Yaşamak?

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
Tanrının insan ürünü olduğunu düşünüyorum.

Sonuç olarak çoğu insan gibi bu sorunu halledip bir kenara koyamıyorum yani yaşamı anlamlandırmak sorun oluyor.

Bunun sonucunda her şey gereksizmiş gibi geliyor. Evren ve insanlar hakkında bu kadar çok bilinmeyen varken insanların bunu normal karşılaması bunlara şaşırmaması çok garip geliyor. Şok...
İçeriğin tamamını görüntülemek için lütfen giriş yapınız.

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye
İnançlı biri olarak her soruya ben de cevap bulamıyorum fakat kimin neyi komik ya da gereksiz bulduğu çok da önemli değil benim açımdan, bu sebeple araştırmalarıma devam ediyorum. Tanrı'nın varlığını kabul ettiğim için belki de biraz daha huzurluyum fakat cevapsız sorular hepimiz için var ve şaşırmamak mümkün değil. Her insan çok fazla duyarlı...

Ferdinand Bardamu

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Sonuç olarak çoğu insan gibi bu sorunu halledip bir kenara koyamıyorum yani yaşamı anlamlandırmak sorun oluyor.

Bunun sonucunda her şey gereksizmiş gibi geliyor. Evren ve insanlar hakkında bu kadar çok bilinmeyen varken insanların bunu normal karşılaması bunlara...

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
evet... bir ağaç dalını yontup şekillendirerek mızrak haline getiren adam, yalnızca mızrağı değil, ama aynı zamanda 'mızraklı adamı' da üretmiş demektir... bana göre insan yaşamını anlamlı kılan şey ; insanın asıl çabasını, asıl etkinliğini, (daha doğuştan getirdiği üretme/yapma/şekillendirme/yaratma gibi potansiyel yeteneklerini hayata...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Filozof olabilmek için tek gereksinimimiz hayret edebilme yeteneğimizdir. diyordu adamın biri..evet aynen öyle gökyüzündeki güneşe bakınca bile çogunlukla ; bu ne bea!! yanan bir top parçasının orada ne işi var !! demeliyiz belki ama bugün hava güneşli demeyi tercih ediyoruz :) seni sokaktaki adam anlamasa bile burdaki bir çok insan anlıyor...

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
Öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.

Yazdıklarınızı bütün olarak ele alıp açıklamaya devam ediyorum.

Öncelikle bu durum sürekli bilincimde, her davranış ve düşüncemde sürekli aktif rolde diyemem. Genellikle yalnız kaldığımda, zorlukla karşılaştığımda, geri çekildiğimde bilincime yerleşir. Bu yüzden günlük hayatımda bir farklılık yoktur...

Lefty

Tanınmış üye
Onursal Üye

Öncelikle bu durum sürekli bilincimde, her davranış ve düşüncemde sürekli aktif rolde diyemem. Genellikle yalnız kaldığımda, zorlukla karşılaştığımda, geri çekildiğimde bilincime yerleşir. Bu yüzden günlük...

sobel68

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Oyunun içinde kaybolmamışlar, dışarıdan bakabilenler; o oyunu oyunun içindekilerden çok farklı bir gözle görür. En başta tüm bu hıncahınç çabayı gereksiz bulur, çünkü söz konusu olan ve oyunun içinde kaybolanların çoktan unuttuğu şeyi o görebiliyordur: Bunun bir oyun olduğunu... İşte hayat da kimi zaman bir oyun gibi görünebiliyor. Bazılarımız...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
Hiç zorlamaya gerek yok bence. Tanrı yoksa hayata bir anlam yüklemeye çalışan tüm rasyonel çabalar nafiledir. hayat bir saçmalıktan öteye geçemiyecektir.

Ben ölümü şöyle anlamlandırıyorum birazda; öldüğümüze göre gerçek yerimiz burası değil. biz buraya ait değiliz yani. bu konuda ölüm doğa kanunu falan gibi klişelere ise hiç girmeyin ..

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
sivrisinekler de ölüyor, demek ki gerçek yerleri burası değil, onlar buraya ait değiller yani... doğa yasalarını öne çıkaran yaklaşımlar, klişedir ; çöpe atın... işte yaklaşımımızın derinliği bu...

ls2

Tanınmış üye
Onursal Üye
İnsan determinizm veya doğa ile kuşatılamayacak kadar güçlü ve engindir.

birazdahaderinmavi

Yeni üye
Kayıtlı Üye
İnsan determinizm veya doğa ile kuşatılamayacak kadar güçlü ve engindir.
... evet insan, hem kendi başına hem de içinde yer aldığı gerçekliğin bir ifadesi olarak, son derecede karmaşık, derin, engin ve farklı bir yapı olarak kendini ortaya koymaktadır ; fakat buna...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Dusunuyor olman ile bir kenara koyamaman, ve bunlari yasami anlamlandirmak ile baglamani biraz acarmisin?

Bunun sonucunda her şey gereksizmiş...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Öncelikle bu durum sürekli bilincimde, her davranış ve düşüncemde sürekli aktif rolde diyemem. Genellikle yalnız kaldığımda, zorlukla karşılaştığımda, geri çekildiğimde bilincime yerleşir. Bu yüzden günlük...

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
Dusunuyor olman ile bir kenara koyamaman, ve bunlari yasami anlamlandirmak ile baglamani biraz acarmisin?

Bu biraz daha kıyaslamakla alakalı. Yani başka insanlarla. Çoğu insan tanrı/din olayı ile 'bende olan' sıkıntıya sahip değil. Ama olay bundan da ibaret değil. Tanrı ve dine inanmayan çoğu insan da aynı şekilde benim tanımladığım...

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
Son mesajınıza yaşamı neden anlamlandırmak istediğimi sormuşsunuz. Burada bir yanlış anlaşılma var. Ben kesinlikle anlamlandırma amacında değilim. Bu konu hakkında fikrim 'anlamlandırma' olayının olamayacağı yönünde. Yani bir insan niçin var olduğu sorusu karşında 'tatmin edici' bir cevabı asla alamaz diye düşünüyorum. Bu yüzden anlamlandırma...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye

Bu biraz daha kıyaslamakla alakalı. Yani başka insanlarla. Çoğu insan tanrı/din olayı ile 'bende olan' sıkıntıya sahip değil. Ama olay bundan da ibaret değil. Tanrı ve dine inanmayan çoğu insan da aynı...

evrensel-insan

Yeni üye
Kayıtlı Üye
Son mesajınıza yaşamı neden anlamlandırmak istediğimi sormuşsunuz. Burada bir yanlış anlaşılma var. Ben kesinlikle anlamlandırma amacında değilim. Bu konu hakkında fikrim 'anlamlandırma' olayının olamayacağı yönünde. Yani bir insan niçin var olduğu sorusu karşında 'tatmin edici' bir cevabı asla alamaz diye...

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
evrensel-insan' Alıntı:
Insanoglunun "hayata sasirmasi" demek, zihninde anlam ve icerik verdigi bir algi ve bilginin v.s. tam tersini yasamasi ya da hic bilmedigi ve dusunmedigi bir seyle karsilasmasi demektir. Bu da tabulu rasa dogan bir bebegin bilincaltina yerlestirdigi inancsal ve ideolojik dogrularin azligi ile paraleldir. Bu bilincaltina...

IdeaFante

Üye
Kayıtlı Üye
Insanoglu ne dogumunda insiyatif sahibidir, ne de kendi olumunu kendi yasayabilir. Bu temelde elinde tek yassami kalir. Iste burada onemli olan bu yasami kendi yasamasidir, zaten tum verilen degerler; yasami yasamak icin degil; verilen yasamin yasatilmasi icindir. Iste ya yasami yasayanin kendisi yasasr, ya da...