Sorun Uzerine

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Sorun Uzerine başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 999 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe
Konu Başlığı Sorun Uzerine
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Sorun, dogal bir olgu degildir. Sorun, tamamen insanoglu turu ve birine ozgu ve algilama temelinde ortaya konabilen bir olgudur.

Yani, insanoglunun yeryuzune soyutlama yetisini tanistirmadan once, sorundan bahsedilemez. Belki ancak soyle bahsedilebilir. Mesela, dinazorlar devrinde yeryuzunde mevcut olmayan, ortaya cikmamis olan insanoglu, ortaya ciktiktan sonra, geri donup, kendinin ortaya cikmadigi o dunyanin devrini degerlendirebilir.

Ya da insanoglu disinda baskabir canlinin, kendi algisi temelinde, sadece kendi turu ile ortak olabilecek bir algisi olabilir.

Bu sorunun, insanoglu turu ve birini ilgilendiren kismidir.

Gelelim sorunun, insanoglu turu bunyesindeki algisina. Basta belirtmistim, sorun bir algi, bilgi, bilinc ve farkindalik konusu ve bunlarin temelinde dile getirim, konusudur. Bu da sorunun insanoglu turu temelinde ortak bir iceriginin ve algisinin olmadigini gosterir.

Mesela, benim algima gore sorun olan; kan davasi dusunce ve davranisi, kan davasi ile sartlanmis ve belkide sirf bunun icin yasam suren bir kisi tarafindan sorun degildir. Bu rnek, insanoglu turu ve birinin her turlu soyutlamasi icin gecerlidir. Yani, bir dusunce ve algiya gore sorun olan bir durum, olgu; ayni durum ve olguyu, baska bir dusunce ve algiya gore sorun yapmaz.

Iste bu temelde de, bir kisi ne dusunurse, nasil davranirsa davransin; baskasi icin sorun olabilen bu dusunce ve davranisi, bu dusunce ve davranisi uygulayan kisinin kendi alguilayamadikca ve bilincine ve de farkina varamadikca, bu onun icin bir sorun degildir.

Bu temelde de, cozumden once, sorunun tamamen algilanmasi, bilincine ve farkina varilmasi, sorunun her turlu rahatsizliginin ve verdigi zararin hissedilmesi, ya da en azindan, uygulanan dusunce ve davranista, bir suphe, bir acaba, bir !? isaretlerinin belirmesi gerekir. Bunlar yoksa, kisi icin sorun da yoktur. Hic kimse de disaridan siringa ile sorun algisini, baska bir kisiye veremez.

Iste bu temelde, herkes; kendi algi, bilgi, birikim, ogrenim, gozlem, deneyim, yetisim, icinde bulundugu toplum ve uzerinde yasadigi cografya temelinde ve bunlara ek olarak kendi veri degerlerini, kendinin egitimi, sorgulamasi v.s. temelinde, sorunsuz ve sorunlu bir iciceliktedir.

Ben, evrensel-insan olarak bu sorunu, insanoglu tunun kendi bunyesindeki birligi, beraberligi butunlugu saglayamamis olma, tur butunlugu temelinde, dogaya, dunyaya, evrene, evrime ortak yonelme, dusunce uretme, deney, gozlem yapma duzeyinde algiliyor, farkina variyor ve bilincini algiliyorum.

Iste bu temelde de, insanogluna bu sorunu yasatan, seyin; gene insanoglu adina ve eliyle ve de ait olarak evrensel bir aynilikla yapilandirilan ve islerlige konan, dogal zihniyet ve dogal ego oldugunu dile getiriyor ve bu dogalligin, insanoglunu her konuda dusunce ve davranista, neden ve nasil ayristirdigini, cikarci, guce tapan ve de kendi yturu disinda bir guce teslim eden v.s. oldugunun sorunsal resmini hem konu bazinda, hem de genelde dile getirmeye calisiyorum. Notr, algili, qua yanasimli, epistemolojik gercekci ve bir serbest dusunur (insanoglu turunu ayrima surukleyen her konuda ve hic bir ideolojik inancsal dogruya bagimli olmayarak) olarak.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar