Vahdet-i Vücut

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Din Bilimleri kategorisinde fides tarafından oluşturulan Vahdet-i Vücut başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 9,848 kez görüntülenmiş, 37 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Din Bilimleri
Konu Başlığı Vahdet-i Vücut
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

fides

Kahin
Yeni Üye
Genelde bir şeyler eklemeden önce yazının doğruluğuna bakarım.Bir kaç kaynak ile kontrol ederim. Bu söz: "Su, kabının rengini alır." İbn Arabi'ye aittir.Eklemeden önce de bir çok kaynakta da okumuştum. ( Dini ve felsefi kaynaklar) Yanılma ihtimalim çok düşük.

İsterseniz kaynaklardan sadece bir tanesini vereyim (Vikipedi)

sakal

Kahin
Yeni Üye
Asliye Tavşanlı hanımefendi Füsus-ül Hikem 435. bölümde yazmış,bu yüzden emin olamamıştım.Ben bu sözün aslında Mevlana'ya ait olduğunu sanıyordum.Kaynak
çok olunca karıştırılabiliyor.Her ne olursa olsun sözün anlatmak istediği mesajı düşünmektir amacım.Sayın Ahmet Tunç Demirtaş'ın tezindende oldukça faydalandım teşekkürederim.

fides

Kahin
Yeni Üye
Söylediğiniz kişi sadece forum ya da internet sayfasında yazı yazan bir kişi.Tanımam bir bilgim de yok hakkında. Bu tarz kişileri kendime referans alamam/almam size de tavsiye etmem.
Dediğim gibi daha önce de bir çok farklı yerde de okumuştum.Eklediğim tez çalışmasında da belirtiyor. Bunun dışında Vikipedi veya felsefi/dini makalelerde de bulabilirsiniz.

sakal

Kahin
Yeni Üye
''Herkes Tanrı hakkında çeşitli inançlara bağlandı,bense onların inandıklarının hepsine inanıyorum'' İbn Arabi

Tanrı insanı kendini bilme konusunda anahtar bir konumda varetmiştir.

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Aşık olmayan suda sadece kendi tezahürünü görür.'' Nefesini yol'a sakla yol'da nefeste lazımdır.

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Canınla süpür cananının eşiğini.'' Ancak ozaman gerçek aşık olursun.Pervane..

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Sefalet şeytanın oyuncağıdır.'' Allah onun cennette sahip olacağı mülkü önceden tatmasına izin verdi.Herkesin cenneti diğerininkinden farklıdır.

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Bir damla suyla tatmin olmak için uğraşacağına,kendini onun nehrine bırakmalısın.'' Bir ' Sır ' bilerek sakladığımızda neydi,Yazılmış olandandamı ilerdeydi ?

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Her zerre her sözü kifayetsiz bırakan,Şems'in aşığı olurlar.'' Bidayeti olmayan şeyin Nihayeti nasıl olur.

sakal

Kahin
Yeni Üye
'' Beni bende araman,ben bende değilem.Bir ben vardır benden içeru.''

'' Yunus bu sözü eğri büğrü söyleme, seni yarlığayan bir Molla Kasım gelir.''

nefha

Yeni üye
Yeni Üye
bu konu balın tadını tartışmak gibi .
tadan bilir tatmayan ancak tahminde bulunur.Ama tahmin hiçbir zaman gerçeğin kendisi olamaz.

istanbul

Üye
Yeni Üye
A’mak-ı Hayal, Şehbenderzâde Filibeli Ahmet Hilmi’nin tasavvufî görüşünü ihtiva eden bir eseridir. Kendi kitapları arasında onun vahdet-i vücut görüşünü en iyi yansıtması bakımından otobiyografik bir özelliğe sahiptir denebilir.
Tavsiye ederim okumayanlara.

nefha

Yeni üye
Yeni Üye
evet amakı hayali okudum bende tavsiye edrim.Felsefeyle ilgilenen herkesin okuması faydalı olur.

sakal

Kahin
Yeni Üye
''Herkes Tanrı hakkında çeşitli inançlara bağlandı,bense onların inandıklarının hepsine inanıyorum'' İbn Arabi

ne de çok boş laf etmişim geçmişte,ama yukarıdaki sözü şimdi daha fazla tuttum..çünkü Allah yarattığı her insanı bir diğerinden farklı yaratmış,böyle olunca insanlar da kendi mizaçlarına uygun yola düşmüşler..budist bir ailede dünyaya gelmiş olsam İslamı kendi çabamla bulabilir miydim?..sanmam..belkide vasat bir budist olurdum şimdiki vasat halimle..inanmıyorum insanların bilmem kaç fırkaya bölünüp te sadece bir bölüğünün cennete gireceğine..nerede yazar? doğru veya yanlış bir tanrı inancı varsa insanda,ve bilgisi dahilinde iyi kötü yaşamışsa inancını,o da tanrısına ulaşır..''Ben kulumun zannı üzereyim'' demiyor mu yaradan..biz kuluz da amazon ormanlarındaki ilkel kabileler ve insanlar başka bir tanrının kulu mu?Onların zannı da kendine göre..

ağırlığını taşıyamayacağım bir sözü paylaşmışım,belki hafifleten biri çıkar diye düşünüyorum..

yanlış anlaşılmasın,paylaşılan sözler değil paylaşan boş..

ls2

Kahin
Onursal Üye

ne de çok boş laf etmişim geçmişte,ama yukarıdaki sözü şimdi daha fazla tuttum..çünkü Allah yarattığı her insanı bir diğerinden farklı yaratmış,böyle olunca insanlar da kendi mizaçlarına uygun yola düşmüşler..budist bir ailede dünyaya gelmiş olsam İslamı kendi çabamla bulabilir miydim?..sanmam..belkide vasat bir budist olurdum şimdiki vasat halimle..inanmıyorum insanların bilmem kaç fırkaya bölünüp te sadece bir bölüğünün cennete gireceğine..nerede yazar? doğru veya yanlış bir tanrı inancı varsa insanda,ve bilgisi dahilinde iyi kötü yaşamışsa inancını,o da tanrısına ulaşır..''Ben kulumun zannı üzereyim'' demiyor mu yaradan..biz kuluz da amazon ormanlarındaki ilkel kabileler ve insanlar başka bir tanrının kulu mu?Onların zannı da kendine göre..

ağırlığını taşıyamayacağım bir sözü paylaşmışım,belki hafifleten biri çıkar diye düşünüyorum..

yanlış anlaşılmasın,paylaşılan sözler değil paylaşan boş..

Sen böyle sorular sormazdın Sakal :)

İslam Yüksek konseyi mi, ya da buna benzer bir kurul diyelim işte hatırlamıyorum tam ismini...şöyle bir ortak karara varmışlardı; Sonunda herkes Cehennemden çıkıp Cennete gidecek..ancak sadece ateistlerin durumu ne olacak bilmiyoruz (karar veremedik)

sanırım insanın kısa dünya hayatında yaptıkları sonucunda ,sonsuz cehennemde kalmasının bir paradoks olduğunu (özellikle adalet bakımından) düşündüler onlarda..

sakal

Kahin
Yeni Üye
:) arayış içindeyiz,neyi aradığımızı biliyoruz da nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz..bir yola düştük bakalım sonu nereye çıkacak..

ls2

Kahin
Onursal Üye
:) arayış içindeyiz,neyi aradığımızı biliyoruz da nasıl ulaşacağımızı bilmiyoruz..bir yola düştük bakalım sonu nereye çıkacak..

Kierkegaard dini incelemiş ve şu sonuca varmıştır; Din öğretilerini rasyonel biçimde açıklamak imkansızdır. Kısacası bu tip soruların rasyonel bir cevabı yoktur dostum..rasyonalist düşünce ateizmin temelidir bana göre...ancak varoluş hiçbir yöntem/metodla açıklanamaz durumdadır..aslına bakarsak hiç bir şekilde varolmamamız gerekirdi..ama varolduk..bu inanılmaz birşey..rasyonel düşünce bunuda açıklayamaz..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar