Susmak mı, konuşmak mı?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Genel Tartışma Alanı kategorisinde mavimor tarafından oluşturulan Susmak mı, konuşmak mı? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 49,292 kez görüntülenmiş, 287 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Genel Tartışma Alanı
Konu Başlığı Susmak mı, konuşmak mı?
Konbuyu başlatan mavimor
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Serçe

yok

Felsefe.net
Yeni Üye
doğru konuşmak yoksa nabıza göremi aç kalmakmı yoksa baskılar boğun büküm sesiz kalmakmı bu zamanda hangis dogru.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
doğru konuşmak yoksa nabıza göremi aç kalmakmı yoksa baskılar boğun büküm sesiz kalmakmı bu zamanda hangis dogru.

Zamana göre değiştiğini düşünmüyorum fakat her kişinin bakış açısına göre değişebilir.
Doğru bildiğin konuda konuşmak fakat karşındaki seni anlamayacak durumda ise o an için susmak en mantıklısı bence fakat "nabza göre şerbet"görüşüne kesinlikle katılmıyorum.
"Aç kalmak mı baskılara boyun eğip sessiz kalmak mı?" derken tabi ki baskı gördüğün ortamdan uzaklaşmak ve aç kalmamak için de en doğru zamanı bekleyip, başka alternatifler aramak ve birilerine asla boyun eğmemek.

yok

Felsefe.net
Yeni Üye
bence doğru konuşmak devrimci olmayı gertiryor am a tek başına değil çünkü doğru her zaman birilerinin canını sıkar. o zaman teksen yanmışın demektir.

yok

Felsefe.net
Yeni Üye
kişiye bir şey yaptırmak istiyorsan ya şerbet yada hiç bir şey

sobel68

Felsefe.net
Yeni Üye
Kimi zaman karşımızdaki insan bir duvardan farksız olur. Dünyanın en etkili kelimelerini de söylesek bizi duymaz. Ama aslında bir yanıyla bizi dinlemeye devam ediyordur. İşte bu yüzden bizi dinlemiyor diye düşünüp susmamalı; o el değmemiş, temiz yanına hitap etmeliyiz. Çünkü o anki olumsuz ruh halinden sıyrılıp o yanı açığa çıktığında, o an söylediklerimizi bambaşka bir ışıkta değerlendirecek ve tam anlamıyla duymaya başlayacaktır.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Kimi zaman karşımızdaki insan bir duvardan farksız olur. Dünyanın en etkili kelimelerini de söylesek bizi duymaz. Ama aslında bir yanıyla bizi dinlemeye devam ediyordur. İşte bu yüzden bizi dinlemiyor diye düşünüp susmamalı; o el değmemiş, temiz yanına hitap etmeliyiz. Çünkü o anki olumsuz ruh halinden sıyrılıp o yanı açığa çıktığında, o an söylediklerimizi bambaşka bir ışıkta değerlendirecek ve tam anlamıyla duymaya başlayacaktır.

Bazı zamanlar bu dediğiniz mümkün olabilir bazen de susmak ve en doğru zamanı beklemek çok daha anlamlı olacaktır bence. O anki koşullara göre karar verilmeli galiba.

yok

Felsefe.net
Yeni Üye
sobel68.e bir kişye herangi bir şeyni kara oldunu söyle yine söyle o hep beyaz oldunu sanacak söyledin şey çıkarın uygunsa kara diyecek sende zanecen beya kişinin ruhun etkledim diye unutmaki bu dünyada herkes maskeyle dolaşır çok ama çok doğruyu söylersen seni deli sanarlar delimi olmak yoksa her şeye şerbetim vermek ben deli olmayı terci ederim sanada tavsiye ederim ben deli olmanın tadın çıkartıyorum

OnurÜney

Felsefe.net
Yeni Üye
''Ne kadar bağırısanız bağırın Susan birisini asla yenemessiniz''

υɔиυяυт

Felsefe.net
Yeni Üye
Şahsen , konuşmak derim.. Ama nasıl ,ne zaman konuştuguna da bağlı bence. :) (zaten bu durumda susmakta söz konusu oluyor ) konuşmalar bazen çıkmazlara neden olabiliyor o zaman susmaktır en iyisi, ama o suskunluklar bazen karşındakine kendini anlatamamaktır ; iyice anlaşılmaz olunur..Yani bu konuda kesin bir şey söylenemez bence.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
susmakta konuşmaktır söz kifayetsizse ,sessizlik kadar anlamlı değildir,hiçbir konuşma.

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
susmanin cesidine göre ifadesi degisir diyorum, Cogu zaman susmanin ise yaramadigi durumlar yüzünden de yerimizde sayar olduk. Susmak bana dokunmayan yilan bin yasasin mantigiyla yapiliyorsa derim ki, susma sustukca sira sana gelecek.
Susmak bir eylemse ve susukunlugun bir ifadesi, amaci varsa, susmak bir ise yarar diyorum. Konusmak dogamizda olan bir gercek, susarak ögrenirim mantigida bir yere kadar, konusmadikca neyi bildigini, ögrendigini de bilemez fark ettiremezsin.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
"Bazen diyorum ki; ne olacak söyle gitsin. Sonra diyorum ki; söyleyince ne olacak? Sus, bitsin! "
Cemal Süreya

DüşünceliKarga

Yeni üye
Yeni Üye
Bilmediğin Şeyi Evire Çevire Söyliyeceğin Yerde Dinleyerek Yeni Bilgiler Öğrenmen Daha İyi Ancak Eğer Biliyorsan Konuş

İREM E.

Felsefe.net
Yeni Üye
Mümkün olduğunca az konuşmak lazım. Karşıdakinin anlayabildiği kadarını konuşmak lazım zaten başka türlü tamamen zaman kaybı.

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
toplumları susturmanın bir yolu da "çok dinle az konuş" felsefesidir. gerektiği yerde konuşmamak/konuşamamak/susturulmak bir açıdan sindirme ve kişinin öz-güven yoksunluğuna neden olmaktadır. Böylesi toplumları yönetme/yönlendirme/idare etme kolaydır. Bu nedenle susmanın dili olsa da konuşmak gerektiğinde susmamak doğru olandır.

appercan

Felsefe.net
Yeni Üye
bence insan kitabi sesli okursa anlama oranı düşer.Sessiz icinden okursa anlaması yukselir hayatında uygularsa başarısıda yükselir

speech

Felsefe.net
Yeni Üye
duruma göre değişkenlik gösterebilir. bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyorum mesela.

zibidie

Felsefe.net
Yeni Üye
susmayı tercih ederim ama haklıyken susup haksız konuma düşmek de var işin ucunda bunu da göze almak gerekir ;)

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç