Yazım Yanlışları

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Etkinlikler kategorisinde fides tarafından oluşturulan Yazım Yanlışları başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,576 kez görüntülenmiş, 38 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Etkinlikler
Konu Başlığı Yazım Yanlışları
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan X

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
Gagı va, gagıcık va
Gagıdan gagıya fak va
Gemencik gagısı bamak gibi
Umulu gagısı badak gibi
İmamköy gagısı va
Bağmak bağmak
Ebeyli gagısı va
Dınak dınak
Gagı va beli bükülü
Gagı va deli dövülü
Gemencik gagısınnan
Otakla gagısının fakı
Ota bamak gibi

Gagı va, gagıcık va
Gagıdan gagıya fak va

Yazım yanlışıymış!

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
Gagıdan gagıya fak va da bu genelde Aydın yöresinde var biz yazım kurallarını yörelere göre indirgemiyoruz.

Mühendis

Meraklı Üye
Yeni Üye
''Gagıdan gagıya fak va ''
Sadece Aydın ve çevresinde olduğunu mu söylüyorsunuz?

Not: Aydın yöresi değil ; Aydın'ın (çeşitli/bazı) yöreleri.

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Yazim kurallari ulke temelinde bolgesel bir sive ya da agiz dili yazxilimi olarak resmiyette kullanilamaz. Bu sadece konusma ve sosyal olarak gecerli olabilir.

Mesela egeliler, "ucu bes geciyor" yerine; "uce bes geciyor" derler. Yani ismin hallerini yazim kuralina uygulamazlar. Bu kullanim sosyal ve konusmada gecerli olabilir, yalniz; resmi yazisma dilinde gramer olarak yanlistir.

anotherday

Felsefe.net
Yeni Üye
''Gagıdan gagıya fak va ''
Sadece Aydın ve çevresinde olduğunu mu söylüyorsunuz?

Not: Aydın yöresi değil ; Aydın'ın (çeşitli/bazı) yöreleri.

Aydın'dan önce genelde kelimesini kullandım, yöre sözcüğüne gelince bu şekilde kullanılıp kullanılmadığından çok emin değilim ama araştırdığım yerlerde bu şekilde kullanılıyordu, yanlışım varsa düzeltin.

F

faust

Ziyaretçi
Diyil yanlış,değil doğru

Şarz yanlış,Şarj doğru

Yalnış değil,yanlış

(Sayfada bir kaç defa rastlamıştım bu kelimelere)

Ümit Zafer Bağcı

Üye
Yeni Üye
Özellikle de kelimeleri kısaltıp yazmanın yazım yanlışından daha kötü bir durum olduğunu düşünüyorum. Yine yazım yanlışında gözden kaçırdın neyse.
Ama tm (tamam), görüşürüz (by), selam(slm)... gibi kısaltmalarla dilimize soykırım yapıldığını düşünüyorum.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Fides cümbüş derken; felsefi ve edebi anlamda bir karnaval, bir şenlik, muhteşem bir etkinlik vs demeye çalışmış Yamak kardeş:) yoksa konu yazım kuralları ise hata yapmam ,hata yapanıda sevmem:)

[MENTION=4198]donkişot[/MENTION] hata yapanı sevmezdin şimdi ufacık bir yazım yanlışını latife ile düzeltene kıl oluyorsun. Hayat böyle işte yıllar geçtikçe fikirler, düşünceler de değişiyor. :):D

Sonunda gülme işareti varsa benim yazdıklarım latife içerir bu sebeple pireyi deve yapmana gerek yoktu [MENTION=4198]donkişot[/MENTION]

Neyse zamanla herşey değişiyor işte yazım kurallarında hata yapanı sevmeyenler zamanla isim hatasını şaka ile karışık dile getirene kıl oluyor:)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Yazım yanlışlarına kızmamak lazım. işte. evde iki ara bir dere insanlar yazıyorlar.Yani nobele aday deiliz ki sonuçta.

ls2

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=4198]donkişot[/MENTION] hata yapanı sevmezdin şimdi ufacık bir yazım yanlışını latife ile düzeltene kıl oluyorsun. Hayat böyle işte yıllar geçtikçe fikirler, düşünceler de değişiyor. :):D

Sonunda gülme işareti varsa benim yazdıklarım latife içerir bu sebeple pireyi deve yapmana gerek yoktu [MENTION=4198]donkişot[/MENTION]

Neyse zamanla herşey değişiyor işte yazım kurallarında hata yapanı sevmeyenler zamanla isim hatasını şaka ile karışık dile getirene kıl oluyor:)

Fides benimle yazımda çok yanlış yaptığım için dalga geçmişti bende ona esprili olarak öyle cevap vemiştim. yani ''hata yapmam ,hata yapanıda sevmem'' sözüm latifeydi anlayacanız. öyle birşey yok değişen çelişen birşeyde yok. ayrıca kendimle çelişmekten korkan biride değilim. insan elbette kendiyle çelişmeli ve kendini yanlışlayabilmelidir. bir düşünce sistemi yaratıp tutarlı olmak uğruna sürekli bu düşünce sistemi ekseninde kalmak için çaba harcamak akıllı adam işi değildir. bu saplantıdır. örneğin bir filozof kırk yıl aynı eksende devam ediyorsa bence o adamın düşüncelerinden şüphe duymalıyız..

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
[MENTION=4198]donkişot[/MENTION] Ben de sürekli kusur arayan biri değilim, görünce özellikle sonuna gülme işareti koyarak Sam Brown mı Dan Brown mı diye sordum fakat sayende konu buralara kadar geldi. Evrensel-İnsan olmayınca ihale bana kalıyor galiba;)

[MENTION=4498]karamel[/MENTION] isim hatası yapmak çok normal bir durum fakat donkişot sayesinde devlet meselesine dönüşmesine az kaldı:) Mesaj düzenleme bölümünden düzeltme şansınız olduğu için yazmıştım. Benim de hatalarım oluyor, neyse konu daha dallanıp budaklanmadan kapatalım bence! Herkese hatasız-yazım yanlışsız forumlar dilerim:)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Benim için de yazım yanlışları problem deil.iyice mıgırdiç yazmadığım sürece, okuyanlar idare etsin:)

sakal

Kahin
Yeni Üye
nüans : parmak ucuyla gösterilcek kadar minnacık fark demektir

fark:aradaki mesafe,zaman,yol vs gibi türevleri bünyesinde barındıran soyut bir kelime

dolayısı ile nüans farkı demiş olmak ince fark farkı gibi saçma bir şey olmuş,anlatım bozukluğu..hatta nüans farkı diyenlere sinir olanlar grubu bile varmış...

biricik

Felsefe.net
Yeni Üye
nüans : parmak ucuyla gösterilcek kadar minnacık fark demektir

fark:aradaki mesafe,zaman,yol vs gibi türevleri bünyesinde barındıran soyut bir kelime

dolayısı ile nüans farkı demiş olmak ince fark farkı gibi saçma bir şey olmuş,anlatım bozukluğu..hatta nüans farkı diyenlere sinir olanlar grubu bile varmış...

Teşekkür ediyorum kendi adıma , doğrusu bunu daha yeni öğrendim.Nüans farkı diyenlere sinir olanlar grubu da neymiş,merak ettim :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
bende meyelan sayesinde öğrendim..biraz kapak oldum ama olsun,kelimenin aslı fransızcaymış,bizim dilimize nereden girdiyse artık konuşma arasında ''nüans farkı'' olarak kullanılıyor..ince fark gibi algılamıştım şimdiye kadar..neyse bu böyle kullanılmaya devam edeceğe benziyor sanki bir tamlama gibi..bu arada bir grup edebiyat aşığı kelimeleri yanlış kullananları eleştirmiş bir sitede.. epey de bir geyik muhabbeti var bu kelime üstünden orada gördüm; nüans farkı:)..

ls2

Kahin
Onursal Üye
ya ne olacak Sakal, normal hayatta bazen öyle cümleler kuruyorum ki, bunlar ne beaa:)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç