Tarım Mahsülleri Ofisi'nDeki Gıda Fiyatları, Doğrudan Üreticiden Temin.

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde Prens Ernak tarafından oluşturulan Tarım Mahsülleri Ofisi'nDeki Gıda Fiyatları, Doğrudan Üreticiden Temin. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,340 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Tarım Mahsülleri Ofisi'nDeki Gıda Fiyatları, Doğrudan Üreticiden Temin.
Konbuyu başlatan Prens Ernak
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bugün Tarım Mahsülleri Ofisi'nin Kızılay'daki satış merkezine yolum düştü, fiyatların fotosunu çektim, bana çok uygun geldi ama birçok şey yok, buna rağmen sıra vardı, eskiden daha geniş ürün grubu varken şimdi azaltmışlar, TMO bu ürünleri doğrudan üreticiden temin ediyor bu suretle de araya aracı girmiyor, işte arada aracı olmayınca bu işi devlet üstlenince fiyatların ne kadar düşük olduğunu görüyoruz, TMO bir devlet kurumu, eğer hükümet TMO'ları yaygınlaştırır ve TMO'nun gıda yelpazesinin arttırırsa oyu artar, çünkü bizler yemek kültürüne amiyane tabirle yemeğe önem veren bir milletiz, hükmetmek sorumluluk makamıdır, daha çalışmak gerekiyor ama hiç kimse de sıcak koltuğunu bırakmak istemiyor,

Yakın bir zamanda bir siyasi parti lideri millet aç dedi, hükümet buna karşı geldi, evet karnımız doyuyor ama bizler bütün paramızı ekmeğe vermek istemiyoruz ve bilhassa gıdayı ucuz tüketmek istiyoruz... Hükümet eğer terör ile mücadele ve savunma teknolojileri alanındaki başarılarını kaybederse seçmenin hükümeti desteklemesi için bir sebep kalmayacak, en azından benim gibi düşünen bir sürü vatandaşımız olduğunu tahmin ediyorum.
9b49d4936c87aba53c1605ffa5537d51-min.jpeg

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Fındık fiyatı ilginç. Serbest piyasa toptan fındık 39 TL. Güncel
Yüzde 50 çiğ iç
500 gram çiğ iç fındığın kırım ve diğer maliyetler hariç toptan ederi piyasada 39 TL
Fındıkçı olarak şunu söyleyebilirim buralarda satış ofisi var mı bilmiyorum ama çuvala yemelik kabuklu fındık koyacağıma (herkes kendine eve ayırır) TMO dan gider hazır işlenmiş alır kabukluyu TMO ya serbest piyasaya satardım..

Uygundan ziyade zararına satıyor. O zarar vergiden karşılanıyor

Diğerlerini bilemem...

TMO ucuza satmıyor TMO kamu gücüyle kamu vergisiyle farkı kapatarak zararına gelişigüzel fiyatlandırma yapıyor . O zaman parayı çıkaralım aradan herşeyi devlet toplasın geri herkese dağıtsın aynı şey.

Özel sektör 50 liraya yarım kilo çiğ içi şu an maledemez. Kırımı temizliği işçiliği işletme gideri vs
Diğerleri de öyle mi bilmem. Yani o fiyat gerçekçi değil. Ucuz demen için maliyet üstü asgari kar (ya da kamu olduğu için maliyetine karsız) düşük fiyat vs olmalı

Son düzenleme:

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Fındık fiyatı ilginç. Serbest piyasa toptan fındık 39 TL. Güncel
Yüzde 50 çiğ iç
500 gram çiğ iç fındığın kırım ve diğer maliyetler hariç toptan ederi piyasada 39 TL
Fındıkçı olarak şunu söyleyebilirim buralarda satış ofisi var mı bilmiyorum ama çuvala yemelik kabuklu fındık koyacağıma (herkes kendine eve ayırır) TMO dan gider hazır işlenmiş alır kabukluyu TMO ya serbest piyasaya satardım..

Uygundan ziyade zararına satıyor. O zarar vergiden karşılanıyor

Diğerlerini bilemem...

TMO ucuza satmıyor TMO kamu gücüyle kamu vergisiyle farkı kapatarak zararına gelişigüzel fiyatlandırma yapıyor . O zaman parayı çıkaralım aradan herşeyi devlet toplasın geri herkese dağıtsın aynı şey.

Özel sektör 50 liraya yarım kilo çiğ içi şu an maledemez. Kırımı temizliği işçiliği işletme gideri vs
Diğerleri de öyle mi bilmem. Yani o fiyat gerçekçi değil. Ucuz demen için maliyet üstü asgari kar (ya da kamu olduğu için maliyetine karsız) düşük fiyat vs olmalı

anladığım kadarı ile zararına da satsa maliyeti ile arasında çok fark yok, dediğin gibi herşeyde olduğu gibi bunda da zarar ettiği kadarını başka vergilerden karşılar doğru, tabiki de maliyetine satışlara da razıyız , ama benim için gıda da misal kilo başına ettiği zararı pahalı telefondan vergi alarak çıkarmasında bir sakınca yok, elbette herkes pahalı telefonu uygun fiyatlarda alabilmeli ama bir vatandaşımız ucuz telefon kullandığında pek sorun çıkmaz ya da araba yerine otobüse de binebilir ama bir vatandaşımız gıda olmadan yaşayamaz.

T

TENTEN

Ziyaretçi
TMO fiyatları hala yüksek.
Çünkü depolarını geçen seneki fiyatlara göre doldurdu.
Stokçulara savaş açan sözde devletimizin kendisi stokçu. Ucuza alıp pahalıya satıyor. :)
Birde savaş doğal afet gibi durumlar için stokladığı şeyleri satıyorsa durum daha vahim.
Günü kurtarmak gelecek seneyi düşünmemek bu yapılanlar.

Çiftçinin bir senelik net geliri brüt asgari ücret x 12 ay yapmıyorsa o çiftçi boşa kürek sallıyordur.
Kaç tanesi emekliliği için bağkur sgk vb sigortasını ödeyebiliyor?
Atıyorum Devlet sigorta primlerine %50 zam yapıyor ama çiftçi sattığı ürünün fiyatına % 50 zam yapamazsın diyor.

Aynı şeyi ev sahiplerinede yapıyor.
Ev kirası artışlarınıda güncel enflasyona göre değil 12 aylık ortalamaya göre yapabilirsin diyor.

Devlet fabrikalarını özelleştirip serbest piyasa ekonomisine geçen devlet şimdi olmayan gücüyle müdahele etmeye çalışıyor.
Devlet yöneticilerimizin Özel marketlerin ortaklarından biri olup özel marketleri stok yapıyorsunuz diye suçlamalarıda çelişkili bir durum. :)

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
@TENTEN gardaşım güzel bilgiler güzel ifade ettin, ama sen de benim gibi bu gece uyuyamadın anlaşılan yatalım artık.:sleep:

odun

Filozof
FS - KT. Yöneticisi
TMO´nun kuruluş amacı, hububat fiyatlarında üretici ve tüketici aleyhine olabilecek durumları engellemek. Bir bakıma piyasayı denetlemek yani. Benim anladıĝım bu. Ancak her tarafa satış maĝazası açılırsa, ensaf ve süper market zincirleri isyan eder. Bunların sayısı da bir hayli çoktur, bu nedenle olacak iş deĝildir.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
anladığım kadarı ile zararına da satsa maliyeti ile arasında çok fark yok, dediğin gibi herşeyde olduğu gibi bunda da zarar ettiği kadarını başka vergilerden karşılar doğru, tabiki de maliyetine satışlara da razıyız , ama benim için gıda da misal kilo başına ettiği zararı pahalı telefondan vergi alarak çıkarmasında bir sakınca yok, elbette herkes pahalı telefonu uygun fiyatlarda alabilmeli ama bir vatandaşımız ucuz telefon kullandığında pek sorun çıkmaz ya da araba yerine otobüse de binebilir ama bir vatandaşımız gıda olmadan yaşayamaz.

Serbest piyasayı ortadan kaldırıyorsanız sosyalizmi kurun
Kimse devletle rekabet edemez
Ekonominin temel kavramları hakkında bilgi edinin

Devlet fındık alıyor ya da fındık fiyatı belirliyor çünkü fındığın serbest piyasa fiyatlandırmasında boşluklar sorunlar var. Fındık hikayesi Aziz Nesin kitabı gibi uzun bir hikaye

Çok basit bir şey. Devlet taban fiyatlandırma yapıp hala ürün almak almaksızın ürün fiyatını belirleyip koruyabilir. Yani işçilik örneğinde olduğu gibi. Asgari ücreti belirlediği gibi asgari fındık, asgari mercimek asgari çay fiyatını belirleyebilir

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
anladığım kadarı ile zararına da satsa maliyeti ile arasında çok fark yok,

Başlığın şu

Tarım Mahsülleri Ofisi'nDeki Gıda Fiyatları, Doğrudan Üreticiden Temin.

ve eğer devlet özel şirketler gibi çalışsaydı yani TMO ya kendi yağınla kavrul deseydik yani TMO devlet bütçesinden katılım yapılmadan tüm giderlerini bir özel işletme gibi kendi kazancıyla finanse etmeye kalksaydı o fiyatların iki katına ürün satamazdı ve bırakın serbest piyasa kadar ucuza satamazdı çünkü daha yükseğine mal edecekti. Serbest piyasada rekabet vardır. Bu demektir ki bu üreticiden temin değil. Ben üreticiyim benden o paraya fındık temin edemezsin. Elimde kabuklu fındık olsa perakende 45-50 TL den aşağı satamam. Yani ben üreticiyim benden fındık almaya kalk iç fındığı kg için 90-100 TL ye mal edecektin, hiç aracısız. Toptan fiyatına versem -ki mümkün değil de- en düşük 80 TL

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
bir vatandaşımız gıda olmadan yaşayamaz.

Bunun öncesinde para olmadan yaşanmıyor ya da gıda dahil diğer ihtiyaçları para sağlıyor. Onları parayla takas ediyoruz. Basitçe söyleyelim. Bir devlet tüm vatandaşlarını temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde parası olmasını sağlayarakta koruyabilir ve o yolla da ona gıda eriştirebilir. TMO, ziraat odaları, diğer şeyler tüm bunlar kamunun sırtında yükten başkası değil. Ha satamıyorlar çünkü kamu hizmeti para etmiyor..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
TMO´nun kuruluş amacı, hububat fiyatlarında üretici ve tüketici aleyhine olabilecek durumları engellemek. Bir bakıma piyasayı denetlemek yani. Benim anladıĝım bu. Ancak her tarafa satış maĝazası açılırsa, ensaf ve süper market zincirleri isyan eder. Bunların sayısı da bir hayli çoktur, bu nedenle olacak iş deĝildir.
belli bir grubun daha fazla nüfusu olan diğer grup için feda edilmesi taraftarıyım, herkesi mutlu edemezsin, çok mu kaldı bakkal ve market sahibi o zaman devlet sahib çıksın bunlara ne yapıyım yani.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Başlığın şu

ve eğer devlet özel şirketler gibi çalışsaydı yani TMO ya kendi yağınla kavrul deseydik yani TMO devlet bütçesinden katılım yapılmadan tüm giderlerini bir özel işletme gibi kendi kazancıyla finanse etmeye kalksaydı o fiyatların iki katına ürün satamazdı ve bırakın serbest piyasa kadar ucuza satamazdı çünkü daha yükseğine mal edecekti. Serbest piyasada rekabet vardır. Bu demektir ki bu üreticiden temin değil. Ben üreticiyim benden o paraya fındık temin edemezsin. Elimde kabuklu fındık olsa perakende 45-50 TL den aşağı satamam. Yani ben üreticiyim benden fındık almaya kalk iç fındığı kg için 90-100 TL ye mal edecektin, hiç aracısız. Toptan fiyatına versem -ki mümkün değil de- en düşük 80 TL
sorun değil içtenlik hocam 80 lira da iyi rakam hiç kimse üreticinin kar etmeden vermesini istemez zaten biz aracı çıksın dedik, yoksa üreticide kazanmalı tabiki de.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bunun öncesinde para olmadan yaşanmıyor ya da gıda dahil diğer ihtiyaçları para sağlıyor. Onları parayla takas ediyoruz. Basitçe söyleyelim. Bir devlet tüm vatandaşlarını temel ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde parası olmasını sağlayarakta koruyabilir ve o yolla da ona gıda eriştirebilir. TMO, ziraat odaları, diğer şeyler tüm bunlar kamunun sırtında yükten başkası değil. Ha satamıyorlar çünkü kamu hizmeti para etmiyor..
olabilir bu da bir çözüm önerisi elbette sadece gıda yok ama gıda temeldir.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Serbest piyasayı ortadan kaldırıyorsanız sosyalizmi kurun
Kimse devletle rekabet edemez
Ekonominin temel kavramları hakkında bilgi edinin

Devlet fındık alıyor ya da fındık fiyatı belirliyor çünkü fındığın serbest piyasa fiyatlandırmasında boşluklar sorunlar var. Fındık hikayesi Aziz Nesin kitabı gibi uzun bir hikaye

Çok basit bir şey. Devlet taban fiyatlandırma yapıp hala ürün almak almaksızın ürün fiyatını belirleyip koruyabilir. Yani işçilik örneğinde olduğu gibi. Asgari ücreti belirlediği gibi asgari fındık, asgari mercimek asgari çay fiyatını belirleyebilir
ismine sosyalizm demek şart mı biraz sosyal olur biraz hür teşebbüse izin verirsin , önemli olan refahın yayılması tabakalara zenginleşmeye ket vurulması , bırakınız kaçarsa kaçsın sermaye dışarıya devletimiz zaten onu ikame edecek teknolojik birikime sahip.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Gıda fiyatları hakkında ben sana net kesin bilgi vereyim
Babam emekli devlet memuru annemle birlikte iki nüfus. Bir kaç yıl önce işsiz kalıp vs ben eklendim 3 kişiyiz.
15 dekar kadar fındık arazisi (yaklaşık 1.500 kg civarı fındık hasadı)
Buraya kadarı gelir. Yani bir emekli devlet memuru aylığı ve ayrıca fındık çiftçiliği geliri.

1-1,5 dekar da sebze yapılıyor (çoğunlukla fasulye bezelye sonra domates vb)
0,5 dekar mısır ekilir
100-150 kg ceviz olur. Bu kadar da kivi olur.
Erik, elma, armut, kiraz, incir vb gibi kimi meyve ağaçları var.

Bazen biraz ceviz, mısır ve çok nadiren istenirse meyve de satılabilir (küçük miktarlarda)

Şu durumda bize köy tereyağı ,sızma zeytinyağı, et ve bir çok şey lüks oldu alınamıyor. Balık haftada en ucuzu. Eve giren peynir zeytin türü değişti kimi elendi vs. Bu gerçek. Bu son 2 senede oldu. Üç yıl öncenin beş yıl öncenin alımgücüne göre aynı ekonomik zeminde ciddi gerileme var.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ismine sosyalizm demek şart mı biraz sosyal olur biraz hür teşebbüse izin verirsin , önemli olan refahın yayılması tabakalara zenginleşmeye ket vurulması , bırakınız kaçarsa kaçsın sermaye dışarıya devletimiz zaten onu ikame edecek teknolojik birikime sahip.

Senin bu konular hakkında etraflıca bilgi edinmen gerekir. Sosyal ve ekonomik düşünce tarihi okumalısın. Devlet kuramını ister Platon ister Rousseau dan başlayarak okumalısın. Ekonomi kuramını okumalısın. Biraz siyasal sosyal ekonomik tarih okumalısın. Diğer durumda bunları yapamayacaksan bu konuda bilgi aktaranları biraz daha özenli dinleme iyi.
Devletiniz gerekli araçlara ne kadar sahip ya da değil bilemem. Bilgi en önemli araçtır. Buna sahip olunamıyor oldukça bölüşümlü bir araç. Bilgi satılmıyor ya da satın alınarakta alınmıyor ve hazır bilgiyi almayan işlemeyenlerden sözediyoruz. Tarihi yanlış bir bilgi tabanı sizi oldukça ilginç bir tarih düzleminde tutmaya devam edecek ve ders alacaksınız. Yapısı gereği bazı şeyler anlatılmıyor düşe kalka öğrenme insanlığın kaderidir.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
@"ictenlik", peki hocam muhtemelen siz bu eserleri ve bu tarihi bilgileri özümsediniz diye anlıyorum ben, burada bana cevap vermek suretiyle beni ve felsefe net üyelerini aydınlatsanız hem de bilgi de topluma yayılmış olur, bunda ne zarar olabilir ki, sonuçta herkes o kitapları okuyup da bir fikir bir bilgi sentezi çıkaramayabilir, ben sizin bu yetkinlikte olduğunuzu düşünerek konunun soru cevap şeklinde gitmesini ve bizi aydınlatmanızı istesem, bilgi paylaşıldıkca artar ve anlam kazanır derler.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
@"ictenlik", peki hocam muhtemelen siz bu eserleri ve bu tarihi bilgileri özümsediniz diye anlıyorum ben,

Kısmen derinlemesine değil öyle bir iddiam yok

@"ictenlik", peki hocam muhtemelen siz bu eserleri ve bu tarihi bilgileri özümsediniz diye anlıyorum ben, burada bana cevap vermek suretiyle beni ve felsefe net üyelerini aydınlatsanız hem de bilgi de topluma yayılmış olur,

Durum bu kadar basit değil
Yani bu üç cümleyle özetlenebilecek bir şey değil ya kitaplar videolar uygun temel bir arşiv sunulmalı

Hem demek istenen bu değil . Devleti politik ekonomik sistemi yanlış ele alıp yorumluyorsunuz

Krallıklar derebeylikler yıkıldı ve ulus devletler kuruldu ya da insanlık olarak sosyal demokrasi denilen bir aşamadayız. Meclislerin işlevi . Yasama yürütme .. Yönetme değil...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
@"ictenlik", peki hocam muhtemelen siz bu eserleri ve bu tarihi bilgileri özümsediniz diye anlıyorum ben, burada bana cevap vermek suretiyle beni ve felsefe net üyelerini aydınlatsanız hem de bilgi de topluma yayılmış olur, bunda ne zarar olabilir ki, sonuçta herkes o kitapları okuyup da bir fikir bir bilgi sentezi çıkaramayabilir, ben sizin bu yetkinlikte olduğunuzu düşünerek konunun soru cevap şeklinde gitmesini ve bizi aydınlatmanızı istesem, bilgi paylaşıldıkca artar ve anlam kazanır derler.

Basitçe bir şeyleri anlamak istiyorsanız şuradan başlayın. Modern devletin işi yönetme değil yasa yapmak ve yasaya uyumu denetlemektir. Üçlü sac ayak. Yasama (yasa yapma) yürütme (yasanın işlemesini sağlama) yargı (yasaya uygunluk denetimi). Meclis/ler yasa yapar .Kanun koyar. Meclisin ve seçimin temel işlevi. İlgili kurumlarla birlikte örneğin cumhurbaşkanlığı/devlet başkanlığı yürütme icracısıdır. Yönetici değildir. Yani halk adına meclisçe düzenlenin yasanın icrasını sağlamakla yükümlüdür/ödevlidir yönetme diye bir kavram yoktur. Yasaya uymama halinde yargı işler. Yasamacı yürütmeci düzenle halka boğuşmaz yasayla boğuşur ya da yasayla işini düzenler ve çözer.

Yani insanları yöneten şeyin adı yasadır. Yönetme yasa üzerinden icra edilir. Meclisler halk temsilcileri aracılığıyla yasa yapmak için görevlendirlenler. Yani sen birilerini seçerken ona şunu dersin. Biz bir arada uyum içinde yaşatacak yasaları üretmek için seni görevlendiriyoruz. Hepsi bu. Başlangıç için bu basit gerçeği kavrayın özümseyin.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Devletin alıcı satıcı olduğu bir ekonomik piyasayla ilgili tanım vermek güç .. Yani devletle rekabet edebilir misin? Devlet alıcı satıcı olacaksa serbest piyasa olmazdı. Yani bir devlet gıda fiyatlarını manipüle etmek için serbest piyasayı neden manipüle ediyor? Bunun cevabı basit ama bunları sana nasıl anlatabilirim yani ipin ucunu bulamadım. Basitçe devlet serbest piyasayı ve gıda fiyatlarını manipüle etmeye kalkıyor çünkü seçim ve oy kaygısı, mevcut ekonomik konjoktür ve resmi gizleme telaşı ayrıca artan fiyatları ve enflasyonu gizleme telaşında. Tamemen oy endişesiyle ilgilidir. Mevcut seçim için ekonomik göstergeleri çarpıtıyor. Tamamen algı manipülasyonu. 60 lar da değiliz gıda fiyatlarını fasoncular stokçular şunlar bunlar şişirmiyor gıda fiyatları yüksek ve artan enflasyon var ve bu gerçek. Şu an ki durum piyasanın doğal hali ve biçimi. Yani devlet kamu gücü basitçe reel enflasyonu ölçmelidir ve işini yapmalı yani enflasyon oranında ücret gelirlerini yükseltilmesini vergileri artırmalı piyasaları düzenlemeli vs

Bu gönderi dahil iktidarla aynı refleks. Birilerine piyasada olanları göstermemeye ve çarpıtmaya uğraş. Fiyatlar ya da enflasyonun yükselmesi sorun değildir kaynağı ne olursa olsun .Gelirler de enflasyon kadar yükseltilmelidir. Yani iktidar buna çabalasaydı hiç bir sorun yoktu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sorun artan gıda fiyatı değil sorun gıda fiyatları kadar artmayan gelirler ve hiç bir iktidar hiç bir yolla bunu çarpıtamaz herkes cebini biliyor. Bu kadar basit. Ekonomiye yapılan sözde müdahale ve baskılar bindiği dalı kesmek gibi serbest piyasanın bütün reflekslerini köreltiyorsun ,bir gün gelecek süt üretecek üretici toprak ekecek çiftçi bulamayacaksınız yukarıdan aşağı kurulan bir baskı sistemi var. Yani cari enflasyonu gizlememelisin ki herkes buna ayak uydurmalı. Devlet enflasyonu gizlemeksizin tespit edip bakıp %60 enflasyon var derse ve gelirleri öyle düzenlerse süt ve sebze satan köylü de %60 zam yapar kimse ona bir şey diyemez ama diğerini alımgücü artmadığında ya da enflasyon 60 ken 30 arttığında bana sütü sebzeyi hala ucuz sat diyecek. o inek bakmam sebze yapmam diyecek. Tam bu durumdasınız. bu gönderi de onu çok güzel anlatıyor. Bu kafayla bir gün kentlerde beton yersiniz.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar