Parlementer Karsi Devrim/Resmin Kendisi

Konu İstatistikleri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Siyaset Meydanı kategorisinde evrensel-insan tarafından oluşturulan Parlementer Karsi Devrim\/Resmin Kendisi başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 2,526 kez görüntülenmiş, 21 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Siyaset Meydanı
Konu Başlığı Parlementer Karsi Devrim\/Resmin Kendisi
Konbuyu başlatan evrensel-insan
Başlangıç tarihi
Cevaplar

Görüntüleme
İlk mesaj tepki puanı
Son Mesaj Yazan evrensel-insan

faşist

Meraklı Üye
Yeni Üye
Aslında 300 yılında ötesinde.Bizim ahlak kuramlarımızın tamamı İslami kaynaklara ve alimlerin eserleri üzerine kurulu.Ben felsefeyi ilk okumaya başladığımda en çok ahlak felsefesinden etkilenmiştim.Avrupalı hepsini okuyor,biliyor kendi algısından geçiriyor vs(muhafazakarlığı bile kendi faydasına göre evrimden geçiriyor).Bizim Anadolunun en büyük eksikliği düşüncede çeşitlilik olmaması.Yani ortada bir kitap var her şey onun üzerine kurulu.Bilimde o kitapta,sanatta o kitapta,ahlakta o kitapta...Avrupaya bakıyorum inanılmaz bir düşünce çeşitliliği...Arada ki fark çok geç kapanacaktır,ama mutlaka kapanacaktır.Çünkü bilgiye ulaşmak artık çok kolay.Bugün Anadolunun her kentinde her kitaba ulaşmak mümkün.Keza internette var.Bence Türkiye o derin kültüre ulaşacaktır...

E

evrensel-insan

Ziyaretçi
Aslında 300 yılında ötesinde.Bizim ahlak kuramlarımızın tamamı İslami kaynaklara ve alimlerin eserleri üzerine kurulu.Ben felsefeyi ilk okumaya başladığımda en çok ahlak felsefesinden etkilenmiştim.Avrupalı hepsini okuyor,biliyor kendi algısından geçiriyor vs(muhafazakarlığı bile kendi faydasına göre evrimden geçiriyor).Bizim Anadolunun en büyük eksikliği düşüncede çeşitlilik olmaması.Yani ortada bir kitap var her şey onun üzerine kurulu.Bilimde o kitapta,sanatta o kitapta,ahlakta o kitapta...Avrupaya bakıyorum inanılmaz bir düşünce çeşitliliği...Arada ki fark çok geç kapanacaktır,ama mutlaka kapanacaktır.Çünkü bilgiye ulaşmak artık çok kolay.Bugün Anadolunun her kentinde her kitaba ulaşmak mümkün.Keza internette var.Bence Türkiye o derin kültüre ulaşacaktır...

Aradaki fark maalesef aciliyor. Cunku bilgi sadece bilgilendirir, bilinclendirmez. Bilinc ise baska bir seydir. Basta da kendi varliginin farkina varmak ile baslar. Kendi hak ve ozgurluklerin icin, baskalarinin hak ve ozgurlugunu tanimakla baslar. Her turlu dusunceye izin vermekle baslar.

Bak sana soyle bir ornek vereyim. Birisi sana okuma yazma ogretmeden once, deseki "ben sana okuma yazma ogretecegim, ama sadece benim dediklerimi okuyup, yazacaksin" iste bu okuma yazma ogrenim ve ogretiminin hic bir degeri yoktur. Batili sadece bilgiye acik degil, dusunceye, bilince ve ufka aciktir. Yani ufkunun onunde kendi koymazsa, bir engel yoktur. Bizde ise engel basta konur. Batida egitim ve ogretim, cagdastir ve bilimseldir, kisinin kendisini gelistirmesine ve bu gelisimde onunun acilmasina yoneliktir. Birey bilinci, guven, ozguven, azim, kararlilik ve kendini gosterme olarak yansir. Kendini gosterenin onu tikanmadigi gibi, tesvik edilir. Okullarda kritik ve analitik dusunce, on plandadir. Ezber yoktur. bilgiye, bilince aclik vardir.

Oyuzden sadece bilgiye erismek yetmez. Onemli olan bilinc ve farkindalik ve de bireysel bilinctir. Bugun herkez profosor olur, ama onemli olan profosorluk bilinc ve farkindaligidir.

Avusturalyalilar soyle der "Ingilizler buraya geldiginde, bizim elimizde hersey vardi, onlarin elinde ise incil. Zaman gecti, bir baktik; bizim elimizdeki hersey onlarin olmus, bize de incil kalmis" Oyuzden "kuru" bilgi tek basina yetmez. O bilginin bilinc ve farkindaligi gerekir. Oyuzden de fark, simdilik acilmaktadir. Cunku Turkiye karanlik caga dogru geriliyor. Hem dili dahil her turlu degerini kaybediyor, hem de toplumuna ve kendine yabancilasiyor. Ustune zaten oturmamis elbiseyi cikariyor, daha rahatsizlik verici bir elbise giyiyor ve isin kotusu, sikayet edecegine giydirilen elbiseyi ustune oldurmaya calisiyor.

Tüm sayfalar yüklendi.
Sidebar Kapat/Aç

Yeni Mesajlar