Akıl ve mantık

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Süleyman edin tarafından oluşturulan Akıl ve mantık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 955 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Akıl ve mantık
Konbuyu başlatan Süleyman edin
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan noemgenu

Süleyman edin

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Besyo
Akıl ve mantık birlikte mi hareket eder ?

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Mantık akıl sayesinde var olur, dolayısıyla akılla bağlantılıdır.

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Mantık akıl sayesinde var olur, dolayısıyla akılla bağlantılıdır.

Akıl beynin rasyonel düşünmesidir yani mantık akıl sayesinde var olmaz. Mantık sadece evrenin yasalarının bilincidir ve bu yasalar insan aklından bağımsızca vardır. Dolayısıyla akıl dediğimiz şey mantığı öğrenerek var olur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Akıl ve mantık nedir? su ve güneş birlikte mi hareket eder?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bir insanın akıllı ya da zeki olması aynı zamanda mantıklı biri olacağı anlamına gelmez.
Herkes akıllı olabilir ama her akıl sahibi, mantıklı hareket eder diye bir kural yoktur.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Akıl beynin rasyonel düşünmesidir yani mantık akıl sayesinde var olmaz. Mantık sadece evrenin yasalarının bilincidir ve bu yasalar insan aklından bağımsızca vardır. Dolayısıyla akıl dediğimiz şey mantığı öğrenerek var olur.

Akıl beynin rasyonel düşünmesi değil, sadece düşşünmesiyle oluşmuş bir bütündür. Mantık ise akıl(lar) tarafından anlamlandırılan evrenin çeşitli bölümlerinin işleyişine dair öğrenilmiş, fark edilmiş ve anlamlandırabilir bir sistem içinde var olan bilişlerdir.

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Akıl beynin rasyonel düşünmesi değil, sadece düşşünmesiyle oluşmuş bir bütündür. Mantık ise akıl(lar) tarafından anlamlandırılan evrenin çeşitli bölümlerinin işleyişine dair öğrenilmiş, fark edilmiş ve anlamlandırabilir bir sistem içinde var olan bilişlerdir.

Hayır. Sadece düşünmek, hayal, imajinasyon, akıl kelimesinin karşılığı değildir. Ayrıca sadece düşünmeyle zaten bütünlük oluşturamazsınız. Bütünlük oluşturmak için birbirini doğrulayan farklı referans noktalarına ihtiyacınız vardır. Akıl ise Arapça bir kelimedir ve anlamı bağlamaktır. Günümüzde halen develerin direklere bağlanmasını ifade etmek için akal fiili kullanılır.

Mantık, dediğim gibi zamanla öğrenilir çünkü nesneldir ve akıl dediğimiz şey de beynin mantığı öğrenilen olguları birbirlerine bağlayarak çıkarımlarda bulunması, yani rasyonel düşünmesidir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Hayır. Sadece düşünmek, hayal, imajinasyon, akıl kelimesinin karşılığı değildir. Ayrıca sadece düşünmeyle zaten bütünlük oluşturamazsınız. Bütünlük oluşturmak için birbirini doğrulayan farklı referans noktalarına ihtiyacınız vardır. Akıl ise Arapça bir kelimedir ve anlamı bağlamaktır. Günümüzde halen develerin direklere bağlanmasını ifade etmek için akal fiili kullanılır.

Mantık, dediğim gibi zamanla öğrenilir çünkü nesneldir ve akıl dediğimiz şey de beynin mantığı öğrenilen olguları birbirlerine bağlayarak çıkarımlarda bulunması, yani rasyonel düşünmesidir.

Felsefeyi açıklamak için kullanılan kelimeleri içinden çıktığı dilin sözlük anlamlarıyla kısıtlamak etimolojik bilgiyi genişletmek dışında bir işe yaramaz.

Akıl'ın düşünmesiyle kastettiğim akıl'ı akıl yapan eylemi, yani her anlamıyla, bilinçli zihinsel eylemi kastetmiştim.

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefeyi açıklamak için kullanılan kelimeleri içinden çıktığı dilin sözlük anlamlarıyla kısıtlamak etimolojik bilgiyi genişletmek dışında bir işe yaramaz. Akıl'ın düşünmesiyle kastettiğim akıl'ı akıl yapan eylemi, yani her anlamıyla, bilinçli zihinsel eylemi kastetmiştim.

Felsefeyi açıklamak ne demek bir fikrim yok. Etimoloji zaten kelimelerin kavramsal tarihini ve gelişimini bildirir, yani bir kelimenin hakiki anlamını istiyorsanız mecburen etimolojiye bakacaksınız ki o kelimenin günümüzdeki bağlamlarına nasıl ulaşmış olduğunu anlamanız mümkün olsun. Direkt olarak kelimelerin dejenere halleriyle kavramlar üzerine düşünürseniz yukarıda yapmış olduğunuz gibi hatalı sonuçlara ulaşmanız kaçınılmazdır.

Tekrar ediyorum; düşünme organı beyindir. Akıl burada soyut bir kavram olup beynin mantığı kullanışına, yani hafızasındaki nesnel referans noktalarına bağlanışına takılan isimdir. Her bilinç mantık içermez, dolayısıyla her zihinsel eylem de aklın eylemi değildir.

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Felsefeyi açıklamak ne demek bir fikrim yok. Etimoloji zaten kelimelerin kavramsal tarihini ve gelişimini bildirir, yani bir kelimenin hakiki anlamını istiyorsanız mecburen etimolojiye bakacaksınız ki o kelimenin günümüzdeki bağlamlarına nasıl ulaşmış olduğunu anlamanız mümkün olsun. Direkt olarak kelimelerin dejenere halleriyle kavramlar üzerine düşünürseniz yukarıda yapmış olduğunuz gibi hatalı sonuçlara ulaşmanız kaçınılmazdır.

Tekrar ediyorum; düşünme organı beyindir. Akıl burada soyut bir kavram olup beynin mantığı kullanışına, yani hafızasındaki nesnel referans noktalarına bağlanışına takılan isimdir. Her bilinç mantık içermez, dolayısıyla her zihinsel eylem de aklın eylemi değildir.

Felsefeyi açıklamak şudur: Düşünce üzerinde düşünüldüğünde günlük dilde sıklıkla karşılaşılmayan bazı kavramlara ve bu kavramların ifade ettiği anlamlara denk gelinir. Bu anlamların oldukça soyut olması ve kullanım azlığı nedeniyle kullanılan dilde bu kavramı açıklayacak kelime yoktur. Bu yüzden halihazırda bulunan bazı kelimelerin benzer anlamları genişletilerek bu kavramları açıklamak için kullanılır. Bu kullanımın doğruluğu/yanlışlığı tartışılır ama amaç en açıklayıcı olana ulaşmaktır.

Akıl ve mantık 'ın ifade ettiği anlamlar üzerinde ortak bir noktaya varamamamızın sebebi de benim kendi zihnimdeki akıl ve mantık kavramlarının açıklamasını yaparken sizin sözlük anlamlarına bağlı kalmayı tercih etmenizdir.

Akıl bilinçli eylemin kaynağıdır. Buradaki bilinç, bilmek, farkında olmak anlamına gelmektedir. Mantık ise aklın bu bilgileri belirli bir düzene göre anlamlandırması demektir. Bu düzeni ancak akıl bilerek oluşturabilir ve bu düzen olmazsa mantık olmaz.

noemgenu

Felsefe.net
Yeni Üye
Felsefeyi açıklamak şudur: Düşünce üzerinde düşünüldüğünde günlük dilde sıklıkla karşılaşılmayan bazı kavramlara ve bu kavramların ifade ettiği anlamlara denk gelinir. Bu anlamların oldukça soyut olması ve kullanım azlığı nedeniyle kullanılan dilde bu kavramı açıklayacak kelime yoktur. Bu yüzden halihazırda bulunan bazı kelimelerin benzer anlamları genişletilerek bu kavramları açıklamak için kullanılır. Bu kullanımın doğruluğu/yanlışlığı tartışılır ama amaç en açıklayıcı olana ulaşmaktır.

Kavram ve kelimelerin hepsi zaten soyuttur. Felsefedeki kavramların halk dilinde bilinmemeleriyle konumuzun ilgisi ne? Akıl kelimesinin etimolojisini incelemek konuyla ilgili yeterli açıklamayı sağlamıyor mu?

Felsefeyi açıklamakla ne demek istiyorsunuz? Felsefe nedir ki açıklanacak?

Akıl ve mantık 'ın ifade ettiği anlamlar üzerinde ortak bir noktaya varamamamızın sebebi de benim kendi zihnimdeki akıl ve mantık kavramlarının açıklamasını yaparken sizin sözlük anlamlarına bağlı kalmayı tercih etmenizdir.

Sözlük anlamına bağlı kalmıyorum, kelimenin etimolojik kökenini tartışmaya dahil ediyor ve böylece dilimizdeki anlamsal kuruluşunu belirgin hale getiriyorum. Neye itiraz ettiğinizi anlamadım ben. Sizin kendi zihninizdeki akıl ve mantık kavramları dilin tarihsel gelişimini neden bağlasın?

Akıl bilinçli eylemin kaynağıdır. Buradaki bilinç, bilmek, farkında olmak anlamına gelmektedir. Mantık ise aklın bu bilgileri belirli bir düzene göre anlamlandırması demektir. Bu düzeni ancak akıl bilerek oluşturabilir ve bu düzen olmazsa mantık olmaz.

Yukarıda mantığın nesnelliğini, zamanla öğrenildiğini zaten ifade ediyorum. Belirli bir düzen dediğiniz şey de zaten rasyonelitedir. Bilinç, bilmek dedikleriniz ise mantıksız düşünüler de olabilir, yani bilgiyle bilgi sanısı farklı şeylerdir. Dolayısıyla her bilinç mantık içermez diye de ekledim. Bu sebeple kanımca neye akıl, neye mantık, neye bilgi dendiği önemli.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar