Peygamberler gerçekten yaşadımı? peygamberlerin mezarları gerçekmi? ispatı nedir?

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Serbest Kürsü kategorisinde gerçeği arıyan adam tarafından oluşturulan Peygamberler gerçekten yaşadımı? peygamberlerin mezarları gerçekmi? ispatı nedir? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 3,048 kez görüntülenmiş, 17 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Serbest Kürsü
Konu Başlığı Peygamberler gerçekten yaşadımı? peygamberlerin mezarları gerçekmi? ispatı nedir?
Konbuyu başlatan gerçeği arıyan adam
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan Kimse bilmez

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
Peygamberlerin mezarları gerçekmi? ispatı nedir? ben bu konuda belli bir süre yorum yapmıyacagım çünkü bu konuyu uzun yılardır .araştırıyorum. bana peygamberlerin % 100 yasadıgına dair laborant ve dna analızı gerekıyor. onun dışında yasadığını ispatlamak
imkansızdır!!

HZ: İSA Kudüs'ün eski Talpiot mahallesinde 1980'li yıllarda keşfedilen mezar odalarının birinde, üzerinde “İsa'nınoğlu Yehuda” yazan bir kutu bulunmuştu. Arkeologlar, ilk olarak Mart 2007'de, Kudüs'te keşfedilen ve ölülere ait kemiklerin saklandığı kutuları içeren 10 mezarlıktan birinde olduğu söyleniyor. ama ispatı yok. peki neden? ispatı olmaz koskoca ilahın peygamberlerinin ispatı olmazmı?

HZ: MUSA: Tarihi kaynaklar, İsrailoğullarının Sina çölünde kırk yıl dolaştıktan sonra, Hazreti Musa'nın onları yanına alıp, Lut gölünün güney tarafına getirdiğini ve Hazreti Musa'nın önderliğinde, Şeria nehrinin doğusuna yerleştiklerini kaydediyor. Tarihi kaynaklar, Hazreti Musa'nın Eriha şehriyle Kudüs arasında bulunan bir dağda vefat ettiğini belirtiyor.ama ispatı yok. peki neden? ispatı olmaz koskoca ilahın peygamberlerinin ispatı olmazmı?

hz: muhammed:

Medine şehrindeki Mescid-i Nebî’nin içinde ve kıbleye göre sol tarafta bulunmaktadır.

Nebîmizin şu an medfun bulunduğu yer, zamanında Aişe validemizle birlikte yaşadığı eviydi (Hücre-i Saadet). Burası, zamanında mescidin hemen yanı başında bulunurken yapılan genişletmeler sonucunda şu an itibarıyla mescidin içinde kıble istikametine göre sol tarafta bulunmaktadır.

Birinci halife Ebu Bekir (ra) ve ikinci halife Ömer (ra) da Nebîmizin yanı başına defnedilmişlerdir.

ama ispatı yok. peki neden? ispatı olmaz koskoca ilahın peygamberlerinin ispatı olmazmı?bunlar sadece bir iddia mezarları olmuyan yada mezar olduğu düşünülen yerde bir başkaları yatıyor olabilr. bu çok kuvvetli bir ihtimal.

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:37 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:36 ----------

yasadıgını iddia edenler arkadaşlar, tıpkı allah gibi ozaman bu iddianızı ispatlayın diyorum çok zayıf bir iddiadır. bu iddiayı ispatlamak için ne? bir arguman nede? bir ispat yoktur.. en azından hırkaı serıf var ama buda ispat değil bana göre o hırkanın muhammede ait olduğunu ispatı yoktur. belkıde sıradan bir çoban giymıştı hırkayı.. imkansızmı? tabıkı değil. çünku ispatı yok... Ayşe, Fatma, Ali, Osman, Ebu Bekir, Ömer, Ebu Süfyan bu karakterın düzmece olmadığını ispatlayın ozaman.. çünku muhammed gerçekten yasamadıysakı % 10000000 yaşamadıgından emınım.. bana göre neronomıcon adlı kıtaptada cadılar ve vampırlerın tanrıcası anlatılır bu kıtap bile daha ianndırıcı gelıyor bana. çünku oldukça detaylı bilgiler var sacma sapan iddialar yok.. katırla uzaya cıkmak gibi .

ben o dönemde hala sümer medeniyetının yaşadığını düşünüyorum. son dönem sümerliler medinede ve mekkede yaşamıştır. bana göre kuran incil ve tevrat israilgullarından gelır. israilogularıda sümerlıler olduğunu düşünüyorum.. çünku sümerlilerınde inançlarında tabletler vardı. tıpkı 10 emır gibi 10 tablet düşün. Yahudi, Hıristiyan ve Müslüman dinleriyle Sümer dini ortak noktaları:
1- Tanrı korkusu
2- Tanrı yargılaması
3- Kurban
4- Törenler (İslamda tören ?)
5- İlahiler ( İslam’da ilahi? Hangi ayette geçer?)
6- Dualar
7- Tütsülerle tanrıyı memnun etmek ( İslamda! Hangi ayet ?)
8- İyi ahlaklı, dürüst ve haktanır olmak, büyüklere ve küçüklere saygı göstermek
9- Sosyal adalet...sümerlilerde tıpkı kureyslıler gibi putara tapıyordu ay putları tanrısı ve günes putları tanrısı bunlardan sadece bir kacı..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 23:42 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 23:37 ----------

pekala bilmsellık nedir? önce onu anlıyalım.. atatürk yaşadımı? evet ispatı var. 6. vahdettının kamera kaydı bile osmanlı imparatorlugunu ispatlıyor. surlarda acılan gedıkler topları ispatlıyor.
kore savasının görüntüleri türk gazılerının gazı olduğunu ispatlıyor.
vietnam savası abdenın kaybettıgı ilk savası ispatlıyor.
saddamın canlı yayında asılması onun öldüğünü ispatlıyor.
cehevaranın cansız bedenı onun catışmada öldürüldüğünü ispatlıyor...
peki .muhammedin neyi? onu ispatlıyor. uyduruk ve düzmece bir hayat hikayesımı?hiç bir dananagı olmuyan kaynaklar neyi? ispatlıyor!!

yedıgımız ekmek içtiğimiz su doydugumuzu ispatlıyor.

alıcı sınır noronlarının kızdıgımızda yükselıp alcalması kızdıgımıız ispatlıyor.

röngen cihazı içmızdekı organları ispatlıyor..

sakallarımızın çıkması ergenlık hormonu salgıladığımızı ispatlıyor.

ultrasonıc cihazlar dogumu ispatlıyor ama ölümüden sonrasını ispatlıytamıyor.

büyük deney tanrıyı.. değil sadece fiizksel bir görsellık olan . similasyonu ispatlıyor.

---------- Mesajlar Birleştirildi 03.02.18 at 00:30 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani 02.02.18 at 23:42 ----------

dünyada 1 milyar müslüman var.ama bunların % 70 şi artık müslüman değil. ben isaptlarla tartışırım.
aklına mantığına zekasına güvenen çıksım karşıma hodri meydan... bence müslümanların asıl sorgulaması gerekenler ateistler değil. neden? ateist olduklarıdır..

---------- Mesajlar Birleştirildi at 00:36 ---------- ilk Atılan Mesaj Zamani at 00:30 ------
----

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Sen şimdi peygamberleri falan salla da...

İleride,belki yaşın 60-70 olduğunda elden ayaktan kesilmiş ve kendini bitap hissettiğinde ve aynı zamanda dışarıda akan hayatı gözlemleyip şu insanlara zerre miktarda bir şey katmadığını ve sadece onları haksız yere eleştirip bunu da bilimin arkasına sığınarak yaptığını anladığında eline bir tek iyiliğin bile geçmediğini göreceksin.

Hiçbir çıkar yolun olmayacak.Zira artık akan hayat aktı ve gönüllerini kırdığın insanlar belki vefat etti.

Belki açlıktan leş gibi nefesin kokacak,belki tokluktan başın dönecek.Ancak şunu bil ki aslanım ne cebindeki paran ne de oturduğun kulüben sana o güzelim insanları geri getirmeyecek.Sadece gökyüzüne bakacaksın ve yalnızlıktan yüreğine gecenin kasvetinin yanında bir de hüzün çökecek.

İleride büyüyüp çoluk çocuğun olduğu zaman,bir mesleğin,bir eşin,bir araban,bir evin olduğu zaman bu yazdıklarımı ve beni hatırla lütfen.

Zira tüm bu paralara ve mallara sahipken içindeki o derin ve dindirilemez yalnızlık ve bitap düşmüş düşüncelerine bizzat tanık olmak istiyorum.

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
Sen şimdi peygamberleri falan salla da...

İleride,belki yaşın 60-70 olduğunda elden ayaktan kesilmiş ve kendini bitap hissettiğinde ve aynı zamanda dışarıda akan hayatı gözlemleyip şu insanlara zerre miktarda bir şey katmadığını ve sadece onları haksız yere eleştirip bunu da bilimin arkasına sığınarak yaptığını anladığında eline bir tek iyiliğin bile geçmediğini göreceksin.

Hiçbir çıkar yolun olmayacak.Zira artık akan hayat aktı ve gönüllerini kırdığın insanlar belki vefat etti.

Belki açlıktan leş gibi nefesin kokacak,belki tokluktan başın dönecek.Ancak şunu bil ki aslanım ne cebindeki paran ne de oturduğun kulüben sana o güzelim insanları geri getirmeyecek.Sadece gökyüzüne bakacaksın ve yalnızlıktan yüreğine gecenin kasvetinin yanında bir de hüzün çökecek.

İleride büyüyüp çoluk çocuğun olduğu zaman,bir mesleğin,bir eşin,bir araban,bir evin olduğu zaman bu yazdıklarımı ve beni hatırla lütfen.

Zira tüm bu paralara ve mallara sahipken içindeki o derin ve dindirilemez yalnızlık ve bitap düşmüş düşüncelerine bizzat tanık olmak istiyorum.

sana bir soru senin allahın cehennemde şeytanı nasıl? yakmayı düşünüyor. cehennemde şeytanı ateşle yakıcakmışya :))) senin alalhın birşeyi unutmuş olmalı bu şeytanda etşten yaratılmamışmıydı. :))) ateşi ateşlemi? yakıcak senin allahın şeytan dahada güçlenmezmi? şeytan insanmı? sen bu mantığı görücek kadar zeki olsaydın çoktan islamı terk etmiştin. insanlar boşuna ateist olmuyor. senin gibi beyni ütülenmişlerin ne? mal olduğunu anladıkları için değil. kuranın ne mal olduğunu anladıkları için.
ayrıca yaşım 41. hiç evlenmedım. ve evlenmeyide düşünmüyorum. benim hakkımda atar tutarları bırak gerçeklere dön biraz .
gerçek adaleti ve gerçek yaşamı senden daha iyi bilirim. sürekli sahsi eleştirilerle
hiç bir yere varamazsın.
dalgamı? geçiyorsun ilerde büyümek nedir? 42 yaşıma giricem yaslanıyorum artık.
gönüllerini kırdığım insanların umrumda olduğunumu? sanıyorsan çok safsın ne? diyelim.
ya benim kırılan kalbım ne? olucak olaya tek taraflı bakmakta neyin? nesidir.
yok açıktan nefesin kokucak yok yalnız kalıcaksın. dünyanın en zengını bile yalnız ölüyor.
bırak bu çok ucuz duygu sömürülerini yemezler.sen kendine bak yahuu. belki biryerde
gerçekleri ögrenemeden geberip gidiceksin kimsenin umrunda olmuyacaksın. belkide.
dünyada 2 milyar ateist.1. milyar. deist 500 milyon agnostık olmuş hala islam diyorsunuz. pekala senınle bir bahse girelim eger sen haklıysan gelip senden özür diliyecem. ama ben haklıysam sen benden nasıl? özür diliyeceksin hiç düşündünmü? çünkü ölüm sonrası ya yaşam yoksa!! birde kendine zeki diyorsun. ben senden daha zekiyim.

Son düzenleme:

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
sana bir soru senin allahın cehennemde şeytanı nasıl? yakmayı düşünüyor. cehennemde şeytanı ateşle yakıcakmışya :))) senin alalhın birşeyi unutmuş olmalı bu şeytanda etşten yaratılmamışmıydı. :))) ateşi ateşlemi? yakıcak senin allahın şeytan dahada güçlenmezmi? şeytan insanmı? sen bu mantığı görücek kadar zeki olsaydın çoktan islamı terk etmiştin. insanlar boşuna ateist olmuyor. senin gibi beyni ütülenmişlerin ne? mal olduğunu anladıkları için değil. kuranın ne mal olduğunu anladıkları için.
ayrıca yaşım 41. hiç evlenmedım. ve evlenmeyide düşünmüyorum. benim hakkımda atar tutarları bırak gerçeklere dön biraz .
gerçek adaleti ve gerçek yaşamı senden daha iyi bilirim. sürekli sahsi eleştirilerle
hiç bir yere varamazsın.
dalgamı? geçiyorsun ilerde büyümek nedir? 42 yaşıma giricem yaslanıyorum artık.
gönüllerini kırdığım insanların umrumda olduğunumu? sanıyorsan çok safsın ne? diyelim.
ya benim kırılan kalbım ne? olucak olaya tek taraflı bakmakta neyin? nesidir.
yok açıktan nefesin kokucak yok yalnız kalıcaksın. dünyanın en zengını bile yalnız ölüyor.
bırak bu çok ucuz duygu sömürülerini yemezler.sen kendine bak yahuu. belki biryerde
gerçekleri ögrenemeden geberip gidiceksin kimsenin umrunda olmuyacaksın. belkide.
dünyada 2 milyar ateist.1. milyar. deist 500 milyon agnostık olmuş hala islam diyorsunuz. pekala senınle bir bahse girelim eger sen haklıysan gelip senden özür diliyecem. ama ben haklıysam sen benden nasıl? özür diliyeceksin hiç düşündünmü? çünkü ölüm sonrası ya yaşam yoksa!! birde kendine zeki diyorsun. ben senden daha zekiyim.

İşte beyin tek düze çalışınca böyle oluyor.Bak bakıyım ben senin dinle ilgili görüşünü mü eleştirmişim.

Programlanmışsın.

"Din,boştur."

"Din,boştur."

"Din,boştur."

...

gerçeği arıyan adam

Üye
Yeni Üye
İşte beyin tek düze çalışınca böyle oluyor.Bak bakıyım ben senin dinle ilgili görüşünü mü eleştirmişim.

Programlanmışsın.

"Din,boştur."

"Din,boştur."

"Din,boştur."

...

sen ne? kadar zekisin yahu..cehennemde yani metafizik boyutta1 ateşin ne? işi var. senın allahın şeytanı cehennemde ateşle yakıcak .ama bir sorun var. ateş kavramı ruhani boyutta olmaz. bunu bilm adamları bilr kabul ediyorken. sen kim? oluyorsunki ;
ateş 4 elementi sembolize eder. mayalarda. ve her uygarlıkta peki? nerdedir? bu 4 elementi oluşturucak kavramlar. tabiki ölümlü bir zaman scalasında yani evrenin içi diye
tabir ettiğimiz. ortamda. 1400 yıl önceki akıl ancak buna yetiyor. ve sizin gibilerde 1400 yıl önceki akılla yaşıyor. tebrik ederim.

bunu bir ayetle süslüyelim. ateşten yaratıyorsun ama ateş olmuyor. işimize gelınce herşeyi değiştiriyoruzda şu mantığı bir türlü değiştiremedık.. ateşten yaratmışsın işte.
lpg üretme bana ..mantık üretki!! saygı göresin!!ateşten bir varlık olsaydı göreceli olurdu..

şeytanda cin olduğuna göre ... örnekliyelım!!!Araf suresi, 7/179: "Andolsun ki, cinlerden ve insanlardan birçoğunu cehennem için yarattık. Onların kalbleri vardır, fakat onunla gerçeği anlamazlar. Gözleri vardır, fakat onlarla görmezler. Kulakları vardır, fakat onlarla işitmezler. İşte bunlar hayvanlar gibidirler. Hatta daha da aşağıdırlar. Bunlar da gafillerin ta kendileridir."
rezalet kepazalık üstüne üstluk ayet özgür iradenin olmadığını ispatlıyor...
müslümansın işte 10 yasındakı ateist bile anlar. senın karşında aptal yok. dünyanın en zekı insanlarından biri var vole vurup kaçmak senı kurtarmaz.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Dünya düzcüler gibi birde bu furya çıktı arkadaş. madem yaşamadı niye bu zaman kadar hiç böle bişi duymadık. şurda birkaç yıl öncesine kadar hiç böyle bi iddia duymamıştım. hristiyanlardan bile.

Objectivity

Kahin
Onursal Üye
Dünya düzcüler gibi birde bu furya çıktı arkadaş. madem yaşamadı niye bu zaman kadar hiç böle bişi duymadık. şurda birkaç yıl öncesine kadar hiç böyle bi iddia duymamıştım. hristiyanlardan bile.

Tüm bunlar insanların kafasını karıştırıp asıl gerçekleri de palavra sanmaları için bilinçli olarak yapılıyor. Düz Dünya konferansı düzenleyenler kişi başı 400 USD para alıyormuş, iyi bir gelir kapısı gibi görünüyor. :) Türkiye'deki uyanıklar daha farkına varamadı. Galata Köprüsü, Sülün Osman tarafından kaç kez satılmıştı?

Son düzenleme:

ncr628

Felsefe.net
Yeni Üye
Peygamber diye bişey yoktur fakat peygamber olduğunu söyleyenler bide onlara inananlar vardır. Tarih tekerrürden ibaret.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bunca inananı olan, bunca insanı peşinden sürükleyen ve bunca insana prensipleri için kan döktürmüş olan adına peygamber denilen şahsiyetlerin ve o şahsiyetlerin kutsal kitaplarının "gaibin temayülünü" "var edicilerin reyini" yansıtmadığına inanmak benim için çok zor ve imkansız olan bir durum. Bundan dolayı, imtihan mantalitesine ve dünyadaki sisteme muhalif de olsam peygamberlerin ve kitaplarının ilahi temelli olduğunu kabul etmekten kendimi alıkoyamıyorum.:(

ls2

Kahin
Onursal Üye
Bunca inananı olan, bunca insanı peşinden sürükleyen ve bunca insana prensipleri için kan döktürmüş olan adına peygamber denilen şahsiyetlerin ve o şahsiyetlerin kutsal kitaplarının "gaibin temayülünü" "var edicilerin reyini" yansıtmadığına inanmak benim için çok zor ve imkansız olan bir durum. Bundan dolayı, imtihan mantalitesine ve dünyadaki sisteme muhalif de olsam peygamberlerin ve kitaplarının ilahi temelli olduğunu kabul etmekten kendimi alıkoyamıyorum.:(

Halk dini diye birşey var. bir inanç üzerinde doğarız ve halk genelde düşünmeden,sorgulamadan,hatta bilmeden inanır. (bunu kolayca çevrenizden test edebilirsiniz).

beni daha çok düşündüren ve tereddüt ettiren kafası zehir gibi çalışan adamların inanmasıdır. yesevi,yunus,mevlana vb. ya tamam bunlar din adamı ama . genede inanmamaları gerekirdi . kuran inanılacak gibi bir metinler topluluğu değil bana göre..

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Halk dini diye birşey var. bir inanç üzerinde doğarız ve halk genelde düşünmeden,sorgulamadan,hatta bilmeden inanır. (bunu kolayca çevrenizden test edebilirsiniz).

beni daha çok düşündüren ve tereddüt ettiren kafası zehir gibi çalışan adamların inanmasıdır. yesevi,yunus,mevlana vb. ya tamam bunlar din adamı ama . genede inanmamaları gerekirdi . kuran inanılacak gibi bir metinler topluluğu değil bana göre..

Belki de deistsiniz, ama dediğim gibi nasıl bize inanmamak zor geliyorsa o saydığınız büyük insanlara da, bu kitapların ve peygamberlerin "var edicilerin reyini" taşımadığına inanmamak zor geliyor, yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye düşününce haliyle inanılıyor. Ben mesela dinlerin ve peygamberlerin ilahi temelli olduğuna inanıyorum,ama kendimi müslüman görmüyorum, eğer deistlerin iddia ettikleri gibi olsaydı bu dünyada müslümanlar,hristiyanlar yahudiler velhasıllı bütün iman ehli istedikleri gibi at koşturabilir miydi, Tanrı, ehli kitap'ın iman konusundaki bu saltanatına göz yumar mıydı? O halde inanmamak gerçekten çok zor, hele cennet müjdesi ve cehennmem korkusu ile yetiştirildiklerini düşünürsek inanmamak gerçekten daha da zor olacak.

Kendi inancıma gelince ben "konsensüs" adını verdiğim bir düzene inanıyorum, Tanrı ve bir kısım ruhlar, hayatımızın meydana gelmesinde rol alan bir kısım güçler tarafından seçilmiş olmalı. Diğer ruhlar ise cennet pazarlığı karşılığında Tanrı ve cemaatine tarih yapmak amacıyla isteyerek Dünya'ya gelmiş olmalı diye düşünüyorum, bu inancıma göre Dünya'da tecavüz, ensest ilişki vs. gibi, ruhların cennet pazarlığı karşısında bile dünya'da yaşamak istemediği kötülüklerin mağdur ve faillerinin bedenlerinin ruhlarının olmadığını düşünüyorum, peki bu kötü olayları madde/bedenler neden yapıyor, çünkü Tanrı bu görüntülerin/olayların olmasını istiyor, çünkü Tanrı kendi şeriatını yüceltmek istiyor ve kendi imtihan mantalitesini daha gerçekçi yapmak istiyor. Bu durumda ölen, Tanrı ehli olmayan ruhlar bütün mevcudatın var olmasında payı olan güçlerin, ruhların vs. olduğu bir ortamda gözlerini açacak diye düşünüyorum.

Not: Ruh derken algılayan ve hisseden ruhtan bahsediyorum.

ls2

Kahin
Onursal Üye
Belki de deistsiniz, ama dediğim gibi nasıl bize inanmamak zor geliyorsa o saydığınız büyük insanlara da, bu kitapların ve peygamberlerin "var edicilerin reyini" taşımadığına inanmamak zor geliyor, yani ateş olmayan yerden duman çıkmaz diye düşününce haliyle inanılıyor. Ben mesela dinlerin ve peygamberlerin ilahi temelli olduğuna inanıyorum,ama kendimi müslüman görmüyorum, eğer deistlerin iddia ettikleri gibi olsaydı bu dünyada müslümanlar,hristiyanlar yahudiler velhasıllı bütün iman ehli istedikleri gibi at koşturabilir miydi, Tanrı, ehli kitap'ın iman konusundaki bu saltanatına göz yumar mıydı? O halde inanmamak gerçekten çok zor, hele cennet müjdesi ve cehennmem korkusu ile yetiştirildiklerini düşünürsek inanmamak gerçekten daha da zor olacak.

Kendi inancıma gelince ben "konsensüs" adını verdiğim bir düzene inanıyorum, Tanrı ve bir kısım ruhlar, hayatımızın meydana gelmesinde rol alan bir kısım güçler tarafından seçilmiş olmalı. Diğer ruhlar ise cennet pazarlığı karşılığında Tanrı ve cemaatine tarih yapmak amacıyla isteyerek Dünya'ya gelmiş olmalı diye düşünüyorum, bu inancıma göre Dünya'da tecavüz, ensest ilişki vs. gibi, ruhların cennet pazarlığı karşısında bile dünya'da yaşamak istemediği kötülüklerin mağdur ve faillerinin bedenlerinin ruhlarının olmadığını düşünüyorum, peki bu kötü olayları madde/bedenler neden yapıyor, çünkü Tanrı bu görüntülerin/olayların olmasını istiyor, çünkü Tanrı kendi şeriatını yüceltmek istiyor ve kendi imtihan mantalitesini daha gerçekçi yapmak istiyor. Bu durumda ölen, Tanrı ehli olmayan ruhlar bütün mevcudatın var olmasında payı olan güçlerin, ruhların vs. olduğu bir ortamda gözlerini açacak diye düşünüyorum.

Not: Ruh derken algılayan ve hisseden ruhtan bahsediyorum.

Anladım. eyvallah. şahsi düşünce ve inançlarınıza itiraz olarak algılamamanızı rica ederek birşeyler söylemek istiyorum;

Örneğin ahmet yeseviye göre; dinsiz tarikat batıldır. yani siz bu inançlarınızı bir dine dayandırmalısınız. yoksa düşünceleriniz felsefe olarak kalır.

Dine dayandırmanında bir yolunu bulmalısınız. mesele türk müslümanlığı böyledir. islamın orjinal mekanında tasavvuftan eser yoktur. ancak islam bizlere yani türklere ulaştığında bu dinin milli kültürümüz ile kaynaşması gerekmektedir. yoksa aşı tutmaz,bir süre sonra eski inanç/kültür baskın gelir. zaten kaynaşma 250-300 yıl sürdü diyor çoğu kaynak. bu kaynaşmayı tasavvuf ile yaptı türk islam alimleri. islam tasavvufi ve mistik bir boyayla boyandı. evliya kültü oluştu. (ki eski dinde şaman kültü var, bana göre onun dönüşümü bu).

İslam bir araba göre gayet nettir. mistik ve batini yönü yoktur. zaten tasavvufun kuran dayanağı olmaması ve din anlayışımın aslında türk müslümanlığı olduğunu anlamam dinden çıkmamdaki etkili faktörlerden biridir. yani zaten müslüman değilmişim ki:) Kuranın Allahı gerçekse biz türklerin imanını muhtemelen kabul etmeyecek ve kafir sayacaktır. boşa cennet hayalleri kurmasın halkımız:)

neyse lafı uzattım. bir de kierkegaarddan örnek vereyim. adam çok dindar. ama okudukça anlıyorsunuz ki esasta şöyle diyor; tanrı yoksa zaten kazanılacak birşey yok, bizler için umut yok! öyleyse kendini tutkuyla tanrıya ada!

ancak o da; hakikati tek başına aramaya çıkmıyor, isanın yolundan gidiyor. yani kendi düşüncelerini gene bir dine dayandırıyor.

özetle; düşüncelerinizi islama veya dinlere bir şekilde dayandırmalısınız. ha bu benim şahsi inancım diyorsanız amenna.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Anladım. eyvallah. şahsi düşünce ve inançlarınıza itiraz olarak algılamamanızı rica ederek birşeyler söylemek istiyorum;

Örneğin ahmet yeseviye göre; dinsiz tarikat batıldır. yani siz bu inançlarınızı bir dine dayandırmalısınız. yoksa düşünceleriniz felsefe olarak kalır.

Dine dayandırmanında bir yolunu bulmalısınız. mesele türk müslümanlığı böyledir. islamın orjinal mekanında tasavvuftan eser yoktur. ancak islam bizlere yani türklere ulaştığında bu dinin milli kültürümüz ile kaynaşması gerekmektedir. yoksa aşı tutmaz,bir süre sonra eski inanç/kültür baskın gelir. zaten kaynaşma 250-300 yıl sürdü diyor çoğu kaynak. bu kaynaşmayı tasavvuf ile yaptı türk islam alimleri. islam tasavvufi ve mistik bir boyayla boyandı. evliya kültü oluştu. (ki eski dinde şaman kültü var, bana göre onun dönüşümü bu).

İslam bir araba göre gayet nettir. mistik ve batini yönü yoktur. zaten tasavvufun kuran dayanağı olmaması ve din anlayışımın aslında türk müslümanlığı olduğunu anlamam dinden çıkmamdaki etkili faktörlerden biridir. yani zaten müslüman değilmişim ki:) Kuranın Allahı gerçekse biz türklerin imanını muhtemelen kabul etmeyecek ve kafir sayacaktır. boşa cennet hayalleri kurmasın halkımız:)

neyse lafı uzattım. bir de kierkegaarddan örnek vereyim. adam çok dindar. ama okudukça anlıyorsunuz ki esasta şöyle diyor; tanrı yoksa zaten kazanılacak birşey yok, bizler için umut yok! öyleyse kendini tutkuyla tanrıya ada!

ancak o da; hakikati tek başına aramaya çıkmıyor, isanın yolundan gidiyor. yani kendi düşüncelerini gene bir dine dayandırıyor.

özetle; düşüncelerinizi islama veya dinlere bir şekilde dayandırmalısınız. ha bu benim şahsi inancım diyorsanız amenna.

Düşüncelerim dediğiniz gibi felsefeden öteye gitmiyor, ama düşüncelerimi içeren bu felsefi öğretinin kuramcısı benim:p Ve iddialarımı mantık, akıl ve nefis süzgecinde de tartışmaya açığım:)

Mutasavvıflar kendi inançlarını ayetlere ve hadislere dayandırarak açıklarlar, tasavvufi İslam, zaten her yöne çekilmeye müsait olan İslam ayetleri ve hadislerinin farklı bir şekilde anlaşılmasından oluşan bir İslami ekoldür:) En azından şimdiye kadar okuduğum tasavvuf eserlerinde ve açıklamalarında bunu gördüm, bu arada tasavvufçular, Dünya müslümanlarının yüzde 85-90'nının mensup olduğu ehli sünnet mezhebine bağlıdırlar.

Son düzenleme:

ls2

Kahin
Onursal Üye
Düşüncelerim dediğiniz gibi felsefeden öteye gitmiyor, ama düşüncelerimi içeren bu felsefi öğretinin kuramcısı benim:p Ve iddialarımı mantık, akıl ve nefis süzgecinde de tartışmaya açığım:)

sadece akıl ,mantık, nefs üçgeninden yola çıkarsak fena açılırız enginlere, bir yere bağlı kalmak adına ayetlere ihtiyacımız olacak gibi:) (şaka şaka)

bir yere varmaz elbet ama yeri geldikçe tartışabiliriz tabiki. eyvallah.

ihaveanidea

Filozof
Yeni Üye
Bazı küçük detaylar dışında faydalı bir sohbet geçmiş burada okuyunca fark ettim.

Bu başlığa yolu bir şekilde düşen her kim olursa true blue ile Is2'nin diyaloglarını okusun yönünde notumu da düşeyim.

Prens Ernak

Kahin
Onursal Üye
FS - KT. Yöneticisi
Üniversite Bölümü
Tarih Öğretmenliği
Ünvan
Dr.
Bazı küçük detaylar dışında faydalı bir sohbet geçmiş burada okuyunca fark ettim.

Bu başlığa yolu bir şekilde düşen her kim olursa true blue ile Is2'nin diyaloglarını okusun yönünde notumu da düşeyim.

Teşekkür ederiz hocam.:)

UpBot

Kahin
Yeni Üye
Böyle paylaşımlar ve konular görmek güzel. Çok teşekkürler

Kimse bilmez

Felsefe.net
Yeni Üye
Üniversite Bölümü
Yok
Ünvan
Yok
Hangi Felsefe Akımına Yatkınsınız ?
Varoluşçuluk
Her seyden önce bilime inanmamiz lazim, biz insanlar neden ve nasil var oldumuzu her zaman merak edecegiz, peki gercegi ne zaman bulacagiz, iste bunu belkide hic bi zaman ögrenemiyecegiz, dine inananlar öldükten sonra derler ama bi kanit varmi, bence yok. Din insanlari yönetmek icin yaratilmisdir, insanlik ne zaman var oldu bilen varmi, 65 milyon yil önce dinazorlarin yasadigi ispatlandi ve bu zamana kadar milyarlarca canli var oldu ve Yok oldu bizde bu canlilardan bir tanesiyiz ve bigun bizde Yok olacagiz ve dünyada güneste var olan her sey zamanlari geldinde Yok olacak, peki bütün bunlari kim yaratti ve Yok etdi allahmi, peki allah aslinda nedir bi sahismi yoksa sonsuz bi enerjimi, gercektende bi adaleti varmi cennet cehennem gibi, umarim vardir, hic bi kötülük kimsenin yanina kalmaz umarim ama malesef yasadim bu dünyada iyi niyetli insanlarin hep kaybettiklerini görüyorum kötü niyetlilerin isleri rast gidiyor, umarim ileriki zamanlarda iyi niyetli insanlarin cogunlugu oldu bi dünya olur. Gerçek olan hiçliktir ver Hersey aslinda bi hiçtir.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar