Tanrı aklımıza kazılı mı yoksa insanlığın uydurması mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde albertinkaranfili tarafından oluşturulan Tanrı aklımıza kazılı mı yoksa insanlığın uydurması mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,411 kez görüntülenmiş, 12 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Tanrı aklımıza kazılı mı yoksa insanlığın uydurması mı?
Konbuyu başlatan albertinkaranfili
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan ls2

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Bu konuyu açmamdaki neden kendi kendime sorularım ,kimsenin inancından çıkmasını istemem ama düşünmek biraz iyi gelecek ne de olsa forumda Tanrıyı savunan çok arkadas var bunlardan biri de benim o zaman soruyorum :

İlk neden olan Tanrı neden sonsuz olsun?

Tanrı herşeyi biliyorsa değişmez mıdır?

Tanrı iyimidir kötümüdür?

Tasavvuf ile Tanrıya erişilir mi daha doğrusu mistisizm ile ?

Bugunun dinleri bizleri ne kadar doyurmakta doyum almaktayız ve aklımızı çelişiksiz aydınlatmakta?

Felsefi mistisizm ile mi Tanrıya daha kolay ulaşılır yoksa dinler ile mi yani akıl ile mi yoksa vahiy ile mi Tanrıya kolay erişilir?

Yahudi Hristiyan düşünürler varken İslam düşünürleri nerlerdeler acaba yani eskiden büyük bir medeniyet olan İslam şimdi neden düşüşte...?

Saygılarımla....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:42 ----------

Tanrı bir midir yoksa çok mu?

Tanrı insan ilişkisi nasıl olmalı yani kul mu olmalıyız itaat mi etmeliyiz yoksa ayrı bir yol çizilebilinir mi?

İnsan için Tanrıyı anlıyoruz ya Tanrı için İnsan nedir?

ls2

Kahin
Onursal Üye
ne denebilir ki. eskiden kesin var, bu kadar küçük şeyler (maddenin yapı taşları) kendiliğinden biraraya gelip nasıl herşeyi var eder derdim. (hala tanrı varlığı için en güçlü referanstır)

şimdilerde; gerek dinlerin yalan çıkması sebebi ile tanrının duygusal dayanağının çökmesi, gerek felsefi açmazlar, gerekse bilimsel gelişmelerle tabiatın ilkelerinin çözümlenmeye başlaması, tanrının veya tanrılarının insani bir tasavvurdan ibaret olduğuna doğru sürüklüyor beni..

şu zamana kadar tasavvur edemediğimiz bir yaratan/yaratıcı ihtimali ise benim düşümcemde hala yer bulmaktadır..

tanrı amerikayı korusun:p (şaka şaka)

ÜstünKişi

Ordinaryus
Yeni Üye
Bu konuyu açmamdaki neden kendi kendime sorularım ,kimsenin inancından çıkmasını istemem ama düşünmek biraz iyi gelecek ne de olsa forumda Tanrıyı savunan çok arkadas var bunlardan biri de benim o zaman soruyorum :

İlk neden olan Tanrı neden sonsuz olsun?

Tanrı herşeyi biliyorsa değişmez mıdır?

Tanrı iyimidir kötümüdür?

Tasavvuf ile Tanrıya erişilir mi daha doğrusu mistisizm ile ?

Bugunun dinleri bizleri ne kadar doyurmakta doyum almaktayız ve aklımızı çelişiksiz aydınlatmakta?

Felsefi mistisizm ile mi Tanrıya daha kolay ulaşılır yoksa dinler ile mi yani akıl ile mi yoksa vahiy ile mi Tanrıya kolay erişilir?

Yahudi Hristiyan düşünürler varken İslam düşünürleri nerlerdeler acaba yani eskiden büyük bir medeniyet olan İslam şimdi neden düşüşte...?

Saygılarımla....

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:45 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:42 ----------

Tanrı bir midir yoksa çok mu?

Tanrı insan ilişkisi nasıl olmalı yani kul mu olmalıyız itaat mi etmeliyiz yoksa ayrı bir yol çizilebilinir mi?

İnsan için Tanrıyı anlıyoruz ya Tanrı için İnsan nedir?

İlk neden, var olan her şeyin nedenidir; hiç bir şeyden herşeyi var etmek sonsuz güç sayesinde olabilir.

Her şeyi biliyorsa değişmezdir. İnsandan insana tanrı düşüncesi değişebilir.

İyi ve kötü kavramları insanın olduğu yerde var olur. Tanrı iyi veya kötü değildir.

İnsan kendi düşünceleri ile tanrıya eriştiğini düşünebilir.

Agnostik ateist olarak dinler benim için iyi kurgulanmış ve pazarlanmış hikayelerden başka bir şey değil.

Tanrıya aptal olsan da akıllı olsan da erişebilirsin, sadece düşüncelerinin buna gör şekillenmiş olması gerekli.

Yahudiler ve Hristiyanlara Müslümanlar arasındaki kültür farkının bunun sebebi olduğunu düşünüyorum.

Kişiden kişiye göre değişir.

Kişinin kendisiyle tanrı düşüncesi arasındaki bir durum, yorum yapamam.

(Varsa) Yaratıcıya göre insan: Nedenin sonucudur.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
neden bir ilk neden olsun? ilk demek nedir?

tanrının kavranması?
akıl yoluyla kavranabilir/tanıtlanabilir diyen var ya da zihni ve zihindekileri elimine etmek yoluyla kavranır diyen var
ama gerçekleri referans alın ve objektivite peşine düşün

islam düşünürleri?
bu dediğim genel olarak böyle bakın burada ve bir çok yerdeki 5 yıllık net gözlem. bir kişi için değil.

düşünen herkesi burda ya da başka yerde kendiniz karalamakla ve kovmakla ya da karşı çıkıp tüketmekle içte barındırmamakla meşgulsünüz ya da meşgul olurdunuz. işinize gelmeyen bilgi referanslayanı okumazdınız. bunu genel topluluk için söylüyorum..

genel olarak bu topluluk dahil serbest düşenebilen yazabilen nerdeyse hiç kimseyi referanslamaz. yani düşünür referanslayamaz. onu bırakın beş dakka dinlemez. düşüncesine karşı hiç bir kıymeti olmayan bir sistem ajanını bilgi diye geri karşı referans onun karşısına getirir ve çıkarır. saymaz 3 güne iç eder kovmak gitmek zorunda bırakır.
müslüman denilen elit kitle ya da onun eliti düşünebilen herkesi susturmak kovmak ve karşı çıkmakla o kadar meşgul olur ki görmüyor musunuz?
hatta bu ona yüklenmiş bir ödev gibi. kaldı ki onun işi ve sorumluluğu gibi.

bugün yukarıda sayılan düşünür denen insanlar yaşamış olsa onları bugünlerde onları değersizleştirmek-itibarsızlaştırmak, karşısına yanlış isimleri referanslamak , hatta karalamak ve onların ve düşüncelerinin toplumda genel sayılmaması sağlamak buralarda yazan ve baş müslüman ya da müslüman elit adı alanların işi olacaktı. ve ne yazık ki öyle

düşünen biri aranıza gelip pek takılamaz .size laf anlatamaz
ya da onu dinlemezsiniz. subjektif değer uyuşmazlığından derdini anlatamaz. işinize geleni dinlersiniz. o yüzden buraya düşünür denen uğrayamaz muhtemelen. toplumda varsa da siz bulamazsınız. daha önce müslüman denilenlerce üstü çizilmiştir onu tanımamanız ve anlamamanız için aleyhine tüm dezenformasyon ve karalamalar yapılmıştır.

genel olarakta ya da buradaki kitle ya da islam kitlesi denilen düşünen birini dinlemeyecektir/paylaşmaz. buna programlı çünkü. bu kitle daha çok biri düşünüyorsa ve düşünebiliyorsa alaşağı etmek , itibarsızlaştırmak, onunla savaşmak çatışmak ve karalamakla meşgul olur. genel kanı bu.

örneğin bu site kendine müslüman diyen bilgi ve felsefe hakkında sınırlı görüşü olan sözde elit bir takım küçük müslüman grupça ele geçirildiği ya da korunup savunulduğu için buraya özgün felsefe ve özgür serbest bilgi ilgilisi yani düşünür denen çapta insan pek uğrayamaz fikri var bura için. uğrasa da gerçeklere temas ettiği ve küresel yalanlara ve çarklara dil uzattığı anda sistem jandarmalığına soyunmuş üyelerce iççatışmaya ya da kovulmaya ya da kendi karartılmaya ve çarpıtılmaya çekilmeye çalışılır.. muhtemelen ilgili üye yoksa hemen çağrılır bulunur ya da peydah olur. bu yine muhtemelen burdaki üyeler aracılığıyla yapılır...

hocam cam fanustasınız siz henüz
bilgi referanslayan birini bir müslamanın 5 dakka çatışmadan dinleyebildiğini ya da karşı durmak ve kendini savunmak yerine anlamak için okuğunu gören duyan var mı? olmuş mu?
islam denilen ya da öyle temsil edilen ya da onunla birlikte monoteist jandarmalık bugün bir kere kendi bilgi ve bilgiliyi karartma referansı gibi .. burada jandarma eğitim kampına doğru gidiyor...

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
bilgi referanslayan birini bir müslamanın 5 dakka çatışmadan dinleyebildiğini ya da karşı durmak ve kendini savunmak yerine anlamak için okuğunu gören duyan var mı? olmuş mu?
islam denen ve islam olarak temsil edilen bugün bir kere kendi bilgi ve bilgiliyi karartma referansı gibi ..

doğrudur. Mavimor siteyi satarken bile inançlı birine satmak istemiş belli ki. ancak site yönetimi karşı görüşleri kuvvetle susturma politikasıda uygulamıyor.(aşırı derecede yani) ayrıca sitenin tamamen tanrı ,din veya islam karşıtları ile dolmasıda iyi birşey değil bana göre..

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
doğrudur. Mavimor siteyi satarken bile inançlı birine satmak istemiş belli ki. ancak site yönetimi karşı görüşleri kuvvetle susturma politikasıda uygulamıyor.(aşırı derecede yani) ayrıca sitenin tamamen tanrı ,din veya islam karşıtları ile dolmasıda iyi birşey değil bana göre..

felsefenin eli kolu, dili bağlı sonuçta her yönden ne farkeder
monoteizm denilenle ya da islam denilenle felsefe yanyana yürüyor mu?
islam denilen otoriter teslimiyetçilik ya da yahudiliğin birebir alt kolu ve gölgesi gibi bu yazılabiliyor mu?
yazsan ne olur?
etkisi var mı?
yani yazdın diyelim duyulabiliyor mu? araştırmacı bir kulağa gidiyor mu?
kulaklar tıkalı. gözler ve vicdanlarda öyle..

seçkin azınlıpa oynayan atlar tepişiyor..
o halde felsefenin ve bilginin eli dili bağlı.somut..
ben genç olsam biri kulağıma bir şey çalsa kaçırsa bir kımıldanır araştırırdım. hemen altını üstünü didik ederdim...

o değil dediğim sadece bir kaç aydır face gruplarındaydım
ben iyiniyetliydim ama bu tamamen bir körlük ve kararma/karartma
gerçi müslüman denemez sadece diğerleri de genel olarak aynı körlükteler ama ne diyelim.
dezenformasyon ve kara bilgi yığını kaldırılabilir bir örtü değil gibi artık çıkmaz deneyimliyorum
ya da insanların zihnine kurulan engeller farketmez
başkalarının kaderi hakkında kendilerinden fazla sorumluluk yüklenecek değilim ya da başklarının özgürlüğü için didinecek
bu son 5-6 yıldır kendimce yollar aradım.kendimce kaynaşmalar
tatlı dil felan .bunların bir şeyi yuvasından çıkardığı yok.
gerçekler tokat gibi bildirilmeli. duymayana selam edip geç.

bir avuç çil yavrusu gibi
hiç bu kadar umutsuz ya da karamsar olmamıştım..

susturma herkese her yönden geliyor
gelmeseydi ve olmasaydı burda bir kaç doğru düzgün yazar olurdu
ya da susturmama olsun ne farkeder
ötekileştirme ve ayrımcılık var demektir
yine burda bir kaç doğru düzgün yazar ve çeşitleme olurdu
her telden olurdu.alt kamp gibi işte....
aynı şeyi bıkmadan usanmadan tekrarlayabilen seçkin elit yazarlar üretme çabasının devamı
herkes çatışma için eğitiliyor gibi
ve çatışma ve çatıştırma ve taraflaşmaya uyumlaştırma kampları var gibi
öyle gibi her yer
çatışmanın dibi kazılıp derinleştiriliyor
bilgiyle kimsenin işi yok. herkes çıkar topluyor ve biriktiriyor
bilgiyi toplayan da kendi çıkarına ilerdeki savunmacılığına ya da kale bekçiliğine hizmet için
kimlik seçiliyor taraf seçiliyor tuhaf işler var
kapkara her yer
seçkin bir azınlık hazırlanıyor sadece sanırım_dili pelesenk
hiç bu kadar karamsar olmamıştım

kendi kaderini umursamayanların kaderini umursamayacağım artık
rahat ve ev hayvanımsı satılık bir yaşama tapan tuhaf bir toplum gelişiyor..
ya da azınlık elitlerin yer değiştirme çabası.bundan bans ne... bunlardan bana ne....

tanrı yazıyor ben bilgi referanslayamıyorum güzel kardeşim.
bir çok kişi de referanslayamıyor
hem referanslasa ne olur.
gelip ad derinleştirecek, topluma uyum kazanacak felan, ikili oynayacak
ateist mateist bir çok sınır çizgisi var onlar nasıl aşılacak...
monoteizme karşı bilgi referanslayamayan ve referanslanamayan felsefe sitesi mi olur?
ne hale geleceğini hep birlikte göreceğiz..

arkadaş düşünür diyor. sitenin ilk yıllarına ve tabanına bir göz atsın
ve kurulan gelişen sönen çöken tüm forumların ilk tabanlarına ve geçmiş yıllarına
düşünebilen herkes ötekileştirilmekle ve bilmem neyleştirilmekle ya da tabansız çatıştırılmakla ve
ileri giden bu dünya da cehennemle ....

vaad edilmiş şeyler var ben anlıyorum.herkes vaadedilmişini yaşasın bakalım görelim...

Tanrı denilen sorunu eski Yunan çözmemiş mi? var yoktan gelemez ve yaratılamaz yokedilemez.felsefenin ilk yakın tabanı bu değil mi? bu akıl ışığında iyi gözlenirse yanıt ya da yakın tanıt değil mi?
vıdı vıdı sadece ve her yer kirletme dolu. üç mantık argümanı üst üste kurulup sonucu gözlenmiyor. ben kendi adıma bıktım yazmaya da usandım

felsefe başlığı altında monoteizm piramidine ordan seçkin azınlığa ve elite nereye tırmanılıyorsa tırmanılsın. ne tür bir yaşam satın alınacak
felsefe bari adını yoketsin din ve teoloji forumu olacaksa.....
teoloji.net olmalı buranın adı....hatta teoloji akademisi
bir folozof buraya niye girmeye uğraşsın
teologlar tarafından umursanmamak için mi?

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
felsefenin eli kolu, dili bağlı sonuçta her yönden ne farkeder
monoteizm denilenle ya da islam denilenle felsefe yanyana yürüyor mu?
islam denilen otoriter teslimiyetçilik ya da yahudiliğin birebir alt kolu ve gölgesi gibi bu yazılabiliyor mu?
yazsan ne olur?
etkisi var mı?
yani yazdın diyelim duyulabiliyor mu? araştırmacı bir kulağa gidiyor mu?
kulaklar tıkalı. gözler ve vicdanlarda öyle..

yıllara göre okur yazarlık oranları; (netten buldum)

1927'de yüzde 11
1935'de yüzde 20,4'
1950'de yüzde 33,6
1960'ta yüzde 39.5'
2008 yılında ise yüzde 85.71'e ulaştı.

toplumumuz; din toplumu sınıfında sosyolojiye göre.
din: sosyolojiye göre aileden sonraki en büyük toplumsal kurum.

avrupalıların dinden arınıp sekülerleşme süreci ortada ,asırlar gerek.

dostum ; din elbette mağlup olacak ve silinecektir veya inanç özelliğini yitirip kültürel boyutta kalacaktır. ama zaman gerek işte..

**

bu sitede agresif biçimde islam karşıtlığı yapanlar uzaklaştırılıyor haklısın,ama mutaassıp bir tavırda yok en azından..

albertinkaranfili

Felsefe.net
Yeni Üye
Benim konuyu açma nedenim İslam tartışması başlatmak değil Tanrıya akıl yoluyla ulaşılabilinir mi decart ın dediği gibi mesela buydu konu raydan çıkmış şimdi bu kadar inanan yanılıyor mu yani...

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Benim konuyu açma nedenim İslam tartışması başlatmak değil Tanrıya akıl yoluyla ulaşılabilinir mi decart ın dediği gibi mesela buydu konu raydan çıkmış şimdi bu kadar inanan yanılıyor mu yani...

siz kusura bakmayın. benim ki kişisel bir yorgunluk
Örneğin Parmenides'e göre varlığın yaratılmamış olduğunu gösteren tanıtlar düşünce ve akıl yoluyla kavranabilir diyebilirdik
ama Parmenides'e demeye gerek yok.
buradaki çelişki açılabilir boyutta değil... kendinize güvenip düşünmelisiniz sadece.
akla ve vicdana güvenmeli
bunların kavranmayacağına dair oluşturulmuş algılar teolojik sis ve küflerdir.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:39 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 12:28 ----------

yıllara göre okur yazarlık oranları; (netten buldum)

1927'de yüzde 11
1935'de yüzde 20,4'
1950'de yüzde 33,6
1960'ta yüzde 39.5'
2008 yılında ise yüzde 85.71'e ulaştı.

toplumumuz; din toplumu sınıfında sosyolojiye göre.
din: sosyolojiye göre aileden sonraki en büyük toplumsal kurum.

avrupalıların dinden arınıp sekülerleşme süreci ortada ,asırlar gerek.

dostum ; din elbette mağlup olacak ve silinecektir veya inanç özelliğini yitirip kültürel boyutta kalacaktır. ama zaman gerek işte..

bu sitede agresif biçimde islam karşıtlığı yapanlar uzaklaştırılıyor haklısın,ama mutaassıp bir tavırda yok en azından..

keşke öyle olsa ya da o kadar basit olsa
umutlu musun?
face'ten izlediğim bir dünya var şimdi ..çöken bir kara bulut ve sis var. sonunu gözlüyoruz-bilmiyoruz
tüm parçaları toplayıp bir araya getirdiğimizde bazı anomaliler var...

İsrail'in ihrac ettiği bir monoteizm mi? ya da Akhenaton'un, kimin hangisinin

hem din mağlup olduğunda ya da sizde edildiğinde yerine verilenler de pek hoş ve içaçıcı değil
diğer siyasi uyuşma sözde bilimsel bilgi ve diğer şeyler, bunlar çoktan iyice pazarlanmış oluyor...

öte taraftan hayatın bir anlamı yok yani sonucu yok. bakalım bekleyip göreceğiz.
ölümsever olduk ne diyelim

tam olarak sitenin uzaklatırmasını da tartışmadım ben. kim nerde doğruları söylerse söylesin az çok tepki alır..

bir aşamalı sindirme/sinme-susma suskun kalma ve sessizliğin ya da geç kalınmışlığın bedelleri ya da çöküşü ödeniyor gibi..

burda dolaşan şey felsefe değil. felsefenin ruhu değil... ya da onun gölgesi...

ls2

Kahin
Onursal Üye
keşke öyle olsa ya da o kadar basit olsa
umutlu musun?
face'ten izlediğim bir dünya var şimdi ..çöken bir kara bulut ve sis var. sonunu gözlüyoruz-bilmiyoruz
tüm parçaları toplayıp bir araya getirdiğimizde bazı anomaliler var...

İsrail'in ihrac ettiği bir monoteizm mi? ya da Akhenaton'un, kimin hangisinin

hem din mağlup olduğunda ya da sizde edildiğinde yerine verilenler de pek hoş ve içaçıcı değil
diğer siyasi uyuşma sözde bilimsel bilgi ve diğer şeyler, bunlar çoktan iyice pazarlanmış oluyor...

öte taraftan hayatın bir anlamı yok yani sonucu yok. bakalım bekleyip göreceğiz.
ölümsever olduk ne diyelim

tam olarak sitenin uzaklatırmasını da tartışmadım ben. kim nerde doğruları söylerse söylesin az çok tepki alır..

bir aşamalı sindirme/sinme-susma suskun kalma ve sessizliğin ya da geç kalınmışlığın bedelleri ya da çöküşü ödeniyor gibi..

burda dolaşan şey felsefe değil. felsefenin ruhu değil... ya da onun gölgesi...

elbette o kadar basit değil. ancak bir kesit sundum. başka bir kesit daha sunayım; 2300 yıllık bilinen türk tarihinde monarşiden başka bir şey yok,(Atatürk hariç) 1000 yıllık dinimiz islamda yöneticiye itaat ve biat dolu.. eklendimi hakanların üstüne birde vahiy gönderen bir tanrı, bu tanrı göktanrı gibide değil hayatın her alanına dair buyrukları var...açık buyruklar..

ve kendimize dönelim.. nedir bu başkalarını ve toplumu düzenleme itkimiz.. hastalık gibi..saçma olduğu açık ama bırakamıyoruz işte..

ls2

Kahin
Onursal Üye
Tarihe baktığımızda bizim hep yol gösteren büyüklerimiz,atalarımız,bir bilenimiz olmuş Sanalmanik.. sonrada islam gelmiş gökten doğrularımız,hukukumuz,hakikatımız inmiş...biz böyle bir halkız..bizim filozoflarımız yok..bize düşünmek tavsiye edilmemiş..

töre bilir,ata bilir,tanrı bilir..bi Atatürk çıkmış ve sizde bilin demiş,halkı eğitmeye çalışmış,avrupalıların yaptığını doğru bulmuş ve bize sizde o hedefte ilerleyin demiş..(atacılık veya töremiz iyi değildir,demokrasi,bireysellik ve özgürlükler iyidir anlamı çıkmasın bu yazdıklarımdan, bu bambaşka bir tartışma konusu)

ama olmuyor işte yıl 2018 siyasi iktidarın yapısı belli..

olmamasını normal buluyorum. ama 2300 yılda bir tane Atatürkle şu halimiz bile başarı, bugun ben bu satırları yazabiliyorsam işte o büyük adamın sayesindedir. minnetle anıyorum Atatürk'ü..

ancak dediğim gibi çağ artık bilgi çağıdır ve dünya küreselleşmiştir..dininde dincilerinde mağlubiyeti kaçınılmazdır.. islamın akıl,mantık ve bilgi dini olduğunu iddia ederek zaten çok yanlış tercih yaptılar, dini- imanı manevi alana taşımalıydılar (fideizm ile savunmalıydılar) bu yıkılışlarını hızlandıracaktır, ayrıca dediğim gibi batılılar bu yolu açmıştır bizde onlarınki kadar uzun sürmez bu değişim..

not: diğer mesajı iş yerinde yazmıştım, biraz açayım dedim.

Son düzenleme:

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
ayrıca nedir bu toplumu düzenleme itkisi sorusunun gerçekten yanıtları var ancak buna gerek var mı?

aynı çemberdeyiz yanyana ve bunun binlerce cevabı var ancak ben markajdayım ve benim hareket özgürlüğüm ve gol atmam kısıtlanıyor mu demeliyim
deneyimi harab ediyor kısaca ve özetle
ekonomik bireysel tüm özgürlükler
toplumsal baskı ...çılgınlık ve kaos.. bunları deneyimliyoruz
hem aile kurumsalı ile bu bin kat daha zor

şimdi lys ve imamhatip sorunu var örneğin
okul tacizleri var
kendini umursamayabilirsin. insanın başka bir varlığa karşı, örneğin kendi çocuğuna karşı sorumluluk duyması. bu büyük bir sorun ve ivmelendirici. bunun edim gücü ve enerjisi de pahabiçilemez ancak insanı kıstırıyor diyebiliyorum.

çocuğunu böyle bir topluma ve topluluğa emanet etmek istemezsin-bu gün yoksa ve bir gün olursa anlarsın sen de ne dediğimi...
her yandan her yönden köşeye sıkıştık bunu açamıyoruz... duyumsanmalı....

ls2

Kahin
Onursal Üye
ayrıca nedir bu toplumu düzenleme itkisi sorusunun gerçekten yanıtları var ancak buna gerek var mı?

aynı çemberdeyiz yanyana ve bunun binlerce cevabı var ancak ben markajdayım ve benim hareket özgürlüğüm ve gol atmam kısıtlanıyor mu demeliyim
deneyimi harab ediyor kısaca ve özetle
ekonomik bireysel tüm özgürlükler
toplumsal baskı ...çılgınlık ve kaos.. bunları deneyimliyoruz
hem aile kurumsalı ile bu bin kat daha zor

şimdi lys ve imamhatip sorunu var örneğin
okul tacizleri var
kendini umursamayabilirsin. insanın başka bir varlığa karşı, örneğin kendi çocuğuna karşı sorumluluk duyması. bu büyük bir sorun ve ivmelendirici. bunun edim gücü ve enerjisi de pahabiçilemez ancak insanı kıstırıyor diyebiliyorum.

çocuğunu böyle bir topluma ve topluluğa emanet etmek istemezsin-bu gün yoksa ve bir gün olursa anlarsın sen de ne dediğimi...
her yandan her yönden köşeye sıkıştık bunu açamıyoruz... duyumsanmalı....

dostum seni anlıyorum. bende sosyal meseleleri takıyorum,aynı itki bendede var. ama diğer yandanda saçma buluyorum işte.

Bağnazları oldum olası sevmezdim ama İslamın insan uydurması olduğunu kavradıktan sonra öfkem artış gösterdi normal olarak. yok bu bağnazlar gerçekten imanda etmiş değiller. lem işte senin inandığın Allah bizi cehennemde cayır cayır yakacak işte, hemde sonsuza dek,biraz sabret , o güsel günleri göreceksin , cehennemde bizi seyredeceksin içinin yağları eriyecek işte bağnaz and yobazz :) ne diye bize bu dünyada saldırıyorsun, anlamıyorum ki, yoksa Allahın vadettiğine, kesin hükmüne inanmıyor musun?

ben yolu buldum dostum. ben Göktanrıya inanıyorum diyorum. Göktanrıdan başka yaratıcı yoktur ve hamd sadece onadır diyorum. Göktanrı müslümanlarla tartışmayın onların hesabını ben göreceğim diyor diyorum. ve benzer argümanlarını Göktanrı adıyla kendilerine yöneltiyorum. benim Tanrıma hakaret edemezsin diyorum,sizi kızıl tamu paklar diyorum..

Ha gerçekten dinini bilen insanlarla tartışırken zaten sorun olmuyor hatta sohbette güzel oluyor..

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar