türk eğitim sistemi ve felsefe

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde safo tarafından oluşturulan türk eğitim sistemi ve felsefe başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,458 kez görüntülenmiş, 7 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı türk eğitim sistemi ve felsefe
Konbuyu başlatan safo
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan safo

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
ülkemizdeki eğitim sistemi rayına oturmuş degil ve bu eğitim sisteminin genc bir meyvesi olarak merak ediyorum:

okudugunu anlama ve analiz sentez becerilerim çok zayıf. felsefe gibi kaotik bir alana giriş yapan insan eğer ki bu becerilerden yoksunsa, en korktugum şey olan abartı, konuya tek taraflı bakma, konunun ana odağından yola çıkıp yeni fikirlerle açılamama vb. tuzaklardan kacamaz gibi geliyor bana. ben kendimce bir arayış icindeyim. fakat okudugunu anlamayan kişi, sanıyorum ki bu arayışın esas amacı olan ''göremediği şeylerin eksiği''ni bastırmak için idealleştirme tuzağına düşebilir. açıkcası camus ve sartre pasajlarıyla yetinip işi sakil bir ezber düzeye indiren, boşlugu buna benzer eylemlerle doldurmak gibi hatalara kapılmaktan endişe duyuyorum. kaygımı en basit şekilde ifade etmeye çalıştım.

bu sorunu nasıl hallederim? analiz sentez doğru yorumlama yetenegim nasıl geliştirebilirim? bir de yaşım ileri sayılır. bunlar lise sıralarında halledilmeliydi.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
dostum basit bir ayrım var; 3 bilgi türü vardır. felsefi bilgi,bilim bilgisi,din bilgisi. hocamız ilk önce bunu öğrenin ve bunları birbirine karıştırmayın demişti. (başlangıç için)

bu üçünün metodu birbirinden ayrıdır. bilgi sistemlerini üzerine kurdukları temeli anlaman çok zor değil.

sonrası için bir önerim ; merak ettiğin herşeyi araştır,önyargılı olma,zihnini açık tut,her görüşten insanları oku ve zamana bırak..zamanla düşüncelerin bir yöne akacaktır. su akar yatağını bulur demişler:) yani başka yol gelmiyor aklıma, merakla,düşünmeyle,sorgulamayla,okumayla uğraştığın sürece sonuç alacağın kesin ama. bunu da bilmeni isterim..

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
işaret ettiğin ayrımlar için teşekkür ederim.

tarafsızlık hususundaki altyapının temelini şimdiden attıgımı hissediyorum aslında. ama kavram kargaşaşası gözümü karartmış. :)

Objectivity

Kahin
Onursal Üye

tarafsızlık hususundaki altyapının temelini şimdiden attıgımı hissediyorum aslında. ama kavram kargaşaşası gözümü karartmış. :)

Safo (Sapfo) diye bir nik alan birisinin felsefe konusunda çok da bilgisiz olacağı düşünülemez, kaç kişi bilir Safo'yu? Safo hakkında aydınlatıcı bir yazı yazarsınız umarım.

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
Safo (Sapfo) diye bir nik alan birisinin felsefe konusunda çok da bilgisiz olacağı düşünülemez, kaç kişi bilir Safo'yu? Safo hakkında aydınlatıcı bir yazı yazarsınız umarım.

teşekkür ederim, safo ile tesadüf eseri tanışmıştım aslında. internetin sundugu bilgi havuzundan nasiplendim esasen. ama sevdigim bir şairdir. bilgi manasında uygun derinliği yakalarsam yazmak isterim gerçekten.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye

Analiz sentez becerilerim zayıf deyip sonrada güzel analizler yapmışsınız. başlığınıız okurken bizimle maytap mı geçiyor acaba?(veya ironi mi yapıyor) düşüncesi geçti aklımdan hatta:)
kısaca yazdıklarınıza bakarsak sizde bu yeteneğin olduğu aşikar arkadaşım. yola devam edin,fırsat buldukça da bu sayfalara bekleriz..

muratkarahan

Üye
Yeni Üye
ülkemizdeki eğitim sistemi rayına oturmuş degil ve bu eğitim sisteminin genc bir meyvesi olarak merak ediyorum:

okudugunu anlama ve analiz sentez becerilerim çok zayıf. felsefe gibi kaotik bir alana giriş yapan insan eğer ki bu becerilerden yoksunsa, en korktugum şey olan abartı, konuya tek taraflı bakma, konunun ana odağından yola çıkıp yeni fikirlerle açılamama vb. tuzaklardan kacamaz gibi geliyor bana. ben kendimce bir arayış icindeyim. fakat okudugunu anlamayan kişi, sanıyorum ki bu arayışın esas amacı olan ''göremediği şeylerin eksiği''ni bastırmak için idealleştirme tuzağına düşebilir. açıkcası camus ve sartre pasajlarıyla yetinip işi sakil bir ezber düzeye indiren, boşlugu buna benzer eylemlerle doldurmak gibi hatalara kapılmaktan endişe duyuyorum. kaygımı en basit şekilde ifade etmeye çalıştım.

bu sorunu nasıl hallederim? analiz sentez doğru yorumlama yetenegim nasıl geliştirebilirim? bir de yaşım ileri sayılır. bunlar lise sıralarında halledilmeliydi.

Kendinizi yargılardan ayırıp dışarı çıkmayı denemelisiniz. Bakışınız değişecek ve bir şeyleri ortaya koyabilirsiniz. Elbette oluşan fikirleriniz doğrultusunda taraf olunur ama bu dışarıdan bakma herhangi bir şey için başlangıç noktası olabilir. Genel geçer de olmayabilir bu söylediklerim.

safo

Felsefe.net
Yeni Üye
Analiz sentez becerilerim zayıf deyip sonrada güzel analizler yapmışsınız. başlığınıız okurken bizimle maytap mı geçiyor acaba?(veya ironi mi yapıyor) düşüncesi geçti aklımdan hatta:)
kısaca yazdıklarınıza bakarsak sizde bu yeteneğin olduğu aşikar arkadaşım. yola devam edin,fırsat buldukça da bu sayfalara bekleriz..

hakikaten zayıf oldugunu düsünüyorum. yorum yapamıyorum yani bu da bilgisizlikten kaynaklanıyor olabilir.
bilgi türleri üzerine ayrım yapmak çok işime yaradı bu arada. teşekkürler.

Kendinizi yargılardan ayırıp dışarı çıkmayı denemelisiniz. Bakışınız değişecek ve bir şeyleri ortaya koyabilirsiniz. Elbette oluşan fikirleriniz doğrultusunda taraf olunur ama bu dışarıdan bakma herhangi bir şey için başlangıç noktası olabilir. Genel geçer de olmayabilir bu söylediklerim.

teşekkür ederim. Anladım sanırım. benim düşünceme göre dışarıdan bakmak için zaman boyutunu da dikkate almak lazım ki böyleyken bile yargılardan sıyrılmak çok zor, belli şartların içinde yogruluyoruz o şartlar da yargıları doguruyor.

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar