AFORİZMALAR...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Düşünen Beyinler kategorisinde ÖzcanY tarafından oluşturulan AFORİZMALAR... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,911 kez görüntülenmiş, 29 yorum ve 1 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Düşünen Beyinler
Konu Başlığı AFORİZMALAR...
Konbuyu başlatan ÖzcanY
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan DeepVision

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Gerçekleri söylerken endişe duyuyorsanız, etrafınızda cahil insan sayısı kritik sayıya ulaşmış demektir.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Bir kağıda çizilecek şekillerin neredeyse sınırı yoktur, sonsuz diyebiliriz. İşte bu yüzden de o kağıda şu şekil çizilemez demek mümkün değil (agnostisizm gibi).

Ama o kağıda dört köşeli bir çember çizilemez demek oldukça akıllıca bir görüştür (ateizm gibi).

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Zeki biri, hatta çok zeki biri saçma olsa da inançlı olabilir.
Nasıl olacağının birçok nedeni var ama olabilir.
Bir anlık seçimdir.
Ama aptal biri ateist olamaz, üstünde durmaz, sırıtır...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Yapmış olduğunuz her seçim, olasılıklar içinden seçmiş olduğunuz sayısı belli olmayan yollardan sadece biridir. Kader diye bir şey yoktur, kader ; seçimi siz yapmayın, zaten değişen bir şey olmayacak diye sizi uyutanların bir kurnazlığıdır.

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
cehalet mutluluktur.... 24 yıldır mutsuz olduğuma göre, ben cahil değilim.....

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
kader yoktur diyen, biriylemi tartışıyorum?, üstelik, islamcı olduğunu iddia ediyor, bence asıl kamera şakası bu olmalı..

sanırım hayal görüyorum.. sen gerçek olamazsın... :unsure::unsure::unsure:😜😝👹👹👿😈😅:ROFLMAO:(n)(n)(n))) hahaha..

Ekli dosyalar

• 67463800_158982198608495_5197588100984864768_n.jpg
    67463800_158982198608495_5197588100984864768_n.jpg
    125.9 KB ·
    Görüntüleme: 1
Son düzenleme:

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
kader yoktur diyen, biriylemi tartışıyorum?, üstelik, islamcı olduğunu iddia ediyor, bence asıl kamera şakası bu olmalı..

sanırım hayal görüyorum.. sen gerçek olamazsın... :unsure::unsure::unsure:😜😝👹👹👿😈😅:ROFLMAO:(n)(n)(n))) hahaha..

YOK BEN GERÇEĞİM DE SEN ÇOK BİLGİSİZSİN...

1-"Kader-Alın yazısı" gücü elinde bulunduranların uydurmasıdır ve islami literatürde üzerinde ittifak edilmeyen konulardandır...
İtikadi mezheplerde değişik çıkarımlar vardır ki,kurana en uygunu "irade-i cuzi ile belirlenen tercihlerin irade-i kulli ile yaratışmasıdır..." çıkarımıdır...
2-siyasal İslam hakkında ise başlığında gerekli açıklamayı yaptım...
3-Her zamanki gibi bilmediğin konularda konuşmaya çalışıp hırpalanıyorsun....🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye

1-"Kader-Alın yazısı" gücü elinde bulunduranların uydurmasıdır ve islami literatürde üzerinde ittifak edilmeyen konulardandır...
İtikadi mezheplerde değişik çıkarımlar vardır ki,kurana en uygunu "irade-i cuzi ile belirlenen tercihlerin irade-i kulli ile yaratışmasıdır..." çıkarımıdır...
3-Her zamanki gibi bilmediğin konularda konuşmaya çalışıp hırpalanıyorsun....🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤

peki bu ayetler ne o zaman? bu ayetlerdemi kamera şakası? bence sen ne yazdıgını bilmiyorsun,
sana demiştim, sen felsefeci değilsin, arap dil kurumunda çalışmış basit bir yorumcusun. :))))
zahmet edip okursan ne kadar boş insan oldugunu anlarsın... bana darılma sakın senin gerçekliğin bu.
cuzzi irade kader özgür irade denir. külli irade allahın iradesi burdakı kısas şu , allahın iradesi yani küllü irade
başı ve sonu olmuyan soyut irade insan iradesi ise başı ve sonu belli olan cüzzi iradedir ayetleri anlıyarak yorumlarsan sanırım tartışabilriiz...

• sürekli sana vole çekiyorum,anlamıyorsun. l-i İmran Suresi, 145. ayet: Allah'ın izni olmaksızın hiçbir nefis için ölmek yoktur. O, süresi belirtilmiş bir yazıdır. Kim dünyanın yararını (sevabını) isterse ona ondan veririz, kim ahiret sevabını isterse ona da ondan veririz. Biz şükredenleri pek yakında ödüllendireceğiz.
  • Al-i İmran Suresi, 154. ayet: Sonra kederin ardından üzerinize bir güvenlik (duygusu) indirdi, bir uyuklama ki, içinizden bir grubu sarıveriyordu. Bir grup da, canları derdine düşmüştü; Allah'a karşı haksız yere cahiliye zannıyla zanlara kapılarak: "Bu işten bize ne var ki?" diyorlardı. De ki: "Şüphesiz işin tümü Allah'ındır." Onlar, sana açıklamadıkları şeyi içlerinde gizli tutuyorlar, "Bu işten bize bir şey olsaydı, biz burada öldürülmezdik" diyorlar. De ki: "Evlerinizde olsaydınız da üzerlerine öldürülmesi yazılmış olanlar, yine devrilecekleri yerlere gidecekti. (Bunu) Allah, sinelerinizdekini denemek ve kalplerinizde olanı arındırmak için (yaptı). Allah, sinelerin özünde saklı duranı bilendir.
  • En'am Suresi, 2. ayet: Sizi çamurdan yaratan, sonra bir ecel belirleyen O'dur. Adı konulmuş ecel, O'nun Katındadır. Sonra siz (yine) kuşkuya kapılıyorsunuz.
  • En'am Suresi, 35. ayet: Eğer onların yüz çevirmeleri sana ağır geldiyse, onlara bir ayet getirmek için yerde bir tünel açmaya veya göğe bir merdiven dayamaya gücün yetiyorsa (yap). Eğer Allah dileseydi, onların tümünü hidayet üzere toplardı. Öyleyse sakın cahillerden olma.
  • Araf Suresi, 34. ayet: Her ümmet için bir ecel vardır. Onların ecelleri gelince, ne bir saat ertelenebilirler ne de öne alınabilirler (tam zamanında çökerler.)
  • Enfal Suresi, 68. ayet: Eğer Allah'ın geçmişte bir yazması (söz vermesi) olmasaydı, aldıklarınıza karşılık size gerçekten büyük bir azap dokunurdu.
  • Tevbe Suresi, 51. ayet: De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler."
  • Yunus Suresi, 19. ayet: İnsanlar, tek bir ümmetten başka değildi; sonra anlaşmazlığa düştüler. Eğer Rabbinden geçmiş (verilmiş) bir söz olmasaydı, anlaşmazlığa düştükleri şey konusunda mutlaka aralarında hüküm verilmiş olurdu.
  • Yunus Suresi, 49. ayet: De ki: "Allah'ın dilemesi dışında, kendim için zarardan ve yarardan (hiçbir şeye) malik değilim. Her ümmetin bir eceli vardır. Onların ecelleri gelince, artık ne bir saat ertelenebilirler, ne öne alınabilirler.
  • Hud Suresi, 6. ayet: Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitapta (yazılı)dır.
  • Hud Suresi, 8. ayet: Andolsun, onlardan azabı sayılı bir topluluğa (veya belirli bir süreye) kadar ertelesek, mutlaka: "Onu alıkoyan nedir?" derler. Haberiniz olsun; onlara bunun geleceği gün, onlardan geri çevrilecek değildir ve alaya almakta oldukları şey de kendilerini çepeçevre kuşatacaktır.
  • Hud Suresi, 37. ayet: "Bizim gözetimimiz altında ve vahyimizle gemiyi imal et. Zulmedenler konusunda Bana hitapta bulunma. Çünkü onlar suda- boğulacaklardır."
  • Hud Suresi, 56. ayet: "Ben gerçekten, benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a tevekkül ettim. O'nun, alnından yakalayıp-denetlemediği hiçbir canlı yoktur. Muhakkak benim Rabbim, dosdoğru bir yol üzerinedir (dosdoğru yolda olanı korumaktadır.)"
  • Hud Suresi, 107. ayet: Onlar, Rabbinin dilemesi dışında gökler ve yer sürüp gittikçe, orada süresiz kalacaklardır. Çünkü Rabbin, gerçekten dilediğini yapandır.
  • Hud Suresi, 108. ayet: Mutlu olanlar da, artık onlar cennettedirler. Rabbinin dilemesi dışında gökler ve yer sürüp gittikçe, orada süresiz kalacaklardır. (Bu) kesintisi olmayan bir ihsandır.
  • Hud Suresi, 110. ayet: Andolsun, Musa'ya kitabı verdik, onda anlaşmazlığa düşüldü. Eğer Rabbinden bir söz geçmiş (verilmiş) olmasaydı, mutlaka aralarında hüküm verilmiş olacaktı. Gerçekten onlar, bundan (Kur'an'dan) yana kuşku verici bir tereddüt içindedirler.
  • Ra'd Suresi, 11. ayet: O'nun (insanın) önünden ve arkasından izleyenleri vardır, onu Allah'ın emriyle gözetip-korumaktadırlar. Gerçekten Allah, kendi nefis (öz)lerinde olanı değiştirip bozuncaya kadar, bir toplulukta olanı değiştirip-bozmaz. Allah bir topluluğa kötülük istedi mi, artık onu geri çevirmeye hiçbir (biçimde imkan) yoktur; onlar için O'ndan başka bir veli yoktur.
  • Ra'd Suresi, 31. ayet: Eğer kendisiyle dağların yürütüldüğü, yerin parçalandığı veya ölülerin konuşturulduğu bir Kur'an olsaydı (yine bu Kur'an olurdu). Hayır, emrin tümü Allah'ındır. İman edenler hala anlamadılar mı ki, eğer Allah dilemiş olsaydı, insanların tümünü hidayete erdirmiş olurdu. İnkar edenler, Allah'ın va'di gelinceye kadar, yaptıkları dolayısıyla ya başlarına çetin bir bela çatacak veya yurtlarının yakınına inecek. Şüphesiz Allah, verdiği sözden dönmez. (Veya miadını şaşırmaz.)
  • Ra'd Suresi, 32. ayet: Andolsun, senden önceki elçilerle de alay edildi, bunun üzerine Ben de o inkara sapanlara bir süre tanıdım, sonra onları (kıskıvrak) yakalayıverdim. İşte nasıldı sonuçlandırma?
  • Ra'd Suresi, 38. ayet: Andolsun, senden önce de elçiler gönderdik, onlara eşler ve çocuklar verdik. Allah'ın izni olmaksızın (hiç)bir elçiye herhangi bir ayeti (mucizeyi) getirmek olacak iş değildi. Her ecel (tespit edilmiş süre) için bir kitap (yazı, hüküm, son) vardır.
  • Ra'd Suresi, 39. ayet: Allah, dilediğini ortadan kaldırır ve bırakır. Kitabın anası O'nun Katındadır.
  • Hicr Suresi, 4. ayet: Biz, kendisi için bilinen (takdir edilmiş) bir kitap olmaksızın hiçbir ülkeyi yıkıma uğratmadık.
  • Nahl Suresi, 61. ayet: Eğer Allah, insanları zulümleri nedeniyle sorguya çekecek olsaydı, onun üstünde (yeryüzünde) canlılardan hiçbir şey bırakmazdı; ancak onları adı konulmuş bir süreye kadar ertelemektedir. r

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
yürü git yav... KADER DEN KONUŞUYORUZ KEDERDEN DEĞİL... HANİ ŞU İTİKADİ OLARAK MEZHEBİ OLAN KADERDEN...
YAZDIĞIN AYETLERİN KADERLE HİÇ BİR ALAKASI YOK...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
HELE ŞÜKÜR...
ŞİMDİ OKU DA BENİM NE DEDİĞİMİ ANLA...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
yürü git yav... KADER DEN KONUŞUYORUZ KEDERDEN DEĞİL... HANİ ŞU İTİKADİ OLARAK MEZHEBİ OLAN KADERDEN...
YAZDIĞIN AYETLERİN KADERLE HİÇ BİR ALAKASI YOK...
bu islamık kaynaklarda senin gibi dansöz kıvırabildiğin kadar kıvır ..tekvir 29..Rabbi Allah dilemedikçe de siz (bir şey) dileyemezsiniz ...
yahuuuu bu ayetten ne anladın çok merak ediyorum? ne kadar zekisin görelim...

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye
HELE ŞÜKÜR...
ŞİMDİ OKU DA BENİM NE DEDİĞİMİ ANLA...
rad 39...
39﴿
Allah dilediğini siler, dilediğini de yerinde bırakır; ana kitap onun katındadır.
allah aynı ayeti tekrar yazmış... bundamı görmedin?
.tekvir 29..Rabbi Allah dilemedikçe de siz (bir şey) dileyemezsiniz ...

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
bu islamık kaynaklarda senin gibi dansöz kıvırabildiğin kadar kıvır ..Alemlerin Rabbi Allah dilemedikçe de siz (bir şey) dileyemezsiniz ...
yahuuuu bu ayetten ne anladın çok merak ediyorum? ne kadar zekisin görelim...

zeka ile ilgili bir kompleksin mi var?

o ayetin arapçasını yazda üzerinde konuşalım,ha bu arada sana bir şey hatırlatayım ben kuranı nazil olduğu şekli ile yani kök harfleri ile okurum...
ve benim yetiştiğim yerde bir söz vardır derler ki; Kaf-Lam-Mim kuranda üç harf kelem okursan eşek kalem okursan alim,okuyamazsan sığır olursun? sen hangi sınıfa giriyorsun?

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye

o ayetin arapçasını yazda üzerinde konuşalım,ha bu arada sana bir şey hatırlatayım ben kuranı nazil olduğu şekli ile yani kök harfleri ile okurum...
ve benim yetiştiğim yerde bir söz vardır derler ki; Kaf-Lam-Mim kuranda üç harf kelem okursan eşek kalem okursan alim,okuyamazz sığır olursun? sen hangi sınıfa giriyorsun?
al işte ayetin arapçası değişen birşey yok, herşey aynı.... oku istersen... zihnin açılır... RAD.39: 7 yyıldayazılan ahmedi ehvel düeti..:
يَمْحُوا اللّٰهُ مَا يَشَٓاءُ وَيُثْبِتُۚ وَعِنْدَهُٓ اُمُّ الْكِتَابِ
﴿٣٩

heyyy istersen 504 yılında yazılmış kuranda var görmek istermisin?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
al işte ayetin arapçası değişen birşey yok, herşey aynı.... oku istersen... zihnin açılır... RAD.39: 7 yyıldayazılan ahmedi ehvel düeti..:
يَمْحُوا اللّٰهُ مَا يَشَٓاءُ وَيُثْبِتُۚ وَعِنْدَهُٓ اُمُّ الْكِتَابِ
﴿٣٩
kelime kelime açıklarmısın?

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
ne oldu? açıklıyamıyormusun yoksa? az önce çök ötüyordun ne oldu sesinmi kısıldı? :)))

ve benim yetiştiğim yerde bir söz vardır derler ki; Kaf-Lam-Mim kuranda üç harf kelem okursan eşek kalem okursan alim,okuyamazsan sığır olursun? sen hangi sınıfa giriyorsun?

kusursuz agnostik

Yeni üye
Yeni Üye

Tanrı diye bir şeyin belirgin olmadığı gayet nettir.

İnanmıyorsan çocuk onkoloji servislerine, auschwitz kampına, tecavüz edilip öldürülmüş, açlıktan, soğuktan donarak ölen masum bebeklerin mezarlarına gidip tanrıyı orada arayabilirsin, sana bol şanslar.
Allahı gördün mü? Yok.

Yedi katlı bir göğün üstündeki tahtında oturan, şeytanlara yıldız atan, cinlere alev topu atan, kendi ile uğraşanlara yıldırım atan, dolu tanelerini yönlendirip dilediğine isabet ettiren allahı herhangi bir deneysel yöntemle mi kanıtladın, gerçekledin? Yok.

Kuran ayetlerini gerçekleyip, doğrulayıp, bu ayetlerle de allahın varlığını mı gerçekledin, kanıtladın? Yok.

Melekleri, cinleri, şeytanları, balığın içinde yaşayan adamı, yarılan denizi, ejderhaya dönüşen asayı, cenneti, cehennemi vs vs gördün mü? Yok.

Bunları deneysel bir yöntemle mi kanıtladın? Yok.

Peki bunlara iman etmek, bunları gerçek mi yapar? Yok.

Bunları gerçek olarak görmeyenler inkarcı mıdır peki? Hayır. Çünkü ortada inkar edilen bir gerçek yoktur.

Bunları gerçek olarak görmeyenlere inkarcı diyenler nedir peki? Yalancı, inkarcı ve kafirdir.

ÖzcanY

Üye
Yeni Üye
Bunları gerçek olarak görmeyenlere inkarcı diyenler nedir peki? Yalancı, inkarcı ve kafirdir.

HAYATINI YALANLAR ÜZERİNE KURAN OLMADIĞI GİBİ GÖRÜNENLERE NE DEMELİ...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar