Yalnızlık

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde yalnız tarafından oluşturulan Yalnızlık başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,007 kez görüntülenmiş, 22 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Yalnızlık
Konbuyu başlatan yalnız
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

yalnız

Felsefe.net
Yeni Üye
Neden ben bi türlü doğru insanı bulamıyorum yalnızlıktan çok sıkıldım :confused:

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
şikayetçi olduğunuz şey tam anlamıyla öznelliğinizdir; kuş kadar hafif olmak gibi...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
neden -doğru insanı- bulamıyorsunuz - bir türlü
yeterince aradınız mı? nerelere baktınız? bakmadığınız yerler var mı? aynı yerleri-yerlerde mi arıyorsunuz? ya da

nerde kaybetmiştinzi pardon? hatırlıyor musunuz? biz yardımcı olalım mı? kayıp bürosu

eğrileri doğrultmayı denediniz mi hiç!
iyi bi usta tanırım ben -jensei!

hoşgeldiniz?

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
ne demiş ama/atalarımız 'ağaç yaş iken eğilir' bu sözü değiştirmeliyiz değil mi sanalmanik,
ağaç yaş iken doğrultulmalıdır diye...konuyu yine aştım. yalnız'ın affına sığınarak...biraz çeşni olsun dedim ve yeniden konuya dönebiliriz...yalnızlık nedir?

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:50 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:46 ----------

bu forumda bir de 'doğru insan' tanımı ile de uğraşmamız gerekecek...

arhavili

Felsefe.net
Yeni Üye
Belki de aramıyorsun; arıyor gibi yapıyorsun.

İnsanın kendinden kaçış halidir yalnızlık.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
-insanlık kayıp aranıyor -bulunca tüm insanlara yerleştirilecek -bilmiyoruz?

biz birbirimizi birbirimiz yaptğında

-aslında anneler (ya da toplum) yaşken eğmiş-eğmişler esprisi/eğretisi benimde aklıma gelmişti

doğru insanlar bulmanız dileğiyle ya da aradığınız gibi
ama belki de bu iyi bir dilek değildir -siz bilirsiniz?

yalnızlık çoğaldıkça paylaşılır -çoklukla ilgili

-bir insanla yalnızlık paylaşmak?
yeterince paylaşım mı? yeterince azaltır mı yalnızlığı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 21:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 21:47 ----------

siz kim için doğru insansınız? bu insanı aradınız mı?
ya da bu isnan tarafından aranmayı ...
belki de birileri -de- sizi arıyordur şu anda bekleyin ve bulunun -siz hiç bulundunuz mu?

sizi kimler buldu ? buluyor? bulacak

iyi/doğru insanların aradığı yerlerde (-iyi insnaların insan aradığı-) bulunmalısınız belki de
siz saklanmış olmayasınız

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Şöyle bakınca bu soruda tuzakmış gibi geldi bana?Tanımını çoktan yaptığı şeyleri tekrar kendine sormalı mı insan?Aynı soruyu yani 5 yıl sonra mesela tekrar sormalı mı?
Bana karlı bir dağ resmi gönderen arkadaşıma üşüyormusun diye sordum.
Yalnızım dedi?
Hayatının salonunda oturma odasında sen yalnızım diyesin diye bekleyen onca insan varken;yalnızlık senin özlemin olabilir dedim?
İyi demiş miyim :) Gerçekten yalnızlık hiç bir izah gereği duyamayacak kadar derinlik içerir.
Doğru insanı bulmakta yalnızlığa çare sayılmaz..E burası düşünce egzersizlerinin çokça yapıldığı bir yer,bu cümleler de sizin sadelikle izah ettiğiniz anlaşılır derdin eğilip bükülmesi :)
Doğru insandan çok uyumlu insanı bulmalı bence..hoşgeldiniz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
seni kimler sandı- kimler sanıyor seni ,,,sanılmak
- o değil bu; bi başkasının zihninde şekillenmek ve şekillendirilmek; -öyle değil böyle

PKropotkin

Felsefe.net
Yeni Üye
Yalnizlik , yalnizlik yalnizlik ilac gibidir (!) Hayir degil yalnizlik morfindir herkesin sahibi oldugu ve sahip olunasi ozellikleri barindiran bir ruh halidir dikkat edin ruh hali .. İnsanlarin mecbur oldugu durumdur kurtulmak icin cabalamalak insanin kendine olan samimiyetsizligidir gercek yalnizliktir var olan herseyin ustesinde gelmeye calisma halidir boslukla konusmadir benligine olan derin ama kisa kesitlerden olusur ve en kotusude bagimlilik yapar bir insan arayisinda olmak o insanin seni bulmasina manidir ..

yalnız

Felsefe.net
Yeni Üye
Egrileri dogrultmayi denedim ama basarili olamadim galiba

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:00 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:58 ----------

Soylediklerin doğru meyelan

---------- Mesajlar Birleştirildi at 20:04 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 20:00 ----------

PKropotkin doğru insanin beni bulmasina mani olmadığım zamanlarda yani aramadigim zamanlar da beni bulan kimse dogru olmadi simdiye kadar zamani mi gelmedi ben yanlis insanlari dogru insan mi sandim?

Kara Kalem

Yeni üye
Yeni Üye
'doğru insan' bireyin özgüllüğünde oldukça genel bir kavram. 'Doğru' nedir? insanın kendiyle hesaplaşabilmesi, özeleştiriyi içselleştirebilmesi, değer yargıları, yaşam tarzı, siyasi görüşü, devraldığı genetik miras, kendini geliştirme düzeyi, çevresel faktörler.. vs.. karar alma mekanizmasını ve karşısındakini 'doğru' olduğuna iten unsurlar var. 'Doğrunun' bulunması kendimizi tanımakla orantılı olduğunu düşünüyorum.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Biri gelip yalnızlıgı sorsun diye beklemişiz biz.Hic kabul etmemişiz demek,övmüş övmüş kapıdan çevirmişiz.O kadar korkunç mu bu yalnızlık ,devasa mı,kapıdan sığmaz mı?
Tecrübe şudur ki;eğriyi doğrultucak demirciler değiliz biz.Kolumuz da nefesimizde yetmiyor bu korla boğuşmaya.En doğrumuzu ! secmeli bastan.Olmuyorsa yenisi icin bakinmali..Bencilce mi durdu,kolaycilik mi sanildi.Degil degil gercrkten.

ls2

Kahin
Onursal Üye
sen birini gerçekten seveceksin o da seni sevecek.. zamanla aranızda vefa,sadakat,minnet ,saygı,güven gibi güçlü duygular oluşacak..yoksa gerisi yalan dolan, dümen oyun ..bu oldu oldu olmadı zaten yalnızsındır.. çok takma kafaya :)

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Dile, sezgilere, zekaya ve sempatiye rağmen, birisi asla gerçekten başkasıyla bir şey hakkında iletişim kuramaz. - Huxley

neden yalnız kalabilmeliyiz? -link-

sanırım şu sözün zamanı geldi
İnsanlara ne söylemek istersiniz?
Bilmem… Sanırım yalnız olmayı öğrenmeleri gerektiğini ve kendi başlarına mümkün olduğu kadar çok zaman geçirmek için uğraşmalarını söylemek isterim. Bugünün gençlerinin hatalarından biri gürültülü, bazen neredeyse agresif etkinliklerde bir araya gelmeye çalışmaları. Kendini yalnız hissetmemek için bu başkasıyla beraber olma arzusu bence çok talihsiz bir gösterge. Her insan çocukluktan itibaren kendiyle zaman geçirmeyi öğrenmeye ihtiyaç duyar. Yalnız olması gerekmez ama kendiyle kaldığında sıkılmamalıdır. Kendi kendine kaldıklarında sıkılan insanlar bana kendilerine verdikleri değer açısından bir tehlikenin içindeler gibi gelir. -Tarkovsky

yalnızlığım bol-paylaşabilir-d-im

---------- Mesajlar Birleştirildi at 19:27 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 19:18 ----------

kendine yabancılaşma olan yalnızlık kötüdür ya da çevreye duyarsızlaşma ve -hayata da- yabancılaşama
kendine değil 'hayata yalnızlaşmak'

tarkovsky'nin bir sözü daha
"ilkelerine bir kez olsun ihanet eden insan, hayat ile olan saf ilişkisini yitirir.

bu sözün ilkeler-ilkelere ihanet- kısmı değil de hayat ile olan ilişkinin yitirilmesi/ olarak yalnızlaşma ve yabancılaşma

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Neden insanlar bu kadar yalnız olmak zorunda?

"Neden insanlar bu kadar yalnız olmak zorunda? Tüm bunların esprisi nedir? Bu dünyadaki milyonlarca insan, hepsi esniyor, kendilerini tatmin etmek için ötekileri seyrediyorlar, sürekli kendilerini yalıtıyorlar, soyutluyorlar. Niçin? Dünyanın(doğanın) amacı insanın yalnızlığını beslemek mi?"

Haruki Murakami

İçimdeki yaşamın sesi, senin içindeki yaşamın kulağına ulaşamaz. Yine de kendimizi yalnız hissetmemek için konuşalım. Halil Cibran
“Kalabalık beni sahiden sıktı. Ben ikide birde böyle oluyorum, bazen bütün insanları boyunlarına sarılıp öpecek kadar seviyorum, bazen de hiçbirinin yüzünü görmek istemiyorum. Bu nefret filan değil… İnsanlardan nefret etmeyi düşünmedim bile… Sadece bir yalnızlık ihtiyacı. Öyle günlerim oluyor ki, etrafımdan küçük bir hareket, en hafif bir ses bile istemiyorum. Fakat sonra birdenbire etrafımda bana yakın birilerini arıyorum. Bütün bu beynimde geçenleri teker teker, uzun uzun anlatacak birini. O zaman nasıl hazin bir hal aldığımı tasvir edemezsiniz. Kış günü sokağa atılmış bir kedi gibi kendimi zavallı hissediyorum.”
― Sabahattin Ali, İçimizdeki Şeytan

yalnız?
bu sözcüğün anlamı da "sade ce" -

Son düzenleme:

X

FAdmin
Onursal Üye
Kime gore, neye gore, hangi kriterlere gore aradin dogru insani?

PKropotkin

Felsefe.net
Yeni Üye
Neye gore dogru olmali aslinda bu insanlar yanlis zamanda gelenler nasil oldugunu anlamadan biri gelmis olacak. Murphy Kanunlari

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
yalnızlığın özgürleştirici hafifliğini duyumsamak için öznelleşmek sürecinden geçmek gerekir derim...

ls2

Kahin
Onursal Üye
ve buralara yazıyorsak bir yanımız yalnızlık hissediyor demektir..

Asminee

Felsefe.net
Yeni Üye
Arayinca bulunmuyor ki .sen kendini kendi mantığını etrafindakinde yakalarsan doğru insan odur bence. Kii bu zamanda zordur herhalde

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar