Resme bakarak beyninizin hangi tarafını kullandığınızı görün..

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Bilimsel Araştırmalar kategorisinde fides tarafından oluşturulan Resme bakarak beyninizin hangi tarafını kullandığınızı görün.. başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 7,856 kez görüntülenmiş, 20 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Bilimsel Araştırmalar
Konu Başlığı Resme bakarak beyninizin hangi tarafını kullandığınızı görün..
Konbuyu başlatan fides
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan AndroNova

fides

Kahin
Yeni Üye
Eğer siz bu bayanı saat yönüne doğru döndüğünü görüyorsanız, beyninizin sağ tarafını kullanıyorsunuz.

Eğer öbür yönde görüyorsanız, beyninizin sol tarafını kullanıyorsunuz demektir.

Bazı insanlar her iki yönde de döndüğünü görüyorlar. Fakat çoğu insan sadece tek yönde görür.

Eğer siz diğer yönde de görmeye çalışırsanız ve görürseniz, IQ’nuz 160’ın üzerine ve hemen hemen dahi derecesindesiniz demektir.

(Sol beyin lobu, daha çok mantıksal, matematiksel, analitik ve stratejik konularda daha baskın bir etkiye sahipken, sağ beyin lobu daha çok düşünsel konular, melodi ve müzik hafızası, sanatsal unsurlar, şiir yazmak, resim ve boya işleri vb.. gibi konularda daha aktif rol oynamakta..)

(Dikkat: Test, ilk andaki dönüş için geçerli. Önemli olan ilk baktığınız anda gördüğünüz dönme yönü. Sonraki dönüş hareketleri ODAKLANMA MESELESİ..)
14360312.gif

Sağ Beyin; Bilgiyi bir bütün olarak ve resimle işler.Tasvir ve semboller kullanır;resimlere şekillere ve renklere tepki verir. Sözel ifadeler dışında; müziğe vücut diline, dokunmaya tepki verir. Sezgicidir, önsezilerini ve hislerini takip eder. Nesnelerle soyut değil, duygusal olarak ilişki kurar.Uzaysal ilişkileri kullanır. Duygusal ve yaratıcı taraftır.Görerek ve duyarak öğrenir. Fanteziye, şiire, mecaza meraklıdır. Ayrıca vücudun sol bölümündeki duyusal organları ve vücut hareketlerini kontrol eder.
Aksi yönde dönüyor diyorsanız yayınlanan test sonucuna göre beynininizin sol tarafını daha çok kullandığınız sonucuna varılabilirmiş...

Sol Beyin; Konuşma ve dil merkezidir.Analitik (adım adım ) düşünür.Mantıklı( akılcı yaklaşım) ve sistematiktir. Bilgiyi ardışık ve doğrusal işler. Ayrıntıcıdır. Sayısal işlemlerde üstündür. Sebep- sonuç ilişkilerini kullanır. Ayrıca vücudun sağ tarafındaki duyu organlarını ve vücut hareketlerini kontrol eder.

feylesof

Felsefe.net
Yeni Üye
Ynt: Resme bakarak beyninizin hangi tarafını kullandığınızı görün..

Valla ben iki tarafa da döndürebiliyorum fır fır:) ama bunun sağ ve sol beyinle bağlantısını kavrayamadım. Bilimsel bir makale midir kim yazmıştır, neye dayanarak yazmıştır:) Şehir efsanesi gibi geldi hele şu dahi meselesi.

fides

Kahin
Yeni Üye

Baktım bulamadım tam olarak ne kadar bilimsel olduğunu bilmiyorum.Sağlam bir kaynak veremiyeceğim.Bende 2 türlü döndürdüm. Belkide çok zekiyizdir :p

kurt163s

Felsefe.net
Yeni Üye

ya ben cidden anlamadım önce kadın bir tarafa gidiyordu yazıyı okurken okumayı bitirdim kadına baktım öbür tarafa gitti :D

Laetna

Sorgucu Üye
Yeni Üye

ben saat yönünde döndüğünü gördüm ne yalan söyleyeyim ama ilk baktığımda gölgede dikkatimi çekti sanki o tam tersine dönüyor gibi.ama ben buna katılıyorum çünkü bir çok kaynaktan duydum beyinin bu sağ ve sol işlemini.bence de gerçekten doğru.ben sözelciyim ve şiiride severim ve yeteneğiminde olduğuna inanıyorum.yani bence doğru.

caner

Felsefe.net
Yeni Üye

Bence üçkağıt var bu hareketli resimde. İlk yüklendiğinde sağa, bir süre sonra sola dönmeye başlıyor. Odaklanmayla ne ilgisi olabilirki?

est

Felsefe.net
Yeni Üye

yaziyi okuduktan sonra obur tarafa dondugunu gormek icin sartlandirmissinizdir siz kendinizi o yuzden gorebiliyorsunuzdur da, hangi resim? :)

resim yuklenmiyor bende =/

fides

Kahin
Yeni Üye

est sayfa güncellendi. Bir daha bak istersen.

uzak şehir

Felsefe.net
Yeni Üye

ilk bakışımda saat yönünde döndüğünü gördüm.sonra dikkatle tekrar baktım bu sefer ters yönde dönüyo

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Önce saat yönünde, sonra tersi, sonra yine saat yönünde döndüğünü görüyorum...Genelde herkeste aynı şey oluyor sanırım...Resmin hareket etmediğini söyleyecek biri var mı? :)

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye

Bu tür resimleri görünce cok keyifleniyorum.. İste zihnim yine benle oyunlar oynuyor, onlara güvenmemekte haklıyım diyorum, rahatlıyorum.. Bu resimi kare kare print scr. yaptım, painte yapıştırdım.. Resimleri bir art arda izledim bir tarafa dönüyor, sırayı terse cevirip resimleri hızlı hızlı gecince de resim ters tarafa dönüyordu.. Bu islemi her yaptıktan sonra orjinal gif'e baktıgımda resimleri hızlıca gecerken nereye döndürdüysem oraya döndüğünü gördüm.....

Kısacası bu tez pek de sağlam olmus olmuyor.. Ben 1 sn.de resmin nereye döneceğini hiç tereddütsüz değistirebiliyorum kafamda, hem de zekayla değil, bildigimiz, Türk mantığıyla:) 1 sn.de bu değişiyorsa, insanların o esnada icinde bulundugu duruma göre de değişebilir, sağlam sonuclar vermez. Mesela ben su sıralar gitarla ugrasıyorum, kafamı müziğe verdim, ama aslında matematiği cok seven birisiyim.. Eminim bu tür uygulamalar yetersiz kalır.. Cünkü hayatta degisken 1 deegildir, belirsizdir..(sonsuz demeye korkuyorum)

Gerci bu tür bir seye de kafa yoran bir ben kalmısımdır saf:)

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

Bu resimle ilgili bir şeyi daha farkettim: Çok duygusal olduğumda kesinlikle saat yönünde dönüyor...Sonra odaklandığında, daha gerçekçi bakıyorsun ve yön değişiyor...Önemli kararlar aşamasında dönüp bu resme bakmalı mı acaba?

oguz8891

Yeni üye
Yeni Üye

kalliope ' Alıntı:
Bu resimle ilgili bir şeyi daha farkettim: Çok duygusal olduğumda kesinlikle saat yönünde dönüyor...Sonra odaklandığında, daha gerçekçi bakıyorsun ve yön değişiyor...Önemli kararlar aşamasında dönüp bu resme bakmalı mı acaba?

Bu yaklasım cok ilginc bir yaklasım olabilir.. Hatta felsefede bunun adı var mıdır yok mudur bilemem ama olmalı.. Sizin bu yargınızın anlamı, zihin yanılsamaları, insanı; belirsizliğe değil, doğru kullanırsa eğer; yararına kullanılabilir demektir..

Ben burda yalancı hayat deyip karamsar yaklasırken(su an icinde bulundugum durum); böyle bir yaklasım görmek cok mutlu etti beni tesekkür ederim..

kalliope

Ordinaryus
Yeni Üye

oguz8891; ben teşekkür ederim.
Bazen karamsarlıkta sizden geri kalmam ama, dikenlerini dışarıya değil de kendine çeviren bir karamsarlık benimkisi.

hacker

Felsefe.net
Yeni Üye

resim önce sağa sonra sola dönüyor hem bunun doğru olup olmadığını nerden bileceğiz ki
doğruluğunu nerden kanıtlayacağız

uzak şehir

Felsefe.net
Yeni Üye

aslında tüm forum üyeleri olarak birbirimize bu tür zeka testleri, zeka oyunları sunabilirsek bir hayli hoş olur

Fairy

Üye
Yeni Üye

İlk baktığımda sol tarafa döndüğünü farkettim fakat odaklandığımda saat yönünde ilerlediği kanısına vardım .)
Fakat bence bu kızda aslında nereye doğru döndüğünü bilmiyor pek karıştırmayalım bu nedenle :p

Partizan

Felsefe.net
Yeni Üye

ilk resime dikkat etmeden yazıyo okudum sonra en basta karışık gibiydi sonra saat yönünde dönmeye basladı,

hakan98

Felsefe.net
Yeni Üye

ilk baktigimda saat yönünün tersine 10 saniye olmadan diger tarafa dödü ne olcak şimdi bilen varmi

sonsuz

Felsefe.net
Yeni Üye
ilk kez baktığımda saat yönünde dönüyodu ama sonra yazıları okuduktan sonra baktığımda diğer yöne dönmeye başladı yani sol beyin

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar