Sürrealizm Gerceküstü gercekler.!!

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe.Net Arşiv kategorisinde seyrialemir tarafından oluşturulan Sürrealizm Gerceküstü gercekler.!! başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 4,695 kez görüntülenmiş, 40 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe.Net Arşiv
Konu Başlığı Sürrealizm Gerceküstü gercekler.!!
Konbuyu başlatan seyrialemir
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan seyrialemir

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Sürrealizm (Gerçeküstücülük) : Kurucusu, Fransız edebiyatı şairlerinden ve ruh doktoru Andre Broton’dur. İlkeleri 1924′te Fransa'da ortaya konmuştur. Sürrealizmin amacı bilinçaltının sanata yansıtılmasıdır. Sürrealistler, Freud'un psikanaliz yönteminden yola çıkmışlardır. Sanatçı bilinç altındakileri dışa vurarak eserini oluşturur. Akıl ve mantık değersizdir. İnsanı yönlendiren iç güdülerdir, bilinç altıdır. Bu akıma göre edebî eserde bir kişinin sevaplarının yanında günahlarının, ahlâka uygun davranışlarının yanında uygun olmayanların da bulunması gerekir. Bu akımın kurucuları, sanat hayatlarının ilk yıllarında dadaizmin etkisinde kalmışlardır.

Sürrealizm; Aklın, geleneklerin, alışkanlıkların denetiminden uzak, bilinçaltı gerçeklerini yansıtan yani bilinen gerçekle bağını kesip kendince bir gerçek yaratmak amacını güden edebiyat ve sanat akımıdır. Gerek söz, gerek yazı, gerek başka bir şekil ile düşüncenin hakiki faaliyetini ifade eden saf ruhî bir
otomatizmdir. Akıl ve mantığın kontrolünden bütün bed ve ahlaki endişeden kurtulmuş olan düşüncenin tespitidir.

"Gerçeküstücülük, ister söz, ister yazı ile ya da başka bir
yolla
, düşüncenin gerçek işleyişini ortaya çıkarmak içim başvurulan, içinden geldiği gibi yazma yöntemidir. Bu, aklın denetimi olmaksızın (rüyada olduğu gibi) her türlü estetik ve ahlak kaygısı dışında düşüncenin yazılışıdır".
Andre Breton

Eger bir Sürrealist olsaydiniz, gercegi ifade etmek icin nasil bir sanat eseri yapardiniz?

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
[video]http://aidobonsai.files.wordpress.com/2011/04/pic12.jpg[/video]

Ölüyorum tanrım
Bu da oldu işte.

Her ölüm erken ölümdür
Biliyorum tanrım.

Ama, ayrıca, aldığın şu hayat
Fena değildir...

Üstü kalsın... / Cemal Süreyya

sakal

Kahin
Yeni Üye
sürrealist düşünceleri yada sanatı icra etmek ortaya çıkarmak cesaret ister.hem anlatamazsınızda..alıcısı az olur,en azından bizim ülkede gitmez..

aklımdan bir çeşme geçti kimsenin su içmeye cesaret edemeyeceği..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
sürrealist düşünceleri yada sanatı icra etmek ortaya çıkarmak cesaret ister.hem anlatamazsınızda..alıcısı az olur,en azından bizim ülkede gitmez..

aklımdan bir çeşme geçti kimsenin su içmeye cesaret edemeyeceği..

Cesme himm, oldukca ilginc olurdu, ama ne olabilir kimsenin su icmeye cesaret edemeyecegi? merak ettim dogrusu

sakal

Kahin
Yeni Üye
yaa şimdi merak et nasıl bir şey diye,kırmızı gibi desem anlar mısın..çünkü görmedin..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
hahahahah :) ben sürrealist biriyim ama, kirmiziyi birbirinden ayri pek cok tonda hayal ederim ... Cesme icinde bir kac kurgu yaptim ama bende kalsin.

Mesela ben dönüsümlü cöplerden olusan kocaman bir heykel yapmayi isterdim ve cok pahaliya satmayi tasarlardim. böylece herkes evinde cöp biriktirmeye baslardi belki :)

sakal

Kahin
Yeni Üye
hahahahah :) ben sürrealist biriyim ama, kirmiziyi birbirinden ayri pek cok tonda hayal ederim ... Cesme icinde bir kac kurgu yaptim ama bende kalsin.

Mesela ben dönüsümlü cöplerden olusan kocaman bir heykel yapmayi isterdim ve cok pahaliya satmayi tasarlardim. böylece herkes evinde cöp biriktirmeye baslardi belki :)

bunu yapan çok,Mehmet Savut isimli biri var sırf hurdalardan sanat icra ediyor Aksaray'da yine bir programda izlemiştim adamın biri naylon poşetlerden heykeller yapıyordu eriterek..ama sürrealist değil hiç biri..sürrealist sanat başka,

meyelan

Filozof
Yeni Üye
tüm baskı unsurlarından kurtularak çıkacaksa bu ürün otuzbeşliği 30 dakikada içince acaip eserler çıkar ama , ben şu deniz dibine dalma işini tam kavramış olsaydım,marianna çukurunun orta yerine kocaman ama çok büyük bir fener asardım.tabi yardım şart.

sakal

Kahin
Yeni Üye
tüm baskı unsurlarından kurtularak çıkacaksa bu ürün otuzbeşliği 30 dakikada içince acaip eserler çıkar ama , ben şu deniz dibine dalma işini tam kavramış olsaydım,marianna çukurunun orta yerine kocaman ama çok büyük bir fener asardım.tabi yardım şart.

bir işe yaramazdı,oraya inebilecek deniz altı bile yok..içenleri görüyoruz midesinden çıkanlarla kötü bir tablo sergiliyor..iğrenç..

meyelan

Filozof
Yeni Üye
baskı kalkınca insan romayı bile yakıyor,yok ben öyle iğrenç işler yapmam merak etme.dibine demedik bizde görünür yerine nazar boncuğu niyetine ,gerçeküstü işte biraz mühendislik ister o kadar.

sakal

Kahin
Yeni Üye
resim heykel yada herhangi görsel bir sanat icra ettiniz mi şimdiye kadar amatörde olsa..

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
resim heykel yada herhangi görsel bir sanat icra ettiniz mi şimdiye kadar amatörde olsa..

evet ben amatör resimle ugrasiyorum, karakalem ve yagliboya calismalari yapiyorum. seramik ve ahsaplada ugrasirim, grafik kolaj calismalari da yapiyorum. ama en keyif aldigim sey eski mobilyalari tasarim olarak degistirmektir.

flzf

Filozof
Yeni Üye
Karakalem çalışmalarını merak ettim desem birkaçını paylaşırmısın bizimle :)

karamel

Meraklı Üye
Yeni Üye
Nerede bir sürrealizm görsem dayanamam. Çün ki sanatta iyi ki bu akım var, çün ki dünyayı yaşana bilir kılyor.Gerçeğin bunaltıcılığından, ağırlığından sıyrılamayı sağlıyor.Hadi düşleyin düşlerinizi, sınırlarınız olmadan tek sınırınız kendi duygularınıza koyduğunuz yasaklar diyor.Sanat olarak resim yönünü daha ağır olarak bildiğimden, başta dali olmak üzere, biraz goya, miro, picasso bol bol sürrealist eserler yapmışlardır.Onlar sanatı gördükleri gibi deil, kendi düşleri ve onlara yansımaları şeklinde yorumlamışlardır.picasso çok güzel bir kadını çizerken, kadının o muhteşem yüzünü deil, yüzün arkasında ki duygularıda hisederek çizmiştir.dali ise bu gün illüstirasyonun en babası olan yapıtlarını çizerken düşlerinde gördüklerini, kendi çılgın duygularıyla kombine etmiştir.SÜRREALİZM, ikinci dünya savaşı sırasında çıkan bir akım.Sanırım savaş baskısı, olanaksızlıklar ve insanın yine tek malzemesi olan insanın, gerçekçiliği reddetme durumunda sığındığı bir limandır.Gerçeğin bittiği bu çizgide .resamlar ve yazarlar için ;rüyalar,hisedilmeyeni hissetirme, görülmeyeni gördürtme başlamıştırBU gün bu akım sanat çevrelerinde alt yapısı olmayan, iki kara kalem çizgi dahi atamıyan sanatçıcıkların elinde çok modern, çok anlamsız işler işler çıkaranların elindeymiş gibi gözükse de sadece bir yanılsamadır.Çünki sürrealist sanatçı, çizgisi ve felsefsi sağlam olan.Her zaman yaptığı olayın arkasındaki hikayeleri bilen ve anlatan kişidir....

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
Resim nasil ekleyebilirim ?

sakal

Kahin
Yeni Üye
resmin url sini kopyalamalısın,ama bundan önce resimlerini URL sini kopyalayabileceğin bir siteye aktarmalısın,

Image Shack sitesini dene.

eskiden iki seçenek sunuyordu resim ekleme butonuna basınca dosya seç diye bişey vardı o yok,,adminler dikkate alırsa iyi olur..

sakal

Kahin
Yeni Üye
aoj7.jpg

çakıt vadisi..sürrealist servis yolu,

seyrialemir

Meraklı Üye
Yeni Üye
tsk ederim sakal birde öyle deneyeyim o halde

sakal

Kahin
Yeni Üye
rica ederim,yardımcı olabildiysem ne mutlu..

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar