yetenekler ustunluk mudur , ozellik midir

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde yaşıyormuyuzlan tarafından oluşturulan yetenekler ustunluk mudur , ozellik midir başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,972 kez görüntülenmiş, 44 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı yetenekler ustunluk mudur , ozellik midir
Konbuyu başlatan yaşıyormuyuzlan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Eğer her bir kavramı, ideolojik veya felsefi kalıplar içine sıkıştırıp, insani motivasyonlardan, yani değer ve taktir'den soyutlamaya kalkarsak, öncelikle en büyük saygısızlığı emeğe yapmış, hatta emeğe karşı insanlık suçu işlemiş oluruz.

Felsefenin temeli de insan ve yaşam, bu çerçevede de bilgelik sevgisi ise; böyle bir konu dahilinde, insanı sahip olduğu duyguları da, tüm işlevlerini de dikkate almadan değerlendiremeyiz.

Yetenek alanında; aslında her insanda değişik yetenekler vardır tezinden yola çıkarsak, pek çok örneklerine rastlanıldığı gibi, emek verip , çalışarak yeteneğini geliştiren veya var olan yeteneğini bilinçli ve doğru kullanarak insanlara yararlar sağlayan bir birey ile tembel, gününü gün etmekten başka bir şey düşünmeyen miskin, bohem birini kıyaslayamayız. Zengin baba parası ile doğru düzgün çalışmadan özel üniversitede okuyup diplomasını alan biri ile, zor şartlarda dirayet göstererek, çalışarak diploma alan birini, sınıfsal fark kabul etmiyorum diye aynı başarı değerinde göremem.

Sınıfsal farklılık bana da komik geliyor, parası olan, ama pek çok erdemden yoksun birinin, parası olmayan ama pek çok erdeme sahip birini aşağı sınıftan görenlerin varlığını inkar edebilir miyiz? Ben asıl o zihniyeti aşağılık olarak görüyorum.

Bazı kavramaları değerlendirirken mutlaka belli dar kalıpların içine sıkışıp kalamayız.

Bu konu da (salt başlık olarak olmasa da) içerik olarak böylesine önemli bir konu.

Asıl üstünlük ve özellik vasıflarının başında ERDEM gelir, erdem dahilinde verilen her emek üstündür, özelliktir. Hemen itiraz etmeden önce (çalmak da emek gerektiren bir eylemdir ama,) hırsızlık yaparak edinilen para ya da başarı ile (fikir hırsızlığı, yapıt hırsızlığı da mevcuttur) emek verilerek, alın teri akıtılarak elde edilen başarı bir olabilir mi? Biri aşağılıkken, diğeri taktire değer bir özelliktir. Şunu diyebiliriz, zaten insan özel bir varlıktır ve yakışan erdemdir. Doğrudur, ama idealler, gerçekleri değiştirmiyor yazık ki.

Son düzenleme:

birazdahaderinmavi

Kahin
Yeni Üye
insan türünün bireylerinde, geniş bir spektruma dağılan birbirinden farklı birçok yetenek (-ebilite) alanı ve her bireyde az çok farklı oranda gelişmiş birçok yetenek düzeyi, söz konusu edilebilir... fakat, ne yetenek alanları (balık tutabilme, duvar örebilme, hızlı koşabilme... vs.) arasında, ne de bireylerin bu alanlardaki yeteneklerinin düzeylerinden (yani azlığından çokluğundan ya da miktarından yahut niceliğinden) dolayı bireyler arasında, bir alt-üst ilişkisi (yahut hiyerarşik bir bağ) kurulamaz... bu yaklaşım, herhangi bir bireyin belirli bir alandaki yeteneğinin çok gelişmiş olmasının taktir edilmeyeceği / edilemeyeceği, anlamına gelmez... sadece, o (belirli) alandaki yeteneğinden ötürü taktir edilen, övülen bireyin (bu alandaki yeteneğine dayanarak), diğer insanlar üzerinde bir üstünlük iddiası taşıyamayacağı, anlamına gelir... kuşkusuz, insan türünün bireyleri, bütün yetenek alanlarında sahip oldukları yetenek düzeyleri bakımından, eşit değildir... farklıdır... bu farklılık, tek bir alan için geçerli olmak üzere, bir çeşit ''üstünlük'' biçiminde değerlendirilebilse de; bu değerlendirme, o bireyi, diğerlerinden bütünüyle 'üstün' kılamaz... çünkü diğer bireyler de, başka bir alanda o bireyden daha yetenekli olabilirler ve dolayısıyla o bireyin 'kısmi üstünlüğünü', başka bir alanda dengelerler... sonuç olarak, her birinin ekonomik, sosyal, kültürel..vb. koşulları tümüyle özgün, kendine has ve biribirinden farklı olan insan türünün bireyleri arasında, hiyerarşik bir ilişki kurmak; doğru bir yaklaşım olmasa gerektir...

X

FAdmin
Onursal Üye
Yetenegin dogustan geldigine inaniyorum. Bir ozellik olarak.. Mesele ortaya cikarmayi bilmek yoksa bir ise yaramiyor :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ölçme ve yarıştırma sistemi;
süperkahraman ve yetenek pompalamaları
çizgi filmler dolu şimdi bunlarla
daha çocukken süper kahraman olmaya karar vermiş insanlar-çocuklar var ve anne-baba ben kardeşimi kurtardım ben süperkahraman mıyım? diyenler
dünyası;
yada benim yeteneğim ne benim hiç bir şeye yeteneğim yok

toplumun,bireylerin ya da anne-babanın gözüne girilmesi gerekiyorsa eğer ve birçok şekilde olumlu geri bildirim beğeni yada övünç-değer ya da sevgi alınamıyorsa buralardan bunlar başgösterir sanırım- bilmiyorum;

sistem daha baştan ölçme değerlendirmelerle yarıştırıyor ve eşit-değer önem sunmuyor ve birbirine kıyaslıyor çocukları ve insanları; eğitim sistemi berbat
toplumsal sistem baştan aşağı kast yapı;
iş ilişkileri küçük küçük hatta bazen berbat kastlarla ve sınıf-alt-üst ilişkileriyle dolu;
ve insanın biribini ezmesiyle daha kötüsü ve psikolojik işkence ve vurdurumlar-zorlamalar, basınçlar her şey

çocuk kıyası ve kısası çok fazla daha baştan;
başarı neyin bir ölçütü ve neye göre bir ölçüt
bilme-anlama da öyle
ve yapma yapamama da ve zeka da öyle; her şey
değişen dünya;

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gözüne girmek diye bir kavram var; (yeteneğin yerine koyalım bunu artık)

iş görüşmesine gidiyorsan gözüne girmelisin
patronun gözüne girmelisin
okulda öğretmenin;
gözüne girmelisin
hatta anne ve babanın bile gözüne girmelisin
yoksa görünmezsin sen; değerin yaptıklarınla ölçülür- varlığınla değil-yapacaklarınla hiç değil;
yapmamış olacaklarınla da değil -mutluca oyun oynamanla ölçülmez değerin
eğer gözüne girmezsen ve gözlere girmezsen
varlığın görünmez/sezilemez-seçilmez olur hatta
- tanınmaz olur ve kim olursun sen? kimlere karışırsın -ötekilere;
yapmamış ve başarmamışlara;
iyi bi işin yoksa
az kazanıyorsan;
toplumsal statün yerinde değilse;
yani rocky balboa değilsen ne kadar ivan drago olursan ol sen ikinci olursun-ikincisin ve sen, izleyici tanımaz; hep Rocky'nin gözünden bakar bu olaylara;

bi kere şöyle yazmıştık;
biz kez de ivan drago'nun filmi çekilse;
zorlu bi çocukluk ve zorlu bi hayat mücadelesi;
yakınlarına ve akrabalarına bakma ve yardım hatta ve zorla/çabayla dövüşçü-boksçu olma ve çok çalışma
hatta oradan Rocky ile yapacağı dövüşten kazanacağı parayla da babasını kurtaracak bir İvan Drago Rocky'i yerle bir ederdi

ve gözünüze girsin-dursun emi!
ben burdan tüm ivan dragolara hatta ikinci-üçüncü dördüncü ve sonuncu farketmez herkese bir selam ve merhaba diyorum
(ve benden bir merhabasını esirgeyen-ahmet kaya aklıma geldi, kulağımda kalımış dünden- selam olsun)

(görünmez olmak ve varlık olanağı tanınmamak/aslıdna tanınmamak üzerine )

Son düzenleme:

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Konuyu açan üye, acaba yetenek konusunu, göze girme fırsatlılığı açısından sormuş olabilir mi?

Yarış atına çevrilen çocuklar, yetenekliden ziyade yetenekli olmaya zorlananlar gibi görünüyor da.

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
çok kötü koşullar ya da iyi koşullar altında filizlenen bir yetenekten bahsedebiliriz. insanın bir işin-uğraşın gerekliliklerine uyum sağlayabilmesi anahtarın kilide uyması gibi bir şeydir. kişi kendini yontarak da bir kilidin anahtarı olabilir, doğuştan da şansına doğal bir anahtar olabilir. bu durum bir üstünlük sağlamaz çünkü sonuçta kapıyı açmak için kullanılan bir araçtan başka bir şey değilsindir. kapıyı açarken bir amacın bile olamaz. genelde kapıyı sana açtıran başkalarıdır. sen sadece iyi kapı açarsın.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Yetenekler ne ustunluktur, ne de ozelliktir; sadece farkindaliktir.

Yani herkes herseyi yapabilir, yani bir ustunluk yok ve herkesin ozelligi yetenegi olmasidir, yani; bir ozellik yok.

Farkindalik ise, o yetenegi kazanma bilincidir.

Yani bir yetenegi kazanma bilinci olusmussa, herkes o yetenege sahip olabilir. Ona gore caba azim ve kararlilik gosterir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Yetenekler ne ustunluktur, ne de ozelliktir; sadece farkindaliktir.

Yani herkes herseyi yapabilir, yani bir ustunluk yok ve herkesin ozelligi yetenegi olmasidir, yani; bir ozellik yok.

Farkindalik ise, o yetenegi kazanma bilincidir.

Yani bir yetenegi kazanma bilinci olusmussa, herkes o yetenege sahip olabilir. Ona gore caba azim ve kararlilik gosterir.

Üstünlük değil ama özelliktir herkes şarkı söyleyemez herkes keman çalamaz, ders alarak öğrenemeyeceğin birçok sanat dalı vardır. Herkes doktor olamaz mesela her doktor da cerrah olamaz, cerrahlık ayrı bir kabiliyettir v.s. yani farkındalık ile ilgisi yoktur her insan her konuda başaralı olamaz. Kişi kendi yeteneğine uygun konuda ilerler ile başarı kazanabilir. Farkındalık o yeteneği kazanma bilinci değil varolan yeteneği su yüzüne çıkartmadır. Şiir yazmak isteyen herkes yazabilir mi? Yazamaz, yazsa bile çok anlamlı olmaz. Şiir yazmak bile ayrı bir kabiliyettir. Bu eğilimin varsa yazabilirsin, yine resme kabiliyetin yoksa çöp adam çizmekten öte gidemezsin.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Üstünlük değil ama özelliktir herkes şarkı söyleyemez herkes keman çalamaz, ders alarak öğrenemeyeceğin birçok sanat dalı vardır. Herkes doktor olamaz mesela her doktor da cerrah olamaz, cerrahlık ayrı bir kabiliyettir v.s. yani farkındalık ile ilgisi yoktur her insan her konuda başaralı olamaz. Kişi kendi yeteneğine uygun konuda ilerler ile başarı kazanabilir. Farkındalık o yeteneği kazanma bilinci değil varolan yeteneği su yüzüne çıkartmadır. Şiir yazmak isteyen herkes yazabilir mi? Yazamaz, yazsa bile çok anlamlı olmaz. Şiir yazmak bile ayrı bir kabiliyettir. Bu eğilimin varsa yazabilirsin, yine resme kabiliyetin yoksa çöp adam çizmekten öte gidemezsin.

Herkes yazi yazabilir, ama yazar degildir

Herkes sir yazabilir, ama sair degildir

Herkes resim yapabilir, ama ressam degildir.

Kisaca herkesin herseyi yapmasi baskadir, yapanin yaptigini profesyonel olarak yada meslek olarakm yapmasi baskadir.

O yuzden insanoglunun her yetenegi vardir, sadece bunun ne sekilde ve nasil kuyllanildigi farklilasir.

Herkes matematikten anlar ama matematikci degildir.

Herkes fizik ve kimyayi bilir ama fizisyen ya da kimyager degildir.

Sana bir tarihi olay anlatayim.

Lenin orgutlenirken, bir bolgede orgutlenmeye karar veriyor ve bir arkadasini oraya gonderiyor.

Sonra ondan su bilgiyi aliyor "burada gazetemiz cikmiyor, orgutlu bir harekette yok."

Lenin bunun uzerine "derhalgazete cikarin ve ekip kurun" diyor.

Haberi veren "iyi de bu konuda ben dahil, bildigim kimse yok" yanitini veriyor.

Lenin "o da ne demek, bu gazete ekip kurulacak ve cikacak" diyor.

"Gatete cikaramam" diyen sahis; bunun farkina variyor ve onemini kavriyor.

Ondan sonar da bu yetenegi uzerinde kendini gelistiriyor, ekibi kuruyor ve gazeteyi cikariyorlar.

Kisaca kimse "ben bunu yapamam" dediginde, o yapamam dediginin yapabilme yetenegini tasidigi halde bu yetenegi pratige dokmenin farkinda degildir.

Eger bunun farkina varsa ve bunu kendi icin gerekli olarak algilasa, azim kararlilik ve caba ile bunu basarir.

Yani herkeste yetenek potansiyeli vardir. Onemli olan bu potansiyelin kimin ne sekilde kullanilacagina karar vermesi ve secim yapmasidir.

Buradaki dogustan gelen tek fiziki fark, yatkinliktir.

Yani bir kisi diyelim muzige digger kisiden daha yatkindir.

Yalniz bu yatkinligi az olan muzigin ustune duser ve yetenegini gelistirirse, muzisyen olur.

Yatkinligi olan da bu yeteneginin ustune dusmezse, muzisyen olamaz.

Yani yetenekherkeste vardir ve herkesin yetenek olarak yatkinligi farkli olabilir.

Yalniz herkes her yetenegi kazanabilir, yeterki farkina varsin ve bu yetenegi kazanmak icin gereken caba azim ve karaliligi gostersin.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Bana göre "üstünlük" arz eden tek yetenek türü vardır; yüzsüzlük /utanmazlık.

Diğer yetenekler üstünlük değil kişinin vasıflarını belirleyen özelliklerdir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@evrensel-insan

Herkeste yetenek vardır ama her konuda yetenekli değildir. Örneğin siz müziğe yatkınsınızdır fakat ben müzik kulağım olmadığı için asla müzikte başarı elde edemem. Zorlama ile olmayan yetenek gelişmez.

Herkes buz pateni yapabilir ve çalışma ile Katarina Witt kadar olmasa bile iyi bir patenci olabilir ancak sanatsal konularda 40 yıl çalışsanız dediğim gibi bir adım yol alamazsınız. Bazı insanlar daha yeteneklidir ve bu bir özelliktir, kabul edin.

Tiyatrocu olabilir mi herkes? Olamaz ama bakın yeteneksiz tiyatrocu dolu ortalık adamda kabiliyet yok, olmuyor işte dizi setlerini tek tek dolaşmanın var mı alemi? Bir de Sumru Yavrucuk, İlker Aksum ya da Binnur Kaya gibi tiyatroculara bakın, yetenekli olmak ayrı birşeydir bir konuya ilgi duyup, hobi amaçlı yapmaya çalışmak apayrıdır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
@evrensel-insan

Herkeste yetenek vardır ama her konuda yetenekli değildir. Örneğin siz müziğe yatkınsınızdır fakat ben müzik kulağım olmadığı için asla müzikte başarı elde edemem. Zorlama ile olmayan yetenek gelişmez.

Herkes buz pateni yapabilir ve çalışma ile Katarina Witt kadar olmasa bile iyi bir patenci olabilir ancak sanatsal konularda 40 yıl çalışsanız dediğim gibi bir adım yol alamazsınız. Bazı insanlar daha yeteneklidir ve bu bir özelliktir, kabul edin.

Tiyatrocu olabilir mi herkes? Olamaz ama bakın yeteneksiz tiyatrocu dolu ortalık adamda kabiliyet yok, olmuyor işte dizi setlerini tek tek dolaşmanın var mı alemi? Bir de Sumru Yavrucuk, İlker Aksum ya da Binnur Kaya gibi tiyatroculara bakın, yetenekli olmak ayrı birşeydir bir konuya ilgi duyup, hobi amaçlı yapmaya çalışmak apayrıdır.

Tamam iste. Yetenek bir yetidir ve bu yeti her bir insanoglunda vardir.

Bu yetinin yetenek olarak yansisi, fiziksel olarak yatkinlik farki gosterebilir.

Bu "herhangibir kisinin yatkinligi olmayan bir yetenegi kazanamayacagi" anlamina gelmez.

Iste farkindalik ta burda devreye girer.

Iki turludur.

Fizikiyatkinligin farkindaligi

Kisinin kendi istemesinin farkindaligi.

O yuzden "olmayan yetenek" yoktur.

Cunku yetenek bir yetidir ve herkeste vardir.

Bunu soyle ornek verebilirim.

Ozgur irade bir yetidir ve herkeste vardir.

Bunun farkindaligi ancak ozgur iradenin bilincli kullanimini getirir.

Aksi kisi secerek ya da karar alarak ozgur iradesini kullanir, fakat bunun farkinda ve bilincinde degildir.

Iste farkindalik, konu ne olursa olsun onun yetenek yetisinin herkeste olmasi ve isteyenin ve farkina varanin bunu kazanmasidir.

asil

Düşünür Üye
Yeni Üye
Vay bee ne yazı amaaaa. Tam üstünlük arz eden yeteneğe örnek olacak yetenek.

Farkındalık kazandım, kazançlıyım oleyyy. Bu da bir yeti, yetenek işi işte :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@evrensel-insan

Operacı olabilir miyim yani? Opera seçmelerine başvursam gülerler bana, olacak iş mi? Bazı yetenekler kişiye özgüdür, her insanda olmaz ömür boyu çabalasam benden bi operacı çıkmaz, sizden çıkar mı?

Farkındalık aslında şu şekilde tanımlanır;
"Farkındalık, bireyin şimdiki anı hissederek yaşamasını, yargılarından arınmasını, düşünce ve duygularına mesafe koymayı öğrenmesini, kabullenme becerisini edinmesini hedefleyen bir terapi yaklaşımdır."Prof. Dr. Kültegin Ögel

Yetenek konusuna dönersek, herkeste her yetenek mevcut değildir. Çalışmak sureti ile bazı konularda başarılı olabilirsiniz ama bu tatminkar bir başarı değildir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
@evrensel-insan

Operacı olabilir miyim yani? Opera seçmelerine başvursam gülerler bana, olacak iş mi? Bazı yetenekler kişiye özgüdür, her insanda olmaz ömür boyu çabalasam benden bi operacı çıkmaz, sizden çıkar mı?

Farkındalık aslında şu şekilde tanımlanır;
"Farkındalık, bireyin şimdiki anı hissederek yaşamasını, yargılarından arınmasını, düşünce ve duygularına mesafe koymayı öğrenmesini, kabullenme becerisini edinmesini hedefleyen bir terapi yaklaşımdır."Prof. Dr. Kültegin Ögel

Yetenek konusuna dönersek, herkeste her yetenek mevcut değildir. Çalışmak sureti ile bazı konularda başarılı olabilirsiniz ama bu tatminkar bir başarı değildir.

Peki bana oyle bir yetenek soyle ki tum insanoglu turunu kapsamasin?

Yeti ile yetenek bagi nedir?

"Yetenek kazanmak" ne demektir?

Sence insanoglu turunun kazanamayacagi yetenek var midir, varsa nedir?

Farkindalik "bir terapi" degildir.

"Fark ettirmek" bir terapidir.

Ayrica bir basarinin "tatminkarligini" kim ve ne ile olcer?

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Peki bana oyle bir yetenek soyle ki tum insanoglu turunu kapsamasin?

Yeti ile yetenek bagi nedir?

"Yetenek kazanmak" ne demektir?

Sence insanoglu turunun kazanamayacagi yetenek var midir, varsa nedir?

Farkindalik "bir terapi" degildir.

"Fark ettirmek" bir terapidir.

Ayrica bir basarinin "tatminkarligini" kim ve ne ile olcer?

Alıntı yaptığım kişi bir Psikiyatri alanında prof. olduğuna göre sizden benden daha iyi biliyordur değil mi?

Dedim ya opera söyleyemez herkes ömür boyu çalışsanız opera söyleyemezsiniz çünkü o sese sahip değilsinizdir.

Yetenek kazanmak sizde var olan bir yeteneği su yüzüne çıkartmaktır ama olmayanı ortaya çıkartamazsınız.

Başarının tatminkar olması için ortaya iyi bir sonuç çıkmalı, herkes şarkı söyleyebilir ama herkes iyi şarkı söyleyemez. İyi şarkı söyleyemeyen de başarılı sayılmaz. Şan dersi ya da gerekli eğitimi aldığı halde sesini eğitemeyen bir sürü sözde şarkıcı yok mu? Sonu hüsran değil mi?

İnsan çalışarak bazı başarılar elde edebilir fakat her insan kendinde var olan yetenek ne ise ancak o doğrultuda başarı kaydeder. Herkes bu yeteneği ne ise ya da neler ise ona yönelmeli, olmayacak işler peşinde koşmamalıdır.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Alıntı yaptığım kişi bir Psikiyatri alanında prof. olduğuna göre sizden benden daha iyi biliyordur değil mi?

Dedim ya opera söyleyemez herkes ömür boyu çalışsanız opera söyleyemezsiniz çünkü o sese sahip değilsinizdir.

Yetenek kazanmak sizde var olan bir yeteneği su yüzüne çıkartmaktır ama olmayanı ortaya çıkartamazsınız.

Başarının tatminkar olması için ortaya iyi bir sonuç çıkmalı, herkes şarkı söyleyebilir ama herkes iyi şarkı söyleyemez. İyi şarkı söyleyemeyen de başarılı sayılmaz. Şan dersi ya da gerekli eğitimi aldığı halde sesini eğitemeyen bir sürü sözde şarkıcı yok mu? Sonu hüsran değil mi?

İnsan çalışarak bazı başarılar elde edebilir fakat her insan kendinde var olan yetenek ne ise ancak o doğrultuda başarı kaydeder. Herkes bu yeteneği ne ise ya da neler ise ona yönelmeli, olmayacak işler peşinde koşmamalıdır.

Kisinin neyi bildigi onemli degildir, neye gore bildigini bildigi onemlidir.

Eger farkindalik bir terapi dersen, kisilerin kendilerinin farkindaligi algilayamamasi anlamini tasdir.

Halbuki kisiler farkindaliga kendisi ulasabilir.

Mesela ateizm ile deism arasindaki farki algilamak bir farkindaliktir.

Diyelim bir hasta var ve hasstaliginin farkinda degil, iste burdaki terapi "kisiye hastaligini fark ettirmek" uzerinedir.

Burada kisinin fark edebilmesini saglamak, kisinin terapinin tedavisine uymasini saglamak icindir.

Bir "opera sesinin ne oldugunu" kim neye gore karar verir.

Mesela "ezan okumak" ta ses gerektirir.

Herkes bilirse neden ezan okuyamasin?

Dedigim gibi profesyonellik ve meslek algisi farklidir.

"Var olan yetenek" ne demek?

Eger boyle dusunursen, sen dogustan bir adaletsizlikten bahsediyorsun?

Yani "yetenekli dogmak" olarak doganlari ayiriyorsun?

Bu da zaten insanoglu ayrimciliginin bir temelidir.

Sonra bunu istedigin gibi kullanirsin "kusura bakma senin cocugunda matematik yetenegi yok" deyip;irkcilik yaparsin.

Bu aynen "zekafarki/geri zekali" v.s. temelli ayrimciliga kadar gider.

Kimse yetenek ile dogmaz, yetenek yetisi ile dogar.

Zaten bu yetinin yetenege cevrilmesi de kisinin azmine kararliligina ve cabasina baglidir.

Kisaca insanoglu turunun her biri yetenek yetisi ile dogar ve hic bir yetenek ile dogmaz.

Sadece aileden gelen bir yatkinlik soz konusudur.

Mesela bu yatkinlik ta soyle yansir.

Diyelim okudugunu ezberlemek. Herkes okudugunu ezberleyebilir, yatkin olan diyelim iki okumada ezberler, yatkin olmayan diyelim uc ya da daha fazla okumada.

Iste gordugun gibi yetenekleri degerlendiriyor ve yorumluyorsun "iyi sarki soylemek" kime gore?

Burada muzige gore "yorumculugun" yani sarki soyleyen soyledigi sarkiyi kendi sesi ile yorumlar, "detone olmamasi, gufteyi bilmesi, sarkiyi ezbere bilmesi, calan muzige uygun soylemesi" v.s.

Mesela sen ayni sarkiyi soyleyen iki sarkicidan birini daha cok begenirsin, baskasi ise senin az begendigini daha cok begenir.

Nerden gelir bu fark?

Sarkicilardan mi, yoksa begenenlerden mi?

Soyleyen mi yeteneklidir, begenen mi?

Dedigim gibi, yetenegi dogustan verir ve ayirirsan, adaleti saglayamazsin.

Her bir dogan ayni fiziki yetiler ile birlikte dogar.

Yetenek ise ogrenilen bir seydir;dogumdan gelmez.

Dogumda yatkinlik olabilir, ama bu yatkinligi olmayani "yetenek yoksunu" yapmaz.

"Olmayacak is" sadece bir algidir ve idea fixe dir. Onyargidir, pesin hukumluluktur.

Ya da yapilabilecek bir seyin yapilamamasinin getirdigi bahanedir, bir yerde kaderciliktir.

Bilimde ise kader yoktur.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:14 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:56 ----------

Ben sana kendimden ornek vereyim.

Benim agabeyim "sol el kullanicisi" olarak dogmus. Ailem de herkesin dini inanctan bildigi nedenden, agabeyimi sag elli yapmak icin ugrasmislar, hediyeler almislar cabalamislar v.s.

Ben dogdugumda da sol el kullanicisi olarak dogmama ragmen, bende ayni cabayi gostermemisler.

Bugun agabeyim, her iki elini de mukemmel kullanirken, ben solelliyim.

Yani benim uzerime de dusseler caba harcasalar, ben de agabeyim gibi iki elimi ayni mukemmellikte kullanabilirdim.

Ya da kendim bunu onemseseydim, kendim caba harcardim.

Iste burada dogumdan olan firkin caba ile degistirilebilmesine en guzel ornek.

Mesela ben ezberimin farkina vardiktan sonar, ezberi daha kolay basardim.

Matematige olan yatkinligimin farkina vardigimda, hem Pratik zekami hem de matematiksel/mantiksalzihnimi gelistirdim.

Mesela benim yazi siir sarki soyleme tiyatro dogal liderlik hafiza ezber v.s. gibi yeteneklerim cocuklarima yatkinlik olarak farkli gecmistir.

Yalniz hepsinde de her bir yetenegin kazanimi saglanmistir.

Sunu unutmamak gerekir.

Iki kisi ayni sarmayi yapar ama birininki digerinden farklidir.

Yani ayni yetenekler bile farklilik gosterir.

Yatkinlik fiziki olarak dogustan gelir, yetenek ise yasamdan kazanilir.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
@evrensel-insan

Opera söylemek ile sağ el-sol el kullanmanın alakası nedir? Sanatsal konularda bazı kişiler daha yetenekli bazıları daha az bazıları ise tamamen yeteneksiz olabilir. Bunu ilk kez mi duydunuz yoksa?

Operanın kendine özgü bir ses aralığı-ses tonu vardır. Bu sese sahip olmayan kişi Opera söyleyemez. Eğitim ile bu sese sahip olan hiç bir insan yoktur zaten imaknsızdır. Ne yapacaklar ses ya da ses teli nakli mi?

Doğuştan adaletsizlik derken bu adaletten ne anladığınıza bağlıdır. Herkes üstün zekalı değildir fakat insanlar kendi zeka seviyesine göre kendi çapında başarılı olabilir ama asla çalışarak dahi olunmaz.

Kişi kabiliyetlerini kendi keşfedebilir haklısınız ama bazen farkında da olmayabilir bunda da haklısınız ancak herkes her yeteneğe eşit şekilde sahiptir dediğiniz an bu doğru değildir.

Ben çok güzel resim yapabilirim ama asla bir Van Gogh ya da Picasso olamam çünkü onların ki benden daha üstün bir yetenekti. Bu demek değildir ki ben zavallıyım onlar değerli insanlar hayır alakası yok ben de başka bir konuda onlardan daha yetenekliyimdir.

Siz tek kalıptan çıkmış insanlar hayal ediyorsunuz galiba hayır herkes farklı yeteneklere sahiptir, bazısı bir konuda çok yetenekli bazısı birçok konuda yetenekli bazısı ise tek bir konuda yeteneklidir.

Örneğin zenci gırtlağı diye bir tabir vardır, sesleri güzeldir ama bir beyaz sanatçı çalışma ile zenci gibi şarkı söyleyemez, aynı tonu yakalayamaz, o ses tonu o ırka özgüdür. Beyaz sanatçılar arasında sesi zenci tonu gibi olanların da geçmiş kuşak ailelerinde mutlaka zenci vardır.

Yaratıcıyı inkar için her yolu deniyorsunuz ama tüm yollar Roma'ya çıkıyor, bilmem farkında mısınız?

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar