Yeni Felsefe Dalları Neler Olabilir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Makaleleri kategorisinde Melih_78 tarafından oluşturulan Yeni Felsefe Dalları Neler Olabilir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,710 kez görüntülenmiş, 8 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Makaleleri
Konu Başlığı Yeni Felsefe Dalları Neler Olabilir ?
Konbuyu başlatan Melih_78
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan turko29

Melih_78

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar konuyu yanlış yere açmışsam kusuruma bakmayın.

Merhaba;

Öğretmenimin verdiği ödev konusu : Yeni felsefe dalları neler olabilir ?
Öncüleri kimler olabilir?

Bana bu konuda görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye

Merhaba;

Şimdiden teşekkürler

1-Acımasız öğretmenlerin sevgili öğrencilerine boylarını aşan ödevler vermesi caiz midir?
2-Hem ödevi verip, hem de yol/yöntem göstermeden öğrenciyi yazgısıyla başbaşa bırakmak hangi vicdana sığar?
3-Çaresiz kuzucuk yüzünü kızartıp felsefe sitesinden "ödevimi yapacak yok mu?" diye feryat ederken, bir de sitenin zebanileri kuzucuğu terslerse?Daha kötüsü "oku" diye kitap adı filan önerirse?
4-Tüm bu felsefi soruların son günlerde sitede bolca vuku bulmasından dolayıdır ki:
"Ödev danışmanlığı felsefesi" diye bir alanın doğması yakındır...Öncüsünü beklemektedir ki, kimbilir hangi şanslı olacak!

Macavity

Üye
Yeni Üye
3-Çaresiz kuzucuk yüzünü kızartıp felsefe sitesinden "ödevimi yapacak yok mu?" diye feryat ederken, bir de sitenin zebanileri kuzucuğu terslerse?Daha kötüsü "oku" diye kitap adı filan önerirse?

O zebanilerden biri olarak, eğer oku diye kitap önermek yapılacak en kötü şeyse, sen de bir zebaniye rastlamalıymışsın.

de ki
yeni felsefe dalı olarak seks felsefesi olabilir..

öncüsü de ben:)

şaka bir yana, zaten hemen hemen her alanın felsefesi var..Matematik felsefesi, hukuk felsefesi, fizik felsefesi gibi...

ama sakin kafa ile düşünülünce bulunur.özellikle yeni ana bilim dallarında..

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
O zebanilerden biri olarak, eğer oku diye kitap önermek yapılacak en kötü şeyse, sen de bir zebaniye rastlamalıymışsın.

Kitap oku, ansiklopedi tara vs deyip terslenen benim.ben de zebani, pardon zebaniyeyim.Hatta bir öğrenci özel mesajla siz benim yerime film seyredin, fikrinizi söyleyin bile dedi.yine siteden bir katılımcı, ödev konusunu hafifletmek için öğretmeninizle konuşun deyince, çok kabaca ve saygısızca karşılık verildi kendisine...o yüzden iletiyi yazdım.Espri (ama taşlama babından) olsun diye yani...hayatım boyunca esprilerim ciddiye alındı, ciddi yazılarım tebessümle okundu...bende bir tuhaflık olmalı...ya da espri olduğu anlaşılsın diye şu gülen adamlardan yapıştırayım bari mesajlarıma...onu da sevmiyorum..aptal dizilerdeki kahkaha efektlerini çağrıştırıyor bana...zebaniniz bol olsun efendim..

Macavity

Üye
Yeni Üye
Kitap oku, ansiklopedi tara vs deyip terslenen benim.ben de zebani, pardon zebaniyeyim.Hatta bir öğrenci özel mesajla siz benim yerime film seyredin, fikrinizi söyleyin bile dedi.yine siteden bir katılımcı, ödev konusunu hafifletmek için öğretmeninizle konuşun deyince, çok kabaca ve saygısızca karşılık verildi kendisine...o yüzden iletiyi yazdım.Espri (ama taşlama babından) olsun diye yani...hayatım boyunca esprilerim ciddiye alındı, ciddi yazılarım tebessümle okundu...bende bir tuhaflık olmalı...ya da espri olduğu anlaşılsın diye şu gülen adamlardan yapıştırayım bari mesajlarıma...onu da sevmiyorum..aptal dizilerdeki kahkaha efektlerini çağrıştırıyor bana...zebaniniz bol olsun efendim..

Ben yanlış anlamışım o zaman, afedersin.

Melih_78

Felsefe.net
Yeni Üye
İnternette "yeni felsefe dalları" başlıgı altında arama yaptıgımda bir bilgi bulamıyorum. Öncelikle olan dalları arastırmak istediğimde ise önüme bir yığın felsefe dalı çıkıyor. Yeni felsefe dalı olabilmesi için kitaplarca kabul edilmiş dallar dışında bir dal olması yeterli mi ? Standar felsefe dalları ( Ahlak, Bilim ,Bilgi,Sanat...) dısında özgürlük,doğa,astroloji felsefesi bunlara uygun mudur? Yardımcı olabilir misiniz?

Macavity

Üye
Yeni Üye
İnternette "yeni felsefe dalları" başlıgı altında arama yaptıgımda bir bilgi bulamıyorum. Öncelikle olan dalları arastırmak istediğimde ise önüme bir yığın felsefe dalı çıkıyor. Yeni felsefe dalı olabilmesi için kitaplarca kabul edilmiş dallar dışında bir dal olması yeterli mi ? Standar felsefe dalları ( Ahlak, Bilim ,Bilgi,Sanat...) dısında özgürlük,doğa,astroloji felsefesi bunlara uygun mudur? Yardımcı olabilir misiniz?

Felsefe dalı ifadesi bile bana tuhaf geliyor. Farklı felsefe dalları sadece farklı sorulardır. O soruları benzer sorularla birlikte gruplayıp onların bir dala ait olduğunu söylemek yapay bir adlandırmadır. Mesela ben bilim felsefesi ile epistemolojiyi, bunlarla dil felsefesini, bununla politika felsefesini, bununla ahlak felsefesini... hep beraber düşünürüm. O soruyu ben cevaplıyor olsam aslında en temel gördüğüm felsefe disiplinlerini birleştirerek, onların aslında ayrı şeyler, ayrı dallar olmadıklarını, birbirlerine bağlı olduklarını söylerdim. Bunun için çok fazla şey bilmeye gerek yok. Sadece üzerinde etkin bir şekilde düşünmek yeterli olur. Ama tabi hocalar bunu kabul eder mi onu bilemem.

Bir şeyin yeni bir felsefe disiplini/akımı olması da yeni bir düşünme alanı açabilmesiyle, yeni tartışmalar başlatabilmesiyle ilgilidir sadece. Özgürlük pek çok felsefe disiplininin temel kavramı olabilir, bu nedenle kendisi ayrı bir disiplin değildir. Belki özgürleşme (emancipation) felsefesi olabilir, ama ona içerik kazandırmak zordur. Doğa felsefesi zaten var olan bir felsefe disiplini. Astroloji ise bilgi bile olmadığı için zaten felsefesi olmaz. Ben daha çok post (sonra, sonrası) eki kullanarak veya bazı çağdaş kavramları kullanarak bir fikir geliştirmeyi öneririm. Mesela post-analitik felsefe ilginç olabilir. Ama bunu yapabilmek için de sağlam bir felsefe bilgisi ve felsefi disiplinlere hakim olmak gerekir. Bunu soran hocan ne anlattı ki bunu senden istiyor?

turko29

Meraklı Üye
Yeni Üye

Merhaba;

Şimdiden teşekkürler

Ar. felsefe
a. 1. Varlığın ve bilginin bilimsel olarak araştırılması: “Felsefe diliyle söylersek her ozan bir fenomendir yani olgudur.” -N. Cumalı. 2. Bir bilimin veya bilgi alanının temelini oluşturan ilkeler bütünü: Tarih felsefesi. Hukuk felsefesi. 3. Bir filozofun, bir felsefe okulunun, bir çağın öğretisi: Sokrates felsefesi. 4. Dünya görüşü: “Yargılarınızı, felsefenizi kendinize saklayıp oyununuza tek özdeyiş katmayacaksınız.” -H. Taner. 5. Bir konuda soyut düşünüş: “Uzun felsefelerden sonra Mediha'yı benden çok sevdiğini anlatıyor.” -H. E. Adıvar.
Güncel Türkçe Sözlük
felsefe İng. philosophy
1. Gerçeğin (realitenin) tümünü, özdek ve yaşam ile ilgili türlü belirtileri neden, ilke ve erekler bakımından inceleme amacı taşıyan düşünce etkinliği. 2. Bilgi, kavram, inanç ve kuramların çözümlenmesi ve eleştirilmesinde açıklık arayan düşünme yöntemi. 3. Bir kimsenin kişisel davranış ve düşüncelerine kılavuzluk yapmaya yarayan toplu ve tutarlı görüş. 4. Genel olarak mantık, ahlak, estetik, fizikötesi ve bilgi kuramı gibi dallardan oluşan geniş bilim alanı. 5- Liselerimizde okutulan ve felsefe düşünüşünün niteliği, felsefe sorunları, bilginin gelişmesi, ahlak sorunları, sanat ile felsefe arasındaki ilişkiler gibi konuları kapsayan ders.
BSTS / Eğitim Terimleri Sözlüğü 1974
felsefe İng. philosophy
(Yun. philosophia < philia - sevgi, sophia - bilgi, bilgelik) Bilgi, bilgelik sevgisi. // Varolanların varlığı, anlamı ve nedeni üzerine sorularla ortaya çıkmış. Önceleri dinin ve söylencelerin yanıtladığı bu sorular, eleştirel bir düşüncenin ve gözlemenin konusu yapılınca felsefe doğmuştur. Philosophos sözcüğü ilkin Herakleitos'ta görülüyor (Herakleides Pontikos, bu sözcüğü ilkin Phyhagoras'ın kendisi için kullandığını söylerse de güvenilir bir kaynak değil); ama philosophia terimi kesin anlamını Platon ve Aristoteles felsefesinde kazanmıştır. Platon'a göre felsefe, doğruya varmak, var olanı bilmek için düşüncenin yöntemli bir çalışmasıdır. Aristoteles'te felsefe, var olanın ilk temellerini ve ilkelerini araştıran bilimdir, kısaca: ilkeler bilimidir. Sonradan felsefe değişik anlamlar kazanmıştır: 1. Bilimlerin anası olarak felsefe: a. Nesnelerin temeline inmek üzere yapılan bilimsel araştırmada kımıldatıcı, yönetici güç. b. Bilimlerin ön ve temel bilimi. 2. (Özellikle 19. yüzyılın ortalarından beri) Tek tek bilimsel araştırmaları bilimsel araçlarla bütünleyen ve yetkinteştiren çabalar: a. Tüm bir evren tablosuna varmak üzere bilimler arasında bağlantı kurma. b. Bilimsel bilginin ilkeleri, varsayımları ve yöntemleri üzerine eleştirel düşünme, c. Bilimsel araştırmalarla insan yaşamı arasında bağlantı kurma. 3. Kendine özgü araştırma yöntemleri geliştiren bilimsel-kavramsal düşüncenin kuşatıcı, bağımsız, kendine özgü biçimi: çözümleme, eytişim, özbetimlemesi (görüngübilim- fenomenoloji), yorumsama (hermeneutik), varoluşu uyandırma (varoluşçuluk) vb. 4. Bütün bilimsel bilgileri aşma olarak: a. Karşıtlar içinde birliğe varma (Alman idealizmi), b. Kuramsal olarak artık temellendirilemeyen, usdışı (irrasyonel) olan, kişisel yaşantıların ve yaşamın derinliklerinden çıkan değerlere ve değerler düzenine varma (yaşama felsefesi), c. Varoluşun özgürlüğü ve tarihselliği temelinden kalkarak koşulsuz olana, salt olana varma (varoluşçu felsefe). Felsefe iki temel bölüme ayrılır: 1. Sistematik felsefe: Bunun da temel dalları: fizikötesi ya da varlıkbilim (ontoloji), mantık, bilgi öğretisi, ahlak felsefesi (ethik) ve estetik (sanat felsefesi); ayrıca bunlara ek olarak tarih felsefesi, kültür felsefesi, toplum felsefesi, dil felsefesi, hukuk felsefesi, din felsefesi, doğa felsefesi vb. dallar. 2. Felsefe tarihi: a. Filozofların yaşam ve öğretilerinin tarihi, b.Felsefeyi ve felsefe yapıtlarını çağların ve toplumların kültürel, toplumsal bağlantıları içinde kavramaya ve ortaya sermeye çalışan düşünce tarihi, c. Felsefe sorunlarırin tarihi, d. Tarih dönemlerine göre ayrılmış felsefe tarihi e. Felsefe akımlarını ele alan felsefe tarihi vb.
BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975
felsefe İng. philosophy
Doğanın ve toplumun varoluşunun, insanın düşünme ve bilme sürecinin yasalarını, başta aktöre, sanat, siyasa olmak üzere kılgılı etkinliklerin oluşumlarını araştıran bilim.
BSTS / Toplumbilim Terimleri 1975

Genel olarak ortak nokta sözlüksel tanımda "Varlığın ve bilginin bilimsel olarak araştırılması" bu tanımlamadan sonra felsefenin dallarından bahsetmek elbetteki mümkün değil. Şu denebilir Hegel araştırmalarında metafizik yöntemler kullanıyordu, Engels diyalektik bakıyordu, bu nedenle Engelsin konuya yaklaşımları daha somuttu yada değildi...
Bu nedenle Yeni felsefe dalları nelerdir diye bir soru ister istemez askıda kalıyor, aynı biçimde öncüleri kimler olur gibi...
günümüzde İyi felsefeciler kimlerdir yani varlığı ve bilgiyi kim daha bilimsel olarak araştırıyor sorusu daha doğru olurdu...

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar