Tapınma İhtiyacı? İnsan Neden Tapınmak İster?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde secretokuyanschopenhauer tarafından oluşturulan Tapınma İhtiyacı? İnsan Neden Tapınmak İster? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,967 kez görüntülenmiş, 14 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tapınma İhtiyacı? İnsan Neden Tapınmak İster?
Konbuyu başlatan secretokuyanschopenhauer
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

secretokuyanschopenhauer

Felsefe.net
Yeni Üye
meraba arkadaşlar ben forumun yeni üyesiyim. tartışmaya açmak istediğim konu başlıkta yeterince ifade edildi aslında.

insanlar neden birşeylere tapınma ihtiyacı duyar. neden hep birşeyleri tanrılaştırma eğilimindedir.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
meraba arkadaşlar ben forumun yeni üyesiyim. tartışmaya açmak istediğim konu başlıkta yeterince ifade edildi aslında.

insanlar neden birşeylere tapınma ihtiyacı duyar. neden hep birşeyleri tanrılaştırma eğilimindedir.

Bunun nedenleri cesitlidir.

Birincisi aklin sorulan sorulara yanit verme tatminidir

Ikincisi insanoglunun kendisini kendi disi bir guce teslim etme onun yonlendirdigi bir varlik olduguna yonelik duyulan inanctir. Yani ummet olmanin minnet etmek ve biat etmek kulturudur.

Olmenin gercegini yasamda olanin yasama "doyamamasindan" kaynaklanan akilci varligini devam ettirme istemi ve ihtiyacidir

"Hic bir sey kendi kendine olamaz onu bir olduran vardir" akilciligidir.

"Bu duzen bu sekilde duzenli isleyemez, bunu bir duzenleyen vardir" akilciligidir

Kisaca insanogluna goizlem veren ve algilanan her bir fenomene insanoglunun kendi zihinsel yeti ve degerlerini ekleme ihtiyacidir.

Insanoglunun kendi varliginin farkinda olmamasidir.

"Herseyin insanoglu icin yaratilmis" olduguna inanctir.

Insanoglunun sadece varlkiginin farkina varmamak degil; ayni zamanda zihinsel niteliginin de farkina varmamaktir

Bilimin epistemolojik olan geldigi sinirda bildirdiklerinin yetersizligi ve illa bunu akilca yeterli kilma egosal duygusudur.

Sadece kendi turunun degil; birinin de varliginin farkina varmamak ve kendini sanki bir kukla gibi yasatilan verilmis bir hayati olan buna kader alin yazisi diyen v.s. akilciligidir.

Algilayamadigi bilmedigi her hangibir seyi sanki bir bilen varmis algisinin yarattigidir.

Daha bir suru neden verilebilir.

Felsefi olarak tanrinin varligi tartismasi teolojinin konusudur, konu ve tartisma bilimsel degildir. Burada her bir aklin kendi inancini kendine dogrulayarak gerceklestirmesi temelinde ve de tarihsel olarak politeizmden monoteizme gecilmistir.

Tapinma bu temelde cesitlidir, putlar pitoreskler, gokyuzundeki cisimler, anlatilan fizik otesi mitlerde gecen kahramanlar, sukretme, tesekkur etme kisaca "beni sen yarattin" temelli tapilani kutsallastirma erisilmez kilma, kulluk ve de dunya yasam temelli kolelik, boyun egme, caresiz kalma, teslim olma v.s. kisaca

KENDI KENDINE YETEMEME KENDI KENDINI TANIMAMA KENDI KENDINI KENDI ADINA BASKA BIR GUCE TESLIM ETME.

Tapınmak işi

tapınmak

Tanrıya veya ilâh olarak tanınan varlığa karşı inanış ve bağlılık anlatmak için belirli kurallara bağlı dinî hareketlerde bulunmak

Tanrıya karşı kulluk görevini yerine getirmek, ibadet etmek

Tanrıya veya ilah olarak tanınan varlığa karşı inanış ve bağlılık anlatmak için belirli kurallara bağlı dinî hareketlerde bulunmak:"Beyaz esvaplı bakireler, altın saçlı delikanlılar, kollarını çaprazlamış, diz üstü ona tapınmaktadır."- F. R. Atay

Büyük bir sevgiyle bağlanmak, aşkla sevmek

Kisaca tapinma "yuceltme, buyutme, kutsallastirma

One of the reasons why people worship is that they want to show respect to someone or something they admire. People also worship because it is a divine command, and they also want to meet the demands of justice with respect to God's redemption of humanity.

Insanların ibadet nedenlerinden biri de birinin hayran oldugu bir seye ya da birine gostermek istedigi saygidir. Bu ilahi bir komut olduğu için insanlar da ibadet eder, ve onlar da insanlığın adina adaletin istemlerini tanrinin bagisinda karsilamak istemelerindendir.

Worship is the idealization of what people revere and believe in.

Ibadet kisinin inandigi belirli bir dini inanci dogru ozveri temelinde idealize etmesidir.

Worship means to praise a holy entity or religion. It is a form of prayer that involves dedication and faith towards a particular religious belief.

İbadet kutsal bir varlik ve dine sukretmek belirli dini bir inanca yonelik iman ve bagliligi iceren bir cesit duadir/tapinmadir.

Bu tanimlardan sonra "insanlarin neden birseylere tapinma ihtiyaci duydugu" hakkinda senin de bir dusuncen ve bilgin vardir.

Adi ustunde ihtiyac, demekki akil kendisini boyle bir ihtiyaci olmadigina bilimsel bilissel ve bilgisel olarak gosterirse; ihtiyac ta ortadan kalkar.

Buna da bilissel noncognitivizm diyoruz. Tani boyle bir ihtiyacin gereksizliginin luzumsuzlugunun anlamsizliginin nedeninin nasilinin bilincli olarfak kavranmasi idrak edilmesi ve algilanmasi

ls2

Kahin
Onursal Üye
ölümlüyüz ve güçsüzsüz. başka ne sebebi olacak. daha uzun yazardım ama başlığı açış şeklini beğenmedim. tapınmada doğru kelime değil. belli ekollerin /doktrinlerin kelimesi bu. başlığını berbat yapan kelimede bu.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi

Zekanın, sonsuz zekanın içinde oluşmuş olan bi deneyim çeşitliliği;

Böyle gördüğümü mü sanıyorsunuz? Ben sanmıyorum?
Ben barışamadım bunla, bununla; Anlak içinde buna mantıklılık ve tutarlılık, olağanlık ürettiğim, düşürdüğüm sonuçlar oldu, buldum; Ama barışamadım gerçek anlamda bununla;
Bu şey, tek bi anda anlam kazanır, Tapınılan varsa karşı tapınma, (bi ritüel olmaksızın bi saygı gösterisi-gistergesi ya da selamlanma-selamlaşma biçimi olarka) bu eylemin karşılıklı birbirine dönük yapılması; Ama bunu insan kendi anlağında yaratmış ve karşıtında bi düşünce merkezi odaklamışsa bu nasıl giderebilir? Bunun yüküyle nasıl yüzleşebilir, uzlaşabilir? Bunu bilmiyorum? Ben, çok şey düşündüm bunun üzerine, Örneğin çoklu yaşam (birden çok dünya yaşamı) deneyimi içinde ve karma anlayışı içinde düşündüm bunu, Bu durumda olası kısmen mantıklı ve sonuçlar ürettim buna ama bilemiyorum; Yani örneğin krallara-şahşara-padişahlara-din büyüklerine herkese tapınmaya varan davranışlar var, Bana sorarsanız çağda örneğin bi pop yıldızına gerçek anlamda tapınmaya-tapınca yönele enerji sunumları var, Var çünkü kendi özbenliğinden daha fazla değer ve özgelik yüklüyor ona, o özneye; Bi patrona ya da para-güç sahibine tapınca yönelen boyun eğme ve saygı gösterme-sunma var; Bu eylem değil yeryüzünden zeka içinden tüm zeka içinden silinmeliye gidiyor aklım benim;

bunun gerçek nedenini mi soruyorsunuz?
Bunun tek bir yanıtı olduğunu düşünüyorum, Gerçek dünyadışılar ile gerçek etkileşimler, İnsanlığın gizli tarihi, mitolojisi, yakılan yıkılan kentler, Dünya ötesi zeka ve teknolojilerle insan etkileşimi, geçmiş, Buna bu yeryüzünde kimse inanmıyor, NEredeyse kimse inanmıyor, Ya ben körüm ya da kimse etrafına-aklına,hücrelerine-bilinçaltına-bilinçdışına ve geçmişine bakmıyor, ama bana soruyorsanız bu açı kve ben uydurmuyorum, Bu üretilebilecek en makul-mantıklı-tutarlı sonuçlardan biri ve hatta akıl, gözlem ve benzer destekli çok güçlü bir sonuç, ve çok yüksek bir olasılık, bunu gözardı edemezsiniz, bunu düşünüyorsanız tapıncı bunu bir perspektif ve olasılık oalrak gözönünde tutmalı ve değerlendirmelisiniz;

Bir şeyleri Tanrılaştırma eğilimine gelince; İnsnaoğlu kendi yapamadıklarını yapabilenlere yapabilecek olanlara Tanrı demiştir, Bu durumda bu olağan ve doğal değil mi? Bu iki şeye yönelir belki, Birincisi bilgisizlik, ikincisi korku, Başkacada güçlü sebepleri olabilir ama en güçlü iki sebebi ve yanıtı bu olmalı; Ben kendi adıma bununla da ilgili yine insanoğlunun geçmişte dünyadışı zeka ve yaşamla karşılaşamları-etkileşimleri ve iletişimleri sebebinin yattığını düşünüyorum;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Secret okuyan demişsizniz, görmez olaydım; çok şey yazmak geldi içimden sonra daha yazmadan silmek, yazmamak, düşünmek, yeniden düşünmek;
Nedir ki o secret? ben buna karışmıyorum özür dilerim,

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İnsna nedne tapınmak ister?

Birincisi insan tapınmak ister mi? Tapınmak, istemli ve istekle yapılan bi şey mdir? durum mudur? olgu mudur?
Tapınma,Tapım; Güçlü bi varlığın gücüne boyun eğme, sunum; itaat ve korku;
Bunun bir istek olduğunu sanmıyorum;

insanlar neden birşeylere tapınma ihtiyacı duyar?
bunun bir ihtiyaç olduğunu sanmıyorum;

neden hep birşeyleri tanrılaştırma eğilimindedir?
tanrılaştırma eğilimi? böyle bir eğilim var mı bilmiyorum;

sakal

Kahin
Yeni Üye
nokta kadar menfaat için virgül gibi eğilenler..sayılamayacak kadar nimetin şükrü olarak Allah'a bir teşekkür etmek yok mu?

tapınmak ayrı şey ibadet ayrı..insanlar sevdiği mala mülke kadına erkeğe arabaya çiçeğe böceğe her şeye tapar ve taparcasına sever..tapmak bana göre tutkuyla bağlanmak..ibadet ayrı..

tapınmak tanrılaştırmak değildir..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
tapınmak öyle ruhu tırmalayan bir kelime ki,başlığa bile bakmak istemiyorum.Aciz ve mecbur olduğunu bilerek boyun eğmekle aynı yere koyamazsınız,ikiyüzlü ve hain biri tapınma işine uygun olur,nesne farketmez istersen kendine tap.İbadet kelimesi de çıkar amaçlı eyleme girer çok yerden,yapılan; bağ kurmaya çalışmak,iletişim,sorumluluklar,gönül birlikteliğine talip olmak daha uygun ve soft duruyor.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
İsmini ve varlığını/hayalini söktüğünde zihninden; orada kalan bi düşünce yumağı; o düşünce yumağı;
Herkes aynı ismi söyleyebilir ama herkes aynı düşünce merkezine/odağına/yumağına yönelmiyor;
Kişi nasıl bir Tanrı ya da yaratıcı belirledi/imgeledi;
Düşüncenin ve imgelemin belirgediği imgeye/imgelenime/düşünce merkezine yönelir bu etkinlik;
Bu saf bir varlık tasarımcısı/yaratıcısı yapıcısı ise ne ala; Ama bi güç budalası, korku çantacısı, tapınç bekleyicisi ise ne ala;
Varlığa duyulan özsevinç, özdeğer(şükran) ne güzel, ne ala; coşkunlanarak artsın o;
İnsanın kendini hayal eden bi yaratıcıyı kendinden ve tüm varlıktan koparmadan imgelemesi ve hayallemesi ile bi güç ve tapınç odağı oluşturması ile aynı şey değildir; Ve birincisi onu saflığa götürür belki de ikincisi neye bilinmez;

Sevmekin yönelim öznesi, özne olmuş düşünce merkezi; düşünce o dağı, o önemlidir; nasıl biçimlendi kişide, o neye yöneliyor; Kişi kendini kapsamayan bi özsaygıya-sevgiye yönaliyor mu? Kendini ve tüm varlığı ne kapsamlıyor, eşitliyor mu?, nasıl niceliyor onları ve diğerlerini;

Bi tapınç tanımı yapılır ki adı tapınç olmaz;
bi tutku tanımı yapılır adı tutku olmaz, tutkusuz olur o;

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
kardeşim o bir ironi yaa. ciddiye mi aldın hemen.

Ee ama başlığı açtınız, etkileşim, girdi-yorum sunmuyorsunuz? sağlamıyorsunuz?

Anladım galiba şimdi, ironiyi; Secret ya da sır olmasın bu, bilgi kapsülü ya da kapsüllenmiş, katmanlanmış bilgi olsun bunun adı; Bu olmasa her şey açık olurdu değil mi?, Giz,sır,secret gbi anlamlar kapalılık çağrıştırıyo; Gizlenmişlik, saklanmışlık değildir bilginin küpünün açılımı; Kabuğu soyulması-kırılması gerekir belki de;

Tapınç ya da tapımın tanımlanması gerekir başlığınız için; Bu ille de diz çökmek, boyun eğmek mi? Ya da sadece üstün ve eşitsiz, güçlü ya da nicel olarak senden eşitsiz ve güçlü-güçsüz görmek başka bi varlığı tapınç mı? Kendine tapınç olur mu? Bİ dışsal varlığa güç ve değer sunumu-izafe etme ne kadar tapınçtır; Fiziksel evrene ya na fizik maddeye tapınç-tapım olur mu? Tapım güç sunum mudur? Ona ya da başkaya diğere her neye ise, her neyse senden değerlilik sunum-görüm müdür? Tüm bunlar açılmalı, açılımlanmalı, Böyle görülürse ille bi din mensubu olmayan herkesinde bi çok tapıncı-fetişi olduğu görülür-bulunur; Örneğin tutku ve bağımlılık yükleme bi şeye ne kadar tapınçtır; Tapınç nedir?

secretokuyanschopenhauer

Felsefe.net
Yeni Üye
secret diye bir kitap var ve schopenhauer gibi karamsar bir filozofun bu kişisel gelişim kitabını okuması ironi olan.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tapma ve tapınma nediri? hayır hayır gerçekte nedir bir ritüelik olmanın dışında ve öte

Turgut Saka

Sorgucu Üye
Yeni Üye
tapınma insanın zaruri bir ihtiyacıdır aynı su içmek gibi. bazıları su içmeyi gereksiz görürler. içenleri ilkel gördükleri dahi olur... çünkü onlar coca cola içerler...
tabi ben burada iman etmekten bahsetmiyorum.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
tapınma-tapım ve tapıncı açıklayan şey nedir?

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar