vücut yapmak nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde V Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan vücut yapmak nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,059 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı V Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı vücut yapmak nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ihaveanidea

5N1K

Kahin
Yeni Üye
kas geliştirici hareket ve sporlarda bedeni güçlü duruma getirmek

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Öyle bir spordur ki bu, herkesin gözdesi, popüler yüzme, tenis, futbol sporlarını sollar atar.

Nedenini açıklayalım.

Vücut geliştirme, bodybuilding, fitness adına ne derseniz deyin aralarındaki ufak nüansları atlarsak aynı iştir.

Bu spor, intensif bir spordur. Karmaşıktır, ancak her zaman bir ipucu vardır ve kişi bundan başlayarak tüm sistemi çözer.

Örneğin, diyet bir ipucudur. Tekrar ediyorum "ipucudur".

Sadece diyetle sağlıklı olunmaz. Olunur diyenle de işimiz olmaz.

Diyete başlayan kişi daha sonrasında iradesini geliştirir. İradesi gelişen adam bu gelişmeyi vücuduna yansıtmak ister, spora başlar. Spora başlanınca ufak ağırlıklar yerini 40 kiloluk dumbell'lara bırakır ve bu iş uzar gider.

Dediğimiz gibi ipucu, ipin kendisini verir.

Ancak şunu belirtmeliyim ki salonlarda hocalarımız şuna (hata değil de eksiklik diyelim.) çok düşüyorlar.

Karşısındaki sporcuya "Hareket olarak ne yapıyorsan yap, hissederek yap." derler.

Sporcu da bunu duyunca mesela Scott Curl hareketinde kol inip kalkınca "Aha hissettim, hissettim." diyerek leyla moduna giriyorlar.

Şunu belirtmeliyim hissederek değil "bilerek" yapılır bu spor.

Örneğimizinden devam edersek Scott Curl hareketinin biceps kaslarını çalıştırdığını öncelikle "bileceğiz".

Daha sonrasında kolun her iniş kalkışında o enerjiyi ön koldan, omuzdan vs. değil direk bicepsten alacağız.

Umarım anlaşılmışımdır.

Unutmayalım:

Gelişim, geliştiğinin farkında olunca güzeldir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç