sendika nedir ?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde S Harfinden Nedir? Başlıkları kategorisinde 5N1K tarafından oluşturulan sendika nedir ? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 1,418 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı S Harfinden Nedir? Başlıkları
Konu Başlığı sendika nedir ?
Konbuyu başlatan 5N1K
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan "ictenlik"

5N1K

Kahin
Yeni Üye
işçilerin veya iş verenlerin iş, kazanç, toplumsal ve kültürel konular bakımından çıkarlarını korumak ve daha da geliştirmek için aralarında kurdukları birlik

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
gerçeğin ihtiyacı olan şey
ve gerçeğin direkt ihtiyacı olan şey;
ve umut
gerçeğin ve zor günlerin ilacı olacak kadar keskin ve parlak bir anlam öbeği. ve gelecek, bugün ve şimdi için umut parıldaması ve parıldamaları/parıltıları saçabilen dağıtabilen anlam-- yumağı

gerçekliğin direkt kanı/canı olabilecek ve şah damarı gibi, kalp gibi şey/unsur.. yapılaşma
insanların hiç bir şeye ve hiç bir satınalmaya ve rahat sahte konfora ve edime-bilgiye şu an bunun kadar ihtiyaçları yok ve olmayacak bunu anlamlılar.
sendika bir çakmak gökyüzü ve güneş kadar parlak ve can alıcı anlam-doğması beklenen...

ve her sabah doğan güneş gibi sizi ve bizi insanları umutla işe götürecek ve yataktan çileyle kalkmalarına bir son verebilecek ,umut ışığı yakacak şey ve birliktelik..
ve bu dünyanın ve ağır ve yüküm hissettirmesinin önüne geçen bu anlamdaki ağır hisleri bıçak gibi kesecek olan ve çocukları güldürerek anlamsızlığı bloke edip bypass edecek olan olgu yumağı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:20 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:12 ----------

şu an ülkenin birincil ihtiyacı ve açlığı

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:23 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:20 ----------

Dişardaki ataleti ve sönmüşlüğü bıçak gibi kesecek olan sey...

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Üniversiteyi bitirdiğim ilk sene havalimanı dış hatlar terminalinde işe girmiştim, sendikalı çalışıyorduk ve haklarımızı fazlası ile alıyorduk gerçi çalıştığım şirket de yabancıydı, işçi haklarına çok önem veriyordu. Yabancı şirketler çalışanına hakkını fazlası ile verdikleri gibi çalışma saatleri, fazla mesai, tatil günleri konusunda da çok titizler. Kurumsal bazı Türk firmaları da aynı titizliği gösteriyor fakat genele yayılması lazım, insanımızın özel sektörde çalışma korkusu bitmeli.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Hak ve verme gibi kavramlarin sonecegi gune!

---
insanımızın özel sektörde çalışma korkusu bitmeli.

siz kimin adına karar veriyorsunuz? ve düşünüyorsunuz?
----
sizin bu haliyle yukardaki yazılanlarla bi insanınız olacağı?

---
Üniversiteyi bitirdiğim ilk sene havalimanı dış hatlar terminalinde işe girmiştim, sendikalı çalışıyorduk ve haklarımızı fazlası ile alıyorduk gerçi çalıştığım şirket de yabancıydı, işçi haklarına çok önem veriyordu. Yabancı şirketler çalışanına hakkını fazlası ile verdikleri gibi çalışma saatleri, fazla mesai, tatil günleri konusunda da çok titizler. Kurumsal bazı Türk firmaları da aynı titizliği gösteriyor fakat genele yayılması lazım, insanımızın özel sektörde çalışma korkusu bitmeli.

arkadaşım hakkını vermek gibi hastalıklı bir düşüncenin ve bir hak sahipliğinin yadsındığı olmayacağı günde ya da işçi hakları gibi bir söylemin battığı günde sendikacılık başlar oysa;
ve işçi diye bir kavramın olmayacağı yerde;

ve özel sektör ?
çalışmak, iş; toplum, kişi, kendi ödevidir ve dayanışmasıdır...

şirket gibi olguların tanınmadığı olmadığı yerden ..şirkete gelmemiş/getirilmemiş bir toplumdan ve sendikacalıktan sözediyor olacağız ...o daha mutlu ve iyi susturulmuş köleler Avrupası ideali değil!

özel sektörün kendi bitmeli de
anladım.mutlu köleler...
demek ki neymiş? kötü koşullar iyiymiş-evlaymış iyi koşullardan. yoksa bu rehavet hiç kalkmaz...
ben anladım şimdi sendikacılık zarardır-bu topluma zarardır
kendi bilinç gelmeli; nerden nasıl gelirse- ya da tökezlemlerin çatlağı ve borcun batağı ve kaosu sizi gıdıklamalı ve diğerlerinin çilesine uyarmalı/uyandırmalıdır..

diğeri öğütülmeli ve dur diyene diyebilene kadar ; ve dur diyebilenler işte onlar ve onlarla birleşecek olanlar asıl toplum olacaklar;
diğerleri sayılmamış ve yadsınmış bir kalabalık olarak tarihin tozlu raflarında yerini alabilir...

-----

ilginç bir karşılaşma ama ben piyasadayım-canlı;
başka şeyler görüyorum ben;

her neyse böylesi iyi?!
-

Marks'ın ya da diğerlerinin sınıf çatışması dediği anlamda ,yukardaki cümle blogunu kuran (maksimum uyuyan) sınıf'a göre şimdilik alttaki hakkına razı gibi duran, görünen, mutlu köleler sanılan gerçeğin kontrolündeki ekstra hizmetli sınıf, durumlarını ve gerçeklerini yukardaki gibi algılıyor sanılıyorsa olan bitenleri büyük öbeklerle/göbeklerle ıskalıyorlar ama;

alttaki, bu algıya göre oldukça saldırgan ve hatta çok daha yırtıcı duran olgu bloğu belirli çatlaklar ve çökmeler oluşturabilecek mi , oluşturabilir mi onu bilmem?
ama sizin bu edebiyatınızı yutması üç saniye sürmez de yememiş bile; ve çiğnemiyor ve hazmetmiyor; ben görüyorum
siz nerde beslendiniz?

---

"yakında toplumda borçtan başka bi şey kalmayacak böyle giderseniz ve mallarınız mülkleriniz onurlarınız yağma edilecek görmüyor musunuz?"
---

ilginç bir sınıf çatışması varmış ve kurulmuş terminolojik ya da kavramlaştırma olağan sağlamlıkta mükemmel uyum. .adam yazmış...

..çalıştığım şirket de yabancıydı, işçi haklarına çok önem veriyordu. Yabancı şirketler çalışanına hakkını fazlası ile verdikleri gibi çalışma saatleri, fazla mesai, tatil günleri konusunda da çok titizler. Kurumsal bazı Türk firmaları da aynı titizliği gösteriyor fakat genele yayılması lazım, insanımızın özel sektörde çalışma korkusu bitmeli.

ilk sizi boğar alttaki kaplanlar... terbiyecilerinin mitoslarını keşfetmiş olağan olasılar...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 14:33 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 14:30 ----------

yalan ve uyuma (ya da uyutma) biçimlerinizin ne hoş olduğunu gözlemlemekte hoş,

Son düzenleme:

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Hayal kurmaya devam et sanalmanik fakat bu hayatın bir de gerçekleri var. Özel sektör bitecekmiş:) güldürme beni.

Hak verme alma olmayacakmış. Ne olacak peki? Sen iş yerinde belli bir mesai ile çalışıyorsun fakat mesai saatlerini genelde internet başında geçiriyorsun, peki sana maaşını nette yazı yaz diye mi ödüyorlar? İşte bu da işçinin, işverenin hakkını gasp etmesidir.

İşçinin de işverenin de belli hakları var. Şirket kurmak kolay iş değil, o borcun altına girip birilerine ekmek kapısı açanların da hakları var. İşçiler de asla işveren tarafından sömürülmemelidir. İşte bu noktada sendika devreye girer ve iki taraf arasında dengeleri kurar. Tazminatlar, çift maaş, prim, ikramiyeler, çalışma saatleri v.s. sendikalar aracılığı ile işçinin derdi olmaktan çıkar, işveren de hak yemediği için huzur bulur, iki taraf da memnun olur.

İşçi de mesai saatleri içinde üstüne düşen görevi hakkı ile yerine getirmekle mükelleftir. İşveren de çalışanına hak ettiklerini vermelidir ki verim artsın.

Senin kurduğun hayaller günümüze uymuyor yine.

wallpaper

Felsefe.net
Yeni Üye
Sendikalaşma kamu ile özel sektör arasındaki uçurumları azaltmak açısından gereklidir.

"ictenlik"

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Sendikalasma kapitalizm denilen canavarin sizi yememesi yutmamasi icin gereklidir
Ulkenizin ya da neslinizin bi gelecegi ya da kulturu ya da dinamigi olmasi icin ya da hala kaybetmedikleriniz varsa onlari kaybetmemek ama
Sendikalasmayi anlamiyorsunuz
Hic bir turden organizasyonu ya da bilinci
Sadece merkezi otoriteler goruyorsunuz ve çil yavrusu gibisiniz
Siz ne yapacaksiniz...

Acik olarak soyluyorum ki her turden yonetilmeye ihtiyaciniz var ve muhtacsiniz ve verenler size yardim edecklekler bu yolu kullanmali ve size ragmen yapmalilar
Baska turden bir bilinc organizasyonu ya da evrimi beklemek hata olurdu sanirim...
Ve lokal dunya ve sinirli gercek
Ve ruyasiniz azizim...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:06 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 08:51 ----------

Nerdeyse acik olarak anliyorum ki sendika orgutlemek ya da bilgi orgutlemek ya da benzer yola cikanin olabilecegi tek sey var. Bir tiran. Yada bir yalanci.. Siz kandirarak yonetmeli ve tuhaf tatli hos yalanlarla dolandirmali ve ele gecirmeli. Size avutucu yalanlar ve tuhaf gercekler soylemeli ve kitleleri pesine takip arkadan kendi bildigini okumali
Sizinle bir duzenbaz basedebilir tum bu dinamikleri cozmus
Net olarak goruyorum...

Her sonucta dunyanin sorunlariyla ya da kaderiyle ozgun ilgilenen birinin bariscil anlamli iyiniyetli ve durust bir caba ve yolla sanirim yapabilecegi tek sey Diyojen olmak olurdu
Bu yuzden zor ve evet bir duzenbaz bir yonetici bir siyasetci din lideri peygamber kral ya da benzerine donusmeli
Hic degilse baska bi seyin otoritesi bilginin toritesi bir filozof evliya ne kılığa girerse. Sizi kandirmali oyle anliyorum
Bir pazarlamaci ve bir goz boyamaci sizin hakkinizdan gelebilir
Ve burasi tuhaf bi yer ve hic yoksunuz

Okuma kategorizasyonlariniz okuldami bunlar size asilaniyor

Kitlelerin kaderiyle ilgilenen biri acik olarak soyluyorum inandiriciligini arkasina takip yuvarlanmaya baslamali...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:18 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:06 ----------

Hayal kurmaya devam et sanalmanik fakat bu hayatın bir de gerçekleri var. Özel sektör bitecekmiş:) güldürme beni.

Hak verme alma olmayacakmış. Ne olacak peki? Sen iş yerinde belli bir mesai ile çalışıyorsun fakat mesai saatlerini genelde internet başında geçiriyorsun, peki sana maaşını nette yazı yaz diye mi ödüyorlar? İşte bu da işçinin, işverenin hakkını gasp etmesidir.

İşçinin de işverenin de belli hakları var. Şirket kurmak kolay iş değil, o borcun altına girip birilerine ekmek kapısı açanların da hakları var. İşçiler de asla işveren tarafından sömürülmemelidir. İşte bu noktada sendika devreye girer ve iki taraf arasında dengeleri kurar. Tazminatlar, çift maaş, prim, ikramiyeler, çalışma saatleri v.s. sendikalar aracılığı ile işçinin derdi olmaktan çıkar, işveren de hak yemediği için huzur bulur, iki taraf da memnun olur.

İşçi de mesai saatleri içinde üstüne düşen görevi hakkı ile yerine getirmekle mükelleftir. İşveren de çalışanına hak ettiklerini vermelidir ki verim artsın.

Senin kurduğun hayaller günümüze uymuyor yine.

Burdaki yanlis sizin her turden toplumsal hiyeralsiniz organizasyonunuz varken bunun bilgi uzerine gerceklestirilememesi ve senin bi felsefe sitesinde tum bunlardan haberdar olmaman ya da varligina yeni baslamis gecmisinin bin yillar ya da binlerce hayat devinimde kazanacagi kadar bilgi kultur tecrube ve anlayisla hiyeralsik ya da her hangi baska turlu anlayis barindirmadan burda direkt etkilesmen ve bunlari anlayamayip cozumlemeyince sapla saman sanman ya da dikey ve karsit etkilesmen ama niye burdasin? Simdilik
Niye bir felsefe sitesi

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:33 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:18 ----------

Digital arkadasim genc arkadasim ruhu gepgenc ve yolun basinda arkadasim .toplumunun sana doldurdugu ya da enjekte ve siringa edip asiladigi tum yalan bilgi bildiris ve sinirlamalara ragmen felsefe panzehirine yakinlasiksan ve buralardaysan simdilik senin icin de burdayim ve yaziyorum .ve isi gucu sen ya da senin gibi arkadaslar icin toplumsal fedadan ve fedakarliktan esnetiyoruz

Is kaybini umursamayiz

---------- Mesajlar Birleştirildi at 09:41 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:33 ----------

Sayenizde uranüsü yeniden kesfettim sağolun...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 11:57 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 09:41 ----------

Sirkete gelmek az hocam size tokadi yemis samar oglanina donmussunuz
Okullariniz lagvedilmeli..okul degil copluk ve himayet
Toplum degil besleme kampi

Hocam sizin fethedilecek ve verilecek daha bi seyiniz de kalmamis
Yoksunuz
Size ne denebilir ki!

Toplama kamplarini esir kamplarini ve uretim ciftliklerini toplum sanan ev sanan bi avuc tavuk domuz ve inekten farksiz ve 1984 ten farksiz dunyanizda mutlusunuz

Besleniyor yetistiriliyor ve tuketiliyorsunuz mutlu olun. Aferin...

---------- Mesajlar Birleştirildi at 12:01 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 11:57 ----------

Felsefe batmistir bitmistir
en azindan bu tip ortamlarda...

Son düzenleme:
Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç