Rüya Kuşkusu

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Felsefe Akımları kategorisinde Alper Taşkıran tarafından oluşturulan Rüya Kuşkusu başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,604 kez görüntülenmiş, 6 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Felsefe Akımları
Konu Başlığı Rüya Kuşkusu
Konbuyu başlatan Alper Taşkıran
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Ferdinand Bardamu

Alper Taşkıran

Felsefe.net
Yeni Üye
Descartes`in Rüya Kuşkusu olarak değerlendirdiği teorisine göre her rüya gördüğümüzde rüyada olduğumuzun farkında olamadığımız için şu anda rüyada mıyız değil miyiz bilemiyoruz ve kuşku da burdan doğuyor. Rüyalarımızda duyularımız bizi aldatıyor.
Rüyada olmadığımızı anlamak için akla ilk gelen acı verici bir şey yaşamak (kolu çimdiklemek vs. :) geliyor ama rüyada olup kolumuzu çimdikleyip acıdığını hayal ediyor olabilir.
Aslında yine de birtakım farklılıklar var sanki ama tam olarak nasıl açıklayabiliriz bu farklılıkları ? Yoksa açıklanabilecek hiçbir farklılık yok mu , yani Rüya Kuşkusu sürekli devam edecek mi ? *:) *:)

glsezinrs

Kahin
Yeni Üye
Descartes`in Rüya Kuşkusu olarak değerlendirdiği teorisine göre her rüya gördüğümüzde rüyada olduğumuzun farkında olamadığımız için şu anda rüyada mıyız değil miyiz bilemiyoruz ve kuşku da burdan doğuyor. Rüyalarımızda duyularımız bizi aldatıyor.
Rüyada olmadığımızı anlamak için akla ilk gelen acı verici bir şey yaşamak (kolu çimdiklemek vs. :) geliyor ama rüyada olup kolumuzu çimdikleyip acıdığını hayal ediyor olabilir.
Aslında yine de birtakım farklılıklar var sanki ama tam olarak nasıl açıklayabiliriz bu farklılıkları ? Yoksa açıklanabilecek hiçbir farklılık yok mu , yani Rüya Kuşkusu sürekli devam edecek mi ? *:) *:)
Bazı Uzakdoğu dinlerinde /öğretilerinde (Örn:Taoizm)yaşamakta olduğumuz süreç de başka bir gerçekliğin rüyasıdır ....Fikrimce, "uyandım" diyen için rüya bitmiştir..

Feylesof TeCe

Filozof
Yeni Üye
Cogito Ergo Sum! (Düşünüyorum, o halde varım)
Kuşku duyuyorsak, düşünüyoruz. İster rüyada olalım, ister uyanalım; benim için fark etmez. Beni ilgilendiren, var olmak.

Beril

Üye
Yeni Üye
Bana rüyalarımı veren,yaşatan ey güzel bilinç seni bilmek en büyük arzum!

Alper Taşkıran

Felsefe.net
Yeni Üye
Cevaplar hoşuma gitti ama pek istediğim türden değil. yani rüyada olup olmadığımızı bilebilir miyiz bilemez miyiz ? Rüyada olmadığımızı nasıl kanıtlayabiliriz ??

E

evrensel-insan

Ziyaretçi

Ruyabir kusku degil; vucudun bir ihtiyaci olarak sadece uykuda yasanan bir olgudur. Bunun en guzel kaniti uyandiginda yataginda olmandir. Ya da gorduklerinin her gun gordugun ortam olmasidir. Cunku ruya o ortamin disinda bir goruntudur.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar