amerikadan irana 12 maddelik yaptırım kararı.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde kahin tarafından oluşturulan amerikadan irana 12 maddelik yaptırım kararı. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 714 kez görüntülenmiş, 9 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı amerikadan irana 12 maddelik yaptırım kararı.
Konbuyu başlatan kahin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

kahin

Kahin
Yeni Üye
arkadaşlar abd yarından itibaren irana amborgo uygulucağını açıklamıştı, bu ambargo
sonrası dolar kuru ne olur? :) düşermi? yükselirmi? yorumlarınız nedir?

kısacası bu ambargo türkiyeyi ekonimik yönden nasıl? etkiler, enflasyon bazında veya
diğer etkenler bakımından.

12 maddelik şartlar neler?

Pompeo'nun dile getirdiği şartlar şu şekilde:

1- İran, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansına (UAEA) önceki nükleer programlarının askeri boyutlarını tamamen açıklamalı. Bu çalışmalarını daimi ve doğrulanabilir olarak tamamen bırakmalı.

2- İran, uranyum zenginleştirmeyi durdurmalı ve bir daha asla plütonyum işlememeli.

3- İran, UAEA'ya tüm ülkedeki tesislere koşulsuz erişim hakkı tanımalı.

4- İran, balistik füze üretimine son vermeli ve nükleer kapasiteli füze fırlatma ve geliştirmeyi durdurmalı.

5 - İran, gerçek olmayan suçlamalarla tutukladığı tüm ABD ve bu ülkenin ortak ve müttefiki olan ülkelerin vatandaşlarını serbest bırakmalı.

6 - İran, Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami Cihad Hareketi de dahil olmak üzere Ortadoğu'daki tüm "terörist gruplara" desteğini geri çekmeli.

7- İran, Irak hükümetinin egemenliğine saygı duymalı ve Şii milislerin silahsızlandırılması, tasfiyesi ve yeniden entegrasyonuna izin vermeli.

8- İran, Husi milislere askeri desteğini kesmeli ve Yemen'de barışçıl siyasi çözüm için çalışmalı.

9- İran, Suriye'nin tamamında İran komutasında bulunan güçleri geri çekmeli.

10- İran, Afganistan ve bölgedeki Taliban ve diğer teröristlere verdiği desteği kesmeli ve El Kaide'yi barındırmayı bırakmalı.

11- İran, Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün dünyadaki terörist ve militan ortaklarına verdiği desteği kesmeli.

12- İran, birçoğu ABD'nin müttefiki olan komşularına karşı tehditkar davranışlarına son vermeli, İsrail'i yok etme ile Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirliklerine füze atmaktan vazgeçmeli.

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
Özetle, zorba bir yönetim başka zorba yönetime zorbalık yapıyor. İran bunları kabul edecek mi? Hayır.

kahin

Kahin
Yeni Üye
beni daha çok ülkem ilgilendiyor, dostum, yarından itibaren dolarda haraketlilik olurmu? :)
sonuçta irana ambargı koyan biz değiliz, amerikadır. sence olumsuz yönde etkileri neler? olur.
ne diyorsun?

Sindella

Yeni üye
Yeni Üye
İran'ın yapacağı açıklamaya göre kur oynar. İran Amerika'yı tehdit ederse dolar düşer. Ama bunun olacağını pek sanmıyorum. Amerika Türkiye'ye bazı tavizler tanıyor ambargo sebebiyle. Bundan dolayı Türk lirası değer kazanacak bence.

kahin

Kahin
Yeni Üye
biz de amerikanın isteğiyle iranla anlaşmalarımızı bozup amerikanın dediklerni yaparsak bu seferde iran türkiyeye ambargo koyucaktır,bence türkiye büyük olasılıkla abd yi desteklemek zorunda kalıcaktır bunun anlamı dolar tekrar y,kselişe geçebilir demektir..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran yaptırımlarıyla ilgili olarak "Türkiye'ye de muafiyet var" dedi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye'nin 8 ülkeyle birlikte İran yaptırımlarından muaf tutulan ülkelerden biri olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'a yönelik yaptırımlarla ilgili açıkladı. Pompeo, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu 8 ülkenin ambargodan muaf tutulacağını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'nun açıklamalarından satırbaşları:

"Geldiğimden beri yaptırımlar uygulanmıştır bugün hızlandırılacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken bir şey var. İran'a yaptırımlar devam edecek ve cezalar da olacak. İran'la iş yapmak kötü sonuçlar doğuracaktır. 20'den fazla ülke zaten piyasadan 1 milyon varil azalttı. Mayıs'tan beri petrol gelirleri düştü. Bazı ülkelere muafiyet verdik."

ABD Hazine Bakanı Mnuchin'in açıklamaları:

"400'den fazla şirket enerji ve gemicilik sektöründe hedef alındı. 250 kişi yaptırım listelerinde. Atom Enerji Organizasyonu da var. Bugüne kadar görülmemiş yaptırımlar oldu. ABD ekonomik baskısının İran üzerinde en yüksek seviyede olduğunu söyleyebilirim. İran rejimi artan bir finansal izolasyona maruz kalacak. Terör ve bölgesel kötü hareketleri var, bunların bırakılması gerekiyor."

Kaynak:

kahin

Kahin
Yeni Üye
benim tahminim,muafiyet olsada irandan alınan doğalgaz ve petrol var, biz amerikanın yanından yer alıyoruz, bunun sonucunda umarım bu sefer iran bize ambargo uygulamaz, bu ambargonun amerikanın
esnekligiyle bir bagı yoktur, iran bize kızıp neden? amerikayı destekledin deyip ambargo uygularsa;
dolar tekrar yükselir, diye düşünüyorum.. :) :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
benim tahminim,muafiyet olsada irandan alınan doğalgaz ve petrol var, biz amerikanın yanından yer alıyoruz, bunun sonucunda umarım bu sefer iran bize ambargo uygulamaz, bu ambargonun amerikanın
esnekligiyle bir bagı yoktur, iran bize kızıp neden? amerikayı destekledin deyip ambargo uygularsa;
dolar tekrar yükselir, diye düşünüyorum.. :) :)

Doğalgaz alımında ödeme garantili sözleşme olduğu için muafiyet tanındı zaten. Bu durumda İran nasıl ambargo uygulayacak ki?

İçin rahat olsun. II. Abdülhamid'in torunu dolar düşecek demiş.

**

2. Abdülhamid'in torunu: Varsa dolarınız satın, 1.5 TL'ye inme durumu var.
Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, kişisel Twitter hesabından ekonomi ve yatırımla ilgili ‘tavsiyeler’ verdi. Dolar/TL, Orhan Osmanoğlu'nun 'tavsiyesi'nin ardından düşüşe geçmedi.

Kaynak:

dddd.jpg

Son düzenleme:

kahin

Kahin
Yeni Üye
dolar düşüyor ama fiatlar yükseliyor, çok garip bir yönetim şeklimiz var, 1 yıl sonra dolar % 100 düşer ama fiatlar sadece % 7 düşer yada hiç düşmez. doların ne kadar? düşüceğini bilemem ama fiatların dahada yükseliceğinden eminim. ayrıca marketçiler sürekli etiket değiştirerek zam yapmaya başladılar, sanırım hükümeti bu konuda sadece oy verenler oldugu gibi oy verip takmıyanlar çogunlukta sanırım
bu çok ciddi bir sorundur hükümetin bu konuyu acilen çözmesi gerekir aksi halde kriz! derinleşicektir. :)

iran ambargo uygularsa ve sözleşmeyi iptal ederse ne olucak? bunlarıda düşünmek gerekir.

sonuçta ambargo yiyen biz değil irandır, biz abdyi destekledikçe iranın bize karşı sözleşmeyi feshetmesini kim? engelliyebilrki.

anlatamadım galiba yada sen yanlış anladın beni.. bunun ödemeyle bir bagı yokki iranın damarı tutarsa sen neden? amerikayı destekliyorsun bak bana ambargo uyguluyor derse ne olucak. iran çok inatçı
bir ülkedir. her an iranının ambargosu ile karşı karşıya kalabiliriz. dogalgaz ve petrol vermeyebilr. umarım kalmayız ama böyle
bir ihtimal bile ciddi anlamda ekonomımızı dahada kötüye götürür. :)

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar