7.Haftanın Tartışması / Insan Nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde F - Talks kategorisinde non tarafından oluşturulan 7.Haftanın Tartışması \/ Insan Nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,826 kez görüntülenmiş, 46 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı F - Talks
Konu Başlığı 7.Haftanın Tartışması \/ Insan Nedir?
Konbuyu başlatan non
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
insan ölüm karşısında özgürlük kazanmayı bilirse
ya da insan ölüme karşı özgülük bilinci sağlarsa bu işlerin temeli olucaktır bizce;

Bu dedigin hem yasam suuruna ters, yani; canli yasamak icin dogar.

Hem de bunu uygulamak demek, intihar demektir.

Yani insanoglu nasil olecegini bilir de, oldugunu yasayamaz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Bu dedigin hem yasam suuruna ters, yani; canli yasamak icin dogar.

Hem de bunu uygulamak demek, intihar demektir.
yukarıdaki sözüm intiharla ilgili değil bi üstteki (yorumum) ise evet kısmen öyle sunulabilir de ama bu da değil;-tam
yaşamı kutsamamak ve kutsallamamak ya da yüceltmemekte ama asıl amacım istenci de sorgulamak ve sorgulatmaktı da

Yani insanoglu nasil olecegini bilir de, oldugunu yasayamaz.

öldüğünü yaşayamamak yokolmamak ya da yokolamamaktan gelir ve bilinçlice yokolunumaz-sa evet;
ya da yokolmuşluktan varolmuşluğa ve ölmüşlükten canlılığa bakılamaz demekse ya da;

bi keresinde biri demişti ki bi internet forumunda;
ben bi yokolup bakayım neler varmış-
yani yokolmakta isterim
onu bilmekte isterim; farkında olmak bunun;
bu nasıl mümkün olur?
ve varoluş ya da sistem bunu -anti- sağlar mı? kısmen sağlayabilir miydi bize ama

sanırım bu soruyu ya da yanıtı tekrar dünyaya gelmek isteyip istememekle ilgili vermişti; ya da emin değilim başka bi şeyde olabilir
e bizler dünyaya getiriyoruz istençle ve seçerek-çocuklar
bir karşı intihar bu; öldürmeme hakkı ve yaşatmama hakkı (yla da ilgili ve bu) da var elimizde değil mi bu durumda da

en çok babanız ve babamız mı suçlu?

istençten dini çıkarın; varoluştan ya da realiteden dini çıkaralım ya da istediğimiz sistemi ve düzeni/anlayışı koyalım ne kalır geri bize örneğin- burdan sorgulayalım birde;

şimdi bu soruyu tekrarlıyorum baba ve anneyle ilgili-tam istençte; ve bilinçlilikte bu;

Son düzenleme:

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Burada bir suc yok, neslin devami icin bir secim ve karar var.

Bu genelde toplumsal alisilagelmisligin bilincaltidir, yani neslini devam ettirmek.

Zaten bu algi genelde ciftlerin erkek cocukistenmini getirir.

Cunku kiz cocuk nesli devam ettiremez.

Iste bu da bize yine insanoglunun yapilandirdigi karakterin ve niteligin erkeksel erksel ve erk eksel oldugunu gosterir.

Gerci gelismis toplumlarda kisiler ya da ciftler bu dunyaya bir cocuk getirmenin sorumlulugunu almayip, secim ve kararlarini cocuksuzluktan yana yapabilirler.

Olmek ya da oldurmek de, bir secim ve karardir.

Ama bu karari cocugu dunyaya getiren cift degil; dunyaya gelenin kendisi verir.

Ya da verdirilir.

Cunku yasamanin bilincini ve farkindaligini kazanmis hic bir zaman kendini oldurmezde baskasini da oldurmez.

Cunku yasam farkindaligi ve bilinci yasamak ve yasatmaktir.

Olmek ise dogal olarak gelen bir durumdur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bi çocuğun eline bir doğmak anayasası verelim;
sen özgürsün
yaşamak ve ölmekte
ve gitmekte ve kalmakta
bu yaşamı biz sana seçerek getirdik ve verdik gibi gözüküyor oysa düzenin ve sistemin/dıoğanın tüm işleyişini biz de çözemdik ve bilmiyoruz;
yaşa-gez-özgürce keşfet;
sen büyü keşfet ya da özgürce koş ve oyna biz senin anne ve baban taşyıcılarınız-taşıyıcılarız; seni bedenimiz içinde belirli ve özel yöntemlerle tohumladık ve geliştirdik
ağaçları görüyor musun tıpkı öyle;
bizim gelecek nesillerimzi ve kuşaklarımız (var) diye, olsun diye oysa tam da bilmiyoruz bu ölüm ne kalım ne bilmece; varlık ne çözmeceli davadır;

-çocuk anayasası-

sen annenin ve babanın malı değilsin
malı ya da mülkü değilsin sen özgürsün -sen çocuksun
mülkiyet değilsin-sahipli hiç;
bu varoluşun ve bu doğanın çocuğu-özgür çocuğu;
annen ve baban senin bakmakla yükümlendiği için yükümlüdür
bu sorumluluğu kabul ederlerse-ediyorlarsa sen emaneten onların istenciyle dünyaya gelmiş-taşınmış-doğmuş ve oluşturulmuş ve getirilmiş olarak öncesinde onların iradesiyle seçilmiş olarak-seçilmiş sorumlulukla ve istençle sadece onlarla taşındın bu dünyaya
ama aslında onlar nesillerini çoğaltmak ve ilerletmek-geliştirmek ve aşkınlamakla da yükümlü ya da ilgileniyorsa-ilgiliyse; seni ayakların üzerinde durdurmakla ve kendi başına yeterlikle sınamalı ve öüğütlemeli-geliştirmelidir de
ve doğadan yemek avlamak ve karşı güç bulmakla ilgilendirmeliler örneğin; ve başka şeylerle de;
bunun gibi misal; masal
devam eder bu

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Dogumdan, Bireye; Bireyden, Insana

Bu yazida, sizlere "yasam yolculugunu" aciklamaya calisacagim.

Dogum ve doganin iradesinden bagimsiz kendisine verilenler; deri rengi, cinsiyet, ad, soyad, aile, sulale, cevre, ulke, milli koken, dini koken, yap-yapma egitim ve ogretimi, milli kokensel ve dini kokensel degerler, toplumsal degerler, cografi degerler, ailevi degerler, cevresel degerler, genel ve programli, egitim, ogretim, zorunlu arkadas ve okul cevresi, akraba iliskileri,ekonomik degerler, sosyal ve siyasal degerler, etiksel degerler, okunup ogrenilen degerler, tarihi, bilimsel, felsefi degerler, herturlu soyut degerler, v.s.

Kisi buyudukce; bu degerleri, ozumseme, karsi cikma, kabul etme, tartisma, dusunme ve davranisa tasima, degerlerin, kendine gore ifadesi, kullanma, iletme, sahiplenme, bu degerlerin "en dogrusunu, iyisini, guzelini, olmasi gerekenini v.s." savunma, baskalarini bu savunulan degerlere, ikna etmeye cabalama, herkesi; kendi degerlerini savunmaya yonelik tartisma ve TUM VERILEN DEGERLERLE, DEGERSEL, INANCSAL, DOGRUSAL IDEOLOJIK VE TEORIK MUCADELE.

Ne yazikki; bizim gibi, birey olma ve bireysellik egitimi vermeden yoksun toplumlar icin, hayat yolculugu burada bitiyor.

Olmasi gereken, birey yolculugu ise; tum bu dogumdan itabaren verilen degerleri, kendi oz irade ve algi temelinde kendin icin; yeniden duzenleme, gereksizlerinden arinma, gerekli gorulenleri; kendi oz iradenle algilama v.s. KISACA; KENDI KENDINI, dogumdan itibaren verilen degerler yerine KENDI OZ DEGERLERINLE OLUSTURMA. Bireysel kisilik olusturumu.

Son asama ise; gerek dogumdan itabaren verilen olsun, gerekse senin kendi oz degerlerin olsun; butun bu degerlerin, birer; ayrimcilik, bencillik, cikar, mucadele, TANRISAL, DOGRUSAL, INANCSAL, degerler oldugunun bilincine varma ve sanki, yeniden doguma doner gibi; insanlasmak ve insanlik sunmak adina; tarihi tamamen geri cevirerek; tum bu elde edilen degerlerden bir bir arinma ve hemen hemen her degerde, serbest dusunur olabilme.

Bu arada; bireysel sayginin, hak ve ozgurluklerin bilincine varabilme; gercek ve dogru farkinin bilincine varabilme ve, tum ctetolojik ve evrenssel koken ve temele ait dusunce ve davranisin vasfina ererek; bu dusunce yapisinin, insandisi, insanlikdisi ve insanozaleyhte iceriginin bilincine vararak; bireysel temelde; tum bu insanozunun disindaki degerlerden arinma mucadelesi. Yani, birey bilinci almis yapiyi; bireysel olarak insanlastirmaya yonelme.

En azindan, belki olum (olmek) gelmeden; hic olmazsa; bazi degerlerde insan olmanin ozde ne oldugu, tadilmis olur.

Iste, yasam yolculugu; dogumdan, bireye; ve bireyden, insana dogru uzanan, yalniz, yorucu, zevkli, inisli cikisli, ama devamli ilerleyen bir yolculuktur. Once veri ile baslar, sonra algi ve kendinleme ile devam eder, sonra tum verilerin curutulmesi ve yanlislanmasi algisi ile, verilerden, arinma, ihtiyac duymama, ile; tamamen farkli kulvarda giden bir yolculuktur.

Cok ilginctir, biryerde; tum yasam yolculugu, bir bebegin dogumda dile gelip"ben insanim, bana bu verileri bosuna vermeyin cunku bu veriler beni insan olmaktan alikoyuyor, uzaklastiriyor, bana ayrimciligi, bencilligi, cikari, ve herturlu insan olmayan degerlerle bir yasam surmemi benden istiyor, o yuzden; hic zahmet etmeyin. Birakin, beni kendi halime; ben bir birey olarak; bireysel temelde; tum insan olan ve insanlik sunan evrensel degerlerle yasam ve iliski sureyim" Iste, dunyanin neresinde olursa olsun, bir dogan bebek bunu diyebilse; tum yasam yolculugu cok degisik olur. Tum dogan bebekler, bunu diyebilse; dunya da degisik olur. En azindan, bir bebek yasam yolculugunu GERIYE DOGRU DEGIL; ILERIYE DOGRU yapar. Halbuki, dogan bebege; dogdugu andan itibaren insan diyorlar. Iste bu ilk ve dile gelmeyen veri. Tum yasam yolculugu da; bu veriyi almak icin geciyor. En azindan, birey bilinci alabilmis olan icin, bu olanak doguyor. Bence ilk alinmasi gereken bilinc te; BELKI INSAN OLARAK DOGUYORUZ AMA INSAN OLMAK ICIN YASIYORUZ.

En azindan; bize verilen bu ilk, gorunussel ve ayrimsiz verinin anlamini kendimize vermek icin, onun ozunu ozde algilamak icin; yasam yolculugu yapalim.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
evet suçlu ifadesi yanlış tamam ama
annemiz ve babamız da bir ölçüde seçmiş ve sorumlu da gözükmüyor değilde hani bu durumda da;
istençleri var ve de karar verme hakları;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kişi varoluşla bütünlük-bağ ya da amaç/sonuç ve anlam dinamiği-içiçeliği arayacak değil mi? örneğin?
biz ne diyeceğiz ona;
her şeye açık ol yavrum- öğren bak dünyanı karartma boş inançlarla ve düşüncelerle;
açık ol ama
birileri tanrı diyor;
birileri düzen-sistem evren ve akıllı tasarım tanrısız kendindenlik (olabilir) diyor;
birileri kuantumizm
birileri determinizm
birileri rastgelellik ve belirsizlik ya da bilinmezcilikten hatta hiçlikten ve yokluktan da söz edip duruyor ama sen büyü karar ver ya da özgürce yaşa karar ver,
biz insanlık olarak çıkamadık bu işin içinden ama seni de çöz diye de getirdik biraz
bizden iyisin sen-gelecek nesil ve yeni topraksın sen
hadi bakalım işe koyul büyü de biz sana biilim verelim
bir tür ilk eğitim ve matematik felan da öğreteceğiz;
başla hadi işe-yola koyul düşünmeye aman unutma yaşamıya da -eğlenmeyi de ve büyümeyi de sonra ve zevki sefayı da hiç etme bu dünyada mı? diyeceğiz örneğin -misal

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
yeniden çocuk yapar mıydınız?
bugün kü aklınızla örneğin ;
bu soru kaçımıza sorulsa ne deriz? derdik?
çocuk yapma yaşı kırka belki de daha üste felan çıkarılmalı/taşınmalı belki de örneğin-bilmiyorum

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
yeniden çocuk yapar mıydınız?
bugün kü aklınızla örneğin ;
bu soru kaçımıza sorulsa ne deriz? derdik?
çocuk yapma yaşı kırka belki de daha üste felan çıkarılmalı/taşınmalı belki de örneğin-bilmiyorum

Bir cift neden cocuk yapar?

Iste bunun altindaki her bir cevap bir yanittir ve maalesef ciftin karari ve secimidir, yapilan cocugu icermez.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çocuk büyüdü savaş gördü- silahlarımı bana verin;
çocuk büyümeden savaşa doğdu- savaş meydanında kampında doğdu;
biz kimiz ben anlamıyorum
durduramıyorsam ve söyleyemiyorsam ve yapamıyorsam bu dünyada ne işim var
bunun acısını çektim ben; ya da duygusunu-hissini ve ihtiyacını;

ben-bana mantıklı gelmiyor evinde yaşamak -örneğin;

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
kişi varoluşla bütünlük-bağ ya da amaç/sonuç ve anlam dinamiği-içiçeliği arayacak değil mi? örneğin?
biz ne diyeceğiz ona;
her şeye açık ol yavrum- öğren bak dünyanı karartma boş inançlarla ve düşüncelerle;
açık ol ama
birileri tanrı diyor;
birileri düzen-sistem evren ve akıllı tasarım tanrısız kendindenlik (olabilir) diyor;
birileri kuantumizm
birileri determinizm
birileri rastgelellik ve belirsizlik ya da bilinmezcilikten hatta hiçlikten ve yokluktan da söz edip duruyor ama sen büyü karar ver ya da özgürce yaşa karar ver,
biz insanlık olarak çıkamadık bu işin içinden ama seni de çöz diye de getirdik biraz
bizden iyisin sen-gelecek nesil ve yeni topraksın sen
hadi bakalım işe koyul büyü de biz sana biilim verelim
bir tür ilk eğitim ve matematik felan da öğreteceğiz;
başla hadi işe-yola koyul düşünmeye aman unutma yaşamıya da -eğlenmeyi de ve büyümeyi de sonra ve zevki sefayı da hiç etme bu dünyada mı? diyeceğiz örneğin -misal

Buradaki sorun ciftin cocuk yapma secimi ve kararinin otomatikman ve alisilagelmislik olarak dogan cocuga sahip olmasini ve de onu yonlendirip yonetmesini ve yaptirim uygulamasini ve bunu da "sorumluluk/yukumluluk/sevgi/koruma" v.s. ile bahanelendirmesini getirir.

Bu oyle bir hal alir ki, o dogan cocuk hic bir zaman kendi hak ve ozgurlugunu elde edemez.

Bu da kendi karar ve secimini kullanamamasi demektir.

Iste system ve cift ve de aile sulale, boylece cocugun yasaminin yoplunu cizen ve onu yasatan olur.

O yuzden de yasamin farkina ve bilincine varamaz.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
çocuk büyüdü savaş gördü- silahlarımı bana verin;
çocuk büyümeden savaşa doğdu- savaş meydanında kampında doğdu;
biz kimiz ben anlamıyorum
durduramıyorsam ve söyleyemiyorsam ve yapamıyorsam bu dünyada ne işim var
bunun acısını çektim ben; ya da duygusunu-hissini ve ihtiyacını;

ben-bana mantıklı gelmiyor evinde yaşamak -örneğin;

Iste zaten cocugun dogum insiyatifinin elinde olmamasi da budur.

Cocugu ne zaman nerde nasil ve hasngi ortam ve sartta dogurmaya karar veren cifttir.

Cocuk ta boylece dogmus olur. Dogumunda hic bir hakki secimi karari yoktur.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kamusallaştırılmamış toprak/alan olmalı dünyada -özgür açık
ya da
örneğin ülke yapmaya ya da bağımsız yaşamaya ve ülkeye-toprağa iltica etmeye ya da alanlar
belki de ülke içinde bağımsız alanlar -dağlarda örneğin kimbilir;
yada
herkese pasaport ve vatansdaşlık veren kendine yeten bağımsız bölüşümlü ülkeler
ve insanlar taşınmalı göç göç-kaçınmalı ya da
ya da yağmur ormanları -mesela;
bir ülkenin bile toğrağı olmayan -yaşanmaz yer ama yaşanılır yapılır yer
hiç umut hissetmiyorum-bir ülkeyi iyleştirmeye- birini inandırmaya ve ya da inanmaya da bi şeylere ve yaşamaya - güç
bilgisiz nası yaşarım ben;
her sabah ölü gibi kalkarken ben inançsız ve güdüsüz öylece zorla -bakıp bu olanlara seğirip durup- zorla/zorluca yaşatıyorum kendimi de yaşıyor muyum-yaşatıyor muyum; evet bazen de

dünya malı mülkiyetsiz taşınmaz alan ya da bir özgürlük bilinci
ben ölümüm nasıl ölürüm şimdi bunca dağlarda-bunca inanarak ve bunca yaşamazken de; anlamazken de

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir ülkeye ait olmak
bir toprağa ait olmak
bir yaşama ait olmak ve ölüme yaşama-kalıma sahip olmak
düzenler kurmak yıkmak
insan olmak -insan türüne ait olmak;
yemek-içmek doyurmak-doymak-kanmak felan ve
kafamdan bunlar fışkırmıyorsa;
bunların hiç bir anlamı yok benim için -örneğin
varlığıma sığmıyorum şimdi -yokluğuma ne de;
örneğin bir çocuğa örneğin benim gibi bir çocuğa daha baştan aşağı varoluş adiyeti/tamlığı-bütünlüğü dışında veri sunmak ya da olanak vermek bunun hiçbir anlamı yok/olmayacakta;
ya da özgür oyun oynamaktan başka ve kısıtlamamaktan başka şeyler; vermek
her ksıtlanma bir aksi isyan/karşı isyan büyüdükçe de; ya da iç acısı-sanırı tümeni
eninde sonunda bunu bulacaktır karar vercektir çocuk-bunları bulacak yıkacak
ya da ve kazanacaktır -özgür istenç- bu kanaati damıtacak ve söküp dönüp size yetersiz de olsa- ve dürüstçe-bağımsız bu kanaati savunacaktır da; sunacaktır ve kanımını kanımlayacaktır -kendi içinde tabi ki giyinmiş;
bu dünyada yaşatamazsınız sadece bizi/bizleri -bu çocuklar ıve özgürleri bunları yaparakta; isann kılıfıan sokarakta
bunu söylüyoruz sa
başka çocukların yaşamadıkları şeyler ya da;

ben baştan aşağı varoluşum ve varoluş giyinmiş varoluşum -bürünüyüm ve varoluş bilinci olan ben bir insanım sadece; insan olarak var bir varoluşum ben; neyim kimim ama da varoluşum ben-istençli ve bütün-bilir bir varoluş ve başka sınam ve sonuçta tanımıyorum ben ve tanımayacağım ve tanıtmayacağım da örneğin;
ve de dünyada da tanınmayana kadar da ben ve neslimde durmaycakta o zaman haliyle
özgür ilinç yasam benim;

ölüm adı benim için tahta kadar;
özgür materyal;
müstakillik felan ne ve kim bana ne de diyorum artık; kavramlar yerle bir kafamda ve düşünceler de aynı zamanda;
ben dışarı bakıp benim gibi olmayan bi dünya ve insanlar ya da benim gibi düşünmeyen görüyorum ya da yapmacık bi sistem ve kurmacık bi donatmaca beş dakkada yıkılcak ve değişcek bir bilinç yumağı şeysi

insan aidiyetliği ve doğa fikriyle ve de ölümle ne beni ne de neslimi kandıramazsınız ve kandıramayacaksınız da gelecekte
ve bu kanmayı kanmak-doygunlanmak anlamında da kullandım;

özgür istençli varoluşlar ve bütünler olduğumuzu söylemeliyiz birbirimize ve birlikteler birlikte yapıcılar

yeni yeni çocukların doğduğu ve fışkırdığı bir dünya-bu dünya sizin olsun;
çocuğa biraz -acı- verin-size getirceği sonuç budur ve yaşam zorluğu ama yaşam kolaylığı hep başkalık getirir; siz karar verin;
bu saçma şeyleri ben ya da biz yaşıyoruz;
kimse bana dağda bitmiş insan diyemez bıktık artık bunlardan
bilinçsiz-varoluşsuz-nesiz-kimsiz-hiçsiz; hiçe ya da bilinmeze karşışacak ve emecek hiçe adiyetsiz insan yavrusu ve topağı da diyemez;
özgür istence ve yaşam hakkına aidiyetlik o zaman; kuramca;
bu dünyada kusura bakmayın ama beş dakkada sinir küpleri bilim kuramları-anlatıları
ve bakmacaları tuhaf ve dar-insalık dışı- tümen tümen bıktık artık bizde;
kafa travmaları ve sinir hezeyanları onlar;
arabesk dinlemekten bin beter hezeyanalrı var-analtıyor;
içimi gıcıklıyor mideme kalburik ağrılar sokuyor ve düşüncemi itip makaslıyor;

varolşuşunu aklını ya da kendiliğini bütünlememiş bi insanlık;
ne ile bütünleyecek onu ya da siz yetinin;
ne ile ölüme yatacak ne için -kim;,
ölüm tanımım açık her şey olma ya da hiç bişey ay da bir öncesi ve sonrası ne idiysem o ve bütün ya da hiçbir şey ama herşey ve herşeyden öte herşey içeçeliği var mı ya da başka şey var mı?

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
kamusallaştırılmamış toprak/alan olmalı dünyada -özgür açık
ya da
örneğin ülke yapmaya ya da bağımsız yaşamaya ve ülkeye-toprağa iltica etmeye ya da alanlar
belki de ülke içinde bağımsız alanlar -dağlarda örneğin kimbilir;
yada
herkese pasaport ve vatansdaşlık veren kendine yeten bağımsız bölüşümlü ülkeler
ve insanlar taşınmalı göç göç-kaçınmalı ya da
ya da yağmur ormanları -mesela;
bir ülkenin bile toğrağı olmayan -yaşanmaz yer ama yaşanılır yapılır yer
hiç umut hissetmiyorum-bir ülkeyi iyleştirmeye- birini inandırmaya ve ya da inanmaya da bi şeylere ve yaşamaya - güç
bilgisiz nası yaşarım ben;
her sabah ölü gibi kalkarken ben inançsız ve güdüsüz öylece zorla -bakıp bu olanlara seğirip durup- zorla/zorluca yaşatıyorum kendimi de yaşıyor muyum-yaşatıyor muyum; evet bazen de

dünya malı mülkiyetsiz taşınmaz alan ya da bir özgürlük bilinci
ben ölümüm nasıl ölürüm şimdi bunca dağlarda-bunca inanarak ve bunca yaşamazken de; anlamazken de

Sana bir soru;

Dogum olarak hic bir secenegi karari ve insiyatifi olmayan bir kisinin; yasami boyunca ona verilen her turlu degeri sahiplenmesinin ve savunmasinin ya da karsi cikmasinin nedeni nedir?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bu dünya benim ve benden ötürü -bizden ötürü- bizim için- ve -ve benim içinde -herkes için ve herşeyle- herşeyiyle birlikte var vardır
bizden ötürü
,ve zaman da
ben bunla doluyum ve başka bir hissi barınamam bu yerde de gökte de tutunamam bununal bunsuz da;

çözmek-öğrenmek ya da oynamak ya da gerçeklemek için ve
geldim gördüm yendim
ben kendi ezberimi bozdum
ben bunu kah bilinçlice- kah doyumluca kah isteklice, kah isteksiz kah inanarak ve kah ta inanmayarakta hatta sorguladım ve vurguladm -geçtim üzerinden bunun
nesillerime akımım ve bırakıtım da mirasım da istencim de bolluca budur da;
başka sonuca varmaycağım da üzerinde durmaycağım da ;
insan bitiği;
esen yeller adına da merhaba isteklice herkese de;
başka sonuç amaç kanı kabul ya da yargı nasıl üretebilirim ki
nasıl varolabilirim-varbulunabilirim onla ve tutunarabilirim de yaşayabilirim isteklice bu yapmaca da güçlüce de
ve nasıl
ve mantıklı değil- bilinçli-ce değil; isteklice değil; sonuç değil-emek değil-ergi değil- amaç değil-yücelik değil - ne işe yarardır ki;
bu beni tanrı sonucuna götürür anca başak kanıda; aksi kanım- ben beni-bunu olanı biteni güçlüce sorguladım ya da yoğurdu mkafamda ve doğrudum da bu olanlr ıgüçlüce de hislice de kafamda ve yansıttı mkendime;
okudum-bulundum bu dünyada yaşadım-tutundum; ve benim kanım budur
gelecek nesiller tek mirasım sözüm ve amacım-istencim ve ereğim de budur; bunu yansıtmak ve yaşatmak sorgulatmak ya da başka ne yağpabilirim ki ben insan olarakta ve bulunarakta
asırlar boyu yığınak yığsam ki bilgi de ne yansıtabilirim ki başkaca da

değil mi ki sanrı olsun bunu suncağım
ve değil mi ki sanı olsun ve değil mi ki hatta doğrulama ve kendime yanılgım ya da -istencim- doğrulamam olsundu;
ben bilincimi keşfettiğimi ve birlikte keşfettiğimiz -biz olarakta- -benden öte de de- öne sürüyorum zaman zaman tümel tümel ve keşfediş adına sunuyorum bunları da ; hissediş ve yaşayış adına/aşkına da zaman zaman ve tümel tümel de;

insan nedir?
bir başka varoluşun amacıdır-sonucudur/bilincidir biçimidir; tanımlamasıdır ve tamlamasıdır da -yansısıdır da
kendisidir de aynısıdır da hepidir de hiçidir de varıdır da yoğudur da;
azıdır da çoğudur da, hem yoğruğu hem doğruğu

insan-ben dağda bitmiş insan, bunları diyorum ve biçiyorum kendime kefende-ölümde, mezarda -dağda- ölümde- varda- yokta-hiç te de işte;

ölüm aşkına hiç bir ölüm duyum yok
hiç bir ölüm hissi yok
hiç bir ölüm çekincem ve korkumda yok
ölüm yakınında ya da travma anında bedensel kuşku ve travma korku haricinde hiçbir ölüm yakınlığım-uzaklığım ya da istencim-dıştancım ve bilincimde yok
; sanmıyorum
sürsem mi kalsam mı bile seçemem ve çekinserimdir; ben bu nası ölüm-doğumdur;
ölüm aşkına ben kimim şimdi?

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sana bir soru;

Dogum olarak hic bir secenegi karari ve insiyatifi olmayan bir kisinin; yasami boyunca ona verilen her turlu degeri sahiplenmesinin ve savunmasinin ya da karsi cikmasinin nedeni nedir?
acı ya da hiç ya da başkalarına yaşatmama üzerine kendine söz verme travmaları ve bunun
yaşamı anlamlandıramama- kaçınma- zor yaşama- anlam arama-çaresezilik-kimsizlik-hiçsizlik ve hiçlilik her şey olabilir bu yanıt
çocukluğunu kaybetmes-
yaşam güdüsünü kaybetme
koruma güdüsü ya da sevgi ya da anti değer -diğer belk iacı ve acıma hissi bilmiyorum
bunun yada bende yok ya da olamz siz söyleyin o halde;
acı ile başedememe bile olabilir ya da gözden kaçırma bile bu;
ben bedendeyim ve zor yaşıyorum -bunu biliyorum
her gün yaşamasız ve çabasız istençsiz zorlu bir hayata sabah yeniden doğuyorum
ve kımıldayamıyorum bazen ve işe ya da güce ya da bi şeye elim ayağım da çekmiyor-gitmiyor;
bunu nasıl yaşıyoruz ben artık sıkıldım diyorum
saçma sıkınç bi şey bu bi usanç yumağı ya da anlamsızlık tümeci her şey de öyle
şimdi şuracıkta bir anlam düşüp kafamı yarmalı ve bedenimi parçalara ayırmalı bilmiyorum;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
insan nedir?
dağlar beden almış kendin seyreder; ben insana bir de böyle bakın derdim-bakalım; hep birlikte kendimize birde içkince varlıklıca hep birlikte ama; güçlüce ve topluca da bir atım insan yüreğinde ve dilinde;

dağlar göze gelmiş dağlar seyreder
çiçek göze gelmiş çiçek seyreder
yürek söze gelmiş yürek seyreder
aşkın dişe gemiş bıçak seyreder
kör göze gelmiş varlık seyereder
hiç vara gelmiş yokluk
yokluk dile gelmiş varlık
aşk dile gelmiş yer ve yer dile gelmiş gök seyreder-yapar

içkin bir bakımda tümel tümel kendim baktım herşeye denedim
şimdi bana bunun ürettiği sanrı ve doyum gerçekliğin katınca ve katınca
ben buna yaşamak derim şimdi asıl işte
inan olmaksa -insan nedirse- o halde ben insan olmaya geldim/gelmişim/getirilmişim ve ne olsumda oldu;m;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
çiçek olacağını söyleyenler yanılmıyordu oysa bir de öyle baksınlar, bir başkasının olmuş çiçeği ve kendinin geleceği ya da geçmişi
ve böcek olacağını-olduğunu savunan
ve müstakilliğin bölüneceğini söyleyen bir dağa ve bir havaya dağılmış bir müsatakillik ve bilinçlilik yumağı ya da ondan olma şey, şeyden olma o ve de
sanrı/bilinç yumağı ve uçum-uçkun dağılan düş ve hava
ben bu neyim şimdi; bu sanrıda neyim ve kimim de

şimdi insana soruyorum tanrım mı var ondan başka da sorayım şimdi de getireyim de;
şimdi dağa taşa soruyorum da ; senden başka neyim var diye; kimim var diye;
bana söyeleyecek ne olduğumu ve kim olduğumu da
insan olmak
insana olmaya getirilmişim bu doğanın özüne ve kendime ve kendi olduğuma ve kendimden olandan ve kendinden olduğumdan olana

doğa beni yoğurmuşsa/doğurmuşsa kendine ben olarak bakmaya ve bu doğa beni oluşturmuşsa biçim vererek ve form vererek ben olarak ve o olarak ta ben ona ben bakarım ya da diğerine de denerim de;

bilimin (yabancılaştırılmış) yabancılıklı söylemeleri ile ben bilinç açlığı ve yabancılığı/uzaklığı-çarseizliği ve tanımsızlığı da çekiyorum ve insansızlık ve havasızlık/solumazlık ve soluyamzlıkta ve atmosfersizlik ve yaşayamamazlık;
tek bir anımı paramparça parçalarım bu anın ve düşün-düşünün bir anlık geçkinine de -hissine de varına ve yoğuna da;
hiss doluyum-var ile şu anda; bir sabah değil burda bu yazarken ve iletişim de anda;
ve var hissi yoğun herşeyi dışlayan-taşıyan bi içlik ile; yürek yoğurması benliğimle;

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç