Tanrı Ölmüş Olabilir mi?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefi Tartışmalar kategorisinde Furkan Topal tarafından oluşturulan Tanrı Ölmüş Olabilir mi? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 18,350 kez görüntülenmiş, 109 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefi Tartışmalar
Konu Başlığı Tanrı Ölmüş Olabilir mi?
Konbuyu başlatan Furkan Topal
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Arkadaşlar soru gayet açık. Tanrının etkisiz eleman olduğunu görmemek için kör olmak gerekir diye düşünüyorum. Başlangıçta tüm bu sistemi kuran tanrı, nerelerde? Saklambaç mı oynuyor, yoksa gerçekten yok oluşu gerçekleşti mi?

M

monaliza

Ziyaretçi
Arkadaşlar soru gayet açık. Tanrının etkisiz eleman olduğunu görmemek için kör olmak gerekir diye düşünüyorum. Başlangıçta tüm bu sistemi kuran tanrı, nerelerde? Saklambaç mı oynuyor, yoksa gerçekten yok oluşu gerçekleşti mi?

Böylesi derin anlamlı bir soruyu sorabilecek; kainatın tek etkili elemanı olarak sanırım cevap da aynı tek etkili eleman olarak soru sahibinden gelebilir. Ayrıca hangi tanrınızın ölümünü sorduğunuza bağlı olsa gerek. Duyduğum en saçma sorulardan biri...

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu soruyu sormadan once "olum" ne demek onu bize aciklar misin? Daha sonra Tanri nedir sence bununda cevabini alalim. Ondan sonra kafandaki Tanri ve olum kavramlari uzerine bildiklerin neticesinde bu sorunu cevaplandirmaya calisabilirim.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Ölümden kastım yok oluş. Kafamdaki tanrı kavramı ise başlangıçta herşeyi tasarlayıp, yaratıp bırakan bir varlık.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Senin tabirin ile olum yok olus ve Tanri baslangicta herseyi yaratan varlik ise sorun su sekli aliyor;

Herseyi baslangicta yaratan varlik yok mu oldu? Oyle mi?
Peki devam edelim varlik ne demek bunun da aciklamasini yapar misin? Hatta varlik ve yokluk nedir bu kavramlar sence?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Benim asıl sorum seninde dediğin gibi "Herseyi baslangicta yaratan varlik yok mu oldu?"

Varlığın tanımı.. bana göre maddesel veya etki etme gücüne sahip olan her şey varlıktır. Kola da varlıktır, elektrikte. Fakat tanrı bir varlık mıdır? Tanrı bir varlıktı. Şimdi tanrı etkisiz eleman olduğuna göre, tanrı bir yokluğa dönüşmüş oluyor. İyikide bana bu soruyu sormuşsun. Sayende daha önce kurcalamadığım bir şeyi kurcaladım. Yokluğunu çektiğimiz bir varlık olarak tanımlayabilirim belkide. Bu yüzden sorum şu şekli almaya başladı ki aynı kapıya varıyor; yokluğunu mu çekiyoruz, yoksa gerçekten yok mu?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Peki konuyu baska yere cekeyim; bahsettigin varliklarin enerjileri var midir?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Ooh.. Beynimin odaklarını açmaya devam diyorsun. Sevdim bu işi.

Varlıklar maddesel olarak varlardır, ve eklediğim gibi birde etki edenler var. Etki edenler, etki etmeyenleri kullanırlar. O halde etkisizlerinde bir enerjisi olmuş oluyor. Peki benim etkisiz eleman olarak tanımladığım tanrı bir enerji midir? İnsanlar bu etkisizi kullanabilmişler midir? Duaların kabul olması bu etkisiz elemanın işi midir? Hiç sanmıyorum.

Tanrı şu andaki konumunda enerjisiz kalıyor o halde. Ama geçmişteki konumunda, yani başlangıç aşamasında bir enerji kullanılmış, bundan şüphe duymuyorum. Ama nasıl bir enerji, ne şekilde kullanılmış bilemiyorum. Sonuç olarak tanrı benim için enerjisini kaybetmiş bir varlık.

Ama geri kalan herşeyin bir enerjisi var.

Bu yazdıklarımdan bu sonuca varıyoruz.

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Dagitma konuyu :) Simdi tum varliklarin birer enerjileri vardir. Bu enerji sadece degisime ugrar yok olmaz. O zaman sunu diyebiliriz yok olma diye birsey yok sadece degisim var degil mi?

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Enerji diye tanrıdan bahsediyoruz. Bize gülecekler be dostum. Enerjilerin yok olmadığının bir kanıtını gösterebilir misin? Her şeyin yok olma ihtimali vardır bana göre. O yüzden bu soru bu kadar abartılı.

Farzedelimki yok olmuyor, değişime uğruyor. Bir enerji gizlenebilir mi?

phi

Felsefe.net
Yeni Üye
Enerjilerin yok olmadığının bir kanıtını gösterebilir misin?

Iste simdi havanda su dovdugumu anladim. Fizik hocana sor o sana anlatsin enerjilerin yok olup olmadigini. Ayrica ben sana sorunu okudugum andan itibaren guluyorum.

Farzetmeyle olmaz bu isler.

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Farzetmeyle olmaz diyip kestirip attın sende. ona bakılırsa? Tamam fizikçinin birini durdurup sorarım. Enerjilerin yok olmadığına dair bir kaynak falan bul sende internetten.

Azadî

Üye
Yeni Üye
Tanrının yok olduğunu nasıl anlıyormuşsun ki ? Nasıl etkisiz bir eleman ?

Biraz daha açıklasana .

Azadî

Üye
Yeni Üye
Farzetmeyle olmaz diyip kestirip attın sende. ona bakılırsa? Tamam fizikçinin birini durdurup sorarım. Enerjilerin yok olmadığına dair bir kaynak falan bul sende internetten.

iyi bir fizikçi olduğum söylenir...

sana cevap vereyim : enerji yok olmaz ! dönüşüm olur !
sadece bu...google'den yazsan bile google amca sana yardımcı olur...
ya da ateistlere sor.onlar enerjinin yok olmadığını bilir...sana kanıtlarlar...ateist bir çok forum var orada okursun.enerjinin yok olduğuna dair en ufak bir bilgi getirirsen çok şey yapmış olursun...bilimi alt-üst edersin... ))

SatanicMajesty

Yeni üye
Yeni Üye
Furkan arkadaş sanırım Nietzsche nin ''Tanrı öldü'' sözünden yola çıkmış.Lakin Nietzsche nin anlatmak istediği varolan bir tanrının öldüğü değildir,zaten insanın yaratmış olduğu bir tanrı kavramının insan tarafından tekrar yok edilmesidir.Tabi üstüninsan tarafından...

Azadî

Üye
Yeni Üye
Furkan arkadaş sanırım Nietzsche nin ''Tanrı öldü'' sözünden yola çıkmış.Lakin Nietzsche nin anlatmak istediği varolan bir tanrının öldüğü değildir,zaten insanın yaratmış olduğu bir tanrı kavramının insan tarafından tekrar yok edilmesidir.Tabi üstüninsan tarafından...

evet o şekilde yola çıkmış olabilir...ama eksik bilgilerle ))

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye
Tanrının yok olduğunu nasıl anlıyormuşsun ki ? Nasıl etkisiz bir eleman ?

Biraz daha açıklasana .

Sen tanrının gündelik işlere etkisi olduğunu gördün mü? Ben görmedim o yüzden etkisiz eleman diyorum.

Şu fizik konusuna gelecek olursak, bilmemekten utanmıyorum. Madem enerjinin yok olmadığını söyleyen ikinci kişi çıktı. Elbette araştırırım :)

Furkan Topal

Üye
Yeni Üye

Nietzsche'nin bahsettiği tanrı ölümüyle benim bahsettiğim tanrı ölümü arasında evet fark var. Evet bu fikir Nietzsche'den geldi ama seninde söylediğin gibi ikisi farklı şeyler. Ben Nietzsche'nin kullandığı mecazi anlamı, gerçeğe çevirip sorumu yönelttim.

toz_zerresi

Üye
Yeni Üye
nietzsche :) Kafayı kırmış bir asosyal. İçkinin harap ettiği bir bünye. İsyanı var olmak sayan bir şarlatan. Enerji konusunda bakınız lütfen termodinamik kanunlarına. Bu insanların herhangi bir katkıları olmamıştır topluma. Atıp tutmaları bohemleri cesaretlendirmiştir hep. Ne bir şeyi izah etmişlerdir ne de birer önerme getirmişlerdir doğru dürüst. Yaratan yaratmaya aynen devam etmektedir. Müdahalesi durmaksızın sürmektedir. Gazzeye iradesi ile giren insandır...Allah sadece olayları irademizle istdiğimiz gibi yaratmaktadır. İradelere müdahale etmemektedir evet ancak yaratım devam etmektedir. Szi şaltere bastığınızda ampul yanar. Fizik kanunu ya da yaratım? Bastın ve kanunlar işlemeye başladı. Yakma iradesi senden yaratım yaratıcıdan. Bu kadar basit. Biz sadece mevcut olan kanunlara ve nesnelere yön veriyoruz. Kullanıyoruz yani. Başka bir numaramız yok.

ayşenur

Üye
Yeni Üye
"nietzsche :) Kafayı kırmış bir asosyal. İçkinin harap ettiği bir bünye. İsyanı var olmak sayan bir şarlatan."

tamam düşüncelerinden hoşlanmazsın, hatta nefret edersin ama bir düşünüre böyle hakaret etmek hoş değil.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar