Kehanet

Felsefe.net
Yeni Üye
Önce hakkımda bir kaç bilgi vereyim. Yaşım 14, Ankaralıyım. Annem 40 yaşında Ankaralı.
Annem her zaman ki gibi 19:00'da işinden geldi. Bende bilgisayarımın başından kalktım. Öğlen yaptığım pilavdan yer misin ? diye sordum. Oda iyi olur sabahtan beri hiç bir şey yemedim dedi. Yemeğinden 2 kaşık aldı ve beni yanına çağırdı konuşalım dedi. Oturdum yanına ve ateistlik hakkında neler biliyorsun, Ateistliği savunuyor musun ? dedi. Ateistlerin inançsız olduğunu söyledim. Savunuyor musun ? Sorusuna sıra gelince geveledim ve akşam Facebook hesabımın açık kaldığını biraz göz gezdirdiğini, göz gezdirirken bir arkadaşım ile aramızdaki konuşmaları gördüğünü söyledi. Sen inanmazsanda Allah var dedi. Ve eli ile havayı tutarcasına hakaretler yapıp:
-Bak havanın varlığını biliyorsun ama dokunamıyorsun inkar et bakalım havanın yokluğunu. Aklın var ama göremiyorsun onuda inkar et bakalım. Gibi internette dolanan zırvalıkları söyledi. Onun yüzüne üfleyip bunu hissettin mi diye sorup oksijenin varlığını sana ispat ettim demek istedim. Sana verdiğim akıl ürünü cevaplar ile aklımın olduğunu ispat ettim. Sen de bana Tanrının varlığını ispat edebilir misin ? diye sormak istedim ama yapamadım... Daha internette konuştuğum insanların Mason olduğunu ve aklımı yıkamaya çalıştıklarını söyledi, sustum.

Artık ne yapıcağımı bilemez haldeyim, bittim.. Zaten bunalımdaydım git gide çöktüm. Bana önerisi olan bir büyüğüm var mı ?

mavimor

Kahin
Yeni Üye
Facebook'ta şu gruplara üye olup nasıl ateist olduğunu iddia ediyorsun?

ALLAH (C.c) Seven 1.000.000 Kişi Arıyoruz.!! ( ArkadaşLarınıza Öneriniz ! ), Birleşelim MÜSLÜMANLAR, Kahrolsun İsrail, Necip Fazıl Kısakurek, Amerika'da Kur'an-I Kerim Yaktılar. Bu Duruma Tepk,

Burası geyik forumlarından değil canım kardeşim!

Kehanet

Felsefe.net
Yeni Üye
Facebook'ta şu gruplara üye olup nasıl ateist olduğunu iddia ediyorsun?

ALLAH (C.c) Seven 1.000.000 Kişi Arıyoruz.!! ( ArkadaşLarınıza Öneriniz ! ), Birleşelim MÜSLÜMANLAR, Kahrolsun İsrail, Necip Fazıl Kısakurek, Amerika'da Kur'an-I Kerim Yaktılar. Bu Duruma Tepk,

Burası geyik forumlarından değil canım kardeşim!

Bir zamanda bende Müslümandım. Müslüman olduğum zamanlarda da Facebook'ta dolaşıyordum. O zamandan kalan beğeniler işte. İnancım değişince Facebook bilgilerimi değiştirmedim.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bir zamanda bende Müslümandım. Müslüman olduğum zamanlarda da Facebook'ta dolaşıyordum. O zamandan kalan beğeniler işte. İnancım değişince Facebook bilgilerimi değiştirmedim.
Canım ateist kardesim eskiden kafir deyip geciyorduk şimdi bir sürü isim çıktı yetişemez oldum. Ateist, deist , panteist , ist ist bir sürü kavram . E tabi inanç önemli bir konu boru değil sonunda cehennem olma ihtimali var sonsuz sure bir cehennem var. Bunlar öyle eften puften iddialara benzemiyor. Şimdi gel birlikte orta çağ a gidelim orda çok ilginç tipler var . Romantizm akini var bilirsin hayatlarını tabiri caizse don lastiği icinde geçirmiş öte dunya yok burda eğlen tayfası bunların cogu genc yasta bunalım ve depresyondan intihar etmiş demekki bu dünyada tat almak var doymak yok , olsaydı intihar etmezlerdi. Realistlere bakalım biraz? Bunlar akılla yapmış her islerini ama akılları bir türlü kabul edememiş bazılarının ve inanmayanlar da olmuş materyalist e her seyin bir açıklaması var elbet fakat her açıklama madde dunyasında demedik canım.
İste böyle uzun uzun anlatirdim ama telefondan yazmak zor ve ben de yoruldum ve hatta seni görmüyorum diye varlığından şüphe etmeye başladım ve hatta kendimle konuştuğuma inandım kardesim . Lafın kısası , neye inanırsan İnan ama araştırmaktan öğrenmekten vazgeçme sonunda Tanri yi bulacaksın.tanrı yok diyorlar ya inanma be canım kandırıyorlar. Kapat televizyonu anne biizi kandırıyorlar

Azadî

Üye
Yeni Üye
ateistler inançsız değildir...söylemek istedim ))

mavimor

Kahin
Yeni Üye
İsmi muhammeD olan bir kişinin ateist olması da garip:)

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Kardeşim, 14 yaşındayım demişsin öyleyse abin sayılırım. Önce ne istediğine karar ver. Annen tarafından onaylanmak mı istiyorsun, herkesin Tanrı'nın olmadığına inanmasını mı istiyorsun ya da hala içinde bir kararsızlık var ve sana yardım mı etmemizi istiyorsun? Anneler böyledir, ben evde yükses sesle Almanca Nazi sloganları attığım için annem benim Hristiyan olduğumu, Kandil Gecesi film izlediğim için Ateist olduğumu, uykusuz kaldığımda geceleri uyuşturu kullandığımı sanır. Şu an annen senin kendi rızanla değil başkalarının zoruyla inancını değiştirdiğini düşünüyor. Fikirlerine bağlıysan kimse senin zihnine müdahale edemez. Ama ateist olduğun için tepki görmek istemiyorsan inananları da rahatsız etmeyeceksin! Meydana çıkıp "Yuhh sizlere siz hala Allah'a filan mı inanıyorsunuz? Kuran'da hata var..." gibi laflar edersen de bu toplum seni linç eder. Herkes kendinden sorumludur.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
parasızlar ve zayıflar linç edilirler gerisine bişey olmaz.

Kehanet

Felsefe.net
Yeni Üye
İste böyle uzun uzun anlatirdim ama telefondan yazmak zor ve ben de yoruldum ve hatta seni görmüyorum diye varlığından şüphe etmeye başladım ve hatta kendimle konuştuğuma inandım kardesim.

Lafın kısası , neye inanırsan İnan ama araştırmaktan öğrenmekten vazgeçme sonunda Tanri yi bulacaksın.tanrı yok diyorlar ya inanma be canım kandırıyorlar.

Bana vakit ayırdığın için teşekkür ederim.
Sen beni görmüyorsun ama bir yerde buluşursak sana varlığımı kanıtlayabilirim ve ben varım diyebilirim.

Tanrı'nın yokluğuna inanma demişsin sen varlığını kanıtlayıp bana inandırabilir misin ? Bu durumda kesin konuşmak asla doğru değil.

Kehanet

Felsefe.net
Yeni Üye
Kardeşim, 14 yaşındayım demişsin öyleyse abin sayılırım. Önce ne istediğine karar ver. Annen tarafından onaylanmak mı istiyorsun, herkesin Tanrı'nın olmadığına inanmasını mı istiyorsun ya da hala içinde bir kararsızlık var ve sana yardım mı etmemizi istiyorsun? Anneler böyledir, ben evde yükses sesle Almanca Nazi sloganları attığım için annem benim Hristiyan olduğumu, Kandil Gecesi film izlediğim için Ateist olduğumu, uykusuz kaldığımda geceleri uyuşturu kullandığımı sanır. Şu an annen senin kendi rızanla değil başkalarının zoruyla inancını değiştirdiğini düşünüyor. Fikirlerine bağlıysan kimse senin zihnine müdahale edemez. Ama ateist olduğun için tepki görmek istemiyorsan inananları da rahatsız etmeyeceksin! Meydana çıkıp "Yuhh sizlere siz hala Allah'a filan mı inanıyorsunuz? Kuran'da hata var..." gibi laflar edersen de bu toplum seni linç eder. Herkes kendinden sorumludur.
Annem zaten fikirlerime karşı şuanda saygılı yada öyle gözüküyor. Tek sorun o anları aklımdan atamıyorum, kötü oluyorum. Zaten onca olay yaşadık üstüne birde bu.. Diğer dediklerine gelirse ben asla ''Tanrı yok '' gibisinden sözler söylemem. Kanıtlayamadığım bir şey hakkında kesin konuşamam.

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
merhaba kehanet,

annene, beden bütünlüğünü.. havayı nasıl üfürdüğünü.. göremediği halde aklıda kullanabildiğini..akıl ürünü cevaplarla ispat ettiğini...varlığını kanıtladığını söylemişsin... ne güzel

peki niye bunalıma giriyorsun niye ne yapacağını bilmez haldesin arayıpta bulamadığın ne! niye git gide çökmektesin ki.. daha çook gençsin ifadene göre... dilerim yaşamın, istediğince uzun ve lâkin sağlıklı bir doygunlukta gelişsin.

hem herkesle aynı şekilde düşüneceksin diye bir şey yok..Anlaşamamazlıkları, çöküntün olarak kabullenme ve merak et/etme!karmaşık duygularını O güzel aklınla yoluna da koyarsın sen.

var-yok... yaşam yolunda, kendine mal ettiğin sorular ve cevapları istediğince!görecek - bulacaksın nasıl sa...yol uzun : )

ancak kimseden cevaplarıyla seni tatmin etmesini bekleme..kimseleri de bunaltma/bunalımlara da takılma ... hay atı sade! paylaş ve allahı kanıtlamak/ kendini kanıtlamak gibi bir girdaba düşme!çekmelerine de izin verme. hem 14! güzel bir yaş acele etme ne demiş şair 'ağır ağır çıkacaksın bu merdiveni'

gerekliliği, gerektiği gibi gelişeni... doğal gelişiminde ve fakat bildiğince yaşayacaksın...O' kafandakine yatmamış -anlayışına sığmamış!...dert değil : )
kısa ve öz.. Hay atı anladığınca yaşaman-tatman kafi !sağlıkta kal

sevgili anneni de diğer tüm çevreni de hayatla arana sokma ve lakin kolla..mesafeyi / arayı açma!! ...
hoş gelmişsin hayata...foruma

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Sen beni görmüyorsun ama bir yerde buluşursak sana varlığımı kanıtlayabilirim ve ben varım diyebilirim.

Tanrı'nın yokluğuna inanma demişsin sen varlığını kanıtlayıp bana inandırabilir misin ? Bu durumda kesin konuşmak asla doğru değil.

GuZel kardesim sen inandığın şeyi annenin fark etmesinden neden çekiniyorsun ki yani eğer gercekten temelleri Sağlamsa inandığın degerleri giZlemek kendine ve inancına saygisiZlik etmen demek ve aslında inandım dediğin halde inanmadığının da işareti sayılabilir . Bana gelince elbette Allah a ve Resulü'ne inanıyorum ve kaynaklarıma da güveniyorum ve de elimden geldiğince yasamaya özen gösteriyorum inandığım degerleri.
İspatla demişsin mantıkta bir yanlış ispat yöntemi var ARGUMENTUM AD İGNORANTİAM ismi ile anılır . Yani bir seyin yokluğunun ispatı( veya varlığının ) yapılamıyorsa bu varlığına bir delildir demek . Kısaca ruh vardır çünkü yokluğu kanitlamamistir demekle ispat etmiş olmayacağımız gibi sen bana tanri yoktur diyemezsin çünkü var olmadigini söylemekten başka bir sey diyemeyeceksin. O halde bu bir inanç meselesi ister İnan ister İnan ma diyoruz . Aslında Tanri nin varlığı aşikar ama bunu görebilmek icin aklın gözlere inmemiş olması gerek. Biraz anatomi , fizyoloji biraz matematik , fizik biraz astronomi okuyunca anlıyoruz ki her Koyun bir muhtarı vardır ve olmak zorundadır ......,,.......

Kehanet

Felsefe.net
Yeni Üye
GuZel kardesim sen inandığın şeyi annenin fark etmesinden neden çekiniyorsun ki yani eğer gercekten temelleri Sağlamsa inandığın degerleri giZlemek kendine ve inancına saygisiZlik etmen demek ve aslında inandım dediğin halde inanmadığının da işareti sayılabilir .
İnancımı bir başkalarının fark etmesinden çekinmemin nedeni insanların vereceği tepkiyi tam olarak bilmemem. Ya karşımdaki kişi beni anlamaz ise bununla beraber ortaya çıkıcak sıkıntılar beni korkutuyor.

Oksijen ufleyen ateist :) fotosentez de yapabiliyor musun :)

Zaten demek istediğim şey anlaşıldı. Dalgınım, ufak bi hata yapmışım çok mu be abi :D

Azadî

Üye
Yeni Üye

Tanrının varlığını kanıtlayan ya da tanrının olmadığını kanıtlayan biri insan değildir o da tanrıdır .
Tanrının varlığı ve yokluğu hakkındaki yorumlar çıkmaza girer sadece doğa olaylarına yönelik yorumlar yapılır.Bu olayları kimi tanrıya bağlar kimi başka şeylere.

iuflsfozkn

Düşünür Üye
Yeni Üye
Kesin konuşmak zırvası da septiklerden alınan bir zırva . Bilgi felsefecileri septiklerden çok cekmis fakat Descartes septiklerin agizna gerekli lOkmayi vermişti bakınız Descartes .. Cogito ergo sum yaniii

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
aradan aylaaar geçmiş.hatta sene 2012 olmuş ama bn gene de şu meşuuur kıyamet kopmadan şu konuya bi el atiiiim deyip üşenmeden bu saatte üye oldum ve yazıyorum : aslında biraz enteresan geldi.kuran da en çok vurgulunan şey tartışılmamış. yaradılış. (ki tıkandığım yerdir.) hemen her yönden şüphelenebilirsiniz ama yaradılış konusu çıkmaz sokağa benzer, yani yaratıcıya inanmayanlar için. belki bu sokak seni farklı bakış açılara sürükleyebilir. bir de şöyle bir şey söyliycem.akıl akıldan üstündür. ve her gün seni biri bir düşünceye inandırabilir. bunun sonu yok. benim tavsiyem (araştırmayı bırakmamakla beraber) sıra dışı bir rehber bulmandır. bu da benim için şimdilik kuran dır. sebebi de kimsenin içinde mucizelerle dolu bi kitap uydurup bunun için hayatını mahfetmiyeceğine inanmamdır. hemde dönemin en iyi kabile ailelerinden birinde önemli bir evlatken. yani durup dururken doğru dürüst bi insan anasının dedesinin inancını yalanlıycak da sevenlerini bi yokuşa sürükliycek. tmm günümüz insanları bu dini çok da iyi temsil etmiyo olabilirler. sana bunu kanıtlayamıyo olabilirler. fakat senin yapman gereken sürekli fikren ve fiilen hata yapan insanları değil kusursuz bir fikri gaye almandır. şunu da söyliim biz sadece sınavdayız. aldanma. gerçek hayat öldükten sonra.gerçek hayat ebedidir. insan her daim isteklere sahiptir fakat en büyük arzu huzurdur. 5-6 duyu organına çok da güvenme. burnunun ucunda metafizik bir canavarın olup olmadığını ancak onu algılayabilen bir duyu organın olduğunda anlayabilirsin. bu nacizane fikirler 19 yaşında, anadolu lisesi öğrencisi, türkiye ortalamasında normal bi ailenin melankolik bi çocuğuna ait.

Oncelikle sitemize ve aramiza hosgeldin. Yaraticiya inanmak/inanmamak ve yaraticinin varligi/yoklugu, en basta toplumumuzda dogan bir bebege pozitif olarak verilir. Kisinin bu pozitiviteye karsi, kendi gelistirdigi eger uygulamamaksa, ilk akilci tepki karsi cikis ve red edis olur. Burada bir bilinc ve farkindaliktan ziyade, bilincalti zorlamasinin getirdigi bir kisisel acaba soz konusudur. Kisi yabu acabadan "korkar" ve pozitifligini korur, ya da bu acaba'nin ustune gider ve olumsuz bir tavir alir.

Buradaki ilk acaba arastirmasi, yaraticinin kisinin aklinda ozdeslestigi somut verisidir (yani senin deyimin ile Kuran) iste kisi, bu somut veriden ya acabasini olumsuz olarak guclendirir,m ya da acabasini ikna eder.

Yalniz burada "annenin ateis oldugunu ogrenmesi" konusu islenmemis. O yuzden bu konuda herhangibir sey yazma geregi duymuyorum. Yalniz su kadarini soyleyeyim, eger herhangibir yaratici hakkinda kesin bir inancsizlik ve yok algisi oturmamissa, kisi ateist degildir. Bu durum ya agnostisizme, ya da deizme acilabilir ve biri kararsiz, digeri de yaraticiyi yoklayamayan akilciliktir.

Burada soylenecek son sey, vicdan konusudur. Yani bu sorgulama ve kesin tavir alma konusunda, kendine dusunsel zarar vermemek. Eger bu basarilamazsa, kisi psikolojik sorunlar yasayabilir. Kisaca beynin bu degisim de kisiyi onaylamasi gerekir. Bu yoksa ve beyin "hazir degilse" ve bu degisimden,m cesitli nedenlerden "rahatsizsa" kendi kendini rahatlatmak adina, kisiye cesitli korkular verebilir.

alpine

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Zor bir durum. Ancak annelik duygusu evrimseldir, yani direk genlerden kaynaklidir. Tanri hissiyati ise boyle degil, yine genetik temeli olan bazi araclarin yaniltilmasi sonucu ortaya cikan ara urundur. Sonucta analik duygusu cogu zaman din duygusuna agir basacaktir. Eger sizi sabah aksam altinizi pisleyip aglayarak uyku yuzu gostermediginiz o zamanlarinizda cami onune birakmadiysa, alip karsiniza konustugunuzda da birakmayacaktir.

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Ergenlik çağı sendromlarından biri.Ergen tanrı yoktur varsa da inanmıyorum diyerek kendini farklı ve güçlü hisseder.Hiçbir şey okumasına araştırmasına gerek yoktur o bunu toplum içinde dillendirir,toplum buna şaşırır ergende kendini farklı hisseder ve bundan haz duyar(bizzat yaşadığım bir durumdur).

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
ek olarak da evrensel-insanın "yaratıcılık" konusundaki fikrini kısaca alabilirsem memnun olurum.

http://www.felsefe.net/felsefeye-gi...lismez-yaratilis-algisi-ve-alternatifi-2.html

http://www.felsefe.net/felsefeye-giris/5215-yaratilis-ve-yaratis-farki-etken-ve-edilgenlik.html

Kisaca bilimsel bakis acisi olarak yaratilis yoktur, yaratici olarak ta insanoglu vardir. Buna akilli tasarimcilik, programlayicilik v.s. de girer.

Yaratilis, metafizigin din felsefesinin ve teolojinin konusudur ve gozlem vermeyen, akilciligin kendini inandirdigi ideolojisi, mitolojisi, mistisizmi v.s. dir.

Ayrica yaratilisin, yaratan kisir dongusu vardir.

Konju baskalarinin inancini degistirmek yerine, kendi gorusunu bir birey olarak ortaya koyabilmektir. Bunu bir tartisma olarak degil, baskalarinin inanclarina saygisizlik yaparak degil; kendsi kisisel gorusun olarak. Yani "sen boyle dusunuyorsan, ben buna saygi duyarim; ama benim dusuncem de bu. Senin de buna saygi duyman gerekir" Eger bir tartisma olacaksa, bu da dusunsel olmaslidir. Yani kisilerin kendilerine deger yaptigi inanclarina satasmayarak.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar