Swentas X V1-V2-V3-V4-V5-V6-V7-V8-V9 Drone Projesi..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Köşe Yazıları kategorisinde elbisss tarafından oluşturulan Swentas X V1-V2-V3-V4-V5-V6-V7-V8-V9 Drone Projesi.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,151 kez görüntülenmiş, 13 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Köşe Yazıları
Konu Başlığı Swentas X V1-V2-V3-V4-V5-V6-V7-V8-V9 Drone Projesi..
Konbuyu başlatan elbisss
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan elbisss

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
1591403980136.jpeg

Uzun zamandır konular açıyor ama projelere yer vermıyordum bugun gece yarısı saat 3 herkes uyurken ben bıraz bırseyler paylaşayım ıstedım...Aslında bana göre mukemmel bır proje degıl ama harıka bır fıkır oluşturma adına devamında düşünceyi yapısallaştırıp çeşitlendirme adına oldukça katmanlı bir proje olabileceğini düşündüm...ve paylaşmak istedim...

Swentas X aslında alanında ilk ve yapısallığında tek bir proje genelde dronelar ıle ılgılı şarjz sorunlarımız oluyor bende bu şarjz sorunlarını gıdermek ve droneları daha fazla havada tutmak ıstedım bu konuda nasıl bır proje gelıştırebılırım dıyerekten 30 dakıkalık bır proje çızım ıle bu surece farklı bır hava ve ambıans katmak ıstedım...

Projelerımın olup olmamasından zıyade ben daha çok farklı dusuncelerle sızlere farklı fıkırler oluştursun dıye projelerımı çeşıtlendırıyorum ve bu yönde paylaşımlarımı bugune kadar yaptım bugunden sonrada böyle olacak insallah....

Swentas X dıye projemı ısımlendırırken aslında yapısallık ve orneklık bakımından ayrıcalıklı olmasını ıstedım ne kadar basarabıldım bılemıyorum ama denemeyı ve uretmeyı cok seven bırıyım dıyebılırım...

Neyse çok yazıları uzatmak ıstemıyorum Proje oncesı sadece ufak bır on gırış yazmak ıstedım..

SWENTAS X VERSİYON 1 PROJESİ...

Dronejpg.jpg

1 numara Dınamo
2 numara KABLO
3 numara Sarjz bataryası..
4 numara ıstenılırse mını guneş enerjı panelı olabılır...(gorselde gostermedım..)
5 Buyuk kameraya aldanmayın sadece görseldir.

Adının özel ve farklı olmasını ıstedım umarım başarabılmışımdır....Sweantas X in yapısallık ve uretkenlık açısından dusuncelere zengınlık katacağı kanaatındeyım...

Yukarıdakı resımde Drone nun ıc yapısını görmektesınız bu drone dan enerjı elde etmek devamında ıse elde ettıgım enerjıyı depolamak ve devamında depolanan enerjıyı var olan dorone nın bataryasına aktararak havadaykenden azalan enerjıyı şarjz ederek elde etmeyı dusundum...

Devreyı anlatmam gerekırse....
Drone pervanesı donerken pervane ıcerısınden tam gobek kısımdan ıcerıden bır mıl geçecek bu mıl pervane döndükçe hareket edecek devamında hareket eden mil yeşil silindirin iç kısmında ki göbeği çarklar vasıtasıyla döndürecek(Görselde göstermedim sadece hayalimi zihninizde canlandırın istiyorum) ve dönen bu yeşil silindir surtunme ıle enerjı elde eden dınamoyu hareket ettırecek dınamo dondukçe kendı bataryasını şarjz edecek şarz edılen batarya ya sıstemde anahtar koyarak drone bellı enerjıye dusunce anahtar devreye gırecek ve drone bataryasını şarjz etmeye başlayacak ve bu surec bıze dronelarımızı daha fazla havada tutmamızı vesıle kılacak...nı

Aslında havadayken hıcbır gereksınıme ıhtıyaç duymadan havada sıstem çarkı vasıtası ıle dronelarımızı şarjz etmıs olacağız bu sıstem çeşitlenebilir ve daha guzel fıkre donuşturulebılınır ben sadece dusunce çeşıtlılıgı ve zengınlıgı olsun ıstıyorum..

Gorsel çızımde sızlere drone uzerınde mını gunes enerjı bataryasını sunmadım ama dronelara mını guneş enerjısı bataryasıda ekleyebılırsınız böylelıkle guneşlı havalarda dronelara ekstra enerjı takvıyesıde yapmış oluruz kanaatındeyım...

Dronelarda sıstemsel bazı degısıklıkler gerekıyor buda guclu motor ve guclu batarya ozellığı devamında daha dınamık pervane bu unsurlar oldugunda sıstemın daha elverışlı olması ıcten bıle degıl...

Devamında dınamoların farklı varyasyon cesıtlerı var ben sadece surtunme dınamosu ıle yola cıkmak ıstedım...Gorsel resım Drone nun ıc yapısı ıle ılgılı drone nu kapadıgınızda sıstemsel farklılık drone dısından gozukmeyecek sısteme yenı eklenenler ıcın ayrı slotlar akabınde yuvalar olacak bunlarda sıstemı daha elverışlı kılacak....

Aslına bakarsanız ben droneları havada şarjz etmek ıstıyorum ve dronelardan havadayken daha fazla yararlanmak ıstıyorum eger bır sıstem gelışecekse bu sıstem havada şarjz edılebılır cınsten olması gerektıgıdır..

Sıstemdekı gorsele baktıgınızda aklınızda az bucuk bırseyler canlanmıştır dıye umut edıyorum o yuzden çok fazla yazıp uzerınde durmak ıstemıyorum ama bu sıstem yada bundan daha ıyı bır sıstem dusunursenız mutlaka su aklınıza gelsın havada şarj edebılme dıye bu aklınızda olursa fıkırlerı daha fazla çeşitlendirebiliriz diye düşünmekteyim benim sunduğum sadece ön çeşitlenme olsun diyelim...

Bu sısteme guzel bır entegre yapabılırsenız bu sıstemı gelecek ıcın çeşitlendirebilir ve belkide İHA ve SİHA ları havada şarj etme ımkanınız bıle olabılır dıye dusunuyorum Gelecek ÇAĞ Robotıc Çağ ile çeşitleneceği için şarjzıda ınsan gereksınımı olmadan çok az sureç ıle ılerletmek gerekir diye düşünmekteyim...

Görselde sunduğum dinamoyu dronelar için Mini dinamo diye üretebilirsiniz böylelikle sistemsel ağırlığı azaltmış olur devamında dengeyi daha etkın sağlamış oluruz diye düşünmekteyim..

Sistemi yada Projeyi yazılarla anlatmak gerçekten de çok zor ama anlatmak ıstedıklerımı az buçuk hayal edıp anlayabılırsenız benım demek ıstedıklerımı daha yakın anlayabılırsınız dıye dusünmekteyim...

Yakında olsam sistemi karşımdakine parçasına kadar iyi bir sunum ıle anlatabılırım ama herkesin yakınında olamadığım ıcın yazılarla ancak bu şekılde anlatmayı başarabıldım dıyebılırım çünkü hayali anlatmak yazılarla gerçekten de zor..

O yuzden gorsel resım az çok kendını anlatmıştır diye umut ediyorum...

Hayırlı Geceler Dilerim..

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Birazdan Swentas X in Versiyon 2 sini paylaşacağım sizler ılkını okurken ben ıkıncı versıyonu yazmak ıstıyorum....

Öyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 2 MODELİ.

Drone V2.jpg

Sweantas X in V2 i modelini sizlere anlatmak istiyorum bir önceki V1 modelde Dinamolar yanda ve pervane uzerındeki lastık uzerınde donuyordu sonrasında yedek bataryayı şarj edıyor devamında bu yedek batarya şarjı azalan drone un bataryasını şarj edıp drone uzun sureler havada tutuyordu...

V2 Modelde bazı sistematık değişimler yaptık ve görsel üzerinde de şematik çizim yaptım devamında da görselde de belli değişiklikler olduğunu farkedeceksiniz...

Öncelikle dinamonun saglıklı çalışması ve drone da yer açması ıcın dınomaları yeşil silindirin içerisine aldım bu dinamolar mini dinamolardır...devamında pervanenın donen kısmının ortasından mıl duzeneğı oluşturdum bu duzenek pervane dondukçe aşagıda bulunan çarklı sılındır kap ı dondurecek bu donen sılındır kap ın ıçı ıse lastık ıle kaplı olacak ..

Lastık ıle kaplı olan ve pervane mıl vasıtasıyla çarklı bir şekilde dönen silindir kap dinamo için gerekli enerjiyi üretecek böylelikle drone havada uçarken pervanelerın dönmesiyle çark ve silindir vasıtasıyla dinamoyu çalıştıracak ve dinamo ürettiği enerjiyi kendi bataryasına toplayacak devamında drone un kendısıne aıt olan bataryasında bır enerjı azalması olunca dınamonun bataryası otomatık olarak devreye gırecek ve drone nun bataryasına enerjı yukleyecek yanı havada şarj ıslemı yapacak

Böylelıkle drone havada kendı kendını şarj etmış olacak ....şöyle bir detay vermek istiyorum dınamonun bataryası ıle drone bataryası arasında elektronık bır devre devamında mını bır yazılım beynı olacak buda bıze şöyle bır kolaylık verecek ...

Eger dronun bataryası yuzde 40 a ınerse elektronık devre sıstemı devreye sokacak devreye sokulan dınamonun bataryası droneun bataryasına şarj etmeye başlayacak böylelıkle bıze drone un havada kalması ıcın greklı şarj ışlemını havada yapma kolaylığımız olacak....

Dinamoların sıstem ıcerısınde şöyle bır ozellığıde olacak tamamıyle elektronık bır yazılımla kontrol edılen ve sıstemı ısletılen dınamolar şarj bataryası doldugudunda mekanık bır duzenek dınamoları lastık sılındırın aşagısına alacak boylelıkle gereksız yere dınamo bataryasına sarj yuklemeyeceğız bu sıstemı asansor gıbı dusunun dınamo bataryasında şarj azalırsa ve bu oran yuzde 50 belırlendıyse sıstem otomatık olarak yukarıya çıkacak asansor gıbı boylelıkle dınamo yıne eskı yerı olan plastık sılındır ıcerısıne gelecek ve böylelıkle enerjı uretmeye devam edecek hayaldekı aklımdakı olan sıstemı yazılarla anlatmak gerçekten çok guc ama gorsel resıme ılaveten Swentas V2 ye şematık bir çizim sundum...Umarım başarılı olabilmişimdir.

Buradan kazanmak istediğim elektronıksel bir duzenek ve sıstemsel bir yazılım ile asansör mantıgınıda kullanarak yedek şarj depo ile ana şarj depoyu entegre edıp bırbırlerını desteklemesi ve şarj etmesi ile birlikte havada uçan drone uzun sureler havada tutmak ve yere ınmeden drone u havada şarj etmek ıstememdır...

Yanı demek istediğim Drone lar havada kendı kendını şarj edecek olmasıdır hemde hiç bir yere ınme gereksınımı duymadan sıstemsel mantığı ne kadar iyi anlatabildim bilemem ama gerçek nihayi hedefim şarj ışlemini havada gerçekleştirebilmektir....

Bir de Swentas X in V3 modeli var bu modelide kayışlı bir şekilde düşünüyorum uygun bir zamanım olursa v3 Modelide size sunmak anlatmak isterim...nasipse inşallah....fakat düzensel sistematik elektronık ve yazılımsal konumlamaları çok farklılık göstermeyecektir.sadece sistemin işleyişini değiştiriyorum diyebilirim...V3 modelide sunmak dileğiyle diyelim....

Böyle...

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
V3 modellemesini hazırladım fakat beklenmedik durumlar ortaya çıkınca yayinlayamadim fakat uygun zamanda yayınlamayı düşünüyorum

Bu modellemeye ekstra 2 modelleme çizim daha sunmak istiyorum onlarda zihnimde hazır uygun animda nasipse sunmak istiyorum

Böylesi

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 3 MODELİ.

Drone V3.jpg

Bu modelde teleferık kayış sıstemı dusundum aslında sıstematık ve işlemsel anlamda basıt bır duzenek gıbı gozuksede çarklar arasında kı ahenklık açısından oldukça güzel diyebilirim..

V3 modelde şematık çizimde detaylar oldukça belirgin olsada ben yinede anlatmak istiyorum..

Yuva içerisine oturmuş dinamo vasıtasıyla sısteme yedek enerjı vermeyı dusundum bu dınamonun çalışması ıçın karşılıklı ıkı kol dusundum bu ıkı kolun uçlarında ıse mını tekerler oluyor bu tekerler uzerındekı kayışı teleferık sıstemı gıbı dondurerek sıstemde ışlevsellık saglıyor

Teleferık gıbı donen kayışlar dınamo ıçın gereklı ısınmayı ve enerjıyı harekete geçirirken devamında sısteme yedek enerjı yuklemeyı saglıyoruz dınamo için ayrı bir yuva yaptım bu yuva vasıtası ile dınamoyu sabıtleştırmeyı dusundum bununla birlikte dinamoyu akıllı beyin ile entegre ederek dinamonun ve teleferık sıstemının sürekli çalışmasını engellemek ıstedım..

Drone da YEDEK batarya enerjı sevıyesı yuzde 60 nın altına dustugunda dınamo uzerınde teleferık sıstemı tekerler vasıtasıyla çalışacak ve drone için gerekli enerjiyi üretmeye başlayacağız gerekli enerji üretilmeye başlanınca yedek batarya ya dinamolar enerjı uretecek yedek batarya enerjısı aynı zamanda elektronık beyın vasıtasıyla drone nun bataryasına enerjı uretecek boylelıkle drone numuz havada daha fazla kalmış olacak ekstra bır yerde enerjı takvıyesı yapmak durumunda kalmayacak...

Yedek batarya sevıyesı yuzde 100 e gelınce dınamolar ve teleferık sıstemı duracak sıstem dururken yedek batarya yuzde 41 lık enerjısını drone nun bataryasına yukleyecek azalan yedek batarya enerjısı yuzde 60 ın altında olacağı için dınamo ve teleferık sıstemı yedek bataryayı tekrar yuzde yuz e getırmek ıcın çalışacak böylelıkle drone hıçbır şekılde yere ınmeden havada kendını şarj etmış olacak böylelıkle havada drone uzun surelere kalabılme olasılığına kavuşmuş olacak..

Gecenın geç bir saatınde yazıları yazıyorum ne kadar guzel anlatabıldım bılemıyorum fakat sıstemı çizimdende dusunup hayal edersenız benı daha net anlayabılırsınız dıye dusunmekteyım...

Gelecek sıstem V4 olacak sonrasında ıse V5 olacak sıstem duzenek ve işleyişinde çok fazla oynama yapmak istemiyorum sadece sistemsel işlevlerde değişiklik yapmak istiyorum..

Benim bu projede amacım drone yere ınme gereksınımı duymadan havada kendı enerjısını uretebılmesıdır aslında V6 modellde ruzgar pervane enerjısını dusunebılırız dıyebılırım havadakı ruzgarı drone ıcın enerjıye donuşturebılırım dıye dusunuyorum havada kı ruzgarıda kazanabılırız dıye dusunuyorum yenı aklıma geldı belkı V6 model oluşturup bunu bu şekilde şekillendirebilirim diye düşünmekteyim...

Herneyswe söylediklerimden az buçuk bir şeyler hayal edebildiyseniz ne mutlu sizlere diyelim...bu projemide böyle diyelim..

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 4 MODELİ.

Drone V4.jpg1.jpg

Bu yenı projede bazı değişiklikler yaptım şematık çizime bakınca bu detayları görebileceğinizi umut edıyorum gecenın gec bır saatınde yazıları yazdıgım ıcın ve oncesınde Planlama ve metatolojı gelıştırme adlı konu başlıgını açtıgım ıçın epey yoruldum ama buna ragmen bu projeyı paylaşmak istedim yüzeysel süreçi anlatıp bugün için yazılarımı tamamlamak istiyorum...

Bu projede mini dinamoyu bir kalıp içerisine yerleştirdim şematik çizim üzerinden görüyorsunuz devamında silindir düzeneği hareketli kol vasıtasıyla oynar başlıklı yaptım bunu böyle düşündüm çünkü buradaki esas amacım çark uzerınde hareket eden silindir başlıgın yedek şarJ deposu yuzde 60 ın altına dustugunde devreye gırmesını ıstedım.....yedek şarjz deposu yuzde yuz olunca oynar çarklı hareketlı kol gerıye dogru gıdecek ve sıstemı boş yere çalıştırmayacak olmasıdır...

Sılındır duzenekte dıkkat edersenız ıkı halka var burada şunu görmenızı ıstıyorum bu ıkı halka aslında sılındır tekerlegın plastık yada lastık ıle kaplı oldugudur boylelıkle sılındır teker dondukce dınamodan ısı enerjısı elde etmış olacagız ....silindir sürekli çalışmayacak yedek enerjı deposu yuzde 60 ın altına dustugunde çalşıyor olacak burada sılındır kolu çark uzerınden ılerı gerı hareket edebılen bır sıstem duzenek uzerınden ınşaa ettım böylelıkle sıstemde bana hareket kolaylılıgı ve kabılıyetı verecek olmasıdır...

Silindir düzeneğin ileri geri harket etmesiyle birlikte tekerlek dinamoyu çalıştıracak ve bana gerekli enerjıyı verecek fakat sıstemde tam ıstedıgım hedef noktadan verım alabılmek ıcın dınamo ıle sılındır tekerlegın arasında bolme yuva gırışı yaptım boylelıkle sılındır tekerlek bu bolme blok arasında hareket edıp ıstedıgım hedef nokta olan sılındır ıle dınamo arasında etkın bag kurulmuş olacak

Esas amacım boloklar arası geçişi kolaylaştırmak devamında elektronık beyın vasıtası ve elektronık kodlamalarla bırlıkte sıstem duzeneğını etkın bır sekılde çalıştırmak oldugudur buradakı nıhayı gerçek amacım DRONE un havada yere ınmeden kendı kendıni şarj etme olanagını saglama ıstegımın olmasıdır dıyebılırım..

Sistemsel oynamalar yaparak sistemi bir çok farklı şekilde daha işlevsel ve daha pratik hatta daha etkin hale getirmek istemem nihayi hedeflerim arasında diyebilirim...

ilk projeden bu projeye kadar bır çok oynamalar yaptım onumdekı V5 versıyonu ıcınde böyle oynamalar yapacagım fakat V5 versıyonda bu sefer asansor mantıgını eklemek ıstıyorum devamında mekanık kolu ıptal etmek istiyorum devamında çarklı sıstemı ıptal edıp tamamen kalıp uzerınde ılerlemeler yapmak ıstıyorum bu kalıp uzerınde de bazı degısıklıkler ve eklemelerım olacak V5 versıyonuda farklı bır konsept uzerınde şematık duzende göstermek istiyorum nasipse inşallah diyelim...

Şematik düzende sistem kendini az çok anlatıyor diyebilirim elimden geldiğince sistemsel işlevi gecenin geç saatinde anlatmaya çalıştım ne kadar başarılı olabildim bilemem ama şunu iyi biliyorum bugün epey yoruldum :) o yüzden gelecek versiyon olan V5 de görüşmek üzere diyelim...

V6 versiyonuda düşünüyorum buda ap ayrı konsept ve tasarım dizaynında olabilir diyebilirim az buçuk hayallerımde sıstemsel duzenekte oturttum diyebilirim gelecek versiyon olan V5 te görüşmek üzere diyelim...

Böyle..

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 5 MODELİ.

Drone V5,2.jpg
Bu yeni projede bir çok detayı değiştirdim ana gövde ve omurga aynı fakat sistemsel işleyiş oldukça farklı diyebilirim....

Sistemi anlatmam gerekirse...

Sistem şematik çizimde şu şekilde ilerliyor

Gövde üzerine kurulu sabıt uzun yeşil bir kol var bu kol un yarıya kadar kısmı çark sistemi ile kurgulanmış düzlemde devamında çark sistemine baglı dinamonun arkasında gri renkli kapak var devamında dinamo yukarıya aşagıya dogru hareket edecek sekılde yurur cark sıstemıne baglı (sarı renk) sonrasında kırmızı renklı sılındırın ıcerısıne girip sistemi çalıştırıyor..

Sistem yedek batarya seviyesi yuzde 60 ın altına dustugunde calışmaya başlayacak yesıl renklı sabıt koldakı çark sıstemı gerılmeye ve çalışmaya başlayacak gerılen çark sıstemı grı renklı kapagı ılerıye dogru ıtecek bu ıtmeyle mını dınamo sarı çark sıstemı ıle ılerı dogru ıtılecek bu ıtılmeyle bırlıkte pervane sılındırı ıle dogru orantılı sureklı donen kırmızı renklı plastık hazneye dınamo gelecek böylelıkle sıstem ıcın gereklı ısı enerjısı elde etmış olacagız sıstemdekı yedek batarya yuzde yuz olunca sıstemdekı gerılme bu sefer aşagıya yonlu olacak ve sıstem yıne eskı halını alacak...

Sistemi ve mantıgı ne kadar guzel ve duzgun anlatabıldım bılemem ama şematık çizimdeki mantıga bakıp birşeyler anlayabileceğinizi umut ediyorum....Geç saatte yazdığım için ancak bu kadar anlatabilmeye çalıştım umarım başarılı olabilmişimdir...

Gelecek sefer V6 yı anlatmak istiyorum ne zamana olur bilemem sistemi daha önce V5 kurgulamıştım az önce yaklaşık 10 dk içinde şematik detayları hazırladım...Detayları çok atlamamak istedim o yüzden elimden gelenin en iyisini sunmaya çalıştım oldugu kadarıyla diyelim mantık anlaşıldıysa problem yok o zaman..

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 6 MODELİ.

Drone V6,1.jpg

Bu model V6 versiyon oluyor şematik çizimde bir çok detayı değiştirdim ana şablonda oynamalar yapmadım iskelet bütünü korudum aslında ben böyle korumak istedim eğer ana iskeleti değiştirmek isteseydim mutlaka versiyonlar arası değişimlerde büyük çaplı olacaktı sadece sınırları zorlamak ve ortaya bir çok ürün çıkartmak istedim..

Ne kadar başarılı olabiliyorum bilemiyorum fakat bildiğim bir şey var severek uğraşmış olduğum zaten hayatınızda hangi iş olursa olsun severek yapmıyorsanız bilin ki o işte çok ileride olamazsınız..

Ben burada ileride olmak için değil tam aksine hayal dünyamın farklı pencerelerini farklı bakış açılarını sizlere sunmak istedim umarım anlatımlar ve şematik çizimler hayalimde ve aklımda olan degerleri sizlere azda olsa yansıtıyorumdur...

Sistemi anlatmam gerekirse...

Sistemde şematik çizimde köklü değişimler oldugunu göreceksiniz...sistemde sarı renkte bant sıstemi ve mavı teker şeklinde de makara sistemi oluşturdum devamında sol kenarda raylı sarı renkte bir yukarı aşagı hareket eden asansörlu ray sıstemı oluşturdum buna ek ılave olarak mını dınamoya grı renkte kapak girişi oluşturdum...

Burada nıhayı hedefım drone u yere ındırmeden havada şarj edebılmek ıstememdır bunun uzerıne yogunlaştım başarılıyım degılım bılemem ama yogunlaşmamı bunun uzerıne kurguladım...

Sıstem aslında yedek bataryaya şarj etme ıle başlıyor.. sıstemdekı drone un bataryası yuzde 60 a dusunce sıstemde ki sarı bloktakı asansor sıstemı devreye gırıyor ve mını bataryayı sarı renktekı makaralı bant sıstemıne taşıyor buraya gelen mını dınamo hareket eden bantta surtunerek enerjı elde etmeye başlıyor sıstemdekı yedek batarya oranı yuzde yuz olasıya kadar sıstem çalışıyor yuzde yuz olan batarya drone bataryasını şarj ederek işlemini tamamlıyor devamında sistem döngüsel olarak böyle devam ediyor..

Sistemde fazla enerjı ıstemedığım ıcın yedek drone bataryası yuzde yuz olunca sıstemdeki sarı duvarda olan çarklı asansor sıstemı bu sefer aşağıya dogru hareket edıyor ve mını dınamoyu surtunmeden kurtarıyor böylelıkle mekanıksel ve elektronık beyınsel anlamda sıstemı kullanarak sıstemı daha ışlevsel hale getırmış oluyoruz..

Bundan sonra V7 versıyonu anlatıp konuyu kapatmak ıstıyorum....Sıstemı 7 farklı şekilde 7 değişik sistem kurgu ve hayali uzerınden tasarlayıp anlatmak istedim..

Sistemi v13 e kadar rahatlıkla zorlanmadan götürebilirim ne kadar etkendir ne kadar başarılıdır bilemem ama götürebilirim fakat ben V7 de sistemi ve projeyi tamamlamak istiyorum ki ileride zamanımı daha farklı yere daha farklı şekilde kullanabileyim...

7 farklı faktör çeşidi ile kazanmak istediğim esas temel amacım potansiyel enerjimi sizlere aktarmak istememdir çünkü ben paylaşmayı sunmayı anlatmayı hatta yazmayı çok seviyorum o yüzden de severek yapıyorum işte bu bağlamda bu heyecanımı sizlerde hissedin istiyorum çünkü ben yeni şeyler sunduğumda yada yazdığımda hemen sunacaklarım yada yazacaklarım bitsinde paylaşayım diye heyecanla bekliyorum..

Herneyse bu projeyıde böyle tamamlamak ıstedım V7 de görüşmek üzere diyelim..

Böyle.

Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 7 MODELİ.

Drone V7,1.jpg

V7 modelde bazı degısıklıklere yer verdım ozellıkle pervane altında olan kalıp ıceersınde olan dınamoları kaldırdım bunun yerıne dınamoları Drone govdesı ıcerısıne yerleştırdım bununla bırlıkte drone govdesı ıcerısıne doner bant sıstemı sarı renkte olan yerı yerleştırdım böylelıkle sıstemı yenıden sıl baştan oluşturdum aslında derledım yenıden toparladım dıyebılırım...

Sıstemı kısaca anlatmak gerekırse..

Sarı renkte olan doner bant sıstemı drone yedek batarya sevıyesı yuzde 60 ın altına dustugu zaman devreye gırecek ve doner bant sıstemının çalışması ıle bırlıkte sabıt yuva ıcerısıne montelenmış 3 adet mını dınamoyu çalıştıracak mını dınamoların çalışmasıyla bırlıkte surtunme enerjısı elde etmış olacağız..

Böylelıkle surtunme enerjısı oluşturan mını dınamo yedek batarya yuzde yuz olasıya kadar doner bant sıstemı ıle bırlıkte çalışmış olacak yedek batarya yuzde yuz olunca doner bant sıstemı çalışmasını durduracak ve sıstemı kontrollu ve kademelı şekilde aç kapa ıle çalıştırmış olacagız tum bu akışı kontrol eden yon veren ıse elektronık beyın sayesınde saglamış olacagız...

Yedek bataryanın ana bataryayı şarj etmesı bızım ıstedıgımız nıhayı hedef dıyebılırım bu sıstem akışını sagladıktan sonra sıstem ıcersınde olan DRONE yere ınmeden havada kendı kendını şarj etmış olacak aslında benımde ıstedıgım nıhayı hedef bu yönde.. sıstemin kendını havada şarj etmesı ıstedıgım sureç dıyebılırım

Aslında V7 versıyon ıle Projeyı tamamlamak ve bıtırmek ıstıyordum fakat son bır versıyon daha sunmak ıstıyorum ve bu versıyon 8 olacak bu proje ıle bırlıkte sıstemı tamamlamak ve projeyı bıtırmek ıstıyorum aslında kafamda sıstemı V13 e kadar goturmek vardı fakat daha fazla uzerınde durmak ıstemıyorum yenı farklı degısık konular ve projeler açmak ıstıyorum bu konu uzerınde çok fazla enerjı sarfettım az çok aklınızda bırşeyler canlandıysa aslında benım dılımı anladıgınızı dusunmekteyım

Bazen benım dılımı anlamak bılıyorum çok zor oluyor ama benı anlayabılmenız ıcın benım hayal dunyamı hıssetmenız gerekıyor kı ancak bu şekılde benım dılımı çözebilirsiniz diye düşünüyorum herneyse V7 de böyle olsun...

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 8 MODELİ.

Drone V8,1.jpg

Aslına bakarsanız V8 modellemesinin son olmasını umut ediyordum fakat çiftli sayıları sevmiyorum devamında projeyi çiftli sayılarda bitirmek istemiyorum o yüzden V9 modellemesinde konuyu tamamlamak istiyorum konuyu biraz daha uzattıgım için bu kusurumu bağışlamanızı istiyorum...

Bir projeyi anlatırken o projeyi 9 farklı bir şekilde ama iyi ama kötü bir şekilde yorumlayabilmenin mutlulugunu yaşamaktayım konuyu açmadan evvel aslında kafamda böyle bir proje hiç yoktu ta ki konuyu açıp birşeyler karalamaya başlayınca herşey ardı ardınca gelmeye başladı bende geldikçe sunumlamaya özen gösterdim Konu ile ilgili herhangi bir beklentim yok sadece düşünce mantıgımı gelıştırmek ve sureçlerini yaşamak bana mutluluk veriyor zaten kişilik olarak ta paylaşmayı ve yazmayı çok sevdiğim için süreçte böyle ilerliyor

V9 modeli kendi konseptı ıçerısınde farklılıklar gösteriyor sistemi ana gövdeye aldıktan sonra yapısallıgında bazı değişimler ve oynamalar oldu aslına bakarsanız ana gövdeden sonra ust govde ıcınde farklı konsept tasarımlar oldukça var bunu ben kendı bılgısayarımda gelıştıreceğım ve V13 versıyona kadar surdurecegım fakat sızler sadece V9 a kadar goreceksınız sonrakı versıyonları sızlerı daha fazla mesgul etmeme adına sunmak ıstemıyorum...Kendı hayatımı renklendırmeyı ve dusunce uretmeyı çok sevdıgım ıcın bu tarz ugrasılar neredeyse hayatımın en guzel sureclerı dıyebılırım...

Bır beklentım yok olmadı da bu zamana kadar sundugum her projede böyle oldu burada bu sıstemlerde esas kazanmak ıstedıgım drone u yere ındırmeden havada şarj etmek ıstememdır oldu olmadı ama bırşeyler sunabılıyorum ve bunun ıcın çok mutluyum..

Neyse sıstemı anlatmak ısterım...

Ana govde ıcerısıne montelenmış mını dınamolar var ve bu mını dınamolar ana bataryada kı şarj yuzde 60 a azalınca yedek batarya devreye gırecek ve ana bataryayı şarj edecek ana batarya yuzde yuz olunca bu sefer yedek batarya yuzde 60 a ınmış olacak ıste tam bu aşamada dınamolar devreye gırerek yedek bataryayı yuzde yuz yapacak ve sonrasında dınamoların çalışması duracak...Sistem bu şekılde kendını tolere ederek Drone un yere ınmeden havada kendını şarj etmesıyle drone daha fazla havada kalmış olacak...

Burada ki Mını dınamoları çalıştıran en buyuk etmen yukarı aşagı hareket eden bır pıston kol olmasıdır bu pıston kolların uclarına sılındır kendı etrafında donen lastık alaşımlı olan bır parça yerleştirmiş olmamızdır bu lastık alaşım dınamolar çalıştıgında gereklı surtunmeyı verecek böylelıkle dınamoların gereklı ısınmadan ısı enerjısı elde etmış olacağız..

Burada şöyle prensip var
O da yedek batarya yuzde 60 a dusunce yuvada sabıtleştırılmış mını dınamoların uzerıne Elektronık beyın aracılıgı ıle sıstemsel kodlama ile pıston kol aşagı ınerek gelıp yerleşecek ve sokete gırıp gereklı sabıtlemeyı yapacak...devamında pıston kolun ucundakı sılındır plastık alaşımlı parça suratle donerek dınamoları çalıştıracak ve dınamoların gereklı ısı enerjısı uretmesını saglayarak bu oluşan enerjıyı depolamış olacak...

Devamında yedek batarya yuzde yuz olunca pıston kol bu sefer otomatık olarak elektronık beyın vasıtasıyla yukarı kalkacak yukarı kalkarken başta geçmış olan soketlerden ayrılarak çıkacak böylelıkle sıstemi gereksız enerjı harcamasından kurtardıgımız gıbı gereksız bır yuklemeyede magruz bırakmamış olacağız sistemin çizim şemasına baktıgımızda gözlerimizde canlandırdığımızda ve hayal edebildiğimizde ne demek istediğimi anlayabıleceğınızı umuyorum...V8 ıde bu şekılde bıtırmış olalım Sonrasında V9 da bu konu ıle ılgılı son projede gorusmek uzere dıyelım..

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Sizler geçmiş paylaşımları incelerken bende V9 un yazılarını ve sureçlerini yazıyor olacağım sistemi V9 da bitirip konuyu izninizle tamamlamak istiyorum Süreci V13 e kadar götürebilirim fakat bu kadarının yeterlı oldugunu az çok akıllarda yeni yeni fikirlerin oluşabilceğini düşünmekteyim devamında dikkatimi farklı konulara ve projelere vermek istiyorum..

Öyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
SWENTAS X VERSİYON 9 MODELİ.
Drone V9,1.jpg

Proje çizim detayı biraz karışık gelebilir belki ama ben anlatmaya başlayınca detayları söylemeye başlayınca sanırım karışık çizim detayları daha anlaşılır bir düzeyde olacak diye tahmin ediyorum...

Bu projeye başlarken sürecin v9 a kadar gelebileceğini yada ilerleyebileceğini aslında hiç tahmin etmiyordum işte bir kaç akış ile süreci tamamlarım diye düşünüyordum fakat böyle olmadı süreci V9 a kadar ilerlettiğimde aslında çeşitlendirebilmeyi çeşitlendirirkende farklı düşünceler katabilmeyi ögrendim aslında biliyormusunuz her gün aklımda o kadar farklı düşünceler beliriyor ki dün yaptıgımı yarın begenmiyorum daha ıyısı olabilir daha güzelini başarabilirim diye düşünmeye başladığımda eklemelerim ve düşüncelerim farklılık gösterebiliyor..

Sadece bu konu için değil bir çok alanda yazdığım her yazıdan sonra yapısallıklarda farklılıklar ve düşünce değişikliğine ugruyorum sanırım farkında olmadan kendi iç dünyamda bir çok düşüncsel ve fikirsel değişikliğe ugruyorum aslında benim açımdan zenginlik ve farklılık diyebilirim...

Çoğu zaman yazmak istediğim ama zamandan ötürü yazamadığım yada paylaşamadığım o kadar çok konu ve içerik oluyor ki elimden gelenin en güzelini yinede sunmaya özen gösteriyorum ne kadar etken yazılar ve paylaşımlar sunuyorum yada sunabiliyorum bilemiyorum ama paylaşmanın ve uretmenın bende verdıgı mutlulugu ve hazı tarıf etmek oldukça zor sanırım ben böyle biriyim..

Çok önceki zamanlarda yaklaşık 4 yada 5 yıl evvelinde manyetık etkı ıle çalışan MI Porojemı farklı bır sıtede sundugumda aslında çok mutlu olmuştum ama sonralarında düşündüğümde MI dünya için uygun bir proje değildi belki ben sunmasaydım bırılerı mutlaka sunacaktı yınede sunmuştum...MI dunyada Israılde ABD de ve ÇİN de var uretım surecı ne durumda bılmıyorum ama var oldugu gelıştırılmeye çalışıldıgını bılıyorum devamında MSI yında uzayda uretıldıgını bılıyorum bunların yanında MI yı dunyadan etkısızlestırmek ıcınde ayrı bır proje taslagım var Bu sanırım dunyada yok sadece benım aklımda zıhnımde taslak olarak var onun adıda MMI dıye bu sılahların amaçları aslında Etkı alanında manyetık alan oluşturup çalışan cıhazların kapanmasını ve çalışmamasını saglamak benım yenı zıhnımde olan MMI ıse bu etkı alanı oluşturacak MI yın etkı alan daıresını bozup araçların çalışmasını daım kılmak dıyebılırım

Hanı derler ya fızıkte etkıye tepkı dıye MMI da tamamen MI yın etkısıne bır tepkı oluşturmak yanı manyetık alanı bozmak yada yanıltmak dıyebılırım MI yı hafıfe almamak gerek bu teknolojı hangı ulkede var ıse havada uçan uçağı bıle rahatlıkla dusurebılır motorlarını ve çalışan aksamlarını etkısız hale getırebılır ....şöyle dusunun çalışan cep telefonunuz var eger MI yın etkı daıresınde ıse telefonunuzun bır anda elektırıgı gıder batarya olsa bıle telefon guc keser böyle bırsey benım sundugum mukemmel bır MI degıldı uzerıne ekleyıp degıstırdım bır çok envanter oldu tıpkı bu projede yaptıgım gıbı zamanla dusunceler degısınce ılavlerınız oluyor ama bu zaman da yenı versıyon ne MI yı sundum nede yenı gelıştırdıgım MMI yı sundum ve sunmayıda dusunmuyorum sadece bılmenızı ıstedım dunyada MI ve MSI dıye projelerın oldugu ve hepsının zaman ıcerısınde kullanabılır bır duzeyde oldugunu anlatmak ıstedım..

Belkı böyle surecı soyledıkten sonra bana kızanlar olabılır ama ben dogruyu anlatmak zorundayım devamında dunyada toplu bır elektırık kesıntısı olursa sıze soyleyeceklerı ılk soz dunyada kı guneş patlamaları sonucu oluştugu olacak olmasıdır ama aklınızda MI yın olması gerektıgını ve MSI yın olmasınu gerektıgını getırın ve asla unutmayın ısterım bu yuzden bu yazıları bu konu ıcerısınde paylaşmak ıstedım...

Herneyse PORJEYI anlatmak ıstıyorum V9 Modelı..

V9 modelınde yenı ılavelerım ve degısıklıklerım mevcut bu degısıklıklerde ılk goze çarpan pervane sayısını 8 e çıkardıgım gıbı daha fazla guç almayı dusundum ...hatta daha dınamık ve daha hızlı olmasını ve enerjıden tasarruf edıp var olan agırlıklarıda dengelemek ıstedım..

Devamında V9 un yere rahatlıkla ınebılmesı ıçın ayaklar monteledım tıpkı helıkopter ayakları gıbı benım ıcın onemlı olan pervanelerın zarar gormeden drone un rahatlıkla yere ınebılmesıdır bu yuzden de drone a ılave ayaklar monteledım..

Buna ek olarak dınamoların sıstemının çalışması ıçın ıse dınamoları mavı renklı olan doner tablo uzerıne monteledım görselde monte gözükmüyor ama sizler bunu böyle görmenizi istiyorum....döner tablo dinamoları kendi etrafında döndürecek buna ılaveten yukarıya sabıt bır kol koydum ve bu kola montelı yeşil renkli silindir bobin koydum bu silindir bobinin içi plastik ile kaplı dinamoların sürtünmesi ile ortaya bir enerji çıkarmak istiyorum ve ortaya çıkan bu enerjiyide sistem içerisinde bataryayı şarz etmek için kullanmak istiyorum...

Döner tabloda şöyle bir özellik daha var kendi etrafında dönerken devamında ufak bir asansör sistemi var sarı renkte bu sistem döner tabloyu yukarı aşagı hareket ettirebiliyor ....bunun en önemli özelliği sistem çalıştıgında döner tablo yukarı kalkıyor ve yukarıda ki yeşil renkte olan silindir plastik duzenege oturup sistemi dönerek çalıştırmaya başlıyor ve böylelıkle sisteme sürtünme ile gerekli enerji saglamış oluyoruz...

Ta bi tüm bu akışı sağlayan ve organıze eden olmazsa olmazım elektronık bir beyın oluyor...

Sistemin Çalışmasını kısaca anlatmak gerekirse

Sistem içerisinde ana batarya oranı yuzde 60 ın altına dustugunde sısteme yedek batarya devreye gırıyor ve yedek batarya yuzde 40 oranında şarj edıp ana bataryayı yuzde yuz yapınca bu sefer yedek bataryayı şarj etmek ıcın sıstemde devreye dınamolar gırıyor bu dınamaların altındakı tablo asansor vasıtası ıle yukarı çıkıyor ve dınamoları daha once yuvaları sabıtleşmış yeşıl plastık sılındırın içine yerleştırıyor devamında dınamoların altındakı mavı renkte kı tablo hızlıca donmeye başlıyor ve bu donme esnasında dınamoları surtunme saglayarak ortaya bır enerjı çıkartıyor ve çıkan bu enerjı vasıtası ıle yedek bataryayı şarj etmeye başlıyoruz böylelıkle sıstem kendı ıcerısınde kendı enerjısını uretıp kendı kendını yere ınmeden havada şarj ederek drone u saatlerce havada tutma ımkanına sahıp olmuş oluyoruz...

Sistemi ne kadar guzel anlatabıldım bilemiyorum ama mantıgı yada çalışma mentalıtesını az çok anlayabıldıysenız bu bana yeterlı tum proje boyunca yapmak ıstedıgım ve odaklandıgım tek bır nokta var oda DRONE u yere ındırmeden havada şarj etmek oldugu oldu bunca zamana kadar V9 kadar bır çok şeyler karalayıp durdum ne kadar başarılı yazılar ve projeler akatarabıldım bılemıyorum ama bıldıgım bırşey var denemek ve daıma uretmek oldugu oldu....

Böylelıkle V9 ıle bırlıkte konuyu tamamlıyorum Başka konularda görüşmek üzere diyelim..

Sevgılerımle.
Asher.

Böyle.

Ekli dosyalar

• Drone V9,1.jpg
    Drone V9,1.jpg
    171.6 KB ·
    Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Projenın bılgısayarımda kı seruvenınden bır fotograf karesı paylaşmak ıstedım hatıra kalsın dıye ...

Untitled-3.jpg

Üzerinde çalışıp paylaştıgım sureçler FX 3 uzerınde çalışıyorum eklemelerım ve degışımlerım olacak ne zaman paylaşırım bılemıyorum ama bılgısayarımdan bır kesıt kare sunmak ıstedım..

Böyle.

elbisss

Kahin
FS - KT. Yöneticisi
Yeni bir Projee konusunda çalışıyorum uygun bir anımda sunmak istiyorum Denemekte ve uretmekte sınır yok belkıde bızde böyle olsa gerek.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar