sigaraya ve alkole neden baslanır

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde yaşıyormuyuzlan tarafından oluşturulan sigaraya ve alkole neden baslanır başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,331 kez görüntülenmiş, 28 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı sigaraya ve alkole neden baslanır
Konbuyu başlatan yaşıyormuyuzlan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Ebeveynleri örnek almak ve arkadaşın tesirinde kalmak, çevrenin teşfik edici, kışkırtıcı, özendiriciliği olabilir.

yaşıyormuyuzlan

Felsefe.net
Yeni Üye
Benim babam sigara içiyor alkol de içer arada arkadaş çevremin hepsi içiyor Ben çok kez reddettim arkadassiz da kalmadım yani insanoğlu bu kadar iradesiz ve ozenme üzerine mi yaşıyor

İnci Birinci

Düşünür Üye
Yeni Üye
Genelleme yapılamaz, ama genelde de çocukların ebeveynlerden hangisini baskın örnek alıyorsa onu taklit ettiği söylenir. Ancak, hem annesi, hem babası sigara içip kendisi sigara içmeyen yetişkinler var çevremde. Kesin bir yargıya varmak zor . Her şeyden önce güçlü irade ve aklı doğru kullanmak bence. Yoksa içki, sigara içmeyenin arkadaşı olmaz diye bir kural yok.

yaşıyormuyuzlan

Felsefe.net
Yeni Üye
İnsanlar sigarayı ve alkolü kurtarıcı olarakta goruyorar aslında anlamadığım olay bu

meyelan

Filozof
Yeni Üye
Ters çevirip insanlar neden kurtarıcı birşey arıyor desek yanlış olmaz,afyonu,tütünü,sedatifleri türevlerini,sentetik,organik,düşünsel,tüm rahatlatanlara meyl ediyor.Dolayısıyla bende insan boşluklarını doldurmayı neden doğru tercihlerle yapamıyor diye sorayım bende.

meyelan

Filozof
Yeni Üye
mesajı düzenleyemediğimden ortalığı benler sarmış:)

Emre

Felsefe.net
Yeni Üye
Uzun süredir sigara , bir süre alkol kullanmış birisi olarak kendi adıma diyebilirim ki %90 özentilik. Gerek arkadaşlara gerek aile fertlerine efendim tv karakterlerine , istediğiniz şekilde doldurabilirsiniz oradaki boşluğu yani.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Bilindiği üzere bağımlılıkta genetik yatkınlık önemli bir faktördür fakat bu aşılamayacak bir engel değildir. Kişilerin her hangi bir maddeye bağımlı olmasında, yaşam koşulları da genetik yatkınlık kadar etkilidir. Kararlılık ile bağımlılığı yenmek her zaman mümkün olmayacaktır bu sebeple mutlaka tıbbi bir yardım almak gerekiyor. En önemlisi stres ile baş edebilme konusunda başarısız olan insanlar ilk zorlukta eski bağımlılıklarına mutlaka geri dönerler.

[video=youtube;RqzunNBQXtw]https://www.youtube.com/watch?v=RqzunNBQXtw[/video]

X

FAdmin
Onursal Üye
Anne babadan cok arkadas cevresinin etkili oldugunu dusunuyorum. Sigara, icki ve madde bagimlilarinin buyuk bir kismi arkadaslari vasitasiyla basliyor.

alpi

Sorgucu Üye
Yeni Üye
Evde ağabeyimden başka sigara içen yoktu ve ben buna son derece sinir oluyordum. Çocukken arkadaşlarımın hemen hepsi sigara kullanıyordu. Bir gün sigara içmeyen bir arkadaşım verin ben de bir tane içecem dedi ben de o zaman banada verin bende içecem dedim. Arkadaşmın bildiğim kadarı ile ilk ve son sigarasıydı. Ama benim ilk sigaramdı. 25 seneden fazla -bağımlısı demiyorum mahkumu diyorum- mahkumu olarak kaldım. Şükür şimdi bıraktım ve hürüm.

OnLy

Felsefe.net
Yeni Üye
Tamamen arkadaş çevresi etkiliyor.

Alper

fadminfon
Onursal Üye
Ben sigaraya tamamen kendi istegim ile başladım, arkadaşlarım içmemem için sürekli uyarsalarda bana sigara vermek istemeselerde ben başladım bu konuda kimseyi suçlayamam. Şimdi kendi istegimle bırakmak istedigimde malesef başarılı olamıyorum. Alkolü istedigimde içip istemedigimde içmedigimden sigara kadar zararlı görmüyorum şahsen.

evrensel-insan

Kahin
Yeni Üye
Her turlu aliskanliklar genelde gorerek ozenerek merak edilerek denenerek birinin istemiyle v.s. baslar.

Bu masum gibi gorunen baslama, genelde aliskanliklarin zamanla bagisiklik kazanmasina ve bagimliligina donusur.

Ayrica bu aliskanlik ve bagimlilik sadece dusunce de degil; fiziki olarak ta bir istem haline gelir.

Ondan sonar da her hangi bir birakma durumu dogdugunda, bagimli olanin kendince birakmamak icin bahaneleri mevcuttur.

Violent

Felsefe.net
Yeni Üye
Sigara alışkanlığı ;

-Ergenlik çağında etrafınızda içen arkadaşlarınız varsa özentiyle başlıyor ve devam ediyor.
-Anne ya da baba içiyorsa merak ediliyor ve gizli gizli denemeler başlıyor sonrası malum.

Ocean

Üye
Yeni Üye
çünkü bugün ölünüp ertesi gün tekrar hayata dönülebilen tek intihar biçimi. daha güzel ne olabilir ki ?

esekherif

Filozof
Yeni Üye
[h=2]Sigaranın Bilimsel yararları[/h]Sindirim sistemini rahatlatır. Haftada bir kez tuvalete giden insanı bile günde 3 kere tuvalete götürür.
Bağırsakları tutan bir tür enflamasyona iyi gelir.
Çağımızın hastalıklarından olan parkinsona iyi gelir, parkinsona yakalanmayı geciktirir.
Sigara içen insanlarda(özellikle kadınlarda) alzheimara daha az rastlanır.
Sigara baş ağrısını azaltır.
Sigara dumanının içe çekilip ciğerler tarafından emilmesiyle beyin 3 hormonun salgılanmasını tetiklemek için harekete geçer. Bunlar; adrenalin, dopamin ve endorfin hormonlarıdır.
[h=3]Bu hormonların etkileri nelerdir?[/h]Endorfin: Vücutta ağrıların azalmasını sağlayan hormondur. Sigara içen insanların baş ağrılarının geçmesinin nedeni budur.Dopamin: Mutluluk ve aşk hormonudur. Vücut dopamin salgıladığı zaman insan mutlu olur. Aynı etki çikolatada da vardır.
Adrenalin: Hareket ve heyecanın hormonudur. Vücut adrenalinin etkisiyle hareketlerin. Sigara içerken insanların kalbi daha hızlı atar. Çok hızlı sigara içildiğinizde bunu rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Düş

Üye
Yeni Üye
Arkadaş ortamı ile başlanmıyor çoğu zaman. Benim çoğu arkadaşım içiyordu ve arkadaşlarım bana gel sende dene diye hiçbir şey demiyorlardı, aksine asla başlama diyorlardı. Ben tamamen kendi isteğimle başladım, sıkıntı bilmem ne olayı diye. Hatta ilk içtiğim zamanlar sigara bende alerji yapıyordu neden olduğunu bilmediğimden doktora gidince öğrenmiştim, kısmen hala alerjim vardır. Yani kısaca "kişinin kendi isteği'dir."

CessieBalik

Felsefe.net
Yeni Üye
Kişi kendisine pasif(?) bir şekilde zarar vermek istediği için de başlayabilir, bilinçli bir şekilde.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç