Varoluşçuluk Üzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Thetoyman tarafından oluşturulan Varoluşçuluk Üzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,308 kez görüntülenmiş, 11 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Varoluşçuluk Üzerine
Konbuyu başlatan Thetoyman
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Thetoyman

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Varoluşçuluk nedir ? Jean Paul Sartre bu soruya bu kitabından farklı alıntıları da tanımlamaları da alıyor. Kimine göre özgürlük kimine göre hastalık kimine göre kölelik kimine göre olması gereken bir aşama kimine göre insanı insan yapan yoldur. Peki varoluşçuluk nedir ? bir hastalık mıdır özgürlük müdür ? Kendimi referans alarak söyleyeyim;

İster istemez bireyciliğe yönelmem ( itilmem ) bireyciliğe kaçmam bir çıkış gibi görünüyor fakat nereye çıkıldığını bilmiyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Kierkegaard da’;kaygı,
Heidegger’de ölüm,
Sartre’de bulantı
Camus’de saçmalık,

dört baba varoluşçunun baskın olan duyguları bunlar madem varoluşçuluk bu duyguların toplamıdır :)

Sende hangi duygu baskın Thetoyman? çıkacagın bir yer/diyar falanda yok dostum çıkacağın yerin adı ; the paradoks:)

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Yok Sartre ın bulantı sından sonra varoluşçuluk kitabı daha iç açıcı, gerçi "varlık ve hiçlik" i okumak lazım da benim gibi bi gencin kafası henüz yetmiyor ona :D. Bu bireyciler çok zehirli adamlar seni çekiyorlar da çekiyorlar sonra ben ne halt yicem şimdi diyorsun onlara buna verecek cevapları yok. zate hepsi farklı bir hava da sisli puslu konuşuyorlar, şimdi gel de küfür etme,

Tamam Camus, absürtlüğü kabul ediyorum. Sartre evet kendi ahlaki değerlerimi oluşturmaya çalışıyorum kendime uygun olanı arıyorum,
Kafka... senin Allah belanı... / Freud seninde.... / Celine : Ne yapalım o halde Celine ? Tamam eylemi reddettim. Şimdi ne yapcam Celine ? Tamam " onlar "ın stilize hayatları değişmeyecek anladık. Senin gibi nazilere falan mı katılayım ?
Nietzsche: Öğüdüne uyuyorum ve umudumu kaybetmiyorum.
Kierkegaard ,Dostoyesvski, Miguel de unamuno, Karl Jaspers ve Heidegger, ( bu arada ölüm olan tek şey varsa o da Heidegger okumaktır. Evet Heidegger okumak ölümdür. )

Hepinizle çok erken tanıştım ve kafamı çok bulandırdınız. Çare Drogba

ls2

Kahin
Onursal Üye
Çare aşk aşk:) hayatın sorgulanamaz tek anlamı :)

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Çare aşk aşk:) hayatın sorgulanamaz tek anlamı :)

(Celine okuyunca herşeyden beziyorsun abi bilmiyorum çok etkiledi)

Aşk diyorsun da o da sıkıntı...

"Madem yaşayamadık ağız tadıyla
Yukarıda hesaplaşacaz kör kadıyla" Oğuz Atay

Aslında doğruda söylüyorsun Camus'un "sisifos söyleni" de ki cümlesi geldi aklıma " Kimse ontolojik bir bilgiden dolayı intihar etmemiştir " diye. Aşk maşk bunlar insanı daha hayati etkiliyor daha önem taşıyor belki. Ben aşkı edebiyattan öğrendim. ( çünkü henüz 17 yaşındayım )
Fakat aşkı edebiyattan öğrenince Elitistliğimizle kalanlardan oluyoruz.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bende, ilgililerine sormuştum bu soruyu
ve yapılan açıklamalardan bütün bi algı belirmemişti,
örneğin varoluşçuluk üzerine yapılmış kaba tanımlamları okuyoruz ve ne anlatmayı denediğini anlayamıyoruz gibi,

ama şu var, farklı bi bakış açısı olsun;
örneğin ben çok okumadım ama
Camus denildiğinde (ya da nerede bi alıntısını görsem) parlak bi zeka ve zihin, dikkatli gözlemler belirir bende ve hayranlık uyandırır,
Örneğin Satre'ın bulantısı bi gerçeklik arayışı, ilüzyondan/yanılgıdan kurtulma çabası çağrışımı yapar,
Bunun dışında Nietzsche denildiğinde bi fotoğrafıyla birlikte aklıma yıldırım ve şimşek gelir, Belki direnç ve bi patlama ve parçalamak gibi kavramlar,

ls2

Kahin
Onursal Üye
(Celine okuyunca herşeyden beziyorsun abi bilmiyorum çok etkiledi)

Sadece eserlerini/fikirlerini okuduğumuz insanlardan belli bir düzeyin -ki bunu sen belirleyeceksin-üzerinde etkilenmek akıllıca değil.
Örneğin hiçbiri beni dedem kadar etkileyemez. kanıyla ,canıyla, ruhuyla,şartları ile bildiğim bir adamın hikayesi diğerlerinden daima daha üstündür ve olmalıdır..diğerleri hayaliler sonuçta.. haklarında bildiklerinde hayali..

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Sadece eserlerini/fikirlerini okuduğumuz insanlardan belli bir düzeyin -ki bunu sen belirleyeceksin-üzerinde etkilenmek akıllıca değil.
Örneğin hiçbiri beni dedem kadar etkileyemez. kanıyla ,canıyla, ruhuyla,şartları ile bildiğim bir adamın hikayesi diğerlerinden daima daha üstündür ve olmalıdır..diğerleri hayaliler sonuçta.. haklarında bildiklerinde hayali..

Benim öyle bir dedem yok açıkçası, kanlı canlı insanlarda ne varmış ki candan kandan başka ? ben buna katılmıyorum
Hayali olsun olmasın fark etmez, bunu hiçbir önemi yok fikir önemli olan derin kavrayışını sağlayacak birkaç cümleyi kurabilen kişiler
Celine den etkilenmek veya atıyorum Anton Çehov dan veya Molliere den bunlar edebiyatçıdır. Fikirlerinden üsluplarından analizlerinden, etkilenilir. Fikir olarak tabiki sokaktaki veya yakındaki bir insandan daha çok etkilenilir bir filizoftan, dahi bir edebi eserden veya bilimden.
Fakat birde" maruz kalmak " vardır ki, aslından çok fazla maruz kaldığımız kişileri daha çok beğeniriz ve onlar hayatımızda bizi etkiler. Maruz kalmanın etkileri dışında....

(...)

Fikir kanlı canlı insanda da edebiyat, kanlı canlı insanda da yazıda da , ses kaydında da , tablet bilgisayarda da edebiyattır, fikir fikirdir. Yok kağıtta fikir okudum az etkileneyim, yok konferansa gittim çok etkileneyim. Asıl bu akıl Karı değildir.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Benim öyle bir dedem yok açıkçası, kanlı canlı insanlarda ne varmış ki candan kandan başka ? ben buna katılmıyorum
Hayali olsun olmasın fark etmez, bunu hiçbir önemi yok fikir önemli olan derin kavrayışını sağlayacak birkaç cümleyi kurabilen kişiler
Celine den etkilenmek veya atıyorum Anton Çehov dan veya Molliere den bunlar edebiyatçıdır. Fikirlerinden üsluplarından analizlerinden, etkilenilir. Fikir olarak tabiki sokaktaki veya yakındaki bir insandan daha çok etkilenilir bir filizoftan, dahi bir edebi eserden veya bilimden.
Fakat birde" maruz kalmak " vardır ki, aslından çok fazla maruz kaldığımız kişileri daha çok beğeniriz ve onlar hayatımızda bizi etkiler. Maruz kalmanın etkileri dışında....

(...)

Fikir kanlı canlı insanda da edebiyat, kanlı canlı insanda da yazıda da , ses kaydında da , tablet bilgisayarda da edebiyattır, fikir fikirdir. Yok kağıtta fikir okudum az etkileneyim, yok konferansa gittim çok etkileneyim. Asıl bu akıl Karı değildir.

Bu haliyle görüşüne itiraz edemem. nietzschenin bir sözü var ya; bir düşünürün görüşleri otobiyografisi ile ilişkilidir diye. bundan fazlası var birde ; o kişinin iç dünyası/ruhu. hiçbir düşünürün ruhunu olduğu gibi eserlerine yansıttığını sanmam. bazıları harbiden çok samimi ama genede sanmam. sonuçta bir doktrin kurma ve onun üzerinden üzerinden hareket etme/ azami oranda tutarlı olabilme kaygıları isteselerde istemeselerde olacaktır. birde sevgi..karşılıklı sevgi (kanlı canlı olanlarla:)) birde o kişiyi normal hayatta görme şansı.. ve benzeri ve benzeri üstünlükler işte..bunların toplamında akıllıca değil diyorum kendimce...

Thetoyman

Yeni üye
Yeni Üye
Bu haliyle görüşüne itiraz edemem. nietzschenin bir sözü var ya; bir düşünürün görüşleri otobiyografisi ile ilişkilidir diye. bundan fazlası var birde ; o kişinin iç dünyası/ruhu. hiçbir düşünürün ruhunu olduğu gibi eserlerine yansıttığını sanmam. bazıları harbiden çok samimi ama genede sanmam. sonuçta bir doktrin kurma ve onun üzerinden üzerinden hareket etme/ azami oranda tutarlı olabilme kaygıları isteselerde istemeselerde olacaktır. birde sevgi..karşılıklı sevgi (kanlı canlı olanlarla:)) birde o kişiyi normal hayatta görme şansı.. ve benzeri ve benzeri üstünlükler işte..bunların toplamında akıllıca değil diyorum kendimce...

Haklı diyorsun birde "maruz kalma" diye bir olay var dediğim gibi "kanlı canlı" görüyorsak daha çok maruz kalırız ve daha çabuk etkileniriz bu yüzden.

Nietzsche birçok yerde söyler onu evet. Bir filozofa saygı gösterilmesi için düşündükleriyle ( de lune ) yaşamında ki uygulaması (de facto) ters düşmemelidir diye.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç