Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde ls2 tarafından oluşturulan Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,466 kez görüntülenmiş, 89 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Allaha Inanmayan Biri Aslında Neyi Inkar(!) Eder?
Konbuyu başlatan ls2
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
ha sende düşünmeyi sorgulamayı bırakamazsan (istesende bırakamazsan yani) sonunda seninde duyguların(bağın ) biter. bu elindeyse bırak derim, madem faydalı diyorsun..
Sorgulamayı bıraktım abi. Uzun bir arayışın ardından pek çok konuda sonuca vardım. Benim inandığım Kuran alışılmışın dışında, kelimelerin anlamlarına kadar farklı bir Kurana inanıyorum. Eğer böyle yapmasaydım ben de Kurandan soğurdum. Ama yine de tanrı ve ahiret inancımdan vazgeçmezdim, kitaplara inanmayı bırakırdım. Sen niye deist olmadın abi? Benim ikinci seçeneğim kesinlikle deistlik olurdu.

• Beğen
Tepkiler: ls2

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
Kendi kendine oturup düşün, öldükten sonra dirildiğini ve cennete girdiğini hayal et. Hayata ve birçok şeye bakışın iyi anlamda değişir. Yararın büyüklüğünden dolayı ihtiyaç diyorum. İyisi varken kötüye talim etmek, ihtiyacı görmezden gelmektir. İnsanın iyiye, daha iyisine ihtiyacı var.
Azizim, zamanında çok düşündüm, çok diyar gezdim, farklı kültürleri tanıma fırsatım oldu. Zaten hayat, doĝa, insanlar veya canlılar hakkında düşünmeyen birisinin ufku ne kadar geniş olabilir ki?

Uzun lafın kısası: Nihayetinde kuru hayallerin peşinden gitmeyi çoktan bıraktım. :)

Elbette benim de bu yaşamda çeşitli sıkıntılarım olmuştur, ölümden dönmüşlüĝüm bile var. Maddi ve manevi çok sorunlarla boĝuştum denebilir. Yine de bu halimden gayet memnunum.

Kimlerin söylediĝi/yazdıĝı bile %100 bilinmeyen inançların/masalların/efsanelerin peşine takılmak, zaman kaybından başka bir şey deĝil. İşte bu nedenle, imkanın dahilinde az da olsa başkalarının hayallerine kapılmadan yaşamaktan zevk almaya çalış. Çünkü cennet/cehennem gibi yerlerinin mucidi de bizleriz.

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Uzun lafın kısası: Nihayetinde kuru hayallerin peşinden gitmeyi çoktan bıraktım. :)

İşte bu nedenle, imkanın dahilinde az da olsa başkalarının hayallerine kapılmadan yaşamaktan zevk almaya çalış. Çünkü cennet/cehennem gibi yerlerinin mucidi de bizleriz.
Başkasından duymuş olabilirim ama özümsedim, yani bu hayal artık tamamen bana ait. Kalbim tatmin, yani gerçekten inanıyorum, ikinci bir seçenek yokmuşçasına. Böyle bir hayal, umut canlıdır.

• Beğen

ls2

Kahin
Onursal Üye
Sorgulamayı bıraktım abi. Uzun bir arayışın ardından pek çok konuda sonuca vardım. Benim inandığım Kuran alışılmışın dışında, kelimelerin anlamlarına kadar farklı bir Kurana inanıyorum. Eğer böyle yapmasaydım ben de Kurandan soğurdum. Ama yine de tanrı ve ahiret inancımdan vazgeçmezdim, kitaplara inanmayı bırakırdım. Sen niye deist olmadın abi? Benim ikinci seçeneğim kesinlikle deistlik olurdu.

Kuranı algımda değişik/kendimce algılamayı bende denedim ama olmadı Nurican:)

deist değilim ama ateisde değilim. bu zamana kadar hiç düşünülmemiş bir varedici enerji/sistem veya döngü veya bunlarında dışında bambaşka bişi olabilir.

Bilim insanoğlunun bulduğu en iyi bilgi edinme metodu ama varlık/varoluş karşısında onun bulguları bile bizi yanıltıyor olabilir. sonuçta karşımızda mikro ve makro düzeyde muhteşem bir oluşum(evren) var.

Deist değilim çünkü bu da din gibi birşey, ve ben kendimi varoluşculuk felsefesine yakın buluyorum. asolan veya öncelikli olan; kendi yaşam tecrübelerimiz,duygularımız ve iç dinamiklerimiz veya psikolojimiz. bu önceliklere görede deisme ihtiyaç duymuyorum veya duygusal olarak yakın hissetmiyorum deyim. bir tanrıya inanırsam ölümden sonrasınıda kurgulamam gerekir. bu da bana yakın gelmiyor, bu hayattaki süremizi sonsuzluk olarak düşünüyorum. (ki sonsuz kavramından hiç bitmeyecek bir zamanı algılamak mantıklı gelmiyor bana)

ha ölüm sonrası bir şeyler olursa sevinirim tabi :) (ölüm bu yönüyle merak uyandıran birşey)

Eski inancımızda ölünce Tanrı dağında aynı böyle bir dünya kurulacağı ancak sadece iyilerin birbirini orada bulup beraber olacağı inancı varmış. kötüler karanlıkta kayboluyor tanrı dağının yolunu bulamıyor ( 40 gün süren var öbür dünyada sevdiklerini bulman için)

Güzelmiş valla, orda bir yerlerde buluşuruz inşallah baki hakkın inayetiyle Nurican :) (sentez sözcükler bilerek kullanıldı)

Son düzenleme:

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bilim insanoğlunun bulduğu en iyi bilgi edinme metodu ama varlık/varoluş karşısında onun bulguları bile bizi yanıltıyor olabilir. sonuçta karşımızda mikro ve makro düzeyde muhteşem bir oluşum(evren) var.
İnsanoğlunun en iyi bilgi edinme metodu bence felsefedir abi. Çünkü bilimin aradığı cevaplar felsefeye göre yüzeyseldir bence. Bilim her şeyi anlatır ama "anlam" dan bahsetmez, bahsedemez. Robot değiliz ki girdileri çıktıları bilince, bulunca tamam deyip yolumuza devam edelim. Felsefe her zaman vardı, bilim daha yokken veya gelişmemişken. İnsanlar anlamlar yükleyip yaşadılar, fazlasından haberleri olmadan. Şimdi bilim gelişti ve insanlığın anlamlardan oluşturduğu külliyatı baştan aşağı değiştirdi ve ileride kesinlikle çok daha fazla değiştirecek. Kısacası felsefesiz olmaz ama bilimsiz olabilir.
asolan veya öncelikli olan; kendi yaşam tecrübelerimiz,duygularımız ve iç dinamiklerimiz veya psikolojimiz.
Katılıyorum abi. Bence iyi bir insan olmak dışında, herkes dilediği yolu seçebilir, saygı duyarım ama kötü insanlara saygım yok. Örneğin tecavüz edenlere. Elimde olsa hepsini bir kaşık suda boğarım.
bir tanrıya inanırsam ölümden sonrasınıda kurgulamam gerekir. bu da bana yakın gelmiyor, bu hayattaki süremizi sonsuzluk olarak düşünüyorum. (ki sonsuz kavramından hiç bitmeyecek bir zamanı algılamak mantıklı gelmiyor bana)

ha ölüm sonrası bir şeyler olursa sevinirim tabi :) (ölüm bu yönüyle merak uyandıran birşey)
Neden kurgulamaktan çekiniyorsun abi? Kurgulamak çok kolay, iyiler cennete, kötüler cehenneme. Bir yazında cehennem korkusundan kurtulduğunu övmüştün. Kendi adıma konuşayım, cehennem korkusu yaşamıyorum, cennete gideceğime dair derin bir inancım var. Bu senin için de geçerli olabilir, iyi bir insan olduğuna dair derin bir inanç besleyebilirsin. Cehennem korkusu olmadan, cennet hayali. Eğer özgür kalmak istiyorsan(çok makul bir istek), zaten sahip olduğun bir şey için ekstra bir şey yapmana gerek yok. Pekçok insanda iyilik bir meleke haline gelmiş. Haddimi aşarak tavsiyeler verdim, varsayımlarda bulundum(yanlışsam düzeltirsin abi). Çünkü ahiret inancını çok yararlı buluyorum.
Eski inancımızda ölünce Tanrı dağında aynı böyle bir dünya kurulacağı ancak sadece iyilerin birbirini orada bulup beraber olacağı inancı varmış. kötüler karanlıkta kayboluyor tanrı dağının yolunu bulamıyor ( 40 gün süren var öbür dünyada sevdiklerini bulman için)

Güzelmiş valla, orda bir yerlerde buluşuruz inşallah baki hakkın inayetiyle Nurican :) (sentez sözcükler bilerek kullanıldı)
Sadece iyilerin bulunduğu bir yerde yaşama hayali, etrafımın kadınlarla(huri) çevrili olması hayalinden çok daha çekici geliyor. Güzelmiş abi, buluşuruz inşallah. :)

ls2

Kahin
Onursal Üye
İnsanoğlunun en iyi bilgi edinme metodu bence felsefedir abi. Çünkü bilimin aradığı cevaplar felsefeye göre yüzeyseldir bence. Bilim her şeyi anlatır ama "anlam" dan bahsetmez, bahsedemez. Robot değiliz ki girdileri çıktıları bilince, bulunca tamam deyip yolumuza devam edelim. Felsefe her zaman vardı, bilim daha yokken veya gelişmemişken. İnsanlar anlamlar yükleyip yaşadılar, fazlasından haberleri olmadan. Şimdi bilim gelişti ve insanlığın anlamlardan oluşturduğu külliyatı baştan aşağı değiştirdi ve ileride kesinlikle çok daha fazla değiştirecek. Kısacası felsefesiz olmaz ama bilimsiz olabilir.

Katılıyorum abi. Bence iyi bir insan olmak dışında, herkes dilediği yolu seçebilir, saygı duyarım ama kötü insanlara saygım yok. Örneğin tecavüz edenlere. Elimde olsa hepsini bir kaşık suda boğarım.

Neden kurgulamaktan çekiniyorsun abi? Kurgulamak çok kolay, iyiler cennete, kötüler cehenneme. Bir yazında cehennem korkusundan kurtulduğunu övmüştün. Kendi adıma konuşayım, cehennem korkusu yaşamıyorum, cennete gideceğime dair derin bir inancım var. Bu senin için de geçerli olabilir, iyi bir insan olduğuna dair derin bir inanç besleyebilirsin. Cehennem korkusu olmadan, cennet hayali. Eğer özgür kalmak istiyorsan(çok makul bir istek), zaten sahip olduğun bir şey için ekstra bir şey yapmana gerek yok. Pekçok insanda iyilik bir meleke haline gelmiş. Haddimi aşarak tavsiyeler verdim, varsayımlarda bulundum(yanlışsam düzeltirsin abi). Çünkü ahiret inancını çok yararlı buluyorum.

Sadece iyilerin bulunduğu bir yerde yaşama hayali, etrafımın kadınlarla(huri) çevrili olması hayalinden çok daha çekici geliyor. Güzelmiş abi, buluşuruz inşallah. :)

Varoluşçu felsefeyi benimsediğim için varoluşum konusunda bilimi bende merkeze almıyorum Nurican... doğa ve dünya bilgisi (pozititif bilim) anlamında en iyi metot bilimin metodudur. sen sanırım varoluş ve anlam konularındaki bilgiden bahsediyorsun evet bu konuda felsefesiz tabiki olmaz..

Ölüm sonsuz bir yokoluş olarak düşünüldüğünde insan duygu ve düşünceleri ister istemez nihilizme kayar,ahiret inancı bu açıdan yararlı olabilir. açık yüreklilikle söyleyim herhangi bir öte alem hayalim yok ama ölüm %100 yokoluşdur da diye düşünmüyorum. belkide bu yüzden yani kuçükte olsa ölümden sonra yaşama ihtimal verdiğim için ahiret inancına ihtiyaç duymuyorum. Ölüm uzaktan gelen gök gürültüsü gibi değilde yakınlaştığında korkarsak hayali kurgular üretip inanabiliriz Nurican , bunun için dinlere bağlanmama gerek yok, belkide ne olduğunu anlamadan aniden öleceğiz, sürekli ölümden bahsetmek dinlerin temel manipülasyonlarından biridir. ölümle bu dünyayı degersizleştirip korku ile insanları kendilerine çekmeye çalışırlar.

İyiğilin ve kötülüğün bir karşılık bulmasını bende isterdim, umarımda bulur ama dediğim gibi Nurican bunlara istesemde inanamıyorum, çünkü gerçekten güçlü bir şey yoktur ve ben gerçeği şu an böyle algılıyorum. ve durumdada gerçekci bulmadığım şeylere temenninin dışında ihtimal veremiyorum..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
Varoluşçu felsefeyi benimsediğim için varoluşum konusunda bilimi bende merkeze almıyorum Nurican... doğa ve dünya bilgisi (pozititif bilim) anlamında en iyi metot bilimin metodudur. sen sanırım varoluş ve anlam konularındaki bilgiden bahsediyorsun evet bu konuda felsefesiz tabiki olmaz..
Bilim kendi alanında en iyisidir, hatta karşılaştırma yapılabilecek değerde bir rakibi de yoktur. Sadece karşılaştırma yaptım, ele aldıkları konular bakımından felsefe daha önemlidir.
Ölüm sonsuz bir yokoluş olarak düşünüldüğünde insan duygu ve düşünceleri ister istemez nihilizme kayar,ahiret inancı bu açıdan yararlı olabilir. açık yüreklilikle söyleyim herhangi bir öte alem hayalim yok ama ölüm %100 yokoluşdur da diye düşünmüyorum. belkide bu yüzden yani kuçükte olsa ölümden sonra yaşama ihtimal verdiğim için ahiret inancına ihtiyaç duymuyorum. Ölüm uzaktan gelen gök gürültüsü gibi değilde yakınlaştığında korkarsak hayali kurgular üretip inanabiliriz Nurican , bunun için dinlere bağlanmama gerek yok, belkide ne olduğunu anlamadan aniden öleceğiz,
Ölüm yaklaştığı zaman, bu ihtiyaç iyice belirgin olmaya başlıyor abi, dediğin gibi.

Güzel filmdir abi, boş vaktinde izlemeni tavsiye ederim.
İyiğilin ve kötülüğün bir karşılık bulmasını bende isterdim, umarımda bulur ama dediğim gibi Nurican bunlara istesemde inanamıyorum, çünkü gerçekten güçlü bir şey yoktur ve ben gerçeği şu an böyle algılıyorum. ve durumdada gerçekci bulmadığım şeylere temenninin dışında ihtimal veremiyorum..
Temennimiz bu yönde abi. Ancak iyiliğimiz karşılık bulacak diye iyi olmadık. İyiliği sevdiğimiz için iyi olduk. Pekçok insan farkında olarak veya farkında olmadan iyiliği seviyor ve iyi oluyor.

• Beğen

ls2

Kahin
Onursal Üye
Filmi İzlemiştim Nurican çok iyi film evet. bu sahneyide hiç unutmadım... büyüklerim inanmadığımı bilmiyor bu yüzden, hatta onlarla konuşurken inançlarını destekliyorum, film sahnesi özetliyor işte; söylenen en iyi yalanda en kötü yalanda cennetti..

İnsanlar tanrıları veya tanrıyı yalanlamak için bilimi kurmadı, bilim verileri insanı bu sonuca götürdü..bu da dinci manipülasyonlardan biridir aklıma gelmişken yazayım dedim:)

Hiçlikte sonsuzluk! ölüme böylede bakılabilir ama; acının ve düşüncenin olmadığı yer olarakta bakılabilir. sonsuzu kadar kendin olmak ister miydin Nurican? yani aynı ben olmak sonsuza kadar.. bu da hiçlikte sonsuzluk kadar ürkütücü olabilir.. (dinci manipülasyoncular burayıda tabiki yeterince ele almaz) (nefs yıkanacak ,can sıkıntısı alınacak derler durumu kurtarmak için, ancak sonsuza kadar seks ve çalışmadan yatmak nedir vb değinmezler)

Dinler tanrısal olsaydı birinci ilkesi iyilik ve kötülük olurdu..inanç/iman olduğu anda beşeri olmuştur. bu savunulamaz, savunmadığın için seni çok taktir ediyorum genç..

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
İnsanlar tanrıları veya tanrıyı yalanlamak için bilimi kurmadı, bilim verileri insanı bu sonuca götürdü..bu da dinci manipülasyonlardan biridir aklıma gelmişken yazayım dedim:)
Bilim seküler gelişir ama hedeflemediği halde birçok amaca hizmet eder. Daha neler neler göreceğiz abi. Bence bilim gümbür gümbür geliyor.
Hiçlikte sonsuzluk! ölüme böylede bakılabilir ama; acının ve düşüncenin olmadığı yer olarakta bakılabilir. sonsuzu kadar kendin olmak ister miydin Nurican? yani aynı ben olmak sonsuza kadar.. bu da hiçlikte sonsuzluk kadar ürkütücü olabilir.. (dinci manipülasyoncular burayıda tabiki yeterince ele almaz) (nefs yıkanacak ,can sıkıntısı alınacak derler durumu kurtarmak için, ancak sonsuza kadar seks ve çalışmadan yatmak nedir vb değinmezler)
sonsuza kadar seks :D Trajikomik.

Bu halimle sonsuza kadar yaşamak istemezdim sanırım. Bu halimle cennette olacaksam, bu nasıl cennet derim.

Bu dünyada bile bazı anlarımda yediğim yemek, dinlediğim müzik, konuştuğum insan çok keyif verirken; bazı anlarımda aynı şeyler keyif vermiyor veya az keyif veriyor. Dolu dolu bir cennet hayali kuruyorum abi, neyin verildiğinden ziyade, verilen şeyden alacağım keyifi hayal ediyorum. İdrakımın ötesinde olacağını düşünüyorum. Yani abi hayalim içsel bir mutluluk, boş boş otursam bile huzurla dolmak vs.
Dinler tanrısal olsaydı birinci ilkesi iyilik ve kötülük olurdu..inanç/iman olduğu anda beşeri olmuştur. bu savunulamaz, savunmadığın için seni çok taktir ediyorum genç..
Saol abi.

• Beğen
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç