şehirden çok uzakda bir köy inşa edelim...

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde hayyamx tarafından oluşturulan şehirden çok uzakda bir köy inşa edelim... başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 5,553 kez görüntülenmiş, 40 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı şehirden çok uzakda bir köy inşa edelim...
Konbuyu başlatan hayyamx
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan UpBot

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
Önce köyün projesiini oluşturalım ,sonrada inşasını yapalım ama en önemlisi inşa edeceğimiz kül türün projesini yapalım burda şimdi hemen .....kımse benım kadar sıkılmamısdır bu sıstemden ve cahılllerden. hiç bir cahil giremesin sanatın merkezi olsun üretilenlerle eserlerle kitaplarla halkı gecinsin tüm dünyaya örnek bir yaşam modeli kuralımm.
Meclisi milletvekili olmasın yasalarımızı doğrudan yapalım yönetim şekli doğrudan demokrasi olsun ekonomisi ne sosyalist ne kominist ne de kapitalist olsun insancıl ekonomik kuralları yazalım....nasıl gecineceğimizi nasıl yaşamak istediğimizi........herkes yazsın ...karıncaya da dememişlermi napıyosun dıye ....yolunda ölürüm dememişmi o misal yazalım...

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
ben düzcedeyim burda şelalerin yaylalarınarasında 5 -10 dönüm arazi alalım , kararlaştırdığımız bungalow tipi evler yapalım kütüphaneler çardaklar vsvsvs teknolojinin tüm meyvelerini alalım sonrada ilk kabileler yaşama baslasın.....of ne heyecan verıcı ......ne demısler ev alma komsu al ......komsularını kendımızın secdığı dısardan gocun yasak olduğu ama basvuruların secım komısyonunca raporlandırılıp halkın referandumuna sunuldulduğu bu aşamaları gecenlerin yaşama katıldığı ole parayı basan alır evı otururun gecmediği bir köyümüz olsun uzaklarda o köy bizim köyümüz diyebileceğimiz bi köy....

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
bu asla bir kaçış değil sakın yanlış anlamayın bu bir sıçrama tahtası olcak bızım ıcın .

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
Kımseden cevap da herhangi bir katılımda gelmemıs üzüntü verici bir durum ...yinede bıkmak yok...somutlaştırmak için çaba sarf edecem bu sefer; burda ya da okulda sokakda evde nerde olursa olsun bos bos konusmak tartışmak düşünmek beni hasta edıyor...... düşündükçe sorguladıkca sıradanlardan daha da farklılaşıyorum ve bu gelişim toplumu rahatsız ediyor ....vs vs vs sonra toplumsal baskı her gecen gun sıddetlenıyor,sonunda bas edemeyeceğiniz seviyelere cıkıyor.......... askerlık evlılık meslek hayatları haytınıza gırınce anlarsınız demek ıstedıklerımı beni düşünsenize evde güvenlik,barınma yeme içme ,giyinme ,hastalıklardan korunma vs her türlü hayati ihtiyaçlarını benden bekleyen iki küçücük kızlarım ve ev hanımı eşim , diğer tarafda haklılıklarını kanıtlamamı bekleyen hepside haklı masum olduğunu iddia eden yüzlerce müvekkilim var ,şimdi bu muvekkillerimin beklentilerini karşılamasam evde bekleyen o minnacık şeyler aç susuz kalacaklar .....sistemin bana baskısına bakarmısınız.... asla bas edemessınız bu baskıyla yalnız basınıza ...işde bu baskıdan tecrıt edılmıs ınsanın uretkenlığını özgürlüğünü tekrar karşılıksız veren sosyal bir ortam yaratalım köy bu yaşam yerinin adıdır ...
İster ada da kuralım ıstersenız benım dedığım yaylalarda fiziksel yapı değil burda önemli olan kültürel yapı..............

Nejdet Evren

Kahin
Yeni Üye
göç ve yasaklama, bir çit mi?

ya da şöyle söyleyeyim, her temizlik bir kirlenmedir.

neden?

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
baştan yıkılacak olan bir köy kurmaktansa kurulmuş olanı düzeltmek bence daha mantıklı olur . zaten bu kurmaya çalıştığımız köy daha öncelerden kurulmuş ve belli aşamalardan geçtikten sonra şimdiki sistem dediğimiz hale gelinmiş o yüzden bu köy baştan yıkılmaya mahkum.

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
Katılımın olması sevindirici...katılım olumlu olmasa bile bir kaç fikir okumak bile güzel :) ama anlaşılamamak ne kötü ...daha kötüsü ise anlatamamak .....yılmadan bıkmadan yeniden deniyecem ....ısrarla sabırla bu çabamın nedenini soruyorum kendime...tek bir cevabı var lanet olası bir yalnızlık kavurucu yakıcı içler acıtan yok edici bir teklik duygusu...bu anlatılanları hiç anlamamıs yazıların bıle sevindirmesinin tek sebebi de bu ....
Arkadaşalar bu ne bir çit ne de göç etmek ama hepsini içinde barındıran bir köprü olarak tanımlanabilir..Göç etmeyi kapsar çünkü karşıya geçmemizi sağlayacakdır,çit anlamınıda içerir çünkü ekonomik sistemin insanın üretimine zararlı tüm taraflarını dışarda bırakmayı amaçlayan korunmadır.Temizlik ya da kirlilik olarak yaklaşmaya gelince bence temizlenmedir amacımız ama yolunda kirlenirsek bakarız ulaşmak istediklerimize gitmek için çırpınırken oluşan kir pas ise görünen kirlenme bizi rahatsız etmez..Ama yok ruhumuza ait bir kir pas ise kokusu bile yeter bizim başka bir yol bulmamıza ....

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
baştan yıkılacak olan bir köy kurmaktansa kurulmuş olanı düzeltmek bence daha mantıklı olur . zaten bu kurmaya çalıştığımız köy daha öncelerden kurulmuş ve belli aşamalardan geçtikten sonra şimdiki sistem dediğimiz hale gelinmiş o yüzden bu köy baştan yıkılmaya mahkum.
neden yıkıldık daha kuramadan bu ne olumsuzluk.......aynı olumsuzluk neden imkansızın olabilirliğinden( kurulmuş olanı içerden düzeltmekten) bahsederken yok onu hiç anlamadım......ama senin konuyu uzakdan yakından anlamadığın tam bir gerçek....
burda inşa etmek istediğimiz köy sanatın bilimin insanlık adına üretimin merkezi olacak doğal bir yaşam alanı ...burda yaşama davet edeceğimiz sanatçılar bilim adamları ...sanat eserlerini bilimlerini kim için yaratacak keşfedecek tabiki mevcut şehirlerde yaşayan insanar için ....yani asıl bozulmuş olanı şehri düzeltmek için bir yol bir yöntem olarak bir köy kurmakdan bahsedıyoruz....

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
göç ve yasaklama, bir çit mi?

ya da şöyle söyleyeyim, her temizlik bir kirlenmedir.

neden?
Katılımın olması sevindirici...katılım olumlu olmasa bile bir kaç fikir okumak bile güzel :) ama anlaşılamamak ne kötü ...daha kötüsü ise anlatamamak .....yılmadan bıkmadan yeniden deniyecem ....ısrarla sabırla bu çabamın nedenini soruyorum kendime...tek bir cevabı var lanet olası bir yalnızlık kavurucu yakıcı içler acıtan yok edici bir teklik duygusu...bu anlatılanları hiç anlamamıs yazıların bıle sevindirmesinin tek sebebi de bu ....
Arkadaşalar bu ne bir çit ne de göç etmek ama hepsini içinde barındıran bir köprü olarak tanımlanabilir..Göç etmeyi kapsar çünkü karşıya geçmemizi sağlayacakdır,çit anlamınıda içerir çünkü ekonomik sistemin insanın üretimine zararlı tüm taraflarını dışarda bırakmayı amaçlayan korunmadır.Temizlik ya da kirlilik olarak yaklaşmaya gelince bence temizlenmedir amacımız ama yolunda kirlenirsek bakarız ulaşmak istediklerimize gitmek için çırpınırken oluşan kir pas ise görünen kirlenme bizi rahatsız etmez..Ama yok ruhumuza ait bir kir pas ise kokusu bile yeter bizim başka bir yol bulmamıza .

kestanmis

Üye
Yeni Üye
Bir adada olmalı. Balıkların avlanmadığı denizlerin kapladığı bir adada. Sadece paranın satın alamayacağı şeylerin varolduğu. Yemyeşil ağaçların mesala. Fabrika dumanlarının solduramadığı, bize gerçekten yeşil görünen ağaçların.Giysiler olmalı şıklık için giyilmeyen. Ayakkabılar olmalı maddiyat sergilemek amacıyla giyilmeyen. Öyle bir saflık içinde olmalıki insanlar, konuşmaya gerek duyulmamalı. Gözlerle anlaşılmalı. Lens takılmayan gözlerle. Kemikleşmiş düşüncelerin zihinlerde yer tutmadığı, popüler olmayan fikirlerin hor görülmediği bir toplum olmalı. Evliliğin çocuklara bakıp, kocana günde üç öğün yemek yapmak olmadığı veya başkasının buyruğu altına girip evi geçindirmek anlamında olmadığı, sorumluluklarla değil mantıklada değil duygularla yürüyen ilişkiler olmalı. Ve tabi müzik olmalı. Sözlerini bilmediğiniz sadece uzaklardan geldiğini bildiğiniz şarkılar olmalı. Anlamını bilmediğiniz ama size anlamlı gelen şarkılar...

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
hey paw ne güzel yazmıssın ...cok tatlısın ....senın kuracağımız köyde olmanı cok isterim....
paw ada bulmak bahsettiğin gibi bir yer çok güzel olurdu ama cok zor ve pahalıdır ..bence benım bahsettiğim yerlerde yaylaların şelalerin bol olduğu yeşilin içinde ankara ve istanbulun tam ortasında otobanın gecdiği arazi fiyatlarının düşük olduğu bu yerde köyümüzü inşa edebiliriz ....fiyatlar çok onemli eğer ciddi bir katılım sağlayabilirsek para emek toplayacaz bence büyük sanatçıların ve bilim adamlarının da desteği alınabilinir ve belki ortak bir kitap yazarız mesela şu an yazdıkalrımız ...:)
gelirini köy e adarız desdek vermek ısteyen kafa dengilerde satın alır ...kitabın adıda sey olur köy yazısmaları........hmmmm bu fıkrı beyendım....belkı en son medyada desdek verır .....dusunsenıze dağa cıkıcaz hehe toplumumuzu değil sadece tüm dunyayı kurtarmak ıcın dağda sanat felsefe bilim yapacaz sehırde bızım kafa dengı olanlar desdek verecekler sıze sunu soleyımkı eğer gerçekten ınanabılırsek buyuk sanatcılar eserlerını bıle baıslar gelır olarak bu ısın fınansmanını buluruz projeyı somutlaştıralımmmmmmmmmm...haydiiiiiiii nerdesinizzzzzzzzz olesıne deıl geyıne deıl gercekden ınanarak yazın bu ıs ımkansız değilll...

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
neden yıkıldık daha kuramadan bu ne olumsuzluk.......aynı olumsuzluk neden imkansızın olabilirliğinden( kurulmuş olanı içerden düzeltmekten) bahsederken yok onu hiç anlamadım......ama senin konuyu uzakdan yakından anlamadığın tam bir gerçek....
burda inşa etmek istediğimiz köy sanatın bilimin insanlık adına üretimin merkezi olacak doğal bir yaşam alanı ...burda yaşama davet edeceğimiz sanatçılar bilim adamları ...sanat eserlerini bilimlerini kim için yaratacak keşfedecek tabiki mevcut şehirlerde yaşayan insanar için ....yani asıl bozulmuş olanı şehri düzeltmek için bir yol bir yöntem olarak bir köy kurmakdan bahsedıyoruz....

konuyu anlamadığımı söyleyip önyargılı davranmışsın ama gerek yok uzatmayalım.
en basiti bu köyü kim finanse edecek mesela?

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
kitap yazalım dedık kımse yok ....köy insa edelım dedık kımse yok .......yahu o kadar görünteleyen olmus neden yazılar bu kadar az ....

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
rainbow bak ben avukatım bu ısın 3 yolu var 1-ozel bır sırket olarak kurarız 2- dernek olarak kuararız 3- vakıf olarak

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
rainbow bak ben avukatım bu ısın 3 yolu var 1-ozel bır sırket olarak kurarız 2- dernek olarak kuararız 3- vakıf olarak

avukat olmak kaynak bulmak anlamına gelmez sadece yol yordam bilirsin o kadar. ama bunların hepsi için nakdi nerden bulacaksın sonuçta bu iş için belli bi miktar lazım . vakıf da kursan o zaman da bağışçıyı bulmak lazım bunun sürekli olması lazım vs.

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
eğer dernek veya vakıf olarak kuaracaksak dernekde dernek aidatları olur derneğin gelirlerini olusturur vakıfda ıse vakfın malvarlığı olur ve gelırlerı olur ......tum kuruluş işlemlerinde avkatlık ucretınden kurtarma garantisini ben veriririm .. şimdi bize inşaatçılar gerekiyor vs vs vs her meslekden her ihtiyacdan insanı trampa yöntemi gibi bulamayacağımızdan ozkaynak olusturup özel bir şirket olarak girmmek bana en mantıklısı olarak gözüküyor...şirket sermayesını köy yazışmaları olusturacak.......

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
avukatım derken sunu demek ıstedım bos atıp tutmuyorum :) oluru var hemen her sıkıntıyı burda cozemeyız ...oncelıkle kucuk bır arazı etrafı genıslemeye musaıt 2-3 donum bır yer ve ıcınde 3-4 bungolow ev ve bır tesıs bungolowu malıyet yaklasık 200 bın cıvarı .. ısde bunu sağlam yazısmalarımızla olusturacağımız kıtapla yapacaz ilk adım bu kısaca dıyorumkı bırlıkte kıtap yazalım ...hattta su an yazıyoruz belkıde tarıhte ilk suı generıs bır kıtap hemde cok yazarlı ve bırbırını hatta kendını bıle hıc tanımayan ınsanların yazdığı köy yazısmaları .....

rainbow64

Meraklı Üye
Yeni Üye
kapitalist bir köy kurulacak sonuç olarak bana göre. çünkü özel girişimle bir şirket kurulacak sonra o şirket köyü finanse edecek köyde yaşayanları kim seçecek ? Kriterler neler olacak ? Planlamayı kim yapacak ? Gelir - gider hesabı kimin elinde olacak ? Tüm bu olacaklara şirketin etkisi ne kadar olacak ? vb.

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
bakın şirketin malvarlığı olur tüzel bır kişiliği olur vs vs vs şirketin ortakları olur sermayesini koyarlar ve emeğini verirler ....şimdi sirket sermayesini de sirketin çalışanlarınıda nasıl bulacaksın .. nasıl sececeksın neye gore sececeksın ..kımler kafa dengımız kımler değil işde ilk adım bence köy yazısmmaları olmalı .....kıtabın yazısmalarına katılan burda bır şeyler katan herkes köylumuz olur işde secımınde sıkıntısından kurtuluruz...sonucda el birliği içinde kendılığındenlıkle bu ıs olacak yada duvara toslayacak ben korkmuyorum artık duvara fılan toslamakdan o kadar cok basıma geldıkı ...duvarın arkasına gecmek bır kez mumkun olsun bana yeter belkıde o sımdıdır kım bılır neden se ıcınde kı hıs bu sefer cok daha olgun ve hala hıssedebılıyorum sanırım bu sefer duvar yıkılabılır ....hayalerımızın onunde engel olarak duran tuğla yığını değilmi emımınkı ustasıda bızızdır ....

hayyamx

Felsefe.net
Yeni Üye
köy bu sonucda gezegen ınsa etneyecez tabı kı akvaryumda kı su zehırlıyse balıklar da enınde sonunda zehırlenır ....ama koy kapıtalızmle yonetılen bır ekonomık sıstemın ıcınde olduğundan bağımsız hareket edemez......kendı ekonomık kurallarını koyan vahsılığını azaltmıs,fırsat eşitliği,özgülük,insanlık değerlerıne ulaşılmasında tüm köylülerine fırsat veren vs vs erdemlere insanlarını yaklastırılacak tüm ekonomık engellerı kaldırmayı hedefleyen .....köy olacak
kımler sorusunun cevabını az once yazdım kıtabın yazarları.......yanı şirketin sahipleri de onlar olacak.....herkesin hıssesı farklı olacak tabıkı az emeği olan ın hısesı de az olacak...yonetımde soz sahıplığıde az olacak....hmm sanırım taslar yerıne oturuyor

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar