Sözcükler - Jean Paul Sartre

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Kitaplardan Alıntılar kategorisinde Cry tarafından oluşturulan Sözcükler - Jean Paul Sartre başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 563 kez görüntülenmiş, 1 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Kitaplardan Alıntılar
Konu Başlığı Sözcükler - Jean Paul Sartre
Konbuyu başlatan Cry
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan NuriKara

Cry

Üye
Felsefe.NET
(....) Bir şan ve şeref ölümü olan ölümümdü beni yanlış yollara sapmaktan, kanamalardan ve peritonitten koruyan; ölüm ve ben bir tarih üzerinde anlaşmıştık; randevuya erken gelirsem orada bulamayacaktım onu; arkadaşlarım, ölümü düşünmediğim için istedikleri kadar kabahatli bulsunlardı beni:

Ölümü yaşamaktan bir dakika bile geri kalmadığımı bilmiyorlardı onlar.
Bugün hak veriyorum onlara: İnsanlık halinin tümünü, hatta tedirginliğini bile kabul etmişlerdi; ben ise güven duymayı seçmiştim ve aslında kendimi ölümsüz sandığım doğruydu; kendimi önceden öldürmüştüm ben, çünkü ancak ölüler ölümsüzlüğün tadını çıkarabilirlerdi...(...)

Jean - Paul Sartre
Sözcükler sayfa 146

NuriKara

Düşünür Üye
Yeni Üye
(....) Bir şan ve şeref ölümü olan ölümümdü beni yanlış yollara sapmaktan, kanamalardan ve peritonitten koruyan; ölüm ve ben bir tarih üzerinde anlaşmıştık; randevuya erken gelirsem orada bulamayacaktım onu; arkadaşlarım, ölümü düşünmediğim için istedikleri kadar kabahatli bulsunlardı beni:

Ölümü yaşamaktan bir dakika bile geri kalmadığımı bilmiyorlardı onlar.
Bugün hak veriyorum onlara: İnsanlık halinin tümünü, hatta tedirginliğini bile kabul etmişlerdi; ben ise güven duymayı seçmiştim ve aslında kendimi ölümsüz sandığım doğruydu; kendimi önceden öldürmüştüm ben, çünkü ancak ölüler ölümsüzlüğün tadını çıkarabilirlerdi...(...)

Jean - Paul Sartre
Sözcükler sayfa 146
Ancak ölüler ölümsüzlüğün tadını çıkarabilir. Ancak körler körlüğün tadını çıkarabilir, ancak sağırlar... Körlerin, sağırların hayatları da dolu dolu. Başa gelmeyince korkutucu oluyor. Onlar bizim kadar korkmuyorlar. Mutluluk gözde ve kulakta değil. Korkan mutsuzluktan korkuyor. Nice körler, sağırlar; nice gören, duyan insanlardan daha mutlu. Bana sorsalar ben kör ama mutlu olmayı seçerdim. Gören ve mutsuz olmayı seçenin aklı yerinde değil, başka bir yerdedir.

• Beğen
Tepkiler: Cry
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç