theseus un gemisi(özdeşlik felsefesi)

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde Durdur bu nikahı memurbey tarafından oluşturulan theseus un gemisi(özdeşlik felsefesi) başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,688 kez görüntülenmiş, 5 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı theseus un gemisi(özdeşlik felsefesi)
Konbuyu başlatan Durdur bu nikahı memurbey
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan glsezinrs
Forumda arama yaptım çıkmadı umarım açılmamıştır..bundan yaklaşık 8 yıl kadar önce Oxford üniversitesinin felsefe bölümü öğrencileri ile tanışırken bahsettikleri bir konuydu(ben o zaman öğrenmiştim)

daha rahat kavranması için olayı kurgusallaştırıp ayrıca gemi yerine sandal diyelim..

mesela siz arkadaşınızla bir adaya sandalla gitmeye karar verdiniz.arkadaşınız sandaldan memnun ama siz memnun değilsiniz bu sandala A SANDALI diyelim.sonra adaya geldiniz.fakat siz bu sandalın sizi geri götüremeyeceğine inanıyorsunuz.ve hergün bir parçasını alarak yerine başka bir parça koymaya çalışıyorsunuz.30 gün sonra sandalın 30 parçasıda değişmiş oluyor(bu sandala da B SANDALI diyelim).hergün bir parça değişiyor.arkadaşınızda sandalın parçalarını yani 30 parçayıda başka yerde topluyor(buna da C SANDALI diyelim).aynı anda 2 sandal oluyor.
şimdi soru şu: A sandalı , B sandalı ile mi özdeştir yoksa C sandalı ile mi? ve neden?

Parça sayısını uydurdum..50 de olabilir, 100 de...ama önemli husus, zaman içinde hepsinin de değişmiş olması...

Süreyya Önal

Sorgucu Üye
Yeni Üye
burada söz konusu OLan NEDEN ! 30 parçası da değişse A SANDAL'I ...

ve süreçte geliştirilmiş B sandalı da, B sandalı ile yer değiştirirken atıl duruma getirilen ve yine süreçte C sandalının oluşmasına sebep olan da yine A sandalı. Bu nedenle sandala binen ( ve yine süreçte) kendilerince yorumladıkları ile eylemde bulunarak türlü-çeşit sandallar icat edip-geliştiren sandalcıların, çıkış noktası A sandalı olduğu için bu noktada özdeştirler ancak... her bir sandal, sandalcısının zannına uygun- korunumu na hizmette olup! etkileşimli ve fakat fikir özgünlüğünü/egosunu da taşıyacak kapasitede inşa edilmiştir,kimi sandalını sığ su da kimi derin su da yüzdürür de... su bu! : ) durgun görünse de, çetin bir sınav verdirebilir insana...denemeden yolculuğa çıkmadan bilinmez!

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Forumda arama yaptım çıkmadı umarım açılmamıştır..bundan yaklaşık 8 yıl kadar önce Oxford üniversitesinin felsefe bölümü öğrencileri ile tanışırken bahsettikleri bir konuydu(ben o zaman öğrenmiştim)

daha rahat kavranması için olayı kurgusallaştırıp ayrıca gemi yerine sandal diyelim..

mesela siz arkadaşınızla bir adaya sandalla gitmeye karar verdiniz.arkadaşınız sandaldan memnun ama siz memnun değilsiniz bu sandala A SANDALI diyelim.sonra adaya geldiniz.fakat siz bu sandalın sizi geri götüremeyeceğine inanıyorsunuz.ve hergün bir parçasını alarak yerine başka bir parça koymaya çalışıyorsunuz.30 gün sonra sandalın 30 parçasıda değişmiş oluyor(bu sandala da B SANDALI diyelim).hergün bir parça değişiyor.arkadaşınızda sandalın parçalarını yani 30 parçayıda başka yerde topluyor(buna da C SANDALI diyelim).aynı anda 2 sandal oluyor.
şimdi soru şu: A sandalı , B sandalı ile mi özdeştir yoksa C sandalı ile mi? ve neden?

Rölativizm diyorum yani görecelik. Benim için A sandalı artık B sandalıdır, A sandalının parçalarıyla yapılan C sandalı benim haberim olmadan yapıldığı için yeni yapılan C sandalıdır artık benim için A sandalı yoktur B ve C vardır. Arkadaşlar için benim parçalarını değiştirdiğim yepyeni B sandalı onlar için A sandalıdır. A sandalının parçalarıyla yapılan C sandalı onlar içinde yenidir ve C sandalı vardır artık arkadaşlar için A ve C sandalları vardır.
Sonuç olarak benim için B ve C, arkadaşlar için A ve C vardır. Ortak olan C sandalıdır. İki tarafta C sandalının A sandalının parçalarıyla olduştuğunu bilmese de özü itibariyle A sandalı C sandalıyla özdeştir.

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Durdur bu nikahı memurbey;şimdi soru şu: A sandalı ' Alıntı:
A sandalı bozulmuş ve parçaları tekrar kullanılmamış.A, parçalanmış A ile özdeş değildir.(parçaları kullanılsa da özdeş olmayacaktı )
B, yeni yapılan bir sandal.A ile isim ve işlev dışında özdeşliği yok.
C, Bnin parçalanıp, toparlanmış hali.Değiştirildiği için B'ye özdeş değil.
Sonuçta, varlık olarak herbiri kendisine özdeş, kavram olarak A=B=C olduğundan A=C ye özdeş diye düşündüm.Bilmem doğru mu?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar