Açlık?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde "ictenlik" tarafından oluşturulan Açlık? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 6,680 kez görüntülenmiş, 76 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Açlık?
Konbuyu başlatan "ictenlik"
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan odun

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ben dayatma görüyorum.
Yaşadığın ortam buna uygunmu düşünen yok .:)
Ürün satmaya çalışanların yaptığı reklam için tuttukları üyelere benziyorlar.
Şu diyeti yaptım şu hastalığıma iyi geldi mesajları.
Ölçme yoksa bilim yoktur. :)

Kurumsal olarak senin resmi (dinin olan) bilimin özgürlük üretemez ve yayamaz: Mesela bir sosyal bilim olarak insanlara özgürlük birleşme ortak sosyal değerler ve eşitlik üretme aşılama gibi hedef ve idealleri yoktur insanları bireylere parçalar böler ve yönetir (yönetilir kılar)
ki zaten yapamaz
Senin bu mesajın cevabı 34. gönderimde temel araştırma becerisi yoksunluğu.
Resmi otoriteler getirip önüne koyup; al bu hazır bilgi, bunu onayladık demeden işleyemiyor ve göremiyor ve bakamıyorsun ya da sınırı geçemiyorsun

Bilim izin vermediği için ya da (din gibi) bilim kitabı adında bir kitapta ayet/cümle olarak kayıtlı olarak sana daha belletilmediği için işleyemiyorsun bile

Sen bunları tartışmak istiyorsan amirin/resmi otoritenden (dindeki hocanın karşılığı sizde kimse ondan) izin al da gel

T

TENTEN

Ziyaretçi
Et/et yağı üzerine bilim çalışmak yasak. Neredeyse kavramsal olarak sosyal bilimlerde özgürlük kavramını temel/esas/hedef alma gibi düşün ve mevcut bilim insanlarına (din insanları gibi düşün) yasaklanmıştır. Yasağı dinsel bir yasak gibi düşün. Bu yazılı olmayabilir, otoriter bir yasaktır ve herkes bunun farkındadır.

Bu yüzden sahiplerinin sözünden çıkmayan uysal kölecikler ot bilimi yazarlar ve ödüllerini/aferinlerini alırlar.
Et yeme ile ilgili yasak görmedim.:)
Protein ve B12 eksikliği için et yemeyi önerenler o karşı çıktığın doktorlar yapıyor.
Yağ ile ilgili kısıtlama var sadece .
Çünkü karbonhidratlardan 4 kat daha fazla enerji veriyorlar.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Protein ve B12 eksikliği için et yemeyi önerenler o karşı çıktığın doktorlar yapıyor.
Et yeme yasak diyen kim?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Denilen şu. din tanrıyı (yokluğu) anlamında tartışamaz
Varlığı yokluğu eşit dengede olarak bir tartışma yapamaz içeremez üretemez vs
Bilim de özgürlük, et yağı et yeme gibi alanlara zararı dışında nadiren politik olarak girebilir

Senin sorunun şu. Hayatında bir kez bak düşün dur ve diğer insanlara kulak as ve sonra özgür bilgi topla, çoğunluğun bilim vb dediğin otoritelerin arkasına sığınmadan bir tartışma sürdürüyorsan sürdür

Eğer onlar doğru/doğrucu ise ve doğruyu temsil ediyorsa iki taraf içinde bu görüşme baştan zaman kaybı gidip onlarla tartış görüş derim
Forumda benim gönderilerime yanlışlama/reddiye yazmaktan başka işin olacak mı?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Ürün satmaya çalışanların yaptığı reklam için tuttukları üyelere benziyorlar.

Otomatik varsayım kümeleri

Şunu bana yazıyorsan kimle ne üzerine konuştuğun hakkında fikrin olmayacağını varsayacağım ve böyle tartışma/görüşme sürdürmek istiyorsan buna uygun bir karşı yazar bulmalısın

Temel araştırma becerisinden yoksunluğunu işaretliyor yineliyorum ve 34. mesajda yazdıklarımı

Tıpkı dine ve vahye güvenenler gibi bilim ayetlerine fazla güveniyorsun çünkü arkasında otorite var ya da onları doğru/gerçek sanıyorsun. Sana aksi söylendiği halde zahmet edip bakmadın. Bunu sürdüreceksen daha önce dediğim gibi bir noktadan sonra bu tarafta ben olmayacağım

T

TENTEN

Ziyaretçi
Denilen şu. din tanrıyı (yokluğu) anlamında tartışamaz
Varlığı yokluğu eşit dengede olarak bir tartışma yapamaz içeremez üretemez vs
Bilim de özgürlük, et yağı et yeme gibi alanlara zararı dışında nadiren politik olarak girebilir

Senin sorunun şu. Hayatında bir kez bak düşün dur ve diğer insanlara kulak as ve sonra özgür bilgi topla, çoğunluğun bilim vb dediğin otoritelerin arkasına sığınmadan bir tartışma sürdürüyorsan sürdür

Eğer onlar doğru/doğrucu ise ve doğruyu temsil ediyorsa iki taraf içinde bu görüşme baştan zaman kaybı gidip onlarla tartış görüş derim
Forumda benim gönderilerime yanlışlama/reddiye yazmaktan başka işin olacak mı?
İnsanların para hırsı için yaptığı yanlışları kullanıp bilimi suçluyorsun.
Bilim sadece etin zararlarını yazmaz faydalarınıda yazar.
Ben cevap verince ben o bilimi kastetmedim dayatılan bilimi kastetdim diyorsun.
Neyse benim için ölçmeye dayanmayan şeyler anlamsız zaten. :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsanların para hırsı için yaptığı yanlışları kullanıp bilimi suçluyorsun.
Bilim sadece etin zararlarını yazmaz faydalarınıda yazar.
Ben cevap verince ben o bilimi kastetmedim dayatılan bilimi kastetdim diyorsun.

İlahiyat ve tıp fakülteleri aynı akademide (üniversite de) ve ilahiyat öğrenenler tanrıyı öğrenip dinsizleşmiyor sorgulamıyor ya da Tanrının zararlarını yazmıyor
Üste din felsefesi -öğrendik edasıyla- gelip bize felsefe öğretmeye/kasmaya kalkar ve felsefeyi devşirmeye uğraşır.
Sen hala otoriteleri dostun sanıyorsun ya da bunları halk için özgür bilgi örgütlemekle sorumlu kurumlar sanıyor olmalısın

Benim kimseyle spesifik bir şeyleri haklı çıkmak gibi sorumluluk ya da istencim olamaz
Serbest bir şekilde kendim bilgim öğrenimim ve paylaşımımla ilgiliyim. Sınıflama/kategorizasyon dışında tartışma bilgi alışveirşi gerekir ancak o yola yanaşmadın

İşte 34. mesajımda yazdım ve takip eden 3 mesajda daha

Ölçmeye dayanmayan ne?

Kim neyi ölçtü ölçmedi de ya da kim ölçecekte anlamadım,

ölçülmemiş olan nedir? kim ölçmelidir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Saf et yiyicileri olmasına rağmen bilimin onunla ilgili bir ölçü/ölçme ve gözleme yanaşmıyor. Zaten burada anlattığım o ve bunu yapmaya çalışan yani ölçen araştıran bir kaç bağımsız grup ve enstitüye yine bilim dediğin ya da onu örgütleyen bilim askerleri saldırıyor ya da ölçmeyi kısıtlıyor ve zorlaştırıyor.

Sen bilim dediğin bağımsız örgütlü bir kurum olduğunu varsayıyorsun

Tanrıyı sorgularken ilahiyata gidemezsin ,en iyi tanrı bilgisi ondadır var mı yok mu onlar bilir diye.
Aynı şekilde beslenme bilgisini tıp biliminde bulamazsın.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Hala anlamadığını varsayarak söylüyorum.

Senin bilim literatüründe tanımlı birden çok vegan, omnivore (SAD sandart american diet gibi) ,akdeniz dieti gibi ve tanımlı keto diyetler vardır ve bunlar bazen bilimsel araştırmalar da x bir hastalık için diyelim diyabet için kıyaslamalı çalışılır.

Yaklaşık 10 yıldır bilimsel olarak tanımlı patentli bir carnivore diyette vardır .Buna dair bilimsel çalışmalar da vardır ,başarısı da vardır ancak diyetin kendi tanımlayacısıyla sınırlı kalmıştır. Onlar dışında hiçbir akademi akademisyen bunu tartışamadı, çalışamadı. Çoğu bilmiyor. Bilmeme o boyutta ki gözüne soksan görmez. Bunu geri de örnekledim. 10 yıl önce carnivore tabanlı tanımlı bir diyetle insülinsiz Tip 1 diyabet yönetildi bilimsel literatüre kazandırıldı ve 2019 da başka bir grup bunu yaptığında geçmiş literatürden ya da bunun daha önce yapıldığından bile haberdar değildi..

Kendi kendini onaylamak dinlemek zorunda değilsin

Ölçmeye dayanmayan nedir? Tekrar soruyorum

M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Doktorlar tarafından tutulan vaka kayıtları bilimsel olarak fazla geçerli değil evet ama yapılmış çok profesyonel çalışmalarda var.
Üstelik ketonun faydaları en çok yaşlılıkta görülen nörolojik hastalıklarda tespit edilmiş.
çalışmaya göre alzh. hastalığının gelişimini engelliyor

Bak bu profesör otizm ve epilepsi alanında uzman. Türkiye'nin bu konuda en kendini yetiştirmiş kişilerinden biri denilebilir.
Gaps diyetinin erken yaşta olmak koşuluyla otizmi tedavi edebileceğini söylüyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Neyse benim için ölçmeye dayanmayan şeyler anlamsız zaten.

Bilim elitlerin sisteme sadık mutlu mesut kullar yetiştirmek için paketlediği bir bilgi sistemi ve organizasyonudur

Vegan bir diyet ya da vegan beslenen birini paylaştın. Veganlık diyabet olduysan işine yaramıyor. Akdeniz diyeti diyabet olduysan işine yaramıyor (Bunların ölçüm ve referansı resmi biliminde kayıtlı)

Amerikanın dünyaya pompaladığı diyet %55 karbonhidrattan oluşuyor ve Amerika da neredeyse 6-7 kişiden biri diyabet ve 25 sene sonra 4 kişiden birini diyabet olması bekleniyor. Eğer diyabet olursan ve sağlık hizmeti alırsan, diyetik hizmeti alırsan sana kalori kısıtlamasıyla aynı diyet yazılır. Bu diyet diyabetini tersine çevirmez ya da yönetmez. 1000 kaloriye ve altına kadar düşebilir ve öğünleri 6 ya 7 ye bölersen ve çok yüksek lif uygularsan Tip 2 yi kısmen yönetebilirsin. Bunun dışında -ilaçsız- yönetemez.

LHCF, low carb, keto ve karnivore diyetlerin hepsiyle başarıyla diyabet yönetir, diyabeti tersine çevirir hasta ilaç bırakabilir .Bu resmi sağlık sisteminin parçası değildir. Bu bilgiyi almak için internette özel araştırmalar yapmalısın ve hala bunların zararlı olduğuna dair dezenformasyonla karşılaşacaksındır. Doktor ve diyetisyenlerin çoğu bilmez. Hala bunun için ilaç üretmeye kalkıyorlar.

2019 da Amerikan tarihinde ilk defa Amerikan Diyabet Cemiyetini bir diyabetli yönetti. Keto, LHCF, low carb diyetlerle 4 ilacını bırakıp bunu kamuoyuyla paylaştı. Diyetin resmi sağlık sisteminin uzantısı olması için çaba harcadı ve kısmen sağladı yani bizim SSK diyebileceğimiz şekilde tıpkı ilaç yardımı alır gibi diyet rehberliğini resmi sağlık siteminden alabiliyorsunuz. Amerikan Gaziler Derneği gibi bazı kurumlar diyabetli üyelerinde yaygın ölçekte bunu denendiler ve çok yüksek başarı elde ettiler.

Tüm bunlara rağmen bu diyetler yaygın bilim ağının ana akım bilimin tabusudur. Bunları fonlayan ilaç tröstlerinin çıkarlarına uymuyor. Son 5-10 yıldır internette yazıyorum bilimle ilgili olduğunu söyleyenlerin %99 u beslenme ve tıp bilgisinden haberi yok. Meslek gruplarının da %70 inin bundan haberi yok. Doktorların diyetisyenlerinde yok. Bilginin paketleme şekli yanlış. Bilgiye özel çabalarla erişim sağlıyorsun. Ana akım kaynaklardan bilgi beslemesi yapamıyorsun

Vegan bir diyetle bu diyeti seçmiş optimal beslenme sağlayan düzenli fizik aktivite yapan sınırlı insan başarılı olabilir ancak yaygın popülasyonun beslenmesine uygun değil ve uç bir örnek ama carnivore bir diyet tüm insanların tüm insan popülasyonun diyabetini yönetir. Yaygın bilgi ağından bunu alamazsın hastanelerden doktorlardan ve diyetikten bu bilgiyi alamazsın.

Keto çocukluk çağı epilepsisinde çok yüksek oranda başarı sağlar. Karadenizdeyim. Epilepsili çocuğunu İzmir de bir profesöre götüren gördüm. Kişiye Keto hakkında bilgi verdim ben doktora sorarım dedi. Öyle bir bilgi verilmiyor. Oysa yine aynı yerde İzmir de bir doktorun işlettiği Keto kliniği var ve şanslıysan duyuyorsun, araştırırsan duyuyorsun, benim gibi bir söylerse duyuyorsun
Doktorların %90 ı bu bilgiyi vermez vermiyor kendi de bilmiyor. Epilepsi için yazılan Depakine hamilelerde kullanılıp sakat doğumlara yol açmış bir ilaç. Çocuğa bu ilaçtan önce 3 ay keto şansı tanımıyor.
Bunlara doktor ona bilim demeyeceğiz.

Keto bugün biliniyorsa biraz olsun resmi araştırma konusuysa bu Atkins'İn başarısı değil. Bir Hollywood yönetmeninin kendi çocuğu epilepsi oldu ilaç işe yaramadı diyeti kendi kütüphanesinde eski bir tıp kitabında buldu ve lanse etti.
Bugün Ketoyu bile tartışamazdınız. Atkins'i gömüp lisansını elidnen alıyorlardı hastaları davaya müdahil oldu ve tıpkı Gandhyi halkın koruması gibi onu korudu savundu

Senin bilimin lütfedip keto ve carnivore u ölçmüyor. Eat Lancet raporuyla gezegene yarı vegan diyet önerildi . Oxford da öğrenci birliği bu rapora atıfla eti kaldırdı. Onlar bilim yapacak. Otorite ne istiyorsa onu yazacak. Yarı vegan %85 vegan diyet. Geleceğin bilimi. Bu sürüdürelebilir cart curt diyeckeler kağıtlarla altını dolduracaklar hepsi o ve kılıfı/adı bilim olacak.

Keto hakkındaki paralı dezenformasyon kalp böbrek yoracağı ve tüm paralı itleri o yolu takip edip o ayeti tekrarlar

Son düzenleme:
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Epilepsili çocuğunu İzmir de bir profesöre götüren gördüm. Kişiye Keto hakkında bilgi verdim ben doktora sorarım dedi. Öyle bir bilgi verilmiyor. Oysa yine aynı yerde İzmir de bir doktorun işlettiği Keto kliniği var ve şanslıysan duyuyorsun, araştırırsan duyuyorsun, benim gibi bir söylerse duyuyorsun
Doktorların %90 ı bu bilgiyi vermez vermiyor kendi de bilmiyor.
"kendi de bilmiyor." kısmına katılmıyorum. Çoğu biliyor.
Psikiyatriste gittiğim zamanlarda, bir keresinde karbonhidratsız diyeti sordum. Adam kem küm yaptı sonra Ahmet Aydın ve Cem Kınacı'nın otizmi bu şekilde tedavi etmeye çalıştığını hatta kitap yazdıklarını söyledi.

Bu şekilde otizmin tedavi edilebileceğini daha önce duymuştum ama inanmamıştım. Birde dedi ki çoğu fazla sonuç alamıyor, diyete uyamıyorlar vb.

Sonra konu depresyona geldi. Sordum, bu diyet 3 haftada nasıl 14 kg verdirdi ve hastalığı %90 azalttı. Yine kem küm yaptı kanıtlanmış bir şey yok filan hep aynı hikayeler.

Eee adama sorarlar ortada kanıtlanmış bir şey yoksa nasıl Ahmet Aydın ve Cem Kınacı adlı iki doktor bunları iddia ediyor ve iyileştiğini söyleyen bunca insan kanıt sayılamıyor...

Yani bu tür diyetlerin işe yaradığını gayet iyi biliyorlar.

Hatta sağlık bakanlığı da fark etmiş olmalı ki bu klinik açılmış olmalı;
Youtube ta bir aile bu kliniğe gittiğini yazmış çok iyi sonuç almışlar

Ekran Alıntısıgaps.PNG

T

TENTEN

Ziyaretçi
Otomatik varsayım kümeleri

Şunu bana yazıyorsan kimle ne üzerine konuştuğun hakkında fikrin olmayacağını varsayacağım ve böyle tartışma/görüşme sürdürmek istiyorsan buna uygun bir karşı yazar bulmalısın

Temel araştırma becerisinden yoksunluğunu işaretliyor yineliyorum ve 34. mesajda yazdıklarımı

Tıpkı dine ve vahye güvenenler gibi bilim ayetlerine fazla güveniyorsun çünkü arkasında otorite var ya da onları doğru/gerçek sanıyorsun. Sana aksi söylendiği halde zahmet edip bakmadın. Bunu sürdüreceksen daha önce dediğim gibi bir noktadan sonra bu tarafta ben olmayacağım
Din ile vahiye inananlar ölçmezler.
Bilim ölçer. :)
Et yedim kendimi iyi hissediyorum ölçme değildir.
Uyuşturucu kullananlarda kendini iyi hissediyorlar.
İnsan yaşadığı çevreye uyumlu bir canlıdır.
Et bolsa et tüketir.
Bitki bolsa bitki tüketir.
Şeker hastasına bol bol karbonhidrat tüketin denilmez.
Üremi, hastasına bol bol et tüketin de denilmez.
Şeker hastası kadar diyalize giden insanlar var.

Önemli olan ideal kilo aralığında bulunmak.
Kilo alınca organlar büyümüyor.
Akciğerlerin kapasitesi artmadığı için aldığın besinleri yakamıyorsun.
Böbreklerin kapasitesi artmadığı için atıkları tam süzemiyor.
Karaciğer büyüyor ama atıkları depolamak için büyüyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Bilim ölçer.
:)

Bilim ölçer gibi yargıların öznesi kayıp. Bilimin öznesi insan,
ölçen insan , (insan) subjektif
Bilim bir nesne değil ve kendi varlığı yok

Saçmalama iletişim değildir ve konuyu (yazılanı) görmezden gelme, okumama, tartışmama, konu bulandırma, araştırmama, baştan bildiğini okuma, sandıklarını/sanılarını dikte hiç değil

Şu an ki bilimin oldukça vahiyle çalışıyor. Otorite tanrısı ve sözde seçilmiş bilim insanlarınız peygamberleri. Kulları var ve sözlerinden hiç dışarı çıkamıyor

Şeker hastasına bol bol karbonhidrat tüketin denilmez.

Lütfen ifadelerimi çarpıtma öyle bir ifade yok. Bunu 8. kere yazıyorum lütfen alıntı tutarak/referanslayarak yaz

Önemli olan ideal kilo aralığında bulunmak.

Arkadaşım

Önerdiğim diyetlerin çoğu spor yapmaksızın bile bel göbek çevresini postürü daha uygun hale getirebilir.. Kas kemik yağ oranı yoğunluğu vb anlamında fizyolojiyi toparlar.. Ölçmeyi ölçmeyenlere sor .. Bilim kasmaya gerek yok.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsan işine gelirse ölçer, (işine geldiği gibi ölçer) işine geleni görür işine gelmeyeni görmez, şu an sen de öyle yapıyorsun ve bunu yapanlar çoğunluk olup arkasına bir de otorite alırsa istediğini bilim diye yutturur ya da dayatır tersini görmezden gelir yoksayar reddiye üretir . Şu an onu yapıyorsunuz

Gerideki sorularıma cevap almamış gözüküyorum

Et yedim kendimi iyi hissediyorum diye bir ölçmeyi kim getirdi

Etle ilgili ya da et/yağ tabanlı bir diyetle ilgili istenen ölçü/ölçüm/ölçüt nedir?_ ve bunu neden biliminden istemiyorsun?

Saf et/yağ tabanlı diyeti ana akım bilimin çalışmadı ancak bunu tedavi olarak uygulayan/çalışan bir enstitü ve doktorlar var. Bu et yedim iyi hissediyorumun dışında paylaşılan erişilebilir kendi bilimsel bulguları var. Bir kez ilgili kişiyi linkledim. İkinci bir kez bir postta hatırlattım ancak senin ne diyeceğini baştan kestirebiliyorum. CNN yayınlamasıysa o haber değildir gibi ve Post #34

Ana akım bilimin "Omnivore vs carnivore"u hastalık sağlık çalışmalı sana done sağlamalı/göstermeli gibi gözüküyor..
Bu anakımınla senin aranda bir problem gibi gözüküyor.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

2 yıl kadar önce bir karşı psikiyatri grubunda yazıyordum ve keto sunup/savunuyordum carnivore-u duymamıştım. Grubuma bir veteriner geldi abi ketoyu bırak karnivor araştır dedi bana linkler attı youtube vs bir sürü içerik. Bu adam deli dedim, saçmalıyor. Sıfır karbonhidratla yaşanmaz. Hem ben İngilizce felan bilmiyorum youtube videoları felan nasıl izleyeyim, zırva dedim. Bana dedi ki ben 2-3 aydır zero-carb besleniyorum .En son 2 ay önce bir avuç fındık yedim dedi. Son yediğim karbonhidrat. Ben bundan 2-3 ay sonra araştırabildim ilgi kurdum daha sonra 1 yıllık çiğ et yiyicisi bulduk grupta varmış, suskun..

Etin arkasında sağlam bilim de var ölçme de var ,aranırsa

Bunun dışında bu tip bir diyette et denen bir hayvan için burundan kuyruğa tabir edilir ve iç organ etleri ve bol yağı da kapsar.

Şunu anlamıyorsunuz. 40 küsür yıl kandırıldım.. Ben bunun farkındayım. Şu an...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Burası "din.net" değil. Burası "bilim.net" de değil.

Felsefe kavramını google da ararsam bilgi sevgisi diye bir kavram bulurum
Ontoloji (varlık bilgisi/bilimi) epistemeloji (bilgi bilim) diye başlar dağılır.
Dinsel ve bilimsel paradigma ve sınırlamanın bu sitede tahakküm unsuru olarak uygulanmamasını sizden de rica edeceğim

Ben özgürce bilgi topladım. Binlerce insan hikayesine eriştim

Et hakkında bilgi topladım.
İstersen bana bilim'i getir onunla tartışalım.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Peki spekülasyon yapmayalım bir kaç soru sorayım

Modern beslenme bilim ya da beslenme teorisi gibi bir şey var mı? Sağlıklı insan diyeti nedir?
Neler söylüyor ve et ve et yağı hakkında bize neler söylüyor?

Mesela modern bilime göre yetişkin bir insan günlük ne kadar et ve et yağı tüketilebilir (güvenle sağlıklı)?

Mesela modern bilim ve bilgi et yağının damarları tıkayacağını söylüyor mu söylemiyor mu ve bunlar ölçülmüş mü?
Eğer ölçülmüşse ne kadar süreyle ne kadar et yağı yenirse damar tıkanır?
Ne kadar süreyle ne kadar et yenirse ne olur?
Kalp ve diyabet hastalarına et ya da et yağı ilk yasaklanın mı değil mi? ve bunu bilime dayanarak yapıyorlar değil mi?_

Et yemeyle ve et yağı yemeyle ilgili bu bilim/bilimsel diyebileceğimiz kavram ve çerçeve nedir bana açar mısın?

Son düzenleme:
M

Mantıksız2022

Ziyaretçi
Birinci dünya savaşı sırasında Osmanlıya gelen Alman askeri misyonu baş mareşali Otto Liman von Sanders, yanlarında getirdikleri sağlık heyetine askerlerimizin dışkısını incelemelerini ve hangi hastalıklara yatkınlığın olduğunu bulmalarını istiyor.
Heyet yapılan incelemeler sonucunda askerlerimizin "kol kalınlığında dört lüle.." denebilecek kadar kabızlık çektiğini ortaya çıkartıyor.
Uzmanlar aynı zamanda şunu söylüyor;
"Türkler, yılda 25 yavru yaptığı için çok ucuz olan domuz etini yemediklerinden ve yılda tek yavru yapan koyunla, inek eti de çok pahalı olduğundan yüz gramlık biftekten alabilecekleri kaloriyi, iki okkalık somundan alabiliyorlar. O yüzden hazım için midelerinde yoğunlaşan kan, yeterince gidemiyor beyinlerine ve dışkıları çok kalın, göbekleri de büyük oluyor."
Yukarıda yazılanlar bir haber sitesinden.
Ekşi sözlükte bir yazar bu durumu iyi açıklamış.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç