Tek Kelimelik/Cümlelik Mesajlar Hakkında

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde berzax tarafından oluşturulan Tek Kelimelik\/Cümlelik Mesajlar Hakkında başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,655 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tek Kelimelik\/Cümlelik Mesajlar Hakkında
Konbuyu başlatan berzax
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

berzax

Felsefe.net
Yeni Üye
Arkadaşlar, bugün fides'in birkaç başlıkta belirttiği gibi, forumun genelinde tek cümlelik veya kelimelik mesajların önemsenmediğini, yani bunların felsefi sayılmadığını gördüm veya öyle algıladım. Sizce tek cümlelik mesajların hiçbir felsefi değeri olamaz mı? Nietzsche'nin "Şemsiyemi unuttum" yazması bile felsefi olarak inceleniyor ve ne demeye çalıştığı üzerinde düşünülüyorken, bence tek cümlelik mesajlar da yeri geldiğinde gayet açıklayıcı olabilir diye düşünüyorum.

fides

Kahin
Yeni Üye
Ynt: Tek Kelimelik/Cümlelik Mesajlar Hakkında

berzax konuyu çarpıtma istersen. Keşke nerelerde ne gibi uyarıda bulunduğumu yazsaydın da ben de sana hak verebilseydim.Tek cümlelik tek kelimelik diye uyardığım mesajları dikkatli okudun mu merak ediyorum. Şimdi ahlak felsefesi gibi ana konulardan birine "zırvalık" denilip geçiliyorsa bu tatmin edici bir paylaşım değildir. Ya da Tanrı konusuna "Tanrı vardır ve bunu söylemem için çok geçerli sebeplerim de ayrıca vardır."denilip geçiştiriliyorsa bunun yeterli bir cevap olmadığını eleştirmekte hakkım vardır. Neden böyle dediğimi de aşağıda göreceksiniz.Gerçi neden böyle yazdığımı açıklasam da çarpıtmanın daha hoş olduğunu düşündün sanırım.
Uyarılarımı aktarayım da öyle yorumların yapılmasından yanayım.

Bu Ahlak Felsefesinde:

fides ' Alıntı:
Sancho Panza ' Alıntı:
Herkes için aynı ahlak mı?...
Zırvalık...
Arkadaşlar burada "tek kelimelik" ya da "tek cümlelik" mesaj yazma modasını kapatalım. Burası felsefe üzerine çalışmaların yapıldığı, paylaşımı esas alan; fikir üretmek, düşünmek ve düşündürmek amaçlı çalışmaların yapıldığı bir forum.

Sancho Panza şimdi sen neye göre zırvalık dedin? Ne düşündün? Ne ürettin ki nerden zırvalık diyorsun?
Bize de ki "evrensel ahlak kuralları saçmadır şu yüzden" anlayalım seni.Ben nerden bileyim ne düşündüğünü ne anlatmak istediğini?
Yanılmıyorsam Güney Kore de bir bayanın, erkeğin karşısında sigara içmesi çok ayıp olarak karşılanır. Etik görülmez. Ama biz de değil.Bu sadece bir örnek.
Sen de açıklama yaparsan bize, daha sağlıklı bir iletişim kurarız.
İyi forumlar...

Bu da Tanrı var mıdır anketinde. Yani Din Felsefesi:

fides ' Alıntı:
Bu da yeni mi moda oldu?Tek cümleyle konu açıklanmış ve kişisel düşünce belirtilmiş mi oldu?

laberesa konu açılırken yukarıdaki nota dikkat etmediniz mi?

fides ' Alıntı:
Not: Lütfen konuyu felsefik anlamda değerlendirin.

Bakın not da düşürülmüş.

laberesa ' Alıntı:
Tanrı vardır ve bunu söylemem için çok geçerli sebeplerim de ayrıca vardır.
Tanrı vardır demişsin ama neden böyle düşündüğüne dair ne veri koymuşsun ne sebep. Ortaya bir tez koysaydın ya... Başka birisi de antitez koyardı belkide... Hem okuyanlar da sentez yapardı? Böyle olmadığı sürece nasıl birbirimizle paylaşım sağlayacağız?

Amacımız kırmak değil elbette.Bir şeyleri paylaşmak istiyoruz ve kendimizi ifade ederken daha net cümlelerin ve açıklamaların yapılmasını istiyoruz. Ancak böyle sağlıklı iletişim sağlarız.

berzax

Felsefe.net
Yeni Üye

Hayır dediğini kabul ediyorum, ama tek cümlelik bazı şeyler de derin anlamlar ifade edebilir diyorum sadece. Hayat nedir? başlığına "Zıkkım ve boşluk." yazarsak bu yeterince manalı olabilir yazan kişiye göre. Daha çok "oradan aklıma geldi" diyeyim.

fides

Kahin
Yeni Üye

berzax ben de senin konuyu çarpıttığını kabul ettiğini, kabul ediyorum. Cümlelerden kes yapıştır yaparsak anlam kaosa döner.Şu anda olduğu gibi. Biz zaten biliyoruz konuya bir şeyler yazanın kendince bir şeyler ifade eden cümleler kullandığını. Ama yazan kişi kendisine mi yazıyor? Yoksa başkalarıyla bir paylaşım mı sergiliyor?Kendini ifade etmeye çalışırken doğru şekilde ifade etmesi ve bunun anlaşılması da önemlidir.
Biz demiyoruz ki çok cümleler kullanın laf salatası yapın diye. Kendimizi doğru şekilde ifade edecek cümleler ve kelimeler kullanmak önemlidir ama...
Ayrıca senin bir yerlerden kesip yapıştırdığın yani önündeki ve arkasındaki cümleleri keserek açtığın konu insan karalamaktır.

laberesa

Felsefe.net
Yeni Üye

Fides eleştirilerini dikkate aldım.Tanrı var mıdır yok mudur?Sorusuna verdiğim cevap şu safhada kimse tarafından anlanacak nitelikte değildir.Bir gün anlaşılacağından şüphem yok.

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Fides eleştirilerini dikkate aldım.Tanrı var mıdır yok mudur?Sorusuna verdiğim cevap şu safhada kimse tarafından anlanacak nitelikte değildir.Bir gün anlaşılacağından şüphem yok.

laberesa, sana tek cümlelik lafım var: "S*çtın bari sıvama!" fides konuyu açıklamış, daha direnmenin anlamı nedir? Ne demişsin: "Bir gün anlaşılacağımdan şüphem yok." bu cümleni niye açıklamadın?

Not: Sansürlediğim kelime umarım forum kurallarınca yasadışı değildi.

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Yeni düşüncelere açığız

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar